Konrad Adenauer Vier werelden in veertien dagen Vervolg Raadsvergadering Wissenkerke P8SSJ JÊÊÊÊÊÊÊm kantieganger welkom heet en de zondag de ze wegstuurt, dan klopt er iets niet. Men zorgt toch op de zondag ook voor de bees ten. waarom dan niet voor de mensen? Het zijn wil opleggen aan anderen weegt hem zwaarder dan al het andere naar voren ge brachte. Wanneer men konsekwent is, moet men ook niet op zondag in bus of trein stap pen of naar de radio luisteren. Dan werken er ook mensen voor u. Indien men dit éne uur openstellen na kerkdienst toepast, dan kan men ook eisen dat ze voor de rest van de dag gesloten zijn. Dat is in het belang van de dienstverlening én de rechtszeker heid. Hij geeft nog als voorbeeld dat op de kampeerterreinen dikwijls mensen onver wacht op bezoek komen. Die moeten toch ook gevoed worden? Tot slot zegt hij dat ieder aansprakelijk is voor zijn eigen gewe ten, hij neemt het voorstel dan ook niet te rug. Wethouder Scheele zegt dat één uur o- penstelling betere garanties bieden dan on gereglementeerd. De vraag: Mag dit nu wel op zondag? beantwoordt eigenlijk zichzelf. Wanneer de mensen niets nodig hebben, gaan ze niet naar de winkel. Een beperkte openstelling van deze winkels behoort zeker bij de recreatie op een kampeerterrein. Ook hij neemt het voorstel niet terug. Hierna beantwoordt de voorzitter de spre kers. Hij zegt dat het neerkomt op een prin cipiële tegenstand. Ook het college heeft daarmee geworsteld. Maar een feit is, dat men voor de recreatie gekozen heeft en dat ook de raad daarin meewerkt. Er heersen bij de vakantiegangers misschien andere principes en opvattingen, maar is het mo reel verantwoord de eigen mening aan al die duizenden op te leggen? Formeel is dit mogelijk, doch moreel aanvechtbaar. Het college heeft gemeend dat dit ene uur voor heel de bevolking wel aanvaardbaar zou zijn. Er is dan geen kerk en bovendien, zulk een openstelling hoort bij een kampwinkel. Hij wijst op de zeer beperkte accomodatie in tenten en caravans. Hij vindt dat zijn ge weten geen schade berokkend wordt door dit voorstel te doen. Het principiële nee kan hij aanvaarden, doch de sociale tegenstand moet hij van de hand wijzen. Op zulke terrei nen heersen nu eenmaal andere werktijden, ook op het jaar bekeken. In zeer korte tijd moet er bijzonder hard gewerkt worden, ook op de zondag. Voor deze mensen maakt het geen verschil in rust uit, wanneer die win kel één uur geopend is. Zij werken toch die dag. Hij heeft ook zekere bezwaren uit prin cipiële overtuiging, doch deze hoeven niet zo zwaar te wegen. Het lid Filius zegt, dat er ook een hele boel vakantiegangers zijn, die de zondag niet als een pret-dag beschouwen, doch als de dag des Heeren. Bovendien gaat de rust er ook niet op vooruit met de openstelling. Hij vindt dat de jachthaven anders ligt. Met een eventuele openstelling doorbreken wij een oude christelijke zede. Het lid Sandee vindt het een viesachtig slakje, het gezegde van Koole over de mid denstand. Hij kent Wissenkerke niet zo goed als Kamperland, maar daar komt het door Koole gesignaleerde niet voor is z'n vaste overtuiging. Moeten wij nu maar alles slikken op het gebied van de recreatie? Er zijn gren zen. leder doe naar eigen eer en geweten. Het lid Zuijdweg zegt dat het een princi piële kwestie blijft. Hij vindt dit uur maar een bescheiden verzoek. Hij wijst op de dienstverlening. Er staan ook toilettén op die terreinen, waarvoor men moet betalen. Deze kunnen toch ook niet gesloten worden? Verder wijst hij nog op het opdringen van eigen mening en op de enorme investeringen Het lid Koole raapt het vieze slakje op en zegt dat het niet zijn bedoeling is ge weest iemand achter te stellen. Maar waar om zijn niet alle kampbeheerders gezamen lijk in actie gekomen? Er is nu al jarenlang een geweeklaag over de ontvolking van de gemeente. Wanneer men nu ook nog deze bescheiden verzoeken afwijst, is de kans groot dat wij straks één groot bejaarden centrum worden. Hij zou het bijzonder in teressant vinden wanneer dit vraagstuk eens op de ulo-school zou worden onderzocht. Sandee interrumpeert: waarom niet op de kleuterscholen? Koole vervolgt: met de jong ste verkiezingen is dit ook gedaan en er kwamen belangrijke conclusies naar voren. Van der Maas zegt, dat wanneer dit voor stel zal worden aangenomen, men de eigen bevolking bedroeft en de recreatie bevoor deelt. Stokman is niet bevreesd voor de zaken op het eigen dorp. Die zijn blij dat zij één dag gesloten kunnen zijn. Over de openstel ling op de kampeerterreinen zegt hij: indien dit het ergste kwaad was Wethouder Scheele zegt nog dat hij mis- échien wel wat ruimer van opvatting is dan zijn collega raadsleden. De voorzitter besluit met te zeggen dat door dit éne uur de zondagsrust zeer zeker niet belemmerd wordt, evenmin wordt er de sfeer door veranderd. Hierna brengt hij het voorstel van b. en w. in stemming, hetgeen met de stemmen van Sandee, Wisse. Diele- man, Van der Maas, De Smit en Filius tegen wordt verworpen. Voordat de rondvraag begint doet de voorzitter nog mededeling dat de raad en het secretariepersoneel, eventueel met hun dames, worden uitgenodigd bij het klaarko men van Camping ,,De Roompot". Bij de rondvraag zegt het lid Sandee in het Zeeuws Tijschrift een foto gezien te heb ben van de vuilnisbelt van Wissenkerke. Hij vraagt de voorzitter of deze de mening deelt dat deze vuilnisbelt daar niet behoort. De voorzitter zegt deze mening inderdaad niet te delen, het is daar een goed plekje. De gemeente had dat stuk grond al lang voor dat de rest van deze inlaag in erfpacht werd gegeven aan de vereniging Het Zeeuwse Landschap. Deze vuilnisbelt is nu reeds zo goed als vol gestort en zal dus binnen af zienbare tijd worden afgedekt. Wethouder Leendertse vraagt om suggesties uit de raad Wethouder Scheele zegt dat een vuilnisbelt nergens in een landschap past. Het lid Koo le doet de suggestie aan de hand om met de gemeenten, die aangesloten zijn bij de vuilnisophaaldienst een verbrandingsinstalla tie te bouwen. De voorzitter antwoordt, dat daar ook reeds over gedacht is, doch dat de financiën zulks niet toelaten. Het lid Stokman vraagt of de jachthaven al geopend is. waarop de voorzitter ontken nend antwoordt. Wel kan men van de jacht haven reeds gebruik maken wat ook al gebeurt maar de aanleg van de waterlei ding e.d. moet nog voltooid worden. De aan nemer hoopt echter met Pinksteren klaar te zijn. Het lid Koole zegt dat er vorig jaar bij de oude aanlegsteiger een stuk ondiep wa ter was afgetuind om de kinderen daar te laten zwemmen. Deze afrastering is nu ver dwenen. Wordt die hersteld? De voorzitter zegt dat, voordat het zwemseizoen daar is, deze afrastering er weer in volle glorie zal prijken. Verder vraagt Koole of er maatregelen ge nomen zijn om het aanspoelen of aandrijven van olie op de stranden te signaleren. En in dien dit gevaar aanwezig is, is er dan een instantie om In te grijpen? De voorzitter geeft hem ten antwoord, dat de Zeekustge meenten zich met een klemmend betoog tot Voorvechter van Europese integratie. Zo voor Winston Churchill het idee van het Britse gemenebest in het centrum van zijn gedachten stond, zo was het begrip dat Konrad Adenauer vervulde: Europa. De band tussen het westen en Duitsland, die in de 19de eeuw reeds grotelijks schade had geleden, werd in de dertiger jaren door Hitier en zijn trawanten doorgesneden. Die band te herstellen werd door Adenauer als zijn voornaamste taak gezien. Hij droeg het idee in zich dat het nieuwe Duitsland slechts in vruchtbare gemeenschap met het huidige Europa kon leven als het een nieuwe ver houding tot de morele en geestelijke tradi ties van het westen aanging. Alleen een integratie met de westelijke landen zou een herleving voorkomen van wat men het Duitse gevaar noemt. Tevens zou een verenigd Europa een tegenwicht vormen tegen de Russische hegemonie in het ooste lijk deel van het Europese continent. Door nazi's afgezet. Konrad Adenauer werd op 5 januari 1876 te Keulen geboren. Hij studeerde rechten en economie in München en Freiburg. Hij werd daarna advocaat. In 1906 werd hij juridisch adviseur van het Keulse stadsbestuur. In 1917 werd hij burgemeester van zijn geboor testad. Hij ontpopte zich na de eerste wereldoor log als voorstander van een onafhankelijke rijnstaat, omdat hij vreesde dat Duitsland onder communistische heerschappij zou ko men. In 1923 werd hij voorzitter van de Pruisische staatsraad, hetgeen hij tot 1933 zou blijven. Toen de nazi's aan de macht kwamen, werd Adenauer uit al zijn ambten ontslagen. Gedurende de tweede wereld oorlog leefde Duitslands toekomstige leider als een gedesillusioneerd man. Na de capitulatie richtte hij terstond de Christlich Demokratische Union (C.D.U.) op. Hij werd opnieuw burgemeester van Keulen. Bondskanselier. Bij de verkiezingen in 1949 behaalde de C.D.U. de overwinning. Op 15 september Er zijn mensen, voor wie de vakantie alleen maar zon. zand en zee betekent. Zij horen thuis op Terschelling, op de stranden van Mallorca, de Costa Brava of op de boulevards van Nice en Ventimiglia. Er zijn ook nog de echte vakantiegangers, de avontuurzoekers. de rustelozen, die de paar weken buitenland per jaar willen gebruiken om wat te beleven en om veel te zien. Om de geest te verrijken en na hun thuiskomst te zeggen, dat zij een blik op een andere wereld geworpen hebben. Een unieke kans krijgen ze dit jaar. Vier werelden in veertien dagenEgypte. Jordanië. Israel en Cy prus. Het is een unieke reis, die een Neder lands reisbureau dit jaar voor het eerst or ganiseert. Uniek vooral, omdat de toerist voor de eerste maal in de gelegenheid komt, het Heilige Land in z'n geheel te bekijken. Hij kan zowel deelnemen aan een processie langs de kruisstaties op de Via Dolorosa, als langs het meer van Tiberias en de oude stad Kapernaum zwerven. Hij kan In een enkele reis het Jordaanse Bethlehem zien en het in Israël gelegen Nazareth. Als toe gift krijgt hij dan nog de piramiden van Egypte en de Griekse (of Turkse) atmosfeer van het omstreden eiland Cyprus. de minister hebben gewend. Het heeft dus de volle aandacht. Tot slot vraagt Koole of de aangespoelde vissen eigendom blijven van de gemeente en zo ja, kunnen die dan misschien op een of andere wijze tentoongesteld worden? De voorzitter moet Koole teleurstellen. Deze aangespoelde vissen worden door de strand vonder geschonken aan het Rijksmuseum voor Natuurkundige Historie. Deze vissen worden onderzocht op hun doodsoorzaak. 'Men vermoedt dat het haringaaltje daar een belangrijke rol in speelt. Wat de conserve ring en het onderhoud betreft, dit vraagt zulk een bijzonder onderhoud en toezicht, dat daar van gemeentewege niet over te denken valt. Het lid De Smit had in de krant gelezen, dat de gemeente Wissenkerke een bepaald aantal woningwetwoningen was toegewezen. Inderdaad zegt de voorzitter, maar dat zijn de woningen die men op Kamperland bezig is te bouwen. Hij voegt hieraan nog toe, dat enige hoop op een aantal woningen voor Wissenkerke niet misplaatst is. Met enige dankwoorden en voorlezing van het dankgebed sluit de voorzitter deze ver gadering. van dat jaar werd Adenauer tot bondskan selier benoemd. In zijn streven Duitsland weer tot een gerespecteerde mogendheid te maken, werd de bondskanselier begunstigd door twee factoren, een interne en een ex terne. De eerste was het snelle economi sche herstel van de bondsrepubliek. De tweede de toenemende spanning tussen oost en west. die de geallieerde landen deden beseffen, dat een Duitse bijdrage tot de westelijke defensie niet kon worden gemist. In augustus 1954 torpedeerde de Franse Nationale Vergadering de Europese Defen siegemeenschap, tot bittere teleurstelling van Adenauer uiteraard. De natie Duitsland overwon deze terugslag prachtig. Op 5 mei 1955 werd het bezettingsstatuut opgeheven en de status der buitenlandse troepen in Duitsland geregeld. Duitsland trad nu, even als Italië, als gelijkberechtigd lid toe tot de Westeuropese Unie. Realist. Toch heeft de realist Adenauer soms in wonderen geloofd. In 1955 scheen de een wording van Duitsland een serieus punt van overleg te worden tussen de Russen en hem. Moskou nodigde hem uit voor een gesprek. Maar deze missie werd een échec. Chroesjt- sjow deed „Der Alte" geen enkele conces sie. Adenauer wist wel de betrekkingen met De Gaulle zozeer te verbeteren, dat zijn ide aal van een verenigd west-Europa een hecht fundament scheen te krijgen. Het was voor Adenauer bijzonder moeilijk plaats te maken van Erhard. Erhard zag de politieke zaken vanuit een andere gezichts hoek, en zo ontstonden er reeds vóór de opvolging wrijvingen, die dikwijls de gemoe deren in beweging brachten. Zo kreeg in zijn late levensjaren Adenau er's gemis aan innerlijke ruimheid nog meer reliëf dan in vroegere jaren het geval was. Natuurlijk wekte Adenauer's hardnekkige eigenzinnigheid weerstanden op. maar dat zal niemand beletten de grootheid en on kreukbaarheid van deze staatsman te zien. die aan de fundering der Europese eenwor ding zijn beste krachten heeft gewijd. (Nadruk verboden). Een van de grootste politieke tragedies van deze eeuw heeft zich afgespeeld in het Midden Oosten, waar het Christendom zijn bakermat vond. In het jaar 1948 werd hier, waar Mozes zijn volk door de woes tijn leidde, waar Christus geboren werd en gekruisigd, waar Mohammed zijn leer pre dikte, de moderne Joodse staat Israël ge sticht. Met een verbazingwekkende energie bouwden de Joden van de twintigste eeuw een moderne westerse staat op. Eén doel hebben ze evenwel in de twintig jaar die sindsdien zijn verstreken nog nooit kunnen verwezenlijken: het sluiten van vrede met de omliggende Arabische landen. De wa penstilstand is gebaseerd op de onderlinge krachtsverhoudingen en op het toezicht van de Verenigde Naties. De Arabieren, ondanks de twintig jaren realiteit nog altijd onver zoenlijk jegens de Joodse Staat, die hen opscheepte met een probleem van voeding en huisvesting van een miljoen ontheemden, die dat stuk Palestina ontvluchtten, dat Israël zou worden, houden de grenzen met Israël hermetisch gesloten. Het is iedere toerist toegestaan, via Jeruzalem naar de Joodse staat te reizen, maar wie eenmaal de Mandelbaunpoort doorgegaan is. vindt op zijn weg terug de deur naar Arabiè op slot. En wie eenmaal een Israëlisch stempel in zijn paspoort heeft laten zetten, zal ver geefs bij welk Arabisch land ook. aanklop pen om een visum. Vandaar dat het tot nu toe onmogelijk was, Jordanië en Israël, ofwel het oude Palestina, in één reis te bezoeken. Men moest een vliegticket nemen naar Beiroet, Damascus of Amman, dan op eigen gelegenheid naar Tel Aviv reizen om tenslotte daar een enkele reis Amsterdam te kopen. Het is duidelijk, dat zo'n reis in feite onbetaalbaar is. De toeristische wereld was met stomheid geslagen, toen de heer A. P. F. van Gennip van het Nederlandse FIT zijn „rondreis" aankondigde en nog wel voor een prijs, waarvoor geen enkel reisbureau, waar ook ter wereld, zelfs maar een trip naar Israël alleen kon aanbieden. Toch is de oplossing van dit raadsel eigenlijk vrij eenvoudig. FIT organiseert sinds enkele jaren reizen naar Egypte en maakt daarvoor gebruik van Egyptische chartervluchten. Dit jaar voor het eerst maakt de United Arab. Airlines een tussenstop op Cyprus om de Nederlandse passagiers op te pikken, die Het kleine Jordanië van de dappere ko ning Hoessein is de volgende pleisterplaats. Vijf dagen rondzwerven in comfortabele taxi's (want Hoessein doet alles om het toerisme te bevorderen) langs allerlei hei lige plaatsen. De veertien kruisstaties, de Via Dolorosa, het huis van Pilatus, niet te vergeten de romantische oude stad Jeruza lem staan op het programma, de Olijfberg, de Grot van Gethsemanee. het paleis van Caiphas, de Klaagmuur, de prachtige plan tages van Jericho, de nazaten van de Sa maritanen in Nablus, de geboorteplaats van Jezus in Bethlehem, de wonderlijke stad Hebron met z'n moskee, het graf van Abra- De meeste heilige plaatsen vindt de bij belkenner in het oude Jordaanse landschap, dat imponeert door zijn kaalheid, die het een mysterieuze schoonheid geeft. Maar dan Israeleen modern, bijna westers land. door prikkeldraad en muren afgesloten van het oude Jeruzalem. Een andere wereld, een wereld van vooruitgang, van energie en idéalisme. Een wereld ook van zon en zee om op verhaal te komen. Van sinaasappe len envan historie. Het bijbelse Naza reth,, de ruines van de stad Ka-pernaum. Ti berias met zijn meer, waar de Jordaanse geschutsstellingen de Joodse kiboetsiem ie dere minuut van de dag bedreigen. De Is raëlische bevolking heeft geleerd te leven met deze bedreiging. Het vreemde is trou wens. dat de toerist, die thuis minstens een maal in de maand leest over incidenten, in de betrokken landen zelf nauwelijks hoort met lijntoestellen van Cairo naar Jeruzalem en van Tel Aviv naar Cyprus zijn gevlogen. De deelnemers aan de rondreis maken dus gebruik van dezelfde toestellen als de Egyptereizigers. Het ei van Columbus. Een ontdekkingsreis als die naar Jordanië en Israël is niet iets voor degenen, die alleen maar rust zoeken. Het is eigenlijk een tamelijk vermoeiende aangelegenheid. Niet zozeer door het enkele malen verhuizen in die veertien dagen als wel door de onvoor stelbaar grote hoeveelheid indrukken, die de toerist opdoet. Het begint al op de eerste dag. als in bliksemtempo de rijke historie van de oude Egyptenaren aan een beschouwing wordt onderworpen. Het vermaarde Egyptische mu seum met de schatten uit het graf van Toet Anch Amon, met de mummies, met de overblijfselen van een dertig eeuwen oude beschaving. De piramiden en de sfynx wor den uiteraard niet overgeslagen en dan is er nog precies voldoende tijd voor een be zoek aan de El Azra moskee, centrum van de Mohammedaanse wereld en aan het-oude en nieuwe Cairo met zijn bazaars en nacht clubs. hamHier gaat de Bijbel leven voor de moderne mens. De natuur is niet veranderd in twintig eeuwen, maar de mens ook nau welijks. De Bedouinen zwerven nog door de woestijn. Een gesluierde vrouw haalt water uit de put. die zich bevindt in de ruïnes van de herberg van de Barmhartige Samaritaan. De herdersjongen gooit steentjes naar zijn kudde, die graast op de hellingen van het heuvellandschap rond het betoverende Jeru zalem. Wit is de aarde, waar de Jordaan uitmondt in de Dode Zeehet diepste punt van de aarde, driehonderd meter on der het zeeniveaubloedheet. spreken over politieke problemen. De rust is er weldadig. Aan beide kanten van de muur is men vriendelijk tegen de toerist. Men weet wat hem toekomtmen heeft hem nodig. Egypte, Jordanië. IsraelHet is maar een uurtje vliegen, daarna naar Cyprus, het omstreden eiland in de Middellandse Zee, waar de Griekse bevolking de Nederlandse vakantieganger enthousiast begroet en hem met klem aanraadt, de Turkse wijk te mij den als de pest. Hij. de avontuurzoeker zal echter de verleiding niet kunnen weerstaan, het checkpoint even te passerenOp nieuw felle contrasten. Opnieuw problemen. MaarWie wil meepraten over wat er in de wereld te koop is. moet met eigen ogen in diezelfde wereld rondgekeken hebben. Hij kan het nu. In veertien dagen vier wereld delen. 't Is ongelooflijk. EEN LEVEN IN DIENST VAN EUROPA Met Konrad Adenauer is een der meest markante politieke figuren uit het naoorlogse Europa heengegaan. Jarenlang heeft hij het Duitsland van na de Tweede Wereldoorlog geleid met de halsstarrigheid van een man, die zijn leven op een vast baken heeft gezet. Zijn eigen land en Europa. De laatste jaren leek „Der Alte" op een geïrriteerde grootvader, die vanuit zijn leunstoel de hele familie nog graag naar zijn hand zet en hiermee zijn gemis aan innerlijke ruimheid duidelijk demonstreerde. Maar dat zal zelfs zijn felste tegenstanders niet beletten de grootheid van deze integere Duitser te zien en zijn verdiensten voor zijn volk en geheel West-Europa te prijzen. (Van onze speciale verslaggever). - r - sj,- 'ar-"- JV-»' j* -i-JS -

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 2