20 jaar vrede Toenemende sterfte bij mannen Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 13 januari 1967 no. 3282 KEITUM FABERY DE JONGE Burgerlijke stand Bij „gezonde" mannen ook hartafwijkingen Bejaardenzorg is onvoldoende NAVO garandeerde en veiligheid van Europa Op allerlei nieveau's zijn er de laatste tijd discussies op gang gekomen over het nut van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, het onder leiding van A- merika staande militaire pact voor de beveiliging van de vrijheid in west-Eu ropa en het atlantisch gebied. De N.A.V.O. is in 1949 opgericht tegen de expan siedrang van Rusland, dat na de beëindiging van de tweede wereldoorlog Euro pa sterk onder haar communistische invloedssfeer bracht. Na de oprichting van de N.A.V.O. heeft het communisme zich in Europa niet verder kunnen uitbreiden. Maar de toestanden zijn sinds 1949 drastisch gewijzigd. Terecht vraagt men zich af of de N.A.V.O. in haar huidige structuur nog goed functioneert en niet te veel een militair apparaat wordt. Want de N.A.V.O. is opgericht met de be doeling een zodanig politiek evenwicht tegenover Rusland to stellen, dat er in Europa een evenwicht ontstond. De situatie is nu zo. dat de kans van een Rus sische aanval op een West-Europees land als nihil kan worden beschouwd. De heer Kortenhorst geeft cijfers. Omdat er een discussie over de N.A.V.O. is ontsaan, waarbij vooral is gewezen op de zin van het Nederlandse lidmaatschap, hebben wij ons gewend tot de secretaris van de Atlantische Commissie in Den Haag. de heer J. Kortenhorst. Hij vertelde over de bedoeling van het Atlantisch militair bond genootschap. haar taken en werkwijze en over het nut. dat zij in de afgelopen 18 jaar heeft bewezen. Voorop stelt de heer Kortenhorst. dat de N.A.V.O niet alleen een militaire orga nisatie is. hoewel dat haar belangrijkste functie is geworden. Maar daarnaast sti muleert zij in de aangesloten 16 landen de wetenschap en techniek, de economie, de culturele samenwerking en uitwisseling, de productie en distributie van grondstoffen voor de industrie en industriële en agrarische producten en niet te vergeten het vervoer. Een belangrijke taak heeft de N.A.V.O. in het contact tussen de lidstaten. Er waren zestien leden. Het zijn er nu militair bezien nu vijftien sinds Frankrijk zich heeft terug getrokken om een eigen defensiepolitiek te voeren. De leden zijn: België. Canada. De nemarken, West-Duitsland. Engeland. Frank rijk. Griekenland. Italië, Luxemburg. Malta. Nederland. Noorwegen, Portugal, Turkije, de Verenigde Staten en IJsland. De voorzitter van de internationale at- lantische commissie, die een particuliere or ganisatie is ter bevordering van alle vor men van contact en samenwerking tussen de landen in atlantisch verband, is de vroe gere belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul Henri Spaak. Deze heeft er vaak op gewezen, dat de communistische landen bij de uitbreiding van hun invloeds sfeer net zo te werk gaan als Hitier. stukje bij beetje. In het vaandel van het internati onale communisme staat ook nog altijd ge schreven „verover de wereld". Meedoen. Zeer terecht verlangt de belangrijkste N.A.V.O.-partner Amerika, dat de andere leden van het militaire pact ook bijdragen aan de verdedigingsmogelijkheden van west- Europa. Behalve Amerika levert geen van de andere lidstaten een voldoende bijdrage aan het militaire orgaan, dat voor elk land heeft vastgesteld welke taken het heeft in de ge zamenlijke verdediging en welke troepen daarvoor beschikbaar moeten zijn. De N.A.V.O. is ter verdediging van het hele Atlantische gebied verdeeld in vier be- velsgebieden: voor Canada en de V.S. is het commando in Washington, voor het Ka naal in Porthmouth (Engeland), voor de At lantische Oceaan heet de bevelsgroep Sac- lant en is gevestigd in Norfolk (V.S.) en tenslotte is er voor Europa Saceur, dat het hoofdkwartier heeft in België en is onder verdeeld in vier groepen: voor noord-Europa te Kolsaas in Noorwegen, voor centraal Europa te Brunssum in Zuid-Limburg, voor zuid-Europa in Napels (Italië) en voor het gebied van de Middenlandse zee op het eiland Malta. De opinie in de aangesloten landen is van groot belang. De voorlichtingsdienst van de N.A.V.O. heeft enige tijd geleden ge tracht een zo goed mogelijk beeld te krij gen over de organisatie en vooral ten aan zien van het militaire apparaat. Allerlei vragen werden gesteld aan een groep men sen, die geacht kunnen worden ongeveer 80 pet. van de Nederlandse bevolking te representeren. Hoeksteen. Een van de vragen was of men anti- Amerikaans en pro-Russisch was. Daar bleek dat de ouderen haast unaniem van mening zijn. dat de N.A.V.O. een hoeksteen van de Nederlandse buitenlandse politiek is en dat moet blijven. Algemeen is men niet anti-Amerikaans en tegenover Rusland enigs zins wantrouwend. De jongeren stellen zich vooral kritisch op ten aanzien van Amerika en de N.A.V.O. maar niet afwijzend. Zij zijn vlugger be reid tot een gesprek met de Oosteurope anen om tot een betere verstandhouding te komen. Op de defensie inspanning wil haast iedereen bezuinigen, vooral ten behoe ve van de ontwikkelingshulp, maar vrijwel niemand wil Nederland buiten de N.A.V.O. hebben en daarmee het grotere risico van verlies van de onafhankelijkheid op zich nemen. Dat de Nederlanders in heV algemeen niet tegen de N.A.V.O. zijn komt goed tot ui ting in Brunssum. waar het hoofdkwartier voor centraal Europa Afcent is gevestigd. Het enige kabaal daartegen en tegen de commandant ervan, de Duitser Von Kiel- mansegg. kwam bij de vestiging uit Amster dam. Volgens de commandoverdeling in de N.A.V.O. moet een Duitser het bevel van Afcent voeren. Hoewel alle Duitse officieren officieel zijn onderzocht op hun nazi-verle den. zijn velen op de hoogste posten niet vlekkeloos. De Duitse regering moet heel goede redenen hebben om iemand te wei geren voor een promotie naar het Afcent- comando in de plaats van Kielmansegg, die binenkort met pensioen gaat. Tegen gene raal Schnez waren steekhoudende bezwaren ingebracht en nu wordt gezocht naar ie mand. die in Nederland aanvaardbaar is. Gelukkig wordt met de Nederlandse mening in dit opzicht ernstig rekening gehouden. Functie van N.A.V.O. Uit het opinieonderzoek kwam duidelijk naar voren, dat algemeen het verlangen leeft, dat van de N.A.V.O. meer voorstellen uit gaan voor de vrede. In de politieke commis sie wordt nu gezocht naar de realiseerbare mogelijkheden, die het atlantisch bondge nootschap in dit opzicht heeft. Overigens bleek duidelijk, dat velen de functie van de N.A.V.O. niet goed kennen. Het is een pure defensieve organisatie, die in 1949 is opgericht door landen, die on afhankelijk wilden blijven. In de Tweede Wereldoorlog had de Sowjet-Unie gebieden ingelijfd met een gezamenlijke bevolking van 24 miljoen zielen. Vanaf 1945 tot de N.A.V.O, tot stand kwam kreeg zij boven dien de politieke heerschappij in Polen, Bul garije, Hongarije, Roemenië. Tsjecho-Slo- wakije en het oostelijk deel van Duitsland, waar in totaal toen 115 miljoen mensen woonden. De Sowjet-Unie heeft het Pact van War schau ingesteld als antwoord in 1955 op de toelating van West-Duitsland tot de West- europese Unie en de N.A.V.O. en is dus beter te zien als een politieke tegenzet van dat moment dan als haar tegenhanger. Machtsvacuüm. De communistische leiders passen hun taktiek voor het veroveren van de wereld aan bij de omstandigheden. Ten opzichte van Europa heeft Chroesjtsjow het vreedzaam naast elkaar bestaan gepropageerd, maar de wil om heel Europa te veroveren blijft. Dan is een éénzijdige ontwapening, ook in een deel van west-Europa, onverantwoord. Dat geeft een machtsvacuüm, dat moet worden opgevuld door de sterkste. Het land waarin het machtsvacuüm ontstaat, raakt onherroepelijk zijn zelfstandigheid kwijt. De vraag „Maakt de N.A.V.O., dat de Russen moeten zeggen we hebben een defen sieapparaat nodig" wordt irreëel beant woord door te zeggen „als wij de wapens afleggen dan doen de Russen dat ook". Bo vendien hebben we nog rekening te houden met agressieve Chinezen, hoewel die met de N.A.V.O. niets te maken hebben. „Zowel oost als west kan op bepaalde punten ont wapenen". aldus de heer Kortenhorst, „maar dat zal via conferentietafels moeten gaan en er moet een deugdelijk en voor ieder aanvaardbaar controlesysteem zijn, dat door de Russen tot nu toe steeds is afgewezen". Het Franse uittreden uit het militaire bondgenootschap heeft voor de Westeuro- pese verdediging bijna uitsluitend organi satorische consequenties gehad. De Fran sen hebben hun defensie-apparaat nu veel groter en daardoor duurder moeten maken dan in de tijd van hun N.A.V.O.-lidmaat schap. De Fransen zijn nog lid van de N.A.V.O. en daarom blijft het uitgangspunt van de N.A.V.O. van kracht, ook voor Frank rijk: als één van de lidstaten wordt aange vallen. wordt dat beschouwd als een aan val op alle. Militaire inspanning. De Amerikaanse defensie-inspanning is veruit de grootste in de hele wereld. De V.S. hebben 3.4 miljoen militairen, voor de de fensie wordt per jaar 73 miljard uitge trokken. hetgeen per hoofd van de bevolking 346 is en 9 procent van het nationaal in komen. Voor Rusland zijn deze cijfers: 3.2 miljoen militairen. 129 per hoofd van de bevolking en eveneens 9 procent van het nationaal inkomen. Ter vergelijking diene. dat Nederland ongeveer 2.5 procent van zijn nationaal inkomen aan de defensie besteedt. De defensie-inspanning van Israël is de grootste in de wereld met ruim 12 procent van het nationaal inkomen. Alle N.A.V.O.-landen tesamen hebben een troepensterkte van ongeveer 6.4 miljoen man en de 15 landen geven daar gezamen lijk per jaar bijna 95 miljard aan uit 250 mijard). De Oost-Europese tegen hanger van de N.A.V.O. heeft in totaal 4.3 miljoen militairen. In dit verband moet er op worden gewezen, dat de troepen van het Warschau-pact alle in Europa zijn gelegerd en de N.A.V.O.-partners in Europa slechts 3 miljoen man hebben. Grote lift. Hoewel een aanval op west-Europa als een utopie moet worden beschouwd moeten de militaire leiders van de N.A.V.O. er re kening mee houden. Juist omdat de landen van het Warschau-pact in Europa een groot overwicht hebben aan manschappen is er een plan opgezet om. voor het geval er een oorlog tussen oost- en west-Europa uit breekt, in zeer korte tijd Amerikaanse en Canadese troepen naar de oude wereld te brengen. Dit plan heet Biglift en is van des te meer betekenis geworden, nu de V.S. ver scheidene eenheden uit Europa hebben terug getrokken voor de strijd in Viëtnam. Ove rigens is het militaire evenwicht in Europa voornamelijk gebaseerd op het technische en nucleaire overwicht van het westen. Men kan gerust stellen, dat de landen van de N.A.V.O. en het Warschau-pact op mili tair gebied eikaars mogelijkheden goed kennen. Daarvoor hoeft men slechts de kranten goed te lezen. Zelfs worden voor sommige N.A.V.O.-oefeningen en bij eve nementen op belangrijke vliegvelden en le gerplaatsen journalisten en militaire atta- ché's van de Russische ambassades in west- Europa uitgenodigd. Omgekeerd gebeurt hetzelfde, zij het wat meer beperkt. Door het tonen aan elkaar van de militaire kracht willen beide partijen bij de ander een anti- oorlogsstemming teweeg brengen. Niet al leen bij ons. maar ook in Rusland gaan er steeds meer stemmen op om de militaire inspanning te verminderen. Door het wan trouwen, dat de militaire leiders nu eenmaal (moeten) hebben ten opzichte van de andere partij, zal het een moeizaam en langdurig proces zijn om de wederzijdse bewapening, vooral van de kernwapens, te verminderen. Conclusie Als conclusie kan men stellen, dat de Vanaf 35 jaar meer vrouwen Prof. De Haas waarschuwt dus voor fata lisme en daarvoor somt hij enkele redenen op. Van sommige ziekten en haar oorzaken weten we tegenwoordig meer af. waardoor de mogelijkheden tot bestrijding groter wor den. De preventie van longtumoren is be kend, te weten beperking van sigaretten ro ken èn luchtverontreiniging Een ander deel van de tumoren zal in een niet te verre toekomst wellicht te voorkomen zijn. Curatieve maatregelen kunnen het le ven van lijders aan bepaalde gezwellen met vele jaren verlengen. De greep op hart ziekten, ziekten van de bloedvaten etc. is nog los. maar kan onder invloed van we tenschappelijk onderzoek vaster worden. Een blik op de medische statistieken ver telt ons. dat bij mannen de sterfte aan hart- en vaatziekten toeneemt. Bij vrouwen zet de daling van de sterfte zich per leef tijdsgroep van jaar tot jaar voort. In de dertiger jaren was de sterfte van mannen van 30 - 50 jaar lager dan van vrouwen, maar in 1950 op elke leeftijd hoger. De toene mende oversterfte van mannen leidt er mede toe. dan vanaf 35 jaar het aantal vrouwen het aantal mannen overtreft. Van 35 - 54 jaar met enkele procenten en daarboven zelfs met 10 procent of meer! De gemiddel de levensduur van mannen neemt niet meer toe en blijft bij vrouwen stijgen. Oorzaken. Bij mannen wordt van 1 - 4 jaar 50 pro cent. van 5 - 19 jaar 70 procent en vanaf 20 jaar .80 procent der sterfgevallen veroor zaakt door ongevallen, tumoren en hart- en bloedvaatziekten tezamen. De laatste cate gorie ziekten domineert boven de 40 jaar. Beneden deze leeftijd domineren ongevallen en tumoren. Volgens prof. De Haas zal de discrepan tie tussen sterfte van mannen en vrouwen verder toenemen. Bij de mannen is het percentage bejaarden toegenomen van 7.4 tot 8.7. bij de vrouwen van 8.1 tot 10.4 procent. Tot 1980 zal bij mannen de „ver grijzing" nauwelijks toenemen, bij de vrou wen wel tot 12 procent. Het Europese Bureau van de Wereld Ge zondheids Organisatie heeft verschillende landen- aangespoord om een onderzoek in te stellen naar de toenemende sterfte als gevolg van hart- en vaatziekten. De voor lopige uitkomsten van dit onderzoek sug gereren dat bij circa 3-15 procent van „ge zonde" mannen van 40-65 jaar zg. ische- mische hartafwijkingen voorkomen. Evenals bij de sterfte neemt de frekwentie toe met de leeftijd. Volgens prof. De Haas is het moeilijk om bij „gezonde" mannen aan het voörkómen van deze afwijkingen een prognose te ver binden. Het is ook nauwelijks mogelijk om in de meeste gevallen de grens tussen ge zondheid en ziekte en tussen ziekte en na derende sterfte aan te geven. Voor het hartinfarct geldt hetzelfde als voor ongevallen en kraamvrouwensterfte. stelt de hoogleraar: uit volle gezondheid kan iemand plotseling komen te sterven, al zal als regel bij de obductie blijken dat de gezondheid niet zo „vol" is geweest, als slachtoffer en omgeving dachten. Zelfs een kort tevoren verricht medisch onderzoek kan geen afwijkingen aan het licht hebben ge bracht. Op grond van pathologisch-anatomisch on- N.A.V.O. voor Nederland en de andere lid staten de functie heeft van een verzekering van de onafhankelijkheid. Voor deze verze kering moet worden betaald om haar in stand te kunnen houden en als het onver hoopt nodig zou zijn om haar effectief te kunnen gebruiken. Een uittreden van Nederland uit de N.A.V.O. of alleen uit het militaire bondge nootschap brengt de onafhankelijkheid, waar voor iri de laatste oorlog vele duizenden landgenoten hebben gevochten en daarbij zijn gesneuveld in ernstig gevaar. Het machts vacuüm dat daardoor ontstaat moet wor den opgevuld. Bovendien heeft zoiets ern stige nadelige economische konsekwenties. Daarom hoeft over dit punt niet veel te worden gediscussieerd. Een heel ander punt is de structuur van de N.A.V.O. In 1969 wordt het verdrag ongetwijfeld opnieuw door Nederland on dertekend. Het dan afgelopen verdrag wordt door een nieuw vervangen. De discussies over de N.A.V.O. die momenteel gaande zijn. zullen zich ook meer toespitsen over de nieuwe structuur, die aan de moderne tijd moet zijn aangepast. Binnenkort verschijnt hierover een rapport van de commissie Harmèi, dat voor de politieke partijen en de parlementen in de lidstaten de basis zal vormen voor de discussie. Het is waar schijnlijk. dat in het nieuwe N.A.V.O.-ver drag meer nadruk zal worden gelegd op de civiele taken van het bondgenootschap. (Nadruk verboden) derzoek van jong gestorvenen neemt men aan, dat de eerste veranderingen in de vaat- wand die tenslotte tot het hartinfarct leiden, reeds in de adolescentie kunnen optreden. Dat wil zeggen, dat het gehele proces tien tallen jaren kan duren vóór ziekteverschijn selen duidelijk worden. En de schrijver ver volgt" „De 20-40 jarige man. volgens het spraakgebruik in de kracht van het leven, heeft als regel geen ongeschonden vaatstel sel meer en toont ook in andere opzichten tekenen van regressie". Bejaardenzorg. Adolescentie moet daarom hoofdonder werp van studie vormen. Helaas wordt juist deze leeftijdsgroep in de geneeskunde ver waarloosd. De adolescent raadpleegt zelden de huisarts. Maar daaruit mag. zo meent proffessor dr. de Haas. niet worden af geleid. dat hij (zij) in volmaakte gezond heid verkeert. Niet minder achtergebleven dan de ado- lescentenzorg is de bejaardenzorg. Niet aan gepaste zorg is volgens de Leidse hoogleraar niet zelden een bijkomende factor in de be- jaardensterfte. De resultaten van een te Leiden verrichte enquête bevestigen dat er een groot tekort aan afle typen institutionele voorzieningen bestaat en dat met name de behuizing van de bejaarden veel te wensen overlaat Bovendien verhindert het toenemend te kort aan artsen de organisatie van een rati onele medische zorg voor bejaarden. Toch is van de pathologie van de ouderdom voldoen de bekend om te kunnen stellen, dat prak tisch geen enkele bejaarde gezond is naar de maatstaf, die men aan jonge volwassenen aanlegt. Ongemerkt. Gezondheid, ziekte en sterfte gaan bij bejaarden ongemerkt in elkaar over. De sterftekans blijft hoger voor mannen dan voor vrouwen. Het sekseverschil in sterfte leidt tot een toenemend vrouwenoverschot onder bejaarden. Uit de bevolkingsgroep van 65 jaar en ouder, die rond 10% van de bevol king uitmaakt, komt niet minder dan 70% van de totale sterfte voort. Toch zou het leven van vele mensen ver lengd kunnen worden, wanneer de bejaarden zorg beter zou zijn georganiseerd. Een be denkelijk tegen is trouwens, dat we blijkbaar niet bereid zijn om veel geld aan onze ge zondheid te besteden. Het jaarlijkse gezeur over de stijging van de ziekenfondspremie vormt hier een bewijs van. Wanneer de over heid de accijns op tabak verhoogt, regent het protesten. Maar als de regering niet bereid is om de z.g. Hartstichting een be hoorlijke subsidie te verlenen (en ze is daartoe niet bereid) dan geeft niemand een kik. Het lijkt ons logischer dat een regering op zo'n punt valt dan over het radio- en televisievraagstuk De gezondheidszorg (inclusief de gees telijke gezondsheidszorg) wordt tot dusverre overheerst door de ziekte als object van aandacht en zorg. De ziekte is een concreet gegeven, maar wat is precies gezondheid? Het is duidelijk dat de preventieve genees kunde, die zich bezighoudt met het voor kómen'van ziektes, niet langer stiefmoederlijk kan worden behandeld, ook niet in financieel opzicht. (Nadruk verboden). Bloemvaasje P212 Denkt u zich eens eventjes in: dit ranke vaasje van juweliers pleet met wat donkerrode rozen. Heel sfeervol! En u betaalt er slechts f 9,75 voor. Komt u gauw een kijkje nemen? JUWELIERS Goes KORTGENE Geboren: 4 dec. Jannie Jacoba, d.v. J. Bakker en P. D. Bouwense. 12 dec. Marinu's Cornelis. z.v. M. H. Klaassen en A. W. Geluk. 25 dec. Catharina Johanna Edmon- da. d.v. J. Korsuize en J. A. E. Kapitein. Ondertrouwd: 8 dec. P. M. Kramer, 28 jaar en C. E. L. Bouterse. 19 jaar. Getrouwd: 8 dec. J. Francke. 23 jaar. te Mariekerke en L. P. Bouwense. 20 jaar. 8 dec. G. van Es. 27 jaar te Middelharnis en M. G. H. van Maldegem, 28 jaar. 20 dec. L. J. de Fouw, 23 jaar en J. W. van den Boomgaard, 19 jaar. 22 dec. P. M. Kramer, 28 jaar en C. E. L. Bouterse. 19 jaar. 28 dec. J. M. G. Eckhardt, 30 jaar te Utrecht en S. W. M. van der Maas. 27 jaar Overleden: 3 dec. Sara Rooze, 70 jaar. ev. P. M. van den Berge. 11 dèc. Cornelis Pieter Wiskerke, 74 jaar, ev. M. de Regt. 16 dec. Dina Visser. 75 jaar. wv. D. van der Weele. WISSENKERKE Geboren: 3 dec. Michael Cornelis. z.v. K. J. Schippers en H. N. Salomé. 29 dec. Engelina Pieternella Wilhelmina. d.v. M. J. Zwemer en H. P. Goulooze. Ondertrouwd: 4 dec. Pieternella van de Putte, 33 jaar. te Middelburg en Pieternella Janna Reijnhoudt, 25 jaar. 8 dec. Jacobus Cornelis de Smit. 28 jaar en Maria Adri- ana de Smit,23 jaar. 28 dec. Gerardus An- thonie Maria Schrier. 22 jaar, te Goes en Susanna Lientje Verlinde, 20 jaar. Getrouwd: 1 dec. Pieter David Goulooze. 20 jaar, te Kortgene en Adriana Maria van Gilst, 18 jaar. 1 dec. Levinus Basting, 27 jaar, te Middelburg en Pieternella Mari na van der Heijde. 21 jaar. 22 dec. Pieter van de Putte. 33 jaar. te Middelburg en Pieternella Janna Reijnhoudt. 25 jaar. 29 dec. Jacobus Cornelis de Smit, 28 jaar en Maria Adriana de Smit. 23 jaar. Overleden: 1 dec. Jan de Nooijer. 81 jaar. echtgenoot van Thona van der Weijde. 13 dec. Abraham Buijze, 75 jaar. echtge noot van Hendrika Geertruida Martina Kete laar. RECHTDCTOR-OP DEZELFDE WEGWAST VOOR Hef afbuigende verkeer mag heh rechhloor- gaande verkeer op dezelfde weg hief hin- deren.Ook de voeFganger nieF Fiefser en voetganger gaan voor: Zij gaan op m dezelfde weg rechtdoor rechfdoorgaande verkeer op dczelKe wet De herhaalde pogingen het hart van een overlijdend verkeersslachtoffer te transplanteren in het lichaam van een patiënt die lijdt aan een hartziekte, heb ben in medische kringen felle discussies op gang gebracht over de mogelijk heden van deze soort operaties. De sterfte als gevolg van hartziekten is in onze westerse wereld onrust barend groot. Hartziekten vormen doodsoorzaak no. 1, gevolgd door ziekten van de bloedvaten en kanker. In de „Geneeskundige Gids" betoogt prof. dr. J. H. de Haas dat het medisch arsenaal dat tegen de drie grote „killers" in de strijd kan worden gebracht, naar onze huidige kennis gering is. Tegenover 2/a deel of meer van de totale sterfte en tegenover de toeneming van de sterfte bij mannen staat de (preventieve) geneeskunde vrijwel machte loos, ook al dwingt deze machteloosheid volgens de Leidse hoogleraar ons niet tot fatalisme, hoogstens tot bescheidenheid.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 3