PRO GRAM MA DENKT U 00K AAN ZOVEEL DINGEN TEGELUK ALS U ACHTER HET STUUR ZIT? VOOR HET TELAAT IS Aanslag op Stalin mislukte Denk ook eens aan een ander m liet verkeer Derde blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 2 december 1967 no. 3276 cAcU, kom ereó kijken Ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, maak nooit fouten, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, ik, za! voorrang ik, ik, ik, ik, ik. Bezoek Sint Nicolaas vanmid dag aan Kamperland. Half drie: Aankomst per boot in de haven, waar de goede Sint wordt verwelkomt door het bestuur van de winkeliersvere niging en door de hele Kam- perlandse jeugd natuurlijk. Vanaf de haven gaan wij dan in optocht met Sint Nicolaas te paard en „Nicoleen" voorop een rondgang door het dorp, waarna Sint Nicolaas onder de vrolijke tonen van het muziek korps „Ons Genoegen", de prij zen aan de schooljeugd zal uit reiken. Dit geschiedt op de mu ziektent. Brengt allen uw num mertjes mee jongelui, die je op school gekregen hebt. Aan de hand hiervan worden de prijzen uitgeloot. Daarna vertrekt Sint Nicolaas en marcheren de beide korpsen af naar „Renata". Namens de winkeliersvereniging Het bestuur. (Berlijn (P&P) Er zijn thans bijzonderheden bekend geworden over een voorgenomen aanslag door de Duitse geheime staatspolitie (Gestapo) op wijlen Joseph Stalin, welke door de oplettendheid van de Russische geheime dienst (M.V.D. - K.G.B.) werd voorkomen. De bij deze poging betrokken ges- tapo-agentén werden gelikwideerd. In de nazomer van het jaar 1944. toen de overwinningsfanfare's uit het Duit se hoofdkwartier reeds lang waren verstomd, poogde de Geheime Staatspolitie aan de Prinz Aelbrechtstrasse 8. in „Groot Berlijn" nieuwe roem te oogsten door het uit de weg ruimen van Stalin. Het was de chef van het Vide bureau van de Gestapo. S.S.-Obersturmbannführer Grafe, die van de Reichsfuhrer S.S. Heinrich Himmler persoonlijk het bevel ontving een einde te maken aan het leven van Stalin opdat de voor nazi-Duitsland zo hopeloze strijd aan het oostfront een gunstige wending kon worden gegeven. Een Russisch echtpaar Politow-Schilowa kreeg de opdracht de moord uit te voeren. Wij zongen, angstig en verblijd. een lied in onze kindertijd ter ere van die kindervrind. die ouwe. trouwe, goeie Sint! „Ach. kom eres kijken wat ik in mijn schoentje vind We zongen, maar we wisten het: de pot was waarlijk niet zo vet en de geschenken uit dit lied kregen wij zelve zeker niet. „Een pop met vlechten in het haar, een snoezig jurkje kant en klaar, twee kaatseballen in een net, een letter van banket Je wist al voor 't gezang begon, dat bruin dit heus niet trekken kon. Zó veel bracht Sint van 't jaar niet mee; met minder was je ook tevree, want schraalhans zorgde toen helaas voor 'n zuinige Sint Nicolaas. Maar altijd was er toch wel wat. waar je als kind. plezier om had. En knabb'lend op een speculaasje dacht je toch „dank u. Sinterklaasje". Gelooft nog hier en daar een kind een beetje aan de goede Sint. dan houdt het dit geloof gewis omdat het zo profijtelijk is. De kinderen zijn nu, o nee. niet met een kleinigheid tevree; "n behoorlijk Sinterklaas-onthaal kost d' ouwe lui een kapitaal! Niets immers mag er aan ontbreken:, wil men elkaar de loef afsteken. Er komt zó veel van Sint en Piet; dat stop je in tien schoenen niet! Echtpaar werd ervoor opgeleid. Hij werd in 1908 in Taschkent in de Oe kraïne geboren, deze Politow, die toen Ser- kow heette. In de jaren 1933-1935 was hij aldaar chef van een grote olie-opslagplaats der Russische spoorwegen. In die functie pleegde Politow verduistering in dienstbe trekking. Hij werd ontdekt en om verdere vervolging te kunnen ontgaan vestigde hij zich in Woronesj. De oorlog kwam en ook Politow werd in actieve krijgsdienst geroe pen en was laatstelijk kapitein in het sow- jet-leger. In mei 1942 deserteerde de Rus en liep naar de Duitse troepen over. die toen grote delen van de sowjet-unie bezet hielden. Reeds voor zijn desertie stond de kapitein als pro-duits bekend. Kort na zijn aankomst verstrekte hij de Duitsers een aantal van be lang zijnde gegevens over de Russische landsverdediging.. Het Vide bureau van de Gestapo begon zich voor Politow te interesseren met als ge volg. dat de ex-kapitein in de zomer van 1943 naar Oostenrijk vertrok. Hij vestigde zich daar in een der buitenwijken van de hoofdstad en werd ingeschreven als leer ling aan de aldaar gevestigde Duitse spio- nageschool der Gestapo. De vorderingen van Politow. die intussen het Duits staats burgerschap had verkregen, bleken uitste kend en na afloop van de cursus werd a- gent Politow ingedeeld bij het S.D.-com mando „Zeppelin", dat onder bevel stond van de S.S.-Sturmbannführer Krauss, een oudere en doorgewinterde beroepsspion. Het S.D.-commando „Zeppelin" had als voornaamste taak, het achter de Russische verdedigingswerken per vliegtuig afwerpen van Russische deserteurs, die door de Duitsers tot saboteurs waren opgeleid. Ook zij In november 1943 trad geheim agent Po litow in het huwelijk met de Witrussische mejuffrouw Schilowa en korte tijd later volgde Politow's overplaatsing naar Ber lijn waar hij zich met zijn vrouw vestigde aan de Kurfürstendamm 55. Te Berlijn volgden man en vrouw speciale leergangen. Hij in sabotage en in het uit de weg ruimen van lastige tegenstanders en zij in radio-telegrafie, codes enz. In de aanvang van januari 1944 werd Politow ontboden bij de chef van het Vide bureau der Ges tapo in Berlijn, waar hij de mededeling ont ving „in de sowjet-unie te zullen worden in gezet". Hij werd overgeplaatst naar Riga. waar de zetel van de Duitse spionage voor Rusland was gevestigd. Voor Politow en echtgenote waren op last der Gestapo ka mers gereserveerd in hotel „Excelsior" (na 1959 hotel „Sport" genaamd). In Riga maakte de gestapo-agent ken nis met een collega, eveneens van Russi sche afkomst die uit het sowjet-leger de serteerde toen hij verdacht werd van moord en van verkrachting. Deze Palbizijn bracht het in de Duitse S.S. tot Hauptsturmführer (kapitein). Hij bleek zich gespecialiseerd te hebben in het vervalsen van officiële be scheiden van de meest uiteenlopende aard. Ook de echtgenote van Politow kreeg van hem haar laatste lessen in vervalsing van geschriften. Op de eerste september 1944 kreeg het echtpaar Politow opdracht zich gereed te houden voor het uitvoeren van een speci ale taak. die zou bestaan uit het uit de weg ruimen van Joseph Stalin. Man en vrouw werden voorzien van automatische pisto len met geluiddempers. Russische militaire uniformen die tijdens de actie gedragen dienden te worden, radio-zendapparatuur, vergiftampullen en wat dies meer zij. Noodlanding. De tocht werd per vliegtuig gemaakt. Er werd gebruik gemaakt van een viermotorige machine van het in Nazi-Duitsland slechts voor speciale opdrachten gebezigde type Arado-232-B. Hiervan waren slechts enkele exemplaren aanwezig die in het buitenland vrijwel onbekepd waren. In de loop van de 5de september 1944 kreeg het agenten-echtpaar Politow opdracht zich gereed te houden voor „een nachtvlucht naar Moskou", welke zou plaats hebben in de nacht van 5 op 6 september 1944. Voor dit doel zouden Politow en echtgenote zich om 22.00 van de 5de september melden op het door de Duitse troepen bezette mili taire vliegveld van Riga. Van Riga zou via Smolensk worden gevlogen. De start had een gunstig verloop, doch in de omgeving van Smolensk moest de Arado van koers veranderen, daartoe ge dwongen door de in aktie geraakte Russi sche luchtverdediging. Deze maakte daarna ook de voorgeschreven landing nabij Mos kou onmogelijk, zodat de piloot gedwongen werd een landing uit te voeren op een stuk weiland nabij de stad Karmanowo. De in zittenden. te weten de eerste en de tweede piloot en het agentenechtpaar Politow, na men na deze landing de wijk in de rond Karmanowo gelegen bossen om aldus doen de Moskou te bereiken, waar op een be paald adres op hen werd gewacht. Gegrepen. Het wachten bleek vergeefs. Het comman do van de luchtverdedigingskring Karmano wo was door omwonenden gealarmeerd, waarop de omgeving door G.P.U. en mili taire eenheden werd afgesneden en door zocht. De actie stond onder leiding van een stafofficier van het luchtverdedigings commando. de majoor Solowjow. Op de weg van Karmanowo naar Rosjew werd door zoekende militairen het echtpaar Politow aangehouden. Het tweetal was ge kleed in Russische uniformen. Bij visitatie vonden de soldaten de meegevoerde hand bagage: zes pistolen, een radiozend-installa- tie, vele springstofladingen, een bedrag van 420.000 roebel, alsmede valse Russische stempels. De beide piloten van de „Arado" wisten Moskou te bereiken, waar men hun spoor verloor, maar het agenten-echtpaar Politow werd na aanhouding overgebracht naar Moskou, enkele weken later berecht en op de dag van de uitspraak geëxecuteerd. Het in Moskou verschijnende tijdschrift Sowjet-Unie zal in een speciale artikelen reeks de „Geheime Reichssache Zeppelin", vanuit een eigen standpunt bezien, onder de aandacht van het Russische volk brengen. (Nadruk verboden) PUBLIKATIE AANGEBODEN DOOR DIT BLAD IN SAMENWERKING MET DE STICHTING IDEËLE REKLAME Hoe zijn de etalages vol! niets is te duur, niets is te dol! Sint gaat de kinderen bedenken met steeds maar mooiere geschenken Zo is ie wel, die goeie Sint, die ouwe trouwe kindervrind. Maar zou. om al die mooie dingen i het kind van thans nu blijder zingen dan jij en ik, als kind: „Ach kom eres kijken wat ik in mijn schoentje vind?" (Nadruk verboden) Jean Barcf

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 7