Spelen en werken met vuur De kracht van het kleine Vervolg raadsvergadering Wissenkerke Per „Schipper Expres" naar de RAI SI. Maasfeest voor Hercules-kinderen Sluimerend leven behoorlijk in kan wonen en de huurprijs re delijk achten. Het is zelfs nog de vraag of de gemeente er met deze huurprijs nog wel uitkomt. Bovendien hebben wij de eigen woning van de heer Bakker ook niet gratis gekregen en heeft deze IV2 jaar voor niets in een andere woning gewoond. Wijzend op ons verslag van de winter- gadering van de VVV Noord-Beveland zegt het lid Zuijdweg dat het woord „redelijk" een rekbaar begrip omvat, hetgeen de voor zitter ook niet onbekend is. doch in dit ge val echt de betekenis weergeeft. Het lid Kooie vraagt of de huurder er zich wel van bewust is de woning binnen afzienbare tijd weer te moeten verlaten. Door deze huurprijs wordt het de huurder misschien wel gemakkelijker gemaakt om de stap naar de dan weer hogere huur te maken. Z.h.s. wordt hierna conform het voorstel van b. en w. besloten. Bij de behandeling van de benoeming van een lid van het Algemeen Bestuur van het Veerse Meer. in verband met de gezond heidstoestand van de heer G. P. Leen- dertse. deelt de voorzitter mede dat de heer Leendertse zich ook teruggetrokken heeft als waarnemend burgemeester. Door b. en w. worden als tweetal naar voren ge bracht de heren R. J. Scheele en A. Sandee. Voordat aan de stemming wordt begon nen wijst het lid Koole nog op een kranten bericht, als zou van de ruim 50 km kust van het Veerse Meer nu nog maar slechts 13 km voor het publiek toegangkelijk zijn. In verband hiermee zou hij graag van beide voorgestelde candidaten willen horen wat hun standpunt te dien aanzien is. De voorzitter zegt dat het niet gebruikelijk is om in een vergadering een dergelijke vraag te stellen. Dit moet men vooraf in de fracties onderzoeken. Op het gewraakte krantenbericht zegt de heer Leendertse. dat. wanneer men de vele kilometers jonge aanplant nu al voor het publiek open zou stellen, dit ruïneuze gevolgen zou hebben. Zie maar naar Kortgene. waar jammer ge noeg ook al maatregelen getroffen moes ten worden. Bovendien, zegt hij, is het ge noemde cijfer van 13 km maar in het blin- deweg genoemd. Op de vraag van het lid Koole wil Schee- Ie toch wel even ingaan. Hij is er voorstan der van om, indien mogelijk, een zo groot mogelijk gedeelte van het Veerse Meer voor het publiek toegankelijk te maken, maar hij neemt het niet om met een mandaat in de Stichting het Veerse Meer zitting te nemen. Ook candidaat Sandee kan van te voren geen standpunt innemen of toe zeggingen doen. Bij de hierna volgende stemming verkrijgt de heer Scheele 8 stem men. terwijl er één ongeldige stem werd uitgebracht. Hierna komt in bespreking het onderwerp streekplan Midden Zeeland. Het vooront werp van dit streekplan werd reeds in de raadsvergadering van 28 november 1966 behandeld. Aan de toen naar voren gebrach te bezwaren is gedeeltelijk tegemoet geko men. Er zijn.nu nog 'n aantal bezwaren, die. waneer de raad er mee accoord gaat. als nog zullen worden ingediend. En wel: 1e. het ontbreken van een verbinding van de Schotsman-Ruiterplaat naar het Noordzee strand. 2e het ontbreken van de mogelijk heid tot de aanleg van een kampeerterrein bij de Oesterput (een bezwaar dat vorig jaar ook reeds is ingediend). 3e. het ont breken van de mogelijkheid om vanaf de provinciale weg vanuit de richting Walche ren het dorp Kamperland en het kampeer terrein De Molenhoek te bereiken. Het dorp Kamperland en het kampeerterrein kan vol- Wel vuurwerk geen vuurwapenen Vuurwerk fabriceren is een apart vak. Reeds in de oudheid waren de Chinezen er meesters in. Zij wisten reeds hoe zij derge lijke explosieven moesten vervaardigen, eeu wen voordat in Europa het buskruit werd uitgevonden. Zij wisten hoe zij de bestand delen als salpeter, zwavel en houtskool moesten mengen, hoe zij verschillende kleu ren aan het licht van het vuurwerk konden geven door bijmengingen van andere stof fen zoals salpeterzuur, natrium en enige koolzure zouten, alsmede metaalvijlsels. Zij waren meesters in het vervaardigen van kunstvuurwerk. Het typische is echter, dat deze Chine zen de explosieven slechts aanwendden voor vuurwerk voor feestelijkheden. Het buskruit werd niet voor oorlogsdoeleinden gebruikt. Vuurwapenen waren onbekend iDit alles neemt niet weg. dat er door deze explosieven toch wel ongelukken ge beurden. evenals dat nu het geval is. Wie met vuur speelt, moet voorzichtig zijn. Het vuur is nu eenmaal de onafscheidelijke en onmisbare metgezel van de mens. maar tevens een groot vijand. Hoeveel ellende bezorgde het vuur de mens niet! Het is als een demon, die slechts te hanteren is. wanneer men hem in bedwang weet te hou den. Krijgt hij kans zijn krachten te ont plooien. dan ziet het er voor de mens slecht uit. De mens en het vuur Wie een lucifer aansteekt of een sigaret tenaansteker gebruikt, vraagt zich prak tisch nooit af, hoe de mensen zich vroeger redden wanneer zij vuur nodig hadden. Het gens het ingediende plan nu slechts langs een omweg worden bereikt. Het rechtstreeks bereiken van deze gebieden wordt zeer ge wenst geacht, omdat nu de kans bestaat dat men deze gebieden voorbij rijdt en 4e. het ontbreken van de mogelijkheid om kamp huisjes op de drie bekende campings te mogen plaatsen. In de hierop volgende be spreking komt naar voren dat het ontbre ken van een oversteekplaats van de Rip- polder naar Kamperland (haven, coöperatie, koelhuis enz.) voor de landbouwers een onaanvaardbare situatie betekent. De leden Sandee. Zuidweg en Scheele breken hier voor een lans. Z.h.s. wordt hierna besloten genoemde bezwaren alsnog naar voren te brengen. Voordat aan de rondvraag begonnen wordt deelt de voorzitter nog mede. dat met een subsidie van 100 pet. van het rijk met het afbreken van bunkers en palen in het duingebied kan worden begonnen. Deze werkzaamheden zullen worden opgedragen aan de Fa. Gebrs. de Jong te Borssele voor de prijs van 7790. Hierna werd nog een schetsplan van de nieuwe kerk annex verenigingsgebouw te Wissenkerke getoond. In de rondvraag vraagt het lid Koole hoe ver het staat met de stichting van een aluminium constructiebedrijf te Kam perland. De voorzitter zegt dat daar inder daad een aanvraag voor is geweest om De Stoof te Kamperland voor een dergelijk be drijf om te bouwen. Vanmorgen heeft hij juist een schrijven ontvangen, waaruit blijkt dat zulk een vestiging twijfelachtig wordt. Het lid Koole had deze eventuele vestiging liever op het industrieterrein gezien. Ook de voorzitter was dit liever geweest, doch wanneer een gegadigde De Stoof liever is. hoeft men maar te kiezen of te delen. Verder vraagt Koole nog of er een nazorg rattenbestrijding komt en van wie dit initia tief uit moet gaan. De voorzitter zegt hier op. dat er een aantal dagen geleden een bespreking is geweest met de gemeente Kortgene en het Waterschap, waarin deze nazorg gemeenschappelijk is geregeld. Tot slot vraagt het lid Koole nog naar de mogelijkheid om een toewijzing te verkrij gen voor de bouw van woningen in verband met de bouw van de dam door de Ooster- schelde. Hierop zegt de voorzitter dat de verdeling van het woningcontingent nog moet plaats hebben, zodat tot op heden nog niets daarover bekend is. Koole dringt er op aan dat men steeds maar moet proberen en vasthouden. De voorzitter zegt dat ai ge probeerd is woningen daarvoor te verkrijgen, maar de bevoegde instanties willen eerst concrete gegevens. Ook de mogelijkheid van barakkenbouw is niet uitgesloten. Zulks wordt in dergelijke omstandigheden meer gedaan. U kunt er echter van verzekerd zijn. aldus de voorzitter, dat van hieruit al het mogelijke gedaan zal worden. Het lid De Smit is ontevreden over de gang van zaken bij het t.b.c.-onderzoek. De bevolking van Kortgene is doorgelicht en is het hier van de baan? Hij zou graag zien dat er ook hier spoed betracht werd. De voorzitter geeft hierop ten antwoord dat volgens het schema van de provinciale gezondheidsdienst de gemeente Wissenker ke half 1968 aan de beurt komt. Hij zal echter inlichtingen inwinnen en de raad op de hoogte houden. Tot slot zegt De Smit nog dat achter de voormalige schuur van Breure veel afval gestort wordt en vraagt hieraan aandacht te besteden. De voorzitter zegt dit toe. Met enige dankwoorden voor de vlotte en prettige behandeling en voorlezing van het dankgebed sluit de voorzitter hierna de vergadering. is toch de moeite waard hier iets meer van te weten. Hoe leerde de mens het vuur kennen en gebruiken? Dit is een vraag, die men slechts met een theorie kan beantwoorden en wel. dat op zuiver natuurlijke wijze ontstaan vuur (als bos- en heidebranden) onze verre voorouders kennis heeft doen maken met dit verschijnsel. Waarschijnlijk zullen zij bij het afjagen van door brand geteisterde stre ken ontdekt hebben, dat het vlees van ach tergebleven dode dieren en sommige knol len. wortels en vruchten beter te eten waren dan in ongeroosterde staat, hetgeen hen op het idee bracht op kunstmatige wijze vuur te maken. Al deze methoden berusten op toeval. Reeds in het stenen tijdperk maakte de mens gebruik van twee houtjes, die hij krachtig tegen elkaar wreef, zodat door de wrijving warmte ontstond, die het gereedlig gende zeer brandbare materiaal tot gloei en bracht. Een dergelijke methode vergde veel tijd en energie, zodat men zo verstan dig was om het eenmaal gemaakte vuur aan te houden en te bewaren. Zelfs als men ging verhuizen, werd vuur meegenomen op dat men het elders niet opnieuw met veel moeite zou behoeven te maken. Vuurploeg en vuurzaag. Toch kwam het natuurlijk voor. dat nieuw vuur gemaakt moest worden en de arbeid die hier mee gemoeid was leidde tot nieu we, eenvoudiger vindingen, zoals een vuur ploeg en vuurzaag. waarbij men een staaf hout krachtig en snel bewoog over een on derliggend stuk hout, waarin zich een groef bevond. De wrijving was intenser en men kreeg sneller vuur. Later vond men de vuurboor uit, die als volgt werkte. Onder lag een stuk hout. waarin een gat en verticaal op het eerste stuk hout stond een korte stok. die met het ondereind precies in dat gat paste. Tussen de twee platte handen kon men de stok nu snel in de rondte laten draaien, waardoor wrijving ontstond. Maar men vond er nog iets beters op. Men nam een gebogen stok, strak gespan nen door een pees. dus een soort boog. De pees werd met één slag om de ronde stok geslagen en door het snel heen en weer bewegen van de boog. deed men de ronde stok in het gat zeer snel draaien, zonder veel moeite. Op die manier kreeg men op eenvoudiger en minder inspannende wijze vuur. Deze methode vinden we bij vele volkeren en is ook in onze gebieden zeer lang in zwang gebleven. Vuursteen. Reeds zeer vroeg kende men ook een andere manier om vuur te maken en wel door een vonk te slaan van een stuk vuursteen, deze vonk op te vangen op licht brandbaar materiaal en daarna aan te bla zen, eerst de gloed, daarna het vuur aan te wakkeren. Toen de verbinding tussen de volkeren hechter en beter werd. waardoor ook ver schillende handelswaren, waaronder vuur steen. binnen ieders bereik kwamen, werd deze methode allom gebruikt in onze gebie den. aangezien het de gemakkelijkste ma nier van vuurmaken was. Werkte men aan vankelijk nog met een groot stuk vuursteen, reeds spoedig kwam men tot fijner materi aal, als een kleiner stuk vuursteen, een klein metalen staafje en een stukje kool of zwam, dat vervoerbaar was in een eenvoudig doos je. Zo ontstond de tondeldoos, die tot voor ruim honderd jaar het middel bij uit nemendheid bleef om op eenvoudige en voor die tijd snelle wijze vuur te maken. Men kon een dergelijke tondeldoos steeds bij zich dragen en was dus overal en onder bijna alle omstandigheden in staat vuur te maken. Een aanmerkelijke vooruitgang bij vroeger. De zwavelstok. Toch sluimerde in de mens nog steeds de wens om snel en eenvoudig met een enkele handbeweging volop vuur tot zijn beschikking te hebben en deze wens ging in vervulling, toen de scheikunde zich meer ging ontwikkelen. In het begin van de ne gentiende eeuw vervaardigde een snuggere Londense tabakshandelaar de eerste „aan steker", althans wanneer wij zijn ingenieuze vinding zo willen noemen. De atoomsplitsing dateert van 1934. Toen in 1939 de tweede wereldoorlog uit brak. was men in de wereld van de natuur wetenschappen reeds belangrijk gevorderd op de weg die naar de praktische toepas sing van kernsplitsing en -fusie zou leiden. In 1896 werd de radio-activiteit ontdekt door Becquerel. een jaar later vond Thomp son de electronen. in 1911 werd de atoom theorie ontwikkeld door Rutherford. In 1932 stond het bestaan van het neutroon vast en twee jaar later was Fermi bezig neutronen te gebruiken voor atoomsplitsing, gevolgd door de ontdekking van Hahn, de splitsing bij uranium, in 1938. Een oorlog brengt meestal met zich mee dat de ontwikkeling van vele terreinen van het menselijk kunnen in een versneld tempo plaatsvinden. De vrees dat de tegenpartij een nieuwe vinding zal doen die de over winningskansen naar hun zijde zal doen overslaan, is daar mede de oorzaak van. Wedloop. Zo ook tijdens de laatste wereldbrand, toen de aanstaande mogelijkheden van een nucleair wapen de dringende reden was dat Amerikaanse geleerden de Duitsers voor wilden blijven. Ondanks protesten van voor aanstaande geleerden als Albert Einstein en de eigen gewetensproblemen van Philips Oppenheimer. onder wiens leiding de eerste kernsplitsingsbom vervaardigd werd. wonnen zij de wedloop. Op 6 augustus 1945 luidde een alles over treffende explosie het nucleaire tijdperk in. De totale verwoesting van de Japanse stad Hirosjima ging gepaard met de dood van meer dan 92.000 mensen. 100.000 gewon den waarvan vele aangetast werden door de radioactieve straling. De prijs die betaald moest worden om een eind aan de oorlog te maken en waarbij ook de slachtoffers van Nagasaki gerekend moeten worden zien velen ook nu nog als te zwaar, hoewel de overweging dat een invasie in Japan minstens zoveel levens had gekost steekhoudend genoeg was om een ander standpunt te rechtvaardigen. Ontwikkeling. Pas na de val van Duitsland bleek hoe dicht de Duitsers bij de ontwikkeling van een nucleair wapen waren geweest. Het initiatief van Amerika was wat dat betreft precies op tijd gekomen, zeker ook gezien hun snelle opmars naar het hart van Duits land zelf. zo snel mogelijk om de Russen die er eveneens sterk op gebrand waren de resultaten van de Duitse geleerden in handen te krijgen, voor te wezen. Toch waren de Duitse vorderingen achteraf be zien minder belangrijk dan men had ver moed en de vangst van Amerikanen en Rus sen bestond veel eerder uit geleerden die verder waren op het terrein van de ra ketontwikkeling en die deels naar Amerika deels naar Rusland werden overgebracht. Amerika ging echter door met de ontwik keling van nucleaire wapens. Op 30 juni Hij gebruikte twee kleine glazen buisjes. In het een bevond zich een hoeveelheid ka lichloride, in het andere zwavelzuur. Stak men een stukje opgerold papier eerst in "het ene en daarna in het andere buisje, dan ontvlamde dat vanzelf. Het systeem van de twee buisjes was te gecompliceerd en bovendien gevaarlijk, waardoor de vinding van de Londense ta bakshandelaar geen succes werd. Het zette echter geniale personen aan het denken en zo werd John Walker, een gestraalde medische student die later apotheker werd. de eigenlijke uitvinder van de lucifer. Hij baseerde zijn principe weer op de oude wijze van wrijving, maar nu met scheikun dige stoffen die tot volkomen ontbranding kwamen na een enkele streek. Door een toeval ontdekte hij de juist zwaveloplossing, die een houten stokje door wrijving tot ont branding kan brengen. In 1827 bracht hij zijn eerste lucifers van liefst tien centimeter lang, waarvan de kop in een mengsel van zwavel, kalichloride, suiker en gom was gedrenkt, in de handel. Doch ook zijn zwavelstokken werden geen succes, aangezien in de praktijk bleek, dat ze vrij moeilijk ontbrandden. Vele tijdge noten grepen weer terug naar de tondel doos. De vooruitgang viel echter niet meer te stuiten, want andere pioniers zochten voort. Onze lucifer Beter ontvlambare lucifers kwamen kort daarop uit Frankrijk, waar men op het idee was gekomen de kop in gele fosfor te drenken, een snel ontvlambare stof. Deze „strijkhoutjes" waren echter zeer gevaar lijk. aangezien ze soms reeds door de li chaamswarmte tot ontbranding kwamen, met alle nare gevolgen van dien. Bovendien is gele fosfor vergiftig, zodat dergelijke luci fers grote risico's met zich brachten. Het was tenslotten een Zweed, die op het idee kwam om de giftige gele fosfor te vervangen door de niet giftige rode. Bo vendien werden spoedig andere stoffen gevonden, die de lucifer tot een bijna nooit falende en veilige vuurmaker promoveerden. Het principe van vuurmaken is eigenlijk nooit veranderd. Nog maken wij met een lu cifer door middel van wrijving vuur en bij onze sigarettenaansteker maken we nog gebruik van het afslaan van een vonk van een stukje vuursteen. Slechts door respec tievelijke toepassing van zwavel of fosfor en benzine of gas zorgen we er voor, dadelijk volop vuur te hebben. (Nadruk verboden) 1946 werd er een tweede proefneming met een atoombom gedaan bij de atol (een koraaleiland) Bikini, in het westen van de Stille Oceaan, bijna een maand later gevolgd door een derde, op dezelfde plaats. In het voorjaar van 1948 hebben de Amerikanen al 8 bommen laten ontploffen, dan pas volgen de Russen in 1949 met een eerste kernbom ontploffing. De ontwikkeling zet zich voort in de wa terstofbom, waarbij in plaats van kern splitsing kernfusie plaatsvindt, een bom die zóver voor ligt op andere landen dan Ame rika en Rusland, dat het jaren duurde tot China zover kwam. Andere mogelijkheden. Des te groter en des te zwaarder de waperfs worden des te meer protesten er los komen in verband met het gevaar van radio-actieve straling. De Russen bren gen superbommen tot ontploffing van on gekende omvang en de voorziene kracht van de nucleaire wapens maakt een kernstop- verdrag nodig, welke kwestie ook in deze tijd nog altijd niet bevredigend is opgelost. Inmiddels is de fabricage van atoombommen in plaats van uiterst geheim praktisch ge meengoed geworden, en is de wereldvoor raad opgelopen tot een enorm aantal, in het bezit van diverse landen en genoeg om alle leven op aarde uit te roeien. Toch is men zich ook gaan bezighouden met de toepassing van kernenergie in het vreedzame vlak. Kernreactors schieten steeds groter in vele landen uit de grond, een groots opgezet onderzoek maakte het spoedig mogelijk dat duikboten worden voorzien van een kleine kernreactor waarvan de energie zo groot is dat ze er maanden lang op kan varen zonder brandstofpro blemen. De atoomzuilen welke benut wor den om de vrijgekomen energie voor industri ële doeleinden te gebruiken is echter niet het laatste woord. Zij zijn nog voorlopers van een nieuwe mogelijkheid, die van de ge controleerde kernfusie, waarbij een veel groter deel van de vrijgekomen energie benut kan worden. Zeker met het oog op de steeds toe nemende industriële behoefte, nu de na- tuurbronnen van de aarde voor het grootste gedeelte opgestookt zijn of lijken te wor den zoals kolen, gas en olie. is de kernfusie van het grootste belang. Ook voor de ver dere onderzoekingen van de natuurweten schappen worden de resultaten van kern splitsing en -fusie toegepast. Er zijn deel tjesversnellers ontwikkeld die nieuw inzicht verschaffen in vele problemen. Tenstolle heeft de ontdekking van ato men, elektronen, ionen en nog vele andere deeltjes de mens nieuw inzicht gegeven in de opbouw van stof. en daarmee de aarde, die draait in het heelal waarin vele van de nieuw ontdekte natuurkundige wetten ook gelden. (Nadruk verboden) Burgerlijke stand KORTGENE Geboren: 1 nov. Adriana Cornelia, d.v. C. Begthel en H. C Noordhoek. 29 nov. Pieternella Johanna, d.v. J. Schouten en J. J. Goulooze. 28 nov. Petronella Wilhelmina. d.v. F. M. Meulenberg en J. M. Schippers. Ondertrouwd: 3 nov. A. Bommeljé. 27 jaar, te Mariekerke en M. P. Dijke. 25 jaar 8 nov. G. van Es. 27 jaar. te Middel- harnis en M. G. H. van Maldegem, 28 jaar. 10 nov. L. J de Fouw. 23 jaar en J. W. van den Boomgaard. 19 jaar. 13 nov. J. M. G. Eckhardt, 30 jaar. te Utrecht en S. W. M. van der Maas. 27 jaar. 17 nov. J. Francke, 23 jaar. te Mariekerke en L. P. Bouwense, 20 jaar. Getrouwd: 24 nov. A. Bommeljé. 27 jaar. te Mariekerke en M. P. Dijke. 25 jaar. Overleden: 1 nov. Lena Post. 57 jaar, e.v. P. J. Verlinde. 8 nov. Marius van Oeveren, 83 jaar, w.v. M. A. Vogelaar 11 nov. Dina Otte, 76 jaar. w v. J. J. van der Voorde. 30 nov. Gooikje de Jong. 89 jaar. w.v. A. Algera. Er zal in januari weer massaal bezoek uit Zeeland komen voor de internationale tentoonstelling op het gebied van de land bouwmechanisatie, die in de Amsterdamse RAI wordt gehouden. Twee jaar geleden bezochten op één dag duizend Zeeuwse boeren de tentoonstelling „Het landbouw werktuig" met de „Schipper Expres": een speciale trein, die via de Zeeuwse lijn naar Amsterdam spoorde, onder auspiciën en organisatie van het Zeeuwse landbouw- mechanisatiebedrijf W. Schipper Zoon N.V. Ditmaal zal er in samenwerking met Fiat importrice J. Leonard Lang N.V. en Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have N.V. (Polrave), van Vlissin- gen uit. vier dagen lang een „Schipper Expres" langs de Zeeuwse stations rijden op weg naar Amsterdam: op maandag 15, dinsdag 16, woensdag 17 en donderdag 18 januari. Was er vorige keer sprake van een „Zeeuwse dag" op de tentoonstelling, het ziet er nu naar uit. dat het in de RAI wat de bezoekers betreft ditmaal zal lijken op een „Zeeuwse week" De organisatoren promotor van het geheel is de heer A. G. Verhulst hebben met het oog op de belangstelling van twee jaar geleden en de animo, die nu al bestaat om in januari „mee te gaan", besloten de „Schipper Expres" meer dan één keer in te zetten. Men is daarbij uitgegaan van „regionale reizen". Die opzet is gekozen in verband met markten en landbouwbeurzen op verschillende dagen en ook in verband met de inleg van extra veerboten uit Zeeuwsch Vlaanderen. Het reisschema ziet er als volgt uit: Maandag: voor deelnemers uit Zeeuwsch Vlaanderen en Walcheren. Dinsdag: voor Oost Zeeuwsch Vlaande ren en Oost Zuid-Beveland. Woensdag: voor Schouwen-Duiveland. Tholen en Sint-Philipsland. Donderdag: voor West Zuid-Beveland en Noord-Beveland. Nieuw bij de trip naar de RAI is. dat ditmaal ook de dames kunnen meereizen. Als attraktie is er voor hen in de middag uren een bezoek aan het centrum van Amsterdam ondermeer de Bijenkorf op het programma gezet. Bij de RAI staan oussen klaar, die de dames in het begin van de middag en de heren om ongeveer vier uur een „sight-seeing-trip" door Am sterdam bezorgen, op weg naar het centrum. Einddoel is hotel „Krasnapolsky", waar de dames en heren elkaar om vijf uur weer zullen ontmoeten. Voor de ontvangst, die daar is gepland en voor het diner. Tijdens de treinreis naar de RAI worden de bezoekers vergast op ondermeer koffie, een rokertje, een aperitief, een achtergrond muziekje. Verder hebben de organisatoren nog diverse attrakties voor de deelnemers aan de trip in petto. In de foyer van de Schouwburg in Mid delburg hebben zaterdagmiddag 2 december 55 kinderen het Sinterklaasfeest van Her cules N.V. te Middelburg gevierd. De or ganisatie van dit feest was de eerste ac tiviteit van de pas opgerichte personeels vereniging „Hermid" van HERcules-MIDdel- burg. Blijkens de reacties van de kinderen en die van de begeleidende ouders kan het eerste optreden van Sinterklaas in Hercu- lesverband geslaagd genoemd worden. Er zijn vele fantastische verhalen in omloop omtrent de vermeende langdurige levensvatbaarheid van zaden die duizenden jaren oud waren en in een vochtige voe dingsbodem tot ontkiemen kwamen, waarna prachtige planten ontstonden. Onder meer is dat beweerd van graankorrels afkomstig uit een graftombe van een farao: Het op kweken van het 3000 jaar oude zaad, zou veel rijkere vruchten opleveren dan wij nu verbouwen, aldus het vérhaal. De bewering bleek geheel op fantasie te berusten maar wordt overtroffen door ontkiemde zaden van een lupine, die 10.000 jaar oud waren, afkomstig uit oude voorhistorische gangen door knaagdieren gegraven. De zaden wer den lang bewaard in een Canadees museum, herontdekt en men trachtte ze opnieuw tot leven te brengen Het resultaat was een aantal prachtige lupineplanten, als het ware levende fossielen. Dit werd in een Ame rikaans laboratorium bereikt. (Nadruk verboden). Vuur maken was vroeger een hele kunst Zodra we aan het einde van het jaar met de feestdagen de jaarwisseling naderen, dan bestaat er altijd een grote liefhebberij voor vuurwerk. Vele ko pen wat van dit materiaal om het oude jaar uit te knallen. In wezen is dit lawaai maken een oud heidens gebruik en wel om de boze geesten die geluk en voorspoed in het nieuwe jaar zouden kunnen bedreigen op da vlucht te jagen Wij zien dit er niet meer in en velen van ons vinden het alleen maar leuk om wat vuurwerk af te steken en wat herrie te maken, voor anderen is het een soort traditie. In 1942 ontdekte men in Chicago In het begin van december 1942 werd onder een sportterrein van de uni versiteit van Chicago de eerste zelfwerkende kettingreactie op gang gebracht, in een door de Italiaanse natuurkundige Enrico Fermi ontworpen kernreactor. Als kleine oorzaken ooit grote gevolgen hebben gehad dan is het wel met de ontwikkeling van de nucleaire wetenschap, waarbij voor het menselijk oog onzichtbare deeltjes gesplitst worden en een enorme uitbarsting van energie vrijkomt. Deze waarschijnlijk belangrijkste ontdekking uit de 20ste eeuw. die als zodanig een nieuwe, zegenrijke mogelijkheid zou kunnen zijn. was echter ook heel geschikt om er een nieuw, ongehoord krachtig wapen mee te ontwikkelen, wat ook onmiddellijk gebeurde, voor er sprake was van toepassing voor vreed zame doeleinden.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 2