NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Rennies Ploovier heeft DE schoenen Raadsvergadering Wissenkerke Sluitende gemeentebegroting en een soepele bespreking daarvan. Brandend maagzuur, (assette No. 3269 Zaterdag 14 oktober 1967 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Onder voorzitterschap van burgemeester P. Wisse kwam j.l. maandagmiddag de raad dezer gemeente in voltallige zitting bijeen. Na een kort welkomstwoord van de voor zitter en voorlezing van het gebed, worden de notulen van de vorige vergadering, met een kleine correctie op de woorden van het lid Koole, onveranderd vastgesteld en worden enige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Onder deze ingekomen stukken zijn twee brieven van Ged. Staten. De eer ste behelst een goedkeuring tot het doen van een uitgaaf van f 175.000.voor de bouw van een verenigingsgebouw te Kamperland en de tweede behelst de machtiging tot het doen van een uitgaaf van 4.500.voor herstraten gedeelte Dorpsweg te Wissenker ke. Hierna wordt z.h.s. een wijziging in het Algemeen Ambtenarenreglement en de Ar beidsovereenkomsten verordening vastgesteld Het voorstel van b. en w. om de woning Dorpsdijk 80 onbewoonbaar te verklaren, wordt eveneens z.h.s. aangenomen. De voor zitter doet voorlezing van de 12 punten waarop het advies van Hoofd-Ingenieur-Di- recteur van de Volkshuisvestiging en Bouw nijverheid berust om tot onbewoonbaar verklaring over te gaan. Het lid Koole vraagt of het de bedoeling is om op korte termijn tot sloping over te gaan, daar anders binnen zeer afzienbare tijd de gehele woning niet meer te aanschouwen is en of dit het aan zien van het dorp niet ten goed komt. De voorzitter vraagt zich af of het wel gewenst is gezien de omliggende woningen tot sloping over te gaan. Hij zal echter maat regelen nemen om het gewraakte van Koole tegen te gaan. Een krediet in rekening-courant, ten be drage van f 230.000.bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten, wordt even eens z.h.s. goedgekeurd. Een wijziging in de gemeentebegroting 1967 wordt z.h.s. vastgesteld. De openbare lagere school te Wissenkerke heeft een stuk minder leerlingen dan de bij zonder school aldaar. Daar aan de hand van de o.l. school het bedrag per leerling wordt vastgesteld, zou dit, door dit zeer geringe aantal, tot een veel te hoog bedrag aanleiding geven. Reden waarom b. en w.. evenals voorgaande jaren, de raad voorstellen deze school als een bijzonder geval aan te merken, hetgeen door de raad z.h.s. wordt inge willigd. Het verzoek van de raad van Purmerend om adhesie te betuigen aan een motie tegen de verlangde verhoging van de plaatselijke belastingen, wordt op voorstel van b. en w. druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct! voor kennisgeving aangenomen. Een structu reel begrotingstekort, veroorzaakt door ta ken van bovengemeentelijk belang, wordt hier niet zo spoedig gevreesd. Hierna brengt de voorzitter de begroting 1968 in behandeling. Bij deze begroting was een overzicht van b. en w. gevoegd, hetgeen wij hieronder laten volgen: Ter gelegenheid van de aanbieding van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1968, willen wij, gewoontegetrouw, allereerst een overzicht verstrekken van de belangrijkste werken enz., die betrekking hebben op het dienstjaar 1967. Hieronder kan het volgende worden ver meld: De bouw van 20 ratiowoningen in het bestemmingsplan van de kom Kamperland is in volle gang. Door deze bouw, met daar naast de bouw van 50 bejaardenwoningen door andere lichamen (30 bejaardenwonin gen te Kamperland en 20 te Wissenkerke). wordt een belangrijke stoot gegeven in de richting van een oplossing tot verkrijging van een betere woningvoorziening in deze ge meente. Het verbeteren van de Dorpsweg te Wissenkerke zal nog dit jaar plaats hebben. Pogingen worden aangewend om het geraam de gedeelte van de rioleringswerken te Geers- dijk nog dit jaar uit te voeren. Het vereni gingsgebouw voor de kom Kamperland zal dezer dagen kunnen worden aanbesteed. Er is een bedrag uitgetrokken voor kosten van voorbereiding voor de bouw van een vereni gingsgebouw voor de kom Wissenkerke. Het sportterrein te Wissenkerke is verbeterd, ter wijl gelden zijn beschikbaar gesteld voor een omheining van een speeltuin te Kamperland. Verder is aangevangen of zal spoedig begon nen worden met de volgende werken: het ver breden van de Spuidijk te Kamperland, het dempen en rioleren van sloten langs de Oost- havendijk en Campensnieuwland en uitbrei ding van de pasveersloot te Wissenkerke. De elektrificatie van de onrendabele ge bieden is thans geheel uitgevoerd. De uitbrei ding van de Chr. Nat. School te Kamperland, o.a. met twee lokalen is zo goed als gereed. De jachthaven te Kamperland kon in de loop van het jaar in gebruik worden genomen. Met deze aanleg en de bouw van een aantal zo merwoningen. is de realisering van de plan nen aan het Veerse Meer definitief op gang gekomen. In de ontwerp-begroting 1968 zijn de vol gende nieuwe kapitaalswerken opgenomen: a. de uitvoering van het tweede gedeelte van het rioleringsplan te Geersdijk, b. de vernieu wing van de bestrating van de Kerkstraat te Wissenkerke, c. een bijdrage aan de Ruilver kaveling in kosten van verbetering van we gen aan de Noordzeekust-Oosterschelde, d. een verenigingsgebouw voor de kom Wissen kerke en e. een instructiebad bij het gymnas tieklokaal. De raming van de kosten van vorenge noemde werken zullen u blijken uit staat lila, behorende bij de ontwerp-begroting 1968. Voorts zijn in deze ontwerp-begroting o.a. de volgende uitgaven op hogere bedragen ge raamd dan in de oorspronkelijke begroting voor het jaar 1967: de wedden van het ge- meentepersoneel e.a., in verband met pro centuele verhogingen in 1967, de kosten voor openbare verlichting, kosten voor plaatsing van nieuwe verkeersborden, een nieuwe rij dende baar voor de begraafplaats te Kam perland, hogere kosten voor onderhoud van straten en wegen, meerdere kosten voor ge meente-reiniging in verband met hogere bij dragen aan de Gemeenschappelijke Ophaal dienst voor Huisvuil, hogere uitgaven ingevol ge de Algemene Bijstandswet, voornamelijk door stijging van verpleegkosten en meer ver pleegden in inrichtingen en tenslotte hogere kosten voor aandeel gemeenschappelijke re geling Veerse Meer. Uiteraard drukken ook de kapitaalslasten (rente en afschrijving) van de nieuw ge raamde kapitaalsuitgaven voor het eerst op de begroting. Bij deze ontwerp-begroting worden u te vens voorstellen gedaan tot verhoging van de volgende subsidies: a. verhoging van hét subsidie aan de Stichting Ned. Kampeer- raad, van f 10.tot f 100.per jaar en b. verhoging van het subsidie aan de Provinci ale Afdeling van de Vereniging voor Vreem delingenverkeer van f 50.— tot 100.per jaar. Een en ander heeft weer geleid tot een ho ger uitgavenpeil dan het vorig jaar, waarte genover echter ook een aantal inkomsten (voornamelijk enige belastingopbrengsten en de algemene uitkering uit het gemeente fonds) op een hoger bedrag konden geraamd Het uiteindelijk resultaat is dusdanig, dat het mogelijk is op deze wijze een sluitende be groting te ontwerpen. Teneinde echter wat meer financiële armslag te kunnen hebben om andere nog hierna te noemen reden, wil len wij u toch voorstellen een tweetal belas tingen in billijke mate te verhogen. In de eerste plaats de reinigingsrechten, waarvan het tarief thans f 17.50 per emmer bedraagt. De bijdrage, welke de gemeente moet betalen aan de Gemeenschappelijke Op haaldienst voor Huisvuil bedraagt reeds meer dan f 20.per emmer. Daarbij komen voor de gemeente nog de kosten voor het op halen van het grove huisvuil, het onderhoud van de stortplaats, de afschrijving op de em mers e.d., waardoor een recht van f 24. per emmer, zoals in een aantal omringende gemeenten reeds is vasgtesteld, niet onbillijk wordt geacht. Door deze verhoging wordt voorkomen, dat het nadelig verschil tussen de kosten van reinigingsdienst en de op brengst van de reinigingsrechten, te groot zou worden. De meerdere opbrengst zal door deze verhoging plm. f 6.500.bedragen. De hondenbelasting bedraagt thans f 15.-- per hond. Aangezien de oorspronkelijke be doeling van deze belasting, de beperking van het aantal honden is. terwijl door het grote aantal honden in de gemeente vrij veel last wordt ondervonden, wordt voorgesteld het tarief te verhogen van f 15.tot f 25. per hond. Door deze verhoging zal een meer opbrengst worden verkregen van plm. dui zend gulden. Op vorenstaande wijze is het ons college mogelijk gebleken een sluitende begroting te ontwerpen, met een post voor onvoorziene uitgaven, groot f 16.042.46. Aan bovengenoemde beschouwing voegt de voorzitter nog het volgende toe: De finan ciële positie van de gemeente is niet ongun stig. Als belangrijkste factor daartoe kan ge rekend worden dat uit het gemeentefonds een grotere bijdrage werd ontvangen dan de ra ming bedroeg. Dit bedrag per inwoner is nu 95 hoger dan in 1959. Om economische redenen wil men trachten de rioleringswerk zaamheden te Geersdijk in één keer uit te voeren. Het is goedkoper eenmaal een werk te laten verrichten van f 100.000.dan tweemaal f 50.000.Een instructiebad te Wissenkerke is gepland in de onmiddellijke omgeving van de ulo-school aldaar. Geraam de kosten f 75.000.De reserves van de gemeente Wissenkerke belopen een bedraö van f 171.719.70, terwijl er nog een andere reservepost is ten bedrage van goed f 184.000.Met slechts een geringe belas tingverhoging is men er in geslaagd een groot aantal posten op de begroting te plaat sen. In feite worden alleen de reinigingsrech ten en de hondenbelasting verhoogd. Na af sluiting van de begroting zijn nog een 14-tal aanvragen binnengekomen voor subsidie of een subsidieverhoging. De voorzitter zegt het eens een jaar kalmpjes aan te willen doen. Niet dat hij daarmee het doel of het werk der betrokken verenigingen niet onderschijft, doch eventjes uitblazen is wel gewenst. B. en w. willen alleen aan de verzoeken van de Kampeerraad en de' Provinciale VVV aan dacht besteden, hetgeen in hun voorstellen onder punt 12 en 13 tot uiting komt. Hierna krijgen de leden gelegenheid het hunne te zeggen over deze begroting. Als eerste spreker komt de heer Sandee naar vo ren. Hij zegt het volgende: Mijnheer de voorzitter, Naar aanleiding van de begroting 1968 wil ik eerst opmerken, dat de strekking van het beleid, welke hieruit spreekt, over het alge meen mijn goedkeuring kan wegdragen. In dien in de periode 19671968 zal kunnen worden begonnen met de verschillende kapi taalswerken uit te voeren waarover b. en w. in de toelichting spreken, zoals de riole ringswerken te Geersdijk (ik hoop dat het nu toch niet bij een belofte blijven zal), het cre- eren van goede vergaderruimte enz., zal daarmede weer een belangrijke stap gezet worden tot het op peil houden van de „leef baarheid" van onze dorpskernen. Wat de verhoging van lasten betreft, ik vind de verhoging van de reinigingsrechten veel spijtiger dan die van de hondenbelasting Maar als het nodig blijkt, zal ik ook eerstge noemde wel moeten aanvaarden. Toch, mijnheer de voorzitter, rijzen er wel enkele vragen. Daar is de tegenvallende ex ploitatie van de jachthaven, Is hier alles aan gedaan wat er aan te doen viel? Ik doel hier b.v. op de publiciteit, maar ook op de totale afwezigheid van „het horecabedrijf", of hoe men dit noemen wil, of ook andere gelegen heden tot het doen van kleinere of grotere aankopen. Kortom, mijn menig is: het is een mooi object die jachthaven, maar dan heb je ook alles gehad. Er is geen bedrijvigheid of geoorloofd vertier. Verder wilde ik wel graag weten of b. en w. ook in de nabije toekomst mogelijkheden zien om, ter ontlasting van de Veerweg en Spuidijk enz. te Kamperland, de geprojec teerde nieuwe weg van het Veerse Meer naar de weg voorbij Kamperland uit te voeren? Dan wil ik wijzen op publicaties betreffen de de Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht. Ik heb gelezen dat er in gemeenteraden op Walcheren al gesproken wordt over het erbij betrekken van Noord-Beveland. Nu weet ik wel dat deze Dienst formeel bij een aparte stichting is ondergebracht, maar de belan gen onzer gemeente zijn toch wel dusdanig, dat men zich afvraagt: wat gaat er eigenlijk om? Het hoofd van de dienst is nog altijd ziek. zei de voorzitter op de vorige raads vergadering ongevraagd. Jawel, maar onze ervaringen in groter verband waren hier vroe ger nou ook niet zo schitterend, meen ik. (Centrale Dienst „De Bevelanden"). Boven dien rijst dan toch in de huidige omstandig heden wel de vraag: en het bij ons in dienst zijnde personeel dan? Ik wil u niet verhelen, dat de toestand bij Bouw- en Woningtoe zicht me wel met enige zorg vervult. Een volgende zaak die me getroffen heeft, is de (alweer) uitgebreide personeelsbezet ting op de secretarie. Bij een al maar dalend inwonertal, na een „doorlichting" van een bu reau, waarover door een raadslid de ver zuchting werd geslaakt: „wat is dat duur", werd er nog al wat efficiënter werkwijze ver wacht. Maar ik heb moeten constateren, dat het baren der bergen hier niet met al dan deze spreekwoordelijke muis heeft voortge bracht. Ik hoop overigens wel dat het gehéle alles voor Baby's huidje .STOFVRIJ AFGESLOTEN! secretarie-personeel, onder leiding van onze secretaris, als één team zal kunnen werken, gedragen door de hoogachting en het ver trouwen van de raad en de burgers. Met de bede, dat het ons gegeven zij deze gemeente zó te dienen dat het de zegen des Heren zal kunnen wegdragen, eindig ik deze beschouwing. De heer Zuijdweg zegt maar een enkele opmerking te hebben. In grote trekken kan hij zich verenigen met de begroting zoals die voor hem licht. Ook hem was de exploitatie van de jachthaven tegengevallen en niet de exploitatie alleen. Hij was er de afgelopen zomer nog al eens wezen kijken en hij vond het er erg doods. Er is niks. Voor het dorp Geersdijk is hij blij dat nu met de riolerings werkzaamheden een aanvang kan worden ge maakt. Ook het lid Koole betuigt in eerste instan tie zijn instemming met de aangeboden be groting. Hij is eveneens blij voor Geersdijk dat de plannen voor de nieuwe riolering ge realiseerd kunnen worden. De jachthaven is voor hem een heet hangijzer, vooral omdat het er een doodse beweging is. De scheepjes kunnen er alleen een. ligplaats vinden, maar voor de opvarenden is er niets. Men kan er noch het een noch het ander kopen. In een vorige vergadering had hij eens geïnformeerd hoe ver het stond met b.v. de vestiging van een horeca-bedrijf. Hebben b. en w. moeite zulk een object te realiseren? Verder heeft hij in de begroting gemist de nieuwe weg naar de kruising Noordweg/Veerweg. Hoe en in welke vorm denkt men het samengaan van de gemeente met de N.H. Kerk in verband zie vervolg pagina 2. Kruiswoordpuzzel no. 53 HORIZONTAAL: 62. interest 2. niet in bijzonderheden 64. kindergroet gaand 65. tandeloos zoogdier 8. naaigerei 67. laatst leden 12. eerwaarde vader 68. fijn weefsel 14. bewijs van verdriet 69. woonschip 15. grappenmaker 71. deel v. h. hoofd 16. vis 73. rivier in Italië 18. voorzetsel 74. pers. vnw. 19. hetzelfde 75. zeepwater 20. chin, maat 77. ik (Lat.) 22. rivier in Italië 78. deel v. h. jaar 24. luchtmacht 80. damp 26. bedorven 82. dus (eng.) 28. slede 83. rangtelwoord 29. pers. vnw. 84. vast 30. consulaire dienst (afk.) 32. schaakstuk VERTICAAL: 34. vlaktemaat 35. woestijn 1. markttent 38. als eerder 3. militair 39. loot 4. bid (Lat.) 41. soort hond 5. papiermaat 42. berghol 6. korst, die zich op 44. spil heeft vastgezet 46. pers. vnw. 7. meisjesnaam 47. zangnoot 8. de onbekende 48. lidwoord 9. mestvocht 49. schuld voldoen 10. aanhaling 53. familielid 11. maanstand 56. vaartuig 13. Eur. hoofdplaats 57. soort onderwijs 15. lijn 58. bekend Nederl. dichter 17. laatste nieuws 61. drank 21. deel v. e. wapen 23. uitroep 25. jongensnaam 27. goud (fr.) 28. vogel 31. zuidvrucht 33. schrede 34. transportbedrijf 36. klaar 37. ambtshalve (Lat.) 39. groente 40. zuigt 43. hoefdier 45. pl. in Korea 46. opening 50. speelgoed 51. lyrisch dichtstuk 52. kloosterzuster 53. militair 54. soort onderwijs 55. selenium 59. waterkering 60. voorzetsel 62. rondhout 63. zoals de akten getuigen 66. afgod 68. gebogen 70. groente 72. dubbelklank 73. voorzetsel 76. graskluit 78. Frans lidwoord 79. voorzetsel 80. heilige 81. zangnoot Oplossing kruiswoordpuzzel nom 52 HORIZONTAAL: 1. monter: 7. robber: 12. aria; 13. orel; 14. nt; 16. inept 17. pi; 18. twijfel: 19. spatel: 20. ee; 21. re; 22. leve; 24. steel; 26. deen; 28. graniet; 29. offerte; 31. erts; 34. koele; 35. stok; 38. ie; 39. ol; 40; legaal; 42. stoere; 43. ap; 44. abeel; 45. dp; 46. sela; 48. ader; 51. dralen; 52. gordel. VERTICAAL: 1. mantel; 2. na; 3. trofee; 4. ei; 5. rail; 6. kreupel; 7. rots; 8. or; 9. beraad; 10. bl; 11. ruilen; 15. twee; 17. pere; 23. vaart; 24. sterk; 25. laffe; 27. eerste; 30. terdege; 31. ei land; 32. roep; 33. stapel; 35. stoter; 36. oord; 37. klepel; 41. laan; 42. slag; 46. sa; 47. Ie; 49. do; 50. rd. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1