Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 24 februari 1967 no. 3288 Vervolg raadsvergadering Wissenkerke SPECIALE VAKANTIE VOOR DE TWENS PuKOltrengl Eenmaal in het vakantieoord aangekomen kan men nu lekker datgene doen, dat men thuis niet zo gauw aandurft. Om maar eens te noe men paardrijden of waterskien en 's avonds dansen in jeudig' gezel schap. de woorden van Sandee en doet een beroep op de raadsleden dit in andere colleges, verenigingen en partijen uit te dragen. In dit verband wijst het lid De Smit op het feit, dat drie onderwijzers, die te Wis- senkerke in betrekking zijn, op een andere plaats wonen. Is hier dan niets aan te doen? De voorzitter zegt dat er misschien wel een kans bestaat dat er woningen in samenwerking met de scholen en ondewij- zers gebouwd kunnen worden en dat hij de mogelijkheid wil onderzoeken of rente en aflossing door de gemeente gegaran deerd kunnen worden. Op Ged. Staten valt niet meer te rekenen, zegt De Smit. Z.h.s. wordt aan enige personen onthef fing verleend van hun aaslag in de woon- forensenbelasting. Aan het verzoek van het vormingscentrum „Hedenesse" om subsidie ten bedrage van 290.voor uit deze gemeente afkomstige deelnemers aan hun cursussen, wordt z.h.s. voldaan. Bij de uitbreiding van zijn werkplaats is door de firma Slotema een stukje gemeente grond door onverklaarbare oorzaak erbij getrokken. Een landmeter van het kadas ter had hem hier opmerkzaam op gemaakt. Hij verzoekt nu deze grond, met een op pervlakte van plm. 17 m2, van de gemeente te mogen kopen. Ook de gemeente had er geen weet van dat zij hier nog grond in eigendom had. Naar alle waarschijnlijkheid betreft het hier een stukje van een vroeger gedempte sloot. Z.h.s. besluit de raad aan het verzoek van de fa. Slotema te voldoen en deze grond te verkopen tegen een prijs van 23.15 per m2. Het bestuur van de Bosbouw en Cultuur technische School te Arnhem verzoekt om een jaarlijkse bijdrage van 25.per leer ling uit deze gemeente, die de school be zoekt. Momenteel gaat dit slechts om één leerling. Z.h.s. wordt aan dit verzoek ge volg gegeven. De gymnastiekvereniging „Volharding" te Wissenkerke heeft over het afgelopen jaar een tekort van plm. 500.De vereni ging telt ongeveer 100 leden, waarvan het grootste gedeelte kinderen zijn. Zij verzoekt nu om een hogere subsidie. Na enige be spreking, waarbij het lid Sandee zegt dat de ouders tegenwoordig best een redelijke contributie kunnen betalen, wordt z.h.s. be sloten aan dit verzoek te voldoen. Z.h.s. worden woonhuis, garage en schuur, voorheen eigendom van de heer A. A. P. Breure, respectievelijk verhuurd aan de heer D. Kouwer, J. Huiszoon en A. van Damme, voor een bedrag van 15.75 per week, 15.per maand en 40.per maand. Het lid Koole vraagt waarom hier een andere huurmaatstaf wordt aangelegd dan bij de verhuring van het woonhuis aan de heer J. den Bakker. De voorzitter antwoordt hem, dat dze woning kwalitatief beter is dan de door Koole bedoelde en ook meer grond heeft. Betreffende de verhuur van de in de huid gezondheid en zuiverheid schuur aan de heer Van Damme zegt Koole. dat zulk een schuur brandgevaarlijk is. Komt men niet in conflict met de verzeke ring? Sandee zegt dat men hieraan niet zo zwaar moet tillen. Wanneer zulk een schuur ongeveer een half jaar buiten gebruik zou zijn, hoeft de rode haan helemaal niet te kraaien om tot vernietiging over te gaan. Het gaat uit zichzelf wel. De voorzitter en Stokman zeggen dat deze schuur maar als opslag gebruikt wordt, terwijl het lid Zuijd- weg zegt, dat de verzekering wel zal be palen of er al dan niet voorzieningen getrof fen moeten worden. Z.h.s. wordt de woning Oostweg 5 te Geersdijk onbewoonbaar verklaard. De voorzitter zegt, dat degenen die de woning kennen, er zeker geen bezwaar tegen zullen hebben. Van der Maas zegt, dat het niet voor de tijd is. Eveneens z.h.s. worden enige wijzigingen aangebracht in de gemeentebegrotingen voor de dienstjaren 1967 en 1968. Het voorstel tot onderhandse aanbeste ding van de uitbreiding van de pasveer- sloot te Wissenkerke aan de fa. Slotema te Wissenkerke, ontlokt enige bespreking. Het lid Koole zegt dat men op moet pas sen voor een monopoliepositie. In sommige kringen van de Kamperlandse bevolking zijn de gemoederen ook in beweging ge weest voor wat betreft de gunning van het verenigingsgebouw. Hierop zegt de voor zitter, dat er toentertijd arbeidsruimte be schikbaar was en men wist dat die aannemer scherp rekende. B. en w. vinden het dan logisch zulk een object bij eigen mensen onder te brengen. Ook wethouder Scheele geeft enige toelichting. Het lid Sandee zegt zich niet meer zo door de publieke opinie te laten beïnvloeden. Hij wijst bovendien nog op de mogelijkheid van de z.g. „opzet jes". Theorie en praktijk lopen nog al eens uit elkaar. Wat betreft de uitbreiding van de pasveersloot geeft wethouder Leendertse de volgende toelichting. Toen indertijd de pasveersloot te Kamperland werd gebouwd, was dat een van de eerste in Nederland. En nog steeds moet men met deze afvalwater zuivering ervaring opdoen. Hoe het moge lijk is dat bij eenzelfde aantal inwoners verschillen in slibvorming optreden, is tot op heden nog niet te zeggen. Het raadsel blijft nog bestaan en te Wissenkerke moet dus tot uitbreiding worden overgegaan. Z.h.s. wordt hierna tot de gevraagde on derhandse aanbesteding besloten. Hierna komt in behandeling de onder handse aanbesteding van een gedeelte van de riolering te Geersdijk. De raming van het architectenbureau Smit (voorheen Valk) was 96.515.De laagste inschrijver was de firma Van Hee te Kamperland. Verder zijn nog de volgende inschrijvingen bin nengekomen: P. A. Remeeus te Kats f 95.0v0.fa. F. Duynhouwer Jr. C.V. te Goes 91.746.fa. H. van Sabben Zn. te Goes 88.900.en J. Jongepier te Serooskerke 87.000. Het lid Sandee vraagt of men voorhands hier met Emco putten Kan volstaan en wan neer zal de pasveersloot hier gebouwd wor den? De voorzitter zegt dat men met die Emco putten voor 2 jaar gered is, dit in samenspraak met de Tecnijische Dienst van het Waterschap. Het lid De Smit vraagt hoeveel aansluitingen er nu op dit gedeel te van de riolering komen. Wethouder Leendertse zegt dat dit ongeveer 65 pet. van het totaal is. Een aantal gebouwtjes kan nu nog niet worden aangesloten, daar deze de afvallozing aan de achterzijde heb ben en de gebouwtjes te oud zijn om er onder door te gaan. Z.h.s. wordt hierna tot gunning overgegaan. Hierna wordt z.h.s. de voorschotten op de exploitatiekosten van de bijzondere kleuter- en lagere scholen vooi het jaar 196S vastgesteld. Hierna komt in behandeling het bezwaar schrift van de heer M. A. de Looff te Kam perland tegen de weigering van zijn houw- aanvraag voor de verbouwing van zijn mo len. De voorzitter geelt hierop de volgende toelichting: In juli 1967 heeft de heer De Looff een aanvang gemaakt met de ver groting van zijn molen, echter zonder ver gunning. Het werk is toen Stilgelegd, zon der dat er een vervolging werd ingesteld. Hem werd de raad egeven: dien vlug een bouwaanvraag in. Deze aanvraag is binnen gekomen met het motief: verrotting dak. De bestemming was nog onbekend. Deze aanvraag en goedkeuring behelsde een ver hoging van 1.60 m. Deze vergunning werd onder bepaalde voorwaarden verleend. La ter bleek dat de heer De Looff, na het bereiken van de 1.60 meter, verder door bouwde. Alweer zonder vergunning. Op nieuw is toen het werk stil gelegd. Weder om zonder een vervolging in te stellen. De bouwaanvraag, die daarop binnen kwam behelsde een verhoging met nog eens 2.30 meter. Bestemming toen: woning. Deze aanvraag hebben b. en w. om advies door gezonden aan de Provinciale Directie van Volkshuisvesting te Middelburg, met de vraag of b. en w. goed hebben gehan deld met deze aanvraag af te wijzen, waar op Volkshuisvesting antwoordde: u hebt goed gehandeld. Het alternatief van b. en w. was en is: geven wij nu de heer De Looff toestemming om verder te bouwen, dan kunnen en mogen wij straks geen toe stemming geven om het bouwwerk te be wonen, gezien het niet voldoet aan de daarvoor gestelde eisen. Bovendien ont breekt ten enenmale een brandtrap aan de buitenzijden. In zijn bezwaarschrift schrijft de lieer De Looff o.a. het volgende: Nog afgezien van deze duistere zin (in de brief van b. en w. stond: ....niet meer zal voldoen aan redelijke eisen van welstand) zou ik op willen merken, dat toch niemand het bouwwerk in zijn oude staat als sieraad voor de omgeving zou willen aanmerken. (In de volksmond staat het bouwwerk bekend als de „peperbus". Red.). Het is dan ook wat vreemd iemand die probeert de zaak wat gaver te maken te verwijten, dat hij bezig is de redelijke eisen van welstand te overschrijden. Ieder ander die de zaak bekeek sprak juist van een verbetering en verfraaiing. Verder bezorgt .een meter hoger of lager niemand overlast. Vanuit de ge projecteerde bovenverdieping, die vier ra men heeft, heeft men een schitterend uit zicht over de landerijen en zelfs over de zee. Het lid Sandee heeft geen bezwaar tegen atbouwen. Het had altijd gedacht dat er gebouwd werd met een recreatief doel. Hij gunt ieder zijn pleziertje. Goed, zegt de voorzitter, in eerste instantie heeft hij ver gunning gehad (tot 1.60 meter). Wanneer wij hem straks geen vergunning tot be wonen mogen verlenen, dan schiet hij zijn doel voorbij. Het lid Sandee: of hij zijn commercieel doel bereiken zal, is zijn zaak. Het lid Koole zegt dat er dan nog de vraag rijst, of b. en w. zich voldoende ge oriënteerd hebben voordat zij toestem ming tot die bouw van 1.60 meter gaven. De voorzitter zegt: de reden van aanvraag was toen, dat het dak rot was. Het lid Filius zegt dat de heer De Looff geen onverdienstelijk amateur-bouwer is. In zekere zin hebt u hem zijn gang laten gaan. Dit is geen bedrijfsgebouw. U moet het meer zien als een aardigheid. Dit bouwwerk markeert de omgeving. Als over heidspersonen dient men het landschap- schoon te bewaren en te beschermen. An ders ziet men het straks weer gebeuren dat er een mestvaalt onder een kerk komt, zoals wel eens meer is voorgekomen. Hij had liever gezien dat indertijd die molen naar monumentenzorg gegaan was. Hij stelt zich echter achter het standpunt van b. en w. Ook het lid De Smit schaart zich achter b. en w. Het lid Wisse vraagt of die molen nog steeds een BB-post is, hetgene de voor zitter zal nakijken. Het lid Koole wil de heer De Looff het advies geven: ga eens naar de molen Landzigt te Wissenkerke kijken, hoe daar de benedenruimten als woon- en slaapver blijven zijn ingericht. Gezien de konsekwenties stelt ook Zuijd- weg zich achter b. en w. Wethouder Scheele zegt dat ook van Welstandszorg het advies gegeven is, zich in verbinding te stellen met een architect, die er misschien iets goeds van maken kan. Tot slot zegt Sandee nog: asjeblieft geen overtrokken ambtelijk toezicht. Het stikt van ambtenaren op dat gebied. Hierna wordt z.h.s. het bezwaarschrift afgewezen. Als bewoner van een woningwetwoning wil de heer A. A. Bustraan gebruik ma ken van de mogelijkheid zijn woning tegen de geschatte prijs te kopen. De woning is geschat op een prijs van 19.801.waar mee de heer Bustraan accoord gaat. Nadat Sandee en Koole enige inlichtingen heb ben gevraagd, wordt z.h.s. besloten deze woning te verkopen. Een tweetal besluiten ingevolge artikel 21 van de wet op de ruimtelijke ordening worden z.h.s. aangenomen. Z.h.s. wordt de overdracht van het erf- pachtsrecht geregeld van een perceel grond, onmiddellijk grenzend aan het terrein van de jachthaven te Kamperland en dat des tijds van de Staat in erfpacht is genomen, aan de heer L. Schuwer te Waalwijk, die aldaar, in samenwerking met de heer Oost huis van Strandboulevard te Vlissingen, een horecabedrijf wil stichten. De heer Koole vraagt eerst nog of dit gebouw niet teveel ruimte van het parkeerterrein in beslag zou nemen, wat door de voorzitter ontkennend werd beantwoord. Het lid Van der Maas vraagt ook of dit bedrijf op de zondag geopend zal zijn, wat door de voorzitter wordt beaamd. Alle horecabedrijven in de gemeente Wis senkerke mogen des zondags geopend zijn. Dus ook dit. Tot slot van de agenda werd aan de heer R. J. Scheele een stuk grond, groot 595 in-' verkocht, gelegen aan de Dorpsweg te Wis senkerke, en grenzende aan het perceel van de heer Rolandus Hagendoorn. Van dit perceel wordt 425 m2 verkocht voor de prijs van 24.35 en 170 m2 tegen de prijs van 3.per m2. Het lid Sandee vraagt of er nog iets te verkopen overblijft, waarop de voor zitter antwoordt: er kan nog zo'n perceel voor een alleenstaande woing verkocht worden. In de rondvraag vraagt het lid Koole of er uitkomst komt voor het gezin in de woonwagen. Hierop antwoordt de voorzit ter: inderdaad. Koole vraagt verder af er in het kader van de Bijstandswet hulp te verwachten is bij de inrichting. De voor zitter zegt dat daarvoor geen normen zijn. Bovendien, is er nog-geen aanvraag bin nengekomen. Voordat hulp geboden kan worden moet eerst de stand van bezittingen en inkomsten worden nagegaan en ver der geschiedt de behandeling in overleg met de maatschappelijk werkster. Koole zegt hierop tot slot dat hij hoopt dat de geruchten die er lopen en nu blijken on waar te zijn, dc kop zijn ingedrukt. Het lid Van der Maas vraagt naar dc mogelijkheid van de bouw van bejaar- denwoningen te Geersdijk. De voorzitter zégt dat de gemeente ueze woningen niet bouwt, dit doet de kerk of een stichting. Laten we hopen, zo zegt hij, dat zulk een plan levensvatbaarheid bezit, en wanneer zulks het geval is, waarom zal dan de ge meente geen medewerking verlenen? Het lid Stokman vraagt of er al een bestemming is voor de Noordeindstraat. De voorzitter zegt dat er een plannetje leeft bij b. en w. en dat dit de volgende keer in de raad kamt. Stokman zegt verder begrepen te heb ben dat het verenigingsgebouw te Wis senkerke een goede kans maakt binnen af zienbare tijd er te komen. Hoe ver is men er al mee? De voorzitter geeft toe dat de kans er is. Het streven is er op gericht dit snel te realiseren, doch ook de kerk heeft hogere organen boven zich, die een vinger in de pap hebben. Op een vraag van De Smit zegt de voor zitter dat de beplanting in de Noordeind straat laag gehouden zal worden. Wordt de jachthaven nog officieel ge opend? vraagt De Smit verder. De voor zitter zegt dat dit wel de bedoeling is. De tweede oplevering moet nog steeds geschie den. Hopenlijk kan dit in mei plaats vin den, en dan is misschien het nieuwe ho recabedrijf ook al in gebruik. Tot slot vraagt De Smit naar de moge- lijheid om met de gehele raad eens de werken aan het Veerse Meer in ogenschouw te nemen, hetgeen door de voorzitter wordt toegezegd. Het lid Filius vraagt inlichtingen omtrent de ontsluitingsweg van de Schotsmanplaat naar Kamperland. De voorzitter geeft hier over inlichtingen en zegt dat deze niet meer door de Noordweg komt. Het lid Sandee zegt dat de Veerweg nodig eens bijgestraat moet worden. In de begroting 1968 is daarvoor een post uit getrokken, zo zegt de voorzitter. Met het gebruikelijke dankgebed en met dank voor de vruchtbare samenwerking sliiit de voorzitter deze vergadering. T.V.-ACTIE G.L.G. Maandagavond 19 februari, werd tijdens de T.V.-aktie 1 op 12, ten bate van de Stichting G. L. G. (Geestelijk enJ Licha melijk Gehandicapten) op het postkantoor Kortgene door ongeveer 40 mensen een bedrag van 409.10 bijeengebracht. Op het postkantoor in Wissenkerke werd in korte tijd 248.50 voor dit doel ont vangen. DE ONGEDEKTE GIRO De minister van justitie wil onderzoe ken of het betalen met ongedekte giro- of chèques strafbaar moet worden gesteld, lezen wij tot onze verbazing in de kamerver slagen. Wij meenden dat poging tot op lichting reeds strafbaar was gesteld en be hoorlijk zwaar kan worden bestraft. Boven dien heeft de Postchèque- en Girodienst in zijn voorwaarden, die elke rekeninghouder behoort te kennen, staan dat bij misbruik en bij het afgeven van ongedekte giro-for mulieren als straf de rekening kan worden opgegeven. Er is dus been enkele belem mering om de Postchèque- en Girodienst precies als de banken doen, garant te la ten staan voor de afgegeven girokaarten en -chèques. Dal zou het betalingsverkeer beslist vergemakkelijken en het huidige wantrouwen tegen de blauwe „ik-betaal- misschien"-bewijzen volledig opheffen. ONAANVAARDBAAR Annie M. G. Schmidt heeft het weer zo druk en is zo overbelast, dat ze het voor nemen heeft het schrijven van de televisie serie „Ja zuster, nee zuster" te staken. Vroeger is zij al eens onverwachts opge houden met De familie Doorsnee, Pensi on Hommeles en andere succesverhalen. Wij hopen, dal de Staten-Generaal met spoed een wet zullen aannemen die deze populaire schrijfster kan verbieden de pen neer te leggen of ander, onbelangrijker werk voorrang te geven. Al was het maar ter voorkoming van werkeloosheid in onze elektronische industrie. We leven in de eeuw van het kind. De vrouwen zijn geëmancipeerd. Nu is de jeugd aan de beurt. Je hoeft de krant er maai op na te slaan om de bewijzen ervan te zien. Ze willen niet meer aan de hand van hün ouders lopen, de jongens en meisjes van 1968. Ze gaan hun eigen weg, orga niseren hun eigen avonden en stippelen zelf hun toekomst uit. Dat geldt niet in de laatste plaats voor hun vakantieplannen. De dochter van achttien en de zoon van zeventien voelen er niets meer voor om met pa en ma in de uato te stappen voor een reisje naar Zwitserland of een kampeertochtje naar Italië. Ze willen zelf naar Griekenland, naar de eilanden, naar de Costa Brava. Pa en ma houden ze mis schien nog een paar keer onder de duim, maar als ze van tieners twens zijn gewor den gaan ze hun eigen weg. Dc jonge mensen tussen de twintig en de dertig dreigen in de toeristenstroom tus sen de wal en het schip te raken. Voor zover ze werken, beschikken ze over een redelijk vakantiebudget maar tochde mogelijkheden zijn beperkt. Zij zouden ook wel een fikse vliegreis willen maken. Het is juist deze categorie, die vliegminded is, zegt de heer van Th iel van het Eindho- vense reisbureau FIT, die plannen heeft uitgewerkt om aan de verlangens van deze grote groep op vakantiebelusten tegemoet te komen. Maar, zo voegt hij eraan toe, het vervelende is, dat ze zich niet altijd op hun gemak voelen tussen de gezlschap- pen die wij vervoeren. Bij excursies en ook in de hotels voelen ze zich vaak eenzaam en verlaten en hetzelfde geldt voor de ouderen in zo'n gezelschap. Oud en jong gaan nu eenmaal niet samen. Ze hebben hun eigen wensen voor zo'n vakantie en ze hebben hun eigen gedachten ook. Daarom start het reisbureau FIT in de komende zomer met speciale twenreizen. Jongelui tussen de twintig en de dertig kunnen ervoor inschrijven. Ze weten dan, dat ze „onder elkaar" zijn. Als bestem mingen zijn gekozen, Spanje de Costa Brava, en de Costa del Sol Majorca, Griekenland, Italië (Alassio) en natuurlijk Bulgarije, dat immers eens iets geheel anders is, vooral door do excursiemogelijk heden naar Rusland en Turkije. Het worden geen extra goedkope rei zen. Dat is niet de bedoeling om de een voudige reden, dat deze groep beslist niet met minder comfort genoegen neemt dan dc ouderen. Integendeel, ze willen meer. En dat krijgen ze dan ook. Iedere deelne mer aan zo'n twen-reis krijgt een clubkaart van FIT-33, waarop hij reductie krijgt bij het bezoeken van nachtclubs, skelterbanen, musea en alles wat meer zijn belangstelling heeft als hij eenmaal op de plaats van bestemming is aangekomen. Bovendien lo geren de klanten van FIT 33 in speciale hotels, waar ze ook al weer onder elkaar zijn. Ze krijgen hier gezelschap van beken de beatbandjes en andere jonge artiesten, die uit Nederland mee vliegen, en die als enige taak krijgen, de avonden aangenaam te maken. Door de artiesten in dezelfde hotels onder te brengen en met dezelfde vliegtuigen te vervoeren, hopen de orga nisatoren een band te scheppen tussen pu bliek en artiesten, hetgeen de stemming in de groep alleen maar ten goede kan komen. In december organiseerde het Eindho- vense reisbureau een cursus voor reisleid- sters. Op een oproep kwamen enkele hon derden aanvragen binnen. Middels een examen werd een selectie toegepast. De besten gaan waarschijnlijk ingezet worden voor de „33-reizen". Want van hen wordt een grotere creativiteit gevraagd. Zij zullen niet kunnen volstaan met het afwerken van de normale programma's van excursies e.d., die van te voren zijn vastgesteld, maar ze moeten een eigen sfeer creëren voor de jongeren. Zonder in de sfeer van de jeugd verenigingen en jeugdherbergen te verval len die hebben immers hun eigen pu bliek zullen de dames, die als hostes optreden toch een geanimeerd programma zien samen te stellen. Daarbij wordt ge nacht aan het organiseren van barbecu's, het in elkaar timmeren van beach-party's, het organiseren van sportwedstrijden, nacht- zwempartijen en noem maar op. Uiteraard hangt veel van hun fantasie af en van die van de groep. FIT-33 wordt een geheel njeuwe vorm van jeugdtoerisme. Toerisme, aangepast aan de idealen en de verlangens van de jonge mens, die er graag uitvliegt, maar die zich maar al te vaak opgelaten voelt temidden van een groep ouderen, die door een mu seum wandelt of oude gebouwen bezichtigt. Dat zal ook hij doen, maar dan op z'n eigen manier en met z'n eigen vrienden. Samen in het vliegtuig, samen naar de beachparty, samen naar de barbecu. 't Wordt vast gezellig.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 3