NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD WAGENVGORT n ^^aWicüidl Pion vier heeft DE schoenen portable versterker DERBY BANG VOOR DE IE0GD wDampo geneesmiddelen ba'ndages a.C.VAN DER^REST No. 3271 Zaterdag 28 oktober 1967 71e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen aStereo Ja, dat is pas STEREO en dat voor slechts 420. Vraagt folders en inlichtingen bij GARRARD - SPECIALIST Lange Delft 8 Telefoon 31 31 MIDDELBURG. Zeelands grootste platenliuis. SPANNING TUSSEN DE GENERATIES Het schrikbeeld: „Je weet niet moer wat je aan je kinderen hebt" Is de jeugd van vandaag een schrikbeeld voor de volwassenen? Tot deze op merkelijke conclusie komt de psycholoog drs. H. J. H. Brentjens, wanneer hij in het bekende vaktijdschrift „D.U.X." het zogenaamde jeugdvraagstuk onderwerpt aan een bijzonder knappe analyse, die ook buiten de (academische) lezerskring van het blad aandacht verdient. Reageren de ouderen niet te emotioneel op het gedrag van de jongeren? Worden de problematische kanten van het jeugdvraagstuk niet buiten alle pro porties vergroot? Geen raad wetend met het moderne jeugdgedrag, menen vele ouderen overal „provo's" te ontdekken. Met dergelijke generalisaties wordt de spanning tussen de generaties alleen vergroot. Het ergste van alles is volgens drs. Brentjens dat dit emotioneel verweer tegen moeilijke jeugdverschijnselen vele ouderen verhindert het goede te zien dat steeds in de jeugdigen aanwezig moet zijn. „DE KNOP STAAT OP BARSTEN". De spanning tussen de generaties is een van de karakteristieke kenmerken van onze moderne maatschappij. Generatieconflicten zijn er altijd geweest, maar nooit is de kloof tussen oud en jong zo breed geweest als in onze dagen. Een jongere generatie neemt geen genoegen meer met wat de volwassenen haar aanreikt. De crisis der democratie, het toenemend onbehagen in de maatschappij, in kerken, in allerlei gemeenschappen binnen de samenle- JLw VERKOUDHEDEN VOOR VADER, MOEDER EN KIND ving. wijzen er op dat iets nieuws te gebeu ren staat. „De knop is volgroeid en staat op barsten. De ouderen zien de scheuren en zijn verontrust, terwijl de jeugd al oog heeft voor de bloem, die er uit'te voorschijn kan komen" Allerlei verschijnselen wijzen er op, dat tal loze jongeren de gevestigde wereld te be nauwd vinden, te zeer vastgeroest om de ont wikkeling goede kansen te geven. Daarom komt deze „sceptische generatie" in verzet tegen de oudere generatie. Formule gezocht. De protestsongs, de uitingen van jonge li teratoren, de jeugdige cabaretgezelschappen (Lureleil), de harde en uitdagende journa listiek van jonge persmensen en televisiere porters, de kritiek op de gang van zaken in de kerk, het verzet van de jeugd tegen de aderverkalking van ons politieke stelsel, al deze en vele andere verschijnselen duiden er op dat de jonge generatie een nieuwe formule van sociale samenhang tracht te vinden. Ons wereldbeeld is zichtbaar aan het ver schuiven en oudere mensen houden hun hart vast. Zij komen er gemakkelijk toe om enke le losse verschijnselen (jeugdbaldadigheid, jeugdcriminaliteit, provocisme) ten kwade te generaliseren, alsof alle jongeren in gevange nissen of opvoedingsgestichten zouden zitten. Maar hiermee verraadt de oudere zijn eigen angst voor het nieuwe dat niet meer hele maal van hem zal zijn. Nu wordt de relatie tussen volwassenen en jongeren sterk bemoeilijkt doordat er zoveel nieuwe verschijnselen zijn, waaromtrent de oudere mensen geen eigen ervaring hebben. Weelde. Drs. Brentjens geeft als voorbeeld „de vrije tijd". Toenemend gaat deze een rol spelen in het zelfgevoel van de mens. Daar wordt een groot stuk van zijn leven aan besteed. De jongeren hebben veel uren tot eigen beschik king en zij moeten beseffen dat dit voor de oudere generatie heel lang een ongekende weelde is geweest. Ouderen die de crisis der dertiger jaren hebben meegemaakt of de oorlogsjaren met hun schaduw van armoede en dreiging heb ben gekend, staan zeer onwennig tegenover het nieuwe vraagstuk van de vrije tijd. Zij vinden de jeugd verkwistend, gemakzuchtig of frivool. „Het gaat hen veel te goed", wordt er dan gezegd. Alsof iemand een laagcon junctuur of oorlog nodig heeft om mens te kunnen zijn. Met de kritiek op de jeugd bouwt de ou dere generatie een beschermend kader om zichzelf heen, zo meent drs. Brentjens. En voor zover men iets voor de jeugd doet. ge schiedt dit ook door middel van beschermen de kaders, zoals jeugdhuizen, sportcentra, enz. Herzien. „Maar de verhouding tussen oud en jong vraagt meer. Men zal vergeefs een speel- hoekje in huis inrichten als de rest moeilijk te bewonen blijft. Als er voor de jeugd iets ten gunste veranderen wil, zal het bij de vol wassenen moeten gebeuren. Verstarde vor men van autoriteit en van leiding geven zul len kritisch moeten worden herzien. Hopelijk maakt men er ernst mee. in de kerk, in de politiek, bij gezagshandhaving". De beroemde socioloog Helmut Schelsky heeft de moderne jeugd aangeduid als „de sceptische generatie". Een treffender karak teristiek is er niet te bedenken. De jongste generatie is sceptisch; ze wil niet meer uit de hand van de ouderen eten. „Ik ga naar de kerk, ik stem op die en die partij, omdat pa en moe dat ook doen", een dergelijke horig heid aan de levensbeschouwing van de ou ders was vroeger regel, maar tegenwoordig beslist niet meer. De jeugd wil zélf kiezen, zélf zijn mening bepalen. De nieuwe genera tie is kritisch ingesteld en hiermee zoekt zij dikwijls een geprikkelde afweer bij de oude ren. „Het proces van het ouder worden is op deze wijze pijnlijk geworden", zo constateert drs. Brentjens. Pragmatisme. De nieuwe levensinstelling, die in onze tijd ontstaat en door de jeugd vorm wordt gege ven. duidt hij aan met het woord pragmatis me. Men beschouwt de verschijnselen los van allerlei zwaarwichtige principiële en ide ologische beschouwingen. Alle politieke jeugdorganisaties in ons land, óók de christelijk-historische en de li berale. hebben geprotesteerd tegen de oor log in Vietnam. Waarom? Omdat er elke dag mensen worden gedood. En om de politieke achtergronden bekommert de jeugd zich niet. Er vallen doden, daar gaat het om! De pragmatieke levenshouding! van de jeugd richt zijn pijlen ook op andere zaken, die door de oudere generatie als dodelijke zekerheden worden gehanteerd. Waarom zo veel omroeporganisaties op grond van niet zo héél duidelijke ideologische gronden? Waarom moeten er confessionele partijen zijn enzoveel? Niet voor niets is D'66 vooral de partij van de jongeren geworden, omdat mr. Van Mierlo en de zijnen een taal spre ken, die aansluit bij het moderne levensbesef En tenslotte vormt het onuitputtelijke ter rein van de seksualiteit een bron van conflic ten tussen de generaties. Wat mag en wat mag niet? Hierover denkt grootmoeder wel even anders dan de kleindochter Geëmotioneerd. Volgens drs. Brentjens reageren de oude ren te emotioneel op de wereld van de jon geren. Bij herhaling constateert men uitingen die meer door emoties dan door verstandig inzicht worden ingegeven. Opmerkingen als „ze moeten maar es flink worden aange pakt", „er moest maar es een oorlog ko men". „ze zijn te lui om te werken", mogen soms waar zijn. ze verraden de geëmotio neerdheid van volwassenen. En geëmotio neerdheid is niet het beste middel om je op voedingswerk inhoud en gezag te geven Maar door dit alles is de kloof tussen ou deren en jongeren zo diep. dat drs. Brentjens al spreekt van een spanning tussen twee cul turen, dat wil zeggen tussen twee verschil lende werelden, elk met hun eigën wetten en normen. Met de tienershop. het romantische boe tiekje. met eigen stijl van kleding, van rendez vous, van stars, dans en een eigen jargon presenterende jongeren een eigen wereld. Tegen de ouders? Dat is het grote verschil met vroeger. In een nog zeer nabij verleden had de jeugd geen eigen gezicht. Men bootste pa en moe na en daarmee is alles gezegd. Dat ligt nu anders. De jeugd van vandaag houdt er een eigen cultuur op na en dat zit de ouderen lang niet lekker. Zij ervaren die jongerenwe- reld als iets, dat tégen hen is gericht. „Je weet niet meer wat je aan je kinderen hebt", zuchten veel vaders en moeders. Maar dat is allemaal gemakkelijk gezegd. Want zoals ouders zich door hun kinderen in de steek voelen gelaten, zo voelen de kinde ren zich door hun ouders in de steek gelaten. En ook dat is een naar ding. Als sommige jongeren zich wel eens ernstig misdragen, zou dat ook wel eens kunnen komen omdat de ouders hen verkeerde begage hebben mee gegeven. PARFUMERIE LANGE KERK5TP.42li GOES Het is wel een beetje zuur om zich dat te realiseren, maar het is nu eenmaal een feit dat vele ouders best wat meer werkelijk heidszin zouden kunnen gebruiken, wanneer ze praten over „de jeugd van vandaag". H. T. van Amerongen. (Nadruk verboden). Kruiswoordpuzzel no. 55 HORIZONTAAL: 55. begrip 23. toets alleen (afk.) 1. bergweide 58. het romeinse rijk (afk.) 25. bewijs van verdriet 3. boom 59. vogel 26. hetzelfde 8. eng. luchtmacht (afk.) 61. muziekteken 29. hoefdier 11. meisjesnaam 62. jong dier 30. het geluid van golven 13. bestaat 64. plantengeslacht 31. spijsolie 14. vogel 67. trommel in moskee 32. meisjesnaam 16'. zangnoot 69. voegwoord 34. Amerikaanse bunzing 17. gebakken vloertegel 70. ambtshalve (lat. afk.) 35. eng. voorzetsel 21. roofdier 72. kindergroet 37. kosten koper (afk.) 24. slaapje 73. per expresse (afk.) 38. broeiplaats 25. van het heilige roomse 74. Europeaan 41. prop rijk (Lat. afk.) 75. soort specerij 42. aanhaling 27. strik 76. heidemeertje 43. tandloos zoogdier 28. pers vnw. 44. muziekinstrument 30. primitief wapen VFRTIC A Al - 45. vies 32. zangnoot 46. geogr. aanduiding (afk.) 33. godin 1. werkplaats 47. ijzerhoudende aarde 35. oosterse jongensnaam 2. onsamenhangend 48. steken 36. ieder 4. baardje 54. bloeiwijze 38. duits pers vnw. 5. titel (afk.) 56. insekt 39. gymnastiektoestel 6. in orde 57. wederhelft 40. vis 7. vlug 59. deel v. d. dag (afk.) 41. iemand die zich aan 9. groet 60. spil verbeelding overgeeft 10. de vorm betreffend 62. fr. lidwoord 45. pl. in Limburg 12. handvat 63. soort onderwijs (afk.) 49. recht stuk water 15. 18. jongen bekende motorraces 65. 66. meisjesnaam vogel 50. Europeaan (afk.) 67. speelgoed 51. vogel 19. pers. vnw. 68. pl. in Gelderland 52. aanzien 20. omroepvereniging (afk.) 71. fr. onbep. vnw. 53. ons inziens (afk.) 22. reeds 72. inhoudsmaat (afk.) Oplossing kruiswoordpuzzel no. 54 HORIZONTAAL: 1. arm; 4. subliem; 10 ctr.; 13. neon; 15. libel; 16. lire; 17. karwats; 19. positie; 21. It; 22. sr; 24. gr; 25. e.o.; 27. i.o.; 29. armoe; 32. dr; 34. trema; 37. geest; 39. oor; 40. besogne; 42. nto; 43. p.b.; 44. be; 45. pot; 46. s.g.; 47. o.k.; 48. pos; 50. elegant; 51. lek; 52. Ethel; 54. elite; 56. e.k.; 57. etude; 60. on; 61. j.l.; 62. a.c.; 63. r.i.; 65. ik; 67. matroos; 70. mentaal; 73. adem; 74. lakei; 76. want; 77. ter; 78. vermist; 79. los. VERTICAAL: 1. Ank; 2. real; 3. mortier; 5. ultra; 6. bis; 7. I.b.; 8. iep; 9. eloge; 10. citeren; 11. trio; 12. ree; 14. n.w.; 16. li; 18. as; 20. sr; 23. g.m.; 26. stoppen; 28. om; 30. respect; 31. oogtand; 32. de; 33. stokken; 35. robot; 36. abeel; 37. geste; 38. stoet; 41. oog; 49. shel ter; 51. liniaal; 53. e.k.; 55. I.o.; 57. ecole; 58. ui; 59. ereis; 61. jade; 62, ao; 64. in; 66. kano; 67. mat; 68. r.m. 69. sar; 70. mei; 71. t.w.; 72. I.t.s.; 75. km. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1