NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Vernieuwing? Hoe en waarom Plow vier heeft DE schoenen R UILV E R K AVE LINGS- NIEUWS NEGEROPROER No. 3261 Zaterdag 19 augustus 1967 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Volgens spaarzaam doorsijpelende berich ten beraadt men zich in de grote politieke partijen van ons land toch op een mogelijke vernieuwing van ons partijenstelsel. Die roep om vernieuwing begon eigenlijk op te klinken toen de Boerenpartij onver wacht grote winsten bij de stembus boekte. In brede kringen zag men in die partij vlees noch vis en toch bleek boer Koekoek een grote aanhang te verwerven. Als zoiets moge lijk is. zo redeneerde men, dan moet er iets aan de andere, de grote partijen mankeren. Dan is een flink deel van ons volk bezig zich daarvan af te keren en dat stemt dan maar op een oppositiepartij, die het zo lek ker zegt en luid aan de weg timmert. Ja. zo zegt men in de drie christelijke partijen, in de socialistische en in de liberale partij, dan moet er kennelijk iets aan onze image mankeren. Daar moeten we ons toch eens op bezinnen. In de K.V.P. begon men zich al los te maken van de kerk. in de P.v.d.A. ontstonden stromingen, die de partij meer naar links wilden trekken, in de ver wachting dat daar het heil van te verwach ten was. Overigens gebeurde er nog niet zo veel. Toen kwamen de kamerverkiezingen van dit voorjaar, waar bleek dat wederom een nog jonge partij, D'66. een onverwacht groot aantal stemmen verwierf. Dat partijtje kwam trouwens zelf aan met een leuze tot partij vernieuwing, opdat het Nederlandse partijen stelsel een duidelijker politiek beeld zou gaan vertonen, meer van: dit is rechts, dat is midden en dat is links. En omdat die partij bij de stembus succes boekte, zeiden de andere partijen wederom: ja. zie je, dan mankeert er toch iets aan ons en het huidige stelsel. En de een wat voorzichtiger dan de ander, ging men zich toch over een vernieu wing beraden. Dat daarbij ook fusiegedachten meespelen is haast onontkoombaar, want hoe zou men ons partijenstelsel willen „vernieuwen" als men niet tot een samenspel, ja tot een samensmelting komt? Wanneer men blijft vasthouden aan onze K.V.P.onze AR.P., onze C.H.U.. onze V.V.D., onze P.v.d.A., wat zou er dan in wezen veranderen? Dan kan het programma van zo'n partij in wat duidelijker taal worden gesteld, het kan wat linkser of wat rechtser of wat vrijzinniger gaan uitvallen dan het was, maar dat brengt natuurlijk geen vernieuwing van ons par tijenstelsel. Daarmede bereiken we niet een duidelijk driepartijenstelsel, hetgeen inder daad voor Nederland een vernieuwing zou betekenen en dat bij verkiezingen tot een duidelijker keus zou kunnen leiden. Bezien we echter de instelling van het Nederlandse volk, waarvan velen liever een groepering naar eigen gedachten oprichten dan zich neer te leggen bij het door een meerderheid aanvaarde compromis, dan lijkt het ons een utopie te streven naar een stelsel van drie partijen. Als we zien hoe verdeeld men is in zowel het vlak van de religieuze partijen, als in liberale, als in socialistische kring, dan kunnen we niet aannemen, dat dit in de toe komst veel zal verbeteren. Wanneer de grote partijen het. dankzij veel altruïsme, zouden weten te brengen tot een stelsel van een conservatieve, een liberale en een socialistische partij, wanneer men tegelijker tijd naar wij hopen ons partijstelsel demokratisch zou willen houden, dan zullen daarnaast altijd en telkens weer nieuwe groeperingen zich aandienen. En wie garandeert, dat zo'n „dissidente" partij op 'n gegeven ogenblik ook niet plots een furore maakt als eens de Boerenpartij deed en vervolgens D'66? Dan zullen de drie grote wederom zich het hoofd moeten pijnigen over wat er toch aan hen mankeert en hoe zij zich moeten „vernieuwen"! Ook dan zal men compromissen in de politiek aanvaarden, terwille van de kiezers, terwille van de stemmen. Men denkt en praat nu wel over „vernieu wing". hetgeen zeker geen kwaad kan. maar het zijn nog altijd de kiezers die straks beslissen welke vernieuwing men aanvaard baar acht, hoe knap de kopstukken het ook uitdokteren. We moeten nog zien waar al dat praten en denken toe zal leiden. We zien nog geen enkele partij die zich wil opheffen (Nadruk verboden). H. van Wermeskerken. Er is de laatste maand op het gebied van de ruilverkaveling in Noord-Beveland veel gebeurd. In de gemeente Wissenkerke heeft het me rendeel van de grondgebruikers kennis kun nen nemen van het voorlopige plan van toedeling. Voor een grondgebruiker in een ruilverkave ling is dit vaak wel een van de belangrijkste momenten. De onzekerheid t.a.v. het grond gebruik wordt omgezet in een voorlopige toedeling die veelal een definitief karakter draagt. Weten thans in grove trekken de grotere bedrijven waar hun toedeling komt te liggen, voor een aantal kleinere bedrijven is dit nog niet precies bekend. Wel zijn voor de kleinere bedrijven bepaalde gedeelten in een polder gereserveerd. Het is beslist niet zo dat de landmeter vergeten is een toedeling voor deze kleinere bedrijven te realiseren, maar de berekening van de oppervlakte van het grondgebruik moet nog plaats vinden. De eerstkomende weken zullen ook die grond gebruikers met grondgebruik in de gemeente Wissenkerke. die tot nog toe geen oproep hebben gekregen om kennis te nemen van hun toedeling, een oproep hiervoor toege zonden krijgen. Voor de klein-grondgebruikers zijn voorzover mogelijk de wat gemakkelijker te bewerken stroken in enkele polders gereserveerd. Zo zal het klein-grondgebruik vanuit het dorp Wissenkerke voor een groot gedeelte geconcentreerd worden in het noordelijk ge deelte van de Toornpolder. In Kamperland zijn voor het klein-grondge bruik gronden gereserveerd o.a. in de Heer- janspolder en Rippolder. Die grondgebruikers die nieuwe kavels heb ben toegewezen gekregen, die voordien aan een ander hebben toebehoord, wordt geadvi seerd om in overleg met de afgaande grond gebruiker zelf de stoppelbewerking e.a. grondbewerkingen uit te voeren. Voorzover groenbemestingsgewassen gezaaid zijn, wordt vanwege de ruilverkaveling geen vergoeding gegeven voor die gewassen die men door de nieuwe gebruiksregeling aan een ander heeft toegedeeld. Hoe konden de oproeren in de grote Amerikaanse steden onstaan en hoe voorkomen we ze in de toekomst? Die twee vragen moet het officiële onderzoek in de V.S. nu gaan beantwoorden. Niet zozeer na Detroit en Newark, maar na nu al in totaal over de dertig uitbarstingen in negerwijken van steden door het hele land, die al tachtig doden en meer dan tweeduizend gewonden hebben ge kost. Veel nieuws kan de officiële commissie niet toevoegen aan wat al bekend is. Het lange verhaal hoe in de Amerikaanse steden de misère uitgroeide tot botte wanhoop is al eerder verteld. De vraag is slechts hoe de volksvertegenwoordiging in Was hington reageren zal en vooral hoe de bur- gerijen hun gemeentebesturen zullen dwingen te reageren. Het verleden geeft niet veel hoop. Vooral nadat lieden als Stokeley Carmichael de kreet „Zwart aan de macht" gingen prediken heeft angst en ontzetting de blanken juist nog veel meer weerhouden iets over te heb ben voor de getto-bewoners, die men ging zien als een soort verraders aan het natio nale ideaal, zeker nu Carmichael zich op houdt in gezelschap van Castro en andere vijanden van de V.S. Een man als de leider van de machtige vakbond van arbeiders in de auto-industrie, Walter Reuther, ziet het wat helderder: „De bezitlozen in onze grote steden zijn uitgesloten van onze samenleving. Wie ver wacht dat ze zich wel zouden houden aan onze regels, houdt zichzelf voor de gek; wat voor reden hebben ze daarvoor?" Inder daad: en daarom de leus „Black Power," en de oproeren. Cijfers. Hier een kleine collectie feiten: het lan delijk gemiddelde van de werkloosheid is 3.7%. In East Harlem is het volgens de officiële berekening 9%. Deze lente heeft het departement van arbeid die berekeningen nog eens wat precieser bekeken: het juiste cijfer is 33.1%. En dat is dan nog niet eens het akeligste cijfer. New-Orleans heeft 45.3% werkloosheid onder de negers, maar dat is dan het zuiden. Echter, een stad als Phoenix (Arizona) haalt ook nog de 41.7%. Niet al die werkloosheid is te wijten aan de werkgevers. In de laatste jaren vooral zijn tal van zuidelijke farmers overgegaan op mechanisatie, waarna ze op alle mogelijke manieren poogden af te komen van hun nu overtollig geworden neger-arbeiders. In som mige plaatsen werd geadverteerd dat negers zomaar een enkele reis naar het noorden konden krijgen, gratis. Andere plaatsen de den het met uithongering, door te weigeren mee te werken aan de federale regelingen voor sociale bijstand. Zo stroomden bij tienduizenden negers, die alleen maar bekwaam waren in het hakken van katoenplanten, een kunde waar voor bij de industrie uiteraard weinig be langstelling bestaat, naar de steden. Deze geldlozen hokken bijeen in de rotste behui zing die er is. Blanke winst. Inderdaad: degenen die werk hebben, ver dienen goed. Maar als ze hun inkomsten moeten delen met nog tien familieleden die met hen op een kamer wonen, is het toch armoe geblazen. Daarbij komt dat juist in deze krotten wijken menige blanke winkelier is gebleven, niet uit solidariteit, maar omdat hij goede winsten kan maken. Hij is vaak duurder en levert slechtere waar. Maar hij bindt zijn klanten die te arm zijn om met bus of tram elders te gaan kopen door een beginkrediet. Dan is er nog de discriminatie die vak bonden toepassen. Los Angeles dat even eens een massale negerwerkloosheid kent, bouwt een nieuwe stadsspoorweg en nieuwe wegen. De vakbonden eisen dat alleen blan ken hieraan werken, die dan van heinde en ver worden aangevoerd. Een stad als Detroit staat nog als goed en vooruitstrevend aangeschreven. Maar sinds 1951 is er niets gedaan aan het Ame rikaanse equivalent van volkswoningbouw. Wel zijn er grote delen van de negersloppen- buurten afgebroken, waardoor duizenden gedwongen werden nog verder in de over bevolkte rest te trekken, maar wat ervoor in de plaats kwam was voor de negerbevol king onbetaalbaar. Woeker. Wat deed de overheid nog meer? Ze re gelde de afbetalingsmogelijkheden, waarvan juist in deze arme wijken veel gebruik ge maakt moest worden. Maximumpercentages aan rente blijken dan nog 285% te belopen. Een verklaring waarom de plunderaars bij voorbeeld vooral uit waren op tv-toestellen. Zes jaar lang is het bijzonder goed gegaan in de economie van de V.S. Het nationaal inkomen steeg sterk. Het gemiddelde inko men in de centra van de oude steden, waar de negergetto's zijn, daalde in die tijd. In 1954 stelde het opperste gerechtshof vast dat rassenscheiding op de scholen ongrond wettelijk was en moest verdwijnen. Tien jaar later was er nog niets gebeurd, hoewel de overheid kon dwingen door geen geld meer beschikbaar te stellen voor scholen die zich niet openstelden voor zowel zwart als blank. Nu gaat nog pas dertien procent der neger kinderen in het zuiden naar een school die door beide rassen bezocht kan worden en notoir is bijvoorbeeld in de federale hoofdstad Washington het verschil in kwali teit dat op de zuiver zwarte scholen gegeven kan worden. Met gebrek aan onderwijs ont valt weer een mogelijkheid tot meer scholing die de kans op werk voor vele negers zou vergroten. Beloofd. Juist in deze periode sinds rond 1950 is juist door acties als van ds. King aan de negerbevolking veel beloofd, wat zeker niet alleen gebeurde om stemmen te trekken, maar bij lieden als Kennedy en Johnson zeer zeker ook uit sociale verantwoordelijkheid desnoods als inzicht dat men anders aan stuurde op wat Detroit en Newark te zien hebben gegeven. Van de beloften is ook nog wat gerealiseerd. Bijvoorbeeld dat er geen onderscheid gemaakt mag worden tussen neger en blanke bij aankoop van een huis. Maar doordat de armoede het aantal huizen- kopende negers miniem houdt, heeft deze wet vooral curiositeitswaarde. Wat gebeurde is dat zeer veel hoop werd gewekt, die kort daarop wreed weer werd gesmoord. Lieden als King en Wilkins, voor mannen in de strijd voor burgerrechten, hebben nog aanhang maar dan vooral in kringen van negers die een baan hebben, die een beetje behoorlijk wonen, kortom die deel hebben aan de gewone Amerikaanse samenleving. In de getto's der nietsbezit- tenden groeide slechts de verbittering na de verpletterde hoop. Voor de oren van hen steekt er meer in de woorden van leiders als Carmichael. die het opgegeven hebben nog langer te proberen langs de weg van de redelijkheid en via de gevestigde instanties iets te bereiken. De enige andere weg is dan dat men zelf neemt wat kennelijk niet gegeven kan worden al is de vraag niet onrechtvaardig. Vandaar dat in de getto's deze zomer veel aanplakbiljetten prijken van de Black Pan ther Party, de Zwarte Panter, die als lijf spreuk heeft: „Move over or we'll move on over you" (Geef ons wat ruimte of we dringen op. over jou heen.) Dit alles komt uit rapporten van de over heid zelf, die zeer goed in staat blijkt de diagnose te stellen van de verziekende el lende in de getto's. En die nu ook een betere medicijn zal moeten voorschrijven dan sol daten te sturen met de bajonet op het ge weer. (Nadruk verboden). Kruiswoordpuzzel no. 45 HORIZONTAAL: 54. getij 24. Engelse ontkenning 1. vochtig 55. vismand 25. knoet 4. vervoermiddel 57. herkauwer 27. gewichtseenheid 7. wandbekleding 60. heilige 29. inhoudsmaat 13. vogel 62. hijswerktuig 30. godin 14. laten zien 04. Frans voegwoord 31. sleepnet 16. raken, schaden 65. aanw. voornaamw. 33. deel v. N-Amerika 17. bindmiddel 67. schaakterm 34. soort golf 19. uitgave 69. mestvocht 35. Duitse badplaats 21. nieuw (Lat) 71. staat in de V.S. 36. vorm v. dienen 22. N.V. (Franse afk) 73. naaigerei 38. boomvrucht 23. loot i. e. stam bevestigen 74. groet 40. voor 25. wereldoorlog (afk) 75. plaats in Italië 41. ontvangkamer 26. gemeenschappelijk stuk 76. zijrivier van de Donau 44. deel v. Indonesië grond 77. worm 47. stremsel 28. plaats in Brabant 49. meisjesnaam 30. slede VERTICAAL: 53. soort hond 32. verbrandingsrest 1. zoenen 55. plaats in Utrecht 33. overwinning 2. slingerplant 56. deel v. e. Franse 36. titel 3. waterplantje ontkenning 37. levenskracht 4. rijtuigbestuurder 58. Nederlands vliegveld 39. geweldig 5. gebegte in Z-Amerika 59. Germaanse godheid 40. clown 6. onbevlekt 60. schrede 42. het Romeinse Rijk (afk) 8. plaats in Gelderland 61. anno Christi (afk) 43. titel 9. uitroep 62. buigzaam 45. drinkgerei 10. rivier in Italië 63. bergplaats 46. oude munt 11. ontkenning 66. meisjesnaam 48. rijtuig 12. uitheems zoogdier 67. zangnoot 50. briefaanhef 15. deel v. d. bijbel (afk) 68. gewicht 51. in delen uit elkaar nemen 18. of eerder (afk) 70. liefkozing 52. lidwoord 20. pers. voornaamw. 72. uitroep Oplossing kruiswoordpuzzel no. 44 HORIZONTAAL: 2. Lisse; 7. slim; 9. nap; 10. Esla; 12. mond; 13. aalt; 14. pon; 16. Inn; 17. tra; 18. tot; 19. ra; 20. in; 22. Kro; 24. Lea; 25. E.E.G.; 28. klaroen; 31. legioen; 34. si; 35. Ie; 36. episode; 41. notitie; 45. torn; 46. Eem; 47. ski; 48. mi; 49. r.r.; 50. t.n.o.; 52. lot; 54. s.d.g.; 56. toe; 57. kaas; 58. enak; 60. adel; 61. ion; 63. vlet; 64. gerst. VERTICAAL: 1. kim; 3. indiaan; 4. s.a.; 5. spaniel; 6. Est; 7. slot; 8. mot; 10. elp; 11. Avro; 15. nota; 17. trio; 19. ree; 21. nee; 23. oksel; 24. I.o.; 26. g.g.; 27. sneek; 29. lip; 30. Rus; 32. i.p.i.; 33. Eli; 37. inkt; 38. Ot; 39. dom; 40. emissie; 41. nergens; 42. oer; 43. t.m.; 44. tent; 47. soda; 51. oost; 53. val; 55. n.av.; 57. kei; 59. K.L.M.; 62. or. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1