gebruikte auto Louisse - Goes NI ..dat wordt lekker en goedkoop smullen met de Kerstdagen.. „Waarom ga jij altijd naar Buijze voor ai je inkopen?" BUIJZE'S ZELFBEDIENINGSBEDRIJF Te grote druk op ondernemers N [7 Uw ogen het stralende middelpunt Nadat wij enige jaren de werknemer in het centrum van de belangstelling hebben gesteld in verband met de schaarste aan arbeid, zien wij thans de ondernemer aan een discussie onderworpen. Eerst kwam dat door enige disconfitures in de kring der gesloten n.v.'s. Daarna vielen wij in de affaire Van Heyst. Het is duidelijk dat het gesprek rond het ondernemerschap voorlopig nog niet zal eindigen. Van hoog tot laag zit de moderne ondernemer in de knel Allen zitten zij van jaar tot jaar te worstelen met stijgende kosten. Over het gehele front van de maat schappij staat de ondernemer onder grote druk. Is hij klein dan verwijt men hem dat zijn bedrijfshuishouding te klein is en dat hij ondoelmatig arbeidt. Zit hij in de mid dengroep dan staat hij in het verdachten- boekje bij de werknemersorganisaties. De ze hebben onvoldoende zicht op de activi teiten van de middenondernemers. Hun winstcijfers worden niet aan de openbaar heid prijsgegeven. Zij voelen zich onafhan kelijk van de pressie der moderne vakbe weging. Zijn de ondernemers groot dan verdienen zij te veel. Hun machtspositie is te sterk en zij moeten deze in ruimere mate delen met de werknemers. Groei nodig In kringen van de aandeelhouders neemt het gemopper toe over onvoldoende winst uitkeringen. Zien wij naar het in vele on dernemingen werkelijk geïnvesteerde ver mogen dan is deze klacht bepaald niet ongemotiveerd. Tenslotte is het oog van de hele natie op de ondernemers gericht, want van hen moet de aanzet komen die de eco nomische groei opnieuw op gang brengt en aan de groeiende werkeloosheid een einde maakt. Wij zijn er aan gewend geraakt te spre ken over structuurwijzigingen. Deze merken wij op in verschillende bedrijfstakken zoals in de textiel, de metaal en de bouwnijver heid. Daarenboven en over alle bedrijfstak ken heen is het ondernemerschap over de gehele linie door maatschappelijke struc tuurveranderingen aangetast. Wij zien dit wel het duidelijkst geïllustreerd aan de voet van het ondernemerschap, in het klei ne bedrijf. 11.000 Per saldo zijn er in het midden- en klein bedrijf het vorig jaar 4.000 ondernemingen verdwenen. Bij het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf liggen er nog ruim 7.000 ondernemersaanvragen op afwikkeling van hun zaak te wachten en daarmee is het overgangsproces nog lang niet ten einde. Men kan zeggen dat alle bedrijven waar van de eigenaars geen kans zien een inko men van ten minste f 14.000.per jaar uit hun bedrijf te verwerven in de toekomst gedoemd zijn te verdwijnen. Dit blijkt dui delijk uit de normen die de overheid ge steld heeft voor de ondernemers die van het nieuwe bedrijfsontwikkelingscrediet wil len profiteren, dat sinds 18 september jl. met staatsgarantie verkrijgbaar is. De staat heeft dit krediet aan de lijst van garantie kredieten toegevoegd om achterop geraakte ondernemers de kans te geven weer bij te komen. Voor hen zal het er om gaan te ex panderen of te sterven. Worsteling Een gigantische economische worsteling is aanstaande waarbij er velen nog zullen ondergaan. Naar onze mening zullen er daar ook nog velen bij zijn die meer dan 14.000 verdienen. Het garantiekrediet zal als basis krediet kunnen dienen, d.w.z. er kan andere kredietverlening worden opgebouwd. Men zal er derhalve vijftien tot twintig jaar over kunnen beschikken. Bij de aanvragen zul len vele ondernemers middels cijfers en rapporten van aangezicht tot aangezicht staan met de vrucht van hun ondernemer schap. Daarna volgt de vraag of er nog toekomst is. Uit het voorgaande wordt duidelijk dat de sprong om in het ondernemerschap te geraken, hoe langer hoe groter wordt. Het touw van de eisen om te slagen wordt hoe langer hoe hoger gespannen. Financieel wordt het touw hoger omdat men beneden een investering van vreemd en eigen vermo gen van tezamen 200.000.praktisch geen kans meer heeft om in de markt te komen. Afhankelijk. Aangezien het merendeel van de geval len vreemd geld nodig heeft, betekent dat afhankelijkheid en selectie. Het slagen hangt af van de visie van de kandidaat. Hij moet niet alleen beheren kunnen maar ook vooruitziend zijn. Daarnaast wordt van hem doorzettingsvermogen verlangd en aanpas singskwaliteiten. Die aanpassing is nood zaak omdat hij zijn spel niet meer alleen speelt. Medespelers zijn of worden de werkne mers vertegenwoordigd door hun organisa ties. Mededirigent is steeds de staat als belastinggaarder en derhalve medefinan- cierder. Wat verderop staan de consumen tenorganisaties. die zich ook luider laten horen. Als sluitstuk in het samenspel die nen zich nog aan de gemeente en de vak organisaties van collega's. Vindt de ondernemer tussen al deze par ticipanten zijn eigen weg met vallen en op staan. dan weet hij dat er nog structurele en conjuncturele invloeden zijn die hem be dreigen. Moeilijker Is het een wonder dat de psychische en zeker de materiële druk op de moderne ondernemer voor velen te groot wordt? Waarom zal hij in spanning afwachten of hij misschien een paar duizend gulden meer verdiend' heeft dan als werknemer? Het wordt steeds moeilijker voor hem om ja te zeggen tegen zijn formele onafhankelijkheid. Wij zijn bezig in Nederland de onder nemerspap zo zuur te maken dat hij niet meer te verteren is. Daarmee doden wij het initiatief der vernieuwers van het maat schappelijk proces. Dat zal onze werkge legenheid meer schaden dan het gebrek aan goede havens of wegen in een deel van het land. Het ondernemersinkomen is vooral voor de zelfstandigen zo aangetast de laatste jaren dat het hoog tijd wordt om daarin verbeteringen aan te brengen. Tenzij wij in ijltempo op mars zijn naar het einde van de markteconomie en bezig zijn aan de to tale verambtelijking van het bedrijfsleven waarin onvoldoende drang tot het dragen van verantwoordelijkheid zal uitmonden in productie- en efficiency-verlies. (Nadruk verboden) Drs. A. van Mierlo Voor één lepel honing moet een bij duizend bloemen bezoeken. Honing is een voedsel dat de mens reeds vanaf de vroegste tijden bekend is en ook als lekkernij op prijs wordt gesteld. In zeer oude geschriften wordt de lof der honing reeds gezongen en dat is niet te verwonderen, wanneer wij weten welke voortreffelijke eigenschappen deze stof bezit. Alle voor het leven zo belangrijke mineralen, als kalium, ijzer, koper, mangaan en fosfor, voorts eiwitten, vitaminen, enzymen en organische suikerverbindingen vinden we in de honing. Bovendien heeft honing een zeldzame eigenschap, namelijk dat het bij zonder snel in de bloedbaan wordt opgenomen, terwijl het een zeer grote natuur lijke zuiverheid bezit, zo zelfs, dat wanneer het aan ernstige besmetting wordt blootgesteld in korte tijd alle schadelijke bacteriën worden gedood. DE FIJNSTE HONING KOMT VAN PAARDEBLOEMEN. Honing is een voortreffelijk voedsel voor jonge kinderen. Het bevordert een gezonde ontwikkeling van het gebit en van het been- dergestel. terwijl het voor patiënten met suikerziekte een uitkomst is. aangezien het voor hen bruikbaar is. Het merkwaardige is. dat alle honing niet gelijk is. Smaak, geur en kleur zijn afhan kelijk van de bloemen, waar de bijen hun nectar haalden. Zo levert de heide bijvoor beeld een donkergele honing, die afwijkt van de klaverhoning, die aanmerkelijk lich ter van kleur is. De fijnste soorten honing komen van bloemen waar men het niet van zou verwach ten. zoals paardebloemen, boterbloemen, crocusjes. boekweit, acacia's enzovoort. Zo komt het voor. dat men in andere landen soms honing vindt met een geheel andere en afwijkende smaak, kleur en geur als in ons land. omdat de bijen daar hun nectar putten uit bloemen die hier niet voorkomen. 35.000 vluchten voor één potje. Overigens moeten deze diertjes er heel wat voor over hebben om een hoeveelheid ho ning te verzamelen. Elke werkbij arbeidt de gehele dag. steeds zoekende naar de nectar. Gemiddeld brengt zo'n diertje per dag niet minder dan 500 maal haar eigen ge wicht aan nectar naar de korf, maar dat is nog maar een klein beetje, want na de verwijdering van vocht blijft er maar onge veer een derde als honing over. Een duide lijk beeld hiervan krijgen we wanneer we weten, dat er ongeveer duizend bloemen bezocht moeten worden om één lepel honing te verkrijgen. Voor de inhoud van één potje honing maken de bijen meer dan 35.000 vluchten naar en van de bloemen. Statistici bereken den. dat het bijenvolkje van één korf op die manier in een seizoen een afstand af legt van niet minder dan tweemaal de aard omtrek of ongeveer 80.000 kilometer, soms wel meer. Ook in sigaret en kosmetiek. We kennen in het gebruik twee verschil lende soorten honing, te weten zogenaamde fabriekshoning en tafelhoning. Heel veel bloemen stellen de bijen slechts in staat een zekere donkere enigszins bittere honing te verkrijgen, een klein aantal levert de heerlijke zoete tafelhoning. De eerste soort wordt daarom gebruikt in fabrieken, zoals bakkerijen en voor het vervaardigen van suikerwerk, ook de tabakverwerkende indu strie gebruikt honing en wel voor het sau zen van sigaretten en ook de chemische en kosmetische industrieën verwerken fa briekshoning. De tafelhoning is voor het directe gebruik in het gezin bestemd, doch dikwijls wordt deze fijne honing vermengd met wat fabriekshoning, hetgeen geenszins betekent, dat de kwaliteit minder zou zijn. Het is juist heel goed mogelijk, dat hierdoor de smaak, kleur en geur van de honing ver beterd worden, kenners stellen namelijk een menging in de juiste verhouding op hoge prijs. Honing is wel het beste voedingsmiddel dat de mensheid kent. een wonderlijke gave van de natuur, die wij niet genoeg op prijs kunnen stellen. (Nadruk verboden). Het kopen van een is een zaak van vertrouwen Opel Kapitan, zilvergrijs 1965 Opel Caravan 1700, geel 1964 Opel Kapitan, groen 1961 Renault 4 L., lichtblauw 1962 Cchevrolet 8 cyl., wit 1962 Mercedes Benz 200 D, automatic, donkerrood 1965 Opel Admiral, rood 1965 Opel Kadett Car., geel 1965 Opel Rekord 1700, 2 deurs, lichtblauw 1966 Opel Rekord, 4 deurs, donkergroen 1966 Volkswagen, grijs 1964 Opel Rekord 1700, rood 1965 Mercedes, 190 D 1959 Opel Rekord, blauw 1964 INRUIL FINANCIERING Westwal 25 CHEVROLET Goes Telefoon (01100) 6210 OPEL Eye-shadow in sprankelende modetinten. Eye-liner die een glanzende streep vormt, welke u er 's avonds in zijn geheel af kunt trekken. Vraag gratis advies, het verplicht u tot niets bij KAPSALON PARFUMERIE MAISON trlj E R T Y Lange Kerkstraat 40, Goes, Tel. (01100) 7988 Uw kunstgebit in 30 sec. schoon met nieuwe Dan- clan 2.40. Drogisterij Krediet Kortgene. 'n Machtig mooie molière op ras echte Italiaanse leest. Voortref felijk kwaliteitsleder. Uitgekiende pasvorm, 'n Comfortabele schoen met dandy-cachet. In zwart, ox- blood en mocca. Maten 28-47. In uw speciaalzaak Lange Vorst 83. Voor dames: Lange Vorst 85 Goes. STEL JE VOOR: ZONDER CONTANT GELD UIT TE GEVEN TWEE OF MEER EERSTE KWALITEITS DIEPVRIESKIPPEN VOOR TWEE KIPPEN LEVERT U 5 IFA-Z EGELBLADEN IN EN VOOR 4 KIPPEN EEN HEEL ZEGELBOEKJE Omdat wij tijdig de kippen moeten bestellen zouden wij gaarne zo ongeveer willen weten hoeveel wij er nodig hebben. Daarom drukken wij hier een bon af, die kunt u dan invullen en bij ons inleveren Gaame zo spoedig mogelijk inleveren hierlangs uitknippen Gaarne zou ik van uw zeer voordelige aanbieding gebruik willen maken en met Kerstmis diepvrieskippen ontvangen tegen de benodigde zegels Naam Adres zei mevrouw Pieterse tegen mevrouw Jansen. „Nou da's zo gemakkelijk als wat", zei me vrouw Jansen „ten eerste kun je daar alles krijgen, ten tweede betaal je daar lagere prijzen, ten derde de service is af, want als er iets niet naar je zin is kun je altijd ruilen of teruggeven, ten vierde als je het vraagt brengen ze alles thuis, ten vijfde je wordt er vlug en prettig geholpen. Na vier weken kwamen ze elkaar weer tegen en mevrouw Pieterse stevende op mevrouw Jan sen af: „Nou zeg, bedankt dat je het gezegd hebt hoor, want dat bevalt me dan zo eens goed en ik heb al bijna een boekje vol zegels gespaard, lekker een tientje, of met Kerstdag en Nieuwjaar vier kippen voor niks. Daarom zeg ik nog eens, gaat allemaal maar naar:

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 2