NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Hel non-concurrentiebeding HOGERE POLITIEK Ploovier heeft DE schoenen 't Mooiste bruin Gekleurde duikboten Oplossing kruiswoordpuzzel no. 31 No. 3248 Zaterdag 20 mei 1967 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen door de mond der raadsleden In ons raadsverslag van de gemeente Kort- gene, gepubliceerd in het nummer van zater dag 13 mei j.l., maakten wij melding van de opheffing van de zwijgplicht der raadsleden betreffende het z.g. non-concurrentiebeding ten gunste van de jachthaven Delta-Mari na" te Kortgene. Over dit stuk is in de loop der jaren heel wat te doen geweest en zijn vele gissingen gemaakt. Na opheffing door de voorzitter van de zwijgplicht, hebben wij aan alle raadsleden de volgende twee vra gen gesteld: 1. Wat is uw mening over de inhoud van het non-concurrentiebeding? 2. Wanneer eeh serieus gegadigde zou komen voor vestiging van b.v. een zeil makerij in de onmiddellijke omgeving van landbouwhaven of dorp Kortgene. wordt hem dan medewerking verleend? De antwoorden, welke wij uit hun mond optekenden, laten wij hieronder volgen: De heer Van der Maas: 1. Naar mijn gevoel, op het moment dat ik de tekst woordelijk hoorde, zeer redelijk en bij verkoop normaal. Vergelijkbaar bij de verkoop van een ambachtsbedrijf in een dorpskom. 2. Ik geloof dat, indien in de omgeving van het dorp Kortgene een serieuze aanvrage zou binnenkomen niet zuiver een jachtha ven betreffende zeker medewerking ver leend zal worden. De heer Welleman: 1. De inhoud is redelijk en begrijpelijk. 2. Het zal er vanaf moeten hangen wat er b.v. in de huidige jachthaven op dat gebied geboden wordt, en is bovendien aan de dis cussie van de raad onderworpen. Mevrouw Janssen: 1. Er staat niets concreets in. maar een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. Maar afgezien van de inhoud van de overeenkomst en van de eventuele juridische beschermt tegen zonnebrand waarde hiervan, vind ik dat een schriftelijke verklaring, getekend door burgemeester en secretaris, van grote waarde kan zijn voor de bezitter. 2. Moeilijk te beantwoorden. Elk voertuig met vier wielen is geen auto. De heer Van der Weele: 1. Heeft voor mij geen waarde, omdat de raad dat non-concurrentiebeding nooit heeft goedgekeurd en dat wij de inhoud van dit beding pas na plm. 4 jaar woordelijk horen. 2. Zal mijn medewerking hebben, indien het een serieus gegadigde is. De heer Geelhoed: 1. Is een normale zekerheidsstelling, zo als bij zakon te doen gebruikelijk. 2. Wanneer iemand zulks wil beginnen op vrije grond bij de landbouwhaven. kan dit gerust. De heer Contant: 1. Zoals de inhoud naar voren is geko men. zit er geen gevaar in voor Kortgene. is het strikt zakelijk en in zulke gevallen nor maal. 2. Er is niets bindends geformuleerd en de al of niet medewerking aan zulk een vesti ging ligt geheel in handen van de raad. De heer Breure: 1. Ik meen dat het non-concurrentiebeding zo weinig inhoudt, dat het best in zijn ge heel gepubliceerd zou kunnen worden. De in woners hebben altijd tegen een gesloten stuk op moeten kijken. Bij het voorstel tot ver koop van "de jachthaven toentertijd was dit stuk politiek niet haalbaar. Eerst was er meer in het concept van de heer Becht, maar rode strepen, door b. en w. door diverse pa- sages gehaald, hebben dat beperkt. 2. Een serieus gegadigde voor b.v. een zeilmakerij bij de landbouwhaven, zal zeker op dit verdrag bekeken worden. Wanneer dit niet direct de jachthaven schade berokkent, heeft iedereen gelijke kens. De heren Bom en Markusse: 1. Non-concurrentiebeding, welk woord de indruk zou vestigen dat er een grote inhoud achter zit. maar in feite niets bijzonders be vat Bedrijfszakelijk en voor ieder die daar behoefte aan heeft mondeling of schriftelijk te bekomen. 2. Indien het een stuk grond van de ge meente betreft, dan onder voorbehoud van alle zaken zoals planologisch en het be hoefte-element die aan een normale ves tiging in de kom ook gesteld worden. Voor zover het betreft een vrij stuk grond, behoeft de gemeente geen medewerking te verlenen. De heer Kramer: 1. Ik zie er absoluut geen gevaar in te genover een ander. De gevraagde garantie vind ik niet overdreven. 2. Indien er behoefte bestaat zoiets te be ginnen. dan moet er zeker medewerking ver leend worden. De heer Klaassen: 1. Ik kan niet begrijpen dat een jurist iets wil hebben, waar hij niets mee kan doen. Ik ben bang dat het daarom niet maar zo een waardeloos papiertje is. 2. Het antwoord op vraag 2 houdt ten nauwste verband met antwoord op vraag 1. Is de raad gebonden aan de inhoud van het non-concurrentiebeding, dan is het niet mo gelijk aan iemand op het vlak van de water sport medewerking te verlenen. Zo niet. dan is alle medewerking mogelijk. De verontrusting over de ontwikkeling van de oorlog in Vietnam neemt over de gehele wereld toe. Het blijkt steeds meer. dat de Amerikanen hier niet klaar komen met een beperkte inzet van krachten. De strijd golft heen en weer. maar of het aan de be richtgeving ligt of niet de nieuwstijdingen uit Vietnam zijn bepaald niet hoopgevend voor het Amerikaanse ingrijpen tot nu toe. Als de Vietcong kans ziet om. ondanks zware bombardementen op Noord-Vietnam. toch betrekkelijk zware wapens tot in de buurt van Saigon te brengen en daar vlieg velden met succes te bombarderen, dan kan men beslist niet zeggen, dat de Amerikanen vorderingen maken en de situatie weten rijp te maken voor onderhandelingen. En omdat Amerika zich thans een neder laag, een onsuccesvol terugtreden, niet (meer) kan permitteren, zal het zich ge noodzaakt voelen om de oorlog juist te ver hevigen. Maar dat zal ook aan de andere zijde, van China en Rusland, tot meer hulp aan Vietnam leiden en zo begint, wat in den beginne een binnenlandse, uitsluitend Viet namese-aangelegenheid scheen, uit te groei en tot een krachtmeting tussen de grootste staten van de wereld. o Het Vietnamese geschil begint angstig veel te lijken op de burgeroorlog in Spanje in 19361937. (Jok dat strijdtoneel werd door enkele grotere mogendheden benut om hun modernste vliegtuigen en wapens te toet sen en terwille daarvan partij te kiezen en zich in de strijd te mengen. We zien thans China en Rusland en natuurlijk ook Amerika, een zelfde gedragslijn volgen in Vietnam. Dat maakt de situatie daar hoe langer hoe onbehaaglijker. Hoe meer wapens en man schappen er in de strijd worden geworpen, hoe moeilijker het wordt om nog terug te treden, om compromissen, laat staan een nederlaag te aanvaarden. Secretaris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties heeft vorige week ook een ernstige, hernieuwde waarschuwing in deze richting laten horen. Het is begrijpelijk, dat Oe Thant tot deze conclusie komt. beter dan wie ook zal hij de door de oorlog in Viet nam ontstane gevaren onderkennen De vraag is wel of iemand in zijn positie daar van zo openlijk blijk moet geven. Oe Thant toch heeft als boeddhist een andere visie op het wereldgebeuren en op het leven dan waarvan de internationale politiek uitgaat, zeker ook dan men in het westen. Rusland inbegrepen, denkt. In de huidige situatie komt zijn mening, ook al bedoelt hij dat niet zo. neer op een zekere veroordeling van Amerika. En nu kan men van oordeel zijn, dat Amerika zich niet 'in deze strijd had dienen te mengen, dat la ten we in het midden, maar dat de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties dit oordeel uitspreekt, kan voor zijn rol als al gemeen bemiddelaar in de wereld geen goed ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder doen. We zijn er van overtuigd, dat wanneer Rusland meende zich dit óók te moeten aantrekken wat Oe Thant misschien even zo goed bedoelt Moskou onmiddellijk een campagne zou beginnen om Oe Thant te desavoueren, hem in een kwaad daglicht te stellen. Washington zal in dit opzicht waarschijnlijk wat toleranter zijn. o Een en ander doet echter weinig af aan de ernst van Oe Thant's waarschuwing. Jam mer is alleen, dat hij er geen oplossing bij aan weet te geven. Nog altijd wordt wel beweerd, dat wan neer de bombardementen op Noord-Vietnam gestaakt worden de bereidheid tot onderhan delen hiervan het gevolg zou zijn. Maar dat is nog nimmer bewezen, intgendeel. toen dat eenmaal gebeurde, was die bereidheid niet zo groot om daar snel gebruik van te maken voor het aanknopen van onderhandelingen door de Noordvietnamese regering. Het lijkt alsof men nu in een vicieuse cirkel terecht is gekomen, waar men beiderzijds hoopt de tegenstander te kunnen dwingen tot onder handelen, hetgeen echter nauwelijks meer verwacht kan worden. Zo begint de oorlog in Vietnam een steeds donkerder aspect te krijgen. Het gaat om hogere politiek en dat is een kwaad ding. H.'van Wermeskerken. (Nadruk verboden) Vreemd genoeg wordt er alleen in ons land een halszaak van gemaakt, of er orders voor bepaalde andere landen mogen worden ge accepteerd. Wij kunnen ons indenken, dat de regering weifelt of er wapens kunnen worden geleverd aan China, Rusland, Cuba en Zuid-Afrika. Wij zouden er nog geen hond heen willen sturen. Maar de vakbonden twijfelen, omdat een Zuidafrikaanse duikbootorder weer werkge legenheid biedt en werkloosheid op onze werven voorkomt. En duikboten worden niet tegen kleurlingen gebruikt Als we logisch nadenken, kunnen we ech ter wel nagaan, dat die duikboten tóch wor den gebouwd. Is het niet in Nederland, dan in Frankrijk of Japan. En de loop der ge schiedenis kunnen wij niet van Den Haag uit beïnvloeden. Dat zal men zelfs in Parijs en Tokio niet proberen. Zo lang wij dus wel han del drijven met China. Rusland en allerlei an dere ondemocratische landen. Portugal en Griekenland inbegrepen, kunnen we beter onze landgenoten aan het werk houden dan werkloos toe te moeten kijken hoe anderen de karweitjes opknappen. Van tweeën één: óf we werken voor ieder een. óf we weigeren de orders, maar dan ook alle orders van landen waar wij het niet mee eens zijn. Alleen in het laatste geval zijn we principieel. Het halfslachtige gedoe van nu lijkt nergens op! HET HOOFD KOEL Enerzijds doen gezaghebbende economen en financiers alle moeite om de rondsluipen de crisis-gedachten uit te bannen met be richten over kansen voor opleving van de economische activiteit. Anderzijds zijn mo netaire autoriteiten koortsachtig in de weer om allerlei economische instrumenten aan te wenden om de heersende depressie te be zweren. Tot die economische instrumenten behoort ook het disconto der centrale bank. Dit disconto is de rente die door nationale banken wordt gevraagd 'van andere banken wanneer zij geld willen lenen. Brengt men het disconto omlaag, dan wordt de rente stand in het hele land omlaag gedrukt en wordt het publiek geactiveerd in het opne men van leningen. In het licht van het voorgaande heeft Bel gië recentelijk het disconto verlaagd van 43/i tot 4'/2 West-Duitsland ging dit jaar al voor de vierde keer aan de disconto- schroef prutsen. Daar verlaagde men tot 372 Met name de Westduitse maatregel is tekenend. Zij wijst er op dat men in de bondsrepubliek in hoge mate ongerust is over de naaste economische toekomst. De kapitaalmarkt immers rechtvaardigt geens zins een losdraaien van de disconto-schroef. Er is een enorm kapitaalgebrek dat alleen kan worden opgeheven als er veel gespaard wordt. Dat gebeurt echter als de rente hoog is. Als Nederland door de internationale af hankelijkheid gedwongen wordt het West duitse voorbeeld te volgen, zal dat onze eco nomie niet ten goede komen. Wordt nu de Duitse maatregel veroorzaakt door wijsheid of door politieke angst? Wij vrezen het laatste, maar wij moeten dan op merken dat angst een zeer slechte raadgever is. Wij hebben de indruk dat de Duitse fi nanciers op paniekachtige wijze aan het schutteren zijn. Dit blijkt alleen al uit het groot aantal discontowijzigingen: binnen een jaar namelijk vier. Wij zijn van méning dat dit psychologisch alleen al een averechtse uitwerking kan hebben. Houde president Zijl stra van de Nederlandse Bank zoveel moge lijk het hoofd koel. Onaanvaardbaar Het overlegorgaan van de drie vakcentra les is van mening dat de werkloosheid in Nederland tot een onaanvaardbaar hoog peil is gestegen Alhoewel het voorjaar en de zo mer er telkenjare toe leiden dat het arbeids- overschot daalt, zien wij dit jaar dat die da ling maar zeer bescheiden is. De ontwikke ling houdt het gevaar in dat de werkloos heidscijfers weldra zo omvangrijk zullen zijn dat een deel van ons volk in grote moeilijk heden komt. De regering dient nu volgens de drie vakcentrales met grote spoed de toe zeggingen gestand te doen die zij In de re geringsverklaring heeft gedaan. Er worden dus stringente maatregelen gevraagd om dit ernstige kwaad de kop in te drukken. Wij zijn het met de vakbeweging eens dat de stijgende werkloosheid waakzaamheid eist en dat er met voortvarendheid dient te wor den opgetreden. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 7 april. Pieter Hendrikus, z.v. H. M. C. de Pan en J. Geelhoed. 29 april. Hendrik Cornelis, z.v. H. J. de Bruine en L. van der Heijde. Ondertrouwd: 26 april. M. I. H. Reinhoudt, 22 jr. en P. D. Huibregtse, 21 jr. 27 april. W. C. van Dalen. 24 jr. te Vlissingen en C. M. M. Kleppe. 20 jr. Getrouwd: geen. Overleden: 5 april. A. Poortvliet, 89 jr., wedn. van J. M. van der Maas. Kruiswoordpuzzel no. 32 Horizontaal: 59. anno (afk.) 20. frans onbep. vnw. 1. mil. opleidingsschool 60 familielid 22. groet 4. muziekinstrument 61. hetzelfde (afk.) 24. kostbare 9. eenh. v. stroomsterkte 62. als eerder (afk.) 26. lusthof 11. vogel 64. gehalte 29. eng. voorzetsel 13. dierengeluid 68. ruime 30. voorzetsel 14. de onbekende (afk.) 71. selenium (afk.) 32. Europeaan 15. familielid 72. beroep 33. larve 16. vogel 75. voegwoord 34. wondvocht 17. beroep 76. slot 35. bijwoord 21. water in Brabant 78. en onmgekeerd (afk.) 36. beroep 23. kleur 79. van het lopende jaar (lat)37. vis 25. griezel 80. voorzetsel 41. voertuig 27. duits voorzetsel 82. voetbalvereniging 48. onbehaard 28. rondhout 83. raam 50. beroep 30. voorzetsel 84 snijwerktuig 51. beroep 31. jongensnaam 52. deel v.d. voet 32. beroep 54. windrichting 37. vlaktemaat Verticaal: 55. voorzetsel 38. soort onderwijs (afk.) 2. hemellichaam 56. voedsel 39. en dergelijke (afk.) 3. slede 57. lekkernij 40. deel v.d. hals 5. plaats in Italië 58. schrede 42. tandeloos zoogdier 6. liefkozing 63. schrijfbehoefte 43. lidwoord 7. meisjesnaam 65. verdriet 44. wandversiering 8. eensgezindheid 66. dubbelklank 45. voegwoord 9. deel v.d. dag (afk.) 67. selenium (afk.) 46. kindergroet 10. bijwoord 69. dubbelklank 47. rivier in Nederland 12. lust 70. hoofd (fr.) 49. Gode zij lof (lat.) 15. muziekinstrument 73. inhoudsmaat 51. van het lopende jaar (lat) 16. koud 74. vochtig 52. voorzetsel 18. N.V. (duits) 77. windrichting (afk.) 53. beroep 19. bevel 81 voorzetsel Horizontaal: 2. slak; 5. epos; 8. elf; 10. amie; 12. atol; 14. Irma; 16. Ko; 17. Peru; 19. aera; 21. va; 23. dreg; 25. lint; 27. Adam; 29. Lea; 30. eppe; 32. nota; 34. aula; 36. taak; 38. mot 40. kadi; 42. USSR; 44. ever; 46. ik; 47. erwt; 49. tere; 51. da; 53. Ebro; 55. aast; 57. leed; 59. era; 60. ende; 62. rups; 64 Bali; 66. roet; 68. lor; 70. onyx; 72. paar; 74. atap; 76. ei; 77. Eros; 79. echo; 81. ea; 83 tule: 85. lila; 87. eind; 89. lak; 90. kwal; 91. oord. Verticaal: 1. zak; 2. si; 3. lepe; 4. kar; 5. eo; 6. plan; 7. sir; 8. em; 9. lava; 11. mode; 13. tulp; 15. raat; 18. egel; 20 Etna; 22. ambt; 24. raad; 26. iets; 28. dame; 29. Loki; 31. pauw; 33. oker; 35. uier; 37. arts; 39. orde; 41. aker; 43. stad; 45. Velp; 48. Roel; 50.etre; 52. ader; 54. baby; 56. aera; 58. Esla; 59. emoe; 61. nipo; 63 Utah; 65. Axel; 67. Orel; 69. open; 71. Nita; 73. asla; 75. toer; 78. rek; 80. cao; 82. ade; 84. uk; 86. il; 88. id. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1