NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Ploïivier Heeft DE schoenen Commissaris der Koningin en Gedeputeerde Staten brachten werkbezoek aan Noord-lieveland No. 3263 Zaterdag 2 september 1967 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per half jaar Franco per post 15.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Sinds zijn komst in ons land heeft prins Claus werkelijk veel gedaan, om Nederlander te worden onder de Nederlanders, werker onder de werkenden, sportbeoefenaar onder de sportbeoefenaren, echtgenoot naast zijn echtgenote en hij zal straks ook wel een vader worden als alle vaders, als zijn zoon aan het vader-bewustzijn toe is. Dat nog niet alle Nederlanders hern op handen dragenoch, dat spreekt vanzelf. Hij heeft zijn afkomst niet mee. Hij heeft ook zijn positie in ons land tegen. Hooggeplaatsten worden nu eenmaal gauw omlaag gehaald, als hun hele verleden open en bloot te kijk wordt gehangen. En toch lijkt het er langzamerhand op, dat prins Claus zich weer herstelt. Hij is op eigen kracht op pad gegaan om de Nederlanders te laten zien, dat hij wat mans is. Hij heeft zich met volle energie aan zijn taak op het gebied van de ruimtelijke ordening gewijd. Hij is gewoon tussen alle vïerdaagselopers in mee komen wandelen en heeft laten zien. dat hij deel wil uitmaken van het Nederlandse volk. Zijn werk spreekt de meesten nog niet aan. Wat begrijpt men van ruimtelijke ordening? Maar dat hij wil werken en dat hij het voor Nederland doet. zal spoedig tot den volke doordringen. Wellicht komt er weldra eens een gelegen heid. zijn werkkracht voor opvallender arbeid te gebruiken. Op zijn komende verjaardag, zijn eenenveertigste, woensdag 6 september a.s. kunnen wij in elk geval wel de vlag hijsen voor hetgeen z.k.h. tot op heden presteerde. Vrijdag 25 augustus j.l. brachten de Commissaris der Koningin en Gedeputeerde Staten van Zeeland, op uitnodiging van de beide gemeentebesturen, een werk bezoek aan ons eiland. Tijdens de bijeenkomst op het gemeentehuis van Kortgene brachten beide burgemeesters, geflankeerd door wethouders en secretarissen, hun gemeente naar voren, De burgemeester van Kortgene. de heer P. J. Evers, sprak het volgende: Meneer de Commissaris der Koningin, meneer de Griffier, heren leden van Gede puteerde Staten, gemeentebesturen van Wis senkerke en Kortgene. Het is mij een grote eer en een bijzonder genoegen u heren leden van het provinciaal bestuur van Zeeland, namens de beide ge meentebesturen van Noord-Beveland, harte lijk welkom te mogen heten. Wij zijn u bijzonder erkentelijk dat u aan een dezer zijds gedaan verzoek tot een oriënterend bezoek gevolg hebt willen geven, ondanks een ongetwijfeld zeer gevulde agenda. Jammer, dat de heren v. Poelje en Kaland wegens ziekte verhinderd zijn; ik wens hen gaarne een spoedig algeheel herstel toe. We zijn geen eiland meer, maar ondanks dat, wordt hier nog steeds gaarne van ..het eiland" gesproken. Ik wil hier geen uitzon dering op maken; het kan. dacht ik. de duidelijkheid alleen maar ten goede komen. Ik heb zo juist onze erkentelijkheid uit gesproken voor het oriënterend bezoek aan het eiland. Dit houdt, u zult dit willen aan vaarden, niet in, dat bij ons de veronderstel ling zou leven als zou ons provinciaal bestuur nog weinig of niets van Noord- Beveland af weten. Dat heeft natuurlijk niet bij ons voorgezeten. Wat wel bij ons voorzit is, dat u dit bezoek hoofdzakelijk zoudt willen zien in het licht van de gewijzigde tijds- en levensomstandigheden. Een van oudsher uitstekend landbouwge bied een van de beste van Nederland met een rustige, hard werkende agrarische bevolking, is bezig zich om te schakelen en in te stellen op een gebied met een recreatieve functie al voltrekt dit zich hoofd zakelijk aan de rand en blijft het karakter van de kern ongewijzigd. Daarbij ligt vaak het gevraagde tempo zo hoog, dat het voor belanghebbenden soms moeilijk is het ver eiste begrip daarvoor op te brengen. Ik denk hierbij aan de middenstand, een groep be woners. die hier wel het meeste mee te maken heeft. Zij heeft grote bedragen moe ten investeren en heeft zich van een rustig voortkabbelend bedrijf vrij plotseling moe ten instellen op een grote vraag gedurende een kortere termijn van een meer eisend publiek. We kunnen constateren, mijne heren, en ik ben daar trots op, dat de huidige mid denstander op het eiland dit alles zeer behoorlijk heeft opgevangen. Men heeft grote bedragen geïnvesteerd, men v/erkt met meer personeel en men is steeds bereid geweest in het seizoen veel uren per dag bezig te zijn. Niettemin, we zijn nog niet aan het einde en het is te hopen dat de middenstand zijn taak blijft verstaan en in nog moer onderlinge samenwerking en nog betere verstandhouding op de ingeslagen weg blijft voortgaan. En hoe staat het nu met de boer. De enkeling, die door toevallige ligging van zijn eigendom direct van de omscha keling kan profiteren, grijpt dit uiteraard steeds aan. Dankbaar kunnen we eveneens constateren dat de gemiddelde landbouwer op het eiland begrip heeft voor die omscha keling, ondanks het feit dat hij vaak niet anders dan nadeel of last ondervindt. Men denke hierbij aan de gemotoriseerde sport visser, die met zijn geparkeerd voertuig vaak de toegang tot het gewas blokkeert of aan de toerist met stedelijke inslag die meent waar de uien hier blijkbaar zo maar open en bloot groeien daarvan wel een maaltijd te kunnen bereiden. Allemaal ove rigens met de beste bedoelingen. Recreatie ruilverkaveling aanleg van snelwegen (en bruggen) dat zijn de problemen waarvoor de Noord-Bevelandse boer zich de laatste jaren gesteld ziet. Over het algemeen kunnen we zeggen dat hij de konsekwenties daarvan aanvaardt. Het be stuur van het waterschap Noord-Beveland gaat hierin als het ware voor. Het is voor de beide gemeenten steeds mogelijk daarmee op de meest prettige wijze de problemen te bespreken en aan te pakken. Het weder zijds begrip voor elkanders moeilijkheden is steeds aanwezig gebleken. Meneer de Commissaris, mijne heren, ik meen dat ik hiermee zij het dan in vogel vlucht de wijzigingen die zich t.a.v. de Noord-Bevelandse bevolking aan het voltrek ken zijn, heb aangegeven. Als gemeentebestuur kunnen we evenwel niet volstaan met het gadeslaan van de wijze waarop de bevolking zich aan de nieuwe omstandigheden aanpast. Het zal leiding moeten geven, opmerkzaam moeten maken en mogelijkheden tot omschakeling moeten openen. Dit alles in volkomen nieuwe om standigheden. Een veelzijdige, moeilijke maar mooie taak. Meneer de Commissaris, mijne heren, en kele van deze nieuwe aspecten wil ik even kort nader toelichten. Uiteraard alleen voor wat de gemeente Kortgene betreft, collega Wisse zal dit straks voor de gemeente Wis senkerke doen. Gemeentelijk bungalowterrein. Ruimte voor 127 woningen. Van 70 percelen is de verkoop gerealiseerd 16 panden zijn gereed. 3 zijn er in aanbouw, terwijl nog serieuze onderhandelingen voor 5 percelen lopende zijn. In totaal voor nog een klein miljoen gul den te verkopen. Zoals u bekend zal zijn, is in de verkoop prijs het onderhoud verdisconteerd. Na al gehele voltooiing van het terrein zal daartoe een fonds van 8 a 9 ton aanwezig zijn. In een tijd van financieringsmoeilijkheden een niet onwelkom bezit. Aangezien het de bedoeling is dat we straks even door dit bungalowterrein zullen rijden, wil ik u er opmerkzaam op maken dat het terrein er voor het oog niet zo mooi voor ligt. Met opzet wordt n.l. de grond zo veel mogelijk bedekt gelaten i.v.m. de jonge aanplant. Het is bijzonder moeilijk deze op die oude zeeklei in leven te houden. Het kampeerterrein N.C.C. Biedt plaats aan 125 caravans en is reeds veel te klein. De jachthaven Delta Marina. Heeft op dit moment ruimte voor een kleine 400 schepen. Naar alle waarschijnlijk heid zal volgend jaar steigerwerk voor een 100-tal schepen worden bijgebouwd. De maximale capaciteit van de haven is 600 schepen. Een zeer mooi, goed gerund bedrijf. Het zwembad. 40 X 80 meter, heeft ruim 2 ton gekost en uit het oogpunt van zweminstructie een on misbaar bezit. Een kampeerterrein. Op gronden van het Ambacht, Rhoon, Pendrecht en Cortgene, ter grootte van plm. 2 '/s ha. zal in nauwe samenwerking (Maat schap) in exploitatie worden genomen en biedt ruimte aan 120 caravans en 50 tenten. Eén van de grootste zorgen van het gemeentebestuur is het scheppen van ont spanning aan de vaste wal voor de toerist in zijn algemeenheid (zeiler en niet-zeiler). Daarom zijn we verheugd dit jaar een speel tuin annex een midget golfbaan aan het recreatie-pakket te hebben kunnen toevoegen. Een lofwaardig particulier initiatief overigens. Een tweede evengrote zorg van het ge meentebestuur vloeit voort uit de stelling, dat slechts een totaal-pakket van mogelijk heden rendabel te maken is. Zwembad: opbrengst te gering zo lang er geen kampeerterrein is. Midget-golf wordt eerst lonend indien de zeiler en de kam peerder daarvan gebruik maken. Wederkerig zal de aanwezigheid van actieve ontspan ningsmogelijkheden het bezoek van het kam peerterrein stimuleren. Het gemeentebestuur heeft derhalve tot taak te trachten die tijden zo kort mogelijk te doen zijn. Het dorp Colijnsplaat wacht op de af sluiting van de Oosterschelde, hoewel er reeds nu al veel toeristen komen, waarvoor brug en vismijn de grote trekpleisters zijn. Een probleem van geheel andere aard is de oude bebouwde kom, waarvan 27% der woningen van slechte kwaliteit is. Een on voorstelbare hoeveelheid schuren en schuur tjes beheerst het dorpsbeeld. Een moeilijkheid van geheel andere aard vormt de stortplaats van vuilnis aldaar. De ligging is fout. doch een andere plaats is niet te bemachtigen. In een vergadering van burgemeesters en secretarissen van de Beve- landen is reeds gezocht naar een andere methode van vuilverwijdering. Maar de grote moeilijkheid is: veel kleine hoeveelheden en te grote afstanden maken centralisatie tot een onmogelijkheid. Op het dorp Kats hebben wij een begin nende vorm van industrie op het industrieter rein van Van Hattum en Blankevoort. Met de zie vervolg pagina 2. Kruiswoordpuzzel no47 HORIZONTAAL: 1. vis 6. waterkan 11. deel v. e. schoen 12. masker 14. deel v. d. vinger 16. zweefrek 18. versieringsmotief 20. deel v. h. hoofd 21. bosje haar 22. aanzien 23. gymnastiektoestel 28. eng. bier 29. rivier in Siberië 30. te weten 31. wondje 32. stukje stof 34. wachthuisje 36. rivier in Italië 37. geestelijke 38. herkauwer 39. dierenverblijf 41. deel v. h. hoofd 42. losse naad 45. de onbekende 47. jongensnaam 17. 19. 23. 24. 25. 26. 27. 31. 32. 33. 35. 40. 43. 44. 46. 2. verdrietige ontevredenheid 47. 3. beet 48. 4. in orde 50. 5. ambtshalve 52. 7. op de wijze van 53. 8. gebogen been 55. 9. vogel 59. 10. optocht 30. 12. zuivelprodukt 62. 13. deel v. e. schip 63. 15. bouwland 66. 49. natuurgeest 51. schrijfstift 54. tijdperk 56. ontkenning 57. lobbes 58. strafwerktuig 61. aantekening 64. voorzetsel 65. pl. in Duitsland 67. gedicht 68. belegering 69. haarkleur VERTICAAL: staaf zangnoot bestemming getij staander jongensnaam vogel kledingstuk luchtmacht kledingstuk elektr. geladen deeltje aanbieding oxideren eil. in de Ind. archipel nummer pers. vnw. schildergerei bijb. naam meisjesnaam jongensnaam diereneigenschap schapenhaar godin speelgoed nieuwe wereldtaal zangnoot Oplossing kruiswoordpuzzel no. 46 HORIZONTAAL: 1. vlieg; 5. kot; 7. haver; 11. deren; 13. edele; 15. ave; 17. adoptie; 19. ski; 21. reeds; 23. oir; 24. satan; 26. si; 27. opaal; 29. p.e.; 30. n.l.; 32. p.c.; 33. e.k.; 34. To; 35. keel; 37. a.e.; 39. I.g.; 40. arts; 42. vaart; 43. Eelde; 44. poes; 46. is; 47. on; 48. Adam; 50. nn; 51. in; 53. dm; 54. el; 55. Ad; 57. aarde; 61. la; 63. peper; 66. lor; 67. ieder; 69. era; 70. aal moes; 73. iet; 74. reine; 76. oline; 78. takel; 79. nog; 80. stras. VERTICAAL: 1. vaars; 2. idee; 3. Ee; 4. gras; 5. knoop; 6. tetra; 7. hees; 8. al; 9. vest; 10. ruine; 12. Ed; 14. d.i.; 16. veine; 18. pias; 20. kapot; 22. do; 25. as; 27. ocarina; 28. legende; 31. leven; 34. trede; 35. kip; 36. las; 38. ets; 39. Leo; 40. Ada; 41. som; 45. onder; 49. allee; 52. krom; 55. apert; 56. te; 58. allen; 59. droog; 60. ne; 62. artis; 64. park; 65. rail; 67. Isis; 68. dier; 71. An; 72. el; 75. Ee; 77. n.t. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1