Boekhandel Markusse heeft voer Moederdag De goudmijn van de V. S. ALASKA Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 6 mei 1967 no. 3246 Tevens belangrijke luchtbases PREDIKBEURTEN i pachtzitting Iuroilactie fotografie RALLY TE KORTGENE Aangifte van nieuwe Was de Beringstraat er niet, Alaska, het schiereiland in het Noordwesten van Noord-Amerika zou met Azië, nauwkeuriger gezegd met Rusland, verbonden zijn. Zeer waarschijnlijk is dat vroeger zo geweest. De Mongools gevormde ogen van de Alaskaanse Eskimo's onthullen in dit opzicht wel een en ander. Had Rusland in 1867, honderd jaren geleden, Alaska niet aan de Verenigde Staten verkocht, dan zou de Sowjet-Unie nu niet alleen vaste voet hebben gehad in Amerika, maar ook beschikken over de welhaast onuitputtelijke goudschat, welke de bodem bevat. En dan te beedenken. dat twee leden van de Senaat de onschatbare aankoop van Alaska er haastig en zeer tegen de zin van de meeste leden van het Huis van Afgevaardigden hebben doorgejaagdl Misschien zou de wereldgeschiedenis er nu heel anders hebben uitgezien als dit niet was gebeurd. BERING NIET DE ONTDEKKER VAN ALASKA. De geschiedenis van Alaska is niet onin teressant. Alaska is ontdekt door Bering, leerden we vroeger op school. Vandaar dat de „straat" tussen Alaska en Azië nog al tijd zijn naam draagt. Degenen, die het ons leerden, hebben niet geweten welk een grote leugen zij ons vertelden. Zij hadden waar schijnlijk nog nooit gehoord van die eenvou dige. Russische visser, Peter Popoff, die in 1711 met zijn bark heel toevallig op de kust van Alaska terecht kwam. Hij is de ontdekker van Alaska geweest, maar zijn naam raakte in vergetelheid. Be ring kreeg de eer, Bering, die eerst dertig jaren later in Alaska landde. De kaart vertelt het ons tot in den treure: Beringzee, Bering straat. Beringeilanden, Breingmeer, Bering- golf en er is zelfs nog een Beringgletscher ontdekt. „Opdracht" van Katharina da Grota. Vitus Bering was een Jutlander. Hij „ont dekte" Alaska in opdracht van Katharina I. de tweede opvolgster van Peter de Grote. Katharina zelf was een Duitse van origine. Het is in die tijd met de opvolging van de troon in Rusland heel raar toegegaan. Men déinsde niet voor een moord terug. In ieder geval, Katharina, ook wel „de Grote" ge noemd, wilde weten of het waar was wat Peter Popoff had verteld: dat aan de andere kant van de zee een nieuw continent begon. Bering kon eerst niets vinden en pas zijn derde reis gelukte het twee zijner schepen, de „Sint Petrus" en de „Sint Paulus" in A- laska te landen. Ziekte en andere tegensla gen noodzaakten hem spoedig terug te ke ren. Op de terugreis naar Rusland leed Bering schipbreuk en op het later naar hem genoem de eiland stierf hij aan scheurbuik. Helemaal ten onrechte is het dus niet, dat zijn naam in dit gedeelte van de wereld zo'n grote plaats inneemt. Hij heeft heel wat moeten lijden en strijden vóór Alaska van een onbe kende uithoek gretig begeerd bezit was ge worden. Maar de ontdekker was hij niet. D« zee-otter, aanvankelijk het goud van Alaska. Een klein gedeelte van zijn reisgenoten overleefde de schipbreuk, herstelde van de scheurbuik en keerde naar Rusland terug. Daar vertelden zij van de vele pelsdieren, welke zij aan de oever van de Nieuwe We reld hadden gezien. Zij brachten ook een paar honderd zee-otters mee. De huiden be vielen Katharina de Grote bijzonder. Hier door werd de pels van de zee-otter aan het Russische hof wat die van de hermelijn was aan de toenmalige en latere Europese hoven. Als een lopend vuurtje ging het door Rus land. dat aan de oevers van de Nieuwe We reld het goud voor het grijpen lag. Aan an der dan echt goud dacht men toen nog niet. Er werd sindsdien zo'n jacht gemaakt op de zee-otters van Alaska, dat de dieren thans zeldzaam zijn geworden en sinds 1914 de jacht op de zee-otter ten strengste is ver boden. Aanbod tot koop tijdens kaartspel. Alaska was toen niet Russisch meer. doch bezit van de Verenigde Staten, die het. zo als gezegd, in 1867 van Rusland hadden ge kocht. Van 1855 af was er reeds over onder handeld, maar in 1867 kwam eindelijk de beslissing. Het was voornamelijk de Ameri kaanse senator William H. Seward, die voor de aankoop van Alaska heeft geijverd. Naar verluidt, bracht de Russische ambas sadeur, baron Stoeckl, hem op een avond een bezoek en vertelde deze hem tijdens het kaartspel, dat hij van de tsaar officieel op dracht had gekregen Alaska te verkopen. On middellijk werd de partij afgebroken. Nog diezelfde nacht werd de Senaat in een spoed zitting bijeengeroepen en vóór het ochtend was, was de zaak beklonken. Althans in de Senaat. De Amerikaanse bevolking was het helemaal niet met de koop eens. De burgeroorlog verslond geld en men vond dit een overbodige verkwisting. „De ijs kast van Seward" noemden de kranten Alas ka honend. Maar de ijskast bleek al spoedig een brandkast te zijn. Na 58 jaren had A- laska al honderd malen meer opgebracht dan het had gekost. Aan pelzen en ook aan vis. Want driekwart van de bevolking van Alaska vindt een bestaan „in de zalm". De vondst van Klondike. Maar de brandkast van de Verenigde Sta ten werd pas goed door „de ijskast van Se ward" gevuld toen in 1897 aan de grens van Canada en Alaska, in de diepte van onbe kende oerwouden, goud werd ontdekt. Het duurde niet lang of op de lippen van heel de wereld lag het woord „Klondike". De vondst van „Klondike" bracht goudkoorts tot in de verste hoeken van de aarbol. Dwars door A- laska stroomt de rivier de Yukon. Hier werd veel goud gevonden. Maar de kroon spande een zijtak ervan, de Klondike. De huid van de zee-otter werd grotendeels vergeten. Pelsjacht en zalmvangst geraak ten op de achtergrond. Alaska werd een Goudland en de regering van de Verenigde Stater! kon zich over de koop van dertig ja ren geleden in de handen wrijven. Alleen al bij de hoofdstad Juneau bevindt zich een goudmijn, die iedere vier jaren de koopsom van heel Alaska oplevert. Men heeft senator Seward tenslotte ook maar geëerd. Er is een stad naar hem ge noemd. maar alleen maar een betrekkelijk klein stadje en verder niets Voor de luchtmacht van grote betekenis. De Verenigde Staten ontvangen niet alleen veel geld uit Alaska, zij besteden het er ook aan. Alaska beheerst de kortste weg via het Poolgebied van Siberië naar het meer be woonde gebied van de Sowjet-Unie. In ge val van oorlog vormen de grote vliegvelden van Alaska prachtige springplanken naar het Aziatische continent. Hadden de Verenigde Staten Alaska indertijd niet gekocht, dan had de Sowjet-Unie er haar springplanken aangelegd. De productie-centra van de V.S. hadden van hieruit gemakkelijk kunnen wor den aangevallen. De Amerikaanse regering steekt dan ook steeds meer dollars in de defensie-opbouw van dit gebied. Een kring van radar-stations is in 1952 gereed gekomen. Het leeuwendeel van de fondsen voor Alaska's defensie gaat echter naar de uitbreiding en versterking van de grote luchtbases. Deze liggen ver landin waarts van de kust van de Beringzee. die slechts 80 km van Siberië is verwijderd. De defensie wordt geconcentreerd in het binnen land van Alaska, waar ook het terrein en het klimaat de Amerikanen in staat stellen om een sterke militaire positie in te nemen. De bouw aan de defensie-installaties is slechts van mei tot augustus mogelijk. En zelfs in die zomerperiode zit er ijs in de grond, tot een diepte, variërend van 10 cm tot 1.80 m. Door middel van pijpen wordt stoom in de grond gebracht, die de ijslaag doet smelten. Ook blaast men de grond wel op, om de aarde losser te maken. Een aan val op de V.S. via Alaska zou voor een even tuele vijand niet gemakkelijk zijn. (Nadruk verboden). ZONDAGDIENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dokter Van Arkel. tel. (01107) 3 18 en dokter Klein Wassink, tel. (01199) 3 04. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland MEI HOOGWATER 6 zaterdag 12.53 13.20 7 zondag 1.39 14.01 8 maandag 2.13 14.34 9 dinsdag 2.44 15.06 10 woensdag 3.16 15.37 11 donderdag 3.48 16.11 12 vrijdag 4.20 16.45 voor zondag 7 mei 1967. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 9.30 uur ds. Goethals uit Wol- faartsdijk en 2.00 uur ds. Ytsma. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. F. C. Willekes en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban. Ned. Herv. Kerk Kats 9 uur ds. L. J. C. Visbeek uit Vorden. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Van den Ban en 2.30 uur ds. Willekes. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. B. C. de Gelder. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur ds. B. C. de Gelder en 2.30 uur de heer Kraak. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. G. van Wilgenburg uit Middelburg. Geref. Kerk Kamperland 10.45 uur ds. Den Hengst te Grijpskerke en 5.00 uur ds. Juch te Kapelle-Biezelinge. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Hoekstra uit Lewedorp, bed. H. Avond maal. Geref. Kerk Colijnsplaat 11 en 4 uur ds. Moolhuijzen uit Leiden. Geref. Gem. Kamperland 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Dinsdagavond 9 mei 1967. 7.30 uur ds. A. Kok uit Poort vliet. Geref. Gem. Colijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Ondertrouwd: Rudy Hamelink en Dana Strijd Huwelijksvoltrekking 24 mei om 3 uur te Kortgene Gelegenheid tot felicite ren van 4.30 tot 5.30 uur in hotel „De Korenbeurs" te Kortgene. Goes, Violenstraat 53, Kortgene, Kaaistraat 14, mei 1967. Op 10 mei a.s., ho- 4 pen onze ouders en grootouders C. Platschorre J. Platschorre - v. d. Weele, hun 50-jarig huwe- '4 lijksfeest te vieren. Hun dankbare ft kinderen en kleinkinderen. X f Kats, mei 1967. x Op vrijdag 12 mei hopen onze lieve o- ma en opa Jan van Gilst en Adriana Visser Zuid-Kerkstraat 14, Colijnsplaat, met kinderen er kleinkinderen hun 40-jarig huwelijk te herdenken. Gelegenheid tot fe- liciteren van 7.30 - 9 uur in de zaal der Chr. bewaarschool. Hun dankbare kleinkinderen te Colijnsplaat, Wissenkerke, Dronten en Waubach.. Hartelijk dank aan allen, die 1 mei tot een onver getelijke dag voor mij ge maakt hebben, door hun gelukwensen, geschenken, vriendschap en hartelijk heid. H. van de Linde, onderwijzeres. Geersdijk. De Hervormde Diakonie te Colijnsplaat herinnert u hierbij aan de op hedenavond van 6.30 tot 7.30 uur in de consis torie der Ned. Herv. Kerk start heden. FOTO MARKUSSE WISSENKERKE is deelnemer. Heden overleed onze zeer geliefde en zorg zame man, vader, groot- en overgrootvader, de heer Comelis Laurens Maas, in de ouderdom van 80 jaar. Kortgene: A. Maas - van der Weele. P. M. Maas. L. Maas - de Regt. H. L. Goossen - Maas. W. Goossen. Kats: L. H. de Regt - Maas. J. M. de Regt. Klein- en achterklein kinderen. Kortgene, 29 april 1967. De begrafenis heeft plaats gehad op woensdag 3 mei j.l., des namiddags te 2 uur, vanuit het Pension-Tehuis Noord-Beveland, Julianastraat 10 te Kortgene. Heden overleed, na een kortstondig lijden, tot onze grote droefheid, onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Pieter de Regt (weduwnaar van L. A. Priester), in de ouderdom van 83 jaar. Scheveningen: S. A. de Regt. K. P. de Regt - Priester. Schore: A. S. Karelse - de Regt. M. Karelse. Den Haag: A. S. de Regt. A. C. de Regt - Breure. Kortgene: J. P. de Regt. S. T. de Regt - Breure. Klein- en achterklein kinderen. Kortgene, 29 april 1967. De begrafenis heeft plaats gehad te Kortgene op dinsdag 2 mei j.l., des namiddags om 2 uur, vanaf Pension-Tehuis Noord-Beveland, Julianastraat 10. Ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. de Koningin kon de jeugd zijn hart weer eens ophalen aan een puzzel fietstocht met listige vallen, waarbij 20 valse en goede controles naar hartelust hun stempels uitdeelden. Dat er strafpunten behaald konden worden bewees Annemarie Meessen. die 's avonds tijdens de filmvoorstelling de poedel prijs in ontvangst mocht ne men wegens het behalen van 438 strafpunten. Maar je moet natuurlijk altijd even wennen aan zo'n mooie nieuwe fiets, volgend jaar beter! Prijswinnaars van de A-klasse 1. Jan-kees van Maldegem 66 strafpunten 2. Gerard Bouwense 67 strafpunten 3. Gerard Verburg 70 strafpunten 4. Hans Boot (Helmond) 71 strafpunten 5. Kees Verwei 72 strafpunten 6. Marleen Swenne 101 strafpunten 7. Kees Verhulst 102 strafpunten 8. Helma Slabbekoorn 104 strafpunten 9. Laban van Oeveren 106 strafpunten 10. Piet Israël 107 strafpunten. Prijswinnaars van de B-klasse: 1. Annie Verburg 19 strafp. 2. Jan Vos 21 strafpunten 3. Jan Koole 40 strafpunten 4. Adriaan Hartog 42 strafp. 5. Ria Verwey 43 strafpunten 6. Lenie de Bruine 44 strafp. 7. Ko van Maldegem 44 strafpunten (reglement) 8. Huug Luyk 50 strafpunten 9. Ineke Augustijn 50 strafpunten (reglement) 10. Jaap Boot (Helmond) 70 strafpunten. Van de 97 deelnemers moch ten er 42 een prijs in ontvangst nemen. „Chr. Nat. School", Colijnsplaat. voor het cursusjaar 19671968 kan plaats vinden in de week van 8 tot 12 mei a.s., bij het hoofd der school de heer J. Blok. De kinderen moeten voor 1 oktober 1967 de leeftijd van 6 jaar hebben bereikt. Trouwboekje meebrengen. Het bestuur. DOZEN POSTPAPIER, waaronder fijne Franse import vanaf 2.25 DAMES BALPENNEN, ook geheel in chroom. DAMESVULPENNEN. MEMO-BOEKJES. VERJAARDAGSKALENDERS. Mooie sortering SIER-AARDEWERK in zeer fijn decor vanaf 1.95 KUSSEN-OVERTREKKEN van de Zeelandbrug. HOUTSNIJWERK. KOPERWERK vanaf 0.90. MAKKUMMER-TEGELS. Zeer fraaie handgesneden KLOMPJES vanaf 0.75. SCHELPARTIKELEN. KLEDERDRACHTPOPPEN, zowel voordelige vanaf 2.95 als in zeer fraaie uitvoering. FOTO-ALBUMS. RIJBEWIJS-ETUIS. PASPOORT-ETUIS. KOMT U MAAR EENS KIJKEN. ER IS NOG VEEL MEER DAN U DENKT.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 3