NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Nederland en Oranje heeft DE se li oenen VAN KOUS NAAR KAS Anderhalve eeuw georganiseerd sparen Juffronw H. van de Linde 40 jaar te (ieersdijk Bondscamping „De Roompot" thans geheel afgebouwd WILLEM IV Oplossing kruiswoordpuzzel no. 29 No. 3246 Zaterdag 6"mei 1967 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per hall jaar Franco per post 15.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeyen, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen De afgelopen week heeft ons koningshuis weer in het middelpunt der belangstelling gestaan, eerst de spanning en de vreugde om de geboorte van de prins, vervolgens de viering van de verjaardag van koningin Ju liana. Bij beide gebeurtenissen is nog weer eens overduidelijk gebleken, dat het Nederlandse volk meeleeft met zijn koningshuis. Door ge schiedenis en traditie zijn Nederland en het •Huis van Oranje zo nauw met elkaar ver weven, dat invloeden van buiten en z.g. mo derne ideeën daarop geen vat kunnen krij gen. de band niet doen verslappen. De positie die het Huis van Oranje bij ons volk inneemt, wordt alom in de wereld als een bijzondere beschouwd. Groot was dan ook de belangstelling uit de gehele we reld voor de geboorte van het kind van prin ses Beatrix; zelfs uit Japan kwam een tele visieploeg opnamen maken van de bloemen hulde van het volk aan zijn koningin op haar verjaardag. Toch blijven er ook hier stemmen opgaan om van Nederland een republiek te maken. Als voornaamste motief daarvoor wordt dan opgegeven: een koningshuis met erfelijke op volging. is een verouderde instelling die niet meer past in een moderne democratische maatschappij. Dat motief is bepaald niet sterk, bijzon der vaag door zijn algemeenheid. We kunnen immers gerust stellen, dat Nederland wel zo ongeveer het meest democratisch geregeer de en ingestelde land ter wereld is. Men kan zeker geen republiek opgeven waar de de mocratie tot een betere ontplooiing is ge komen dan hier. En dat ondanks het bestaan van een koningshuis en waar het konings schap bovendien al bijna zeventig jaren door een vrouw wordt bekleed. Het Huis van O- ranje betekent in Nederland een symbool van een eigen volk zijn. van verbondenheid, van continuïteit; dingen waarop wij inderdaad zuinig moeten zijn. Door de grotere vrijheid in opvoeding en het minder hechten aan traditie wordt het wel uitzonderlijker dat een kind door zijn geboorte is voorbestemd om het beroep van zijn ouders over te nemen en voort te zet ten. In de moderne maatschappij bevinden koningskinderen zich daardoor in een heel bijzondere positie. Men kan zich dus eerder voorstellen, dat het koningskind zich niet meer verplicht wil achten zich als troonop volger beschikbaar te blijven stellen. Dat is een indenkbare ontwikkeling. Het koningsschap vergt ontzettend veel van de mens. Het vereist een grote kennis van het staatsbestel en van alles wat er in het land en daarbuiten gebeurt. Het vraagt een in tens meeleven met alle gebeurtenissen die zich in het land voordoen, doch eigen ideeën over stromingen e.d. die zich voordoen dient de koning(in) behoedzaam voor zich te hou den. Men staat voortdurend in de algemene belangstelling, kan zich niet vrij bewegen en moet naar alle zijden trachten kritiek te voor komen. Het vergt een leven van voortdurende eigen opoffering. De voortzetting van de monarchie hangt tegenwoordig dus meer af van de innerlijke bereidheid van de iroonopvolger(ster) om de Kroon te willen dragen. Wanneer in het Huis van Oranje die bereidheid blijft, dan mag het Nederlandse volk zich daar gelukkig mee prijzen. Het is zeker niet (meer) zo. dat het koningshuis zich hier getolereerd kan ach ten. neen. het Nederlandse volk mag blij zijn. dat het Huis van Oranje nog mensen oplevert, die zich bereid stellen de staats rechtelijke en symbolische taak te vervullen, die wij aan de koning(in) toedenken. Het is nauwelijks indenkbaar. dat een pre sident hier dezelfde band zou kunnen symbo liseren als het koningshuis voor Nederland doet. De tot president gekozen meneer zal altijd een politiek tintje meebrengen, omdat hij door de ene of de andere partij naar vo ren is geschoven. Dat is bij ons koningshuis niet het geval. Daarbij is zelfs het voor ve len nog zwaarder tellende religieuze element van geen belang voor de liefde van allen. Hopen we. dat ook de jonggeborene te zij ner tijd de traditie zal kunnen en willen voort zetten. H. van Wermeskerken. (NNP) De tijd van de met guldens en daalders volgestopte en ..goed" in linnenkast of onder de matras verstopte oude kous is nu wel definitief voorbij. De spaarbanken hebben de taak van de kous overgenomen. Zo langzamerhand mag dat ook wel. Dit jaar vieren de georganiseerde spaarders het feit. dat welgeteld honderd en vijftig jaren geleden de eerste spaarbanken in Nederland werden opgericht (in Workum en Haarlem). Ons land volgde hiermee het voorbeeld van Schotland. Niet voor niets worden de Schot ten beschouwd als mensen, die geweldig op hun centen zitten; zij zijn min of meer de uitvinders van de spaarbanken. De eerste in Nederland (door de Maat schappij tot Nut van het Algemeen) opge richte banken hadden een duidelijk sociaal doel. Zij kwamen tot stand in een periode, waarin nijverheid en handel een kwijnend be staan hadden. Brede lagen van de bevolking leefden op de rand van een bestaansmini mum. De banken wilden hen in de gelegen heid stellen de moeizaam verworven spaar- duiten veilig en rentegevend vast te zetten. Daar was een bittere noodzaak voor. Sociale voorzieningen, zoals wij die kennen, beston den nog niet. Het ..appeltje voor de dorst" was onmisbaar in geval van ziekte of onge luk. De gewone banken boden geen uitweg. Die waren bestemd voor andere lagen van de bevolking. De gewone man voelde zich tegenover een bankier niet op zijn plaats (een imago, dat tot op vandaag de banken nog altijd tegen zich hebben), bij de spaar banken. die werkten met onbezoldigd per soneel. voelde hij zich beter op zijn gemak. Tientallen jaren namen de spaarbanken een unieke positie in. Dat veranderde pas in 1881. bij de oprichting van de Rijkspost spaarbank. Het land werd overdekt met een groot aantal, dagelijks bereikbare spaarbu- reaus de postkantoren. Het was voor veel spaarbanken reden de poorten en de kas te sluiten, hoewel het grootste deel het werk bleef voortzetten. De min of meer gedwongen zuinigheid, die in het sparen tot uitdrukking kwam, verdween enigszins bij de opkomst van de sociale ver zekeringen. In de vorige eeuw spaarde men voor de oude dag en voor calamiteiten, zoals ziekte, ongeval, invaliditeit en werkloosheid. De reden om voor deze gebeurtenissen iets opzij te leggen verviel naarmate de collec tieve voorzieningen opkwamen. Een aantal markante data is te noemen: 1901 - ongeval lenverzekering. 1913 - ziekteverzekering en invaliditeitswet. 1919 - vrijwillige ouderdoms- verzekering. Na 1940 kwamen daar de zie kenfondsregelingen. kinderbijslagverzekering en werkloosheidsverzekering bij. Andere le vensgewoonten zorgden na de oorlog weer voor een opleving van het georganiseerde sparen. In de eerste plaats begon de overheid in de vijftiger jaren door middel van het bezits- vormingsbeleid het sparen te bevorderen. Allerlei premieregelingen voor de jeugd, voor ambtenaren en voor het bedrijfsleven werk ten sterk stimulerend. Het bedrijfsleven ging er steeds meer toe over het salaris of een deel daarvan via een spaarbank uit te beta len. De belangrijkste ontwikkeling was wel de sterke verbetering in de financiële positie van de werknemers. Hogere eisen werden gesteld aan huisvesting (sanitair, verwar ming). woninginrichting (stofzuiger, wasma chine. radio, koelkast), aan voeding, ont spanning en vakantie. De eerste indruk is. dat de hogere uitgaven voor luxe artikelen ten koste van het sparen zouden gaan. Het tegendeel is het geval. Ondanks het afbeta lingssysteem ging men er in het algemeen toe over eerst te sparen en dan pas iets te kopen. De opkomst van het sparen blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag van de Ne derlandse Spaarbankbond. Van 1945 tot 1966 nam het spaartegoed bij de aangeslo ten banken toe van ruim één miljard gulden tot 5.7 miljard. De omvang van de particu liere besparingen heeft hen gemaakt tot een belangrijke economische factor. Zij behoren tot de middelen ter financiering van de in vesteringen. Investeringen, die op het ogen blik als de motor van onze economische sa menleving worden beschouwd. De spaarban ken houden die economische situatie nauw lettend in het oog. Onze spaarzin mag on veranderd zijn. het hangt van de gang van zaken in onze economie af of wij ook iets overhouden om opzij te leggen. Uit het jaarverslag van de bond blijkt dui delijk hoezeer een tijdelijke teruggang in de economie het sparen ongunstig beïnvloedt. De besparingen vertonen, sinds een onge kend hoogtepunt in 1960, procentueel gespro ken jaarlijks een daling. Hoewel het beschikbare gezinsinkomen regelmatig stijgt (de Nederlandse gezinnen hadden in 1962 een gezamenlijk inkomen van 32,3 miljard tegen 51,4 miljard in 196J) daalt het deel van de besparingen, dat aan de spaarbanken wordt toevertrouwd. Men veronderstelt, dat de besparingen in toene mende mate anders worden gebruikt. Vooral de obligatiemarkt en de hypotheken blijken een grotere zuigkracht te hebben omdat zij een hoger rendement geven. Reden genoeg voor de spaarbanken om ter gelegenheid van het 150-jarig jubileum een nieuw spaaroffen- sief te openen. (Nadruk verboden). Tot ieders verrassing verscheen ..Apollo" uit Wissenkerke om 3.30 uur te Geersdijk. Hier bleef het niet bij. want met bestuurder Piet Geldof aan boord, vertrok de versierde ponywagen naar het huis van juffrouw Van de Linde, Begeleid door de muziek trok de hele stoet door iedere straat van Geersdijk: Voor het „Drenthehuis" werd een serena de gebracht, waarbij jong en oud Geersdijk zich niet onbetuigd liet. maar ook z'n rond je meehoste. Om 6.30 uur begon het officiële gedeelte. Het voltallige bestuur met dames wachtte de juffrouw op in het ..Drenthehuis". Dokter Fransen van de Putte was de eerste die de juffrouw feliciteerde. Hierna volgden burge meester Wisse, wethouder Leendertse. oud voorzitter Joh. Dingemanse en het hoofd der School J. C. Kouwer. Veel woorden van lof werden de juffrouw toegezwaaid door allen. Tenslotte sprak voorzitter P. L. Dees de wens uit. dat de juffrouw Geersdijk nog vele jaren trouw mag blijven en wenste haar bo vendien Gods zegen toe. Juffrouw Van de Linde dankte allen voor deze onvergetelijke dag, speciaal ook voor de tocht met haar zuster in de „zegekar" door Geersdijk. Toen kwamen de dorpsbewoners, oud-leer lingen en belangstellenden in dichte drom men aanzetten om de juffrouw te feliciteren. Geen plaats bleef onbezet. Vele cadeaus stapelden zich op. Na dit alles bleef het bestuur met de ju- bilaresse nog enige tijd in gezellig samenzijn bijeen, waarbij vele momenten op de foto werden vastgelegd. te Wissenkerke Met een intiem, doch toch nog feestelijk tintje, werd donderdagavond 27 april j.l. in de riante kantine van Bondscamping „De Roompot" het feit gevierd, dat zogezegd de laatste spijker geslagen was en nu deze cam ping op volle toeren kon draaien. Onder de aanwezigen merkten wij naast de familieleden op. het college van b. en w. van Wissenkerke. enige raadsleden, enige leden van het secreiariepersoneel, bestuurs leden van VVV Noord-Beveland. collega Schippers, de heer Van der Wal namens de provinciale VVV en aannemer Anemaet. „De laatste spijker" betrof genoemde kantine, waaraan verbonden een moderne en hygiënische keuken, ingericht voor he.t ver strekken in eerste instantie van een voudige maaltijden, zowel warm als koud. Een honderdtal personen kunnen daar nu plaats vinden, terwijl in de zomermaanden een fleurig terras met parasols het geheel zal completeren. Nadat de heer M. van der Maas de aan wezigen welkom had geheten en bedankt had voor de vele bloemen en geschenken, werd een rondgang gemaakt over het gehele terrein. Een kijkje werd o.a. genomen in de groentewasplaats, de wasserette, de toiletten en de douches. Unaniem was men vol lof over de hygiënische en ruime mogelijkheden tot het doorbrengen van een moeiteloze va kantie aldaar. Onder het gezellig samenzijn werd de ge boorte van de nieuwe prins bekend gemaakt, wat voor de heer Kortekaas aanleiding was de aanwezigen op deze jonggeborene een eerste rondje aan te bieden, wat door de aanwezigen op de gezondheid van de jonge prins werd genuttigd. Tot grote vreugde van menigeen kreeg onze jonge prins als eerste naam die van onze grote stadhouders, koningen en prin sen van Oranje. De naam Willem is wel zo met onze geschiedenis vervlochten, dat het moeilijk in te denken zou zijn geweest, in dien eerlang een koning onder andere naam de troon zou hebben bestegen. En de naam Alexander, die voorlopig roepnaam zal zijn, heeft ook een bekende klank. Ons koningshuis heeft twee prinsen Alexander gekend: een Willem Alexander Frederik Constatijn Nicolaas Michiel, gebo ren op Soestdijk op 2 augustus 1818 als tweede zoon van de latere koning Willem II en diens gade Anna Paulowna. die had zul len trouwen met koningin Victoria van Enge land. doch op 20 februari 1848 op Madeira ongehuwd overleed, en Willem Alexander Karei Hendrik Frederik, geboren 25 augustus 1851 te Den Haag. als jongste zoon van ko ning Willem III en diens vrouw Sophia. Deze werd door de dood van zijn broer Willem op 11 juni 1879 prins van Oranje en ver moedelijk troonopvolger, doch stierf als ge volg van een zwakke gezondheid op 21 juni 1884. De dood van koningin Sophie noopte de koning tot een tweede huwelijk met Em ma van Waldeck Pyrmont, uit welke verbin tenis in 1880 een dochter Wilhelmina werd geboren. De naam Alexander werd door koningin Anna Paulowna gekozen, omdat zij haar tweede zoon wenste te vernoemen naar haar broer, de Russische tsaar Alexander I, die weer nauw met onze bevrijding van de Fran sen is verbonden omdat hij de kozakken zond. die de Franse bezetters op de vlucht joegen (1813). Prins Wiltem Alexander draagt gróte na men. Laten wij hopen, dat hij een gróót man moge worden! Kruiswoordpuzzel no. 30 HORIZONTAAL: 55. meisjesnaam 20. ligplaats van schepen 1. in orde 56. pl. in Gelderland 22. uit Ierland 3. wiel 58. edelgrootachtbaar (afk.) 23. niet goed 6. Meisjesnaam 59. smalle weg 24. Eng. lidwoord 8. Gode zij lof (Lat. afk.) 61. plaats in Italië 26. beroep 10. soort sport 64. holte in de muur 29. barmhartig 11. wondvocht 66. Mohammedaanse rechter 31. herkauwer 14. deel v.h. been 67. wrede keizer 32. soort graf 15. gewicht 69. houding 33. snelle lichtstraal 17. eenmaal 70. siersteen 34. klein raampje 19. luchtstrijdkrachten (afk.) 72. venster 37. steen 21. eiland i.d. Midd. Zee 74. selenium (afk.) 38. pl. in Gelderland 23. modegek 75. plakmiddel 45. deern 25. meisjesnaam 76. Duis pers. voornw. 47. grasplak 27. lidwoord 77. afstandsmaat (afk.) 49. geestdrift 28. ik (Lat.) VERTICAAL. 50. boom 30. sinds 1. voorzetsel 51. vulkaaninhoud 33. adellijke titel 2. kledingstuk 53. breekbaar 35. watering 3. kledingstuk 54. verlangen 36. schouderholte 4. deel van Sumatra '56. uniek 39. netto 5. heilige (afk.) 57. vulkaan 40. bevestiging 6. groente 60. plant 41. plaats in Italië 7. grote bijl 62. plaats in Noord-Holland 42. plaats in Italië 8. kleur 63. beetje 43. gewicht (afk.) 9. lidwoord 65. land in Azië 44. naar mijn mening (afk.) 12. bijwoord 66. wig 46. componist 13. verharde huid 68. vreemde munt 48. water in Engeland 16. zijrivier v.d. Donau 69. naschrift (afk:) 50. meest volmaakte 18. naar beneden 71. klaar 52. geluidloosheid 19. niet vast 73. lengtemaat (afk.) Horizontaal: 1. ik; 2. Ada; 5.dal; 8. dd; 10. de; 11. verstolen; 14. ro; 16. onze; 18. apert; 19. Utah; 21. twee; 23. elp; 24. stom; 25. mee; 26. sec; 27.Eli; 28. mat; 30. ent; 32. tel; 34. neb; 36. Nero; 40. iels; 42. ontdekken; 43. oker; 45. doge; 48. Ede; 50. Kaa; 52. zee; 53. mal; 55. era; 56. rui; 57. RAF; 59. ader; 61. non; 63. naar; 65. Orel; 66. tenor; 68. alom 70. id; 71. Friesland; 74. mi; 75. eg; 76. eel; 77 dit; 78. ja. Verticaal: 1. lente; 2. as; 3. dra; 4. aspect; 5. dorpel; 6. alt; 7. Ie; 9. drama; 10. do; 11. vee; 12, tel; 13. nut; 15. oh; 17. zweer; 20. tombe; 22. Est; 24. sin; 25. men; 29. toe; 31. noord; 33. edele; 35. einde; 37. elk; 38. atm; 39. ski; 41. leg; 43. oom; 44. Eelde; 46. Oeral; 47. erf 49. eer; 50. kaneel; 51. Arnold; 52. zin; 54. aarde; 58. aroma; 60. elf; 62. ons; 64 Aad; 65. oi; 66. tie; 67. RAI; 69. mi; 72. re; 73. nt. Gauze poortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1