NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De wereld kan vergaan m Rennies Plouvicr heeft DE schoenen VAN DE POLITIE Spoedeisende raadsvergadering Wissenkerke Snuif en wrijf DE COÖPERATIEVE te Colijnsplaat en te Kamperland Brandend maagzuur, No. 3272 Zaterdag 4 november 1967 71e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 12 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Vrijdagavond 27 oktober werd in een spoedeisende raadsvergadering te Wissen kerke. het voorstel tot onderhandse aan besteding voor de bouw van een verenigings gebouw te Kamperland behandeld. De heren G. P. Leendertse en Jac. Diele man waren met kennisgeving afwezig. Burgemeester P. Wisse zei in zijn toelich ting over deze bouw: ,,We hebben gemeend dit verenigingsgeboud goed te moeten uit voeren. Het is van essentieel belang da dit gebouw er komt. B. en w. adviseren me klem de begrotingswijziging, 30.000.bo ven het geraamde bedrag dien aangaande goed te keuren. Mits goedkeuring van Ge deputeerde Staten van Zeeland voor de desbetreffende begrotingswijziging, kan me' de bouw zo spoedig mogelijk worden be gonnen." De heer A. P. Koole informeerde naar de maker van het toneel en de verwarming. De heer J. M. Filius informeerde of er bij de keukeninventaris die f 17.000. vraagt, ook het aardewerk en bestek begre pen zijn. Na een bevredigend antwoord van de voorzitter gaan alle leden eenstemmig ak koord met beide agendapunten, de begro tingswijziging en de onderhandse aanbe steding. De bouw van het verenigingsgebouw te besteden aan: de heer A. C. van Hee te Kamperland, voor een bedrag van 140.623.- De raming was f 142.000. Het loodgieterswerk te besteden aan de heer J. v. d. Velde te Yerseke voor een bedrag van f 10.560. Het elektriciteitswerk te besteden aan de heer P. C. Flikweert te Kamperland voor een bedrag van f 4350. Het schilderwerk te besteden aan de heer M. Dingemanse te Wissenkerke voor een bedrag van f 10.758. De aanleg van de verwarming aan te be steden aan een nader aan te wijzen firma voor een bedrag van f 10.910.Op dit ogenblik is er 1 offerte binnen van de firma Kowi te Oudewater voor een bedrag van 10.910.Er is echter ook nog prijs opgevraagd bij de Zeeuwse Verwarmingsunie te Terneuzen. Deze offerte is nog niet binnen. De kans bestaat dat deze offerte lager is en wanneer de te gebruiken materialen het zelfde zijn als van Kowi dan zal de aanleg worden aanbesteed aan genoemde Zeeuwse Verwarmingsunie. Zijn de te gebruiken mate rialen van mindere kwaliteit dan zal de aan leg worden gegund aan Kowi. Burgemeester Wisse dankt voor de spon tane medewerking. Het gebouw werd ontworpen door de architect C. W. Klap te Waarde. Het is een fraai ontwerp en de burgemeester verwacht ook een fraai gebouw in een goede uitvoe ring. Indien de plannen doorgang vinden zal het gebouw een verrijking worden voor Kamperland en de leefbaarheid ten goede komen. Tevens werd het verzoek behandeld van de middenstandsvereniging te Wissenkerke tijdens de winkelactie in het tijdvak van 22 november tot en met 5 december de winkels tot 9 uur 's avonds te mogen open houden en goedgekeurd. Ook op de dinsdagmiddagen zullen in dat tijdvak de winkels geopend zijn. De winkeliersvereniging te Kamperland kreeg vergunning op haar verzoek dé winkels voor het tijdvak 20 november tot en met 5 december 's avonds tot 9 uur open te houden. De voorzitter sloot op de gebruikelijke wijze deze raadszitting. Oude voorspellingen zijn niet zo absurd WETENSCHAPPELIJK MOGELIJK In alle religies van de mensen is de ondergang van de wereld een thema dat wordt aangeroerd en beredeneerd. Wanneer onheilsprofeten het over de dreigingen hebben waaraan mensheid en leven bloot staan, is het „vergaan" van de wereld hun laatste woord. Het merkwaardige is, dat deze hypothese, die tot dusver alleen gelding had in de Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met oncontroleerbare regionen der mystiek en in de stellige beweringen van de Adamski's dezer aarde, nu in de pure wetenschap een aanwijsbaar begrip is geworden. Plus en min. De mogelijkheid houdt verband met de begrippen positief en negatief, plus en min. waarmee we allen vertrouwd zijn. Zoveel meters onder A.P. of boven A.P. Zoveel graden boven en onder nul, noord pool en zuidpool van de magneet, positieve en negatieve elektrische ladingen, we werken er om zo te zeggen dagelijks mee. In de atoomwereld met zijn ongeveer 100 elementen nam men tot nu toe groepe ringen in één richting waar. Noemen we die gemakshalve de positieve of de plus richting. Maar is het mogelijk dat er een spiegel beeld van deze groepering bestaat in negatieve of min-richting? Met andere woorden: dat er een negatief waterstofatoom bestaat en een negatief helium-atoom, de hele rij langs tot aan uranium en de zwaardere stoffen toe? Ons spiegelbeeld. Is er ergens een negatieve wereld, die, wat de daarin sluimerende krachten betreft, het spiegelbeeld is van de onze? Of zijn er zelfs meer van deze werelden? Als dat zo is. zouden zij elkander, ook niet in de vorm van ruimtereizigers, kunnen naderen, want hoezeer deze werelden of wezens ook op elkaar zouden lijken gelijk twee druppels water, zij zouden in één geweldige „ontbering" van stralingsenergie verdwijnen. De astronomen Hoyle en Burbidge hebben tot onze geruststelling uitgerekend dat in ons melkwegstelsel hoogstens één op de tien miljoen van een „verkeerd" teken voor ziene, primitieve, kernen bestaan. Maar daarentegen houdt men het voor mogelijk dat zekere bronnen van radio- stralind. die zich bevinden ter hoogte van een der sterren van het sterrenbeeld de Zwaan en van de nevelvlek bekend als Messier 87 (beide bronnen ver buiten het gebied van de Melkweg gelegen), de ener gie voor deze straling ontlenen aan de vernietiging van materieën met tegengesteld teken. Ook onder onze microscoop. Tot nu toe beschikt men niet over de middelen om de aanwezigheid van deze anti-materie aan te tonen. Alleen het con stateren van de verwekking van stralings energie van zodanige waarden, dat zij theoretisch alleen ontboeid kunnen raken bij de ontmoeting van stof en anti-stof, heeft tot het vermoeden van het bestaan van deze anti-werelden geleid. Het is echter volstrekt niet uitgesloten dat men bij het ontwikkelen van de krachtige deeltjes-versnellers, waarvan er thans reeds reuzen in Amerika en Rusland bestaan en waaraan „Cern" in Genève in Europees coöperatief verband werkt, zover zal komen, dat men er mee in staat raakt op kleine schaal anti-atoomkernen, b.v. van kernen van deuterium (zware waterstof), tevoor schijn te roepen. Men zal dan in staat zijn materie en anti materie in ongevaarlijke hoeveelheden te zamen te brengen: en het gedrag van deze machtige kosmische tegenstelling als 't ware onder het microscoop waarnemen. Linksom of rechtsom? In de laatste jaren is er al zoveel uit de wereld van het atoom bekend geworden en zijn er zoveel wetenschappelijke en tech- Goed voor de huid het gehele jaar door nische nieuwigheden ingevoerd en toege past, dat we nog op verrassingen rekenen mogen. Prof. Segré gaf zelfs al een aanduiding welke richting het onderzoek zou kunnen inslaan, om achter de nieuwe waarheid te komen. Deze richting houdt verband met de ont dekking van de Chinese natuurkundigen Lee en Yang, n.l. de ontdekking van de z.g. dispariteit in de draai-impulsen van kleine atomaire deeltjes. Waarvoor zij een Nobel prijs ontvingen. Het is een te moeilijk onderwerp om hier aan te snijden, maar 't komt er op neer dat tegen de verwachting in, niet evenveel deel tjes links om hun as tollen als er rechts om tollen, of omgekeerd. komt u eens met ons kennis maken! Wij kunnen u zo het een en ander over onze bank vertellen. De Raiffeisenbank is een spaarbank. Inderdaadl Maar dat is lang niet alles. U kunt bij ons terecht voor al uw bankzaken. Er is echter één ding dat u zelf moet ervaren. De per soonlijke behandeling die wij iedere cliënt geven. Komt u daarom eens met ons kennismaken. zal u graag nader inlichten Een voorbeeld dus van de verstoring van de in de wereld van de stof veronderstelde symmetrie. (Nadruk verboden). Weet u wat we zagen? 1. Bevuiling van wegen tengevolge van bieten- en ander vrachtvervoer. Met als mogelijk gevolg: ongelukken, schade, gewonden, misschien wel doden. Wat zou u er van denken, als u op zo'n be vuilde weg verongelukte? Als u dan nog kon denken! Daarom is hier het spreek woord van toepassing: „Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet (aan)". Véelvuldig geen gebruik maken van invoeg- en uitrijstroken door het gemo toriseerde verkeer. Dat betekent dus het andere verkeer in het rijden belem meren. Hoe u het andere verkeer dan belemmert? Bij het direct invoegen: doordat u met veel te lage snelheid op de rijbaan komt en het u achteropko mende verkeer voor u moet afremmen. Bij het niet direct de uitrijstrook op rijden voor u links- of rechtsaf slaat: doordat u met teruglopende snelheid druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! het u achteropkomende verkeer ophoudt en in gevaar brengt. Denkt u zich de situatie eens in, als u zelf dit „achter opkomende verkeer" eens was. Kruiswoordpuzzel no. 56 HORIZONTAAL: 56. zangnoot 20. uitroep 1. bloem 57. reeks 22. soort gereedschap 7. hooghartig 59. voegwoord 24. soort sport 13. meisjesnaam 60. N.V. (fr) 26. voorzetsel 14. vogel 61. voorzetsel 30. Chinese maat 16. meisjesnaam 62. vaas 32. water in Brabant 17. rijstbrandewijn 64. bijwoord 33. lichtstraal 19. langwerpig rond 6§. pret 34. soort vis 20. wel 68. telwoord 36. voorzetsel 21. kledingstuk 70. rievier in Frankrijk 38. verbinding 23. bouwlanden 72. meisjesnaam 40. vod 24. verfrissing 74. een zekere 44. schuine stootnaad 25. slot (eng) 75. apparaat 46. frans pers. vnw. 27. voegwoord 77. uitroep 48. stofmaat 28. rondhout 78. soort zweep 49. alleen 29. bijb. naam 79. einduitkomst 51. onmeetbaar getal 31. en anderen (afk) 54. eens 32. uitroep VERTICAAL: 56. rondhout 33. verlaagde toon 58. wapen 35. heilige (afk) 1. soort fijn aardewerk 61. anders genaamd 37. voorzetsel 2. houding 63. Verenigde Naties 38. adreskaartje 3. hoefdier (Èng. afk) 39. zout water 4. familielid 64. fijngemaakte groente of 41. bevestiging 5. voetbalvereniging fruit 42. Europeaan 6. droom (fr) 65. delfstof 43. herkauwer 7. bevestigingsmiddel 67. Frans onbep. vnw. 45. dunne pen 8. vis 69. meisjesnaam 47. viseter 9. stad der oudheid 70. bestemming 50. in persoon (afk) 10. planeet 71. drank 52. grondtoon 11. nieuwe wereldtaal 73. ofschoon (Eng) 53. sportterm 12. plaats in China 75. zoals de akten getuigen 55. welwillende lezer 15. gerekte (Lat. afk) (Lat. afk) 18. jongensnaam 76. soort onderwijs (afk) Oplossing kruiswoordpuzzel no. 55 HORIZONTAAL: 1. alm; 3. esdoorn; 8. R.A.F.; 11. To; 13. is: 14. ka: 16. do; 17. estrik: 21. panter: 24. tuk; 25. s.r.i.; 27. lus; 28. ik; 30. knots; 32. re; 33. Eos; 35. Ali; 36. elk; 37. sie; 39. rekstok; 40. makreel; 41. fantast; 45. Vlodrop; 49. rak; 50. Ier; 51. uil; 52. eer; 53. 0.1.; 55. notie; 58. r.i; 59. ara; 61. mol; 62. lam; 64. mimosa; 67. bedoek; 69. en; 70. r.o.; 72. da; 73. p.e.; 74. Lap; 75. vanille; 76. ven. VERTICAAL: 1. atelier; 2. los; 4. sik; 5. ds; 6. o.k.; 7. rap; 9. ade; 10. formeel; 12. kruk; 15. knul; 18. tt; 19. ik; 20. Kro; 22. al; 23. t.s.; 25. snik; 26. item; 29. koe; 30. klotsen; 31. slaolie; 32. Rie; 34. skunk; 35. at; 37. k.k.; 38. serre; 41. frommel; 42. aai; 43. ai; 44. trom; 45. vuil; 46. o.l.; 47. oer; 48. prikken; 54. tros; 56. tor; 57. gade; 59. a.m.; 60. as; 62. Ie;. 63. m.o.; 65. Ina; 66. are; 67. bal; 68. Epe; 71. on; 72. dl. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1