Wat nu met KruppP PREDIKBEURTEN P.V. DE BLAUWE DOFFER naar de stembus I ZONDAGDIENST ARTSEN .j. Dit weekend doen dienst dokter Klein Wassink, tel. (01199) 3 04 en dokter 't Hart. tel. V (01107) 3 38. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland SEPTEMBER 2 zaterdag 3 zondag 4 maandag 5 dinsdag 6 woensdag 7 donderdag 8 vrijdag hoogwater 0.48 13.16 1.42 14.06 2.29 14.51 3.15 15.33 3.57 16.16 4.39 16.56 5.18 17.35 voor zondag 3 september 1967 Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 9.30 uur ds. R. P. Ytsma (Jeugddienst met medewerking van het korps Wilhelmina en extra collecte voor het jeugd werk) en 2 uur ds. R. P. Ytsma. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Alb. van den Ban en 2 30 uur ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Kerk Kats 10.30 uur ds. J. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. B. C. de Gelder. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. B. C. de Gelder en 2.30 uur de heer Kraak. Geref. Kerk Wissenkerke 9.30 uur ds. Schippers uit Amsterdam en 4 uur ds. Sloot uit Rilland-Bath. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Dragt van Tilburg. Geref. Kerk Geersdijk 10.15 en 2.30 uur ds. Sloot uit Rilland-Bath. Geref. Kerk Colijnsplaat 11 en 4 uur ds. Schippers uit Amsterdam. Oud. Geref. Kerk Kamperland 9.30. 2.30 en 6.30 uur ds. B. Toes van Kinderdijk. Geref. Gem. Kamperland 10. 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat 10. 2 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10. 2.30 en 6 uur leesdienst. Katholieke Kerk Kamperland Toeristenkerk ..De Molenhoek" Heilige Mis 10 uur. Heden overleed zacht en kalm in haar Heer ep Heiland, in verpleegtehuis Ter Valcke te Goes, onze geliefde en zorg zame moeder, behuwd- en grootmoeder Jacoba Karman, (weduwe van C. Kole), in de ouderdom van 71 jaar. Vlissingen: J. M. Kole. J. Kole - de Ridder. Rijswijk (Z-H): M. J. Kole. G. Kole - Bei je en kleinkinderen. Colijnsplaat, 31 aug. 1967. De begrafenis zal plaats vin den D.V. op maandag 4 sep tember 1967, des namiddags te 14.00 uur te Colijnsplaat vanaf het zaaltje. Gelegenheid tot condoleren maandagmorgen van 10 tot 11 uur, Oostkerkstraat 11. Vervolg werkbezoek thans ruim 40 arbeidsplaatsen tellende in dustrie, uit te groeien tot zeker 100 man, is de gemeente zeer gelukkig. Een bijzonder moeilijk probleem is de dijk- recreatie. doordat vele dijken particulier be zit zijn. Er dreigt een handel te ontstaan in kleine perceeltjes zeedijk. Een onteigenings mogelijkheid is in deze zeer gewenst. De sportvisserij. sterk in omvang toenemende, is, dacht ik. alleen te begeleiden indien bewerk stelligd kan worden, dat deze sport, gecon centreerd op enkele daartoe geschikt te ma ken punten, wordt uitgeoefend. Dit zal dan via de sport-organisaties dienen te geschie den. Eerst dan zal de overlast, die de grond gebruiker nogal eens ondervindt, tot een mi nimum beperkt kunnen worden. Meneer de Commissaris, mijne heren, ik wil het hier bij laten. Ik hoop dat ik u met dit vluchtige overzicht een indruk heb gege ven van de moeilijkheden en wenselijkheden en u tevens heb laten proeven van de richting welke het gemeentebestuur van Kortgene graag zou inslaan. Hartelijk dank voor uw aandacht en ik geef graag het woord aan collega Wisse, voor een toelichting op de activiteiten van het an dere deel van ons eiland. Burgemeester Wisse, evenals zijn collega staande voor een aantal kaarten van zijn ambtsgebied, wees op het betrekkelijk kleine aantal inwoners, wat. jammer genoeg, nog steeds een dalende lijn vertoont. Geersdijk heeft 400 inwoners. Wissenkerke 1100 en Kamperland 1600 inwoners. Naar verhouding is de oppervlakte van de gemeente groot te noemen, n.l. 5780 ha. Het hoofdbestaan van de bevolking vormt nog steeds de landbouw, hoewel ook hierin het aantal werknemers daalt. Om een indruk te geven: in 1967 wa ren 1200 ha met graan ingezaaid. 530 ha met aardappelen en 700 ha met suikerbieten. Naast genoemde landbouw is de laatste jaren de recreatie steeds meer en meer een factor van betekenis gaan worden. Het aan tal overnachtingen gaat nog steeds met sprongen omhoog. Via 82420 in 1962, 183065 in 1965 wordt er voor dit jaar belangrijk over de 300.000 overnachtingen gerekend. Een aantal dus. dat ook in provinciaal verband zeker niet weggecijferd kan worden. Tot zijn grote vreugde kon burgemeester Wisse mededalen, dit jaar hoegenaamd geen moeilijkheden met de recreanten gehad te hebben. Slechts een enkele maal was het hier en daar tot baldadigheden of vernielin gen gekomen. Een pluspunt, wat zeker mede zijn oorzaak vindt in de grote toevloed van ganse families. Vervolgens beschreef burgemeester Wisse aan de hand van het bestemmingsplan in hoofdzaak de huidige situatie. De Banjaard bezit 140 woningen, op de Schotsman/Rui- terplaat en langs de haven van Kamperland is plaats voor 468 woningen. Daarvan neemt het plan Heyse 346 woningen en het plan Schuwer 122 woningen voor zijn rekening. In het plan Heyse zijn reeds 130 exploitatie vergunningen uitgegeven en in dat van het plan Schuwer 46. In beide plannen zijn reeds een aantal woningen opgetrokken. Dat de recreatie voordelen oplevert, wil de burgemeester niet ontkennen, maar daar tegenover staan ook enorme uitgaven. Vele voorzieningen, zoals aanleg van parkeerter reinen, verbreding en verbetering van wegen, worden weliswaar in ruilverkavelingsverband uitgevoerd, doch geld moet er steeds op ta fel komen. Zo heeft o.a. de aansluiting van de onren dabele percelen op het elektriciteitsnet de gemeente f 90.000.gekost, de kosten aan de Oosthavendijk worden geraamd op een bedrag van f 60.000.Dan komt nog de verbreding van de Spuidijk en staan nog e- nige wegen op verbreding en verbetering te wachten. Ter bestrijding van al deze kosten in de recreatieve sector heeft men te Wis senkerke een woonforensenbelasting in het leven geroepen, die volgens het kohier dit jaar f 16.000.zal opbrengen. Wat de nieuwe jachthaven te Kamperland betreft, verkeert deze nog in een aanloop stadium. Dit seizoen heeft men nog niet op volle toeren kunneh draaien, doch de burge meester was hoopvol gestemd op het vol gend seizoen. Door meer bekendheid aan deze nieuwe jachthaven te geven hoopte hij op een gunstige exploitatie. Met dank voor de aandacht aan deze sum miere opsomming geschonken, besloot bur gemeester Wisse zijn overzicht. Een groot aantal vragen werd hierna over beide burgemeesters uitgestort, die vaak direct de kern van het probleem aansneden, waaruit bleek, dat zowel de Commissaris als de leden van G.S. zich terdege op deze mid dag hadden voorbereid en het voormalige ei land Noord-Beveland hun niet geheel onbe kend was. Hierna begaf het gezelschap zich naar Delta-Marina voor het nuttigen van een kop thee. vanwaar enige tijd later vertrokken werd voor een rondrit over Noord-Beveland. Allereerst werd een bezoek gebracht aan het bungalowterrein te Kortgene en aan het zwembad, Langs het nieuwe bungalowterrein ..Deltona" werd vervolgens koers gezet naar de ..Rusthoeve" van de heer P. J. Bom. vanwaar over de Oesterput de gemeente Wissenkerke werd bereikt. Hier werd een bezoek gebracht aan camping ..De Room pot", bungalowdorp „De Banjaard". de nieu we jachthaven, te Kamperland en werd op het terrein Heyse een nieuwe bungalow bezich tigd. Te Kamperland en Wissenkerke werd tevens voorbij de in aanbouw zijnde woning wetwoningen en bejaardenwoningen gereden. Over een gedeelte nieuwe rondweg tenslotte keerde de stoet weer naar haar uitgangspunt terug. Uitslag concours Parkestone 26 augustus Deelname 32 duiven. 1 P. J. Verburg 12.25.36 181.084 2 C. Versluis 27.18 176.491 3 P. van Belzen 37.25 183.190 4 P. J. Verburg 36.49 2 5 S. Verburg 39.00 181.084 6 W Bouwense 44.13 186.339 7 s. Verburg 40.14 2 8 1. G. Oele 40.36 181.358 GENERAALKAMPIOEN 2 3 1 2 3 1 2 3 Duif alle vluchten 1 L. de Fouw H63-257483 779.1 2 C. Geelhoed H65-517721 3 G. van Liere H65-526173 Aangewezen oud 1 G. P. Geelhoed 2 L. de Fouw 3 J. C. Priester P. J. Verburg 3080.5 L. de Fouw 2741.5 A. J. Bouterse A 2361.4 L. de Fouw 2741.5 G. van Liere 2189.5 G. P. Geelhoed B 2046.5 P. J. Verburg 3080.5 A. J. Bouterse 2361.4 J. J. Goulooze C 2058.9 P. de Waal 2011.4 B. Siereveld 1453.6 J. J. Verwey Jr. 1373.7 683.3 625.3 683.3 525.8 519.3 punten punten punten punten punten punten punten punten punten punten punten punten punten punten punten punten punten punten DE STAALFABRIEKEN IN N V. MET REGERINGSTOEZICHT Enige erfgenaam heeft geen belangstelling (van onze Duitse correspondent) ESSEN (P&P) Sinds het overlijden van Alfried Krupp von Bohlen und Halbach, in leven president-directeur en alleen-eigenaar van het Krupp-concern met meer dan 100.000 werknemers, vraagt menigeen in het Ruhr- gebied zich af. wat er met de vele grote be zittingen van de familie zal gaan gebeuren. Alfried Krupp von Bohlen und Halbach overleed kort voor zijn zestigste verjaardag (13 augustus j.l.) aan astmatische bronchi tis. aan welke ziekte hij reeds van kindsbeen af leed en welke kwaal nog verergerd werd door het feit. dat hij een kettingroker was. Krupp die reeds een maand voor zijn over lijden zijn kleine bungalow nabij de voor- vaderlijkë villa: „Hügel" aan de Rijn. niet meer had verlaten, was een verwoed automo bilist en in Essen en omgeving kende ieder een zijn zilverkleurige Porsche-coupé met het kenteken E-RZ-3, daarnaast was hij een uit stekend fotograaf van natuuropnamen. In zijn optreden naar buiten was de thans overle dene verlegen en bijna mensenschuw. Krupp was reeds vele jaren wettelijk gescheiden van zijn echtgenote, daar hij slechts liefde op kon brengen voor het voorvaderlijk, in 1811 gestichte bedrijf „Friericht Krupp Hüt- tenwerke A.G.", te Essen/Ruhr. Zijn (enige) zoon Arndt von Bohlen und Halbach. 29 jaar oud en de enige erfgenaam van het wereldconcern, heeft reeds laten we ten geen belangstelling te hebben voor het bedrijf van zijn voorouders. Hij heeft met op zet het eerste deel van zijn familienaam Krupp weggelaten. Hij gebruikt nu alleen het laatste deel. dat de familie dankt aan de laatste Duitse keizer Wilhelm II von Hohen- zollern. die de familie Krupp in de adel stand heeft verheven. Einde dynastie. De familie-onderneming is 150 jaar lang steeds van vader op zoon als erfgenaam o- vergegaan. Met het overlijden van de 59-ja- rige Alfried kwam gelijktijdig een einde aan de Krupp-dynastie. die kenbaar was over de gehele wereld aan de drie ineengestrengelde ringen. De laatste president-directeur had reeds besloten het familiebedrijf om te zetten in een naapjloze vennootschap, hetgeen op 13 augustus j.l., de verjaardag van Alfried. zou plaatsvinden en het is juist dit laatste, persoonlijke besluit van deze alleenheerser over een wereldconcern geweest dat zijn dood heeft verhaast. De laatste Krupp von Bohlen und Halbach was in geen geval de dynamische zakenman waarvoor men hem versleet. De daaraan ver bonden werkzaamheden liet hij voornamelijk over aan zijn beide voornaamste onderdirec teuren Günter Vogelsang en Berthold Beitz. Op 31 juli 1948 werd de overledene door het Internationaal Militair Tribunaal te Neu renberg tot twaalf jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Niet omdat men hem ook maar enig oorlogsmisdrijf ten laste kon leggen, doch alleen op grond van het feit. dat Al- fried's oude vader, die in werkelijkheid te recht had moeten staan, zwaar ziek was. der halve niet voor het gerecht kon verschijnen en er toch een Krupp veroordeeld diende te worden. Alfried bleef slechts zes jaar in de gevan genis van Landsberg, waaruit hij in februari 1951 op last van de Amerikaanse Hoge Com missaris John McCloy werd ontslagen. Eén der voorwaarden aan deze invrijheidsstelling verbonden was dat Krupp zijn concern van de hand moest doen. Het pijnlijke geval deed zich toen voor. dat er in de wereld niemand gevonden kon worden die bereid bleek te zijn om het Krupp-concern over te nemen. De „Grote Vier", te weten Amerika. Enge land. Frankrijk en Rusland, lieten toen de zaak voor wat ze was. namelijk in handen van Alfried Krupp von Bohlen und Halbach Wat nu? In maart van dit jaar geraakte het con cern in ernstige financiële moeilijkheden, de staalindustrie in de gehele wereld bleek op de terugweg te zijn. Onder-directeur Berthold Beitz zag zich genoodzaakt om de West- duitse bondsregering, de regering van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen en ver schillende Duitse bankconcerns om een fi nanciële hulp van maar liefst 540 miljoen gulden te verzoeken. Regeringen en banken stelden echter als eis. dat het éénmanscon- cern zou worden omgezet in een naamloze vennootschap (GmbH). Alfried Krupp gaf zonder enige terughou dendheid of tegenzin de gevraagde toestem ming, wel inziende dat een andere weg moei lijk te vinden zou zijn. Zélf zou hij op zijn verjaardag van dit besluit in een directie bijeenkomst mededeling doen. doch schrifte lijk had zulks reeds in de door Krupp be woonde bungalow aan de Rijn plaats gevon den. Voor het overige besliste de dood an ders. Aan het licht kwam. dat Krupp reeds lang bezig is geweest om de fabrieken onder te brengen in een n.v. en het industrie-vermo gen in een stichting. Ook dit laatste heeft intussen plaats gevonden, waarbij zij opge merkt. dat het persoonlijk vermogen van Krupp onaangetast blijft en vele miljoenen guldens bedraagt. In de nieuw ingestelde bestuursraad van het concern hebben niet alleen de twee voor naamste directeuren Vogelsang en Berthold Beitz, die beiden tot directeur-generaal zijn benoemd, zitting. Ook vertegenwoordigers van de bondsregering en van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen hebben als rege ringscommissaris medezeggenschap in de gang van zaken, terwijl van bankzijde de bankiers Abs en Krüger van de „Bank deut- sche Lander" in de directie zijn opgenomen. Het staat echter als een paal boven wa ter. dat het concern zich in de naaste toe komst alleen met de produktie van staal zal blijven bezig houden en de in zijn bezit zijn de kolenmijnen zal afstoten, daar in die sec tor de produktie niet lonend meer is. Dit zal het ontslag van circa 15.000 mijnwerkers ten gevolge kunnen hebben. Het eveneens aan het Krupp-concern toebehorende grote wa renhuis met een aantal filialen „Kon- sum-Anstalt" genaamd, evenals het grote hotel „Essener Hof", beide te Essen geves tigd. zullen om dezelfde redenen van de hand worden gedaan. Ongeveer 4.000 te Essen staande en in eigendom aan het Krupp- concern toebehorende arbeiderswoningen, werden verkocht daar het bezit er van 'voor het bedrijf evenmin lonend bleek te zijn. Het directorium zal pogen het bedrijf weer rendabel te maken doch dit zal gezien de internationale en economische toestand in de wereld niet meevallen, (Nadruk verboden). Een verkiezingsstrijd in een of ander land in het Verre Oosten zou ons betrek kelijk koud kunnen laten, maar nu het om Vietnam gaat. lijkt heel de wereld er bij betrokken te zijn. En heel de wereld ziet met argusogen toe hoe het bij die verkie zingen zal gaan. Want wanneer die verkiezingen op eerlijke wijze plaats hebben, kan het heel in teressant worden te zien welke koers de Vietnamese politiek neemt. Wanneer er een binnenbrandje is. is men blij als de brandweer komt. Maar als die alle meubels met dat gespuit voorgoed bederft, een deel van het huis afbreekt, de bewoners op straat komen te staan, dan neigt men er toe het middel erger te vinden dan de kwaal. Dit is wel zo ongeveer het standpunt van bijna alle Vietnamezen. De strijd, die is be gonnen om hen „vrij en gelukkig" te doen leven, heeft hun alle kans op een vrij en ge lukkig leven ontnomen. Als de kruik op de stenen valt, wee de kruik! De dorpen worden verwoest, de landerijen platgebrand, de bestaansbronnen vernietigd, de mensen uit hun vertrouwd milieu wegge rukt. voorzover ze geen slachtoffer worden van de strijd. Ook geestelijk geraken deze mensen vol komen ontworteld; hun bestaan en hun reli gie zijn gebonden aan de bodem. 't Moet eerlijk! Er zijn wel zeer duidelijke tegenstellingen tussen pro- en anticommunisten, maar zo langzamerhand worden die overstemd door het vrijwel universele verlangen naar vrede, naar een ophouden van deze uitzichtloze si tuatie. Dit verlangen is het minst sterk bij die genen, die de macht uitoefenen en voor wie een veranderde toestand geen voordeel, waar schijnlijk slechts nadeel brengen kan. Onder deze omstandigheden worden de verkiezingen gehouden, die, zo is de pre tentie. de stem des volks moeten doen horen Deze verkiezingen worden gehouden onder bet regiem van de militaire regering-Ky, die geheel steunt op de militaire bijstand van de Verenigde Staten. Thans zal moeten blijken of ze ook nog kan rekenen op steun uit het volk. Daartoe is het nodig, dat die verkiezingen strikt eerlijk worden gehouden en dat ook de tegencandidaten volledig aan hun trek komen. Amerika's pretentie. Ook in Amerika zien velen dat in en Sena tor Robert Kennedy heeft zich tot hun woord voerder gemaakt. Amerika heeft de pretentie, de burgers van Vietnam bij te staan in hun strijd om de vrijheid. Het kan die pretentie alleen waar maken indien vrije verkiezingen het een dui delijk votum van vertrouwen van de Vietna mese burgerij geven. Zou het de indruk wekken, dat de rege ring-Ky de hand heeft in een uitslag, die alle reden geeft tot verdenking, dan heeft Ame rika voor de wereld zijn gezicht verloren. Dan spreekt men van een doorgestoken kaart. Dan kan men zeggen, dat het Amerika niet meer om de vrijheid van Vietnam gaat, maar dat het Vietnam alleen gebruikt als strijdterrein voor zijn machtsstreven. Het verzet. Het verzet tegen Johnson's politiek neemt in en buiten het Congres toe. vooral nu de strijdmacht tot over het half miljoen solda ten wordt opgevoerd, nu verhoging der be lastingen is aangekondigd, nu van de Great Society niets terecht komt en generaal West- moreland nog maar steeds geen zegepraal in het vooruitzicht kan stellen. Men zal er steeds minder voor voelen deze offers te brengen indien zou blijken, dat het Vietnamese volk eigenlijk de Amerikanen maar liever ziet vertrekken dan dat deze si tuatie bestendigd blijft. Gaat men met de stemmen manipuleren om een andere indruk te vestigen, dan voelen deze Amerikanen zich „genomen" en zullen zij hun protesten voegen bij die van zeer ve len buiten Amerika. En in 1968 worden de verkiezingen in Amerika gehouden! En dan? Eigenlijk zou het voor de Amerikanen, en speciaal voor Johnson, een zegen zijn als de Vietnamezen uiting gaven aan hun verlan gen hun eigen zaakjes maar zelf te willen op knappen. Dan kon Amerika zich terugtrek ken met een gebaar van „dan moeten jullie het zelf maar weten". Het zou nog een in drukwekkend gebaar zijn ook. Maar of het zo gemakkelijk zal gaan? Al verlangen bijna alle Vietnamezen naar het einde, ze zijn het er niet over eens hoe het dan verder moet. Communisten en anti-com munisten, katholieken, boeddhisten, ook al verdeeld in met elkaar overhoop liggende partijen, zullen moeilijk tot eensgezindheid kunnen komen. Misschien zal men door de chaos heen (zie Indonesië) uiteindelijk een punt berei ken. waarop men met elkaar zaken kan doen. Maar nu zijn eerst aller ogen gericht op de stembus. (Nadruk verboden). GEREEDSCHAP GEBRUIKENDE VERSTANDIGE DIEREN In zelden bezochte gedeelten van Afrikaanse oerwouden zijn rondedansen waar genomen van vrouwelijke chimpansees, die met zelfgevlochten kransen op het hoofd en stampend met de voeten in de maat dansen. Een grote Australische vogel, die zijn nest in het struikgewas bouwt, versiert het met meetkundige figuren, sa mengesteld uit bloemen en glinsterende voorwerpen. Verandert men zo'n versie ring door tijdens afwezigheid van de vogel een figuur om te draaien, dan merkt de vogel dit bij zijn terugkomst onmiddellijk en herstelt de fout. Er zijn sterke aanwijzingen dat zelfs ratten in aanleg een eigenschap bezitten die de grondslag lijkt van een georganiseerde maatschappij. EN MEER VERSTAND DAN U DENKT. De ontwikkeling van het menselijk denken gedurende deze eeuw is veranderd. Nog niet zo lang geleden meende men dat de aarde het middelpunt van het zichtbare heelal was, tegenwoordig weet men dat onze wereld een uiterst nietig stofje in de onmeetbare kosmos is. Men dacht ook dat alleen die zelfde aarde levende wezens herbergde, dat geen van de ongetelde miljarden andere werelden in het heelal leven kende. Tegenwoordig komt men ook hiervan terug, het zou te onwaarschijn lijk zijn. Maar. zeggen velen, in ieder geval is de mens het enige wezen op aarde dat met ver stand of rede begaafd is. En ook deze stel ling begint de tot nu toe zo vaste grond on der de voeten te verliezen. Te vaak vergeet men dat de mens in biologisch opzicht een zoogdier is. een van de vele soorten die we kennen. En het is wel zeker dat buiten de mens ook andere dieren intellect vertonen. Een van de kenmerken van het met rede begaafde wezens noemde men altijd het ge bruiken van werktuigen, iets wat andere die ren immers niet doen, omdat ze geen ver stand hebben. Wat dacht u dan van een klein soort papegaai die met behulp van een stukje hout zijn oor schoon maakt? Het klinkt onwaarschijnlijk, maar het is door zeer betrouwbare deskundigen meermalen waar genomen. Superieur. Wanneer men de mens even als zoogdier wil bekijken, zien we dat hij ondanks het voorkomen van leven in de algemene zin van het woord (dus in alle vormen) sinds enkele honderdduizenden jaren, pas enkele eeuwen rechtop loopt en zich is gaan ontwikkelen Aanvankelijk in een traag tempo (denk aan de holenmensen, wier rotstekeningen heden ten dage nog bewaard zijn gebleven). Bo vendien leven in diverse afgelegen gebieden op aarde nog zeer primitieve volksstammen die niet verder zijn gekomen dan het stenen of bronzen tijdperk. Momenteel is de mens superieur aan de andere zoogdieren, maar misschien is het slechts een kwestie van tijd. weliswaar in honderden of duizenden jaren gerekend, dat een andere soort zich eveneens verder ont wikkelt. Bepaalde soorten insecten. Afrikaan se mieren, beveiligen hun nesten door de tak ken die er voor liggen te bestrijken met een lijmsoort waar iedere vijand machteloos in is. Maar een andere soort sleept met veel moeite steengruis aan. plakt dat op de lijm en trekt zo het nest toch binnen. Het zijn allemaal voorbeelden van momen teel laag ontwikkelde diersoorten die toch iets meer schijnen te bezitten dan dat wat wij gemakshalve „instinct" noemen. Het is lang niet zeker of dat instinct niet zal blij ken intellect te zijn! Bijen. De hoogst vernuftige manier waarop bijen aan hun soortgenoten duidelijk maken waar zij honing kunnen vinden (door een soort dans die niet alleen de richting maar ook de afstand en de hoeveelheid aanduidt) schijnt eveneens weinig met instinct te maken te hebben. Zij lijken dit systeem, dat uitmunt door zijn vernuftigheid, zelf bedacht te heb ben. Bovendien is dat systeem geen enkele bij aangeboren, maar ze zijn in staat het binnen enkele dagen aan te leren. Er is ook nog een soort specht die behept is met een korte snavel, ongeschikt om zijn eten op de gebruikelijke manier tussen de schors en het hout te vinden. Daarom, en ook dat is geen fabeltje, neemt hij een doorn tussen de nagels van een poot en gaat zo te werk! Opnieuw een dier dat een werktuig be wust gebruikt zonder dat iemand het hem leerde. Zo zijn er vele voorbeelden van die ren te noemen die dergelijke onvermoede vermogens hebben ontwikkeld die men niet meer af kan doen met de zo weinig zeggen de bewering dat het instinct hiervoor verant woordelijk is. Want wanneer men de zaak om zou draai en. en een andere diersoort dan de mens zou diens plaats innemen, dan zouden zij mis schien de niet ontwikkelde mens dingen zien doen. waarvan hij zou zeggen: kijk eens wat een vreemd beest, verstand heeft hij niet, al leen maar instinct. A. C. J. Flantua. (Nadruk verboden).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 2