NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD caball lero lÜ I (hmt fliii lm Rennies HilOi Plouvier heeft DE schoenen Regeert een ozonlaag in stratosfeer het weer? wmhbbIB W Brandend maagzuur, ^fèelaótinejdruk kan welvaart keren Ondernemingszin en expansiedrang worden afgeremd het zit er beslist in! te Colijnspiaat en te Kamperland «O fTS"S V i DE COÖPERATIEVE No. 3268 Zaterdag 7 oktober 1967 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Raadselachtige maxima en minima Geen samenhang met zonnevlekken Het weer op onze aarde wordt voor een belangrijk deel beïnvloed door de gebeur tenissen in een zone tot 10 kilometer hoog rond onze aarde. Maar de wetenschap heeft ook ontdekt dat er nog andere fac toren een rol spelen en zeer waarschijnlijk moet men deze in nog hogere luchtlagen zoeken. Zolang men van al deze factoren het abc niet kent, zal het nog steeds een bij zonder moeilijke opgave blijven weersver wachtingen op lange termijn te geven. De geleerden zitten echter niet stil. Dank zij de vooruitgang van de techniek zijn ze in staat steeds verder in de ruimte rond om onze aarde door te dringen en verschil lende mysteries te ontsluieren. In de jaren na de laatste wereldoorlog hebben geophisici zich steeds meer ge- anders dan andere CONSTANTE KWALITEIT-25 STUKS ft.» interesseerd voor het onderzoek van de ozonlaag in de lagere stratosfeer, die zich op een hoogte bevindt tussen 20 en 50 kilometer boven het aardoppervlak. De me teorologen onder hen interesseerden zich vooral voor deze, wat concentratie, omvang en temperatuur betreft, aan sterke wisseling onderhevige laag. Zij vermoeden dat deze processen niet zonder invloed zijn op de weersverhouding in groot ruimtelijk ver band. In eerste instantie gaat het daarbij dus om verbetering van de weersvoorspel ling op lange termijn. Wat is ozon? Voor een goed begrip van wat er in deze ozonlaag plaatsvindt, is het nodig dat we iets weten van wat ozon is en in welke verhouding het in die laag voorkomt. Een ozonmolecuul bestaat uit 3 zuur stofatomen. terwijl normale zuurstofmole culen slechts 2 zuurstofatomen bezitten. Ozon is een instabiel, bleek blauw gas met een karakteristiek frisse, tamelijk doordrin gende geur, die we wel eens ruiken v direkt na een hevig onweer. In de voedingsmiddelenchemie wordt het bijvoorbeeld voor groentekleurstoffen en in olie voor bleekdoeleinde gebruikt. Ook in de laag met de maximale concentratie ozon. de laag tussen 20 en 50 kilometer hoogte, is de concentratie betrekkelijk ge ring. namelijk slechts één ozonmolecuul op niet minder dan tien miljoen normale zuur stofmoleculen. Betekenis Een andere interessante wetenswaardig heid met betrekking tot deze ozonlaag is wel, dat de kortegolfstraling van de zon in het gebied van deze ozonlaag buitengewoon sterk wordt geabsorbeerd. In dit grote absorbtievermogen ligt de grote biologische betekenis van de ozonlaag, want wanneer deze er niet zou zijn, kon de zon onbe lemmerd haar ultra-violette stralen naar de aarde zenden en onder de inwerking daar van zou hier alles verbranden. Deze ozon- De cijfers uit de miljoenennota 1968 heb ben ons er nog eens met nadruk op gewe zen hoezeer in Nederland een economisch gezonde lucht bedorven dreigt te worden door de druk der verschillende belastingen. De rijksbegroting meldt dat in 1968 zo ongeveer 30% van het nationaal inkomen via de schatkist wordt uitgegeven. Als we de argumenten beluisteren waar mee nieuwe lasten worden verdedigd en de bronnen bezien die daarvoor worden aan geboord, dan weten wij dat de belastingdruk laag is dus voor het leven op aarde on misbaar. Het grote absorbtievermogen is ook oor zaak van de relatief hoge temperaturen in de ozonlaag. Wanneer we nagaan, dat het al vriest op slechts geringe hoogte boven het aardoppervlak (we denken aan berg toppen met eeuwige sneeuw), dan kunnen we ons wel indenken hoe koud het moet zijn op zo'n twintig tot vijftig kilometer hoogte. De ozonlaag is echter door die absorb- tie van ultraviolette zonnestralen niet zo koud als men zou verwachten. Op haar bovenste grens, op ongeveer 50 kilometer hoogte, schommelen de temperaturen tus sen 20 en +10 graden Celsius. Aan de onderste grens van de stratosfeer meten we aanzienlijk lagere temperaturen; voor onze breedte kan een gemiddelde waarde van 55 graden Celsius worden aangenomen. Ontstaan Tot nu toe weten we niet met absolute zekerheid op welke" wijze ozon in de at mosfeer ontstaat. Men is echter over het algemeen de. mening toegedaan, dat foto- chemische processen, teweeggebracht door de ultraviolette zonnestralen met een korte golflengte, uit normale zuurstofmoleculen het drie-atomige ozon doen ontstaan. Te vens is deze straling verantwoordelijk voor de verschillende veranderingen in de ozon laag, zoals het ozongehalte, de tem peratuur e d. Op die manier vinden er ver anderingen plaats die van grote invloed zijn op de weersomstandigheden op aarde. Tot deugdelijke uitspraken over de be trekking tussen de weersverhoudingen op de aardbodem en de dynamische processen in de stratosfeer zullen we pas kunnen ko men, wanneer het mogelijk is ze een aantal jaren waar te nemen en te meten zoals dit nu in de lagere luchtlagen het geval is. Daar wordt nu aan gewerkt. Het is wel duidelijk dat het bij de ozon om een ui terst gevoelig medium gaat. dat zeer ..ner veus" reageert op invloeden van elke soort. Zijn we eenmaal in staat de metingen van deze reacties over een zo groot mogelijk tijdvak te analyseren, dan zullen we waar schijnlijk veel nauwkeuriger dan tot nu toe het geval was, kunnen zeggen, wat ..daar boven" in de stratosfeer feitelijk gebeurt. Dat deze nieuwe inzichten ook aan te wen den zijn voor verbetering van de weers voorspellingen. is wel zeker. (Nadruk verboden). Werner Nodde. in Nederland het punt begint te naderen waarop een verdere verhoging onmiddellijk invloed gaat krijgen op de inspanning die naar hogere welvaart moet leiden, de be lasting gaat een grote invloed uitoefenen op de activiteit van de burgers. Laten wij nu eens niet beginnen met te wijzen naar de óndernemers, het aantal werksters dat beschikbaar is om in par ticuliere huishoudingen te helpen is onvol doende om de vraag té bevredigen. Toch zwerft er een beduidend aantal van deze nij vere dames van werkhuis naar werkhuis met een voortdurend verzoek aan de werk geefster om hun loon niet aan de belasting op te geven Fiscaal kwaad Zien wij even naar de gehuwde vrouwen in het algemeen dan weten wij daarvan dat de bereidheid van haar om in loondienst te gaan of naast de huishouding nog als zelfstandige te werken buitengewoon ge ring is. Leggen wij ons oor te luister dan weten wij dat de fiscus daarvan een van de belangrijkste oorzaken is. Hoeveel pro- duktieve kracht hiermee voor ons land wordt omgezet in theekransjes en nutteloze be zigheden valt niet bij benadering te schat ten. Ook de begrotingen worden door het fis cale kwaad aangetast voor zover men er de voorkeur aan geeft niet aan de belasting opgegeven inkomsten liever te verteren dan financieel onzacht door de fiscale mand te vallen. Voorts zal nooit kunnen worden be rekend hoeveel inspanning om een betere positie te bereiken achterwege blijft om dat in die betere positie de staat voor de helft of meer meeprofiteert. Als dit proces in de privé-huishoudingen reeds zo'n belangrijke rol speelt, hoeven wij niet te vragen naar de toestand in het bedrijfsleven. Afgeremd Expansies van bedrijven worden afgeremd omdat men het met het oog op de fiscale konsekwenties de moeite niet waard vindt. De rendabiliteit van een groot aantal be drijven wordt opzettelijk ondermijnd omdat druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct! anderd de fiscale druk te groot wordt. Er wordt luxueus gebouwd, grandioos ont vangen en lang gereisd omdat de fiscus mee betaalt, ongeacht of de likwiditeit van de bedrijven er door geschaad wordt. Bij elk bedrijf dat in nood raakt, heft men een royaal presentatiebeeld. Men wijt dit aan wanbeheer van de ondernemers. Het is juist maar het is evenzeer juist dat de staat medeverantwoordelijk is voor zo'n maatschappijbeeld. Ook daar moéten wij aan denken wanneer er onverwachts enkele honderden werknemers weer ergens op straat staan. Dezelfde medeverantwoordelijkheid van de overheid zien wij bij het bepalen van de goede gang van zaken in een aantal be drijfstakken. Wanneer in een bepaalde sector van het bedrijfsleven de prijzen moeten wor den verhoogd door verzwaarde belasting druk, kan het publiek soms overzwaaien naar geheel andere artikelen. Van zo'n ko persstaking kan een bedrijf zonder zelf schul dig te zijn, de dupe worden. Niet alTeen de winstcijfers veranderen dan maar ook de zio vervolg pagina 1, 2e blad. (van enze economische medewerker) Het zit er in, dat u a!s spaarder óók cliënt wordt voor andere bankzaken. U gaat bijvoorbeeld naar het buitenland met vakantie. Daarvoor zijn vreemde va luta nodig en een reisverzekering. U wilt In effecten beleggen of gebruik maken van de bankgiro. Ja, dan Is het toch wel gemakkelijk, dat uw spaarbank èlle bankzaken doet Zo houdt u de zaak In één hand. In één bank... de Ralffel- zal u graag nader inlichten Kruiswoordpuzzel no. 52 1 I 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1 IT ■12 13 is PfSl16 I Hl H17 18 1 BH BB'9 I ■B Hgpjglj BgBgH BBB21 22 23 I H24l 25 |H26 p 1 1 m m mm [28 H||29 31 32 3 3 H" I I I I Hl35 36 37 Had bdaJM BB39 40 pi m^21 H ddu Hg BRr5 H46 47 I 48 49 50 51 I 52 R HORIZONTAAL: 40. wettig 11. verwisselen 1. opgewekt, fit 42. sterke, dappere 15. telwoord 7. bridgeterm 43. waterpeil 17. vader (Frans) 12. zangstuk 44. boom 23. snelheid 13. plaats in Oost-Europa 45. displaced person (afk.) 24. krachtig 14. deel v. d. Bijbel (afk.) 46. muziekteken 25. bange 16. ongerijmd 48. bloedhuis 27. voor alles 17. onmeetbaar getal 51. talmen 30. grondig 18. onzekerheid 52. buikriem 31. door water omgeven land 19. strijkmes 32. strook 20. water in Friesland VERTICAAL: 33. opgetaste hoop 21. zangnoot 1. kledingstuk 35. oude munt van I2V2 ct 22. uitroep 2. voorzetsel 36. plaats 24. handvat 3. zegeteken 37. deel van een luidklok 26. Europeaan 4. vogelprodukt 41. met bomen beplante weg 28. steensoort 5. spoorstaaf 42. klap 29. aanbieding 6. mank 46. N.V. (Franse afk.) 31. delfstof 7. steenmassa 47. Frans lidwoord 34. koude, frisse 8. goud (Fr.) 49. zangnoot 35. rond stuk hout 9. overweging 50. eerwaarde heer 38. dat is (Lat. afk.) 10. welwillende lezer (Lat. afk) 39. geogr. aanduiding (afk.) (Lat. afk.) Oplossing kruiswoordpuzzel no. 51 HORIZONTAAL: 1. smederij; 6. kombuis; 11. lol; 12. lel; 13. oei; 14. I.t.s.; 16. lee; 18. opa; 19. stut; 20. kern; 22. Zaan; 24. oase; 26. kelim; 28. aster; 29. gnoe; 30. Soest; 32. nabij; 33. tes; 34. Deli; 37. moker; 39. trap; 42. onder; 43. notie; 44. oord; 45. Nero; 46. Orel; 49. hert; 51. Ina; 54. ore; 55. are; 56; ara; 58. sol; 59. Lia; 60. tuinder; 61 prelaat. VERTICAAL: 1. slonzig; 2. moe; 3. Eli; 4. eelt; 5. IJlst; 6. kalk; 7. meer; 8. ulo; 9. iep; 10. slagerij; 15. Tunis; 17. eerst; 19. snee; 21. noen; 23. ako; 25. ara; 27. motor; 28. Assen; 31. eek; 34. drogist; 35. lor; 36. indo; 37. meter; 38. rover; 39. tint; 40. ree; 41. probaat; 47. rood; 48. leer; 49. harp; 50. rede; 52. nou; 53. Ali; 56. ala; 57. Ria. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1