NEUROSE DEZE WEEK: 3 HALEN 2 BETALEN BUIJZE'S Kleurentelevisie komt op gang GEVONDEN VCCDWERDEN 5 a 10 pet. van de bevolking lijdt aan EEN VOLKSZIEKTE? ZELFBEDIENINGSBEDRIJF KAMPERLAND We leven in een tijd waarin men alom de roep om vernieuwing hoort. Er moet nodig iets veranderen!, schreeuwt men allerwege. Ons partijenstelsel moet „op de helling", het parlement en de regeringsvorming ook. Er moet „vernieuwd" worden in de muziek; het toneel moet de mensen schokken in plaats van ontspannen of boeien, evenzo de literatuur. In de beeldende kunst wordt al les wat iets herkenbaars voorstelt al lang als afgedaan veroordeeld en gaat het alleen nog maar om de intensie van de maker waaraan de beschouwer zich dient te onder werpen. „Modern" en „experimenteel" zijn de grote modewoorden in de kunst, zoals „vernieuwing" dat is in de politiek en an dere maatschappelijke vormen. Het gezag wordt voorgesteld als een regentschap, dat nodig ondersteboven moet worden gegooid, want het heeft zich niet aangepast bij de moderne denkwijzen. Het is gewoon mode, het is „bon ton" ge worden om daarin mee te doen, wanneer men althans tot de vooruitstrevende intellec tuelen gerekend wil worden. En het is menig een heel wat waard om daarvoor te worden aangezien. Daartoe is men bereid om elk met voldoende aplomb gepresenteerd expe riment als minstens „bijzonder interessant" te kwalificeren, ook al begrijpt men er geen jota van. Men praat daartoe mee met zwe verige jonge kunstenaars, die zeggen; „Be grijpt u wel, daér moeten we heen. dat be doel ik". En men is bereid om dat te be amen, om te zeggen dat men het begrijpt, want het zou zo dom en ouderwets lijken als men antwoordde: „Nee, het is me onbegrij pelijk. ik vind het lelijk en ik heb met uw gevoelens niets te maken, word asjeblieft wat duidelijker". Het is een soort statussymbool geworden om moderne kunst te appreciëren omdat het modern is. Het snobisme viert hoogtij en velen wagen het niet meer eerlijk voor hun mening, hun eigen gevoelens uit te komen, want dat zou dan wellicht zo'n ouderwetse en niet-intellectueie smaak verraden tegen over die promotors van het modernisme. En zo is het ook op politiek gebied en alles wat met de overheid samenhangt: ver anderen, vernieuwen is het parool. Nu is dit een wat praktischer terrein en valt dus spoe diger te ontdekken, wat men eigenlijk wil, welke gevolgen dit kan hebben en of dat dan een verbetering zal betekenen of niet en of het in de praktijk uitvoerbaar is. Men propageert in de eerste plaats min der partijen, drie op z'n hoogst, want dat zou de politieke lijn der regering duidelijker gaan bepalen. Het lijkt een praktische ver nieuwing. Maar men vergeet, dat het Neder landse volk nu eenmaal nooit een erg volg zame natuur heeft gehad, een samenvoegsel van meest nogal individueel ingestelde men sen is en dat daérdoor hier een veelheid van partijen is ontstaan. Die mentaliteit van ons volk kan men niet veranderen. Men zou dus allerlei heterogene elementen willen dwingen zich in te passen in het keurslijf van twee of drie grote groe peringen. Dat lukt in Nederland niet tenzij men dwang toepast, een beetje dictatuur dus. Dat past weer helemaal niet bij onze zo vrijheidslievende volksaard. Nu kan men dus wel zeggen, dat wij daar naar toe moeten, omdat dat een heleboel politiek gemodder zou voorkómen, maar dat is eigenlijk eng gedacht, dan houdt men geen rekening met onze nu eenmaal be staande mentaliteit waardoor dit zonder dwang, zonder het verbieden van méér par tijen onmogelijk is. Vraag de Nederlander of hij naar zo'n dwangstaat wil en hij zegt: „Nooit!" Zonder dit systeem is een gekozen minis ter-president ook onmogelijk, trouwens met dat systeem waarschijnlijk ook wel. tenzij men weer het element „dwang" wil aan vaarden. thans voor de formateur. Maar ik moet eigenlijk blozen op al die vernieuwin gen enig kritisch geluid te laten horen, want o man wat ben je dan ouderwets, behou dend en kortzichtig enz.!! Vernieuwingen zijn inderdaad steeds no dig. maar ze kunnen niet geforceerd worden. H van Wermeskerken. (Nadruk verboden). Officiële start in september HILVERSUM (NNP) In het najaar zal in Nederland de kleurentelevisie officieel be ginnen. Nederland loopt daarmee precies ge lijk met de andere Westeuropese landen. De Nederlandse Televisie Stichting en de omroepen zullen begin september starten. Nogal aarzelend voorlopig zijn er niet meer dan zes tot acht uren kleurentelevisie te verwachten. Dat is niet alleen het ge volg van de gebruikelijke voorzichtigheid bij de start van iets nieuws, maar ook van de moeilijke financiële situatie bij de instan ties. die in Nederland de televisie verzor gen. De kleurentelevisie vraagt uitgebreide technische voorzieningen, die hoge kosten met zich brengen. De programma's zijn e- veneens beslist niet goedkoop. Volgens woordvoerders in Hilversum zullen die eer ste Nederlandse kleurentelevisie-uren dan ook gevuld worden met relatief goedkope buitenlandse produkties. Vooral West-Duits- land heeft wat dit betreft veeTte bieden. De Westduitse studio's zijn al enige tijd bezig met de opnamen voor kleurentelevisie van beroemde operettes. Ook kleurenfilms zul len, met medewerking van de Nederlandse bioscoopbond, tegen schappelijke prijzen beschikbaar komen. De NTS en de omroepen hebben in elk geval duidelijk gesteld, dat de normale zwart-wit uitzendingen niet mogen lijden on der de dure kleurenuitzendingen. Men houdt er rekening mee, dat het merendeel van de Nederlandse t.v.-kijkers hun zwart-wit toe stel trouw zullen blijven en pas na een aan loopperiode van enige jaren op kleurentele visie zullen overschakelen. Ook de industrie houdt rekening met zd'n ontwikkeling. In het onlangs verschenen jaar verslag van Philips viel te lezen, dat de Ne derlandse fabriek in haar Nederlandse en Duitse vestigingen tot nu toe twintigduizend ontvangers voor kleurentelevisie heeft ge bouwd. Binnenkort begint Philips ook in En geland en Frankrijk te produceren. Enge land heeft eveneens het voornemen aan het eind van de zomer met kleurenuitzendingen te starten. De prijs van een kleurenontvan- ger zal voor velen nog een rem zijn om zich zo'n toestel aan te schaffen. De officiële verkoopprijs is in Nederland gesteld op 2950 gulden. De eerste toestellen zijn in april aan de handelaren geleverd. Voorlopig heeft iedere handelaar één toestel tot zijn beschikking. Rond Eindhoven kunnen de han delaren vanaf midden april de experimentele uitzendingen van Philips zelf ontvangen. Het publiek kan vanaf juli de toestellen kopen. Ook de eerste officiële uitzendingen, die in september beginnen, hebben nog een expe rimenteel karakter. In januari 1968 hopen de omroepen dan wekelijks acht uren te vul len met een regelmatig programma. De industrie houdt rekening met een mo gelijke omzet van kleurenapparaten in west Europa van honderdduizend stuks in 1967. Volgend jaar verwacht men een verkoop van 250.000 tot 300.000 toestellen. Nederland zal maar een klein deel van deze aantallen in eigen huiskamers plaatsen. De invoer van kleurentelevisie betekent ook een belangrijke omschakeling voor de handel. Het technisch personeel krijgt van Philips een uitgebreide opleiding om een goede service-verlening te garanderen. Ook de technische staf van de NTS die de apparatuur beheert is al geruime tijd bezig met een technische om scholing. Ook de programmamakers (regisseurs en producers) zullen nog aan de nieuwe vorm van het allernieuwste medium moeten wen nen. Kleurendeskundigen zijn nodig om tot een artistiek verantwoorde combinatie van kleuren te komen. De hoofdkleuren bij de kleurentelevisie zijn rood, groen en blauw. Met deze drie kleuren zijn allerlei combina ties te bedenken. Zo kan men met rood, groen en blauw in een bepaalde onderlinge verhouding (voor de nieuwsgierigen 30:50: 11) zuiver wit bereiken. Op deze manier zijn ook allerlei zachte pasteltinten te ma ken. Wil men bijvoorbeeld een heel zacht rood bereiken, dan geeft men op basis van de wit-verhouding iets meer rood. Op de zelfde manier kan men met de drie basis- kleuren zwart maken. Zo simpel als het hier staat, is het in de praktijk natuurlijk niet. Nauwkeurige berekeningen zijn nodig. Som mige technici hebben er zelfs een heel eigen wetenschap van gemaakt met een aparte naam: colorimetrie. Het systeem, dat voor Nederland geko zen is, maakt het mogelijk dat men met de nieuwe kleurenontvangers (met een beeld van 59 cm) ook de gewone zwart-wit uit zendingen ontvangt. Ook dit is weer geba seerd op het principe dat men de drie basis- kleuren zodanig onderling kan mengen, dat men helemaal geen kleur meer onderscheidt. Men ziet dan alleen wit licht. Vermindert men de sterkte van het licht dan krijgt men zwart. Dit is in principe dezelfde ma nier, waarop de normale zwart-wit ontvan gers werken: het onderscheid maken tussen sterk en zwak licht. Ook de kleurenontvan gers zijn hierop ingesteld. Het zou anders een bijzonder kostbare investering worden om voor bijna drieduizend gulden een t.v.- ontvanger te kopen, die slechts enkele uren per week, met een gemiddelde van één uur per dag, bruikbaar is. (Nadruk verboden). Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene. Bernhardstraat 20, zijn (van maan dag tot en met vrijdag van 8.3012.00 en van 13.0017.30 uur) inlichtingen te ver krijgen omtrent de volgende gevonden voor werpen: een regenbroek, een handschoen, huissleu tels in etui. een armbandhorloge, een groene kinderwant, een groene gebreide das, een duimstok, een bakbiljet van f 10.een da mesrijwiel, een roodbruine lederen riem, een herenkostuum in doos. een zilveren gulden, een paar zwarte dameshandschoenen, een rood geruit kindertasje, een paar bruine bromfietswanten, een bromfietsverzekerings- plaatje MSF-007, een werpmolen en een doos sigaren, een pakje Niemeijer tabak en een kromme pijp, een grijze sjaal, een groene re genbroek. ERNSTIGE BEDREIGING VOOR DE VOLKSGEZONDHEID Volgens voorzichtige schattingen van psychiaters is 5 tot 10 procent van de Nederlandse bevolking behept met een min of meer ernstige vorm van neurose. De neurose in haar talrijke verschijningsvormen van psychische, sociale en licha melijke aard is een der grootste bedreigingen van onze volksgezondheid. Honderdduizenden mensen zijn ernstig gehandicapt in hun levensontplooiing, komen niet tot bevredigende relaties in de werksfeer of in hun gezin, zijn een last voor hun omgeving én zichzelf. De ernst van deze ziekte werd tot voor kort in ons land nauwelijks erkend. Nochtans krijgt de neurose steeds meer aandacht van de medische wetenschap, te meer nu wel vaststaat dat allerlei sociale vraagstukken als ziekteverzuim en verminderde arbeidsprestaties teruggaan op neurotische stoornissen en tal van lichamelijke ziektes (astma, maagzweer, darmaandoeningen e.a.) beïnvloed worden door neurotische factoren. NEUROTICUS ZIET ZICHZELF NIET. De neurosenleer is op een tijdstip, dat met grote nauwkeurigheid is aan te wijzen, uit het niet ontstaan. Deze werenschap is geboren in de zomer van 1882. De Weense huisarts Josef Breuer had toen een jonge vrouw onder behandeling, die leed aan een merkwaardige ziekte. Zij had een verlamde arm, een stoornis in het gezichts vermogen en enkele andere symptomen. Toch berustten ze niet op een stoornis van licha melijke aard. De arm was neurologisch ge zond, de oogarts vond evenmin afwijkingen. Dr. Breuer snapte er niets van. Bovendien kwam de patiënte enkele weken later met een andere klacht. Zij kon plotseling niet meer drinken. Het lukte haar niet een slokje te nemen uit het glas, dat Breuer haar aan bood. De arts stelde een hypnose-behandeling voor. In de toestand van hypnose vertelde zij, dat zij een hond had zien drinken uit het glas van een dame. die daarna het glas had leeggedronken. Dat was dus de oorzaak, waarvan de patiënte zich voordien niet be wust was geweest. Met Freud. Dr. Breuer sprak over dit geval met de psychiater Sigmund Freud en samen publi ceerden zij toen een boek. waarin voor het eerst de neurose als ziekteverschijnsel wordt behandeld. Kern van de neurosenleer: leder mens be leeft dingen, die hij niet emotioneel kan ver werken. Hij verdringt ze daarom, maar on bewust blijven ze hem bezighouden en zijn ze van grote invloed op zijn gedrag. In som mige gevallen kan een kwetsende beleving (trauma) een mens zó gaan beheersen, dat ze uitgroeit tot iets onoverkomelijks, iets dat hem zó in beslag neemt, dat hij zich er niet meer van kan losmaken. Een Haagse psychiater zei eens dat neuro tici, ook al zijn zij qua leeftijd volwassen, veel lijken op dreinende kinderen. Conflicten. Neurose wordt in het algemeen veroor zaakt door niet opgeloste conflicten, stam mend uit de vroege levensjaren. De conflic ten komen veelal neer op onverwerkte schuld gevoelens in verband met bijvoorbeeld agres sie, jaloezie en seksualiteit of het zich zon der meer minderwaardig voelen. Omdat de neuroticus deze levenssituatie niet aan kan, zoekt hij naar noodoplossingen, die meestal voor zijn omgeving een bezoeking zijn en waar hij zelf ook allerminst gelukkig mee is. Een van de meest kenmerkende eigen schappen van de neuroticus is zijn overdre ven afhankelijkheid van de goedkeuring van anderen. Hij kan zich al pijnlijk getroffen voelen, als iemand niet aardig tegen hem is, als hij geen aandacht voor zichzelf weet te trekken. Buitensporige eisen betreffende waarde ring voor eigen wensen gaan bij hem vaak gepaard met een even groot gebrek aan waardering voor anderen. Wel kan de neu roticus soms overbezorgd en behulpzaam jegens iedereen zijn, maar hoe vriendelijk hij wérkelijk is kan zijn vrouw u vertellen... Camouflage. Deze afhankelijkheid van anderen leidt tot allerlei gevoelens van onzekerheid, die de neuroticus dan weer gaarne camoufleert ach ter een dwangmatige neiging tot „dikdoen", tot het imponeren van anderen door middel van allerlei attributen als geld, relaties met bekende persoonlijkheden, verre reizen etc. Omdat deze mensen kolossaal veel ener gie nodig hebben om hun innerlijke conflic ten voor anderen én zichzelf te camoufle ren, zijn hun arbeidsprestaties dikwijls niet in overeenstemming met hun potentiële mo gelijkheden. Menig neuroticus is de gehele dag druk in de weer, zodat zelfs zijn eigen omgeving de indruk krijgt dat hij heel wat verzet. Bij nader inzien komt er echter heel weinig uit zijn vingers. Veelal lijdt de neuroticus onder zijn afwij king. Maar zelfs dat zegt niets. Men kent in de psychiatrie het verschijnsel masochisme. Dat wil zeggen iemand kan bevrediging vin den in zijn eigen leed. Zelfbeklag. Dat geldt ook voor menig neuroselijder. Hij beklaagt zichzelf voortdurend, vestigt hierdoor de aandacht van anderen op zich en dat moet hij nu juist hebben. Als centrum van de zorg van anderen ontvlucht hij zjjn eigen verantwoordelijkheid opnieuw. De moeilijkheid is nu. dat deze patiënten zich in het geheel niet bewust zijn van hun innerlijke conflicten. Ze zoeken alles bij an deren en hebben geen flauw idee waarom hun vriendschappen, hun zakelijke relaties, hun huwelijk zo'n onbevredigend verloop hebben. Toch heeft het weinig zin hen verwijten te maken. Dat helpt niets. Want het ziektebeeld van de neuroticus is juist, dat hij zich tegen elk zelfinzicht wapent. Ook al ziet iedereen wat er met hem aan de hand is, hij kan niet zien wat anderen zien. Neuroticerende factoren. Hoe is het mogelijk, dat het aantal men sen met neurotische stoornissen zo sterk is toegenomen? Freud betoogde destijds, dat de neurose in de vroege kinderjaren ontstaat en vooral een gevolg is van een gecompli ceerde relatie met de ouders. Maar meer en meer raakt de psychiatrie er van doordron gen. dat ook maatschappelijke problemen een neuroticerend effect kunnen hebben. De moderne samenleving is op zichzelf reeds neurotisch en vergt ontzettend veel van de menselijke geest. Zo is onze samen leving gekenmerkt door een blijvende com petitie. die van iedereen iedereens vijand maakt. Tegelijk stelt de samenleving de eis beminnelijk en voorkomend te zijn De aard van het werk, dat te geestdo dend is, kan de geest zwaar belasten. De in vloed van de grote stad met haar lawaai, drukte, luchtvervuiling is een neurotiserende factor. Geen einde. De spanning die de emancipatie van de vrouw oproept, doet hevige aanvallen op de gemoedsrust van talloze mannen, hetgeen dan natuurlijk weer zijn weerslag heeft op de vrouw. Het einde van deze ontwikkeling is nog lang niet in zicht. Dit perspectief baart zorg. Te meer omdat de behandeling van neuro sen gebrekkig is. Veel mensen, helaas vaak de ergste neurotici, krijg je met geen stok naar de psychiater. Het behoort tot de vele eigenaardigheden van de neuroticus, dat hij bang is voor een oplossing van de conflic ten, waarhij toch zo veel last van heeft. Bovendien duurt de behandeling zeer lang. Het ziekenfonds vergoedt maar een gedeelte van de kosten, hetgeen ook allerminst be vorderlijk is om iemand er toe te brengen zich onder behandeling te stellen. Dr. J. Holthausen. (Nadruk verboden). Bij aankoop van 2 grote flessen limonade gazeuse 1 fles Oranje gazeuse GRATIS. 200 gram boterhamworst nu voor 69 cent. 100 gram leverkaas nu voor 57 cent. 150 gram bonbons van 115 nu voor 98 cent. Bij 2 pakken IFA koffie nu 100 gratis zegels. 200 gram pruimen van 89 nu voor 79 cent. Is uw aankoopbedrag van levensmiddelen 15.00 of hoger dan weer GRATIS 5 SINAASAPPELS. Maak ieder weekend tot een feest met ons heerlijk mals gebakken wittebrood, fijn gesneden en verpakt, blijft dagen lang vers. Beleefd aanbevelend,

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 4