NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD SINTERKLAAS BRACHT NOG IETS MEE Rennies Plonvier heeft DE schoenen geld moet rollen, jawel... maar... DE COÖPERATIEVE te Colijnsplaat en te Kamperland Oplossing kruiswoordpuzzel no. 59 Brandend maagzuur, Het verjaarsfeest van Sint en Piet No. 3276 Zaterdag 2 december 1967 71e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Het huwelijksfeest was een mislukking. Daarvan was Rita achteraf toch wel over tuigd. Niet dat het allemaal zo ongezellig was. de gasten vervelend en de versnape ringen afschuwelijk. Neen, dat klopte alle maal. ledereen had zich kostelijk geamu seerd, fatsoenlijk doch aanzienlijk in tal rijke glaasjes gekeken en geen wanklank was er te horen geweest. Jan was als de nerveuze bruidegom in de weer geweest om het ieder naar de zin te maken. Hij had daarbij, begrijpelijk, niet zo erg veel aandacht gehad voor het werk van zijn twee beste vrienden, die, na hun officiële taak als getuigen bij de huwelijksvoltrek king, alle organisatorische foutjes herstel den. die Jan, zenuwachtig als hij was. be ging. Het had Rita een voldaan gevoel gegeven. Ze wist dat Otto en Gerard het niet uit eigenbelang deden, maar gewoon uit vriendschap, uit waardering voor haar en Jan. Het was een dag. die de weergoden slechts zelden voor november toestaan. De zon, wat bleekjes, deed zijn best de men sen te doen vergeten dat het najaar al enige tijd was begonnen. De beruchte najaars stormen, de gure windvlagen en regenbuien waren weggebleven. Gelukkig maar, want wat was er anders van Rita's sluier terecht gekomen? Het was ideaal weer voor bruids foto's in het park. Rita bekeek de kleurenaf drukken. een luxe waarop Jan had aan gedrongen. ,,Je trouwt maar éénmaal. Dan kunnen we ook rustig wat extra geld voor die foto's uitgeven. Zwart-wit prentjes heeft tenslotte ieder een". had hij gezegd op een toon. die geen tegenspraak dulde. Het waren inderdaad wondermooie plaatjes geworden. Het lange witte bruidskleed van Rita en het grijze jaquet van Jan vormden een fraai contrast met de roodbruine gloed van de herfsttooi, waarin de bomen zich hadden gestoken. Toch was het feest mislukt. Nu ze de foto's bekeek, kreeg ze opnieuw dat nare gevoel. Alsof ze in een geweldig grote, maar geheel lege ruimte stond. Helemaal alleen, met niemand om haar te helpen. Ze wilde schreeuwen, of huilen. Ze wist natuurlijk heel goed wat het was. Eén man ontbrak op de foto's. Was ook niet bij het huwelijk geweest. Haar vader. Tijdens de huwelijksreis één week, want het huwelijk en de inrichting van de flat hadden vrijwel alle spaarcenten van Jan als sneeuw voor de zon doen smelten had zij daarover al dikwijls gepiekerd. Ze had er niet met Jan over gesproken, zoals het onderwerp ook niet op de huwe lijksdag was aangeroerd, ledereen was er in een wijde kring omheen gelopen, alsof iedereen voelde, dat het te pijnlijk was om aan te raken. Het was. nu ze er achteraf opnieuw over nadacht, allemaal zo snel gegaan. Ze ken de Jan al geruime tijd. Ze waren lid van de zelfde toneelclub. Maar tot een emo tionele band tussen beiden was het pas na enige tijd gekomen. Op het toneel hadden ze elkaar, volgens nauwkeurige voorschrif ten van de regisseur en de auteur, wel eens gekust. Heel netjes en aanvankelijk gevoel loos. Maar het kwam steeds regelmatiger voor, dat Jan na afloop van de repetities als bij toeval gelijk met haar de film- annex toneelzaal verliet. En het kwam steeds vaker voor. dat zij. als ze hem eens niet zag, zo ogenschijnlijk zonder opzet op hem wachtte. Haar ouders hadden bezwaren gemaakt. Ze kwamen beiden uit een oud. rijk en tame lijk trots geslacht; Het was voor hen al een teleurstelling geweest, dat Rita niet wilde studeren. Ze hadden haar loopbaan al hele maal voor haar uitgestippeld. Ze zou trou wen met een jongeman uit een even achtens waardige familie, die ze zou leren kennen tijdens haar studententijd. De ouders van Jan waren niet rijk. Het waren hardwerken de mensen. Jan had drie broers en een zus ter. Een grote familie, die nijver en ordelijk door moeder de vrouw werd geleid. De va der van Jan had een levensmiddelenzaak. Niet zo'n grote, die met enige moeite bin nen korte tijd kon worden veranderd in een moderne supermarkt. Zijn omzet was niet groot genoeg om zich bedienden te kun nen veroorloven. Hij deed alles zoveel moge lijk zelf. Als het druk werd sprong moeder bij, later de kinderen, die groot genoeg waren. De eerste maal. dat Rita Jan mee naar huis nam. hadden haar ouders hem uiterst koel ontvangen. Natuurlijk had hij het ge merkt, maar hij beheerste zich. Hij deed even koel en hooghartig tegenover hen als zij tegenover hem. „Ik verdien mijn geld eerlijk", had hij later tegen haar gezegd, „ik behoef mij nergens voor te schamen". „Natuurlijk", had zij gemompeld en er ver der het zwijgen toe gedaan. Het was een moeilijke avond geweest, die dag, waarop zij haar ouders had ver teld, dat zij zouden trouwen. Haar moeder was heftig tegen haar uit gevallen, daarna in huilen uitgebarsten. Haar vader had rus tiger gereageerd. Maar uiteindelijk toch de zijde van haar moeder gekozen. „Denk er nog eens rustig overna, kind", had hij ge zegd. En later een wat waarschuwende klank in zijn stem gelegd. „Weet, wat je tegemoet gaat. Hij komt uit een heel ander milieu. De eerste jaren is het alles liefde, wat de klok slaat. Daarna moet je elkaar pas goed leren begrijpen. Op dezelfde golf lengte met elkaar kunnen praten. Dat zal moeilijk voor je worden. Weet, wat een toekomst er voor je' ligt, wat een schitte rende mogelijkheden als je hier nog eens rustig over na denkt en je bezint." Hij had een moment geaarzeld. Daarna was hij met een voorstel gekomen. „Waar om ga je niet een paar maanden naar het buitenland. Je zou kunnen logeren bij een zakenrelatie van mij. Je zult het daar goed hebben." Ze had resoluut neen geschud. Ze be greep heel goed. waarop hij doelde. Die re laties hadden volwassen, ongehuwde zoons. Het zouden goede partners zijn. Maar ze stond stevig in haar schoenen. „Vader, ik houd van Jan. Het is nu eenmaal zo. Daar kunt u toch niets aan veranderen". Hij had op dat moment zijn goede wil willen tonen. Maar hij faalde. Hij wilde zijn vrouw niet afvallen. „Als je met hem trouwt, zullen wij niet bij jouw huwelijk zijn", had hij gezegd. „Toestemming krijg je, maar die zullen wij schriftelijk geven. Op de dag van jouw trouwen zie jij ons niet op het stadhuis of in de kerk". Ze was hard de kamer uitgerend. Voor het gezicht van haar ouders wilde ze niet huilen. Het was toch anders gegaan dan ze had gedacht. Een week na de twist had het fatale ongeluk het gezin getroffen. Ze woonden in een groot huis. Beneden een ruime hal, een bibliotheek, een woonkamer en enkele vertrekken, die als ontvangstka mer dienst deden wanneer er relaties op be zoek kwamen. Hetgeen regelmatig gebeur de. Een statige, ouderwetse trap leidde naar de eerste verdieping. De treden waren be kleed met een kostbare loper. Een erfstuk, dat. hoe versleten ook, voor geen prijs werd weggedaan. Er leefden teveel herin neringen aan. Op een van de bovenste tre den was een rand omgebogen. Haar moeder had het niet gemerkt en was gestruikeld. Rita was in haar kamer op de tweede ver dieping. Ze hoorde het gestommel van de val. Kort daarna het schelle gegil van het dienstmeisje. Toen zij beneden kwam. zag zij de stille gestalte van haar moeder. Ze moest op haar hoofd terecht zijn gekomen. De arts konstateerde later, dat haar nek was gebroken. Het gebeurde een maand voor haar voor genomen huwelijk. Ondanks alles wat er intussen was gebeurd was Rita intens be droefd over het verlies van haar moeder. Jan had haar zoveel mogelijk getorost. Bij hem vond ze de kracht om verder te gaan. Juist die rustige manier, waarop hij haar terzijde had gestaan, sterkte haar in haar overtuiging, dat zij een juiste keuze had gedaan. Ze overwoog nog om de trouwda tum uit te stellen. Jan, met wie zij uiteraard dit probleem besprak, keurde het af. Te recht; het zou haar verdriet slechts ver groten. Het huwelijk en het nieuwe leven, dat zij zou beginnen, konden haar een kans geven haar gevoelens sneller te overwinnen. Ze zag dat in en liet de trouwdatum zoals die was vastgesteld. Maar haar vader, uit eerbied voor de o- verleden vrouw, bleef bij zijn besluit. Hij ging een dag vóór het huwelijk naar het stadhuis om schriftelijk zijn toestemming te bevestigigen. Het was niet helemaal vol gens de regels, maar zijn invloed was groot genoeg om deze procedure goedgekeurd te krijgen. Op de trouwdag zelf liet hij zich niet zien. dat wil nog niet zeggen dat èl uw geld moet rollen. Want dan loopt u een goede kans, dat uw laatste dubbeltje sneller wegrolt dan u ge dacht had. Zolang u een gedeelte van uw geld op een spaarbankboekje heeft staan, kan dat niet gebeuren. Nog sterker, dan komt er geld naar u toerollen. In de vorm van rente. Die rente kan aantrekkelijk zijn. Daar kunnen wij u alles over vertellen. zal u graag nader inlichten Rita legde de foto's neer. Ze wilde niet langer mijmeren, bang, dat de emoties haar opnieuw zouden overmeesteren. Haar oog viel op de kalender. 3 december. Straks zou het Sinterklaas zijn. Het familiefeest bij uitstek. De dag van gezelligheid en ver rassingen. Ze dacht toch weer terug aan het verleden. Hoe verre familieleden op Sinter klaasavond in het grote huis bijeen waren gekomen. Hoe ontelbare cadeautjes in haar handen werden gestopt. Soms dure geschen ken, sieraden, die men nauwelijks als een simpele surprise kon beschouwen. Dit jaar zou het, voor het eerst, anders zijn. Ze had een geschenk gekocht voor Jan. Een nieuwe winterjas. Kostbaar, daarom zou hij boos zijn. wist ze. Maar dat risico nam ze graag. Ze had haar eigen vermo gen. Jan wilde niet, dat ze ook maar een cent in het huishouden stak. Hij wilde zelf voor haar zorgen. „Bewaar je geld maar voor de kinderen. Die zullen het nodig heb ben", zei hij altijd. Ze hoopte, dat ze veel kinderen zou krijgen. Ze wist van tevoren, dat ze hen verschrikkelijk zou verwennen en. zoals ze nu al stiekum, zodat Jan het niet merkte, voor het huishouden deed, hen van haar eigen geld in dure kleertjes ste ken. Jan zou zich opwinden over die jas. maar later toch dolblij zijn. Ze verheugde zich al op dat moment. Ze schrok op uit haar gedachten. Iemand belde. In de gang zag ze, dat het de buur vrouw was. Ze had al een paar maal met haar gesproken, sinds ze. kort geleden, hun flatje hadden betrokken. Het was een moderne galerij-flat. Je kwam elkaar re gelmatig tegen. Ze vond de vrouw wel sympathiek. Ze schatte haar op een jaar of dertig. Ze was getrouwd met een ambte naar van de gemeente. Haar man studeer de in de avonduren. Hij wilde hogerop. Maar hij was geen „streber", kon erg leuk uit de hoek komen, had ze gemerkt. Ze hadden twee kinderen. Een jongen van een jaar of zes en een meisje, dat ongeveer twee jaren jonger was. De vrouw had het er erg druk mee. „Sorry, dat ik zo maar aanbel", zei ze. „Geeft niet", zei Rita. „Ik vind het wel leuk. Ik heb nu toch niets te doen. Ik heb niet twee van die drukke kinderen", lachte ze. Ze keuvelden gezellig over zaken, waar over buurvrouwen eeuwig praten. Over de melkboer, die nooit op tijd komt, over het brood, dat almaar duurder wordt, over kin deren. die vaak zo vervelend kunnen zijn en vaker zo schattig. Tot buurvrouw onverwacht haar idee lan ceerde. „Waarom komen jullie niet gezellig bij ons Sinterklaas vieren? Jullie zijn toch maar met z'n tweetjes. We maken er een leuke avond van. Wat kleine surprises en zo. Mijn man kan heel gekke rijmpjes ma ken." Rita moest even nadenken. Ze vond het niet zo'n gek idee. Ze wist zeker, dat Jan het ook leuk zou vinden. „Maar waarom komen jullie dan niet bij ons? Wij zijn zo trots op ons nieuwe flatje, dat we graag iemand ontvangen", zei ze in een plotselinge opwelling. Het accoord was snel gesloten. Ze smeedden haastig plannetjes voor de wederzijdse echtgeno ten leuke surprises te maken. Die avond, nadat Rita het vertelde, was ook Jan geestdriftig. Het regende op Sinterklaasavond. Zo'n echte Hollandse winteravond. Zonder vorst, maar toch guur. Weer om gezellig rond de haard te zitten en echt vaderlands ad vocaat en Schiedammer te proeven. Rita vermaakte zich opperbest met de twee kleintjes, die nog even bij haar op bezoek mochten, maar daarna spoorslags naar bed zouden worden gebracht. Tot er luid op de deur werd getrommeld. Ze keken elkaar verbaasd aan. Niemand verwachtte bezoek. Ook de buren niet. Rita opende de deur. Tot haar stomme verbazing stond daar een fraai uitgedoste Sinterklaas Een rijzige gestalte, kompleet met grijze baard, fraai purperen mijter en een met koper bewerkte staf. „Goedenavond", bromde de Sint met een onherkenbare diepe basstem. Van zijn gezicht was vrijwel niets te zien. Het ging schuil achter de reusachtige baard en de fraai in krullen uitlopende snor. Aleen de ogen kon men duidelijk zien. Er twinkelden pretlichtjes in. „Ik kom even langs", zei de Sint. Hij zag hoe de twee kinderen angstig in de hoek bij elkaar stonden. „Ik heb hier wat voor twee kleine kindertjes", bromde hij. De Sinterklaas negeerde de volwassenen en liep bedaard naar de twee kleintjes. Bin nen enkele ogenblikken was het ijs tussen dit drietal gebroken. Met op beide knieën een kind zat Sinterklaas even later in de fraaie leunstoel, die Jan altijd als zijn pri- vé-eigendom had beschouwd. Rita begreep het niet. Wie was deze plotseling opduikende Sinterklaas? Ze was nuchter genoeg om niet in sprookjes of wonderen te geloven. Ze vermoedde, dat het een grap van de nieuwe kennissen was. Maar helemaal overtuigd was ze toch niet. Ze had de verraste reacties van hun gasten gezien. Als bij toeval keek ze naar de handen van Sinterklaas. Hij had de zilverkleurige handschoenen uitgedaan om een touwtje los te knopen rond een van de pakjes die hij bij zich had. Ze zag de ring. Haar adem stokte. Het kón niet, dacht ze. Ze keek naar Jan. Hij schonk een borrel in voor Sinterklaas. „Zo'n bejaarde man moet iets hebben om tegen het weer te kunnen," zei hij. Ze keek weer naar die brede, gouden ring met zegel. Herinneringen en emoties welden in haar op. Ze kon zich niet meer inhouden. Ze schoot op de Sint af. Verbijsterd keken Jan en de gasten toe hoe Rita plotseling de Sint omhelsde en hem op het voorhoofd zoende, het enige plekje dat niet door de baard wer'd bedekt. Tranen stonden in haai" ogen toen ze tegen Jan zei: „Sinterklaas heeft nog meer gebracht dan die cadeaus... zichzelf". Jan begreep het die eerste seconde niet. Hij wilde wat zeggen. Aarzelde. Pakte toen het volle glas en gaf het aan de Sint. „Blij dat u bij ons bent", zei hij hartelijk. Rita snikte even. Ze keek naar de buur vrouw. „Ik heb een fijne vader!", zei ze. (Nadruk verboden) HORIZONTAAL 1. gnuiven; 6. mirakel; 11. eer; 12. ade; 13. ut; 15. Peru; 16. poes: 17. mi; 18. cel; 20. n.s.; 21. op; 22. wijd; 23. o.l.; 25. t.a.; 27. dl; 28. r.i.; 29. speld; 32. sla; 34. melde; 36. eis; 37. m.o.; 39. nr; 40. dol; 41. radio; 42. sta; 45. ik; 46. g.t.; 48. bek;. 51. nurks; 53. tra; 55. Wolga; 57. t.l.; 58. It; 59. a.g.; 61. fa; 62. pas; 64. ca; 65. r.r.; 67. duw; 69. pp; 70. Eist; 72. boer; 73. kg; 75. u.s.a76. oei; 78. ragebol; 79. minzaam. VERTICAAL 1. glucose; 2. ui; 3. veen; 4. eerst; 5. N.R.U.; 6. map; 7. idool; 8. reep; 9. k.o.; 10. leidsel; 14. te; 17. mij; 19. Loes; 22. wild; 24. I.I.; 26. as; 27. da; 28. re; 30. pi; 31. dm; 33. leder; 34. mr; 35. do; 38. ork; 39. nog; 42. snipper; 43. tu; 44. arts; 45. is; 47. t.w.; 48. blad; 49. eg; 50. kauwgom; 52. kl; 53. t.t.; 54. Aa; 56. of; 58. lasso; 60. groei; 63. a.p.; 64. club; 66. rein; 68. uk; 71. tal; 72. bom; 74. s.g.; 77. ja. druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! OM VOOR TE LEZEN I „Salud!" Piet hief zijn glas met priklimo- nade. „Proost!, in 't Hollands", lachte de Sint en keek z-jn zwarte knecht aan. Ze dronken hun glazen leeg op eikaars gezondheid die vroege ochtend van de vijfde decern-, ber. Meestal hadden ze niet veel tijd om de verjaardag te vieren, maar deze keer waren ze vroeg klaar met alle voorbereidingen. Het was allemaal vlot gegaan, ze hadden geen tegenslag gehad, geen bestellingen, die te laat dreigden te komen, en het leek wa rempel wel of er minder èrg stoute kinderen waren dan andere jaren. „Alstublieft Sint, hier is uw cadeau", sprak Piet. Hij gaf een pakje met een lint van gouddraad er om gestrikt. Sint lachte blij. Hij vond het heel erg leuk om zelf iets te krijgen en hij hield van verrassingen. Daarom maakte hij ook nooit een verlanglijst. En Piet slaagde er altijd Lees verder op pagina 2 Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1