NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Rennies B'louvier heeft DE schoenen Binnenlands jaaroverzicht 1967 m DE COÖPERATIEVE te Colijnsplaat en te Kamperland Brandend maagzuur, No. 3280 Zaterdag 30 december 1967 71e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.50 per half jaar Franco per post 5.00 per half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Nederland in 1967. Den Haag (NNP) Nederland heeft in 1967 alle aanleiding gehad om een wat zor gelijk gezicht te trekken. Op tal van ter reinen waren de vooruitzichten niet zo bij zonder gunstig. Er zijn tamelijk sombere geluiden geweest over de economische si tuatie. De werkgelegenheid holde achteruit, de betalingsbalans leek danig te verslech teren en met onze nationale liefhebberij redetwisten over de politiek was ook iets aan de hand. De liefelijkheid verdween. Tegenstellingen tussen de politieke partijen werden groter, de ruzies feller van toon en het geroep om politieke vernieuwing belang rijk luider. De Tweede-Kamer-verkiezingen. die op 15 februari werden gehouden en die een belangrijke winst opleverden voor Ne derlands jongste partij, Democraten '66. gaven geen beslissende stoot in de door velen gewenste richting. Nu wij op de drempel van 1968 nog eens rustig achterom kunnen kijken lijkt er gelukkig weinig te zijn uitgekomen van de sombere verwachtingen, waarmee wij weinig opgewekt 1967 begonnen Cop 3 ja nuari 1967 kwam er nog een' in mineur ge stemd economisch verslag van het ministe rie van Economische zaken). Het is achter af allemaal redelijk meegevallen. Alleen de werkgelegenheid, in het afgelopen jaar en kele malen aanleiding tot bijzondere rege ringsmaatregelen, is nog niet veel verbe terd. De algemene economische situatie ziet er echter toch een stuk beter uit dan aan het begin van het nu afgesloten jaar. Het Koninklijk Huis stond in 1967 in een meer plezierige belangstelling dan het jaar daarvoor. De discussies over een republiek of het in stand houden van de monarchie werden rustig in stille kamers gevoerd in plaats van rumoerig op straat. Wat de ko ninklijke familie betreft, was er vooral re den om feest te vieren. Op 27 april, 's a- vonds om drie minuten voor acht. schonk prinses Beatrix in het Academisch Zieken huis te Utrecht het leven aan prins Alexan der, die tweede werd in de rij van erfopvol ging (eerste is prinses Beatrix zelf). De gynaecoloog prof. dr. W. P. Plate en de kinderarts dr. J. Drukker noemden in hun medisch ^communiqué de pasgeboren prins ..een flinke, welgeschapen zoon". Het prins je woog bij de geboorte 3850 gram. Hij was 50 centimeter lang. Premier De Jong zei in een toespraak voor radio en televisie: ..De geboorte van een kind brengt altijd ontroe ring mee. De komst wordt met stijgende spanning verwacht en wanneer het kind ter wereld is gekomen, gezond en wel, dan zijn we telkens weer verbaasd over het mysterie van de schepping. Een van de diepste en kostbaarste menselijke ervaringen. Bij de geboorte van dit kind kan heel ons volk zich verheugen. De vreugde, die bij iedere geboorte wordt gevoeld in de kring van fa milie en vrienden, raakt nu ons allen, want er is een prins van Oranje geboren". Prins Alexander werd op 2 september in de Grote of St. Jacobskerk te 's Graven- hage gedoopt. Ds. H. J. Kater, hervormd predikant in Amsterdam, bediende de doop. Op 10 maart 1966 had hij ook het huwe lijk van prinses Beatrix en prins Claus in gezegend. Nog meer feest op Soestdijk en in Den Haag. Op 10 januari trouwden in de Resi dentie prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. In de Grote of St. Jacobskerk bevestigde prof. dr. H. Berkhof uit Leiden het huwelijk. Hierbij werd voor de eerste maal een nieuw huwelijksformulier gebruikt, dat nog niet in het dienstboek van de Ned. Herv. Kerk was opgenomen. Het burger lijk huwelijk werd voltrokken door burge meester Kolfschoten van Den Haag. In Den Haag deed zich die dag een aantal kleine incidenten voor. Tijdens de terugkeer van de bruidsstoet van de kerk naar paleis Huis ten Bosch werd vlak voor het passeren van de rijtuigen een rookbom op de weg geworpen. De politie, die 2500 man op de been had, hield vijftien jongelui aan. Amsterdam beleefde de nasleep van het rumoerige jaar 1966; uiteindelijk leidde dit tot het ontslag van burgemeester Van Hall. Het ontslag volgde op het eerste interim rapport van de commissie Enschedé over de gebeurtenissen in Amsterdam sinds de forse rellen tijdens het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus. Enkele dagen (van 4 tot 9 mei) vergaderden de ministers Beernink (Binnenlandse Zaken) en Polak (justitie) met burgemeester Van Hall over de konsekwenties van het eerste interim rapport. Op 9 mei had de burgemeester een gesprek met premier De Jong. Er bleek onenigheid over het tijdstip, waarop Van Hall ontslag zou nemen. Tenslotte be sloot de burgemeester zelf geen ontslag te vragen, doch het initiatief geheel aan de regering te laten. Na afloop van dat ge sprek op 9 mei werd een officiële verkla ring van de premier uitgegeven. Daarin stond o.m. „De burgemeester heeft zich op het standpunt gesteld, dat hij zijn functie ter beschikking dient te stellen. Hij meent echter een verzoek tot ontslag eerst te kunnen doen na publikatie van het eerste en tweede rapport van de commissie onder zoek Amsterdam. Zijn bereidverklaring om ontslag te vragen baseert de heer Van Hall op het feit. dat de rondom hem ontstane situatie hem een goede uitoefening van zijn functie dusdanig verzwaart, dat deze op den duur beter door een ander kan wor den vervuld. De ministers hebben echter de heer Van Hall medegedeeld, dat een beslis sing over het ontslag niet langer mocht worden uitgesteld. „Op 16 mei verscheen in het Staatsblad het Koninklijk Besluit, waarin komt u eens met ons kennis maken! Wij kunnen u zo het een en ander over onze bank vertellen. De Raiffeisenbank is een spaarbank. Inderdaad! Maar dat is lang niet alles. kunt bij ons terecht voor al uw bankzaken. Er is echter één ding dat u zelf moet ervaren. De persoonlijke behandeling die wij iedere cliënt geven. Komt u daarom eens met ons kennis maken. zal u graag nader inlichten aan burgemeester Van Hall van Amster dam „mét dank voor vele en gewichtige diensten in zijn functie bewezen, eervol ontslag" werd verleend. Zijn opvolger werd met ingang van 1 augustus dr. I. Samkalden, oud-minister van justitie. De nieuwe burgemeester stemde pas toe, nadat hij van de regering toezegging had gekre gen voor ruimere financiële middelen voor Amsterdam en een reorganisatie van het politie-apparaat. Het vijfhonderd pagina's tellende rapport van de commissie Enschede werd half mei openbaar gemaakt, een half jaar nadat het aan het kabinet was overhandigd. Uit het rapport bleek duidelijk, dat in Amsterdam een groot gebrek aan communicatie had bestaan tussen de burgemeester, de poilitie en de justitie. Amsterdam leek een lange, hete zomer tegemoet te gaan. Men vreesde voortdurend relletjes tussen provo's en politie. Begin april kwam het 's avonds in de hal van het Centraal Station van de hoofdstad tot een kort maar hevig gevecht tussen ongeveer tachtig matrozen en mariniers uit Den Hel der en een groot aantal jongelui, die hun vertier al maanden 's avonds in die hal zoch ten. De Amsterdamse politie was tevoren gewaarschuwd, maar verscheen die avond niet. omdat de hal terrein van de spoorwe gen is. Het kwam tot diverse discussies in het parlement. Minister Beernink (Bin nenlandse zaken) zei, dat hij het schadelijk vond voor de handhaving van het gezag als groepen burgers en militairen eigen rechter gingen spelen. Minister den Toom (Defensie) vertelde, dat diverse orders waren uitge gaan, waarin aan militairen werd opgedra gen „zich te onthouden van ordeverstorin gen". Een Amsterdams ochtendblad juichte de marine-actie hartstochtelijk toe en schreef „de jongens van De Wit hebben het geklaard". Het is in de zomer rustig ge bleven in de hoofdstad. Een door de ge meente in de oude Rai georganiseerde „love in" had buitengewoon veel succes. Amsterdam en daarmee Nederland kreeg in 1967 het nieuwe Schiphol. Koning in Juliana opende op 28 april het nieuwe Schiphol Centrum. De bouw duurde vier jaren en kostte vierhonderd miljoen gulden. Revolutionair zijn de z.g. aviobruggen, die het mogelijk maken, dat luchtreizigers niet meer door weer en wind van vliegtuig naar aankomsthal moeten lopen. De ingebruik stelling gaf de nodige problemen. Er ging iets fout met de ingewikkelde electronische installatie, die administratie en transport van de luchtvracht regelde. Talrijke pakjes raakten zoek. Het laatste woord is nog lang niet gezegd over het lawaai van de straal- reuzen, die Schiphol aandoen. Door het gebruik van nieuwe start- en landingsbanen is een aantal woonkernen rond en in Amster dam in de z.g. „geluidstrog" terecht ge komen. Met de KLM ging het in 1967 goed. In het jaarverslag, dat in juli verscheen, werd een winst gemeld van 81,5 miljoen gulden over het boekjaar 66/67. De regering be sloot de deelname van het rijk in de KLM met nog eens ruim vijftig miljoen gulden uit te breiden om de financiële positie van het bedrijf met het oog op bestellen van nieuwe vliegtuigen te versterken. Heel wat triester waren de geluiden over het spoorwegverkeer in Nederland. Over 1966 werd een verlies geleden van bijna tachtig miljoen gulden. Minister Bakker (verkeer) voorspelde voor 1967 een verlies van 130 tot 140 miljoen gulden. De spoor wegen zouden zo'n vijftien onrendabele lijnen sluiten. Het wegverkeer moest zich met ingang van 1 januari aanpassen aan een nieuw reglement verkeersregels en verkeerstekens. Een aantal nieuwe borden werd ingevoerd, dat ook in andere Europese landen in ge bruik is. In september kwam minister Bak ker met een nieuwe verkeersnota, waarin hij een aantal nieuwe maatregelen in het vooruitzicht stelde, zoals het verplicht stel len van veiligheidsgordels, periodieke keu ringen voor auto's, maatregelen tegen het rijden onder invloed en een betere oplei ding. Een nieuw inzicht brak door; niet de mens móet zich aanpassen aan de weg. maar de weg moet worden aangepast aan de mogelijkheden en beperkingen van de mens. Nederland bleef niet voor rampen ge spaard. Op 25 juni trok een zware wervel storm een spoor van verwoestingen. Elf mensen werden gedood, de materiële schade was aanzienlijk. Vooral het dorp Tricht in de Betuwe leed zwaar. Alleen in Tricht kwamen vijf mensen om, twintig personen werden gewond. Vijf en vijftig huizen wer den onherstelbaar. 93 zeer zwaar bescha digd. Ook Chaam in Noord Brabant werd zwaar getroffen. Hulp kwam snel. Het Nationale Rampenfonds, onder aanvoering van Prins Bernhard. stelde een schadere geling op en organiseerde een inzamelings actie. In Utrecht ontplofte op 12 juni een mu nitieschip. waaruit oude munitie werd ge lost. Twee vissers, die in de haven hun sport beoefenden, kwamen om het leven. De materiële schade was eveneens groot. Het ministerie van Defensie zou alles, wat niet door de verzekering was gedekt, be talen. Een organisatie, die bij rampen altijd pa raat staat Het Nederlandsche Rode Kruisvierde op 1 september het hon derdjarig jubileum. In aanwezigheid van Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Margriet bood tijdens het jubileumfeest in Amsterdam minister Roolvink (sociale zaken) namens de regering nieuwe uni formen aan voor alle twaalfduizend Rode Kruis vrijwilligers: Het Nederlandsche Ro de Kruis had op deze honderdste verjaar dag een miljoen leden. Dit jaar bracht Nederland de eerste officiële uitzendingen van kleurentelevisie. Vanaf september werd wekelijks zes tot acht uur in kleur uitgezonden. De verkoop van de vrij dure apparaten liep aanvankelijk niet best, maar nadat eenmaal de grote radio- en t.v.-tentoonstelling Firato was ge houden gingen de verkoopcijfers met 'spron gen omhoog. Het bericht, dat het kijkgeld aanzienlijk zou moeten worden verhoogd, bracht een domper op de vreugde. Naar kleur kijken is wel leuk, maar het wordt minder prettig als we het in onze portemonnee gaan voelen. Het omroepwereldje zorgde weer voor het nodige kabaal. Ook hier kan men zo langzamerhand het modewoord „scheiding der geesten" gaan toepassen. Er kwam een nieuwe omroep de Tros bij en een nieuwe, wat rechts geörienteerde concentratie Avro/Rtn. Deze laatste fusie leek in eerste instantie gericht op het be houd van het familie annex omroepblad Te- levizier, dat prompt via de Avro/Rtn tele- vizie een agressieve verkoopcampagne be gon. De Tros klaagde als pas beginnende omroep, dat zij én te weinig zendtijd en te weinig mensen had. Ook bij deze kleine omroep kwam het tot een incidentje. De redactie van de actualiteitenrubriek Kom pas verliet de Tros omdat men het niet eens was met het persoonlijk beleid van de directeur, die alleen maar lieve, Neder- druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! landse onderwerpen wilde filmen. Ook Hil versum kende zijn traditionele, jaarlijkse schandaal. Het hoofd van de Avro-televisie, de heer Siebe van der Zee. werd met ont slag bedreigd, nadat bleek, dat hij forse bedragen had aangenomen als beloning voor publiciteitsadviezen aan een in opspraak gekomen Haags bedrijf. Hij mocht tenslotte aanblijven als hij het geld zou terugbetalen. De juridische situatie rond de omroepen werd wat duidelijker doordat de Tweede Kamer op 18 januari de Omroepwet aan vaardde. In praktijk werd de situatie daar entegen bijzonder onduidelijk doordat een groot aantal nieuwe organisaties zendmach tiging kreeg. De Humanitaire en idealisti sche radio-omroep HIRO bleek zo verbaasd over het feit, dat zij ook zendtijd kreeg (twee uren radio en twintig minuten t.v. per vier weken), dat zij de eerste program ma's niet kon vullen. Protesten kwamen Vervolg op voorpagina 2e blad Kruiswoordpuzzel no. 62 HORIZONTAAL: 61. meisjesnaam 25. deel v.h. oog 1. Europese hoofdplaats 62. scheepvaartbedrijf 26. hoofddeksel 5. land in Europa (afk) 27. vaartuig 10. maand 64. vorm van sollen 29. pl. in Gelderland 12. springstof 66. deel v.e. schip 31. deel v.d. mast 13. meisjesnaam 67. vallei 33. slingerplant 14. dwaas 68. namelijk (afk) 35. lokspijs 15. zonder gezelschap 69. groente 38. deel v.d. dag 17. planeet 71. metaal 39. persbureau (afk) 19. gek (eng) 73. herrie 42. gesloten 21. titel 76. ik (lat) 45. kleur 22. boom 78. goud (fr) 46. Europese hoofdplaats 24. oosterse titel 79. meisjesnaam 47. oosterse jongensnaam 25. eetgerei 80. groet 49. deel v.h. been 27. meisjesnaam 81. land in Europa 51. pl. in Brabant 28. drank 82. tegenstand bieden 53. laatstleden (afk) 30. meisjesnaam VERTICAAL: 54. land in Europa 32. luchtvaartondern. (afk) 1. geneesmiddel 56. werkplaats 34. planeet 2. godin 57. in memoriam (afk) 36. in dat geval 3. meisjesnaam 58. oosterse titel 37. fr. pers. vnw. 4. gouden tientje (afk) 60. verpakkingsmiddel 39. meisjesnaam 5. bevel 63. buit 40. bijwoord 6. huidopening 65. meisjesnaam 41. heilige (afk) 7. de onbekende (afk) 67. de dato (afk) 43. gewapende ruiter 8. helaas 68. naar aanleiding van 44. natuurkqndeterm (afk) 9. tijdperk (afk) 46. familielid 10. Europese hoofdplaats 70. koeienmaag 48. ijzerhoudende aarde 11. meisjesnaam 72. vreemde munt 50. rivier in Italië 16. lusthof 74. bloeiwijze 52. bijb. naam 17. mil. politie (afk) 75. voorzetsel 55. waterplantjes 18. schande 77. geogr. aanduiding 57. meisjesnaam 20. deel v.e. breuk (afk) 59. houten beenverlenging 23. ieder 79. let wel (afk) Ganzcpoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES f

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1