NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen IIFFEISEHBANK ,e Kamperland DE COÖPERATIEVE te Colijnsplaat en No. 3264 Zaterdag 9 september 1967 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Zwijgend zien de officiële getuigen toe. Kroonprinses Margrethe van Denemarken, enkele maanden geleden gehuwd met een Franse graaf. Graaf Ferdinand von Bismarck, goede vriend van prins Claus. Mevrouw Smith - Roèll, huisvriendin van de Oranjes. Mevrouw Gösta von Amsberg. moeder van prins Claus. Prof. dr. J. Zijlstra. oud-premier. ..De ouders van Willem-Alexander hebben echt niet voor de aardigheid of terwille van de show U gevraagd zo dicht bij de doop vont te komen staan. Zij hebben dat ge vraagd in de verwachting, dat ze voortaan inderdaad kunnen rekenen op uw belangstel ling en meeleven, op uw steun en advies, ook op uw kritiek en vooral op uw gebed bij het opgroeien van hun kind", houdt ds. Kater hun voor. „Ik weet", zegt hij. „Uit uw serieuze voorbereidingen, dat u die taak kent. Dat heb ik duidelijk kunnen mer ken". Het is een eerlijke toevoeging van de predikant, een persoonlijk woord dat niet voorkomt in de tevoren opgestelde tekst van zijn predikatie. Ook deze predikatie van ds. Kater is een hoogtepunt. Hervormden, Rooms-Katholieken, maar ook mensen, die in hun dagelijks leven nooit een kerk bezoeken, luisteren aandach tig. worden gegrepen door de rustige stem, de bezielende woorden. „De ouders rekenen op ons allemaal, op alle aanwezigen, op allen die via radio of televisie hier getuigen zijn. Wij zijn allen medeverantwoordelijk voor het geestelijk klimaat, waarin een kind momenteel moet opgroeien". Een klimaat, dat hij niet als erg gunstig schetst en dat alleen overwonnen kan worden, waarschuwt hij. als het kind de geest van Christus mee krijgt. Prinses Beatrix knikt, nauwelijks merk baar, als wil ze de woorden van ds. Kater bevestigen. De kleine prins in haar armen, gekleed in de lange, feestelijke doopjurk van kostbare „point de gaze de Bruxeiles", die koning Willem III in 1880 aan koningin Em ma schonk (en die ook bij de doop door prinses Beatrix en prinses Christina werd gedragen), steekt een kleine hand omhoog om speels het gezicht van zijn moeder aan te raken. Ds. Kater heeft ook waardevolle woorden over de praktijk van het koningshuis. Hij bidt, dat zowel de ouders als de prins de vrijheid mogen hebben om zichzelf te zijn. „Dat is in onze tijd helemaal geen vanzelfsprekend heid voor een vorstenkind. Daar verkijkt de buitenwereld zich vaak op. Niemand is zo onvrij ,als iemand, die in een paleis of een Zie voor vervolg pagina 2. Kruiswoordpuzzel no. dB HORIZONTAAL: 54. deel van de V.S. 24. nieuw 1. tekengerei 56. plaats 25. aanw. vnw. 7. werelddeel 57. slingerplant 27. Europeaan 13. water in Utrecht 59. jongensnaam 28. vruchtennat 14. zachte massa 60. bar 30. denderen 15. tentoonstellingsgebouw 61. boom 31. koeienmaag in Amsterdam 63. zangnoot 32. boom 16. inhoudsmaat 65. bevel 34. bedevaartplaats 17. nummer 66. kerkelijke straf 36. ingedikt sap 18. rustplaats 67. onbep. vnw. (fr) 39. bepaalde tijdsduur 19. meisjesnaam 68. voorzetsel 40. nieuw (eng) 20. eerwaarde heer 70. windrichting 43. zelfzucht 22. danskoor 72. huid 44. jongensnaam 24. ontkenning 73. vriend (fr) 45. bejaard 26. enak 74. uitstalkast 47. verdelgingsmiddel 29. houder van schepen 75. bewegingsvrijheid 48. eng. lidwoord 31. meisjesnaam VERTICAAL: 49. woedend 33. godsdienst 1. nood; angst 41. Nederl. Radio Unie 35. voor 2. ijzerhoudende aarde 52. jong dier 36. spook 3. tot en met 53. gedicht 37. fr. voegwoord 4. bediende 55. uitroep 38. beetje (fr) 5. opdracht 57. zuur 40. snavel 6. deel v. h. been 58. vogel 41. per expresse 7. slede 60. vulkaan 42. mank 8. niet vet 62. rustig 43. stofmaat 9. land in Europa 64. beetje 45. in orde 10. hetzelfde 67. familielid 46. drenk- en waadplaats 11. visnet 69. zoals de akten getuigen 48. geheel de uwe 12. muziekterm 71. dubbelklank 50. pl. in Italië 21. goedgeefs 72. familielid 52. vogel 23. boom 73. reeds Oplossing kruiswoordpuzzel no. 47 HORIZONTAAL: 1. schol; 6. karaf; 11. hak; 12. mom; 14. lid; 16. trapeze; 18. arabesk; 20. oog; 21. lok; 22. eer; 23. rekstok; 28. ale; 29. Ob; 30. t.w.; 31. snee; 32. lap; 34. abri; 36. Po; 37. pastoor; 38. os; 39. kooi; 41. kin; 42. torn; 45. nn; 47. Ge; 49. alf; 51. griffel; 54. era; 56. nee; 57. sul; 58. karwats; 61. notitie; 64. tot; 65. Ems; 67. ode; 68. beleg; 69. blond. VERTICAAL: 2. chagrijn; 3. hap; 4. oke; 5. r.o.; 7. ala; 8. rib; 9. adelaar; 10. stoet; 12. melk; 13. mast; 15. akker; 17. roe; 19. sol; 23. roeping; 24. eb; 25. statief; 26. Ot; 27. kwartel; 31. sok; 32. L.S.K.; 33. pon; 35. ion; 40. offerte; 43. roesten; 44. Banka; 46. nr; 47. ge; 48. palet; 50. Lea; 52. Ilse; 53. Fons; 55. rui; 59. wol; 60. Ate; 62. tol; 63. ido; 66. mi. Prine Willem-Alexander van Oranje gedoopt SOBERE PLECHTIGHEID IN DEN HAAG. Den Haag (nnp) Voor het eerst sinds 116 jaren weer een Prins(je) van Oranje bij de doopvont in de Haagse Grote of St. Jacobskerk; Prins Willem-Alexander. Op donderdag 27 april 1967, 's avonds om drie minuten voor acht uur geboren in het Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht. Afgelopen zaterdag. 2 september 1967, rond twaalf uur 's middags middelpunt van een ingeto gen. sobere, maar toch indrukwekkende plechtigheid: de bediening van de Heilige Doop. Buiten de kerk (eigendom van de Her vormde Gemeente) is het guur en winderig. Langs de route, die de dertien auto's met de dopeling, de gelukkige ouders, de andere leden van de Koninklijke Familie en de ge tuigen volgen, zijn niet zo veel toeschouwers. De wagens rijden nogal snel van het Paleis Huis ten Bosch, op de rand van Wassenaar en de Residentie, naar de kerk in het hart van Den Haag. Het is moeilijk een glimp op te vangen van de inzittenden. En tenslotte kan iedereen alles heel comfortabel in de eigen huiskamerzetel, dankzij het beeld scherm, van nabij volgen. Alleen rond het statige kerkgebouw zijn een paar duizend mensen bijeen. Juichende kinderen, volwas senen, die zwaaien en lachen of alleen maar nieuwsgierig kijken, opeen gedrongen door metalen politiehekken. Zij zijn door geen wind, geen bui te verdrijven. Het is ook hun feest, zal later de leider van de kerkdienst, ds. Hendrik Jan Kater, zeggen. De Haagse straten glimmen, nat van de regen. Maar als om half twaalf de statige hofauto's voor de Grote Kerk stoppen, komt aarzelend een blekerig zonnetje te voorschijn. Het op het laatste moment boven de kerk ingang aangebrachte baldakijn, hetzelfde dat op 10 januari van dit jaar boven het Haagse stadhuis was aangebracht voor het huwelijk van prinses Margriet en de heer Van Vollen hoven. behoeft in elk geval niet als regen scherm dienst te doen. Binnen in de Grote of St. Jacobskerk. die al moet stammen uit de jaren rond 1280 toen op deze plaats een bidkapel werd ge bouwd voor de graag in deze streken jagende Graaf Willem II van Holland, is het stil en warm. Achttienhonderd genodigden zijn bijeen. Ministers, kamerleden, vertegen woordigers van de kerkgenootschappen in Nederland, alle commissarissen van de ko ningin. Ook vier poliopatientjes, die het Prinses Beatrixfonds vertegenwoordigen. O- verbekende sportmensen, zoals Anton Gee- sink en de beide zusjes Kok. Delegaties uit alle provincies, gewone mensen in hun beste pak of een gehuurd jaquet, die trots maar wat onwennig temidden van alle gezags dragers zitten. Het is in principe dezelfde doopplechtig heid zoals die steeds in Hervormde kerken wordt gehouden. Dezelfde procedure, de zelfde gebeden. Alleen het speciale doop gebed van de emeritus predikant ds. J. H Sillevis Smitt (die op 10 maart vorig jaa de predikatie hield bij de inzegening van het huwelijk van prinses Beatrix en prinr Claus) is helemaal afgestemd op de doop van het prinsje. Hij bidt: „God, ook dit kind is uw kind. Laat dit kind een man worden, maar laat de man een echt mensenkind blijven, uw kind". Zijn gebed zegt al. wat later ds. Kater in zijn predikatie nog eens zal benadrukken: ook een prins is een gewoon mens, die in een niet gemakkelijk leven de hulp van God nodig zal hébben. Het is de wens van prinses Beatrix en prins Claus, dat de plechtigheid eenvoudig is. Het kerkgebouw is niet al te uitbundig versierd. Hier en daar wat witte bloemen en pastelkleurige rozen. Alles is veel soberder dan destijds bij de doop van prinses Bea trix. ook in deze Haagse kerk. Zo ontbreekt in de uit moezel-kalksteen gehouwen doop vont het grote gouden bekken, dat wel werd aangebracht voor de doop van de moeder van Willem-Alexander. Ruim een uur is uitgetrokken voor de kerkdienst. Enkele dagen tevoren hebben Haagse ambtenaren een generale repetitie gehouden om te zien of alles kan verlopen zoals het op papier is gezet. Hun antwoord is bevestigend. Maar zaterdag wordt het tijdschema toch met een half uur over schreden. Onder invloed van de bijzondere sfeer in de kerk, een sfeer die wordt ver sterkt door de orgelklanken en de zang van het in stemmig zwart geklede Nijmeegse Studentenkoor en het Haagse Jeugdkoor, lijkt alles trager, nadrukkelijker en meer ingetogen te verlopen. De duidelijk zichtbare moderne techniek, luidsprekers, microfoons en televisiemonitors (aangebracht om ook hen. die niet zo'n gunstige plaats in de kerk hebben, alles te laten zien), kunnen geen afbreuk doen aan de bijzondere stem ming van deze aan tradities en symboliek zo rijke handeling. Wanneer ds. Kater tot driemaal toe wat waterdruppels uit de doop vont over het hoofdje van de prins laat lopen en daarbij met luide stem de doop formule spreekt, kijkt ieder ademloos toe. De prins heeft de oogjes open, kijkt van zijn moeder naar de predikant en weer naar zijn moeder. De ontroering is duidelijk af te lezen op het gezicht van prinses Beatrix. Het is het hoogtepunt van de plechtigheid. zal u graag nader inlichten reisverzekering reischeques een rustig gevoel op vakantie. Neem nooit teveel geld in contanten mee als u op vakantie gaat. U kunt het zo gemakkelijk verliezen of het kan u ontstolen worden. Neem reischeques! En als u dan bovendien voor een luttel bedrag aan premie een reisverzeke ring sluit, kunt u rustig met vakantie gaan. Mogen wij het even voor u in orde maken? Gaiizcpoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1