Verlichting Rennies het burgerwoonhuis Golf van Arabisch verzet een net persoon Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 23 maart 1967 no. 3292 19 MAART GonLclcommlssie PvdA De mens zoekt vi ijheid ra ledenvergadering Bronchi letten LAMPEN W. Ringemanse Flauwekul al die politiek? Enkele goede gebruikte brommers E. W. v. d. Heijde autobox FOTO ARTIKELEN FOTO MARKIISSE NAAR VIERDE OORLOG Acties van Israëlisch leger over de grens. (Van onze correspondent) Tel Aviv (P P) Goedbewapende Arabische terroristen sluipen bij nacht en ontij over Israels grenzen. Het zijn Syriërs en Jordaniërs, opgeleid in spe ciale kampen onder leiding van oudere instructeurs in de onderofficiersrang van het Algerijnse leger, die hun sporen in verzetsacties tegen het Franse leger hebben verdiend. De vrijbuiters dringen diep het Joodse land binnen om even geruisloos als ze gekomen zijn, in de nacht en in de nevel weer te verdwijnen, brede sporen van vergoten Israëlisch bloed achterlatend De vierde oorlog gericht tegen dat land is begonnen en generaal Mosje Dajan, minister van landsverdediging, heeft op last van zijn regering op de hem eigen wijze, de strijd aangebonden tegen de terreur. 1.3 miljoen. 1.300.000 Arabieren merendeels vluchte lingen, wonen thans in Israël of in de door dat land bezette gebieden, eens toebehorend aan het koninkrijk Jordanië. Plet merendeel is de Joden vijandig gezind. Driemaal zo groot als Israël zijn de door Mosje Dajan en zijn krijgers veroverde gebieden. Het kleine Israëlische* leger ziet daardoor geen kans om de nieuwe grenzen en de veroverde steden en dorpen alle op een afdoende wijze tegen de in groepsver band opererende terroristen en saboteurs te beveiligen. In het bezette West-Jordanië, in en rond Sinaï, ja zelfs in Israël zelf, stijgt het aantal terreurdaden en verzetsacties met de dag. De verzetslieden worden opgehitst door Egyptische luidsprekers en Arabische kranten en volledig ondersteund met wa pens van Russisch fabrikaat en voedings- en genotmiddelen afkomstig uit Syrië. „Het heest". De leider van het zogenaamde Palestijnse Bevrijdingsfront, Ahmed Schoekeiri, die zich om beurten in Egypte en in Syrië ophoudt is volgens zijn eigen woorden „Allah dankbaar voor deze tijd, waardoor de Arabische wereld de gelegenheid krijgt om met behulp van de Sowjet-unie het 'Joodse beest te vernietigen". In de middernachtelijke uren en midden in Israël werd dezer dagen een goederen trein tot ontsporing gebracht. Van de daders ontbreekt tot op heden elk spoor. Nabij Caza werd een locomotief door springstof vernield, elders een conserven fabriek door Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? brandstichting verwoest. In het centrum van Jeruzalem is een drukkerij opgeblazen. Van Jordanië uit opereren Arabische verzetsgroepen in Israël. Zij overschrijden iedere nacht weer andere plaatsen aan de grens om zich vervolgens te werpen op de eenzaam gelegen boerenhoeven en op de niet in staat van verdediging gebrachte grensdorpen en de kibboetsen. De niets vermoedende bewoners worden neergescho ten, huizen en boerderijen in brand gesto ken en of door helse machines vernield. De in Israël woonachtige Arabieren wordt met pamfletten aangeraden in de nachtelijke uren een of meer ramen van hun huizen open te laten staan om Arabische verzets lieden in do gelegenheid te stellen zich aan arrestaties te onttrekken, indien zij wor den achtervolgd. Achtervolging. In verband met deze gang van zaken heeft de Israëlische regering de regeringen van Syrië en Jordanië gedreigd dat het Israëlische leger de opdracht zal worden verstrekt de groepen saboteurs ook buiten de eigen landsgrenzen te achtervolgen en te vernietigen als deze terreur niet ophoudt. Blijkens onze inlichtingen zijn in Syrië drie opleidingskampen voor verzetslieden ingericht. Deze hebben per kamp 1000 lie den geherbergd die worden geschoold in hét uitvoeren van illegale acties, het plegen van overvallen en het leggen van helse machines, om maar een paar zaken op te noemen van de vele waarin deze mensen worden ge schoold. Bedoelde kampen zijn gevestigd westelijk van Damascus; ten oosten van de Syrische hoofdstad en nabij de Syrisch- Libanese grens. Opper- en stafofficieren van het Syrische leger worden om beurten circa twee maanden gedetacheerd bij de Vietcong in Noord-Vietnam om vertrouwd te worden gemaakt met de daar gevoerde guerilla-teclmiek. „Weerdorpen". De Israëlische regering heeft opdracht gegeven de bouw- en verdedigingswerken te bespoedigen. Afgelegen dorpen en ge meenschappen worden ware „weerdorpen" en ook de kibboetsen worden in staat van verdediging gebracht. Gelet op de situatie is Israël tevens be gonnen met de aanleg van een groot aantal militaire bastions en fortificaties in de be zette Jordaanse gebieden. Voor het gehele land is de staat van beleg van kracht. Verboden wapenbezit kan worden bestraft met levenslange gevangenisstraf en het onderdak verschaffen aan een lid van een Arabische verzetsgroep resp. aan een vijan delijk militair, kan vijftien jaar gevangenis straf betekenen, terwijl de woning met de grond gelijk wordt gemaakt. Deze laatste maatregel is de laatste tijd in toenemende mate ten uitvoer gelegd. Iedere Arabische daad van verzet wordt nu door de Israëliërs in de kiem gesmoord. Het is in wezen een feit, dat de reeds lang verwachte en ge vreesde vierde Israëlisch-Arabische oorlog reeds begonnen is. Bliksem-slag Juist na het schrijven van dit artikel kwamhet bericht binnen dat een grote troepenmacht Israëli's, gesteund door artil lerie, tanks, straalvliegtuigen en helicopters, een vergeldingsactie op Jordaans grond gebied was begonnen, met het doel de opleidingskampen der saboteurs te ver nietigen. Ook geregelde Jordaanse troepen en tank eenheden schijnen in de slag fjetrokken te zijn geweest. De eerste berichten duiden wederom op een welslagen van deze, reeds te voren aangekondigde, vergeldingsactie. Eens te meer heeft deze uitgelokte actie bewezen, dat hier voor en door de volken van de ganse aarde een probleem van de eerste orde spoedig tot oplossing ge bracht dient te worden. Men kan niet immer ongeschonden op de rand van een explosieve vulkaan leven. (Nadruk verboden). Ook in zijn vriendenkring zijn nogal wat wenkbrauwen gefronst toen senator Robert Kennedy te kennen gaf dat hij toch maar wilde streven naar de democratische kan didatuur voor het presidentschap. Eigenlijk had hij nog een periode van vier jaar willen wachten dat hij uiteindelijk naar het Witte Huis wenste daarvan heeft hij nooit een geheim gehad. Het was en is misschien nog wel verstandig Jonhson de tweede en grondwettelijke laatste ambts termijn te gunnen: het is enorm moeilijk een zittende president van zijn kandidatuur te beroven, al is dat wel enkele malen gebeurd. Jonhson heeft nu de touwtjes in de partij strak in de hand, vooral in de staten waar de partij-caucus zoals die rokerige vergaderingen van de partijbazen heten uitmaakt welke kandidaat de afgevaardigden naar de democratische partijconventie zul len steunen. Zelfs al zou Eugene McCarthy alle voorverkiezingen winnen in de tien staten die zo hun afgevaardigden ter con ventie instrueren, dan had hij kwart van de stemmen. hij nog geen. En het zit er wel in dat ook Kennedy nog wel een primary wint. Robert Kennedy had zich dus ditmaal kalm willen houden, temeer omdat iemand die eenmaal op een conventie verliest niet gauw eem tweede kans krijgt: de harde Amerikaanse politieke wereld is niet gesteld op verliezers. Oud zeer. Hij heeft zijn plan veranderd op het nippertje: anders had zijn vriend en ver moedelijke campagneleider bij uitstek, zo als die het ook was van John Kennedy, Shriver, niet als ambassadeur naar Parijs gegaan. En dat gebeurde pal nadat Eugene McCarthy bij de primary van New Hamp shire zo onverwacht sterk uit de bus 'kwam. Daarmee heeft Kennedy onmiddellijk de beschuldiging naar zijn hoofd gekregen dat hij zelf te laf was om, zoals McCarthy, al vroeg fel tegen Johnson te ageren, maar nu wel de vrucht van diens werk wil oog sten nu die het spits heeft afgebeten. En in de McCarthy-aanhang zit zeker een groot percentage jongeren die zich bedrogen voelen in hun hoop dat Robert Kennedy als intelligente voorman hun cam pagne tegen Johnsons Vielnambeleid zou willen leiden. Hier zit enigonaangenaam oud zeer, dat niet een twee drie uit de weg is geruimd. Handiger misschien niet nobeler of eerlijker, maar politiek handiger was het geweest als Kennedy zich achter McCarthy had geschaard en eventueel deze had pro beren te overvleugelen, waarop hij alle kans heeft als getrainder politiek manipu lator, als veel charmanter mens ook en voor al als man met financiële mogelijkheden. Johnson beste papieren. Zoals de zaak nu staat kan Johnson hem wellicht dankbaar zijn zijn oppositie in de eigen partij is gespleten en dat verhoog', zijn kansen. Tenzij Kennedy terecht aanvoel dat Johnson zo zwaar aan het verliezen is op alle terreinen de negergetto's, Viet nam, het goud en de dollar dat hij ge woon naar het gevoel der democratisch partijmannen ondanks alle loyaliteit gee:, man meer is om mee aan le komen Lij de kiezer. En dan staan de kansen ni:t zo gering dat men politiek is in de V.S. keihard Johnson toch maar laat vallen en hoopt met de magische klank van Kennedy liever dan met prof. McCarthy e:i zijn studenten nog het beste te maken van de verkiezingen. Voorlopig is het eehler z:ker niet zover; Johnson heeft nog steed., de 1 'e papieren. Maar als nu temidden vu de democratische conventie eens een goed.' r.v.vnrel losbarst? (Nadruk verboden). Ook in Zeeland hepft de Partij van de Arbeid, in navolging van andere Provincies, een contactcommis: le „Relatie Kiezer-Ge- ue" ingesteld. Deze commissie heeft tot t.'.-'.k de relatie tusren dj kiezers en zijn vc ilegcnwoordigers in de gemeenteraad, Pr. vr.iciale Staten en Parlement te bevor der: n. Er zijn een aantal contactpersonen aange beld die de kiezer thuis kunnen informeren lol wie hij zich met zijn kuchten of ideeën kan wenden. Voor Noord-B. veland treedt als contact persoon op: A. Welleman, Torendijk 97, Kortgene, Telefoon (01108) 3 72. oefenen, in het openbaar, In Warschau wordt de opvoering van een twee eeuwen oud toneelstuk verboden omdat daarin wat gescholden wordt op do Russen, die ook toen al niet zo geliefd waren bij de Polen, aangezien ze ook toen de omringende landen onder druk zetten. De historie herhaalt zich. Zoals men toen in Polen op de Russen schold, zo zou men het ook nu weer willen doen, want men weet maar al te goed dat men onder druk staat van de Russische politiek en hoe lan ger dat duurt hoe meer wrevel dat natuur lijk oproept. Dus gingen de s'.i: lenten en anderen weer eens demonstreren het was niet de eerste maal voor mu r vrijheid. Er werd door de politie har:! o;/getreden met gummiknuppels, traangas en verschil lende arrestaties. Het lokt nog meer demon straties uit, ook in andere Poolse steden. In Praag waait ook de wind van meer vrijheid. Men is er al lang het harde, stalinistische bewind van president Novotny moe. Nadat een Slowaak de leiding van de communistische partij en regering heeft overgenomen, een generaal (Senja) over haast'de vlucht heelt genomen naar Ame rika, branden de demonstraties voor meer vrijheid ook daar los. De partijleiding ziet zich genoodzaakt een soepeler houding aan te nemen. In Hongarije zijn de demonstraties op het laatste ogenblik voorkomen, maar ook daar broeit het weer en ging de regering reeds bij voorbaat tot een zekere liberalisering van het systeem over. Dc regering van Roemenië voert reeds enkele jaren een van Moskou onafhanke lijker bewind, stelt bet nationale belang niet meer achter bij de economische druk van het Kremlin en zocht reeds banden on economisch en cultureel gebied met het westen. Ook in Oost-Europa dus overal de roep en de drang naar meer vrijheid, naar meer zichzelf kunnen zijn. Men is het strakke dictatoriale bewind, met zijn geheime po litie, breideling van de pers en ongecon troleerde rechtspraak beu. De nieuwe ge neratie, die nu tot zelf denken en oordelen komt, wil haar mening kunnen uiten, wil kritiek kunnen in pers en op vergaderingen. Zo blijkt alweer dat de mens op den duur zijn vrijheid van meningsuiting niet kan missen. Daar in het oosten streeft men nu naar een minder dictatoriaal ingesteld regime, naar meer vrijheid voor het indi vidu, naar een zich los maken uit de ver slikking van angst voor het bewind. En hier, i:i het vrije, democratische westen, lopen Victnam-demonslranten met portret ten van Ho Tsji Minh cn Mao Tse Toeng, als zien zij in deze communistische dicta toren de toekomst voor de mensheid. Als er hier tegen deze demonstranten opgetreden werd als in Warschau gebeurde, dan zouden er felle prolesten in de kranten en in de Kamer komen tegen een zo'n hard handig bewaren van het gezag. Maar hier laat men dat demonstreren voor een ander politiek gezag toe, krijgen de demonstranten zelfs politiebescherming om vrij voor hun mening te kunnen uitkomen. Desalniettemin zouden al deze in en voor vrijheid demon streren n de tegenstanders van hun poli tiek inzicht graag van de weg vegen, er hardhandig tegen willen optreden, zoals onlangs en ook nu weer in Derii Haag is aangetoond. Neen, we dienen wel goed te onderschei den uit welke hoek de wind waait bij dit demonstreren tegen de Amerikanen. We menen steeds weer te bespeuren, dat dit slechts een aanleiding is om ons demo cratisch bestel aan het wankelen te bren gen, om onrust en tweespalt 'te brengen in bet westen, zodat het zichzelf ten onder zal brengen door deze tweeslachtigheid en steeds meer zijn vrijheid daaraan ten offer zal brengen. De aanstokers achter dit alles zijn niet in de eerste plaats behoeders van onze democratische vrijheid, integendeel, zij zijn, openlijk of verhuld, van communistische huize. Dat is hun uitgangspunt voor bet demonstreren tegen de oorlog in Vietnam. Helaas weten de vele, goedbedoelende ethici onder ons zich daar niet van los te maken. TI. van Wermeskerken. (Nadruk verboden). ZONDAGDIENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dokter 'tHart. tel. (01107) 3 38 en dokter Janssen, tel. (01108) 3 19. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland MAART 23' zaterdag 24 zondag 25 maandag 26 dinsdag 27 woensdag 28 donderdag 29 vrijdag hoogwater 10.14 23.01 11.45 12.28 001 13.00 1.28 13.54 2.11 14.35 2.45 15.08 3.16 15.38 PREDIKBEURTEN voor zondag 24 maart 1968. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. R. P. Ytsma en 2.30 uur ds. R. P. Ytsma. In heide diensten extra collecte voor de kerkvoogdij. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Alb. van tien Ban en 2.30 uur ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Kerk Kats 10.30 uur ds. J. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur ds. B. C. de Gelder. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. B. C. de Gelder en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. P. Warners uit Nieuw- dorp. Geref. Kerk Kamperland 10 uur ds. Poelman, voorber. H. Avondmaal en 2.30 uur ds. Van der Stoel uil B. op Zoom Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Van der Stoel uit Bergen op Zoom en 4.30 uur ds. Meijers van Meliskerke. Geref. Kerk Geersdijk 10.30 uur ds. Noordhoff van Wemeldinge en 2.30 uur ds. Poelman. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Blokland, bediening H. Avondmaal. Geref. Geni. Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat 10 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10. 2.30 en 6 uur leesdienst. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons 40- jarig huwelijksfeest onder vonden, betuigen wij me de namens onze kinderen, onze hartelijke dank. L. P. Wolse. A. C. Wolse - Geuze. Hoofdstraat 82, Kortgene. Groene Kruis, Kals. op woensdag 27 maart in café ,De Vriendschap'. Aanvang 7.30 uur. Het bestuur. UIT DE HAND TE KOOP: met erf, tuin cn schuur te Kortgene, Hoofdstraat 35, kadastraal be kend sectie F no. 897, groot 3 aren 97 ca, thans in huur bij de heer I7. Smit, muziekleraar. Vrij van huur te aanvaarden i 1 juli a.s. Te bevragen bij dc heer D. C. Schippers, timmerman te Kortgene, Kaaistraat 27. Hoesfdrank in tabletvorm. 95ct Zojuist ontvangen een pracht sortering in alle modellen en prijzen. Komt u eens langs? Wij adviseren u gaarne bij uw keuze. Ooststraat 38, Kortgene, Tel. (01108) 223. Hypotheken, beschikbaar op woonh., zakenp. en landerijen. Rente 6V2 Door herbelègging hoeft slechts gedeeltelijk te wor den afgelost. Ook tophyp. mogelijk. Inl. P. J. GEEL HOED, Noordstraat 22, Kamperland, Tel. 01107 - 370. Oproep lol kennismaking Zend ons uw foto, geboorte datum en beroep en u ont vangt van ons bericlu of er mogelijkheden zijn voor een contact niet een Duitse dame van liet platteland ofwel uit de grote steden. Deze inlichting is voor u geheel vrijblijvend. Alleen zij met serieuze huwe lijksplannen gelieven te schrij ven aan: Bemiddelingsbureau P. v. Nieuwenhoven, 424 Em merich, W.. Duitsland, Post- fach 1466. Toch niet. Uw stem is waardevast voor uw P.v.d.A. vertegenwoordi gers. Zij kunnen wat voor u doen. Stap maar eens met uw klachten of ideeën naar: A. Welleman, Torendijk 97, Kortgene, Tel. 01108 - 3 72. Ilonda, toer Batavus, combi-sport Sparta Solex, olto Gazelle D, tourrijwiel. Union H, sportrijwiel, 3V Batavus, jongensrijwiel Damessportrijwicl Geersdijk Colijnsplaat. TE HUUR Te bevragen: Kerkstraat 18, Wissenkerke. VOOR AL UW WISSENKERKE Voor de verkoop van onze motor-gazongras maaiers zoeken wij die voor ons als contactpersoon wil optreden. Goede verdiensten. Liefst in bezit van auto. Brieven onder no. 78-8 bureau van dit blad. GEMEENTE KORTGENE De burgemeester van Kortgene maakt bekend, dat met ingang van 27 maart 1968 voor een ieder ter inzage liggen: Het bestemmingsplan „kom Kats 1966", Het bestemmingsplan „Colijnsplaat 1966", Het bestemmingsplan „Bungalowpark Veersc Meer". Ten aanzien waarvan de goedkeuring onherroepelijk is geworden. De burgemeester van Kortgene, P. J. Evers.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 3