UITBREIDING EUR0MARKT Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 13 mei 1967 no. 3247 Vervolg raadsvergadering Kortgene RUILVERK AVELINGS- NIEUWS BURGERLIJKE STAND Lectuurkast Prins Willem Alexander Van der Maas zou zuiks voor enkele ja ren niet erg vinden. Indien geen goed bui tenwerk. dan zijn binnen enige jaren de hui zen mooi van binnen en rot van buiten. Ook Welleman stelt voor het voorstel te rug te nemen. Hij vindt de hele vertoning on elegant. Hierop neemt de voorzitter het voorstel terug. Hij kan niet beloven met nieuwe pers pectieven te komen, omdat hij deze niet ziet. Z.h.s. wordt het voorstel van b. en w. goedgekeurd om een crediet te openen van f 9000.voor de aanschaf van een Spijk- staal verplaatsbare muziektent, die zowel te Kortgene als te Kats gebruikt kan worden. Deze muziektent heeft een middellijn van 6 meter en kan plaats bieden aan 45 personen Eveneens z.h.s. wordt een crediet geopend van f 3770.voor de aanschaf van een nieuwe trekker voor de maaimachine. De be doeling is een 2-wielige Agria-trekker aan te schaffen met dieselmotor, die wel ongeveer f 800.meer kost dan eenzelfde trekker met benzinemotor, doch per jaar ongeveer duizend gulden goedkoper in gebruik is. Van der Maas vraagt of deze trekker in de gemeente wordt gekocht, wat door de voorzitter ontkennend wordt beantwoord om dat. volgens hem. er geen Agria-dealer in de gemeente is. Dit nu wordt door diverse le den tegengesproken, die de fa. Hollestelle als zodanig aanwijzen. Het lid Kramer verbaast het van wethou der Markusse te vernemen, dat deze trekker toch nog aan het draaien te krijgen is. Hij vindt dat dan het sportveld te Kats best eens een beurt kan krijgen. Afgelopen zater dag werd er nog een voetbalwedstrijd ge speeld en het veld leek meer op Keukenhof dan op een voetbalveld. Z.h.s. wordt een subsidie van f 10per jaar verleend, zulks met ingang van 1967 en tot wederopzegging, aan de Nederlandse Stichting Consultatiebureaus voor Huwelijks- en Geslachtsleven, hetgeen Welleman toch eigenlijk wel wat weinig vindt voor zulk be langrijk werk. Tot slot worden in snel tempo de laatste zes punten van de agenda z.h.s. goedge keurd. te weten: het subsidie aan de vere niging Museum voor Zuid- en Noord-Beve land te brengen op 50.per jaar. ingaan de 1967; de rekening van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken over 1964; de voorlopige vaststelling van de gemeente rekening over 1964 en de rekening van het Vismijnbedrijf over 1964; een crediet te o- penen ten bedrage van 343.070.voor de bouw van een rioolzuiveringsinstallatie te Kortgene. Het bouwkundige gedeelte van dit project was juist deze morgen aanbe steed. De raming bedroeg 197.630.De laagste inschrijver was de fa. Lagasse uit Vlissingen met f 162.110.De vaststelling van de 14e en 15e wijziging van de gewone dienst en de 11e en 12e wijziging van de kapitaaldienst 1966. alsmede de 6e wijzi ging gewone dienst en de 5e wijziging ka pitaaldienst 1967. Het laatste punt: het vast stellen van een nieuwe precarioverordening, werd door de voorzitter teruggenomen, daar de secretaris, door familie-omstandigheden gedwongen, het ontwerp niet had kunnen klaar krijgen. In de rondvraag werd eerst de schriftelijk binnengekomen vraag van Klaassen behan deld. Deze wijst op de brandput achter de school, die een levensgevaarlijke toestand schept. Door werkzaamheden is de omhei ning verdwenen, zodat de mogelijkheid dat er kinderen invallen niet uitgesloten moet worden geacht. Hij vraagt deze omheining ten spoedigste terug aan te brengen, wat de voorzitter hem toezegt, dat dit met bekwame spoed zal geschieden. Van der Maas vraagt of er reeds een kaartjesverkoper voor het zwembad te Kort gene is gevonden, of er voor dat bad ook al een instructeur is aangetrokken en of het mogelijk is een straat in de gemeente te vernoemen naar de jonge prins. De voorzitter antwoordt hem dat een be heerder voor het zwembad nog niet is ge vonden. Men is wel met één in contact ge weest. doch die heeft zich teruggetrokken. Voor zwemlessen is de instructrice van vorig jaar bereid gevonden dit weer op zich te nemen. Wat het vernoemen van een straat naam betreft, zal dit worden bekeken. In verband met het zwembad te Kortgene vraagt het lid Kramer of dit ook voor de kinderen van Kats toegankelijk is. waarop -de voorzitter bevestigend antwoordt. Van der Weele wijst op de weggespoelde grond (in de rampnacht van 1953) bij café Juliana te Colijnsplaat. Er is daar nu een verschil ontstaan van 1520 cm. Het zou wel weer eens goed zijn dat er een rondgang door de gemeente gemaakt werd. zegt Van der Weele. Na enig overleg wordt deze rondgang vastgesteld op donderdag 18 mei a.s. Geelhoed zegt dat de heer Jasperse auto's van sportvissers wegstuurt aan de zeedijk. Is hem dit toegestaan? De voorzitter geeft ten antwoordt dat Jasperse de huurder is van de graszetting. Hoe ver zijn bevoegdheid in deze strekt, zal hij nader onderzoeken. Kramer wijst óp de diepe putten in de Kerkstraat te Kats. veroorzaakt door het zware verkeer. Hij ziet liever dit verkeer over de Dijkstraat geleid, die is er immers op aangelegd. Verder zegt Kramer dat -er sinds 1947 te Kats geen enkele woning wetwoning is gezet. Is daar misschien een oplossing voor? De voorzitter moet hem hierin teleurstellen. Er is geen toewijzing gekomen. Breure zegt dat er puin gestort is op het mooie gazon voor de school te Kortgene. Hoe is dit toch mogelijk? Wethouder Mar kusse heeft dit ook verwonderd. Hij vermoedt dat een chauffeur van een vrachtwagen, die puin vervoerde voor het vijvertje, het daar maar heeft neergetoft. Verder wijst Breure nog op de desolate toestand van de oude haven, wat door de voorzitter wordt beaamd, die zal trachten daarin verbetering te bren gen. In aansluiting daarop zegt Van der Weele dat er te Colijnsplaat auto's met grond bo venop een sloot gelost worden. Ook hierin tracht men verbetering te krijgen. Breure wijst verder op de krantenverslagen die naar aanleiding van het nonconcurrentie beding zijn verschenen en zegt verder, dat de burgerij niet tevreden gesteld is met behandeling in een gesloten vergadering. De voorzitter distancieert zich van alle kranten verslagen. die zijn voor verantwoording van de redacties. Hij voelt geen behoefte er nog een woord aan toe te voegen. Breure zegt dat het toch in de gemeente speelt en iets beduidt. De voorzitter zegt dat de raad toch volledig ingelicht is. maar. indien Breure dit wenst en dit in het belang van de gemeente acht. hij (de voorzitter) de geheimhouding kan opheffen. Mevr. Janssen zegt dat het van groot be lang is dat er op alle fronten rust heerst'in de recreatieve sector. Welleman zegt ook dat de zwijgplicht tot nog meer geheimzinnigheid aanleiding kan geven. Wethouder Bom geeft ten antwoord, dat de raad in het verleden de uitleg van b. en w. altijd voldoende heeft gevonden, maar de raad zelf ziet geen kans het publiek ge rust te stellen. Breure zou het niet goed vinden dat het stuk, zonder een toelichting er bij. voor pu blicatie werd vrijgegeven. Dan wordt er van diverse zijden toch weer een andere uitleg aan gegeven. Van der Maas zegt dat het stuk in de raad is voorgelezen en er dus geen moge lijkheid was het te copièren. Hij heeft aan zijn zwijgplicht voldaan. Hierop zegt de voorzitter: mevrouw, mijne heren, u bent ontslagen van de zwijgplicht en sluit- ik hiermede de vergadering. Met de voortgang van de werken in de om geving van Kamperland zien we steeds meer delfgrond langs de gegraven sloten en wa tergangen op de kant staan. Met het verwerken van deze grond is thans een begin gemaakt. Gesteund door voortref felijk voorjaarsweer kan thans zonder al te veel schade aan de gronden toe te brengen een grote hoeveelheid grond naar te dem pen sloten, kreken, putten e.d. worden ge transporteerd. Het is daarbij onvermijdelijk, dat op ver schillende plaatsen door te velde staande gewassen wordt gereden. In vele gevallen is het de grondgebruiker niet bekend dat door zijn perceel een rij strook zal worden gelegd. De voortgang van de werken is thans zo danig, dat bij voortduring van de huidige weersomstandigheden er rekening mee moet worden gehouden, dat de aannemer in af wijking van hetgeen in het bestek is bepaald op enkele plaatsen vroeger met de uitvoe ring kan starten. Deze omstandigheden hebben in de laatst gehouden vergadering van de plaatselijke commissie veel stof tot bespreking gegeven. Het uiteindelijk resultaat hiervan is ge weest dat de commissie heeft geconclu deerd. dat de goede weersomstandigheden in de huidige en naar zij hoopt ook in de toekomstige periode zoveel mogelijk moet worden uitgebuit, opdat de onaangename gevolgen van werken onder slechte weers omstandigheden zoveel mogelijk worden be perkt. De commissie ziet daarbij wel degelijk, dat hierdoor schade aan te velde staande gewassen niet is te voorkomen. Zij is echter van mening dat het beter is nu een schadevergoeding uit te keren, dan een volgend oogstjaar naschade te betalen als gevolg van structuurbederf. De plaatselijke commissie is wel van me ning. dat tijdige aanzegging, in elk geval voordat de schade wordt toegebracht, moet plaats hebben. Vijf jaar geleden vroeg de toen uit de con servatieve partij gevormde Engelse regering om onderhandelingen met de E.E.G. ter vast stelling van de voorwaarden waarop Enge land tot de Euromarkt zou kunnen toetreden. De labourpartij ageerde daar toen fel tegen en tot voldoening daarvan wist president De Gaulle de onderhandelingen te doen misluk ken. De Franse president is niet zo gepor teerd voor de toetreding van Engeland, want dit kan schade gaan berokkenen aan de machtige positie van Frankrijk in west-Euro pa waar generaal De Gaulle graag zelf de beleidslijnen voor vaststelt. Inmiddels is in Engeland de socialistische partij aan het bewind gekomen en premier Wilson heeft in de laatste jaren ervaren, dat het voor de economische situatie van het niet meer zo machtige Albion toch beter zou zijn om deel uit te maken van de Euromarkt. Nu blijkt Wilson over een wat beter poli tiek en diplomatiek inzicht te beschikken dan de vorige conservatieve regering. Hij is niet bij de E.E.G. gekomen om over de toe treding te gaan onderhandelen, neen. hij heeft zonder meer het lidmaatschap aange vraagd. zich dus bij voorbaat baserend op het Verdrag van Rome, dat de basis is van de Europese samenwerking van de zes. Hiermede heeft Wilson voorkomen, dat De Gaulle zijn onderhandelaars wederom order kan geven de onderhandelingen te doen mis lukken. want er moet nu wel aan Engeland een plan worden voorgelegd waarop dit land het lidmaatschap van de E.E.G. zou kunnen verwerven. En Wilson heeft tijdig tevoren zijn voelhorens uitgestoken in de zes Euro pese hoofdsteden en gepeild hoever de be reidheid daar gaat om Engeland toe te la ten. Dat hierna de aanvrage voor het lid maatschap vlot volgde is wel een bewijs, dat de geconsulteerde regeringen daar in prin cipe niet afwijzend tegenover staan en het Engeland mogelijk willen maken toe te tre den. Daardoor wordt het voor president De Gaulle we kunnen hier nauwelijks spreken van Frankrijk wel veel moeilijker om de Engelse toetreding te blijven verhinderen. Uit de Engelse aanvrage zullen bovendien voortvloeien die van Denemarken. Noorwe gen en Ierland en wat men laatstgenoemde landen zou willen toestaan, kan men dan En geland niet weigeren. o Vijf jaar- geleden was een van de grootste bezwaren van De Gaulle, dat Engeland te stevig gelieerd was met Amerika, terwijl de Franse prsident juist een daarvan geheel on afhankelijk Europa wenst. Inmiddels heeft Engeland wel ervaren, dat Amerika zijn eigen gang gaat en er van die kant niet veel samenwerking en hulp is te verwachten. Dit leidde juist mede tot het inzicht zich beter te kunnen wenden tot het Europese continent, waar Engelands belangen niet van los zijn te denken, al bleef het er tot nu toe graag onafhankelijk tegenover staan. Maar dat gaat niet meer, economisch niet en poli tiek gezien ook niet meer. nu de eigen poli tieke macht aan het tanen is. De Euromarkt heeft intussen bewezen voor zijn lidstaten een lucratieve samenwer king te zijn. waardoor Engeland nu ook min der zware eisen voor de toetreding kan op werpen dan vijf jaar geleden nog het geval was. Nederland is. vooral uit het oogpunt van zijn internationale handel, altijd een voor stander geweest van Engelands toetreding, maar toen West-Duitsland indertijd ons hier in niet voldoende steunde, kon minister Luns de Franse tegenkanting niet overwinnen. Nu komt dat vermoedelijk anders te liggen. Engeland, als de met Amerika en Rusland enigermate samenwerkende atoommogend- heid. kan voor Europa met zijn wetenschap pelijke technische inbreng van groot belang zijn. Er is trouwens inmiddels pok reeds een Frans-Engelse samenwerking voor de bouw van een supersonisch verkeersvliegtuig, een factor die zeker meetelt bij de beoordeling van Engelands kansen. Een grotere E.E.G. zal de economische kansen voor de deelne mende landen zeker nog verbeteren en is po litiek ook van belang. H. van Wermeskerken. (Nadruk verboden) KORTGENE Geboren: 8 april. Wilhelmina Maria. d.v. J. van Belzen en J. K. Grootjans. 9 april. Adriaan Cornelis en Jozias Jacob, z.v. P. M. Snoep en G. J. Pekaar. 11 april. Johan na Cornelia Christina, d.v. A. C. Verburg en A. M. Braak. 23 april. Catharina Sarah, d. v. J. van Oeveren en J. E. Geluk. 26 april. Pieter Jan Johannes, z.v. A. P. van Dijke en M. Vogelaar. Ondertrouwd: 14 april. A. J. Bouterse. 24 jr. te Haarlem en N. J. van der Heijde. 20 jr Getrouwd: 7 april. C. Vos. 29 jr. te Lin- schoten en H. Karman. 28 jr. 7 april. H. de Jong, 20 jr. te 's-Heer Abtskerke en E. van Liere, 19 jr. 14 april. P. Krijger. 24 jr. te Mariekerke en P. M. Dijke. 21 jr. 28 april. J. Fierloos, 23 jr. te Goes en M. G. de Fouw, 22 jr. Overleden: 1 april. L. P. de Kam. 71 jr.. w.v. A. I. Janse. 2 april. W. Platschorre. 61 jr.. e.v. C. de Bruine. 4 april. J. van Gouds waard. 62 jr., e.v. P. E. Beeke. 19 april. J. J. Hoogerheide, 68 jr., ongeh. 24 april. H. C. G. Jansen, 74 jr., e.v. H. M. C. Milatz. 29 april. C. L. Maas. 80 jr.. e.v. A. van der Weele. 29 april. P. de Regt, 83 jr.. w.v. L. A. Priester. De afdeling Noord-Beveland van het Ne- derlandsche Roode Kruis heeft nu ook ge zien het succes in Colijnsplaat in Kam perland een lectuurkastje geplaatst. Men wordt vriendelijk verzocht gelezen tijdschriften en ontspanningslectuur, die men aan het Roode Kruis af wil staan, hierin te deponeren. Na sortering in het Lectuur-depot te Den Haag worden deze doorverzonden naar ziekenhuizen, rusthuizen, sanatoria en thuis verblijvende chronische patiënten. Het kastje is geplaatst in de tuin van de heer J. Clement. Veerweg 118. Vanaf de straatzijde kunt u gemakkelijk hierin uw lectuur werpen. lil /-musici ucjiii weiu u»c weer. uil nuoiuuni yciuunu. rici is cell ixicaiie van de Nederlandse ontwerper Gerard de Both. „Fietsóthèque" werd het pak genoemd, ontworpen voor wielrijders, maar aantrekkelijk voor iedereen die jong is en dat in kleding wil tonen. Tot dat doel werd de Terlenka Young collectie, waartoe het pak behoort, op gezet en vervaardigd: een reeks van ..vlotte" kostuums voor mensen die goed en modieus gekleed willen gaan. Behalve Gerard de Both werken ook andere couturiers als Litrico, de man die de kostuums voor Chroetsjew vervaardigde). Esterel. Louzac en de Neder lander Dick Holthuis, aan de vormgeving van de kleding-serie. Het op de foto afgebeelde Terlenka Young kostuum is uitgevoerd in een blauw-grijs Higginsruitje. Het heeft een zeer hoge taille, van waaruit de pan den trechtervormig uitlopen. Het heeft speciale omslagen aan de mouw en pantalonpijpen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 3