NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE §choenen Raadsvergadering Wissenkerke De Kwaliteit» tandpasta (assette Oplossing kruiswoordpuzzel no. 27 No. 3244 Zaterdag 22 april 1967 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Aan de ratiobouw te Kamperland is begonnen. Ratiobouw te Wissenkerke vangt laatste week deze maand aan. Geen openstelling op zondag van de kampwinkels. I Maandagavond 17 april j.l. kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burge meester P. Wisse. De nu komende reeks van zomervergaderingen zullen alle in de avonduren plaatsvinden. De voorzitter heet alle aanwezigen wel kom en opent vervolgens de vergadering met voorlezing van het gebruikelijke gebed. De notulen van de vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld en enige inge komen stukken voor kennisgeving aangeno men. Een wijziging in de bezoldigingsregelin gen gemeente-secretarissen en gemeente ontvangers Zeeland 1965 wordt z.h.s. aan gebracht. Het lid Koole wijst eerst nog op de procentuele verhogingen, wat volgens hem een scheeftre|<ken van de salarisschaal betekent. De voorzitter zegt dat de ..Motie Breskens". die deze materie behandelt, in een volgende vergadering ter tafel zal ko men. Vervolgens wordt z.h.s. een wijziging in de bezoldigingsregeling gemeente-personeel 1965 aangebracht. Het lid Koole had be zwaar tegen de titel: geneeskundige belast met de armenpraktijk. Hij vindt dat dat wel wat middeleeuws aandoet. De voorzitter zegt dat de taak van zo'n geneeskundige buiten vroeger heel wat is gewijzigd. Hij heeft thans een adviserende functie. In een groot aantal gemeenten zal men echter nog deze benaming aantreffen, doch hij wil wel bevorderen dat in deze gemeente deze om schrijving veranderd wordt. Het lid Stok- 00N8TANTE KWALITEIT-25 STUKS MJ man vraagt naar het verschil in beloning van diverse gemeentewerklieden. De voor zitter antwoordt hem. dat wanneer een ge meentewerkman langer dan 15 jaar in dienst van de gemeente is. deze in een andere loon schaal komt. Bij de post verstrekken sum miere dienstkleding, vraagt het lid Koole of voor de gemeentewerklieden ook regenkle ding en gummilaarzen beschikbaar worden gesteld. Wanneer door zware regenval b.v. straten blank komen te staan, zijn deze werk lieden verplicht zich in de stromende regen naar buiten te begeven om het euvel te ver helpen. Regenkleding en goede gummilaar zen zijn dan een eerste behoefte. De voor zitter weet niet of dit mogelijk is aan de werklieden te verstrekken, hij wil het wel zo zien te regelen, dat deze artikelen hun ten dienste staan. Aan het in de vorige raadsvergadering genomen raadsbesluit tot het garanderen van de tijdige betaling van rente en aflossing van de door de Stichting Protestantse Be jaardenzorg te Kamperland met het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds te 's-Graven- hage te sluiten geldlening is onder meer de volgende voorwaarde verbonden: „Door de gemeente Wissenkerke zullen, overeenkom stig artikel 6. lid 1. onder d. van de statu ten van de Stichting Protestantse Bejaar denzorg te Kamperland, één of meer leden in het algemeen bestuur van de Stichting worden benoemd". Daar de Stichting te Kamperland is gevestigd zijn b. en w. van mening dat de aan te wijzen leden afkomstig moeten zijn uit de twee andere dorpskom men van deze gemeente. Zij stellen daar om de volgende personen voor: R. J. Schee- Ie. J. H. Zuijdweg en P. Balkenende. Bij hoofdelijke stemming verkrijgt de heer Schee- Ie 11 stemmen, de heer Zuijdweg 10 stem men en de heer Balkenende ook 10 stem men. terwijl op de heer Wisse 1 stem wordt uitgebracht en nog 1 blanco stem geteld wordt. Het voorstel tot het aangaan van een nieuwe kasgeldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, ten bedrage van f 100.000.tegen een rente van 5s/a (vorige geldlening nog tegen 67/8°/owordt z.h.s. aangenomen. Het lid Koole vraagt voor welke kapitaalswerken deze geldlening dient. De voorzitter zegt dat dit niet aan- zegbaar is. In eerste instantie is het niet de bedoeling er kapitaalswerken mee te fi nancieren. het geld is meer nodig voor de lopende uitgaven, daar het kasgeld vlugger er uit gaat dan er binnenkomt. Hierna worden enige wijzigingen in de ge meentebegroting 1967 z.h.s. aangenomen. Het hierna volgende, laatste punt van de agenda, brengt alle tongen in beweging. Er is n.l. van de kampbeheerders vari „De Roompot" en „De Molenhoek" een verzoek binnengekomen hun kampwinkels op zondag open te mogen stellen van 10.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Op dit ver zoek waren door b. en w. adviezen ingewon nen bij o.a. de Werkcommissie van de ker kelijke recreatiestichting „Het Veerse Meer" en de Kamer van Koophandel. Inlichtingen waren ook ingewonnen bij diverse gemeen tebesturen van andere recreatiedorpen in de omgeving en naar aanleiding daarvan had den b. en w. in eerste instantie de raad voor willen stellen vergunning te verlenen tot openstelling van deze kampwinkels op zon dag van 's morgens 8 tot 9 uur. De beide kampbeheerders konden zich met deze tijd niet verenigen niemand is dan nog wak ker reden waarom b. en w. het voorstel deden de aanvraag van de kampbeheerders niet in te willigen. Na het verzenden van de agenda aan de raadsleden, was er een ge wijzigd verzoek van genoemde beheerders binnengekomen om hun kampwinkels voor het publiek open te mogen stellen op de zon dagmorgen van 11.30 tot 12.30 uur. De voorzitter vertelt de raadsleden dat b. en w. voor dit laatste verzoek overstag wa ren gegaan. De procedure voor de openstel ling van winkels op de zondag is. dat de raad, na ingewonnen advies van de Kamer van Koophandel, zulk een openstelling vast stelt. waarna dan alsnog een goedkeuring door de Kroon moet volgen. De mogelijkheid bestaat, aldus de voorzitter, dat door zulk een besluit bepaalde groepen van de bevol king gekwetst worden. Wij hebben echter gekozen voor het toerisme en zullen dus ze kere konsekwenties moeten aanvaarden. De praktische zijde van de openstelling vindt men vooral in de sector aan bederf onder hevige voedingsmiddelen. Bovendien, voor de oudere bevolking is het niet zo vreemd dat enige zaken op de zondagmorgen ge opend zijn. gezien het feit dat het nog maar enige jaren geleden is. dat men des zondags morgens melk kon kopen. Ook zijn café's en restaurants in de gemeente Wissenkerke o- pen. wat toch ook op geen enkel verzet stuit De voorzitter leest passages voor uit de brieven van de kerkelijke recreatiestichting en van de Kamer van Koophandel. Ook is er nog een brief binnengekomen van de heer De Bruijne. Veerweg 24 te Kamperland, wiens strekking het is dat het hem zeer zou bedroeven dat er zaken op de zondag open gesteld zouden worden. Hij sluit een brochu re in van de Vereniging voor Zondagsheili ging. Tevens deelt de voorzitter mee dat er eveneens een brief is binnengekomen van Or- kava, de vakbond van kampbeheerders, die een lans breekt voor de openstelling. Het lid Sandee opent de rij sprekers. Hij is geen voorstander van openstelling. Ook het dienst doen op zondag van de jachtha venbeheerder is hem niet aangenaam. Dat men uit recreatief oogpunt zékere konse kwenties moet aanvaarden, wil hij niet te genspreken, maar er zijn grenzen. Hij is door beide kampbeheerders benaderd, naar aan leiding van enige uitlatingen enige tijd gele den. Mocht hij enige uitlatingen gedaan heb ben, dan is het toch nooit zijn bedoeling ge weest op openstelling aan te dringen. Is er een regeling aangenomen, dan zal men hem er niet over horen. Dat in deze tijd van fles sen melk. conserven en plastic openstelling op zondag noodzakelijk zou zijn. wil er bij hem niet in. Door de mensen op zondag te laten werken, vindt hij uit sociaal oogpunt ook de klok terugzetten. Na gedane arbeid is de zondag een rustdag. Het zit hem heel hoog. Met verheffing van stem roept hij uit: acht van de elf raadsleden hier zijn van christelijke overtuiging. Moeten die nu juist voorgaan op Noord-Beveland met de zondag neer te halen? Het lid Filius is het geheel met Sandee eens. Verder zegt hij dat het schrijven van de kerkelijke recreatiestichting voor hem van grote betekenis is. Hij zit in de raad niet voor zichzelf, maar is de vertegenwoor diger van een bevolkingsgroep. Door het aannemen van deze openstelling zou men de orthodoxe bevolking een klap in het gezicht geven. Het is de dure plicht om als christe lijke raadsleden dit tegen te houden. Ook heeft hij sociale bezwaren. De meeste men sen hebben een 5-daagse werkweek, de kampbeheerders hebben al een 6-daagse werkweek en zou men op deze manier zelfs terugvallen op een 7-daagse werkweek. Welk mens wil de vrije zondag opofferen? Boven dien. niemand maakt hem wijs dat deze o- penstelling tot één uur beperkt zou blijven. Er dient toch altijd nog afgeholpen te wor den en dan kunnen er nog binnenkomen. Principieel en sociaal heeft hij bezwaren. Hij gelooft wel dat de vakantiegangers voor het gesloten zijn op zondag begrip op kun nen brengen. Het spijt hem zeer dat b. en w. met dit voorstel zijn gekomen. Het lid Zuijdweg zegt begrip te hebben voor het standpunt van beide vorige spre kers. Ze moeten het hem dus niet kwalijk nemen dat hij aan de andere kant staat. Hij brengt de jachthaven naar voren en zegt wat voor de één geldt, ook voor de ander moet gelden. Wanneer de gemeente een recreatie object exploiteert dan zouden de principes op zij geschoven worden. Dat zelfs Filius niet gelooft dat de openstelling bij één uur zal blijven, is voor hem het bewijs dat juist aan zulk een openstelling dringende behoef te bestaat. Zuijdweg zegt verder, dat de re creatie hier nog maar in de kinderschoenen staat en dat er nog wel andere aanvragen zullen volgen. Of de recreatie hier dan niet goed loopt zonder een openstelling op zon dag? Zeker wel. maar het kan steeds beter. Wat voor de jachthaven geldt, dat men ze wegstuurt indien deze niet op zondag geo pend zou zijn. geldt ook voor de kampwin kels. Dan gaan ze hun behoefte wel elders inslaan. Het lid Koole sluit zich in eerste instantie aan bij Zuijdweg. Ook hij ziet geen verschil in de exploitatie van een jachthaven en een kampwinkel. De voorzitter heeft dit zeer voorzichtig benaderd. Verder zegt Koolé dat er in de toekomst nog wel meer lange ge zichten getrokken zullen moeten worden. Hij ...en niet duurder dan andere vindt het bovendien jammer dat deze beide kampbeheerders die van buiten het eiland komen juist de spits moeten afbijten. An deren zullen er ook van profiteren. Men moet ziende blind geweest zijn om ook niet te we ten dat de winkels op de dorpen ook des zondags wel klanten helpen. Hij vraagt de voorzitter of de openstelling van kampwin kels ook konsekwenties voor de kommen meebrengt. Hij tilt aan de sociale aspecten niet zo zwaar. Voor werk op de zondag krijgt men toch compensatie op andere dagen. Het werk rouleert. Wie voor het vakantiewerk kiest, moet ook de konsekwenties aanvaar den. Het lid Stokman vraagt of deze openstel ling slechts voor één seizoen geldig is. waar op de voorzitter antwoordt dat dit doorloopt Stokman heeft geen enkel bezwaar tegen openstelling en vindt één uur maar een be scheiden vraag. Het lid De Smit zegt door de woorden van Sandee te zijn getroffen. Men zou door de inwilliging van dit verzoek een grote groep mensen pijn doen. Uit principe zegt hij neen. Van der Maas zegt dat het hem tegenvalt dat b. en w. met dit voorstel komen. Hij hoopt dat de gemeente niet op dit pad voort zal gaan. Wanneer men Gods Woord doet en daarop verder bouwt, dan pas zal er ze gen rusten op de arbeid. Het lid Wisse zegt dat het ook voor hem een moeilijke zaak is. Hij is bang. dat wan- neer men hier toestemt, het balletje steeds verder zal rollen. Wij hebben ons principe, zo zegt hij. Hij en nog vele andere jongeren willen wel dienstverlening in de goede zin des woords. Uit principe zegt hij neen. Ook Dieleman zegt het een moeilijke zaak te vinden. Hij is verscheidene malen op de campings geweest, maar heeft nooit het idee gekregen dat de mensen daar er behoefte aan zouden hebben dat de winkel open was. Hij vindt het dan ook niet nodig. Zuijdweg vraagt Dieleman of deze dan toch wel goed gekeken heeft. Sandee veronderstelt dat de beide wet houders gehoord-de opmerkingen van de diverse raadsleden nu wel niet lekker zul len zitten. Hij vraagt de voorzitter of het hem niet mogelijk is nu formeel dit voorstel in te trekken. De voorzitter antwoordt hem dat dit wel mogelijk is, maar dat hij het niet doet. Wethouder Leendertse zegt dat de naar voren gebrachte moeilijkheden ook in het college hebben geleefd. Wanneer wij zonder meer „neen" zouden zeggen, dan is er een sterk politietoezicht nodig om dat te hand haven. en die politiemacht is er niet. Indien bij de kampbevolking bepaalde behoeften bestaan, kunnen de kampbeheerders niet laten daaraan te voldoen. Dit is een zeer be paalde vorm van dienstverlening. Wij allen hebben gekozen voor de recreatie. Wanneer men nu bewust 6 dagen van de week de va- Kruiswoordpuzzel no. 28 HORIZONTAAL: 61. titel (afk) 23. zwijn 1. geogr. aanduiding 63. damp 25. soort voertuig 3. stand 65. lekkernij 26. zie ommezijde (afk) 7. bijwoord 66. gek 27. godheid 10. titel 69. deel v. e. ladder 28. plek 12. toiletartikel 71. Europeaan 30. selenium (afk) 14. vloeibaar vet 72. voorzetsel 31. omroepvereniging 16. planeet 73. reeds 33. deel v. e. kledingstuk 18. rustig 74. duur van eb en vloed 36. afsmelting v. gletsjerijs 20. heilige (afk) 75. vreemde munt (afk) 39. ruim 21. lengtemaat (afk) 76. houten gebouwtje 41. onder andere (afk) 22. Frans voegwoord 78. buit 43. zangnoot 23. water in Friesland 80. leerling (Fr.) 45. de onbekende 24. openbare betrekking 82. boom 48. zangnoot 26. vis 84. landbouwwerktuig 50. levensonderhoud 29. beroep 85. tijdperk 51. bevel 31. jongensnaam 86. vogel 52. niet raak 32. ijzeroxyde 87. het Romeinse Rijk (afk) 54. koningin (Fr.) 34. verlaagde toon 56. vleesgerecht (Indisch) 35. reden VERTICAAL. 59. gemoedsaandoening 37. Frans lidwoord 1. in orde 60. parasiet 38. regeringsreglement 2. bediende 62. soort onderwijs (afk) 4. onverstandige 64. plaats in Noorwegen 40. familielid 5. stofmaat 67. geestelijke 42. begrip 6. truc. handigheidje 68. roofdier 44. voorzetsel 7. lidwoord 70. reeks 46. eenheid van stroom- 8. fototoestel 71. sleepanker sterkte (afk) 9. vlaktemaat 73. boos 47. bergweid* 10. verdelgingsmiddel 75. gulden (afk) 49. of eerder (afk) 11. zangnoot 77. vogelproduct 50. gelegenheid 13. familielid 78. per expresse (afk) 53. houding 15. deel v. d. bijbel (afk) 79. onder andere (afk) 55. naschrift 17. hennepbraak 80. en andere (afk) 57. Frans onb. vnw 19. werpstrik 81. van af (afk) 58. witte mier 21. pers. vnw. 83. onmeetbaar getal HORIZONTAAL: 1. kaart; 5. Italië; 10. sta; 12. ree; 13. er; 14. een; 15. paniek; 17. arak; 19. m.t.s.; 21. as; 22. eng; 24. Alva; 25. stelt; 27. Ina; 28. nee; 30. juist; 32. ook; 34. nader; 36. ein; 37. se; 39. ski; 40. n.t.; 41. tu; 43. radio; 44. r.m.; 46. kg; 48. Ida; 50. pa; 52. oor; 55. lente; 57. ork; 59. genre; 61. ako; 62. lip; 64. arend; 66. erts; 67. ami; 68. aa; 69. som; 71. alle; 73. Ankara; 76. Lek; 78. a.o.; 79. one; 80. aks; 81. droomt; 82. etter. VERTICAAL: 1. kan; 2. are; 3. rekel; 4. te; 5. Ier; 6. traan; 7. la; 8. iemand; 9. ent; 10. Spanje; 11. tas; 16. iets; 17. a.g.; 18. klank; 20. snert; 23. n.t.o.; 25. sint; 26. ets; 27. ik; 29. een; 31. ui; 33. onder; 35. air; 38. era; 39. sop; 42. uit; 45. mond; 46. Klaas; 47. gek; 49. delta; 51. age; 53. or; 54. relaas; 56. noemer; 57. op; 58. kam; 60. enak; 63. islam; 65. riant; 67. a.e.; 68. ark; 70. old; 72. lot; 74. net; 75. aar; 77. Ko; 79. o.e. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1