Dampo De kennisbank Woestijnen verdwijnen Zonder protest Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 20 januari 1967 no. 3283 Veruolg het Veerse Meer Cambodja: „Laat ons met rust" <?t2> FABERY DE JONGE Handen en Li ppen PUROL hebben-,'jn 1958. Gelet op het klimaat en het grotere:5 rendement in gebruiksduur is naar deze vorm van accomodatie een grote vraag. Vanzelfsprekend is het dat hiervoor hoofd zakelijk binnendijks ruimte zal moeten wor den gevonden. In het eigenlijke gebied van „Het Veerse Meer" zijn Kamperland (350). Kortgene (130), Wolphaartsdijk (150) en bij Arne- muiden (40) tot een totaal van circa 500 'zomerwoningen en 360 bungalows geprojec teerd. Indien de grens ruimer wordt getrok ken en bijvoorbeeld de Adriaanpolder bij Kortgene, het bouwterrein bij de haven van Kamperland en enkele bouwterreinen bij Veere bij het totaal worden geteld, is er een bouwmogelijkheid van ongeveer 1300 woningen. Bij een sterke behoefte aan deze vorm van accomodatie zouden binnendijks eventueel ruimten hiervoor kunnen worden gevonden. Het is'moeilijk te zeggen hoe deze ontwikkeling gaat. Het zou kunnen zijn dat een verschuiving van tent naar caravan c.q. zomerwoningen zich gaat aftekenen. Vandaar dat een gedetailleerde onderscheiding in de verschillende vormen van accomodatie iVeor de verdere toekomst weinig zin heeft. De plannen van terreinen voor verblijfs- recreatie heeft tot zeer belangrijke conse quentie dat een rioleringsstelsel aangebracht zal moeten worden; de concentratiepunten voor dagrecreatie vergen wat dit betreft ook voorzieningen. Voor de gemeenten schept zulks nog een probleem van formaat. De hotel-pensionaccomodatie is slechts gedeel telijk in het plan opgenomen omdat deze meestal niet direct in het gebied ligt. De toeneming hiervan vindt plaats in de woon kernen. Bij de jachthavens is deze acco modatie steeds te vinden. Voor Kortgene. Arnemuiden en Veere zijn er mogelijkheden voor botels, die uiteraard aan de water kant komen te liggen. Hierbij dient nog genoemd te worden de ontworpen accomo datie in de vorm van een vast onderdak voor de jeugd zoals deze in het bijzonder in Ar nemuiden en Veere zal worden gevonden. Voorlopig blijft de verblijfsrecreatie, voor wat betreft de accomodatie, cijfermatig be zien wat achterlopen. Vermoedelijk wordt dit beïnvloed door het feit. dat velen logies vinden op hun boot. Uit de grote vraag blijkt, dat de ontwikkeling wat achter is en de zozeer gewenste diversiteit in accomo datie niet in voldoende mate is bereikt. De uitvoering van de huidige plannen zal hier in verbetering brengen. Het is niet. genoeg, de vrede te willen. De inwoners van Cambodja hebben het al lang aan den lijve ondervonden. Een klein land wekt onvermijdelijk de begeer te op van zijn grotere en sterkere buren. Cambodja begeert niets liever dan neutraal te blijven in de strijd, die het vroegere Indochina verscheurt. Maar het merkt wel hoe moeilijk het is er naar te streven iedereen te vriend te houden, vooral in oorlogstijd. Cambodja is een prachtig land met een vriendelijke bevolking. Het was al beschaafd, duizend jaren vóór de Romeinen hun bescha ving gingen uitventen. Prachtige tempels (Angkor) duiden op het culturele peil van de Khmer-bevolking, die geleidelijk ten on der ging. Cambodja heeft te maken gehad met de begerige strijdlust van China. Siam en An- nam. Toen kwamen de Fransen en zorgden In de Mekongdelta voor een drama, veel griezeliger dan het huidige, maar toen vond iedereen het gewoon en waren er altijd wel een paar vermoorde missionarissen om zulke akties een kruistochtkarakter te geven. Tenslotte kwamen de Japanners en daarna begon in Indochina de vrijheidsstrijd tegen de Fransen, die bij Dien-bien-phoe tot een dramatisch 'einde kwam. Vage grenzen. Cambodja ligt genepen tussen Vietnam. Laos. Thailand en China, dus wat men noemt in een rumoerig buurtje. In zo'n buurtje valt het niet mee als rustig burger ongemoles- teerd te leven. Daarbij zijn de grenzen ook niet overal netjes afgezet en kan men er al kilometers overheen zijn, in oerwoud en gebergte voor men het beseft. Deze vage grensaanduiding is dan ook de oorzaak van vele moeilijkheden. De Vietcong BIJ VERKOUDHEDEN met name trekt zich bij voorkeur in deze contrijen terug en de Amerikanen willen er wel achteraan. Maar dan heeft men meteen een geval van „agressie", waartegen van de andere zijde heftig wordt geprotesteerd. Cambodja houdt het dan met de Ameri kaanse imperialisten! En tekent Cambodja verzet aan tegen Amerikaanse grensoverschrijdingen. dan krijgt het de wind van voren vanuit Was hington en heult het met de Vietcong. met Noord-Vietnam. met China en met- wie al niet! De arme prins Norodom Sihanouk, die zijn 'uiterste best doet om zijn land buiten de burentwist te houden, beseft, dat hij alle kans loopt door één van die buren tegen de ander „beschermd" te worden. En wat bescherming betekent, ondervindt Vietnam dagelijks. Boze buurman. Met argusogen zien al die buren, en de grootmachten die er achter staan, toe op wat Cambodja doet. Zijn positie kan het best worden vergeleken met die van Neder land tijdens de eerste Wereldoorlog, toen het van de Engelsen steeds te horen kreeg, dat het de Duitsers hielp, en van de Duit sers. dat het de Engelsen in cle kaart speel de. Neutraliteit is een mooi ding. maar wekt bij de strijdende partijen altijd een constant wantrouwen. De hoofdstad van Cambodja. Phnöm-penh, ligt aan de Mekong, de rivier die in zee uitmondt bij Saigon, en is voor zijn invoer voor een groot deel van Vietnam afhan kelijk. In Cambodja is men er dus ten zeerste bij geinterresseerd. wie het in Vietnam gaat winnen. De regering in Saigon, gesteund door de Amerikanen, of de regering in Ha noi. met de Vietcong als vijfde colonne in Zuid-Vietnam, en achter zich de steun van China en Rusland, die er beiden om kibbe len wie nu het méést steunt! Rusteloos. Neutrale landen staan bij de oorlogsvoe renden niet in een beste reuk en de neiging bestaat om, als het gekrakeel is afelopen, zich te hunnen koste te verrijken. Zij hebben immers geen offers gebracht, alleen maar geprofiteerd! Daarom moet Cambodja ook terdege uit kijken. dat het met alle partijen goede vrienden blijft. Wanneer de winnende partij het verdenkt van geheime steun aan de tegenpartij, kon het de rekening wel eens gepresenteerd krijgen. Cambodja, dat door droeve ervaring wijs is geworden, probeert de vrede te bewaren. Het is een dans op het slappe koord. Let terlijk iedere geste wordt van de ene kant beapplaudisseerd. van de andere kant ge wraakt. Als Sihanouk een eind aan de ruzie wil maken door zijn grenzen beter te doen controleren (door een internationale commis sie. die nog niets gedaan heeft) ontstaat er weer ruzie als hij daarvoor Amerikaanse helikopters gaat gebruiken! Cambodja vraagt slechts „laat ons met rust". Maar het moet rusteloos actief zijn om de kans te behouden, dat dit gebeurt! DE ELEKTRONISCHE VRAAGBAAK VAN DE (NABIJE) TOEKOMST In een gedeeltelijk in het Engels gesteld bericht meldt De Automatisering Gids dat Bull-General Electric in het komende voor jaar als eerste Nederlandse computerleve rancier een time-sharing" centrum zal ppenen. Het blad heeft vervolgens twaalf regels podig om uit te leggen wat dit Engelse begrip betekent. Het blijkt een soort infor matiecentrale te zijn van het type dat al lang een Nederlandse naam heeft: kennis bank. Dat is het tenminste in aanleg. In de om schrijving wordt namelijk gezegd dat het een centraal opgestelde computer is. waar van een aantal gebruikers zich gelijktijdig kan bedienen. Men komt -met de installatie jn verbinding b.v. via een telefoontoestel pp het eigen bureau, dient de computer Zijn opdracht toe en krijgt antwoord. Door het gemeenschappelijk gebruik van zo'n installatie komen de kosten zo laag te Jiggen dat ook kleine ondernemingen en zelfs particulieren een beroep op het reken- tuig kunnen doen. Aldus ongeveer de om schrijving, De toekomst. Wat hier wordt geschetst is precies con form de voorspelling die we kunnen horen van de kan.t van de futurologen. Futurolo gie is het specialisme dat zich bezig houdt met het schetsen van de toekomst die te voorspellen is op grond van onderzoekingen die nu al worden gedaan. Nu denken velen nog steeds dat een computer een machine is. waarvan men zeer veel profijt kan hebben bij (bijvoorbeeld) berekeningen ten behoeve van de vliegtuig bouw of andere technische projecten. Maar in Frankrijk is het geval bekend van een arts. die een computer heeft gehuurd voor het bijhouden van zijn vakliteratuur en ook uit Frankrijk kwam enige tijd gele den het bericht, dat een electrocardiogram van een patiënt in een ziekenhuis te Tours was geanalyseerd dooreen computer te Washington. Het cardiogram was de machine voorgelegd door de communicatie satelliet Early Bird en de analyse was, langs dezelfde weg. per omgaande ontvangen. Explosie. Zo gaat inderdaad de toekomst er uit zien. Niet. omdat computers zulk een aar dig speelgoed zijn, maar omdat we er niet meer buiten kunnen, ledereen die op de hoogte wil blijven van de ontwikkelingen op zijn eigen vakterrein lijdt onder de „in formatie-explosie": het verschijnsel dat er veel meer wordt gepubliceerd dan één mens kan lezen, zelfs al is hij specialist op een zeer beperkt terrein. Om een concreet voorbeeld te geven: iedere burger wordt geacht, de wet te kennen. Maar in de praktijk blijkt, dat er wetten bestaan, waarvan zelfs de officieren van justitie en rechters nooit hebben ge hoord (laat staan, dat zij alle jurispruden tie beheersen). Dit probleem waar vind ik snel de in formatie. nodig om mij zo goed mogelijk te oriënteren kent iedere beoefenaar van een verantwoordelijk beroep. Hier biedt de electronische informatieverwerking uitkomst. Geheugen. Men kan zoals bekend, een computer vrij wel alles laten doen. als de opdracht maar nauwkeurig geformuleerd wordt. Men kan het ding bijvoorbeeld zo programeren dat het een Russische tekst in begrijpelijk En gels kan vertalen. Maar men kan diezelfde machine niet vragen hoeveel twee maal twee is. want daar is een andere programe- ring voor nodig en als die er niet in zit. komt het antwoord er niet uit. Ingewijden voorzien een toekomst waarin een net van electronische kennisbanken de aardbol zal omspannen. Een medische ken nisbank vol symptomen, diagnoses en thera pieën. een volkenrechtelijke kennisbank, ge- programeerd met alle verdragen ter wereld, een kennisbank voor verzekeringsagenten, een kennisbank bevoorraad met alle inzich ten op het gebied van de theoretische na tuurkunde ledereen zal van een dergelijk netwerk op elk gewenst moment de informatie kun nen betrekken die hij op dat ogenblik nodig heeft en dit zal het aanzien van onze sa menleving in de komende tien. twintig jaar ingrijpend veranderen. (Nadruk verboden) Gerton van Wageningen Onze prinsessen Beatrix en Irene kozen voor hun huwelijk een variant van dit prachtige Keltum-couvert. In juweliers pleet uitgevoerd vanaf f 580,-. Komt u gauw eens kijken? JUWELIERS Goes Gloeiend zand verandert in vruchtbaar bouwland Ook in de Sahara stroomt water Welk een vergissing is het om te menen dat de mens de grenzen van zijn technisch kunnen is genaderd. We zouden het kun nen bewijzen met de komst van de ruimte vaart en atoomtijdperk, we willen het aan tonen met een beschouwing over woe stijnen die vruchtbaar worden, waar de om standigheden gunstig zijn en staat en bevol king medewerken. Israël is bezig van de Negev woestijn een groot vruchtbaar bouwland te maken. Pijpleidingen liggen door heel het land om het Jordaanwater aan te voeren dat zelfs de onvruchtbaarste vlakte omtovert in rijke akkers. Is het geen grote ontdekking geweest, dat zich onder de Sahara onderaardse me ren bevinden, gevuld met kostelijk zoet wa ter? Of kunnen we beter eerst wijzen op het gebied tussen de rivieren Euphraat en Tigris in het nabije oosten, dat tegenwoordig Irak heet en veel petroleum opbrengt, maar in oude tijden tot de vruchtbaarste land streken van de wereld behoorde, dank zij de primitieve bevloeiingswerken, die men er heeft aangelegd? Reeds toen heeft men be grepen, dat het water van de omsluitende rivieren moet dienen om de streek daartus sen te bevruchten en men heeft succes ge had. Water verzonk. De Arabieren, die een kwart eeuw gele den dit oude land beheersten, hadden niet de wens om hun grond vruchtbaar te maken. Maar de olie werd ontdekt. Er kwamen Britten en Amerikanen in het land, die pijpleidingen aanlegden en in wei nige jaren tijds hier een olievoorraad haal den als nergens ter wereld. In zulke streken moet men vrienden kweken maar de Ameri kanen deden een vreemde ervaring op. Een groep grootgrondbezitters die deze streken regeerden, werd beloond met dollarsaldi en dure auto's, die de eigenaars niet kon den besturen. Dat kweekte geen vriendschap. De sheiks en kroonprinsen met allerlei soorten blauw bloed in de aderen zaten op hun uitgestrekte landerijen letterlijk te ver drogen. De woestijn veroverde eertijds prachtige bezittingen. Door het wegpompen van de olie zonk het water steeds dieper in de putten weg. Spoedig bleek, dat één waterpomp meer werd gewaardeerd dan twee auto's. Pomp in het zand. Langs wetenschappelijke weg zocht men naar onderaardse watervelden in de woes tijnen. Men zette een paar vakmensen aan het werk. die een pomp sloegen midden in het mulle ®zand, terwijl de Arabieren er zwijgend bijstonden en gedacht moeten hebben dat hun westerse vrienden zonne steek hadden gekregen. Uiteindelijk bleek echter dat de Arabieren eeuwenlang zonne steek hebben gehad. Er zit water in de grond tussen Euphraat en Tigris! De pompen werken nu dag en nacht door. Grote hoeveelheden water spoelen door de hete zandvlakten, die het opzuigen als dorstige baby's. Op vele plaatsen wordt daar met behulp van kunstmeststoffen tarwe op verbouwd. Het succes is zo overweldi gend, dat de meest flegmatieke Arabische stammen zelfs in vuur en vlam raakten. Ga eens bij die blanken kijken, die toveren in een korte tijd de heetste woestijn om in een vruchtbare vlakte! Er moesten meer pompen komen voor de sheiks en kroonprinsen, die allen op hun terrein aan het exploiteren gingen. Na tien jaar beschikten al die Arabische groten weer over een nederzetting, die in waarheid lusthof mag worden genoemd, zo groen is het gras, zo vruchtbaar het bouwland daar omheen. Een meer in de Sahara. De tweede woestijn die te groot en te dor is noemt men de Sahara. Het is een be grip voor dorheid, woestijn en lediggang. Ge leerden hebben daar rond gesukkeld. Men vond er hoge bergen, waartegen de regen in stromen neerkletterde. Het water ver dween tussen de ruggen van de Teil-Atlas en niemand zag het ooit weer. In zo'n korte tijd kon dit niet verdampen. Na lang zoeken vond men een waterweg naar een monsterachtig groot meer. dat een gedeelte van het jaar met water gevuld was en dan langzaam verdampte. Dat water kon men ook gebruiken voor bevloeiing en zo is men ergens in het zuidelijk moeras, midden in de Sahara, een landbouwgebied gaan ontwikkelen, dat zich jaarlijks uit breidt. Er is zoveel water dat men 't naar de kuststreken kan voeren door betonnen tun nels en ondergrondse kanalen. Er is nog leven. Er zijn meer plaatsen in de Sahara waar het water nog stroomt of aan de opper vlakte kan worden gebracht. Er zijn water putten, waarin krokodillen nog leven. Voor heen is hier een rivier geweest. In de Tas- sili zijn zelfs nog bergmeertjes ontdekt, die een overvloed van vis verbergen. Een moderne theorie ziet in de Sahara een verwaarloosd gebied, veroverd door zon en zand. De planten zijn er in roofbouw uitgetrokken, de bomen gerooid door Be- douinen, die op hoge houtvuren hun uit stervende kudden roosterden. Ook de Sa hara was in de oudheid een goede streek om te toeven. Er is niet veel van over gebleven, maar een mensheid, die de haar toegemeten ruim te moet benutten zal de kracht van hoofd en handen weten aan te wenden om de haar ontroofde streken te herwinnen. De eerste fundamenten voor de gigantische waterbouw werken zijn reeds gelegd. .In Nederland mag men er over denken welk een naam wij kunnen maken als bou wers van waterwerken. Ook zouden wij er als inwoners van een kleine natie zonder politieke wansmaak worden ontvangen. Daaraan mag men denken wanneer men Nederland overbevolkt noemt met intellec tuelen. Hier ligt hun taak te wachten. Nadruk verboden) Het is thans openlijk bekend geworden, zowel door ooggetuige verslagen van jour nalisten als door officiële rapporten van het Internationale Rode Kruis, dat Egypte in Jemen, van januari tot juli van vorig jaar. bommen met gifgas hebben afgeworpen. De meeste op de dorpjes en in de buurt van troepenconcentraties der nationalistische Arabieren neergekomen bommen, hebben meer dan duizend doden veroorzaakt. Dui zenden patiënten zullen voor hun leven on gelukkig blijven. Het gas. van verschillende dodelijke soor ten. is geleverd door de sowjet-unie, zoals op gevonden scherven aantoonbaar was. Mede doordat verschillende soorten gas zijn gebruikt, maakt het de indruk, dat de Jemenitische bevolking zonder meer gebruikt is als proefkonijn voor de Russische gas soorten en dat de bommen daarvoor aan Egypte zijn geleverd. De onmenselijkheid van dit optreden van Egypte met medewerking van de sowjet- unie is door de officiële rapporten van het Rode Kruis algemeen bekend. Ook bij de Verenigde Naties! Doch er is in de verga dering. van dit lichaam met geen woord over gesproken. Er is door het secretariaat- generaal geen enkel onderzoek ingesteld noch gevraagd om nadere inlichtingen. De ze zaak wordt uit politieke overwegingen doodgezwegen! Van de duizenden slachtof fers van deze onmenselijke proeven trekt geen enkele regering zich iets aan. Slechts het Internationale Rode Kruis heeft er enige hulp kunnen bieden, niettegenstaande een convooi van duidelijk herkenbare rode-kruis- auto's ook een Egyptische luchtaanval had te doorstaan. Dit leveren en beproeven van gas druist volkomen in tegen, de internationale voor schriften van de Geneefse Conventie, waar in het gebruik van dodelijk gas in geval van oorlog werd afgezworen. Ook Rusland heeft deze ondertekend, ook Egypte! En nu het toch is gebeurd, zwijgt de wereld, zwijgen de Verenigde Naties! Er is veel rumoer in vele landen over de oorlog in Viëtnam. Ook dat is een onmenselijke strijd, maar ook daar komt de onmenselijk heid in hoofdzaak van de Viétcong, van de Noordviëtnamezen, van de communisten. En dit is niet eenzijdig bezien. De feiten spreken een duidelijke tal. Toch zullen, in de onmenselijkheid van deze strijd, ook de Amerikanen niet geheel vrijuit gaan. En men kan er inderdaad altijd nog over twij felen of de Amerikanen het recht hebben of de plicht of er goed aan doen om daar in Zuid-Viëtnam te vechten tegen het com munisme. Daarover kan men van mening ver schillen en zo men het afkeurt er tegen ageren. Dat blijft begrijpelijk. Maar onbegrijpelijk is het. dat men niet harder reageert tegen het gebruik van dode lijk Russisch gifgas door Egyptische mili tairen. En- dat nog wel op een burgerbe volking van mede-Arabieren, waartegen Egypte om zuiver politieke redenen te velde is getrokken. Pas toen de Egyptische lucht macht door Israël in juni grotendeels was vernietigd. moesten de Egyptische troepen zich uit Jemen terugtrekken en is na een laatste „proef" het werpen van gas bommen gestaakt. Maar ook de Israëliërs vonden na de verovering van de Sinaï daar door Egypte achtergelaten gasbommen van Russische makelij, die nog niet geruikt konden worden. De wereld zwijgt over dit alles. De „ver ontrusten" in vele westerse landen zwijgen over dit Russische gas. Wel werd er door die „verontrusten" alarm geslagen toen in enkele kranten had gestaan dat de Ameri kanen in Viëtnam het politiële traangas zou den hebben gebruikt. Maar van gifgas in Jemen wil niemand iets weten. Dat Rus land dit maakt en door een bevriende mili taire macht laat gebruiken, dat lokt geen protest-demonstraties uit. Daartoe worden de demonstranten niet geïnspireerd. Want uit de niet-communistische landen komen zulke inspiraties niet Misschien wordt het nu ook begrijpelijk waarom Egypte's Nasser alweer luidop durft verkondigen, dat na de nederlaag van juni, waarin tachtig procent van alle vlieg tuigen en tanks verloren ging, Egypte's militaire macht alweer sterker zou zijn dan deze begin juni was. Dat kan nog nauwe lijks in méér vliegtuigen en méér tanks lig gen. De conclusie ligt. na wat over Jemen bekend werd. voor de hand. (Nadruk verboden) H. v. Wermeskerken Vrijheid van sparen De eigen spaarbanken van de drie grote vakverenigingen hebben de handen uitge strekt naar de girotegoeden van de werk nemers die nu hun lonen per giro ontvangen. Nu de regering juist overweegt, of het mo gelijk is tot een zekere spaardwang te ko men, b.v. door een gedeelte van de inkom stenbelasting in spaarbrieven te laten terug geven als straks de verhoging van de om zetbelasting een feit wordt, is het logisch dat de spaarbanken willen worden ingescha keld. Den Haag zal dan echter alle Neder landse spaarbanken in de gelegenheid moe ten stellen de nieuwe spaarders aan te trekken en het zullen uitsluitend diegenen mogen zijn, die zelf willen sparen van het geld dat op hun girorekening blijft staan. Wij zien liever de mensen sparen via hun eigen girorekening, dan gedwongen door spaarbrieven van de staat of blokkering van een deel van hun inkomen. En wie niet spa ren kan of wil. moet er vrij in zijn. z'n eigen geld naar eigen verkiezing te besteden. Verdiensten In elf maanden tijd zijn afgelopen jaar in ons land 51 kg marihuana, 8 kg opium, 48 ampullen morfine en meer dan 25 kg hasjisch in beslag genomen. Begin januari van dit jaar werden op een Amerikaanse jongeman nog eens 25 kilo hasjisch aange troffen. De verdovende middelen, die vroe ger uitzondering waren, zijn nu „in", vooral bij de jeugd die altijd iets anders wil. Te zamen met de z.g. opwekkende middelen en andere ongezonde produkten worden de narcotica druk verhandeld door geweten loze lieden die niet schromen een ander in het ongeluk te storten, als zij er zelf maar grof geld aan kunnen verdienen, Het zal noodzakelijk zijn. dat de ouders scherper opletten en dat er strengere maatregelen worden genomen tegen degenen die op enigerlei wijze bij de handel in deze „stuff" betrokken zijn.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 3