HET NIEUWE BOUWEN afwezig zitting houden: KilTUM Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- èn Advertentieblad d.d. 28 oktober 1967 no. 3271 Weer een slag om Engeland OCTERNO uw PREDIKBEURTEN 't Gouddopperlje BUITEN DE. BINNENSTAD (Van onze speciale verslaggever) „Een van de grootste problemen waar stedebouwkundigen mee kampen, is de leefbaarheid van hun werk. Niet alleen moet die in de huizen tot uitdrukking komen, maar ook in de wijken, de nieuwe buitenwijken waar zoveel mensen te recht Romen. Daar mankeert nogal veel aan en het zal niet meevallen die leef baarheid te verwezenlijken. Je kunt dat niet in een recept of een formule vast leggen". Maar de gemiddelde mens vindt die toch wel in de binnenstad, de oude binnen stad? „Ja, dat lijkt er veel op. De mensen uit de buitenwijken zijn vaak heel graag in de binnenstad en veel architecten zijn van mening dat dat komt omdat daar in tegenstelling tot de buitenwijken afwisseling is. het onverwachte. Daar zit veel in. hoewel ik me afvraag of mensen die in dorpen die ook nieuwe wijken kennen, daar dan geen behoefte aan hebben. Die heel kleine stadjes hebben feitelijk helemaal geen binnenstad!" Dat is de mening van iemand die ae moderne architectuur en de stedebouw- kunde tot zijn vak heeft gemaakt, de heer Van Kooteren. zelf inwoner van een grote stad. NA DE WERELDOORLOGEN „De stedebouwkunde heeft zich eigenlijk pas sterk ontwikkeld na de eerste wereld oorlog, en nog veel meer na de tweede. Na 1945 heeft de overheid zich sterk bezigge houden met de architectuur, zodat er hele reeksen voorschriften bijkwamen, beperkin gen zoals bouwvolume en ga maar door. Vroeger was er niet veel meer dan een schoonheidscommissie. Bovendien moest in die tijd zo snel mogelijk een enorm tekort aan woonruimte en gebouwen worden gele nigd. Die bevolkingstoeneming gaat nog altijd door. Er zijn daardoor nogal wat wijken ontstaan die nu niet bepaald beantwoorden aan de eisen die een mens aan zijn huis en de buurt waar hij woont stelt. In een enkel geval gaat het wel goed. neem de IJmond. daar zijn onder wat je noemt de supervisie van een architect. Dudok is dat. woningblok ken gekomen die wel voldoen. Ze zijn doel matig en ze passen in de planning". Zijn we op de goede weg om leefbare woonruimte te scheppen? „Nog niet helemaal. De hele wetenschap in deze richting is nog zo jong. Na de indu striële revolutie van 1850 is er eigenlijk geen eigen stijl meer ontstaan in de bouwkunst, geen eigen stijl meer in de zin zoals renais sance of roccoco, die hun merktekens in Europa hebben achtergelaten". Imitatie. „De mensen begonnen het oude Rome te imiteren, de romantiek en de neo-gothiek. Pas later begon men te beseffen dat de nieuwe bouwstijlen niet alleen mooi moeten zijn, maar ook nuttig Als je nagaat wat er door de industria lisatie teweeggebracht isOveral waar fabrieken kwamen moesten ook arbeiders woningen komen, zo ontstonden de huurka zernes en die straten, hele wijken waar steeds maar weer dezelfde huizen kwamen. Die hele ontwikkeling heeft de bouwmeesters geen tijd gelaten om rustig uit te proberen wat de goede nieuwe manier van bouwen was. Er moesten huizen komen, en dat is nooit meer opgehouden!" In de buitenwijken die de laatste jaren worden gebouwd is toch wel zoveel mogelijk rekening gehouden met de functie en de esthetische verantwoording. Toch hoort men daar veel te vaak mensen zeggen dat ze veel en veel liever in een oud huis in de binnenstad zouden wonen. Wat kan daar de oorzaak van zijn? Gezelligheid. „Ook de nieuwe flatgebouwen in de nieuwste wijken schijnen niet te voldoen. De bouwmeesters van deze tijd weten dood eenvoudig nog niet genoeg over de voorwaar den die nodig zijn om een huis en een buurt leefbaar te maken. En ze trekken naar de binnenstad alleen al omdat ze daar de gezelligheid vinden, zoals ze dat noemen. Die leefbaarheid is daar dus blijkbaar wel te vinden. Hoe dat komt? Precies weten doet niemand dat nog. geloof ik. Maar het kan te maken hebben met het feit dat er in de buitenwijken niets onverwachts gebeurt. Er zijn geen kronkel wegen waar onverwacht voorbij een bocht iets kan gebeuren of waar je een historisch gebouw tegenkomt". Steriel. „Als je in een buitenwijk loopt zul je geen oud vrouwtje voor haar deur zien zitten. Voorbij elke hoek komt weer een even steriele weg met asfalt en boompjes. Er zijn daar geen rijen oude huisjes, plotse ling onderbroken door een statig herenhuis of een brugje of een watertje met een stel hoge bomen. In een moderne buitenwijk loopt men over brede wegen tussen vierkante blokken flats, bestaande uit zoveel kamers. Die blokvorm komt steeds weer terug. Nie mand hoeft nieuwsgierig te zijn. want er is niets onverwachts. Ook in de huizen is dat zo. Die flats heb ben geen kleine geheimpjes. Oude huizen altijd wel ergens. Een wand kan hol klinken omdat er vroeger een bedstee achter zat; er is vaak een binnenplaatsje met een bouw vallig schuurtje waar je rustig met een mes in het hout kan krassen; er is altijd wel een onverwacht hoekje of een onlogische ruimte of iets dergelijks wat er niet thuishoort. In een flat is er niets van dat alles. Een muur is een muur en je krijgt er geen spijker in, bovendien weet je wat er achter zit. Er is geen boven, waar iets kan zijn of komen wat je niet verwacht, al is het maar een vogeltje. Een flat kent dat allemaal niet". Hoe dan? Hebt u enig idee hoe het anders zal moe ten? „Er wordt gelukkig druk naar gezocht. Ik geloof dat we allereerst die eeuwige blok vorm wat moeten loslaten. Er wordt geëx perimenteerd met pyramideachtige vormen waar iedereen een stukje terras heeft en buiten kan zijn. En de flats zou ik. al klinkt dat misschien wat gek, een beetje „geheim zinniger" willen maken. En tussen de flat eenheden wat hoogteverschil, dan heb je iets om naar toe te lopen. Oude binnenste den kennen dat toch ook. In elk geval zal er nog heel wat meer uitgeprobeerd moeten worden voor we op de juiste manier te werk gaan en ook de samen werking tussen de diverse mensen die be palen wat en hoe er gebouwd moet worden. Hopelijk zal dat in de nabije toekomst wat beter gaan dan in het verleden!" In Luxemburg is weer een slag om Enge land begonnen. In de ministerraad van de E.E.G. komt ter sprake hoe het nu verder moet met het Britse verzoek om toetreding. Dat Frankrijk daar nog steeds niet erg voor is, staat vast. Ook staat vast dat de Bondsrepubliek wel graag Engeland in de club ziet verschijnen, maar dat daarover niet tot een breuk met Frankrijk wil laten komen. Vandaar dat al geleurd wordt met een plan om voorlopig maar wat voorbereidende besprekingen te houden die eigenlijk toch tot niets verplichten. Dat verhoedt dan wel een Frans nieuw veto maar het lost ook weinig op. De Gaulle hoeft nu niet luid en onaangenaam voor anderen non te zeggen. Dit uitstel is hem ook welgevallig.' Hij hoeft ook niet met nogal absurde redenen aan te komen als zou Engeland niet Europees genoeg zijn. Tenslotte is de Europese Commissie in Brussel hem al voor geweest door een keu rige lijst van moeilijkheden op te stellen zij het dan dat de commissie niet zei dat daarom van die toetreding niets kon komen; ze zei dat die problemen wel moeilijk maar niet onoplosbaar waren. Het pond. Dat het met de Britse economie op het moment een beetje hapert, is een even belan- rijk bezwaar. Trouwens ook in de EEG-landen gaat het niet zo florissant. Wel geven de huidige stakingen kort bij de spoorwegen, langer in de havens nog eens een extra accent aan de kwetsbaarheid van de Britse economie. Maar dat is voor de commissie nog makkelijker te verteren dan bijvoorbeeld de geweldige inspanning die de Britten zullen hebben om zich agrarisch bij het vasteland aan te passen. Het hoofdprobleem is het pond sterling omdat dat nu eenmaal nog altijd een functie heeft als wereldvaluta. Meer dan een kwart van de wereldhandel wordt in ponden af gewikkeld. Dat schept voor Londen de last dat een groot deel van de Britse betaal middelen hetzij in feite, hetzij in tegoeden in omloop zijn over de hele wereld. Dat gebéurt op een basis van vertrouwen, want voor elke tien pond die als tegoed op de wereld wordt aangehouden is er eigenlijk maar een werkelijk in Londen voorhanden. Als ieder zijn tegoeden zou opvragen, zou dus een ramp gebeuren. Pijn. Dat een aantal Arabische vorsten dit deed naar aanleiding voor de huns inziens pro- Israëlische houding der Britten in het con flict tussen Israël en Egypte deed in Londen dan ook flink pijn. De sjeiks verlegden hun tegoeden naar Zwitserland en Engeland sloot op zijn beurt weer een transactie met Zwitserse banken om een al te grote verzwak king van het pond te voorkomen. Nu krimpt de betekenis van het pond als wereldvaluta geleidelijk in. Eensdeels zorgt Wilson ervoor dat de Britse schatkist niet al te veel meer steékt in militaire bases overzee, waardoor India. Singapore e.a. hun tegoeden aan ponden zien slinken zodat van die kant de Britse staatskas minder bedreigd kan worden door opvraging van het tegoed. Bovendien zijn diverse landen in het tra ditionele sterlingblok druk bezig dollars en goud als basis van hun schatkist te verza melen. liever dan tegoeden aan ponden. Dit betreft bijvoorbeeld Nieuw-Zeeland en Au stralië. maar ook Ceylon en India. De Britse verplichtingen uitsluitend vanwege het gebruik van het pond als wereldvaluta zijn echter nog altijd bijzonder zwaar, eigenlijk te zwaar tenzij Wilson de Britse economie opeens gezond kan toveren en daarin gelooft nie mand. Voorwaarde. Natuurlijk heeft het voor Londen ook wel enige voordelen dat het pond een wereld valuta is. maar de lasten zijn gedurig zwaar der geworden dan de lusten. Aan de andere kant is het bestaan van ruime internationale betalings- en verrekeningsmogelijkheden een voorwaarde voor een uitgebreide wereldhan del, waarop de welvaart van heel wat landen is gebaseerd. Een radicale oplossing van Engelands pro blemen door devaluatie van het pond bij voorbeeld wordt alleen daardoor geremd dat zoiets nog meer en nog ernstiger pro blemen in de rest van de wereld zou op roepen die dan toch weer hun weerslag zouden hebben op de Engelsen zelf. Inderdaad: het probleem is groot. Een oplossing zou kunnen zijn dat de vergrote E.E.G. als geheel de last overneemt die de Britten nu alleen dragen. Daartoe zou zij gemakkelijk in staat zijn en men zou kunnen zeggen dat het ook niet meer dan de plicht is van een economisch blok dat zo'n groot brok van de wereldhandel voor zijn rekening neemt. Waarmee alleen maar gezegd wil zijn dat zelfs een zo netelig probleem als dat van het pond best op te lossen is. mits er goede wil aanwezig is aan beide zijden. De jongste gesprekken in Lxemburg doen niet vermoeden dat die er bij de Fransen erg is. (Nadruk verboden). Spoedeisende raadsvergadering te Wissenkerke. Tegen vrijdagavond 19.00 uur werd de raad dezer gemeente in spoedeisende ver gadering bijeen geroepen. De 3 op de agenda voorkomende punten waren: 1. wijziging van de begroting voor het dienstjaar 1967; 2. Voorstel tot onderhandse aanbeste ding van de bouw van een verenigings gebouw te Kamperland en 3. Verzoeken van de Middenstandsvere niging te Wissenkerke en de winke liersvereniging te Kamperland om ver lenging van het sluitinguur tijdens de te houden winkelweken. In het nummer van volgende week hopen wij op deze raad nader terug te komen. WINKELWEKEN van de Middenstandsvereniging Wissenkerke en Geersdijk. In hun gehouden vergadering van vorige week donderdag werd weer unaniem besloten ook dit jaar weer een winkelweek te organi seren. en wel in de periode van woensdag 22 november tot en met dinsdag 5 december. Ondanks vele voorstellen uit de vergade ring, kon men nog niet eens worden over de diverse hoofdprijzen, welke dus nader vast gesteld zullen worden. Om aan eventuele bezwaren tegemoet te komen, zal men zich met „Vredestein" in verbinding stellen of en hoe een bezoek van Sinterklaas daar te realiseren valt. In een volgende vergadering zullen al deze punten doorsproken worden en kan het pro gramma definitief vastgesteld worden. ZONDAGDIENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dokter Klein Wassink. tel. (01199) 3 04 en dokter 't Hart. tel. (01107) 3 38. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland Oktober/november hoogwater 28 zaterdag 9.44 22.30 29 zondag 11.00 23.12 30 maandag 11.49 12.19 31 dinsdag 0.48 13.06 1 woensdag 1.31 13.48 2 donderdag 2.16 14.34 3 vrijdag 3.02 15.19 Aan alle vrienden en be kenden een hartelijke groet bij mijn vertrek uit Noord-Beveland naar Ber gen op Zoom, Argolaan 714. Donaties, lidmaatschap pen en abonnementen op Noord-Bevelandse bladen zeg ik hierbij op. C. C. Maas - Maas. Hoofdstraat 83, Kortgene. Huur nieuwe televisie met alle programma's voor een gering bedrag per maand, geen voor uitbetaling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld, morgen bij u thuis. Geen servicekosten. Bel op (ook 's avonds) Mid delburg 01180-3973. Goes 01100-5397. Breskens 01172- 619. MAATCORSET Zitting te KORTGENE dins dag 31 okt. tussen 2 5 uur hotel „De Korenbeurs" voor zondag 29 oktober 1967. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Alb. van den Ban en 2.30 uur ds. R. P. Ytsma, H. Doop. In beide diensten extra collecte kerkvoogdij. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. B. C. de Gelder en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban. In beide diensten aan de uit gang collecte voor het onder wijs. de z.g. Uniecollecte. Ned. Herv. Kerk Kats 10.30 uur ds. J. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur ds. Sieders. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Ytsma uit Colijns plaat en 2.30 uur ds. B. C. de Gelder. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak (voor bereiding H. Avondmaal) en 2.30 uur dr. J. Bakker uit Mid delburg. Geref. Kerk Wissenkerke 10.30 uur ds. Maaskant uit Leiden en 2.30 uur ds. Eikel boom van Heinkenszand. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Tevel te Zwijndrecht. Geref. Kerk Geersdijk 10.00 uur ds. Eikelboom uit Heinkenszand en 2.30 uur ds. Maaskant van Leiden. Geref. Kerk Colijnsplaat 10.30 en 2.30 uur ds. Mantz uit Roozenburg. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Dinsdag 31 oktober 1967. 7.30 uur ds. J. van Vliet van Aagtekerke. Geref. Gem. Colijnsplaat 10. 2 en 6 uur de heer Stui- venberg. Geref. Gem. Kortgene 10. 2.30 en 6 uur leesdienst. Heden zaterdag. 7.15 uur student Stuivenberg van Bodegraven. Dokter 't Hart van maandag 30 oktober t/m zaterdag 4 november. Dokter Van Arkel neemt waar en houdt spreekuur te Kamperland op maan dag 30 oktober, woensdag 1 november en vrijdag 3 november van 13.00 tot 13.30 uur. Algemene kennisgeving Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde moeder, be huwd-, groot- en o- vergrootmoeder Levina Willemina Maarsman (weduwe van Johan nes Amperse), op de leeftijd van bijna 85 jaar. Krabbendijke: P. Versprille - Amperse. M. Versprille. Kortgene: A. Amperse. J. Amperse - Koster. Wissenkerke: H. Schrier - Amperse. H. Schrier. Kortgene: J. Amperse. P. Amperse - Saaman. Rilland-Bath: J. Polderman - Amperse. P. Polderman. Goes: H. Amperse. C. Amperse - Nijsse. Klein- en ach terkleinkinde ren. Kortgene, 21 oktober 1967. Hoofdstraat 11. De begrafenis heeft plaats gehad op dins dag 24 oktober j.l., des namiddags om 2 uur te Kortgene, vanaf 't Trefpunt. Heden werd van mij weggenomen, na eeii lang lijden in het ziekenhuis „Bergzicht" te Goes, mijn lieve en zorgzame man Cornells Verburg, in de ouderdom van 79 jaar. P. C. Verburg - Wiskerke. Kamperland, 26 oktober 1967. Veerweg 143. De begrafenis zal plaats hebben op maandag 30 oktober a.s., des namiddags om 2 uur vanaf Veerweg 143. Wij hebben een mooie sortering KLEUTERJASJES en JACKS, DAMESJACKS in nylon en terlenka, HEREN- en JONGENS JACKS. Verder: HELANCA-PANTALONS, MAIL LOTS, SPORTTRUIEN, BLAZERS, ROKJES, VESTEN, PULLOVERS, enz. Schrijf of bel ons en wij komen u gaarne bezoeken. GRATIS ZILVERZEGELS. W. VERBURG Sport, Camping, Textiel Kortgene, Telefoon 01108 - 4 18. WATERSCHAP NOORD-BEVELAND De ontvanger-griffier van het waterschap Noord- Beveland zal voor het innen van dijkgeschot te Kamperland op maandag 30 oktober a.s. van 7.00 tot 8.00 uur n.m., in café „Havenzicht"; te Wissenkerke öp woensdag 1 november a.s. van 7.00 tot 8.00 uur n.m., in hotel „De Kroon"; te Colijnsplaat op woensdag 1 november a.s. van 9.30 tot 12.00 uur v.m., ten huize van mw. A. T. de Pree, Voorstraat 44. Kortgene, 27 oktober 1967. De ontvanger-griffier, J. J. de Looff. Heden werd van ons weggenomen, na een lang lijden, in het ziekenhuis „Bergzicht" te Goes, onze beste zwager en oom Cornelis Verburg, (echtgenoot van P. C. Wiskerke), in de ouderdom van 79 jaar. Kortgene: C. Vogelaar. P. Wiskerke. S. C. Wiskerke - de Kam. A. Priester - Wiskerke. Kamperland: M. Israël. N. Israël - Wiskerke. Kloetinge: J. C. Bouwens. M. Bouwens - Wiskerke. Goes: P. de Bruyne. J. S. de Bruyne - Wiskerke. Neven en nichten. Kamperland, 26 oktober 1967. juweliers/lied koninklijke inn Kempen Begeer Juwelier - Horloger Korte Kerkstraat 12, Goes, tel. (01100) 5094

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 3