Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 14 oktober 1967 no. 3269 De autotentoonstelling in Frankfurt was de grootste die ooit gehouden werd De V.W. nu ook leverbaar met „automatic goed is voor een snelheid die boven de 170 km per uur ligt. Het productieprogram om vat verder de 1600 GT. afgeleid van de Glas 1300 en 1700 GT. maar nu uitgerust met een BMW-motor en een onafhankelijk geveerde achterwielophanging. Enkele nieuwe detail veranderingen aan de carrosserie verraden dat het nu een BMW is. Opmerkelijk mooi is de Glas 3000. die nog wel gesierd is met de naam Glas. al staat er direct ook de naam BMW achter. Het gehele BMW/Glas program is nu dusdanig uitgebreid, dat van de Goggo- mobil tot de Glas 3000 een grote modellen- reeks voor de klantenkring van deze gereno- meerde firma ter beschikking staat. Ford Duitsland voert op geen van haar mo dellen de naam Taunus meer. De 12M en 15M/TS ondergingen diverse detailverande ringen, de 17M. 20M en 20M 'ViTS werden aan de buitenzijde zodanig bijgeschaafd, dat men van geheel nieuwe modellen kan spre ken. De nieuwe Ford 17M is langer en bre der dan zijn voorganger, waardoor de lijn strakker en soberder lijkt. Er is keus uit vele carrosserievariaties en motorvermogens. De 20M/TS is nu ook leverbaar met een 2300 cc motor, die we evenals de andere typen uit gebreid op de Hockenheimring bereden. Deze snelste uivoering heeft een geweldige acce leratie. een zeer goed wegligging die voor spelde wat er in snel genomen bochten zou kunnen gebeuren en een uitmuntend stel be krachtigde remmen die zeer goed doseerbaar waren. Unaniem was de autopers van mening dat Ford met deze serje automobielen z'n leidinggevende positie op de internationale automarkt zal behouden en misschien zal ver groten. Het Opel nieuws bestond uit een nieuwe serie Olympia typen, die tussen de Kadetï en Rekord komen te liggen. De interieurruim te is dezelfde als bij de Kadett, maar de uit monstering staat op een hoger niveau. De Olympia modellen betekenen een belang rijke verbreding van het toch al niet kleine Opel program. Alle Opeis hebben nu achter wielophanging met schroefveren, stabilisator stang. terwijl de Kadet en Olympia typen met verschillende motorinhouden te leveren zijn. Imponerend was bij Opel de accele ratie van de Rally-Kadett, die leverbaar is met een motor met 1000 cc. De Kadett wordt in 14. de Olympia in 10 uitvoeringen vervaar digd; of deze uitgebreide modellenreeks in z'n geheel ook in Nederland leverbaar is. is op dit moment niet te zeggen. De Rekord en Commodore worden in 13 verschillende uit voeringen gefabriceerd. Volkswagen heeft ..het nieuws" al in Ne derland gelanceerd. Uiterlijke veranderingen aan de ..kever", het model is er veel aan trekkelijker door geworden, bestaan o.a. uit: Verhoogde en aanmerkelijk steviger bum pers. verticaal geplaatste koplampen, vei- ligheidsstuurnaaf die bij frontale botsing voorkomt dat het stuur naar binnen dringt en een tweedelig remsysteem. Op diverse uit voeringen is een halfautomatische versnel lingsbak leverbaar, waarbij het koppelings pedaal ontbreekt. De mogelijkheid tot scha kelen blijft echter, de bak is met drie ver snelling uitgerust. De ontwikkeling van deze „Sportomatic" en ..Automatic" is in samen werking met Porsche tot stand gekomen. Auto Union brengt Audi in diverse varianten. De 72. de 80 L. de Super 90 en de Variant. Een vergelijk tussen deze type-uitvoeringen bestaat grotendeels uit hoeveelheden pk's. luxere uitmonstering en andere kleine de tails. Audi had voor de testauto's een enkel model uitgerust met normale banden en de andere type met radiaalbanden. Wanneer men deze na elkaar berijdt komt direct naar vooren dat radiaalbanden verre de voorkeur verdienen boven de normale banden. De Audi die vanwege zijn voorwielaandrijving een onderstuurde automobiel is. d.w.z. dat de auto bij hoge snelheid bijzonder richtings- stabiel is. maar moeilijk snel een bocht is door te krijgen, werd eensklaps veel neutra ler wanneer radiaalbanden gemonteerd wa ren. Twee merken banden werden gemonteerd nml. Continental Rap 14 en Dunlop Sp. Bei den gedroegen zich uitstekend, ondanks de grote hoeveelheid regen die het circuit de gehele dag overspoeld had. Radiaalbanden zijn bijzonder geëigend voor slecht weer. heb ben een kortere remweg en een aanmerkelijk groter raakvlak met de weg dan normale banden. Wanneer andere merken radiaal banden gemonteerd waren zullen deze ook zeker hun goede eigenschappen getoond hebben. Veel belangstelling trok de nog niet lever bare Honda 4-persoons sedan, die veel weg heeft van de Engelse B.M.C. mini's. De foto op deze pagina geeft een mooi beeld van de compacte buitenafmetingen en de aantrek kelijke uiterlijke vormgeving. In Duitsland wordt in januari 1968 begonnen met afleve ring aan de kopers. De motor is een twee cilinder met een bovenliggende nokkenas, die over een groot aantal pk's beschikt zodat acceleratie en topsnelheid op een zeer aan vaardbaar niveau zullen liggen. Hat had op de stand het type 125 staan die de gehele dag van een complete automobiel veranderde in allemaal gedeelten. Zeer in genieus was dit geconstueerd en een grote trekpleisten voor het publiek. Dit type 125 heeft een 4 cilinder moter met twee boven liggende nokkenassen en zal zowel in Duits land als in ons land. waar Fiat zeer sterk vertegenwoordigd is en de tweede plaats in de autoverkoop in'neemt, een 'bestseller wor. den. Dit geldt eveneens voor het type 124 dat" in ons land al een groot aantal bewonderaars telt. Een indrukwekkend aantal koetswerken van Italiaanse en Zwitserse meesterstylisten gaf aan deze hal een fraai decor. De Wartburg 1000 werd op deze tentoon stelling in station-car-uitvoering aan het pu bliek voorgesteld. Een grote aan de boven zijde scharnierdende deur gaf toegang aan een ruim interieur, zodat ook omvangrijke ba- .gage gemakkelijk naar binnen kan. Hallen met accessoires, toebehoren, gereedschap pen en alles wat maar enigszins met auto mobielen te maken heeft vulde vele ruimten. Al deze attributen zijn dankbare objecten voor vele automobilisten die hun automobiel wat opvallender, sneller en duurder willen doen lijken De markt op dit gebied breidt zich steeds verder uit. Van de Franse mer ken is het vooral Citroèn die de aandacht vraagt met de nieuwe Dyane die juist afge lopen week-end in alle Citroen garages ten toongesteld werd en vanaf dit moment le verbaar is. Peugèot heeft op het type 204 een dashboard met ronde instrumenten ge kregen. terwijl Renault de typen R 4 en R 10 van een gewijzigd front heeft voorzien. De R 4 heeft tevens een 4-versnellingsbak ge kregen die de auto aanmerkelijk aantrek kelijker maakt. Een imponerende show van personenwa gens, bedrijfsautomobielen, touringcars, ca ravans en toebehoren benevens accessoires, dat was de Internationale Automobil Ausstel- lung in Frankfurt am Main die kort geleden haar poorten sloot. Het enorme terrein met de vele hallen, waaronder een nieuwe reus achtige grote, waarin alle personenautomo bielen ondergebracht waren, was iedere dag voor vele tienduizenden het doel van hun be zoek. De dagen, dat wij deze gigantische ex positie van het technisch vernuft bezochten, was het bijna niet mogelijk bij alle automo bielen te komen. Alleen de openingsdag, toen in de mórgenuren televisie, radio en pers de gelegenheid hadden rustig alles te bekijken, hebben we de nieuwigheden in ons op kunnen nemen. Vele concerns hebben technische ver beteringen en uiterlijke veranderingen door gevoerd, anderen kwamen met geheel nieuwe modellen aan de markt. Met deze vernieu wingen hoopt men de teruggaande conjunc tuur, die vooral in Duitsland de kop heeft op gestoken. tijdig in te dammen. De buitenlandse autoconcerns o.a. Peu geot. Citroen. Simca. Renault en niet te ver geten het grootste Italiaanse merk Fiat deden op de Duitse markt steeds betere zaken. De meeste Duitse automobielfabrieken hebben cp deze tentoonstelling voor belangrijk nieuws gezorgd. Revolutionair nieuws bracht NSU in de vorm van de nieuwe RO 80. die zo'n grote belangstelling had. dat deze fabriek op haar stand tot eenrichting verkeer moest overgaan om alles nog een beetje in goede banen te leiden. Geen enkele bezoeker wilde een eerste blik op deze fabelachtige geraf fineerde automobiel missen. Op de Hocken heimring. het prachtige nieuwgebouwde cir cuit ter hoogte van Heidelberg, hebben we deze RO 80 en vele andere automobielen uit gebreid kunnen berijden. Voor één dag was dit circuit het domein van de Motor Presse Club om de aanwezige automobieljournalis ten de gelegenheid te geven alle door de Duitse fabrieken beschikbaar gestelde auto mobielen te berijden. Het prettige van zulk een testdag is. dat men de auto zodanig be rijden kan, dat in een kort tijdbestek een ge fundeerd oordeel gegeven kan worden, zon der dat er direct gelet moet worden op te genliggers of gevaarlijk rijdende automobilis ten. Men kan zich volledig concentreren op de kwaliteiten van de testauto's. Twee ron den reden we de RO 80 en in deze korte tijd hebben we gemerkt dat de wegkwaliteiten alsmede de remmen fabelachtig waren. De zit en het uitzicht door de grote gebogen voorruit naar voren en opzij en de vormge ving van het magnifieke instrumentenpaneel zullen velen bekoren. Het front dat heel laag begint en stilistisch tot het mooiste behoort dat "ooit in de automobielarchitectuur gecre- eerd werd. verleent de gehele automobiel een bijzondere styling. Windtunnelproeven hebben aangetoond dat NSU met deze vorm geving de ideale lijn het meest benadert. De Wankelmotor die hier in een twee-kamer uit voering voor de aandrijving zorgt, loopt sta tionair wat onrustig, maar bij gasgeven wordt dit een turbine-achtig gezoem en is het ge hele rijden en bedienen een waar genoegen. Verder biedt het NSU program de typen Prinz-4, de 1000, de 1200 en de TT en TTS. Geleidelijk aan wordt NSU een van de grote Westduitse concerns. BMW introduceerde de snellere versie van de 1600, die in Tl uitvoering 105 pk levert en NSU Ro-S0, rijkwaliteifen op eenzame hoogte en qua vormgeving zeer gestaagd. 3 types Audi op do Hockenheimring. Railyes als de East-African Safari hebben zeker nut voor de kwaiiteit van de auto. De Opel Kadett en Olympia. De DAF 44 in Ralley uitvoering. De nieuwe Wartburg 1000 stationcar. De FIAT 125, een bestseller.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 3