Cactussen in Cothen Waarom geen vakantie in de winter? Een vaste verbinding van 71/2 cm Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 3 juni 1967 no. 3250 Vliegen is geen seizoenbedrijf Het is nog niet zo lang geleden, dat Schiphol het domein was van dames en heren, die per taxi of vaak zelfs door een wagen met chauffeur bij de vertrekhal werden afgeleverd. Vliegen was een zaak van enkele uitverkorenen. Vandaag de dag stappen pa. ma en de hele familie uit de busIn de zomermaanden pas seren vooral tijdens de weekends duizenden en nog eens duizenden vakantiegan gers de balies met de bagage-weegschalen. Ze hebben gekozen voor de vliegva kanties: voor hen begint het feest van de vrije dagen en de afwisseling van de dagelijkse sleur op het moment, waarop ze de internationale luchthaven betreden. Want waar is meer sfeer dan in zo'n vertrekhal? Over een winterbestemming gesproken. De speciale kerstvluchten komen steeds meer in trek. TUSSEN ENGELAND EN FRANKRIJK: In al die eeuwen dat Engeland en Frankrijk van elkaar gescheiden zijn door het Nauw van Calais is er zeer vaak sprake geweest van plannen om een tun nel of een dijk aan te leggen tussen deze twee landen. Van Franse zijde stond men er sinds 1856 gunstig tegenover, maar steeds werden deze plannen ge torpedeerd door Engelse regeringen. Toch heeft er van juni 1944 af tussen de haven Cherbourg in Frankrijk en het Engelse eiland Wight jaren lang eenvaste verbinding bestaan, die 71/2 centimeter breed was. een pijpleiding voor benzine om de geallieerde troepen in Frankrijk tijdens de tweede wereldoorlog te bevoorraden.Met nog een andere leiding werd er totaal in minder dan 1 jaar 540 miljoen liter benzine doorheen gepompt. Het vliegen is binnen het bereik van de grote massa gekomen dank zij de geweldige vlucht die de chartermaatschappijen hebben genomen. En dank zij het feit. dat die ..vlieg tuigverhuurders" uit welbegrepen eigenbe lang een zeer nauw contact hebben gezocht met de reisbureaus. Gezamenlijk hebben ze een indrukwekkend offensief geopend op de Nederlandse vakantieganger en het ziet er niet naar uit. dat ze spoedig genoegen zullen nemen met wat ze in de afgelopen jaren heb ben bereikt. Integendeel, ze smeden nieuwe plannen om nog weer nieuwe vakantiebe stemmingen te ontsluiten, om nog goedkope re reizen te organiseren en om nog meer pa's, ma's en kindertjes de luchtdoop te la ten ondergaan. De vliegvakantie staat eigen lijk nog pas in de kinderschoenen. Martin Schröder, de grondlegger van de chartervliegerij in Nederland en op dit ge bied een der pioniers in de hele vliegwereld, heeft zijn bedrijf in luttele jaren geweldig zien groeien. Hij begon met een paar tweede hands toestelletjes; nu kan hij een volledige luchtvloot inzetten op het vakantiefront. Sinds eind maart beschikt Martin's Air Charter zelfs over een straalvliegtuig. Voor lopig wordt nog een DC 8 gedurende de weekeinden van de KLM gehuurd, maar voor dat het jaar om is zal dit trotse toestel he lemaal eigendom zijn van de chartermaat schappij. Samen met twee Convair Rolls Royce Propjets, drie DC 7c's, een DC 6A en 5 DC 3's zal de jet het MAC insigne over de gehele wereld voeren. Gedurende enkele maanden per jaar staan al deze machines vrijwel dag en nacht „on der stoom". Vooral tijdens de (lange) week einden wordt met elke beschikbare plaats gewoekerd. De nieuwe DC 8 (en het zal niet lang meer duren of ook de enorme DC 9 zal beschikbaar zijn) maakt dan per dag twee of meer vluchten met vakantiegangers. Des morgens en retourtje naar Majorca en 's-mid- dags nog even vlug naar de Costa Brava bij voorbeeld. Er is een geweldige organisatie voor nodig om van mei tot en met septem ber alle op de zon beluste Nederlanders naar hun plaats van bestemming te krijgen. De meer dan vierhonderd man personeel van Martinair werkt onder hoogspanning. Maar dan komt oktober-novemberDe luchtreizigers, die inmiddels bruingebrand weer in de dagelijkse sleur zijn opgenomen, breken het hoofd er niet over, maar de flight- operator wel. Hij zit met een geweldige luchtvloot, die berekend is op de top-week- Veel tijd en nieuwe initiatieven, want wil men werkelijk succes hebben met dit streven, dan zullen de reisbureaus nieuwe vakantiebe stemmingen moeten aanboren. Nog verder wegnaar Afrika. West-lndiè. Zuid A- merika. het verre Oosten desnoods. De mo gelijkheden zijn er. want het vliegen kan goedkoop zijn. De mensen, die het weten kunnen, verwachten op langere termijn een ontwikkeling in deze richting. Ook al. omdat de Nederlander het reizen in het bloed zit. Hij wil steeds verder weg. Spanje en Tunis zijn al lang niet ver genoeg meer. Als hij nu maar die vermaledijde gewoonte wil afzwe ren om tussen mei en oktober zijn vakantie te nemen. Het zou ook voor het bedrijfsle ven een prettige ontwikkeling zijn. want hoe lang schreeuwt men hier al niet om vakantie spreiding? Overigens heeft de heer Schröder niet al leen op de winterbestemmingen van de Ne derlanders gegokt. Hij heeft het klaar ge speeld om na heel lange en nog inge wikkelder procedures landingsrechten los einden en hij heeft er geen. of nauwelijks passagiers voor. De cijfers wijzen uit. dat meer dan 85 procent van het passagiersver voer van de chartermaatschappij is gecon centreerd op de enkele zomermaanden, te beginnen met mei en eindigend oktober. De vliegerij dreigt op deze manier een seizoenbedrijf te worden, net als de 'exploi tatie van strandtentjes bij Zandvoort. Maar er is een groot verschil: een DC 8 van vele miljoenen dollars is geen strandtentje en een gezagvoerder van een straalvliegtuig is geen strandoppasser. Elk uur dat zo'n machtige luchtreus aan de grond gekluisterd staat, kost de eigenaar geld. Heel veel geld. En daarbij komt dan nog. dat het hooggekwali ficeerde personeel gedurende de slappe tijd niet ontslagen kan worden. Het seizoenprobleem van de chartervlie gerij is niet alleen een zaak van de heren Schröder c.s. Het is een zaak van alle va kantiegangers. ook al is voor hen de slapste tijd de drukste van het jaar. Als er een op lossing gevonden zou kunnen worden voor een meer geleidelijke toevloed van passa giers zou dat de vliegtuigen rendabeler en de tickets dus nog voordeliger maken. Er is een gelukkige omstandigheid, namelijk dat het vrachtvervoer zich voornamelijk toespitst op de wintermaanden, terwijl er ook nog vrij veel andere chartervluchten zijn, die zich juist op die slappe maanden concentreren, zoals bijvoorbeeld de reizen met voetbalver enigingen. met artiestengezelschappen en met scheepsbemanningen, die ergens ter we reld hun collega's moeten aflossen. Helemaal stil staat de vliegerij dus beslist niet. Maar tochhet zou goed zijn. als er ook in de wintermaanden meer mensen met vakantie zouden gaan. Wat voor de vervoerders geldt, geldt ook voor de reisbureaus. Ook zij zijn onderhe vig aan de problemen van het seizoenbedrijf. Het lag dus voor de hand. dat beide belang hebbenden elkaar vonden. Ze hebben dat ge daan ook en het ligt in de lijn der verwach tingen. dat binnen niet al te lange tijd de propaganda voor de vakantie in de winter maanden aanzienlijk grotere vormen aan zal nemen. Nu al zijn de mogelijkheden om een aantal weken in de „slappe tijd" een appar tement in het zuiden te huren ongekend, maar voor de gemiddelde Nederlander blijft het verschuiven van de vakantieweken naar de winter toch nog steeds een moeilijke zaak. hoe heerlijk zo'n winteruitstapje ook is. Het zal veel tijd vergen, het begrip ingang te doen vinden, dat een zonnetje in de regen maanden toch wel iets heel bijzonders is. te krijgen in bijna de gehele wereld. Dat opent nog weer nieuwe perspectieven, name lijk voor het vervoeren van o.a. eendagskui- kens naar Spanje. Joegoslavië. Italië en de Canarische eilanden, van voetbalelftallen en hun supporters naar verschillende Europese hoofdsteden en van ouders van emigranten naar hun kinderen in het Noord-Amerika- continent. Het Nederlandse systeem van chartervluchten met hotelaccomodatie heeft in vele delen van de wereld nog maar weinig ingang gevonden en als de reisbureaus al daar de handen ineen slaan, ligt er nog een geweldige markt braak. Cijfers tonen aan. dat b.v. de New Yorker die van de winter sport wil genieten voordeliger per charter naar Zwitserland kan gaan om te skiën (met eraan vastgeknoopt bijvoorbeeld een weekje sightseeing in Parijs) dan dat hij de lange latten onderbindt in Squow Valley, het win tersportcentrum in eigen land. Maar dat is een heel ander hoofdstuk, waarbij de Ne derlandse vakantieganger minder geïnteres seerd is. Luisterposten. Tijdens de oorlog waren zowel Duitsland als Engeland bevreesd dat een van de twee in het geheim het oude plan een tunnel on der het Nauw van Calais aan te leggen zou uitvoeren. Aan weerszijden had men dan ook in oude proeftunneJs die ooit het begin van de verbinding waren geweest, luisterposten ingesteld. De Engelsen waren voor de bezetting van Frankrijk nog bezig geweest met een plan de tunnel alsnog te graven, waarbij de kos ten op zeshonderd miljoen gulden waren ge raamd. Bedenkende dat de defensie van Engeland en Frankrijk samen dat zelfde be drag per dag kostte zou de aanleg ver antwoord zijn als zo'n tunnel de oorlog twee of drie weken zou kunnen bekorten. Vooral de evacuatie van Duinkerken had veel min der verlies aan materiaal gekost wanneer de tunnel er was gekomen. Maar Hitler's oor.- log drong het westen veel sneller binnen dan men tijd had er aan te beginnen. Toen Engelse piloten in de oorlog rappor teerden dat de Duitsers bij de Franse kust druk bezig waren iets geheimzinnigs te construeren dacht men onmiddellijk aan een tunnel, die best vanuit Calais gegraven zou kunnen worden. Het was wat dat betrof loos alarm, de Duitsers waren bezig met de lan- ceerplaatsen van de V-1 en de V-2. Benzine. Pas tijdens de voorbereidingen van de in vasie begint er een plan te ontstaan dat aan een tunnel herinnert: een pijpleiding tussen de twee landen. Iemand had tijdig bedacht dat het niet voldoende zou zijn slechts au to's en tanks enz. naar Europa te versche pen. want dat deze voertuigen ook benzine, veel benzine nodig zou hebben om verder te kunnen. Men hoefde niet te verwachten dat de Duitsers, als ze terug zouden moeten trekken, ook maar een druppel achter zou den laten wanneer ze daar kans voor zagen. Zo ontstond het plan Pluto, afgekort van „Pipes Lines Under The Ocean". Men wist dat zo'n plan technisch uitvoerbaar was. maar sterk bemoeilijkt zou kunnen worden „Tja", zegt hij bedachtzaam als hij uit moet leggen hoe hij hierin verzeild is ge raakt, „Ik had eigenlijk nooit gedacht uit Friesland weg te gaan. Ik heb in Leeuwarden en Dokkum gewerkt. Als fruitteler en als hoofd van de plantsoenendienst. Ik zocht eigenlijk een plaats waar ik mijn cactussen goed kon verzorgen, en die heb ik hier gevonden." Hij vertelt dat hij een Friese door de aanwezigheid van Duitse vliegtui gen, onderzeeërs en andere marine-eenheden in het gebied. Toch begonnen twee firma's met de vervaardiging van een 7Va cm dikke leiding. Een gedeelte. 225 kilometer werd in de Verenigde Staten vervaardigd, een ander gedeelte, ongeveer 560 km in Engeland. Natuurlijk was men niet van plan het bij een enkele leiding te laten. Tussen Cherbourg en Wight kwam een vierdubbele, tussen Dungeness en Boulogne een zestienvoudige. Klossen. Dat men een leiding van niet breder dan 7i/i cm gebruikte had zo zijn reden. Het was namelijk mogelijk deze leiding om een grote trommel te winden, als die trommel of klos maar groot genoeg zou zijn. Ze kregen behoorlijke afmetingen. 27 me ter lang. 18 meter in doorsnee en randen van 180 cm hoog. Leeg wogen ze al 270 ton per stuk. Er kon 112 km pijp op. zodat het gewicht toenam tot 1600 ton. Er werden in Engeland zes van deze zogenaamde conundrums vervaardigd. Tenslotte ging men over tot het leggen van de leidingen. Voor elke klos waren drie sleepboten nodig, twee om te trekken en nog een om het gevaarte niet uit zijn koers te laten raken. En zo werd de operatie „Pluto" uitge voerd onder de ogen van de Duitsers. Die het vreemde gedoe wel gezien hebben, en zich zullen hebben afgevraagd wat of zoiets toch wel mocht beduiden. Toch hebben ze geen enkele poging ondernomen er iets tegen te doen. Waarom weet niemand. De pijpleiding is inmiddels wel vergeten, maar een tunnel tussen Frankrijk en Engeland is ook twintig jaar na de oorlog nog steeds niet gekomen, hoewel men nu met de plan nen daarvoor in een vergevorderd stadium is gekomen. Het is niet te hopen dat er als ze er eenmaal is. troepentransporten door be hoeven plaats te vinden. (Nadruk verboden). A. C. J. Flantua vrouw heeft en twee dochters, een van 15 en een van 20 jaar. Zelf is hij in 1915 geboren. „Waarom ik van cactussen houd? Kijk. ik houd eigenlijk van alles wat leeft en cactussen zijn erg interessant, vooral wan neer ze bloeien. Er bloeit hier in de kas altijd wel een aantal, en hij wijst vele tien tallen prachtexemplaren aan. Dan vertelt hij hoe hij hier in aanraking kwam met een man die de toen vrij verwaarloosde kas be zat. Hij woont nu in diens huis, heeft de kas waar orchideeën in gekweekt werden, overgenomen, en is toen met man en macht aan het verbeteren en herstellen geslagen. Dat was in augustus 1963. Het heeft heel wat geld gekost, maar nu dragen de inves teringen vrucht. 3.000 soorten. Hij laat zijn trots uitgebreid zien en ver telt dat hier ongeveer 3.000 zeldzame soor ten en variëteiten bijeen gebracht zijn. „Maar hoe hebt u die allemaal bij elkaar gekregen?" „Ik heb ze gekocht, geruild, soms ge kregen." zegt hij. „Ze komen uit alle delen van de wereld. Uit Zwitserland, Chili, Duits land en Brazilië. Vooral van Duitse zijde ondervond ik veel belangstelling. Het is lang niet altijd gemakkelijk om aan een be paalde soort te komen, dat gaat meestal via via." Dan volgt het verhaal van een zeldzame cactus, gekregen van een cactusliefhebber die weer bevriend was met de hortulanus opzichter van de botanische tuin te Praag. „Het kostte veel moeite." vertelt hij. „maar tenslotte heb ik het exemplaar toch kunnen krijgen." Zo bouwde hij zijn verzameling op. Hij vertelt dat er vaak experts en cactuskwekers op bezoek komen die zijn verzameling willen zien. „Ik heb namelijk de grootste en mooiste verzameling 'van Nederland." zegt hij. toch een beetje trots. Toch maakt hij beslist niet de indruk van zichzelf te overschatten. Ken ners verzekerden ons: „beste van Europa." We vragen hoe hij denkt over de andere cactuskwekers in Nederland. Hij blijkt er niet zoveel mee op te hebben. Vooral niet met de kwekerijen die in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk exemplaren „opfokken" om er aan te kunnen verdienen. Wie derge lijke cacteeën koopt, zal er ook niet veel plezier aan beleven. Op zijn eigen verzameling raakt hij niet uitgekeken. De hele dag is hij bezig met de planten, die allerlei vormen en de prach tigste bloemen hebben. Temperatuur en vochtigheid vergen heel veel zorg. Honder den exemplaren staan in een kunstmatige waterdamp, andere weer hoog en droog op de verwarmingsbuizen in 60° C. „Ik kom elke dag weer opnieuw voor ver rassingen te staan. Soms heb ik er een bij die niet wil bloeien of een waar een stuk van af is. Dan denkt ie misschien: wat zal ik nu gaan doen. doorgroeien, bloeien, of doodgaan? Je weet van tevoren nooit wat een cactus gaat doen. hoe hij zich zal ge dragen. Dat is het bijzondere van de plant". Hij vindt het gedrag van een cactus won derlijk. is op andere soorten planten gauw uitgekeken, maar de cactus is voor hem nog altijd onbegrijpelijk. Het mysterie van hun groei heef zijn geloof verdiept, zo is hij er van onder de indruk. Te weinig. We vragen de heer Bulthuis of hij er niets voor voelt een boek over zijn planten te schrijven. „Nee", klinkt het beslist. „Tegenwoordig zijn er zoveel mensen die menen dat ze de wereld nodig iets moeten vertellen, en dan gaan ze een boek schrijven. Ze verdienen er vaak ook nog goed aan. Maar daar voel ik niets voor. Ik ben nog lang niet uitgekeken op cactussen en ik heb het gevoel dat ik nog veel te weinig weet om er over te schrij ven. Zelf heb ik zoveel boeken over dit onderwerp gelezen, maar dacht u dat daar nou belangrijke dingen in staan?" Hij kijkt ons vragend aan. maakt niet de indruk zelf verzekerd te zijn over zijn kennis van cac tussen. „Nee. werkelijk belangrijk en leerzaam is het de natuur persoonlijk te bestuderen. Daar leer je het meeste van. en je zult dan ontdekken dat je er nog lang niet genoeg over weet en nooit zult weten om er een boek over te schrijven." Hij vertelt nog dat hij van het publiek veel belangstelling ondervindt. „Buitenlandse ken ners die hier komen, slaan steil achterover." Wij verwonderen ons intussen over de uit eenlopende bloeiwijzen van honderden bloei ende exemplaren. Het is een schitterend gezicht. De heer Bulthuis hoopt er nog lang mee door te gaan. Het is zijn lievelingsvak waar in hij nog veel hoopt te leren. Liefst in zijn eigen kas. die voor hem een tweede tehuis is geworden. (Nadruk verboden). Samen met de KLM kocht Martinair een gloednieuwe DC-8. De KLM gebruikt de machine in de weekends. Martinair in de week. doch in oktober komt hij geheel in bezit van Martinair. ONGEKENDE COLLECTIE (van onze speciale verslaggever) In een van zijn grote broeikassen, tot in alle hoeken en gaten gevuld met cactussen waaronder zo'n 3.000 zeldzame exemplaren en variëteiten vragen we de eigenaar, de heer A. N. Bulthuis, hoe hij er in vredesnaam toe kwam om hierin zijn liefhebberij en werk te zoeken. Tegen de achtergrond van deze plantenkas, omringt door kleinere kassen bui ten met ook weer cactussen vertelt deze geboren Fries hierover, terwijl zijn ogen onderzoekend langs zijn verzameling gaan. Het is warm in de kassen, maar hij merkt het niet. want hij draagt alleen een broek, en het vuur waarmee hij over zijn planten vertelt is op zijn minst even sterk. UITGEBREIDSTE VERZAMELING VAN EUROPA

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 3