NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Wat nu?" Smeulend probleem BÉ 1 il II Plonvier heeft DE schoenen ffX m \M M DE COÖPERATIEVE RA! ISE te Colijnsplaat en te Kamperland QFREI5 11 13 L 22 23 26 27 28 1 32 34 L 49 1 46 49 fl 51 1 54 56 52 bJ Oplossing kruiswoordpuzzel no. 34 No. 3251 Zaterdag 10 juni 1967 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 12 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Bijna twintig jaar smeult het conflict al in het nabije oosten, met zo nu en dan zoals nu plotseling hoog opschietende vlam men. En een oplossing is nog steeds even ver af als toen de Joodse staat werd ge sticht. Het enige wat die bijna twintig jaar er varing wel leert is dat door schieten de op lossing niet te bereiken is. Het westen kan zich moreel niet permitteren Israël onder de voet te laten lopen; Israël kan met of zon der hulp van anderen niet door de wapens dwingen dat de Arabieren zich verzoenen met het bestaan van deze nieuwe staat op ook voor de Islamieten heilige grond. De haat van de Arabieren is ook zeker niet geheel redeloos. Dat de westerse lan den na de oorlog besloten hun steun te ge ven aan de stichting van de staat Israël, was in Arabische ogen (en dat is in zekere zin ook niet onjuist) een soort afkopen van een morele schuld van het westen jegens de door nazi-vervolging gedecimeerde Europese Joden. Dat afkopen geschiedde dan echter niet op kosten van de schuldenaars, zo zien de Arabieren het, maar ten koste van hen, die nota bene de Joden in de loop der his torie aanzienlijk beter behandeld hebben. Welk recht, aldus de Arabieren, hadden die westerse landen om Arabische grond weg te geven? Een historisch recht, omdat er vroeger eens een staat Israël geweest is? Maar dat is zo'n 20 eeuwen geleden en is er dan iemand in Europa die daar bijvoor beeld de grote volksverhuizing nog eens on gedaan wil gaan maken? Dit is de basis van een grief, die de Arabieren enorm steekt. En of men nu zegt dat dit ten onrechte is, wat is nu één gulden...? Eén gulden op zichzelf is weinig. Twee guldens vormen een héél be scheiden stapeltje. Drie wegen al vrij zwaar in de hand. Kortom: gulden op gulden telt snel aan, vooral wanneer wij er voortdurend de rente op stapelen. Dat is de spaar wijsheid, die 2 miljoen Raiffeisenbank-spaar- ders al opdeden! zal u graag nader inlichten dat doet er allemaal weinig toe: het feit blijft dat men in dit opzicht inderdaad met een gekwetst volk te maken heeft. Dan is de stichting van Israël ook niet be paald smetteloos verlopen. De Britten trok ken weg met een soort gedachte van ,,na ons de zondvloed". De jonge staat Israël heeft geen Arabieren verdreven, sommigen schaar den zich zelfs aan de kant van de toen voor het eerst vechtende Israëli's, zoals b.v. ook nu weer de Droezen. Maar de Arabische lan den riepen bij hun heilige oorlog wel de Pa- lestijnen op om hun biezen te pakken tot ze konden terugkeren in een Arabisch geregeerd Palestina. Zo ontstond in Israëls buurlanden de el lende van de vluchtelingenkampen. Israël be geerde deze, door hun vertrek zich vijandig betoond hebbende, Palestijnen niet terug; de Arabieren hielpen hun ellende niet te verzach ten. alleen de Verenigde Naties deden iets. CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGQLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. Het lijkt er zelfs op alsof de Arabieren die vluchtelingenkampen vol misère in stand hielden als een soort monument dat tot haat jegens Israël moest inspireren. Het tussen vijandige buren beklemde Is raël heeft inderdaad de haven Eilat is er een voorbeeld van zijn grenzen uitgebreid buiten het territoir dat het door de V.N. bij de bestandsovereenkomst was toegedacht. Het deed dit om zijn gebied beter verdedig baar te maken, wat historisch niet overbo dig bleek. Maar het heeft de grief der Ara bieren natuurlijk nog wel wat dieper in de ziel laten snijden. Dat is dan nog maar een kleine collectie van de grieven en hun achtergronden die nu al bijna twintig jaar de situatie in het nabije oosten vergiftigen. Voor een deel hebben ze een emotionele ondergrond, voor een deel zijn ze onredelijk, voor een deel zijn ze poli tiek. Er komt nog wat bij van een graag af reageren van eigen verdeeldheid en onbe kwaamheid op Israël, er zal ook nog wel een mate van jaloersheid meespelen. Het zijn allemaal factoren die door strijd niet uit de weg te ruimen zijn; op iijn hoogst kan een oorlog die gevoelens nog maar wat aanwak keren. vrede kan ze nooit afdwingen. Om inderdaad weer een vreedzame atmos feer te kunnen scheppen in het nabije oos ten. zal op dit punt iets moeten gebeuren. Dat zal dan moeten met concessies over en weer, waarvoor de sfeer op dit moment ze ker niet rijp is. Er zou bijvoorbeeld al veel gewonnen zijn als het probleem der Palestijnse vluchtelin gen werd opgelost, waarbij Israël bijvoor beeld hun ook de mogelijkheid zou moeten geven terug te keren naar hun geboorte grond. al zou daarbij redelijkerwijs wel reke ning gehouden moeten worden met het aan tal arme Joden dat uit Arabische landen de wijk heeft moeten nemen naar Israël. Het zou voor de Joodse staat een risico inhou den, maar wellicht een kleiner risico dan de ellende der vluchtelingen voor propaganda uitgebuit te zien. Het is ook niet ondenkbaar dat de Ver. Naties die immers de stichting van Israël hebben gesanctioneerd, voor een soort com pensatie zorgen. Het zijn ideeën die o.m. in de Londense Observer en in The Economist geopperd worden. De huidige strijd maakt het niet gemakkelijk er mee te beginnen; te midden van kanongebulder klinkt dit wellicht allemaal wat irreëel. De gedachten hebben echter wel de werkelijkheidszin dat alleen langs die weg ooit een vredelievend naast elkaar bestaan van Israël en zijn buren be reikt kan worden. Wachten tot de Arabische grieven de geldige en de onwezenlijke allebei vanzelf verdwijnen is ook zinloos,-dat bewijzen.de gebeurtenissen van nu. (Nadruk ^erboden). HET PROBLEEM V Terstond nadat Israëlische vliegers de ver bonden Arabische luchtmachten de rugge- graat had gebroken en de Egyptische troepen in Sinaï zware klappen te incasseren kregen van de Israëli's die nu onder de paraplu van een overwicht in de lucht konden opereren kwam Nasser met een excuus voor zijn falen, dat hem in één klap het aureool van Arabische held berooft. De Amerikanen hadden geholpen met hun vlieg tuigen, verklaarde hij. Een verklaring waar over men in Tel Aviv geërgerd lacht: de Amerikanen hebben zich juist zo ijverig buiten de zaak gehouden dat de Israëli's het dit keer helemaal alleen tegen een overmacht moesten opnemen. Die Amerikaanse fictieve interventie wordt door Nasser niet alleen te berde gebracht om in de ogen van zijn aanhang zijn groot scheeps falen te verontschuldigen. Het is ook zijn poging om dan maar eindelijk de grote mogendheden in het conflict te be trekken. Waarschijnlijk bouwt hij niet al te zeer op de Russen, opdat die hem een handje komen helpen, maar rekent hij er op dat de twee supermachten een staakt het vuren komen afdwingen. Waarbij dan hem de schande bespaard wordt aan de Israëli's om genade te moeten vragen, want het eind van de strijd wordt hem dan afgedwongen. En hij heeft weer de basis voor een nieuwe haatcampagne tegen Israël om het over tien jaar weer eens te proberen. Overeenkomst. Dat is het griezeligste Israëlische pro bleem. De Arabieren militair een afstraffing te geven blijkt mogelijk. Daarbij helpt na tuurlijk de morele dwang dat Israël een oorlog niet kan verliezen en toch verder leven, zoals de Arabische staten wel kunnen ze hebben het al twee keer moeten doen. Niet alleen politiek, maar ook fysiek is het onvoorstelbaar dat Israël de hele Arabische wereld gaat beheersen. Er zal dus weer een overeenkomst moeten worden gesloten. Premier Levi Eskjol en zijn minister van buitenlandse zaken Abba Eban hebben her haaldelijk te kennen gegeven dat Israël geen uitbreiding van gebied wenst. Maar zij zijn nu de grote helden niet meer. Men moet niet onderschatten hoezeer zij beiden gelaakt worden in eigen land door hun zachtzinnige houding, waarbij vooral geleund werd op Engeland, de V.S. en ook wel Frankrijk, die plotseling hun garanties van 1950 wel heel mager interpreteren. Eskjol werd gedwongen vechtlustiger man nen in zijn kabinet te halen, zoals generaal Mosje Dajan, de eenogige held van de vorige Sinaï-campagne. En zullen die er in berusten dat alles weer wordt zoals het was? Met Arabische buren die zich weer gaan bewa penen om over nu wellicht minder dan tien jaar te proberen Israël nog eens in de tang te nemen. Materiële garanties. De huidige grens is in feite niet te ver dedigen: van Jordaans gebied schoot artil lerie tot aan de voorsteden van Tel Aviv, vrijwel over de hele smalle breedte van Israël. Dit keer zullen de Israëli's wel moeten staan op materiële garanties dat ze minder kwetsbaar worden. Plus stevige garanties en dan niet van een zomaar weg te vagen V.N.-macht maar van de grote mogend heden. dat ze Israël doeltreffend de kans geven in vrede te leven. Want over een paar jaar kan alles anders zijn. Het Israëlische succes van nu is niet omdat de Arabieren laf zijn, niet kunnen vechten en het nooit zullen leren. Zo dach ten de Fransen ook over hun Achterindischë eenheden, die ze alleen maar bewakingsdien sten en dergelijke lieten uitvoeren. Die zelfde mannen tonen nu als Vietcong wel degelijk te kunnen vechten. Dat is maar een kwestie van opleiding. Hoe dan ook: de grote mogendheden zijn doordat nu gevochten wordt en niet door Nassers beschuldiging met de neus op gedrukt dat ze iets. moeten doen. wil de betrekkelijk kleine oorlogshaard in het nabije oosten niet hoger oplaaien. Voor de Sowjet-unie ontstaat dan de onaangename konsekwenties dat ze dan óf hun vaag geuite, maar door Nasser zeer op gepepte toezeggingen gestand moeten doen, of afstand moeten doen van hun goede naam in de Arabische wereld. Het eerste kan voor de Russen niet aan trekkelijk zijn, omdat ze dan de V.S. gewoon verplichten ook in actie te komen. De V.N. heeft zich inzake het nabije oosten tot niet veel in staat getoond, maar die zou nu door de steun der beide supermachten met nieuw gezag bekleed de wapenstilsand kunnen afdwingen. Dat zou nu zowel voor de V.S. als voor de Sowjet-unie de manier zijn, waarop bei den dan ten aanzien van hun aanhang in het nabije oosten van verdere inmenging af komen zonder meer gezicht en goede naam te verliezen dan ze al hebben gedaan. Waar bij dan de twee huns ondanks toch weer eens gezamenlijk als vredestichters zouden moeten optreden. Een moeilijke rol, waarvoor ze niet erg enthousiast zullen zijn. (Nadruk verboden). Burgerlijke si and KORTGENE Geboren: 6 mei: Willem Pieter Eduard, z.v. E. P. Priester en P. C. Remeeus. 11 mei: Marga- retha Adriana, d.v. A. van der Weele en M. P. de Jonge. 12 mei: Monica, d.v. J. Lamse en C. Marijs. 17 mei: Helena Martina Jacomina. d.v. A. H. Zuijdweg en S. P. de Fouw. 17 mei: Leendert Johannes Abraham, z.v. J. Bouwense en J. A. Wagenaar. 22 mei: Gerard Cornelis, z.v. M. J. de Regt en P. A. Beenhakker. 23 mei: Dirkje Johanna, d.v. D. Scherp en C. M. Broekhoven. 24 mei: Jan-Willem Cornelis Tobias, z.v. M. A. B. Klop en L. C. Steendijk. Ondertrouwd: 8mei: T. M. Koole, 22 jaar en T. A. C. Dijke, 20 jaar. 19 mei: J. Schouten. 18 jaar te Wemeldinge en J. J. Goulooze, 17 jaar. Getrouwd: 19 mei: A. J. Bouterse, 24 jaar te Haarlem en N. J. van der Heijde, 20 jaar. 24 mei: G. S. Hamelink. 22 jaar te Goes en D. Strijd. 19 jaar. 26 mei: T. M. Koole. 22 jaar en T. A. C. Dijke, 20 jaar. Overleden: 12 mei: A. Huissoon, 72 jaar, e.v. C. Korsuïze. 14 mei: P. H. Geelhoed. 62 jaar. e.v. P. D. Breas. Kruiswoordpuzzel no. 35 i 2 3 4 5 6 7 8 9 10 12 14 15 19 24 2b 29 30 31 33 3 b 3 b 38 39 40 41 ■42 43 44 4 7 48 52 bb 59 59 bU 62 64 6b bb bJ/ -fi HORIZONTAAL: 45. meisjesnaam 18. tijdelijk verblijven 1. reeds 46. erfelijkheidsfactor 19. banier 3. schouderholte 47. moed 20. snijwerktuig 8. meisjesnaam 48. voorzetsel 22. keukengerei 10. klopje. 50. bron 24. borstwering 12. financieel deskundige 52. dwaas 25. deel v. e. poot 14. cilinder 55. optisch intrument 26. vervoermiddel 15. vogel 57. gezouten kluit 27. bedreigingen 16. heilig boek 60. soort zeil 30. bouwmateriaal 17. troefkaart 61. zeilterm 32. mandje 19. gevuld 63. speelgoed 33. deel v. e. kippenhok 21. drinkgerei 65. maanstand 34. voorzetsel 23. elasticiteit 66. moeder-overste 36. grondig 25. broeiplaats 67. ten laatste 38. deel v. h. oor 26. wig VERTICAAL: 40. vruchtennat 28. bitter vocht 1. Engels voorzetsel 41. opstootje 29. verbinding 2. dierenliefkozing 46. ad rem 31. zangnoot 3. octaaf (afk) 49. projectiel 32. grondvesten 4. deel v. h. hoofd 51. seconde 34. linnen huisje 5. plaats in Friesland 53. vreemde 35. telwoord, volgend 6. en omgekeerd 54. deel v. e. vis 37. afgelegen 7. bosje haar 55. etenbereider 38. deel v. h. jaar 8. inhoudsmaat 56. schaap 39. plaats in Brabant 9. geogr. aanduiding 58. afgelegen 40. zuiveren 11. voertuig 59. bedorven 42. water in Friesland 12. gelofte 60. oude munt 43. soort pad 13. grap 62. familielid 44. hevig 14. klepperen 64. laatstleden (afk) HORIZONTAAL: 1. polder; 5. lusten; 9. so; 10. liaan; 12. ik; 14. toe; 16. meermin; 17. neo; 18. asla; 20. hart; 21. kater; 24. akker; 26. rr; 28. sr; 29. ot; 30. pe; 31. ter; 33. ans; 35. ode; 37. nar; 38. nappa; 39. oksel; 40. atm; 41. ptt; 43. uno; 44. bes; 46. te; 47. me; 48. eo; 50. ti; 51. lente; 53. lakse; 58. eist; 59. slap; 61. nok; 62. knorrig; 65. pre; 66. eo; 68. tokke; 70. el; 71. donker; 72. olijven. VERTICAAL: 1. poos; 2. Is; 3. eleve; 4. rie; 5. lam; 6. uniek; 7. tt; 8. nier; 9. staart; 11. ark; 13. kot ter; 15. elk; 17. nar; 19. aas; 20. het; 22. trappen; 23. rus; 24. ato; 25. koekoek; 27. rente; 30. palet; 32. ram; 34. nat; 36. don; 37. neb; 40. athene; 42. the; 43. uil; 45. simpel; 47. met; 49. oss; 51. Isk; 52. tante; 54. asiel; 55. elp; 57. lood; 58. ork; 60. aren; 63. oor; 64. rko; 67. on; 69. nv. Ganzcpoorf straat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1