Bekend making jongedames Fietsers hebben het moeilijk Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- èn Advertentieblad d.d. 20 mei 1967 no. 3248 Libanese bisschop bleek valsemunter Waar bewaart de kameel het water Het wonderlijke schip der woestijn PI De Blauwe Doffer Altijd raak bij de Textielsuperzaak Meulbroek's textielhandel Onze salons te Kortgene zijn op de navolgende tijden GEOPEND Damessalon Herensalon FIRMA SCHERP ZOON NIEUW NIEUW CAMPING „DE ROOMPOT" Nu is de inruilwaarde van uw oude fototoestel NOG HOOG GEHEIME WERKPLAATS IN EEN KLOOSTER (Vafi onze correspondent) BEIROET Abdallah Noujaim. bisschop van de Maronietenkerk in de Libanon (400.000 gelovigen), is door de rechtbank te Beiroet schuldig bevonden aan het vervaardigen en in omloop brengen van valse en vervalste dollarbiljetten, en in aansluiting daarop veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf en verlies van het Libanese staatsburgerschap. De bisschop die momenteel in Rome verblijft, werd bij verstek veroordeeld. MEER DAN 200.000 VALSE DOLLARBILJETTEN. Deze opzienbarende zaak begon in het nabij gelegen Jordanië, waar regering en po litie zich het hoofd brak over de stroom van valse Amerikaanse dollarbiljetten, welke zo bleek alras via duistere sluipwegen het land werden binnengesmokkeld. Deze valsgeldsmokkel bereikte in maart 1966 haar hoogtepunt, waarop de Jordaanse minister van justitie het nodig oordeelde Interpol te alarmeren. Alras bleek toen. dat het geld afkomstig was uit en vermoedelijk vervaar digd werd in de Libanon. De recherche van Jordanië nam daarop in samenwerking met de deskundigen van In terpol contact op met de justitie in dat land en een langdurig onderzoek begon. Het ein digde in de foyer van het voornaamste hotel van Beiroet. ..Phoenicia" genaamd, waar de aandacht van enkele rechercheurs.werd ge vestigd op het optreden van de Maronieten bisschop. monseigneur Abdallah Noujaim. De kerkvorst werd door de politiemannen benaderd en in aansluiting daarop meegeno men naar de portiersloge van het hotel, waar hij werd gefouilleerd. Smokkelzakken. In de speciaal voor dat doel vervaardigde zakken van de bisschoppelijke soutane von den de beide detectives een groot aantal dollarbiljetten, die achteraf vals bleken te zijn. ter waarde van ruim 365.000.Op vragen naar de herkomst van dit geld. bleef een ter zake afdoend antwoord uit. Het geld werd daarom in beslag genomen en de bisschop voor een onderhoud op het hoofd bureau van politie te Beiroet besteld, dat de volgende morgen om tien uur zou plaats vinden. De politie wachtte de volgende morgen op de afgesproken tijd tevergeefs op de mon seigneur en bij een onderzoek bleek, dat de hoge geestelijke per vliegtuig op weg was naar Rome. Kort voor zijn overhaast vertrek uit Beiroet, zo werd vastgesteld, wist hij zich nog in het bezit te stellen van een diplomatiek paspoort, hem verstrekt door de niets vermoedende pauselijke internun tius in de Libanon. In klooster. Tijdens het ingestelde op- en nasporings- onderzoek kwam aan het licht, dat door de „bemiddeling" van monseigneur Abdallah Noujaim. bisschop van Beeka, reeds meer dan 200.000 valse dollarbiljetten in omloop waren gebracht, terwijl deze tevens aan het hoofd bleek te staan van een bende valse munters, die haar hoofdkwartier in één der Maronietenkloosters in de omgeving van Beiroet had. Het werd door de politie ont ruimd. mèt gelijktijdige inbeslagneming van werktuigen, papier en inktsoorten die nodig waren voor het vervaardigen van het valse geld. De autoriteiten in de Libanon poogden na de vlucht van de bisschop deze precaire zaak te laten voor wat ze was en als afgedaan te beschouwen, terwijl aan de pers werd verzocht om over de misdadige han delingen van de bisschop te zwijgen. Dit overheidsoptreden verwekte vooral onder het mohammedaanse volksdeel (57% de nodige onrust, waardoor de justitie tenslotte ge dwongen werd om in te grijpen en de ont spoorde kerkvorst alsnog bij verstek te veroordelen. (Nadruk verboden). JAN JANSSEN HAD HET NIET ZO GEMAKKELIJK 21 juni start de Ronde van Frankrijk. Jan Janssen, momenteel wel de meest succesrijke Nederlandse professional wielrenner, heeft kort geleden de Ronde van Spanje gewonnen. Daarvoor heeft hij heel wat keertjes de trappers van zijn racefietsje moeten ronddraaien. Hij had het geluk niet op het slechte moment een lekke band te krijgen. De ketting, de remmen, de wielen en spaken, alles bleef heel op momenten dat dat nodig was en bovendien en dat is juist dat ietsje meer dat een top-wielrenner heeft zat Janssen op de goede momenten bij het groepje renners, dat zich met een krachtexplosie los reed van de grote groep, het peloton. COMMERCIEEL SUCCES Nederlanders. Belgen. Spanjaarden, Fran sen, Italianen, Duitsers, Engelsen, allemaal hebben zij gehoord van de ronde-zege van Jan Janssen. Weinigen hebben gehoord van de moeilijkheden, die Janssen onderweg had. Hoe Maurice Muer en zijn ploeggenoten hem hebben moeten helpen om te winnen. Zowel mentaal als met materiaal. Met veel zorg vervaardigd materiaal, want Janssen en al die wielergrootheden rijden op heel mooie en dure fietsen. Die moeten uitgebalanceerd zijn tot en met. want als de renners van de Televizierploeg winnen, kan Batavus reclame maken voor zijn goede fietsen en Vredestein voor die fantastisch goede bandjes. Voor die bedrijven is het doodgewoon een zakelijk belang, dat iemand die op hun materiaal rijdt, wint. Hun ver koop van fietsen en banden stijgt prompt. Kirkpatrick. Dat was vroeger wel anders. De wielrij ders hebben heel moeilijke tijden gehad. De fiets met ronddraaiende trappers bestaat nog maar goed 125 jaar. De Schot Kirkpa trick Mac-Millan was er de uitvinder van. Tot die tijd had men loopfietsen. Daarmee kon je maar net iets harder gaan dan een voetganger. Maar toen Kirkpatrick de eerste trappers had geconstrueerd, kon hij veel sneller vooruit komen. Kon hij ook grotere afstanden afleggen, omdat het minder in spannend was. De sportieve Schot reed op zijn zelfge bouwde rijwiel af en toe van zijn woonplaats Thornhill naar Glasgow, een afstand van ongeveer 60 kilometer. De Schot pleegde de afstand af te leggen in ongeveer vier uur. dus met een gemiddelde snelheid van 15 km. Het gebeurde hem eens. dat hij een knaapje aanreed, dat daar bij enkele schrammen opliep. De narigheid was echter, dat een politie-agent het had gezien en er proces-verbaal van opmaakte. Vanwege „de duizelingwekkende snelheid" van het voertuig waarmee Kirkpatrick zich voortbewoog, veroordeelde de politierechter hem tot vijf shilling boete. We lachen daar tegenwoordig om. In grote wielerwedstrijden wordt met een gemiddelde snelheid van minstens 35 km per uur gereden. Etappe wedstrijden wel te vestaan. Dat houdt in. dat soms het dubbele van die snelheid wordt gehaald en in de afdaling van bergen komt men niet zelden tot 80, 90 of zelfs 100 km. Op de fiets! Populair. De wielersport is in Nederland en vooral in het zuiden zeer populair. Het seizoen is weer goed en wel op gang en ieder weekend zijn er in ons land minstens vijf a vijftien wedstrijden. Duizenden jonge kerels genie ten er van. Het grote enthousiasme voor de wielersport wordt toch wel voor een heel groot deel bepaald door de successen, die de beroepsrenners bereiken in grote wed strijden. De successen van Jan Janssen sti muleren vele jongens deze prachtige sport te beoefenen, al rijdt hij voor het Franse merk Pelfors. De omstandigheden in ons land zijn de laatste tijd steeds gunstiger geworden voor de wielrenners. Het aantal goede amateurs, dat professional kon worden is uitgebreid, omdat het bedrijfsleven zich er sterker achter heeft gesteld. Batavus en Vredestein deden dat al lang, enkele jaren geleden kwam Televizier met een ploeg beroepsrenners op de weg en wist daarvoor de ongemak kelijke, maar zeer bekwame ploegleider Kees Pellenaars aan te trekken. Kort gele den is ook de sigarenfabriek Willem II met e^n ploeg gekomen, die onder leiding staat van de vroegere pupil van Pellenaars Wout Wagtmans. De Pel heeft al een gerenommeerde ploeg kunnen opbouwen en Wagtmans is daar net aan begonnen. Toch heeft de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie de voorkeur aan Wagtmans gegeven als ploegleider voor de Nederlandse ploeg in de Tour de France, die dit jaar weer volgens de landenformule draait. Daardoor is het mogelijk geworden een sterke en kansrijke ploeg voor de Ronde van Frankrijk samen te stellen. Wout en Pel. Op 21 juni gaat dit grootste wielerspekta kel ter wereld van start. De samenstelling van de Nederlandse ploeg is nog niet de finitief, maar een belangrijk deel wordt ge vormd door de Televizier-ploeg, waardoor na veel haken en ogen Kees Pellenaars als tweede ploegleider mee gaat. Zo'n ervaren man zal de ploeg best kun nen gebruiken. Hij is niet gemakkelijk voor zijn jongens, maar zij weten, dat onder zijn leiding hun commerciële succes een goede kans van slagen heeft. Met de slimme Wout Wagtmans er bij zal dat best voor elkaar komen. Die twee weten een renner mee te sturen met elke ontsnappingspoging uit het peleton. die een kans van slagen heeft. De aanval is altijd beider devies geweest en als hun samenwerking maar goed verloopt, kan dit wel eens de meest succesvolle ronde van Frankrijk worden, die de Nederlanders ooit hebben gehad. De kwaliteiten van de renners als Jan Janssen, Den Hartog, Haast. Karstens en nog vele anderen staan daar borg voor .Moeilijk zullen zij het beslist krijgen, maar wie niet werkt zal ook geen geld verdienen, dat geldt heel sterk voor de wielersport. En hun succes zal de wielersport in ons land nog sterker maken en een stimulans zijn voor de jonge amateurs, die zich dit jaar voorbereiden op de Olympische Spelen. Ook zij moeten er heel hard aan trekken om op nationaal en internationaal niveau successen te bereiken, die hun eventuele uitzending rechtvaardigen. Tom Noddy. (Nadruk verboden). Bezit geen waterzakken De kameel, het dier dat wij allen zo goed kennen uit onze jeugdverhalen en dat wij aanschouwen in de dierentuinen, is een van de merkwaardigste schepselen op onze aard bodem. want niet alleen dat zijn uiterlijk al zoveel verschilt van de andere zoogdieren denk maar eens aan zijn merkwaardige bul ten maar bovendien zijn er nog andere in teressante bijzonderheden aan dit schip der woestijn, zoals het dier zo vaak genoemd wordt. Om te beginnen, hoe komt het aan de bij naam „schip der woestijn"? Dat is vrij een voudig te verklaren, want wie op de rug van een kameel zit. ondergaat precies die merk waardige slingerende beweging als een schip op de golven. De kameel is een specifiek woestijndier en daar ook helemaal op inge richt. Om te beginnen zijn daar zijn voeten, die speciaal op het leven in de onmetelijke zand vlakten gebouwd zijn met hun dikke eeltkus- sens en groot plat oppervlak, waardoor de voet niet zo gemakkelijk in het zand weg zakt. Door deze voeten is de kameel in staat zich gemakkelijk door het zand te bewegen. Het mysterie van het water. ledereen weet, dat een kameel heel erg lang buiten water kan, precies zoals een woestijndier betaamt. Maar hoe dit mogelijk is. is heel lang een mysterie geweest. Vroe ger meende men altijd, dat de kameel, die een herkauwer is en dus net als de koe enke le magen heeft, in zakken van een van die magen water bewaarde (enige emmers) dié daarin kwamen, wanneer het dier zijn dorst leste met enorme hoeveelheden water, wan neer dat voorhanden was. Kreeg het in da gen niets te drinken, dan teerde het op die watervoorraden. Zo staat het ook in de en cyclopedieën. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. Er is geen sprake van waterzakken of water voorraden. Hoe redt de kameel zich dan? Dit is weer een van die wonderen der natuur, waarover we ons steeds weer verbazen. „Behaaglijk" tot 40 graden Celsius. De kameel drinkt inderdaad heel wat wa ter, wanneer hij daarvoor de kans krijgt, maar van dat moment af is het lichaam van het dier vrijwel hermetisch gesloten en staat het zeer weinig vocht af. Om te beginnen loost het zeer weinig vocht, zeker in vergelijking met andere dieren van zijn grootte. Ten tweede transpireert de kameel prak tisch niet. Zijn fantastische beharing beschut hem voor de intense zonnestraling, zodat het dier het niet warm krijgt. Wanneer we verder bedenken, dat de kameel pas begint te trans pireren zo omstreeks de 40 graden Celsius, dan begrijpen we dat er heel wat moet ge beuren voordat dit dier vocht uit zijn li chaam kwijt raakt. Zo kan het dus heel lang op het ingenomen vocht leven. Krijgt het tenslotte toch behoefte aan vocht, dan zijn er nog vetbulten op de rug, die langzaam interen. Door een ingewikkeld chemisch proces wordt het vet in vocht om gezet en de kameel kan op zijn reserves le ven. Een echt woestijndier. Dat de kameel een echt woestijndier is, blijkt voorts nog uit enkele andere dingen. Zo kan het dier bij zandstormen neusgaten en ogen vrijwel hermetisch sluiten. En toch haalt het adem. In de neusgaten, die overi gens reeds door neusschelpen zo goed afge dekt worden, bevinden zich zware kransen haar. Bij zo'n zandstorm knijpt de kameel zijn neusgaten bijna dicht, door een kleine opening haalt hij adem en het nog binnenko mende zand wordt door de zware haarkran sen opgevangen. Hevig niezend en proestend raakt de ka meel na de storm tenslotte het zand uit deze haartjes weer kwijt. De ogen van de kameel sluiten ook op een speciale wijze, zodat er geen zand in kan komen. Zo zien we hoe de Schepper al zijn schepselen goed toerust voor de strijd om het bestaan. Er is nog een klein verwonderlijk feit. In het achterdeel van de kameel vinden we twee spleten. Wetenschappelijk onderzoek wees uit dat dit uitgangen zijn geweest van stinkklieren. zoals bij het stinkdier (shunk). Het zijn nog overblijfselen uit een ver voor bije tijd, toen de kameel anders leefde dan nu en waarvan wij maar heel weinig weten. (Nadruk verboden). Uitslag concours Noyon op 13 mei 1967. Deelname 178 duiven, lichte Zuidenwind, naam 1. J. Verwey Jr. 2. A. de Haze 3. W. Filius 4. J. Verwey Jr. 5. A. Bouterse 6. A. Bouterse 7. J. Verwey Jr. 8. W. Filius 9. L. van Liere 10. A. Bouterse tijd sn.heid pnt 9.57.05 1462 158 10.00.26 1455 154.5 9.59.01 1447 151 10.01.49 1419.2 147.5 04.08 1419 144 04.11 1418 140.5 02.25 1414 137 03.36 1406 133.5 06.30 1398 130 07.12 1393.2 126.5 ROKKEN, een enorme sortering: linnen, terlenka, trevira, enz. enz. 9.95 12.90 14.95 JUMPERS, een geweldige kollektie en minimale prijzen 9.95 12.90 14.90 19.75 SWEATERS, VESTEN, TWINSETS 9.95 14.95 19.75 29.75 JAPONNEN, in antron bouclé en terlenka, prachtige modellen 29.90 39.75 DOLLE STREEK VAN DE WEEK ONTBIJTLAKENS, grote maat 3.95 Lange Kerkstraat 28 Goes Maandagmiddag DUBBEL ZILVERZEGELS Old Spice After shave Pré Shave Alle soorten haarborstels tandenborstels tandpasta's Prodent Ivorol Medinos Maclean, enz. Vele soorten toiletzeep parfums lipstiften Eau de Cologne 4711 Boldoot Soir de Paris Maandag GESLOTEN Dinsdag tot en met vrijdag 8.30 18.00 Zaterdag 8.30 11.00 GEOPEND. Maandag en dinsdag GESLOTEN Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag GEOPEND. 8.30 12.00 13.00 19.30 8.30 12.00 8.30 12.00 13.00 19.30 8.30 12.00 haartonic brilcream Verschillende soorten haarlak Taft Elnet, enz. Beleefd aanbevelend, Kortgene, Telefoon 01108-2 15. Kamperland, Telefoon 01107 - 4 78 Remington met regelknop 98.50 Voor uw oud elek. scheerapparaat 25.00 Remington selectric 73.50 Old Spice scheercream scheerzeep haarcreams Biodop Fant haarlotions Pantene tegen roos en haaruitval Shampoons Traital tegen roos Zwartkop Andrelon tegen roos tegen vet haar tegen droog haar Kleurshampoon Zwartkop Shick apparaten Shick mesjes Shick scheer cream Alle soorten kammen scheerkwasten WIJ VRAGEN VOOR HET SEIZOEN VOOR HULP IN KANTINE EN WINKEL Kom eens met ons praten over loon en werktijden. WISSENKERKE Wat straks geen cent meer waard is, daar krijgt u nu nog f 7.50, f 10-,15.- of f 20- voor. Vraag inlichtingen bij: BOEKHANDEL MARKUSSE Wisa.nk.rk.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 3