>o PS140 Van dekenkist tot ladenkast Over de streep gesproken Kleurrijk voorbeeld Voorjaarsvergadering VVV Noord-Beveland 400.000 overnachtingen in 1967 Traditiegetrouw: sobere opkomst. G. P. Leenderlse benoemd tot erelid. Afscheid van administrateur Boon Bespreking wervende kleurenfolder en adressenlijst. Een eikenhouten dekenkist. Het snijwerk van de panelen wordt tegenwoordig voor een deel met behulp van vernuftige machines gemaakt. Deze doen zo het ruwe werk. dat in handwerk veel te veel tijd zou vragen al kost ook de machinale bewerking nog de nodige uren. Maar na die machinale voorbewerking komt de houtsnijder er aan te pas. Met de hand wordt ieder paneel afgewerkt. IEen dekenkist met een vrij eenvoudige decoratie aan de voorzijde, is 100 cm lang en 50 cm breed. Deze commode is door zijn geprononceerde vorm een uitgesproken siermeubel, dat aandacht voor zichzelf vraagt. Maandagavond 18 maart j.l. vond in hotel „De Kroon" te Wissenkerke de voorjaars vergadering plaats van VVV Noord-Beve- land. In zijn openingswoord stelde voor zitter W. Goossen de nieuwe administra trice, mevr. Jansen - Wilatz aan de verga dering voor en zei met het afscheid nemen van de heer Boon te willen wachten tot het slot van de vergadering. In een razendsnel tempo werd hierna de gehele agenda afgewerkt. Zo vlot en snel, dat de voorzitter vroeg toch alstublieft eens met commentaar te komen. Uit de behandelde punten noemen wij het unaniem zich scharen achter het be stuursvoorstel om de heer G. P. Leendertse te Kamperland één der oprichters van de vereniging - te benoemen tot erelid, als verdienste voor het vele werk door hem voor de vereniging verricht, zowel landelijk, provinciaal als regionaal. De heer J. P. dc Regt werd bij acclamatie als be stuurslid herkozen, terwijl van de heer M. W. van Arenthals bericht was binnen gekomen, dat deze zich niet meer verkies baar wilde stellen. In een volgende verga dering zal het bestuur een nieuwe kandidaat voorstellen. De begroting voor 1968 sluit met een nadelig slot van 1457.98. Bij de behan deling hiervan verlevendigde de discussie enigszins en kwamen enige voorstellen uit de vergaderng om de financiën van de vereniging in de toekomst een meer ge zondere basis te geven. In de rondvraag werd de gereed gekomen kleurenfolder en nieuwe adreslijst bespro ken. Enige onvolkomenheden werden gesig naleerd, die men een volgend jaar zal trach ten op te lossen. Al met al, was de con clusie van de vergadering, zijn het een paar representatieve stukjes drukwerk ge worden. Van bestuurszijde zal al het moge lijke gedaan worden om de adreslijst voor 1969 reeds in december van dit jaar ver- zendklaar te hebben, zodat deze uit reclame oogpunt nog aantrekkelijker zal worden. Niet in het minst voor de leden. Hierna bracht voorzitter Goossen dank aan de scheidende administrateur Boon. Zelf nog maar kort voorzitter van de vere niging, nad hij gedacht daar niet veel werk te vinden. Doch.... pas op! Zoveel te meer geldt dit voor de administrateur. Met welgekozen woorden bracht hij het vele en veel tijd opeisende werk van de heer Boon naar voren en hoopte hij, dat de heer Boon nog voldoende tijd zou vinden om de nieuwe administratrice in te werken. Met een „hartelijk dank" besloot de heer Door: H. D. Steinroth. Hoe vaak verzuchten wij niet „die goede oude tijd". Die tijd die achter ons ligt trekt velen nog aan. Het verleden roept vaak een romantisch beeld op, dat we in onze huidige wereld vol spanningen en zakelijke verhoudingen moeten ontberen. Maar als we denken aan schrikbeelden uit het verleden, zoals onhygiënische toestanden, ongerief, pestepidemieën, sociale wantoestanden en dergelijke, dan zijn we blij in deze twintig ste eeuw te leven. Wat we wel willen doen, is het verleden in gedeelten terug te halen. Dat doen we ondermeer door het aanschaffen van antiek, het beluisteren van klassieke muziek en het bezoeken van musea. We halen, als het ware het „goede" uit het verleden terug om onze hang naar romantiek te kunnen voeden. Zo is er op het ogenblik een meubelstuk in de belangstelling gekomen, dat jarenlang als onhandig, lomp en onbruikbaar werd geklassificeerd: de dekenkist. Plotseling werd dit meubel herontdekt, zodat zowel klas- Goossen dit afscheid. De vergadering onder streepte met een krachtig applaus de woor den van de voorzitter. In zijn antwoord aan de voorzitter en de vergadering, zei de heer Boon het werk altijd met plezier gedaan te hebben. Hij zou voor zijn werk willen herinneren aan het spreekwoord: goed bedoeld, dom ge daan, met de klemtoon op goed bedoeld. Bij de aanvaarding van zijn werkzaamheden had hij de vergadering gevraagd niet te schromen "iet kritiek. Het gevraagde heeft hij ook gekregen en voor de opbouwende kritiek is hij steeds dankbaar geweest en heeft hij getracht zich daarnaar te richten. Voor andere vorm van kritiek heeft hij steeds zijn oor gesloten. Nog is hij niet geheel los van het werk en daarom zal hij met plezier zijn opvolgster inwerken en hoopte hij dat zij evenveel vriendschap zal mogen ontvangen als hij in de afgelopen jaren. Ook deze woorden werden door de vergadering met applaus benadrukt. kom over de brug 140 Een getal Zomaar een getal? 140 projecten hebben de broeders over zee voorgelegd aan de Nederlandse kerken. 140 projecten waarmee zij niet verder kunnen zonder uw hulp. Neem hun taak over. Ga staan voor een klas van 300 catechisanten en breng hen Gods blijde boodschap. Preek 's zondags op de heu vels en zing er met uw broeders. Trek mee met een mobiele kliniek het binnenland in. Loop 's avonds langs de bedden van ver laten kinderen in internaten. Leer de tieners ginds bankwerken en goed huishouden. Dat kan niet? Het kan. Hoe? De aktie „Kom over de brug" vraagt voor assistentie aan het werk dat cle kerken overzee verrichten voor uw „verre naaste" 1 van uw jaarinkomen. Zo kunnen 140 projecten die 21 miljoen gulden kosten verwezenlijkt worden! sieke als moderne uitvoeringen in onze interieurs weer een plaats vinden. Het is een veel gevraagd meubelstuk geworden, met een oneindig aantal toepassingsmoge lijkheden. De dekenkist als bewaarplaats voor de kens, zoals oorspronkelijk dus de bedoeling is geweest, wordt veel door kamerbewoners toegepast. De kamerbewoners kunnen het bed dan gedurende de dag en avond ge bruiken als zitplaats, met een leuke groe pering van kleurrijke kussens bijvoorbeeld, terwijl voor het naar bed gaan, cle dekens en lakens (voor sporlievelingen de slaapzak) uit de kist worden gehaald. De kist zelf kan in het interieur ook nog een aantal funkties hebben. Bijvoorbeeld als bijzet- meubel, terwijl een dekoratieve vaas op de dekenkist het in het interieur bijzonder goed doet. Naar smaak kan men zowel met een (semi) antieke of moderne dekenkist een interieur completeren. Als men op de kist iets wil zetten, is het aan te bevelen *1 een dekenkist te nemen, die een voorklep heeft. Anders zou het voortdurend afnemen en opzetten van vazen, pulletjes, theeser viezen of andere voorwerpen een ergernis worden. Ook in het complete woonhuis, zoals een Rat, kan de dekenkist een nuttige functie vervullen. Het grote tekort aan kastruimte dat onze woningbouw typeert, noopt ons alle mogelijke methoden te zoeken om onze spullen ergens op te bergen. Een goede oplossing biedt ons ook hier de dekenkist. Vooral voor die spulletjes, die we maar zelden nodig hebben, kan de dekenkist worden gebruikt. Het meubelstuk zelf khn dan zeer dekoratief in hel interieur dienst doen als plantenbak, als meubel om de platenspeler, bandrecorder, of radio op te zetten, terwijl ook de televisie een plaats op de dekenkist kan vinden. Het spreekt vanzelf dat de dekenkist ook uitstekend dienst kan doen als boekenkist. Het is niet de bedoeling dat men er, zoals Hugo de Groot dat deed, zelf in gaat liggen, maal ais men hier plezier in zou hebben, is zelfs dat een mogelijkheid die de, dekenkist biedt. Het is duidelijk, dat dit meubel naast een bijzondere nuttige funktie, ook de sfeer /n ons interieur gunstig kan beïnvloeden. We hebben echter met het neerzetten van de dekenkist in de woonkamer, nog lang niet alle mogelijkheden van dit meubel genoemd. Hoe vaak vinden wij niet in de gang of het portaal onder de kapstok, schoenen, pantoffels, overschoenen, tassen, die maar zelden worden gebruikt en ga zo maar door. Hoe veel fraaier is dat opgelost, als onder de kapstok of elders in de gang of het portaal een dekenkist staat, waar men alle rommeltjes in kan opbergen. De deken kist kan dan gelijk dienst doen als tafel, waarop men iets kan neerleggen bij het weggaan of thuiskomen, zodat er twee handen overblijven om de mantel aan of uit te doen. Een dubbel nuttige funktie derhalve, ook in de gang. Om de gang er iets feestelijker te doen uitzien, dan nu veelal het geval is en het is het eerste en laatste dat uw gasten van uw huis zien kan men op de dekenkist ook een vaas met takken of bloemen zetten. Als men er een keer van af wil zijn en niet telkens nieuwe bloemen of takken uit de tuin of winkel wil halen, kan- een antiek of modern beeldje een uitermate fraai effect brengen. De dekenkist in de siaapkamer, kan naast een opbergplaats van dekens, boeken en wat men maar wil, een tafel zijn voor typisch vrouwelijke attributen, die men niet meer kwijt kan op of in cle toilettafel, Daarnaast is ook hier de dekenkist te benutten als tafel, waarop een wekker en radio een plaats kunnen vinden. Wij zouden willen zeggen, kijkt u eens in uw interieur, of u met een dekenkist geen opbergprobleem kunt oplossen en een verfraaiing van uw interieur kunt bereiken. Als dat zo is, kan een bezoek aan cle woning-inrichter zijn nut hebben. Wat voor de dekenkist geldt, geldt in grote mate ook voor de ladenkast. In de Angelsaksische landen, met name in cle Verenigde Staten, heeft die bijna altijd een vaste plaats in het interieur gehad. In ons land is alleen, cle commode van de baby als een soort ladenkast altijd in zwang ge weest. Een ladenkast in woonkamer, slaap kamer of de hal was echter tamelijk zeld zaam. Ook de ladenkast echter wordt nu weer veel gebruikt. In moderne aanbouw slaap kamers als onderdeel van de op elkaar afge stemde aanbouw elementen. Maar ook la- denkasten als meer op zichzelf staande meubelen met eigen funktie, plaats en ge zicht. Vaak niet altijd zijn die laden- kasten in de oude stijl uitgevoerd. Zij vere nigen op die wijze de funktie sierlijke vorm geving en de gebruikte fraaie houtsoorten. Gebruiksvoorwerp omdat die laden een zee van bergruimte bieden, bijvoorbeeld in de hal: handschoenen, shawls (boven in), over schoenen (onderin) enz. Onze voorvaderen wisten het wel: de de kenkist en ladenkast zijn nuttige en mooie meubelstukken, die ook in de twintigste eeuw een plaats in het interieur ten volle verdienen. De verwarrende strepensituatie die er tot voor kort heerste is er in niet geringe mate oorzaak van geweest, dat de wegge bruiker zich over deze strepen totaal geen zorgen maakte, ze zelfs volmaakt veronacht zaamde Met name het negeren van de midden- streep leidde veelvuldig tot zeer ernstige ongevallen. Hoewel sinds 1 juli van het vorig jaar voorlichting is gegeven over de wettelijke konsekwenties van het overschrij den van de doorgetrokken streep kan een korte samenvatting van belang zijn, temeer daar thans aangenomen wordt dat de weg gebruiker zich voldoende vertrouwd heeft kunnen maken met de strepensituatie en er vanaf heden door de politie strenger dan voorheen zal worden opgetreden tegen over treders. Sinds 1 juli 1967 geldt het verbod om een doorgetrokken streep te overschrijden. Dit geldt zowel binnen- als buiten de bebouwde kom. De weggebruiker mag een dergelijke streep onder geen voorwaarde overschrijden: zelfs, zo heeft cle officier van justitie mr. 5. J. van der Hoeven bepaald, als er in het betrokken vak een wegopbreking is dan is de weggebruiker nog strafbaar als hij cle streep overschrijdt. Niet alleen betekent de doorgetrokken streep een verbod tot over schrijden, maar ook indien deze over een kruising is doorgetrokken een verbod tot links-afslaan. Ook is, indien voor een uitrit cle streep is doorgetrokken, het liinksafslaan voor de uit een uitrit komende bestuurder niet meer mogelijk. Tenslotte heeft cle doorgetrokken streep nog konsekwenties ten aanzien van het parkeren, dat ter hoogte van een door getrokken streep verboden is, indien de vrije ruimte tussen het geparkeerde voertuig en de streep minder dan drie meter be draagt. Indien de rijstrookverdeling geschiedt door twee naast elkaar liggende strepen, dan mogen deze slechts worden overschre den indien de streep onmiddellijk links van de bestuurder een onderbroken streep is. Waar van politiezijde ook nauwlettend op zal worden toegezien is het. juiste gebruik van de opstelvakken voor een stoplicht ol wegkruising. Indien in deze vakkep pijlen zijn aangebracht mogen bestuurders op cle kruising of splitsing geen andere richting volgen dan die welke door de pijlen aan geduid, ook al bemerkt men dat verkeerd is voorgesorteerd. Verwisselen van opstelvak is dus niet toegestaan. In een dergelijk geval is „een blokje om" de enige juiste oplossing. Is er door middel van strepen op het wegdek een aparte rijstrook voor cle bus aangebracht, dan mag die rijstrook alleen door zgn. lijndienstbussen (eventueel poli tie-, brandweer- en ziekenwagen) worden gebruikt. Tenslotte dient men bedacht te zijn op cle belijning waarmee kunstmatige fietspaden (herkenbaar aan een wit geschilderd fietsje op het wegdek) zijn aangegeven. Fietsers en bromfietsers zijn verplicht dit afgescheiden gedeelte te volgen. De overige weggebrui kers mogen deze baan beslist niet gebrui ken indien cle afscheiding bestaat uit een doorgetrokken streep. Is cle streep onderbro ken dan mag wel van het „fietspad" ge bruik worden gemaakt, mits men daar geen fietsers en bromfietsers hindert. Na de verontrustende debatten in het Britse Lagerhuis over het wel of niet toe laten van Britse vluchtelingen met Brits paspoort in Engeland, omdat er gekleurde mensen bij zijn, is het een verademing in ons land heel andere berichten te lezen. Er zijn bijvoorbeeld 34 Antilliaanse meis jes gearriveerd, die hier als leerling-ver pleegsters in ziekenhuizen komen werken. Ze kunnen dan ons tekort aan verpleegsters helpen wegwerken en zelf het vak leren. En die meisjes zijn gewoon op Schiphol gearriveerd op een Antilliaans paspoort van het Koninkrijk der Nedei landen en nie mand heeft tevoren over die intocht ge sproken en niemand heeft er een mond over open gedaan toen ze in cle ziekenhuizen met hun werk begonnen en geen enkele andere verpleegster of patient heelt ze de rug toegedraaid. Of het moest zijn voor een lavement. En we zouden heel gek opkijken als hel anders was toegegaan. Wanneer rijdt men onder invloed van alcohol Wanneer bestuurl iemand een auto onder invloed van alcohol? M.a.w. hoeveel alcohol moet in het bloed zijn opgenomen alvorens men ongeschikt wordt bevonden om te rijden. De maatstaven, die in verschillende Europese landen worden aangelegd, lopen nogal uiteen, hetgeen blijkt uit de afwij kende promillages, die worden gehanteerd. In Tsjecho Slowakije, Bulgarije en Oost- Duitsland wordt een promillage van 0.3 aangehouden; in Zweden. Noorwegen en Polen van 0.5; in Joego Slavië, Engeland, Oostenrijk en Zwitserland van 0.S; in West- Du iIsland 1.3 en in België van 1.5. Frankrijk, Italië, Spanje en Luxemburg kennen geen promillage-grens. Ook in Nederland worat geen vast pro millage aangehouden.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 2