NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD PUIMa Plouvier heeft DE schoenen Werkgroep „Colijnsplaat" voor het voetlicht No. 3249 Zaterdag 27 mei 1967 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen oost er schelde Nu alweer enige maanden geleden is men te Colijnsplaat gekomen tot de stich ting „Werkgroep Colijnsplaat", bestaande uit een aantal vooraanstaande nota belen uit het dorp, met als actieve voorzitter de heer A. Verburg. Met hem in de volksmond „Bram" hadden wij een gesprek over doel en plannen dezer werkgroep. Wat hij te zeggen had, leest u hieronder. Colijnsplaat is een dorp, een oud en mooi dorp. Helaas echter een dorp dat „leeg- bloedt", een plaats, die zijn inwoners niet meer het leef- en woonklimaat kan bieden dat de huidige tijd vraagt. En dit, terwijl het dorp door zijn geogra fische ligging zich bij uitstek leent voor een verdere expansie van wat het in de industri ële en recreatieve sector reeds te bieden heeft en daarmee voor de vergroting van zijn leefbaarheid. Op bovenstaande tekening geven wij een overzicht van de z.i. meest voor de hand lig gende mogelijkheden en maatregelen. Het leefbaar houden van ons dorp is bij het opstellen van dit plan de centrale ge dachte geweest, een gedachte die we heb.- ben uitgewerkt in een aantal voorzieningen ten bate van: de jeugd (ruimte voor sport en spel), de bejaarden (wandelpaden en rust plaatsen). de werkgelegenheid (klein-indus- trie), het stedeschoon en de aantrekkelijk heid van dorp en naaste omgeving. Geheel rechts is een industrieterrein gesi tueerd, groot plm. 62.500 m2, met uitbrei dingsmogelijkheden tot bij de Zeelandbrug. De ligging van het terrein is ten oosten van het dorp voorzien, omdat bij de overwegend westelijke wind een eventuele luchtverontrei niging geen hinder zal opleveren. Gedacht wordt aan kleinere industrieën van ongeveer 20 arbeidsplaatsen. Vestiging in Colijnsplaat. Mei» kan te Colijnsplaat zijn personeel wo ningen aanbieden tegen een aantrekkelijke huurprijs. De werknemers wonen ruim en in een gezonde atmosfeer. Colijnsplaat ligt in het hart van Zeeland, op twee kilometer van de grote verkeerswegen. Men kan zijn pro- dukten straks even snel afleveren in Rotter dam als in Bergen op Zoom of in Zeeuws- Vlaanderen. In de toekomst zal het verkeer van de „Randstad-Holland" naar Frankrijk via de Zeelandbrug of de afsluitdam gaan. Neon-reclame boven op de fabriek aange bracht. zou bijzonder de aandacht trekken. Elders moeten gemeentebesturen zich vaak grote financiële offers getroosten en allerlei faciliteiten verlenen om de industrie van de grond te krijgen: hier is een gunstig vesti gingsklimaat aanwezig. Een en ander is slechts nog een kwestie van „hoe wordt het gebracht hoe wordt het verkocht". Een dergelijke vestiging van klein-indus- trie (gecombineerd met de andere voor zieningen) zou de bevolkingsaanwas sti muleren; zou openbare lichamen en mid- denstandsbedrijven een blijvende bestaans zekerheid waarborgen; zou dus de levens vatbaarheid van ons dorp belangrijk ver hogen. Recreatie. Voorzieningen op het gebied van de re creatie bevorderen op hun beurt weer het aantrekken van industrie, doordat de onder nemingen hun employé's naast het eerder genoemde, ook dit recreatiepakket kunnen aanbieden. Wij zien op dit terrein de volgende a.h.w. „aangewezen" mogelijkheden: Tussen de bei de dijken die de vissershaven beschermen ligt een rustig plekje, waar moeders met hun kinderen 's zomers graag vertoeven, uit de wind, in de zon. een prachtig uitzicht over de Oosterschelde. Dit gedeelte zou zich bij uitstek lenen voor het aanleggen van een zwemgelegenheid met bijbehorend strandje. Men kan daar een klei-dijkje maken met aan de buitenkant een stenen oeverbeschutting en aan de binnenkant plastic folie met daar over heen een laag asfalt. Daarna kan de binnenkant tot op de gewenste hoogte wor den opgevuld met zand. De vuilnisbelt aan de andere kant van de dijk, dus tegenover het zwembad, wordt gemaakt tot parkeerterrein, waar dan de bezoekers en ook de sportvissers hun au to kunnen parkeren. Op de vissershaven is een opslagloods ge tekend, waar de onbruikbare materialen en stukken ijzer, die de vissers meebrengen, moeten worden opgeborgen, zodat de ge hele vissershaven schoon blijft en daardoor aantrekkelijker wordt voor de toerist. Geheel rechts op de vissershaven, gren zend aan de dijk van de oude landbouwha- ven, is een gezellig hoekje geprojecteerd, dat gedeeltelijk is uitgekist en volgestort met grind, waarin de zitbanken kunnen worden ge plaatst, zodat men daar gezellig kan zitten en kan genieten van het riante uitzicht op de haven en de Oosterschelde. Op de oude haven is er, voor de man die het aandurft, een jachtwerfje geprojecteerd, met op de hoek een kraan, die de schepen vanuit de haven op de wal kan zetten. De jachtwerf zal geheel overkapt moeten zijn. Goed voor de huid het gehele jaar door zodat er geen oud ijzer of iets dergelijks op zicht kan blijven liggen. Deze of een andere ondernemer kan dan tevens de gemeente haven (in de toekomst) kunnen gaan exploi teren als jachthaven. Laat dan de buitenkant van de haven open voor de sportvissers. Nog meer plannen. De westkant van de haven kan dienen als parkeerterrein. Dit is noodzakelijk in verband met de daar reeds aanwezige hotels. Zou men hier iets anders mee doen, dan zit de mogelijkheid er in dat dit het unieke uitzicht vanuit hotel „De Patrijs" op de Oosterschel de belemmert. Zou het misschien mogelijk zijn ons oud gemeentehuis terug te kopen en dit te ge bruiken voor b.v. museum of voorlichtngs- centrum, waar dan het ontstaan van Noord Beveland, afsluitdammen enz. (Deltawer ken), met behulp van tekeningen, foto's en maquettes getoond zou kunnen worden? De voorste helft van het terrein dat mo menteel braak ligt, rechts onder aan de dijk tussen de kolenbergplaats en het'aardappel- sorteerbedrijf van de heer J. Lamse, kan ge bruikt worden als parkeerterrein voor de sportvissers, terwijl daarachter een terrein kan worden gemaakt voor goederenopslag van de gemeente. Zo mogelijk kunnen daar de zwarte loodsen, die momenteel tegenover het sportterrein staan, geplaatst worden. Verder rechts is een plantsoen met zit banken, dat gezellig aandoet en meteen een afscheiding vormt voor het daar geprojec teerde vermakelijkheidscentrum met sport velden. Het vermakelijkheidscentrum heeft een skelterbaan, mini-golfbaan en enige tram polines met een parkeerterrein en cafetaria. Ook weer voor de man die dit project durft te ondernemen. Sport en spel. Colijnsplaat heeft nu reeds vier voetbal elftallen. waardoor het nodig is dat er een tweede voetbalveld bij komt, hetgeen, zoals op de tekening is aangegeven, zeer goed is te verwezenlijken. Vanaf de dijk langs de skelterbaan, tram polines en sportvelden, kan op zeer eenvou dige wijze een wandelpad worden aangelegd dat uitkomt aan de Havelëarstraat. Vóór het sportveld is reeds aangevangen met een klein parkeerterrein. Achter dit par keerterrein kan het sportveldje dienst doen voor b.v. jongens van 7 tot 15 jaar, die daar vrij kunnen voetballen, handballen enz. en door plaatsing van gymnastiekwerktuigen de mogelijkheid tot beoefening van een andere sport bevorderen. De zwarte loodsen aan de Havelaar- straat behoren niet thuis in de nieuwe woonbuurt, aangezien dit een effect geeft van de bekende vlag op de eveneens be kende modderschuit. Het zou daarom juist zijn deze af te breken en er een speeltuin te maken, bestemd voor kinderen in de leeftijd van 3 tot 7 jaar. De speeltuin is dan centraal gelegen en de moeders kun nen hier een oogje in het zeil houden. Hiervoor kan een parkeerterrein aangelegd worden, waarop een telefooncel met brieven bus geplaatst kan worden. Daarachter is het .^geheel nieuwe bouwplan, dat ons dorp zeer aantrekkelijk maakt. Nut en verfraaiing. Als wij nu naar de Westhavenstraat gaan, zijn daar een twintigtal garages geprojec teerd, is centraal gelegen en uitvoerbaar CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGQLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. (mits de eigenares deze grond hiervoor wil verkopen). Het zou meteen een alternatief zijn voor de houten garages die onder aan de dijk (vuilnisbelt) bij de vissershaven zijn geplaatst. Op het einde van de Westhaven straat, bij de dijk aan de zijkant van de ge meentewoning (bewoond door de heer L. Goulooze) kan een plantsoentje worden aan gelegd. Verder links onder de dijk kunnen de houten garages worden afgebroken en wordt hier een parkeerterrein gemaakt. Van de vuilnisbelt, het water en de wei kan op betrekkelijk eenvoudige wijze zoals op de tekening is aangegeven een natuurvijver met plantsoen en wandelpad met zitbanken worden gemaakt. Geheel links een kampeerterrein van onge veer 3.5 ha. hetwelk loopt vanaf de Val tot aan de Klaverweg. De naam zou reeds ge boren kunnen zijn, en wel Camping „De Val". Wat er reeds is. Colijnsplaat bezit reeds 3 hotels met een totaal aantal van 57 bedden, vele gemoderni seerde winkels, 3 aannemersbedrijven en een Bouw-Mij. „Noord-Beveland". 1 installatie- en fabricagebedrijf, 3 aardappel- en uiensor- teerbedrijven, 1 graan- en peulvruchtenver- werkend bedrijf. 1 busonderneming, 1 gara gebedrijf en 2 administratiekantoren, die alle tesamen ongeveer 102 werknemers in hun dienst hebben. Hiermee wordt bewezen dat de onderne mers van Colijnsplaat actief zijn en vragen u er aan mee te werken het plan tot uitbrei ding en verbetering te verwezenlijken. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1