NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Rennies Pion vier heeft DE schoenen VAN i DE POLITIE ft Ondemolcratische schreeuwers Brandend maagzuur, In Tito's kerkers zuchten vele tegenstanders! No. 3289 Zaterdag 2 maart 1968 71e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.50 per half jaar Franco per post 5.00 per half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Wie de grootste bek opzet krijgt altijd de meeste aandacht. Meestal is het dan ook nog zo, dat wie het zelfs met die „grote bek"' nog niet helemaal weet te redden, ge makkelijk zijn toevlucht neemt tot geweld, tot handtastelijkheden. Het gaat er die san guinische bezetenen om hun gehoor te dwingen tot volgzaamheid en meelopen aan wat zij beweren. Men moet zich daarbij vaak afvragen of het niet gaat om zelfver heerlijking, om een willen zwelgen in de macht en de verwarring die zij oproepen, dan dat zij werkelijk met hun hele ziel een ideaal aanhangen. We zouden, in het algemeen gesproken, ons democratisch bestel niet graag willen ruilen voor een dictatuur. Maar uit ons de mocratisch begrip laten we duistere ele menten de mogelijkheid gebruiken om dat /democratisch bestel te vervloeken en te on- •dermijnen en de revolutie te prediken naar een daaraan tegengestelde en dus dictato riale maatschappijvorm. We laten kalm toe, dat er een jonge Duitse afbreker van alle democratische waarden in Amsterdam een revolutionaire schreeuwcanonade komt weg geven en daarmee enkele honderden jonge ren tot dat hysterische gebrul weten te krij gen wat we zo goed kennen van de natio- naal-socialistische en communistische mas sabetogingen Het krijsende geschreeuw van deze Dutschke richt zich tegen alles, nergens voor, behalve voor de, negatieve, revolutie, waar dit dan ook toe leiden zal. Hetgeen druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! hij vermoedelijk zelf niet weet. Het is wel heel vreemd, dat het deze jonge Dutschke werd toegestaan hier zo'n politieke rede voering te houden, want hier te gast zijnde buitenlanders mogen hier immers geen po litieke bedrijvigheid plegen? Dit lijkt ons weer een van die slappe toegefelijkheden van hen die ons democra tisch bestel moeten verdedigen, geboren uit angst voor kritiek uit de kringen van hen die nog niet beseffen wat democratie wer kelijk betekent. Wat jong is wil zich natuurlijk altijd we ren, wil altijd iets anders dan er is. Dat is hun goed recht en mede daaruit ontwikkelt zich de maatschappij. Maar we moeten niet doen alsof zij dan ook de wijsheid voor de toekomst in pacht hebben. Als men jong is, heeft men nog niet geleerd achter 'de din gen te zien. Men aanschouwt een bepaald gegeven, is daar fel voor of fel tegen, maar men kent en heeft nog geen belangstel ling voor de achtergronden van de zaak noch voor de mogelijke gevolgen van het voor of tegen. Men schreeuwt tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam en roept openlijk „Johnson moordenaar". Zelfs een professor verlaagt zich tot deze ondemo cratische uitroep. Het is altijd de kracht geweest van alle dictatoriale opzwepers om één persoon, één regeerder van een land, aansprakelijk te stellen voor wat men er niet goed van denkt. Maar oorlog of vrede, aanval en ver dediging zijn niet mogelijk door een enke ling. Het is de staat, het gezamenlijke volk, dat hierover beslist. Zodra men alleen een van de leiders daarvan als „de" schuldige gaat aanwijzen, verliest men alle democratisch begrip uit het oog, dan denkt men dictatoriaal. Dat geroep van „Johnson moordenaar" is een nazi-methode, het meest verwerpelijk voor democratisch denkende mensen. We herin neren ons nog, hoe het voor de oorlog hier streng verboden was om Hitier als moorde naar te bestempelen, ondanks zijn jodenver volging. Hij was immers een „bevriend staatshoofd". Nu willen bepaalde kringen het doen voorkomen, alsof het een democra tisch recht is om een regeringsleider van een bevriend land als moordenaar te be stempelen wanneer die staat een hen onwel gevallige oorlog voert. Laten we toch goed herkennen uit welke intensie die roep geboren werd. Een inten- sie die tegengesteld is aan de vrijheid die wij wensen en die wij daarom moeten af wijzen. Kritiek op de handelingen van A- merika, zo goed als die van ieder ander ruziemakend land, is ten volle geoorloofd, doch zodra men het in het persoonlijke vlak trekt is dit ondemocratisch. (Nadruk verboden) H. van Wermeskerken. In Joego-Slavië zitten de gevangenissen .boordevol. Niet met lieden veroordeeld we gens een of ander crimineel vergrijp, maar met tegenstanders van het regiem van maar schalk Tito. Deze politieke gevangenen zijn allen ten gevolge van hun afwijkende over tuiging het slachtoffer geworden van de Joegoslavische geheime dienst U.D.B.A., die tegenwoordig S.U.P. heet. Deze instelling vertoont een grote over eenstemming met de Russische M.V.D. en met Hitiers Gestapo en S.D. Ook de Joego slavische geheime dienst werkt met een groot aantal „vertrouwenslieden", d.w.z. politiespionnen, vandaar het grote aantal arrestaties dat door de „dienst" elke dag weer, doch bij voorkeur 's nachts, in de zichzelf liberaliserende socialistische staat Joego-Slavië worden ten uitvoer gelegd. Het onderzoek van politieke vergrijpen wordt op aanwijzingen in geheime rappor ten der vertrouwenslieden ingesteld door oe officieren van de S.U.P. Deze laatsten beslissen over al of niet aanhouding van de „politieke verdachte" en over het vergrijp zich te hebben schuldig gemaakt aan een „misdrijf gepleegd tegen volk en staat", zoals de tenlastelegging in S.U.P.-jargon wordt genoemd. De leiding der politieke onderzoeken berust bij een aantal opperoffi- cieren en wel bij kolonel-generaal Misko- vic, chef van de Joegoslavische geheime dienst; diens plaatsvervanger generaal-ma- joor Radovic, generaal-majoor Kostic en de oversten Dokic, Curin, Üskokovic, Djura- novic, Ilic en Malobabic. De S.U.P.-officieren die met aanhouding ,en ondervraging worden belast, zijn van 'een lagere rang (kapitein en luitenant) en hun salarissen zijn niet zo hoog, maar wor den kunstmatig opgevoerd door een toelage welke afhankelijk is van het aantal aanhou dingen en „bekentenissen" der verdachte. De verdere afwikkeling en openbare behan deling der tenlastelegging heeft plaats in show-processen waarbij de straf reeds van tevoren schijnt te zijn vastgesteld door de met de algehele leiding van het onderzoek belaste opperofficieren. Hersenspoeling. Het vooronderzoek heeft plaats volgens vastgestelde richtlijnen, hersenspoeling wordt aangewend evenals mishandeling en het toepassen van andere lijfstraffen, waarbij alles is gericht op een „volledig bekentenis" en een verklaring in het openbaar van de politieke verdachte opzettelijk verkeerd te hebben gehandeld, of doelbewust te heb ben geageerd tegen de belangen van volk en staat. Daarmee is het verdere lot van de politieke verdachte zondermeer bezegeld. Gedurende "het vooronderzoek vertoeven de verdachten in gestichten, min of meer te vergelijken met onze huizen van bewaring, gevestigd in Pancevo, Belgrado, Agram, Split, Kragujevec, Nisch en Skopje. Na de veroordeling volgt overbrenging naar de gevangenissen in Mitrovic, Pesarevac, Gra- disk, Lepegrav, Nisch, Dop, Marburg, Spuz en naar de intussen berucht geworden ge vangenis op het eilandje Goli Otok. In die Joegoslavische huizen van be waring en gevangenissen heersen vrijwel middeleeuwse toestanden. Het toedienen van lijfstraffen is zondermeer toegestaan, zo dat daarvan door de bewakers een ruim ge bruik wordt gemaakt. Voeding, mediscne- en sociale verzorging zijn slecht. De ver plichte arbeid in de steengroeven gemid deld tien uur per dag is zwaar en uit zonderlijk hard, met als gevolg een zeer hoog sterftecijfer onder de gevangenen ten gevolge van ondervoeding. De mishandelin gen en de dwangarbeid hebben op hun beurt krankzinnigheid en zelfmoord ten gevolge. Consulair Nu zijn Joegoslavische consulaire amb tenaren als spreeuwen neergestreken in west-Duitsland en Oostenrijk, de landen waar ook de meeste Joegoslavische en Kro atische emigranten verblijf houden, die al len als politieke tegenstanders van maar schalk Tito en van diens regiem zijn te beschouwen. 'Dit kwam duidelijk aan het licht bij het (in het voorjaar van 1967) in Stuttgartgevoerde, Goreta-proces waar wettig en overtuigend werd bewezen, dat, de Joegoslavische geheime dienst voor een moord meer of minder niet terug schrikt. De voorzitter van het in wést-Berlijn ge vestigde nationale comité van Kroaten in - den vreemde, Branimir Jelic, heeft daar van ter zitting getuigd. We herinneren aan de geheimzinnige verdwijning van de Kroatische pater, prof. dr. Krunoslav Draganovic die onderweg van Rome naar Wenen voor circa acht weken spoorloos verdween om even plot seling ,in de Joegoslavische hoofdstad Bel grado weer op te duiken en daar op een door de rode machthebbers belegde pers conferentie te verklaren dat hij vrijwillig én zonder dat van enige druk sprake was, naar Joegoslavië was teruggekeerd. Van prof. dr. Krunoslav Draganovic, 64 jaar, is bekend dat hij een felle anti-communist is, die tijdens de tweede wereldoorlog (Kroatië was tóen eén zogenaamde zelf standige staat bij de gratie van Adolf Hitler) Kroatië bij het Vatiéaan (diplomatiek) ver tegenwoordigde. Na dé val van nazi-Duits- land en bij het aan.de macht komen van de communistische partisanengeneraal Tito in Joegoslavië in 1945, vertrok pater Dra ganovic naar Oostenrijk waar hij zich in een klooster te Preszbaum bij Wenen ves tigde. Bewijsmateriaal. Deze hoogleraar, in de theologie stak zijn afkeer tegen het communisme niet onder stoelen of banken-en na de val van het nazidom en van de zogenaamde, zelfstandige staat Kroatië keerdè hij 'zich fel tegen Tito. Ondermeer was Draganovic de man die een groot aantal vooraanstaande Kroatische nationaal-socialisten, waaronder het staats hoofd (de „Poglavnik") Ante Pavelic, hielp ontvluchten. Pater Draganovic zag eveneens kans om een grote hoeveelheid bewijsmateriaal over de massamoord van Bleiburg (1945), waar de restanten van het Kroatische leger door de communistische verzetsgroepen van Tito werden geliquideerd* te bemachtigen. Ter wijl hij bezig was met dit verzamelen werd de geestelijke in het gehucht Oppicina bij Triëst in handen gespeeld van S.U.P.- agenten, die hem gevankelijk overbrachten naar Joegoslavië waar de pater zwaar werd mishandeld en aan een „hersenspoeling" onderworpen. (Nadruk verboden). ANWB-alarmcentrale bestaat 10 jaar Repatriëring maakte 10 miljoen km's De ANWB-alarmcentrale bestaat dezer dagen 10 jaar. In deze periode werden o.a. 6.653 beschadigde auto's van leden naar Nederland teruggebracht. Voor de vloot van thans in totaal 45 trailer-combinaties gestationeerd in Nederland en in het Zwit serse Alpengebied betekende dit, dat er ruim 10 miljoen kilometers moesten worden afgelegd. De basis voor de ANWB- hulpverlening is de Internationale Reis- en Kredietbrief. Vorig jaar waren 315/000 le den in het bezit van dit document. De staf van de alarmcentrale bestaat thans uit 12 medewerkers, terwijl sinds enkele jaren in Zwitserland (Champex) en in Span je (Barcelona) vooruitgeschoven steunpun ten zijn ingericht om een vlotte en doel matige hulpverleningte kunnen garanderen. De volgende cijfers mogen de verdere activiteiten van dé alarmcentrale illustreren: De betrokken inspecteurs van de Wegen wacht hebben 1.040 vlieg- en treinreizen gemaakt om bedrijfsklare auto's van leden, die in het buitenland om de een of andere reden (ziekte, ongeval, etc.) hun wagens niet meer konden besturen, naar Nederland terug te rijden. Onderdelen, die in een land niet een sterk ontwikkelde eigen auto-industrie, voor buitenlandse merken vaak moeilijk te krij gen zijn, werden door de alarmcentrale op grote schaal nagezonden. In totaal 1.772 vakanties konden daardoor toch worden voortgezet. Naast de radio-oproepdienst, via de Lu xemburgse zender, die al heel spoedig deel uitmaakte van de alarmcentrale-activiteiten, werd in 1967 met de NRU een regeling getroffen, waardoor het voor de alarmcen trale mogelijk is geworden voortaan ook via de Hilversumse zenders en de samen werkende Europese radiostations de SOS- oproepdienst te verzorgen. In totaal wer den tot op heden 11.45S oproepen geplaatst. Recht recht Dat ook een rechter kan worden berecht, is een verblijdend teken, want dat bewijst dat wij in een rechtsstaat leven. De rechter van de arrondissementsrechtbank te Haar lem, die in het Haarlemse politiebureau 'terechtkwam na een verkeersongeluk omdat bij een bloedproef bleek dat het promillage alcohol 1 bedroeg, zal zich nu op de norma le wijze hebben te verantwoorden voor het veroorzaken van de tenlastelegging dood door schuld. De zaak zal voorkomen in een aangren zend arrondisement en ook dat is verstandig geregeld. En nu maar afwachten, of deze zaak in derdaad voorkomt en niet toevallig wordt geseponeerd Weet u wat wij zagen 1. Vele tractoren met voorruit zijn nog niet voorzien van goede automatisch wer kende ruitenwissers. 2. Vele aanhangwagens van tractoren zijn nog niet voorzien van een goed werken de rem, die door de bestuurder van de tractor kan worden bediend. Aanhang wagens zijn meestal voorzien van een z.g. oplooprem. Dit is wettelijk voldoen de, omdat zo'n rem in werking treedt, zodra de bestuurder de tractor afremt. Maar.weet u zeker dat die oploop- rem nog goed werkt? Kruiswoordpuzzel no. 71 Horizontaal 1. lijst 6. metaal 11. stapel 12. verhoogde toon 14. deel v.d. wet 16. clown 18. Grieks eiland 19. verbond 21. plaats in Utrecht 23. bijbelse naam 24. godin van de jacht 25. voorzetsel 26. voorgerecht 27. plaats in Noord-Holland 28. voorzetsel 30. aanzien 33. plotselinge woede 36. muziekdrama 39. woede 40. klaar 41. zangnoot 42. pl. a.d. Zeeuws-Vlaamse grens 43. meubelbekledingsstof 46. rode kleurstof 49. nauw 52. voorzetsel. 54. deel v.h. gebit 55. schrijfbehoefte 22. deel van een geweer 57. deel v.e. Franse 21. nevel ontkenning 29. muziekinstrument 5S. zuil, pilaar 31. maanstand 60. schaalvormige mand 32. kleine gewichtseenheid 62. ooievaar 33. deel van een huis 64. godheid 34. dun 65. boom 35. mak 66. het bevoelen 36. familielid 67. uitroep 37. lidwoord 69. Ned. Televisie Stichting 38. groet 70. opstootje 44. Mohammedaanse 71. jongeling geestelijke 72. Russische rivier 45. voorzetsel 47. iedere Verticaal 48. soort hamer 2. Indische dakbedekking 49. jongensnaam 3. voetstuk 50. op een aangeduide 4. verlaagde toon plaats 5. deel van de voet 51. muziekterm 7. onder anderen 53. duw 8. vrucht 54. operatitel 9. vulkaan 56. naam 10. steenslag 57. plaats op Ameland 12. soort stof 59. beloning 13. mannelijk zoogdier 61. tegen 15. oude munt 63. lucht-, windzak 17'. elektrisch geladen deeltje 68. uitroep 20. zijrivier van de Donau 70. ambtshalve (Lat. afk.) Oplossing kruiswoordpuzzel no. 70 Horizontaal 1. e.k.; 3. waard; 8. de; 10. laf; 12. pistool; 14. S.E.R.; 15. makreel; 16. liaan; 17. mal; 19. pet; 21. som; 23. urn; 25. fin; 26. bah; 28. mus; 29. A.O.W.; 31. r.g.; 32. be faamd; 34. N.A.T.O.; 35. ampel; 37. pre; 38. jupon; 39. aera; 40. meerkat; 42. id; 43. Ina; 44. oor; 45. Don; 46. ore; 47. tak; 48. sec; 50. Abe; 52. nat; 55. sjees; 57. car toon; 60. roe; 61. Benares; 63. lus; 65. ds; 66. tronk; 67. l.s. Verticaal 1. el; 2. kam; 3. wie; 4. asem; 5. atlas; 6. r.o.; 7. dol; 8. den; 9. er; 11. falen; 12. pro; 13. lip; 14. satraap; 18. lommerd; 19. pigment; 20. R.A.F.; 22. mud; 24. notoire; 25. fraai; 26. bel; 27. haperen; 30. wonde; 32. Bea; 33. are; 34. nut; 36. praatje; 38. Jan; 40. mos; 41. kok; 46. obool; 49. cacao; 51. leb; 53. tarn; 54. N.T.S.; 55. s.o.s.; 56. set; 58. rek; 59. nul; 60. r.d.; 62. nr; 64. s.s. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 1