NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Bommen Rennies VAN DE POLITIE Plouvicr lieeft DE schoenen DE COÖPERATIEVE te Colijnsplaat en te Kamperland Burgerlijke stand No. 3290 Zaterdag 9 maart 1968 71e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.50 per half jaar Franco per post 5.00 per half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Stichting „Het Veerse Meer" De financiële middelen zijn nog onvoldoende, doch een groot aantal voorzie ningen zijn en worden uitgevoerd. Ontsluitings- en verbindingswegen nade ren voltooïng. Experiment met het uitzetten van 40.000 florellen. Bagger en eilandenplannen vastgesteld. Door het groot aantal personen en na tionaliteiten, dat vorig seizoen op en om het Veerse Meer verbleef, is wel gebleken dat dit recreatiegebied tot ver boven re gionaal belang is uitgegroeid, aldus de heer A. L. van Geesbergen in zijn overzicht j.l. woensdag, toen hij, wegens ziekte van de heer M. J. van Poelje, de openbare ver gadering van „Het Veerse Meer" voorzat. In dit korte, maar juist daardoor heldere overzicht memoreerde hij tal van feiten die mede dank zij de Stichting tot ontwik keling of tot uitvoering zijn gekomen. Een heel belangrijk feit is het totstandkomen van het Basisplan 1967, aan de hand waar van een verdere ontwikkeling van dit gebied tot uitvoering gebracht kan worden. Sterk voelt men zich geremd door het ontbreken van de benodigde financiële mid delen. Groot is de medewerking van het rijk op het gebied van het zandzuigen en het eilandenplan. In het afgelopen jaar zijn 6 steigers en 2 vlotten afgebouwd, terwijl door het eigen werkschip een aantal palen uiutv up uc maag, *'rfe gvivvi. in de bodem zijn gespoten. In zijn over zicht bracht hij dank aan de groep Wemel- dinge van 'de Rijkspolitie te water, waarvan wel gezegd mag worden dat zij het visite kaartje gepresenteerd hebben van de Ne derlandse politie. Verheugd deed de heer Van Geesbergen xriededeling van de eerste steenlegging van het café-restaurant nabij de jachthaven te Kamperland. Nog steeds is er een dringende behoefte aan zulk soort ondernemingen langs het Veerse Meer. Een primeur voor Nederland is het begin mei uitzetten van 40.000 speciaal voor stilstaand water gekweekte florellen in het Veerse Meer. Men heeft goede verwachtingen van dit experiment, doch men hoeft niet te verwachten dat zij zich voort zullen plan ten. Tot slot doet de voorzitter nog mede deling van het feit, dat de weg over Noord- Beveland, die de Goudplaat zal ontsluiten en de weg, die het eilandje in de Piet met Wolfaartsdijk verbindt nog vóór het voor jaar klaar zullen zijn. Bij de behandeling van het toekennen prioriteiten aan onderdelen bagger- en eilandenplan, steekt de heer Mol (Veere) een waarschuwende vinger op. Tegen heel dit bagger- en eilandenplan heeft bij niets te zeggen, hij is er zelfs een voorstander van. Hij ziet echter één groot bezwaar, n.l. dat men de oevers door het creëren van nieuwe eilanden met zoveel kilometers gaat vergroten. Het is bekend dat de oever verdediging grote sommen gelds vraagt, die niet or nauwelijks zijn op te brengen. Hij vraagt de vergadering: is het nu niet verstandiger om netgeen men heeft te consolideren dan nieuwe projecten aan te boren die de onderhoudskosten met zoveel duizenden guldens zullen verzwaren? Bo vendien zou de heer Mol ook graag zien, dat de van het rijk te ontvangen subsidies in een fonds werden gestort om, wanneer dit fonds voldoende zou zijn gegroeid, diverse fasen van dit plan te combineren en zodoende de kosten niet onbelangrijk te drukken. De heer Van Geesbergen en directeur Huisman kunnen de redenering van de heer Mol zeer goed aanvoelen, doch de mogelijkheid tot fondsvorming is hun niet toegestaan. Bovendien, de subsidie van het rijk wordt pas uitgekeerd, wanneer het werk is voltooid. Met de toegezegde 50% sub sidie zullen de plannen toch al moeilijk te realiseren zijn, dit zou minstens 75% moeten worden. Al het mogelijke wordt dan ook in het werk gesteld om ter be- voegder plaatse deze wens kenbaar te ma ken. En ook dan nog zal het van de 7 aangesloten gemeenten grote offers vragen de resterende 25% op tafel te leggen. Di recteur Huisman geeft nadere technische toelichting en zegt dat al deze vragen ook al in de Technische Commissie naar voren zijn gekomen en van alle kanten belicht. Door de Dienst Deltawerken zijn een reeks proeven genomen en daaruit is voort gekomen de vorm van de eilanden, zoals die nu voor het Veerse Meer zijn gepro jecteerd en die hoegenaamd geen kans op afkaveling geven. De heer Huisman had zelfs met de gedachte gespeeld om in eigen beheer een baggermolen aan te schaf fen en die te bemannen met het daarvoor benodigde personeel. Offerte was reeds ge vraagd en een calculatie opgezet, doch alles komt nog steeds te duur uit. Ook burgemeester Hack van Arnemuiden zou grae.g zien dat eerst de bevaarbaar heid van het Veerse Meer werd vergroot en daarna tot eilandvorming werd over gegaan. Hij wil eerst wel eens zien wat het rijK er voor over heeft en pas daarna be sluiten om verder te gaan. Hij is geschrok ken van de kosten, die hij een flinke ader lating voor de geementen noemt. De voorzitter zegt hierop, dat elk eiland de bevaarbaarheid bevordert. Bovendien moet men niet te star vasthouden aan de volgorde van de fasen. De planning moet jaar bij jaar bijgehouden worden. Ook de voorzitter geeft toe, dat indien de subsidie 50% blijft, het geen haalbarp kaart wordt. Hij wil echter toch wel een beetje optimis tisch zijn over de financiële begeleiding aan deze deur wordt minder gebeld. Dat zit zo: de naam op deze deur komt nu óók voor in onze lange lijst rekeninghouders. Daar wordt de bel stil van! Want nu gaan de betalingen niet meer via de voordeur maar via de bank giro! Rekeninghouder zijn bij de Raiffeisenbank is extra gemakke lijk. Want de Raiffeisenbank doet immers alle bankzaken voor u. zal u graag nader inlichten van het rijk. Het ministerie van recreatie staat ook nog maar aan het begin en een leefbaar land staat of valt met de moge lijkheid tot recreatie. Tot slot van de discussie zegt de heer Huisman, dat er een schreeuwende behoefte bestaat bij de watersporters aan aanleg mogelijkheden. Een door de ANWB inge steld onderzoek heeft uitgewezen dat één derde der boten in de thuishaven ligt. één derde vaart en éénderde zoekt een oppertje hetzij voor verpozing, hetzij voor het klaar maken van een maaltijd of anderszins. Bo vendien, zo besloot de heer Huisman zijn toelichting, zal het in de zeer nabije toe komst het ons geen cent kosten om op ondiepe plaatsen het zand weg te zuigen. In de randstad Holland is er een schreeu wend gebrek aan goed zand, wat hier voor het „opscheppen" ligt. Er is nu al met consessiehouders een overeenkomst aange gaan, dat in het Veerse Meer zo veel moge lijk op door de Stichting aan te wijzen plaatsen zand wordt gebaggerd of gezogen. POEDER- CREME - OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED KORTGENE Geboren: 1 februari: Hendrik z.v. I. Boot en T. J. Poortvliet. 4 februari: Jozina Maria Cornelia d.v. H. Siereveld en P. van Belzen. 7 februari: Jacob Marinus Pieter, z.v. P. J. Verburg en N. A. de Vos. 15 februari: Jan Piéter, z.v. W. J. A. Verburg en S. Verhage. Ondertrouwd: 23 februari: A. A. Versprille, 43 jaar en E. J. G. de Kubber, 25 jaar. Gehuwd: 9 februari: M. L. Moerman, 63 jaar en N. M. Stevense, 52 jaar. 16 februari: C. J. Schrier, 24 jaar te Wis senkerke en J. van der Heijde, 21 jaar. 23 februari: M. M. Clement, 19 jaar en S. L. de Rijcke, 20 jaar. Overleden: 23 februari: Maria Luijendijk, w.v. C. Pape, 5ö jaar. Het is voor mensen met dictatoriale neigingen altijd een zegen als zij in een democratie wonen, want daar kunnen zij hun lusten tenminste wel botvieren. Zij kunnen met allerlei middelen de democratie ondermijnen en niemand mag iets tegen hen uitrichten, want dan worden jawel: hun democratische rechten aangetast. Zij kunnen ook nog aan het bewind komen, want zij kunnen het volk misleiden en propagandaleugens mengen in hun propa- gandaleuzen en andere groeperingen inti mideren en in diskrediet brengen. Zij kun nen het zich veroorloven zich overal tegen te verklaren en protestbetogingen houden met kleine groepen, om zo de meerderheid te suggeren dat er niet op de oude voet kan worden door gegaan. En als de meerderheid dan nog niet ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder luistert, worden er ergens ruiten inge gooid, of bommen geworpen. Want ze willen toch hun zin hebben.... Nederland, let op uw saeck. Precies zo is het in Duitsland ook begonnen. Nog niet eens zo lang geleden. Voorjaarsactie Middenstandsvereniging Wissenkerke en Geersdijk In haar dinsdag 5 maart j.l. gehouden vergadering besloot de Middenstandsvere niging Wissenkerke en Geersdijk unaniem tot het organiseren van een voorjaars winkelactie. Alhoewel dit nog maar een schuchtere poging is, verdient dit loffelijk streven toch alle aandacht en steun. De actie is geprojecteerd in de week van maan dag 8 tot en met zaterdag 13 april a.s. Ook in deze actie zullen de winkelweekbonnen een grote rol spelen. Bij elke contant be stede gulden ontvangt men een winkelweek bon. Men is geheel afgestapt van het geven van prijzen in natura. De opzet is nu, dat er dagelijks drie prijzen getrokken worden, en wel een waardebon van 50.en 2 waardebonnen van ieder 25.welke te besteden zijn bij de deelnemende zaken te Wissenkerke en Geersdijk, zodat elke actie dag 100.aan waardebonnen getrokken wordt. Wij zijn er vast van overtuigd dat ook nu het publiek deze hernieuwde presentatie van de middenstand zal weten te accep teren en zal ondersteunen. Weet u wat wij zagen 1. Op tractoren ontbreekt, als dit nodig is vanwege de belading van de daar achter gekoppelde aanhangwagen(s), nogal eens een spiegel. Zorgt toch, dat die spiegel op de tractor aanwezig is en ook, dat hij voor de bestuurder goed staat opgesteld. 2. Aanhangwagens van tractoren zijn soms niet voorzien van koppelingen, die aan de daarvoor gestelde eisen voldoen, of die koppelingen zijn soms niet goed bevestigd. Beide euvels hebben in het verleden al vele ongevallen veroorzaakt. Laten we toch allen meewerken dit ongevallencijfer te drukken! Kruiswoordpuzzel no. 72 Horizontaal 1. biljartstok 4. ligplaats van schepen 7. onvruchtbare 9. gesukkel 11. straat (Fr.) 12. projectiel 13. jongensnaam 15. deel v. e. kledingstuk 17. plaats in Utrecht 19. rivier in Siberië 20. noodsein 23. onbep. vnw. 24. anno 25. streep 27. armoedig 28. voorzetsel 29. zelfkant 30. vleesgerecht 31. huid 32. boom 33. heidemeertje 35. deel van de mond 37. keukengerei 38. boomachtige struik 40. ledemaat 42. hetzelfde 43. oever 44. deel van het lichaam 46. water in Friesland 47. strijdmacht 51. meisjesnaam 53. maat 54. plaats in Duitsland 56. beetje 57. vlechtwerk 59. roofdier 61. klopje 62. flauw Verticaal 1. richting 2. bijwoord 3. voormalig Ned. eiland 4. vallei 5. jongensnaam 6. heilig boek 7. tweetal 8. godin 9. mal 10. reptiel 11. edelsteen 14. vruchtje 15. rond voorwerp 16. fraaie kleding 17. schel 18. kloosterzuster 21. deel v. h. hoofd 22. omslag 23. titel 26. telwoord 28. allerlei 33. familielid 34. Europeaan 36. afbeelding 37. geneesmiddel 38. draaistijl 39. diereneigenschap 41. bijwoord 43. plaats in Limburg 45. krenking 48. waagstuk 49. plaats in Brabant 50. voorzetsel 52. aanzien 54. gemeenschappelijk stuk grond 55. rivier in Afrika 58. tandeloos zoogdier 60. bevel Oplossing kruiswoordpuzzel no. 71 Horizontaal 1. tabel; 6. koper; 11. tas; 12. cis; 14. art; 16. pias; 18. kreta; 19. unie; 21. lopik; 23. eli; 24. diana; 25. in; 26. soep; 27. edam; 28. na; 30. eer; 33. drift; 36. opera; 39. rage; 40. af; 41. do; 42. eede; 43. kelim; 46. menie; 49. eng; 52. op; 54. tand; 55. inkt; 57. ne; 58. kolom; 60. wan; 62. eiber; 64. eros; 65. linde; 66. tast; 67. och; 69. nts; 70. rel; 71. knaap; 72. wolga. Verticaal 2. atap; 3. basis; 4. es; ,5. hiel; 7. oa; 8. pruim; 9. etna; 10. split; 12. crepe; 13. stier; 15. reaal; 17. ion; 20. inn; 22. kolf; 24. damp; 29. orgel; 31. ek; 32. grein; 33. dak; 34. iel; 35. tam; 36. oom; 37. een; 38. ade; 44. imam; 45. in; 47. elke; 48. mo ker; 49. edwin; 50. ginds; 51. terts; 53. por; 54 tosca; 56. titel; 57. nes; 59. loon; 61. anti; 63. balg; 68. ha; 70. ro. Ganzepoortslraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 1