KLAME wDampo Het Veerse Meer Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 23 december 1967 no. 3279 Vervolg Kerstfeest op de zaak RUILVERK AVELINGS- NIEUWS Jaardiner Hercules Middelburg EEN FIJNE ROLLADE koopt u bij de slager Wilt u een nieuw brievenhoofdje? Wilt u een folder laten drukken P Wilt u een bijzonder drukwerkje verspreiden? Maak gebruik van onze lay-out man In de grote zaal werd het plotseling stil. De vele personeelsleden hadden het eerder in de gaten dan de commissarissen, hoewel zij de man slechts hoog zelden hadden ont moet. De stilte duurde slechts kort. Er was in een oogwenk een nijver gegons van stemmen. ..Heb je het gezien? Het is het kruitvat zelf. Wie had zoiets nou verwacht?" ledereen vroeg het aan iedereen. De verras sing was volkomen. Vooral voor de zeven mannen, tot wié het slechts langzaam doordrong. Alleen William Smith, even zelfverzekerd als al tijd. stond alles volkomen rustig aan te zien. ..Heren, als u een onderhoud wilt heb ben met deze Kerstman, dat kan. Na het uitreiken van onze bekende geschenken wil de Kerstman even apart praten met die genen. die hij als zijn naaste medewerkers beschouwt." De anderen hadden tijd no dig om alles te verwerken. Prof. Birrington sprak eindelijk zijn vermoedens uit. „Ik geloof, mijnheer Smith, dat wij u moeten feliciteren". Zijn ogen glinsterden. „Ik heb tevens de indruk, dat wij danig in de boot zijn genomen." Lord Silvers reageerde onmiddellijk. „Bedoelt u dat wij zijn bedrogen, dat alles al lang zo was geregeld?" „Ik heb de indruk, dat de Kerstman ons dat moet vertellen." Zei prof. Birrington. „U hebt gelijk", knikte Smith. Het onderhoud had plaats in een aparte kamer. Het was een wonderlijk uitgedoste James B. Masterson. die zijn commissaris sen te woord stond. Hij droeg nog het tenue van de Kerstman, maar baard en schmink Na de bekendmaking van de tijdelijke ge- bruiksregeling voor het Westelijk deel van Noord-Beveland is er ogenschijnlijk wat rust gekomen op het ruilverkavelingserf. Dit houdt echter niet in dat de Plaatse lijke Commissie en het Bureau van Uitvoering stil zitten. Integendeel. In voorbereiding is thans een wegenbestek voor het westelijk deel van Noord-Beveland. Dit wordt ge maakt in aansluiting op het bestek van het graven van watergangen, kavelsloten en ka velinrichtingswerken, wat voor het overgrote deel thans gereed gekomen is. Het afgelopen najaar hebben een aantal draineermachines onder, over het algemeen gunstige weersomstandigheden plm. 1000 ha gedraineerd. Er is overwegend gedrai neerd op die percelen waar door het uit voeren van werken of door toedeling een verstoring aan de reeds aanwezige drainage was toegebracht. Met datgene wat in het voorjaar reeds was gedaan is in totaal thans plm. 1100 ha in ruilverkavelingsverband ge draineerd. Eveneens in voobereiding is een bestek voor het graven van watergangen, kavelslo ten en het uitvoeren van kavelinrichtings- werkzaamheden voor de Frederiks- en Oud Kortgenepolder. De belanghebbenden in deze polders zul len in de maand januari een oproep krijgen om kennis te nemen van de voorgestelde uitvoering van deze werken. Tevens zal. waar nodig, kompensatiegrond beschikbaar wor den gesteld voor die bedrijven waar een belangrijk deel van de bedrijfsoppervlakte in de ruilvèrkavelingswerken zal komen te liggen. Bedrijfsbeëindigingen. In het afgelopen najaar hebben een 8- tal bedrijfshoofden gebruik gemaakt van een bedrijfsbeêindigng waarbij de grond ter be schikking is gekomen van de Plaatselijke Commissie. Het mag als algemeen bekend worden verondersteld dat naast de bedrijfsbeëin diging via het O. en S.-fonds bedrijfsbe ëindiging mogelijk is in ruilverkavelingsver band met afkoop van pachtrecht of toe- delingsrecht. Bij deze regeling wordt voor pachtgrond, waarvan het pachtrecht overgedragen wordt aan de Plaatselijke Commissie een vergoe ding gegeven van 10 x de pachtwaarde Voorbeeld: Iemand pacht 4 ha bouwland en de verpachter gaat er mee accoord dat 't pachtrecht wordt overgedragen aan de Plaatselijke Commissie. De pacht wordt dan door de S.B.L. taxateurs gewaardeerd op f 250.per ha. De pachter krijgt in dit geval uitgekeerd 10 x 250.x 4 is 10.000.Voorwaarde is dat het gehele bedrijf wordt beëindigd. Wanneer deze pachter ook nog 1 ha eigendomsgrond zou hebben, dient hij deze te verkopen aan S.B.L. voor de taxatieprijs. Tevens krijgt hij voor deze ha 10 x de pachtwaarde uit gekeerd. Voor de bedrijfsbeëindiging in het kader van het O. en S.-fonds zullen met ingang van 1 januari 1968 nieuwe regels gaan gel den waarbij de essentie komt te liggen of het hoofdberoep van de aanvrager in de landbouw is gelegen. Middels een punten waardering ter berekening van de minimum bedrijfsomvang zal bekeken worden of het bedrijf hiervoor in aanmerking kan komen. De fiscale bovengrens van het gemiddelde fiskale inkomen van de laatste 3 jaren is verhoogd van 8000.naar 10.000. Naast een maandelijkse uitkering wordt een uitkering ineens gegeven, afhankelijk van de bedrijfsomvang. Aanvragers die 50 jaar of ouder zijn krijgen een uitkering van 140.per maand, verhoogd met 7.per maand voor elk jaar boven de 50 jarige leeftijd Deze uitkering is waardevast, d.w.z. ge koppeld aan het indexcijfer voor het levens onderhoud. Voorbeeld: Op 60 jarige leeftijd bedraagt de maandelijkse uitkering f 140.plus waren inmiddels verwijderd. „Ik heb de indruk, dat ik u een verklaring schuldig ben", zei hij. „Ik ben inderdaad door ons jongste lid van de raad overtuigd van de noodzaak, dat tussen leiding en per soneel betere banden moeten bestaan. Ik was er echter niet zo zeker van. dat u dat ook zou zijn. Laten wij bij deze buiten gewone gelegenheid elkaar eens eerlijk in de ogen kijken. Ik was er niet van over tuigd. dat ik u ook zo ver zou kunnen krij gen om deze personeelsavond te bezoe ken. Daarom hebben de heer Smith en ik een beroep gedaan op uw gevoel voor spor tiviteit en u verleid tot een weddenschap. Ik moet zeggen, dat het uitstekend is ge lukt". De kleine Masterson wachtte even. Hij keek het zevental doordringend aan. „Maar ik houd u wel aan uw afspraak. U hebt ieder voor honderd pond gewed." Het was opnieuw Lord Silver, die ant woordde. „U hebt ons fraai beetgenomen. Ik geloof, dat ik namens iedereen spreek als ik zeg, dat wij onze les hebben ge leerd. Maar één ding zit mij toch wel dwars. Mijn beste Smith wint zijn wed denschap toch niet op een volkomen eer lijke manier. Ik wil mijn aandeel graag be talen. maar stel voor. dat het bedrag zal worden uitgegeven voor die mensen van MEI, die vanavond niet hier konden zijn. Ik denk aan de zieken. Laten wij. als com missarissen, hun alsnog een goede Kerst geven." „Dat is precies wat Smith en ik ook wil den doen", zei Masterson. „Mijne heren, ik geloof, dat wij ons deze Kerstviering nog lang zullen herinneren." „Hij heeft nog gelijk ook", fluisterde prof. Birrington. (Nadruk verboden) (10 x 7.—) is 210.—. De maandelijkse uitkering komt te ver vallen wanneer de betrokenne de 65 jarige leeftijd heeft bereikt. Hij maakt dan aan spraak op A.O.W. uitkering. Belangstellenden voor een van deze be- drijfsbeèindigingsregelingen kunnen hierover kontakt opnemen met de sociaal-economi sche voorlichter van hun landbouworgani satie of met de heer W. P. Noordam, ad viseur van de Plaatselijke Commissie. Onder voorzitterschap van de heer M. J. van Poelje vond op het Provinciehuis te Middelburg een openbare vergadering plaats van het algemeen bestuur van het rechts persoonlijkheid bezittende lichaam „Het Veerse Meer". Als voornaamste punt stond op de agenda vermeld het vaststellen van het basisplan Veerse Meer 1967. De heer A. C. de Kooning uit 's Heer Arendskerke vond het verheugend dat aan een eerder ingediende motie van 's Heer Arendskerke. met betrekking tot De Piet. in dit basisplan grotere aandacht was be steed. Niet alleen de recreatiemogelijk heid voor de bewoners van de randstad Holland of van buiten onze grenzen is van belang, maar men moet ook terdege reke ning houden met de dagrecreatie van de eigen bevolkingsgroepen. Dit klemt temeer, daar voor een nabije en meer verderaf gelegen toekomst voor een aantal gebieden rondom het Veerse Meer een zeer grote bevolkingsaanwas wordt voorspeld. Mede in verband hiermede zegt de heer De Kooning nog. dat in de raadsvergadering van de vorige dag de gemeenteraad accoord kan gaan met een gewijzigde verdeelsleutel ten opzichte van de te maken kosten. De voorzitter zegt blij te zijn over dit geluid, maar wijst er op dat, indien voor de ene gemeente de verdeelsleutel verlaagd wordt, de overige gemeenten dit verschil moeten bijpassen. Ten overvloede zegt hij nog, dat dit basisplan geen wettelijke grond heeft, doch alleen dient om er naar toe te werken zoals met het vorige basisplan ge beurd is en dit mede ook richtlijn kan zijn voor de aangesloten gemeenten in verband met vast te stellen bestemmings- en uit breidingsplannen. De heer J. A. A. de Mol uit Veere zegt dat het hem in zekere zin gegriefd heeft, dat er in dit basisplan helemaal geen aandacht geschonken is aan de mogelijke bouw van goedkope zomerhuisjes voor de man met de smalle beurs. Hij vraagt het bestuur toch wel de nodige aandacht te willen schenken aan de sociale recreatie. De heer H. P. Huijsman, directeur van Het Veerse Meer zegt hierover, dat door allerlei particuliere initiatieven aan de bouw van o.a. bungalows meer aandacht is ge schonken. Hijzelf is ook voorstander om de sociale recreatie te bevorderen. Als unieke gebieden voor dit soort recreatie noemt hij b.v. de Schotsman en Ruiterplaat, terwijl ook De Piet als een van de grootste ge bieden voor sociale recreatie genoemd kan worden. Ook het Steenbeerstrand bij Veere noemt hij als zodanig. De heer Mol zegt dit allemaal wel juist en prachtig te vinden, maar het is nog steeds geen antwoord op de goedkope zomerhuisjes. De heer A. de Kam van Veere spreekt hier het verlossende woord door te zeggen dat sommige kampeerterreinen de bouw van dergelijke zomerwoningen kunnen ver zorgen. Vervolgens vraagt de heer De Mol aan dacht voor de oeverafkaveling bij Vrouwen polder die nu zo al 1500 meter beslaat. Er was een goed plan van de gemeente, doch dat werd afgewezen, omdat het een te groot bedrag vergde. Nu zijn we een jaar verder en nog steeds is er niets aan gedaan. Op de een of andere manier moeten we trachten over meer geld de beschikking te krijgen. Deze oeverafkaveling speelt Oplossing kruiswoordpuzzel no 61 HORIZONTAAL 1. kast; 4. zwaar; 7. darm; 11. aal; 12. reu; 13. atol; 15. va; 16. op; 18. Piet; 19. ke ver; 21. Marie; 23. nar; 24. rok; 26. staal; 28. stoel; 31. oeros; 32. lus; 34. stand; 35. jabot; 39. alg; 41. regie; 44. emier; 46. grint; 48. bee; 49. enk; 51. Venlo; 53. kegel; 56. peer; 58. t.t.; 59. a.p.; 60. lood; 62. ere: 63. Ede; 64. lage; 65. aorta; 66. eten. VERTICAAL: 1. kaan; 2. aat; 3. slok; 5. waar; 6. alom; 8. Arie; 9. ree; 10. muts; 14. lente: 15. Vera; 17. part; 18. piket; 20. vaas; 22. roos; 25. gonje; 26. sr; 27 I.I.; 28. s.s.; 29. la. 30. ad rem; 33. uil; 36. be; 37. omber; 38. tien; 39. ar; 40. g.g.; 41. ring; 42. enkel: 43. g.t.; 45. eelt; 47. reep; 50. spel; 51. veeg; 52. Otto; 53. kant; 54. loet; 55. eden; 57. era; 61. ode. f^BIJ VERKOUDHEDEN VOOR VADER, MOEDER EN KIND In de foyer van de Middelburgse Schouw burg hebben de personeelsleden van Her cules N.V. te Middelburg, de gloednieuwe DMT-fabriek, die begin volgend jaar geopend zal worden, voor het eerst hun jaardiner gehouden. Tussen de gangen van de uitgebreide maaltijd zagen de ruim 200 gasten per soneelsleden van Hercules N.V., die dins dagavond geen dienst hadden, met hun echt genotes en verloofden een optreden van o.a. André van Duyn, het goochelduo Al- preston en Valerie en van de Middelburgse muziekgroep The Asapts. Tijdens het feest in de Middelburgse Schouwburg werd het woord gevoerd door de manager-director van Hercules N.V. in Den Haag. de heer J. W. Wagemaker en door de planning-manager van de fabriek in Middelburg, de heer J. G. Catts. zich niet alleen te Vrouwenpolder af. ook andere gemeenten zitten in het zelfde schuitje. De voorzitter zegt dat het Veerse Meer in deze gedaan heeft wat het kon. Men heeft allerlei instanties benaderd, men is er langs gevaren en nog veel meer. Doch zodra je van het rijk financiële bijdrage móét vragen, kom je in een urgentieschema terecht, die anders is dan hier in de pro vincie. De slotopmerking van de heer Mol is: alle plannen staan of vallen met de riole ringsplannen. We weten allen dat dit in de miljoenen zal lopen en toch wordt dit in het basisplan maar met één regeltje afge daan. Er bestaan plannen om Walcheren en Zuid-Beveland in de Westerschelde te doen lozen. Misschien is de mogelijkheid aanwezig ook Noord-Beveland daarop aan te sluiten. Mol dringt er op aan met voort varendheid in deze te handelen, want ook Brabant loert op lozing in de Westerschel de. De voorzitter zegt dat de heer Mol hier een nijpend probleem aansnijdt. Omdat dit probleem door iedereen onderkend wordt en het financieel nog niet rond te krijgen is. is het juist daarom met één regeltje afgedaan. Het rijk moet deze objecten financieren, maar stelt de eis dat eerst goede plannen ter tafel gebracht worden, die momenteel nog niet aanweizg zijn. In dit verband wijst de voorzitter op de toestand in de Schouwse Westhoek, waar dit probleem nog nijpender is en, wanneer daar op korte termijn geen oplossing gevonden wordt, men de boel moet sluiten. De kosten daar bedragen zo'n 10 a 12 miljoen gulden. Directeur Huijsman wijst ook nog op de plannen in de Beekhoekspolder te Veere. die niet tot ontwikkeling gebracht kunnen worden zonder riolering. Hij acht de wense lijkheid aanweizg om tot een studiecom missie te komen die al deze plannen ten aan zien van de riolering kan coördineren. Burgemeester A. de Kam van Veere zegt dat er steeds meer nederzettingen komen, die alle afvoer behoeven. Veere zelf heeft al een plan klaar maar wil daarvoor Arne- muiden en Middelburg benaderen. Dit plan behelst lozing in de Westerschelde, en is bijzonder kostbaar. Burgemeester Hack van Arnemuiden heeft het kostenverdeelstaatje tussen de vereni ging en 't rijk gezien en te dien aanzien zou hij gaarne willen zien dat er op werd aan gedrongen bij het rijk de subsidie van 50 pet. te willen verhogen tot 75 a 90 pet. De voorzitter is het hier roerend mee eens en zegt hierover: wanneer wij als Veer se Meer bij het rijk met klem aandringen en volhouden onze plannen bovenaan de ur- gentielijst geplaatst te krijgen, hebben de aangesloten gemeenten ook de plicht hun daarbij aangesloten plannen boven aan de urgentielijst te plaatsen. Zou het rijk genegen zijn de subsidies te verhogen, moet ook ogenblikkelijk tot uitvoering kun nen worden overgegaan. Z.h.s. wordt hierna het basisplan 1967 aanvaard. Jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blok land. voorzitter van de Technische Advies commissie. is benoemd tot burgemeester van Vianen. reden waarom hij verzoekt uit die functie te worden ontheven, en wel met in gang van 1 februari 1968. Aan dit verzoek wordt voldaan en in zijn plaats wordt be noemd de heer A. L. van Geesbergen. In de daarop volgende rondvraag vraagt de heer De Kam naar de mogelijkheid dit basisrapport aan alle raadsleden toe te zenden, hetgeen wordt toegezegd. De heer Geesbergen doet verslag van zijn gesprek met de minister en staatsse cretaris van Economische Zaken. Hieruit is overduidelijk naar voren gekomen dat er nergens geld is. In een fonds van het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk werk is een zeker bedrag aan wezig. Zou daaruit b.v. de Schouwse West hoek geholpen worden, dan is er op en te kort. Er zal nu onderzocht worden of enkele departementen tesamen een zeker bedrag kunnen fourneren. Geesbergen had enige aandrang uitgeoefend om een toeristenbe lasting te mogen instellen, wat bij een te verwachten bezoek van 5.000.000 vakantie gangers volgend jaar a raison van 25 cent goed een miljoen gulden in het laatje zou brengen. Enige toezegging had hij niet los weten te krijgen. Op de Recreatiedag te Rotterdam had Directeur Huijsman even zijn voorhoofd ge- fronsd over enige uitlatingen over het Delta gebied, wat tot een nationaal gebied zou moeten worden verklaard, met een regime vanuit Den Haag. De voorzitter was het hier helemaal niet mee eens. Het is wel gebruikelijk dat iemand die meebetaalt wat te zeggen heeft, maar toch niet alles. Een dergelijke besturing wees hij beslist van de hand. Op de inhoud van het basisplan komen wij in ons volgend nummer nog terug. Enthousiasme, initiatieven en samenwerking volop, maar de dubbeltjes ontbreken, VOOR UW KERSTDIS! ZO VAN HET MES EXTRA VAN KWALITEIT WANT Rund- of varkensrollade3.00 4.50 per 500 gr Voor de soep: soepcomplets plus soepcombinatie 2.50 Jonge braadkippen, met Rijkskeur3.25 Fijne kalkoen en bovenbouten SPECIAAL AANBEVOLEN: KLEINE KERSTHAMMETJES EIGEN SLACHTING Hèt adres voor al deze heerlijkheden? ^Csurólacfery ^Bouwende Kortgene Telefoon (01108) 208 Het vermogen al dergelijke drukwerken te ontwerpen, daarbij de juiste kleur en indeling aan te geven, is niet iedere zakenman gegeven EEN GOEDE RAAD: U bent dan verzekerd van een verantwoorde vormgeving, juiste let- terkeus en een goede kleurcombinatie De kleine drukkerij met de GROTE mogelijkheden

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 4