OORLOG Maatregelen bij windhozen VOORKOMEN VIN Hooftman s kleding VAN DE HAK OP DE TAK ER GAAT WERELD VOORD OPEN Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 1 juli 1967 no. 3254 Vervolg raadsvergadering Wlssenkerke WAARSCHUWEN OF BESTRIJDEN? Wervelstormscliade kan worden beperkt IN EEN FORTEX KOSTUUM Gevonden voorwerpen Chr. Ulo-school Wissenkerke Ulo Kortgene P.V. DE BLAUWE DOFFER Bestuursverkiezing V.V.V. Noord-Beveland van af te weten, wel van een verzoek van de firma Zwemer om een derde loods bij zijn werf. Hierna wordt z.h.s. bedoeld stukje grond aan de heer Rolandus Hagedoorn ver huurd. Z.h.s. wordt hierna besloten het speelter rein van de Chr. Nat. School te Kamperland met plm. 1000 m2 uit te breiden. Dit is nood zakelijk geworden nu door de aanbouw van twee noodlokalen het huidige terrein kleiner is geworden. Doordat de voetbalvereniging Wissenkerke gepromoveerd is naar een hogere afdeling, voldoet het terrein niet meer aan de door de bond gestelde eisen. Men heeft nu de ge meente verzocht enige wijzigingen aan te brengen, terwijl andere werkzaamheden door de leden zelf ter hand zullen worden geno men. De voorzitter geeft uitleg wat door de gemeente zal moeten worden gedaan en wat de leden zelf zullen verzorgen. Het lid San- dee zegt het fijn te vinden dat deze mensen ook zelf de handen uit de mouwen willen ste ken en niet helemaal op de gemeente willen leunen, waarna dit voorstel van b. en w. z.h.s. wordt aangenomen. Voordat aan de rondvraag wordt begon nen deelt de voorzitter nog mee dat er een nieuw, beter plan voor een verenigingsge bouw te Kamperland uit de bus is gekomen. Aan de hand van een tekening laat hij zien hoe b. en w. nu dit gebouw hebben gedacht. Architectonisch is er enige overeenkomst met het verenigingsgebouw te Arnemuiden. Zoals de plannen nu liggen, bevat het twee zalen, die met enige handgrepen tot één gro te zaal uit te breiden zijn. plaats biedend aan 250 a 300 personen en een repetitielokaal, plaats biedend aan 40 tot 60 personen. Ver der is er een keuken met bijkeuken, garde robes. centrale verwarming, een hall en een toneel, met daaronder kleedlokalen. Als plaats van bouwen is de Nieuwstraat ge dacht. tegenover het sportveld. men door een gezamenlijke kostenbestrijding een bedrijfsvuil-ophaaldienst kan creèren. De volgende vraag van De Smit betreft de wateroverlast die Wed. Verburg ondervindt door van de dijk stromend water. De voor zitter zal dit nader bekijken en mocht het een fout van de gemeente zijn. dan wordt het ogenblikkelijk hersteld. Tot slot vraagt De Smit of het niet mogelijk is de bomen op de Dorpsdijk te rooien of anders om de andere er een te laten verdwijnen. Dit in ver band met de daar geplaatste auto's. De voorzitter wil dit wel eens bekijken, maar zegt dat de Dorpsdijk geen openbare par keerplaats is. Het lid Sandee zegt dat het hem is opge vallen dat de heer Schippers, als exploitant van camping ..De Molenhoek" zich heeft ge wend tot Ged. Staten, nu binnen afzienbare tijd vermoedelijk de Molenweg aldaar zal worden afgesloten, doordat van daar geen uitweg gegeven zal worden op de Provinci. aleweg. Sandee vraagt of dit ook de aan dacht heeft van b. en w. De voorzitter zegt dat Schippers zich ook gewend heeft tot de Ruilverkavelingscommissie en b. en w. Zij zullen daar zeker alle aandacht aan geven. Het lid Filius zegt dat er voorheen reeds een besluit genomen is het z.g. Molendreefje te teren. Wanneer wordt daar nu uitvoering aan gegeven? De voorzitter ze.gt dat in ruil- verkavelingsverband dit werk in 1968 zijn beslag zal krijgen. Het lid Zuijdweg vraagt of de gebruikte auto's toch wel geschikt zijn voor het opha len van grof huisvuil of dat er misschien te zwaar geladen wordt. Hij vindt nogal eens plastic zakken op de weg, die daar afge waaid zijn. Vervolgens vraagt Zuijdweg of er al ..loop" zit in de jachthaven te Kamper land. De voorzitter zegt dat het nog geen overweldigend succes is. het is nog echt een aanloopjaar. Tot slot vraagt het lid Koole nog naar de fusie van de Zegam en de PZEM en naar de gezondheidstoestand van bode De Haze. Op de eerste vraag geeft de voorzitter ten ant woord. dat de gemeente geen aandeelhou der van de PZEM is. alleen verbruiker en dat door de dunne bevolking van Noord-Be veland en de grote afstanden er hoogstwaar schijnlijk geen aardgasleiding aangelegd zal worden. Op de laatste vraag zegt de voor zitter dat De Haze het. gezien de omstan digheden. het redelijk goed maakt. Als blijk van medeleven heeft men hem een fruitmand gezonden en ook ontvangt hij bezoek. Met enige dankwoorden en voorlezing van het gebed sluit de voorzitter hierna de ver gadering. De windhoos, die zondagmiddag met een enkele veeg door Frankrijk. België, Brabant en Betuwe in een kaarsrechte lijn de bewoonde wijken op zijn weg teis terde. is in ons land gelukkig een zeldzame verschijning. En» dis er eens een kleinere slurf door het land zoog, bleven vaak de woonkernen onberoerd en sneuvelden er slechts bomen, hekken en hooibergen. Men kan een windhoos reeds van grote afstand zien aankomen als een kron kelende zwarte slurf die van een donker dreigende lucht tot op de grond reikt. Er is dus geen sprake van een windstoot, die de bomen omknakt of dakpannen wegblaast door de enorme snelheid. De slurf zelf verplaatst zich naar ver houding zelfs betrekkelijk langzaam. Deze deed bijna een dag over 300 tot 350 kilometer. Dit heeft de vraag doen rijzen, of de baan van de hoos niet tevoren kan wor den voorspeld, zeker op de lange af stand als nu tussen Frans Vlaanderen en ons land. Voorts zijn er allerlei mogelijkheden om de bevolking te waarschuwen de schade te beperken en zelfs om de kracht van een hoos te verminderen. Plein 1940 - Middelburg Bij de aanvang van de rondvraag dankt het lid De Smit b. en w. en de raad hartelijk voor de medewerking bij de verbetering van het sportveld ontvangen. Verder wijst hij nog op het 1-mei feest, toen totaal geen politie aanwezig was. Bij de avondconcerten moes ten zelfs leden van de Oranjevereniging bij de muziektent het verkeer regelen, wat men toch eigenlijk niet van deze mensen behoeft te verlangen. De voorzitter zegt dat door de feestelijkheden op verscheidene dorpen van Noord-Beveland de toch al krappe bezetting van het politie-apparaat niet overal aanwezig kon zijn. Hij belooft echter zijn best te doen bij eventueel voorkomende gelegenheden toch voor politie te kunnen zorgen. De volgende vraag van het lid De Smit gaat over de 2e mei, toen heel wat huisvuil is blijven liggen. Had daar geen bekendheid aan gegeven kunnen worden? De voorzitter zegt dat bij het ophalen van het grove huis vuil wel wat te veel van de ophaaldienst ge vergd wordt. Niet alleen huisvuil wordt aan geboden. doch ook veel bedrijfsvuil. Er is nu pan de bedrijven een circulaire uitgegaan of K.N.M.I. hield er geen rekening mee. Juist omdat de ramp zich op een zondag middag voltrok, moest de voorlichting het laten afweten. Instanties die maatregelen hadden kunnen nemen, waren daar niet op voorbereid. Bovendien zaten de meeste men sen die in actie hadden moeten komen om hun eigendommen te beschermen, niet thuis doch brachten ze de zondagmiddag elders door. Wel hadden de meteorologische institu ten van Frankrijk en België noodseinen kun nen geven naar het verder noordelijk gele gen Nederland, maar op het K.N.M.I. in de Bilt is men er zich zeer goed van bewust, dat de weerstations te weinig rekening hou den met dit soort storingen. ..Als er weer kundig gesproken kans is op een windhoos, kun je in 99.9 van de 100 gevallen beter voorspellen dat hij niet komt. dan wel." al dus iemand van de weerdienst, ..want een windhoos is in ons land een uitermate zeld zaam verschijnsel en zelfs al ontstaat er wel eens eentje, dan nog raakt de slurf niet altijd de grond. Dat is nu in dit geval ook zichtbaar. We weten nog niet eens zeker of het wel dezelfde hoos is geweest die in Frankrijk optrad, maar zelfs al is dat het geval geweest, dan heeft hij toch hele stre ken overgeslagen doordat hij er hoog over heen ging." Indien de Franse en Belgische weersta tions wel een waarschuwing hadden doorge geven en er een alarmering was uitgezon den via de radio en de televisie (zondag middaguitzending), had een aantal perso nen nog wel enige voorzorgen kunnen nemen, Wei apparatuur Een prachtig waarschuwingsnet, dat voor het meten van straling en fall-out in de lucht in ons land is aangelegd, bleef onge bruikt door dat het niet bemand is. De meet posten en de verbindingsposten zullen al leen functioneren bij dreigend oorlogsgevaar. Het is onbetaalbaar dit 365 dagen en nach ten paraat te houden. Een aantal weerstations langs de vermoe delijke route is ook niet dag en nacht be mand. Op sommige plaatsen worden slechts een enkele keer per dag waarnemingen ver richt en aan het hoofdstation (De Bilt in Nederland en Ukkel in België) doorgegeven. Verscheidene geven slechts eens per week hun bevindingen door. Het zal t.z.t. nog moe ten blijken of deze kleine posten wel iets van de hoos bemerkt hebben. In Europa bestaat geen dienst met vast personeel als in Amerika, welke tot taak heeft geregeld de wervelstormen te obser veren en alle maatregelen te nemen om de loop hiervan te bepalen en de bevolking te alarmeren. Zo'n kostbaar instituut zou hier weinig te doen hebben. Voor de kleine, plaat selijke hoosjes in ons werelddeel komt elke actie trouwens in de regel te laat. Ten aanval! Een andere mogelijkheid is in de Ver. Sta ten in studie. Daar heeft de meteoroloog dr. Riehl enkele procèdè's ontwikkeld om wervelstormen in hun kracht aan te tasten. De grote en verwoestende energie van een typhoon ontstaat door een sterke lucht drukvermindering. Doordat in het centrum de vochtigheid van de lucht tot neerslag condenseert, waarbij warmte vrijkomt, en door toestroming van warme vochtige lucht uit de randen. De lucht in het wervelcen trum stijgt snel op en de draaiende kolken de beweging wordt alsmaar sneller. De ver woestende kracht van de slurf wordt dus uitgeoefend door de zuigkracht. Men kan nu proberen de condensatie eer der en over grotere gebieden te bevorderen, zodat de concentratie van de warme voch tige lucht wordt voorkomen. Dit is in de praktijk moeilijk te verwezenlijken, daarom heeft dr. Riehl zelf meer vertrouwen in een andere mogelijkheid. Kracht ontnemen. Volgens deze geleerde kan een wervel storm bij zijn ontstaan al worden ..uitge hongerd". Het komt er maar op aan. voor het gevormde front een ..beschermende de ken" uit te spreiden, welke warme lucht en vocht verhinderen op te stijgen. Dit kan met verdamping remmende chemicaliën worden bereikt. De verschrikkelijke typhoons die geregeld de eilanden van Midden-Amerika en de kusten van Mexico en de V.S. teisteren, ontstaan boven de oceaan en leggen een lange weg over zee af. In dat geval is het mogelijk een onschuldig dun olielaagje over een grote op pervlakte van de zee te verspreiden, zodat van de zeespiegel nauwelijks meer warmte en waterdamp kunnen opstijgen. Daardoor blijft de lucht die naar het wervelcentrum toestroomt relatief koel en droog. Deze lucht stijgt dan niet zo snel meer op. De snel heid van de toestromende lucht neemt af. Voor dit ..uithongeringsproces" is slechts een kleine hoeveelheid olie of chemicaliën nodig. n.l. ongeveer 100 m3. hetgeen met moderne vliegtuigen op de verwachte baan kan worden uitgestrooid. Het is nu maar de vraag, of deze Amerikaanse aanpak ook voor de Europese wervelwind bruikbaar zou zijn te maken. Voor de enkele hardnekkig voortzuigende windhoos in ons winderig landje zou de bestrijding praktisch onuit voerbaar zijn. Resteert een beter alarmeringssysteem door internationale samenwerking en daar door tijdige waarschuwing van de bevolking. (Nadruk verboden) De Amerikaanse president Johnson en de Russische premier Kosygin hebben uren lang in goede verstandhouding met elkaar gepraat. Zo'n langdurig gesprek wekt dan allerwege hoop, dat er iets positiefs door bereikt zal worden, dat de tot oorlog drei gende conflicten er door uit de wereld ge holpen zullen worden. De leiders van de twee krachtigste staten op deze aarde gin gen immers zo vriendschappelijk met elkaar om. zij willen toch ook allebei de vrede be waren. Laten wij ons door dit gesprek echter geen ijdele illusies vormen. De leiders wil len zeker geen oorlog, in ieder geval niet tussen eikaars landen, hetgeen de derde we reldoorlog zou betekenen en voor allebei vernietiging in plaats van winst zou op leveren. Doch we zullen nimmer uit het oog mogen verliezen, dat hier twee machten om de wereldsuprematie strijden, dat zij ook een verschillende ideologie aanhangen, die zij tegen elkaar willen verdedigen en uitbrei den en dat daardoor de conflictstof aanwe zig blijft. Zodra een van beiden zwakte vertoont, zal dit door de ander worden uitgebuit om zijn macht te vergroten. Slechts het machts evenwicht. zowel militair als economisch, kan een oorlog voorkomen en dan nog al leen wanneer de betrokken regeringen over voldoende diplomatieke gaven beschikken om de allerwege opgehoopte conflictstof in bedwang te kunnen houden. Maar de strijd om de suprematie gaat voort, terwijl men intussen de opkomende derde macht China wederzijds met wantrouwen in de gaten houdt en zo mogelijk gebruiken wil om zich te kunnen handhaven ten koste van de ander. Rusland heeft zich, als ieder ander, ver gist in de krachtsverhouding tussen Israël en de Arabische volken. Het bewapende E- gypte met enkele miljarden aan oorlogsma teriaal en meende dat dit voldoende zou zijn om Israël te doen toegeven aan enkele niet te ver gaande Egyptische eisen, daardoor de Arabische eenheid onder Nas sers leiding een feit zou worden en zodoende Rusland als helper zou worden geëerd en zijn belangensfeer in het nabije oosten kon uitbreiden. Maar Israël verzette zich wel en behaalde zelfs in enkele dagen een volledige over winning, waardoor de Russische berekening dreigde mis te lopen. Nu moesten alle diplo matieke gaven worden ingespannen om uit het troebele water toch nog enige vis te halen. Met een opvallend grote delegatie toog de Russische regeringsleider naar New- York om daarmee indruk te maken op de Verenigde Naties en aan een eis tot ver oordeling van Israël als agressor kracht bij te zetten. Dat moest dan bij de Arabieren het vertrouwen in de Sowjet-Unie herstel len en de zaak ten goede doen keren. De opzet is intussen echter duidelijk ge worden. Amerika en de andere westelijke landen laten zich niet overbluffen. Een diplo matieke overwinning in de algemene verga dering der Vterenigde Naties is dubieus ge worden. Nu moet men over en weer door overleg trachten eikaars gezicht te redden, opdat de niet gewenste oorlog in elk geval voorkomen wordt. Dat gaf de aanleiding tot het diepgaande overleg tussen Johnson en Kosygin. Amerika karr Rusland helpen ten aanzien van het ge leden fiasco in het nabije oosten. Rusland kan Amerika helpen betreffende de strijd in Vietnam, beiden hebben elkaar nodig voor behoud van de autoomsuprematie en ten aanzien van het dreigende China. We zullen nauwelijks iets horen over het resul taat van dit overleg, maar of er een positief resultaat is bereikt, zullen we in de komen de maanden en jaren wel gaan bemerken. Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene, Bernhardstraat 20. zijn (van ma. t.m. vr. van 8.30 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.30 uur) inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een groene portemonnee, een bril met don ker montuur, een set autosleutels in etui. 3 verzekeringsplaten van bromfietsen, respec tievelijk genummerd BTX 543. GXV 367 en MSB 281. een slagersmes, een geel rechter damessandaaltje, een buks. een paar lede ren wanten en 2 regenbroeken, een goot- steenpomp, een gouden slavenarmband, een herensandaal, een regenbroek, een bruine portemonnee, inhoud 50.-. een dubbele fietstas, waarin emmertje met aardbeien. In ieder gaval zijn op dit ogenblik de krachtsverhoudingen tussen de beide grote mogendheden nog niet gewijzigd, mede dank zij de weerstand van Israël, zodat de drei gende oorlogsgevaren voorlopig weer van de baan zijn. De gebeurtenissen van de af gelopen maand hebben echter wel aange toond. dat het communisme overal blijft wroeten om meer invloed te krijgen en de westerse democratie de voet dwars te zet ten. Daarom duurt de oorlog in Vietnam nog steeds voort, leder toegeven aan deze druk verhoogt de mogelijkheid tot een gro te oorlog. (Nadruk verboden) H. van Wermeskerken Op het in Goes gehouden Mulo-examen slaagden van bovengenoemde school de vol gende leerlingen: Diploma Mulo-B: Cor Bakker. Jannie Ne. lisse. Wim Sandee, allen te Kamperland. Diploma Mulo-A met wiskunde: Koos Hey- stek, Geersdijk, Wilma Karman. Leo Sinke. Colijnsplaat, Jan Hamelink. Kortgene. Leny van Lieren. Wim Huibregtse. Gerrit Heuse- veldt, Clasien de Nooyer. Edward de Nooy- er. Lena Versluijs te Wissenkerke. Anneke Westerweele. Kamperland. Diploma Mulo-A met Middenstandsdiplo ma: Hennie Bakker, Jannie Bosselaar. Leu- nis Steutel te Wissenkerke, Jennie Breure, Colijnsplaat. Wim de Groot. Mien de Groot! Jannie van Goudswaard te Kamperland. Voor het derde achtereenvolgende jaar slaagden alle eindexamencandidaten. Voor het B-diploma: J. Clement te Kats. die ook de aantekening scheikunde Middel, baar Programma behaalde. Voor het A-diploma slaagden: Nellie Boot. Tannie Boot, Roelof Brandsma, Wietske Janssen. Giel van der Linde en Gerda Welle. man te Kortgene. Truida de Fouw, Hans de Rijcke en Gillis de Wit uit Colijnsplaat en Dini van Maldegem te Wissenkerke. 8 kandidaten deden examen in scheikunde eenvoudig programma. Uitslag concours Chateauroux op 23 juni. Naam tijd afstand pnt 1. P. de.Waal 15.26.25 555.574 110 2. P. J. Verburg 20.47 550.109 100 3. P. de Waal 16.24.57 2 90 4. J. C. Priester 44.29 553.144 80 5. L. de Fouw 52.24 550.106 70 6. A. J. Bouterse 59.31 555.767 60 7. L. van Liere 17.00.14 555.713 50 8. L. de Fouw 16.58.31 2 40 9. P. J. Verburg 17.01.43 2 30 10. L. de Fouw 04.30 3 20 Uitslag Neufvilles Naam tijd afstand pnt 1. G.P. Geelhoed 12.51.15 118.137 2. J. C. Priester 47.35 114.233 3. G. P. Geelhoed 13.00.01 2 4. idem 00.24 3 5. P. de Waal 09.50 117.934 6. 1. G. Oele 10.33 113.471 7. A. v.d. Kreeke 19.40 117.155 8. 1. G. Oele 25.49 2 9. S. Verburg 28.20 113.656 10. J. Verwey Sr. 36.00 113.792 Uitslag concours Neufvilles op 24 juni. Naam tijd afstand pnt 1. P. de Waal 12.13.10 117.934 120 2. idem 21.08 2 117.8 3. idem 21.27 3 115.6 4. P. van Belzen 37.23 117.862 113.4 5. P. J. Verburg 33.56 113.656 111.2 6. J. C. de Fouw 35.33 114.374 109 7. J. Versprille 39.50 114.239 106.8 8. S. Branderhorst 44.45 117.216 104.6 9. A. J. Bouterse 51.50 118.179 102.4 10. J. Goulooze 54.02 118.068 100.2 Tijdens een bestuursverkiezing op de le denvergadering van V.V.V. ..Noord-Beve land" van vrijdag 23 juni j.l. werd voorzien in de volgende vacatures: in de vacature R. Slotema. voorzitter, werd gekozen de heer W. Goossen, secretaris van de gemeente Kortgene, Julianastraat 2. Kortgene. In de vacature G, P. Leendertse. vice-voorzitter. werd deze bij acclamatie herkozen. In de vacature H. van Strien, penningmeester, werd deze bij acclamatie herkozen. In de vacature A. J. Westerweel. bestuurslid, werd gekozen de heer J. A. Pouwer. Havelaar- straat 22 te Colijnsplaat. Aan het slot van de vergadering dankte de heer G. P. Leendertse de aftredende voorzitter voor het vele werk dat hij. onver plicht, gedurende vele jaren met zoveel suc ces voor de vereniging heeft verricht. ZENDTIJD De minister voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft gul radio- en televisiezendtijd aangeboden aan tal van verenigingen. Maar als de nudisten zendtijd vragen, kunnen ze die aleen maar voor de radio krijgen. HAVENKROEG Ook in de havenkroeg waar Ernst van Altena binnenzeilde, spra ken ze natuurlijk weer over auto's. En daar zei die man: „toen reed ik hem toto-los. maar gelukkig was' ik al riks verzekerd." BOMBARIE In de krijgsmacht moet een heleboel bombarie worden afgeschaft" zei volgens het A.N.P. de kolonel Sjoerds op een vergadering van officieren in Leeuw arden. Als de bom is afgeschaft, volgt de barie vanzelf. SEX-SPOTS Amerika doet meer sex in z'n reclamespots op de t.v. dan wij. In het beeld komt een beeld van een vrouw die bovendien nog zeer zorgvuldig gekleed is. Tekst: „Kleed een chique vrouw uit en wat zie je?" Niet wat u denkt, maar een reclame voor b.h.'s verschijnt dan op het Amerikaanse scherm.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 3