Uw broodmaaltijd is eon zeer belangrijke maaltijd Stukken voordeliger Schieffers bloedwijn Groene Kruis Kortgene vierde 60-jarig bestaan Buijze's drogisterij Buijze's zelfbediening Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 8 april 1967 no. 3242 Cnrsus „Kneepjes van het vak" een net meisje Buijze's brood- en banketbakkerij Op 31 maart j.l. vierde de vereniging „Het Groene Kruis" te Kortgene het feit, dat de vereniging op 26 maart 1907 in „De Stads- wijnkelder" werd opgericht. Deze zelfde zaal was thans geheel gevuld met genodigden en een groot aantal geintresseerde leden. In zijn openingswoord heette de voorzitter, dokter Janssen naast de vele leden in het bijzonder welkom het College van Burge meester en wethouders, de vertegenwoor diger van de Provinciale Zeeuwse Vereni ging „Het Groene Kruis" de heer Burger, vertegenwoordigers van de zusterverenigingen van Noord-Beveland en van Wilhelminadorp, Kattendijke en Wolphaartsdijk, de wijkver pleegsters van deze verenigingen, de leden van de werkgroep, welke een geschenkactie ondernam onder de bevolking en vooral ook de spelers van de Koninklijke Harmonie E.E.M. Deze laatsten hebben vele malen op deze avond een muzikale bijdrage geleverd. De voorzitter herinnerde aan het feit, dat omstreeks 1900 - 1910 vele kruisverenigingen in het leven zijn geroepen, niet uit mode doch Uit de noodzaak iets te gaan doen aan de ge zondheidszorg. De mens van die dagen leefde ogenschijnlijk tevreden, doch sober. In wer kelijkheid was sprake van armoede en van grote gebreken in talloze voorzieningen. De ze gebreken werden veelal aan het daglicht gebracht door de toen bestaande gezond heidscommissies. Denken we ons in, hoe de toestand toen was. aldus spreker, dan con stateren we slechte en onvoldoende woon ruimte. vele ongewenste samenwoningen, wei nig mogelijkheden voor goede voeding, vele onhygiënische toestanden, gebrek aan veie voorzieningen, die wij nu op het gebied van de gezondheidszorg normaal achten. Aan de hand van vele sprekende voorbeel den gaf de spreker het verschil in leefwijze en -milieu tussen een 60 jaar terug en nu. waarbij hij aantoonde welke grote verbete ringen intussen tot stand zijn gekomen en welke goede gevolgen deze verbeteringen hebben gehad voor de mens. Een voorbeeld was o.a. de kindersterfte. Deze bedroeg rond 1900 16% binnen het eerste jaar. tegen woordig komt kindersterfte niet meer voor. Voorbeelden zijn de woningverbetering en de mogelijkheden om tegenwoordig daartoe te geraken, het opruimen van huisvuil, het zie kenhuiswezen, het toezicht op etenswaren, het aanwezig zijn van geneeskundigen. Rond de eeuwwisseling waren ten plattelande weinig artsen. Er waren piatteiandsgeneesheren. mensen, die te Middelburg een 4-jarige oplei ding volgden en dan alleen op het platteland mochten werken. De wijze waarop deze men sen hun werk moesten doen zonder de vele mogelijkheden van thans, hun kennis van za ken en de manier, waarop zij hun werk de den. dwingt niettemin veel respect af. In die tijd begon men meer en meer te werken aan het voorkomen van ziekte. Men constateerde dat licht, lucht en water goede middelen wa ren bij de ziektebestrijding en bij het voor komen daarvan. Dit vereiste een aanpak van vele problemen. In dit kader werd in 1875 in Noord-Hoiïand het eerste Witte Kruis opge richt. Dit particulier initiatief had ten doel de wet op de besmettelijke ziekten meer on der de aandacht van het volk te brengen. Ook in andere delen van het land kreeg dit idee bijval. Deze bijval en de werkzaamheid van de voormannen leidde tot de oprichting van „Het Groene Kruis", in 1911 werd de Alge mene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" gevormd, voortkomende uit de inmid dels bestaande Groene en Witte Kruisvereni gingen. De Kruisverenigingen ontmoetten bij de ge neeskundigen wel eens weerstand, met name omdat men dacht aan achteruitgang van ei gen inkomsten. Deze weerstand werd overi gens gauw opgeheven, toen in de praktijk bleek, dat dit allemaal wel meeviel. Na dit algemeen overzicht ging spreker in op het ontstaan van de vereniging te Kort gene. Voor geneeskundige hulp was Kortgene aangewezen op dokter Aalst te Colijnsplaat. Vanzelfsprekend was het vaak moeilijk de dokter te ontbieden, gelet op de toenmalige slechte wegen en overige communicatiemid delen. Ook in Kortgene zag men de wenselijk heid in om te komen tot betere voorzienin gen op het gebied van de volksgezondheid. Op initiatief van de werkmansvereniging On derlinge Hulp en de schuttersvereniging Ko ning Willem ill werd op 19 maart 1907 een informatieve bijeenkomst belegd, waarop dok ter Aalst een inleiding hield. Gevolg was de oprichting van de Groene Kruisvereniging op 26 maart 1907, dit met 59 leden. Spreker besprak in zijn inleiding verder de eerste bestuursleden en de gang van zaken van de vereniging in de loop der jaren. Uit de notulen haalde hij vele wetenswaardighe den op, menigmaal van grappige aard. Een voorbeeld was o.a. het feit, dat in 1929 pas een wijkverpleegster kon worden aangetrok ken. Bij de beoordeling van de sollicitanten werd o.m. gelet op leeftijd, godsdienstige richting en postuur. Zuster Krello werd ge kozen als eerste verpleegster. Zij bleef tot 1953. Vervolgens zuster Wielemaker tot 1956 zuster Versteeg van 1956-1961, zuster Luteijn van 1961-1966 en vanaf 1 november 1966 is zuster Verwoerd in dienst. De financiën van de vereniging hebben in die 60 jaar steeds een punt van zorg uitge- maakt. In de oude rekeningen wordt gespro- ken over b.v. een saldo van f 8.79V2. In 1952 kon de vereniging niet meer be- schikken over het gemeentehuis voor het hou den van zittingen van het consultatiebureau, waarmee tegelijk behoefte opkwam aan een eigen lokaal. Het enige, dat de vereniging had was een magazijn, in 1923 gebouwd voor f 2400.Spreker zei in dit verband een woord van lof te willen spreken aan het adres van de familie Blok, die zoveel jaren belast was met het onderhoud van het magazijn, het uitlenen van artikelen e.d. Spreker achtte het zeker op zijn plaats dit op deze avond uit te spreken. De behoefte aan een eigen gebouw was niet gemakkelijk te realiseren. Een ramp was nodig om deze plannen ineens te kunnen waar maken. Door giften van het Italiaanse Rode Kruis kon een wijkgebouw worden gebouwd, dat op 27 september 1958 werd geopend. Hij noemde hier de goede zorgen van de heer en mevrouw Broekhoven. In november 1961 werd een bespreking ge houden met de besturen van de zustervereni gingen uit Kattendijke en Wilhelminadorp, welke bespreking resulteerde in het samen gaan van de drie dorpen voor het onderdeel wijkverpleging. Door de vaste verbinding en de auto als vervoermiddel, was dit mogelijk geworden. In de praktijk kan met genoegen op deze samenwerking worden teruggezien. Thans wordt het 60-jarig bestaan gevierd, aldus spreker. De vereniging telt thans onge veer 490 betalende leden, zelfstandig wonen den en gezinnen tesamen. Hij zegt te geloven, dat de vereniging in de afgelopen 60 jaar veel goed werk heeft gedaan. Ten opzichte van 1907 is veel veranderd en vooral verbeterd. Heeft het Groene Kruis nu nog zin? Spre ker meent deze vraag bevestigend te kunnen beantwoorden. Sommige zorggevalien zijn weggevallen of sterk verminderd, andere za ken zijn aan de orde gekomen. Gedacht kan b.v. worden aan de bejaardenzorg. Het Groe ne Kruis is thans even hard nodig dan 60 jaar geleden om de taken uit te voeren, die er nu zijn op het gebied van de gezondheidszorg. De hierop volgende pauze met consumptie werd opgeluisterd door muziek van EMM. Dit gezelschap musiceerde tot genoegen van de vele aanwezigen ook na de pauze een half uur en ook verder op de avond werden de programma-onderdelen meerdere malen afge wisseld met muziek. Totaal genomen kan worden gesteld, dat EMM een bijzondere klankvolle noot aan deze avond gaf. Na de muziek kreeg het woord de heer J. A. van Oeveren, voorzitter van de werkgroep. Hij feliciteerde het bestuur met het jubileum en herinnerde er aan dat besturen van plaat selijke verenigingen op 10 januari 1967 wa ren uitgenodigd om te spreken over deze vie ring. Deze uitnodiging leidde tot de vorming van de werkgroep uit die besturen. In die be trekkelijk korte tijd heeft de werkgroep een actie ondernomen, die het mogelijk heeft ge maakt de vereniging thans een gewenst ge schenk, n.l. een garage voor de auto van de wijkverpleegster, aan te bieden. Deze garage is inmiddels aangeschaft en bij het wijkge bouw geplaatst. Spreker bracht dank aan al len. die hebben meegewerkt om dit mooie re sultaat te bereiken. Hij overhandigde de ga rage symbolisch aan de voorzitter, in de vorm van een klein model, waaruit een auto tevoor schijn kwam met de sleutel van de echte ga rage en een cheque, waarop het bedrag van de inzameling was vermeld. De voorzitter dankte de heer Van Oeveren en alle medewerkers voor dit prachtige ge schenk. Hij deelde mede. dat de cheque het vorstelijke bedrag van f 2152.05 aangaf. Na een optreden van de muziek kreeg de burgemeester het woord. Hij feliciteerde de vereniging met het jubileum en met het feit. dat het bestuur bereid was hierbij stil te staan. Daarbij kan weer eens gewezen wor den op het bestaan van de vereniging en op het werk daarvan. De zorg. die de burger krijgt, dreigt anders zo gewoon te worden op genomen. Het is goed even aandacht te be steden aan de manier, waarop de zo vanzelf sprekende mogelijkheden worden bereikt. De vereniging heeft bijna alle inwoners van het dorp als lid. Men zou kunnen denken dat door contributie-inning, bijdragen en overheidssub sidie geen financiële moeilijkheden zouden be staan. Doch spreker zei te weten, dat dit wel anders is. Een bijzonder woord van erken telijkheid geldt een bestuur als dit, dat vrijwil lig en belangeloos een dergelijk werk in het maatschappelijk leven op de schouders neemt We moeten dankbaar zijn dat 60 jaar gele den mensen de moed hadden om de vereni ging op te richten, een vereniging, die ook nu niet gemist kan worden. Het zou ondenkbaar zijn de hulp van een wijkverpleegster niet te kunnen inroepen of geen artikelen te kunnen vragen uit het magazijn, als men daaraan behoefte heeft. Deze onmisbaarheid moge de beloning zijn voor al het verrichte werk. Spre ker bood namens het gemeentebestuur een enveloppe met inhoud aan ter besteding door het bestuur. Er is, aldus sprekerr, geen even redigheid tussen de inhoud van de enveloppe en de verrichte prestaties, doch het mag een stimulans zijn om voort te gaan op de huidige weg. Dokter Janssen dankte de burgemeester voor de vererende woorden, de felicitatie en het geschenk. Hij zei, dat een 60-jarige tot de ouder wordende mens kan worden gere kend. Men kan de eventuele ongemakken van dit ouder worden helpen verlichten. Daarom had spreker een plannetje in het hoofd om het geschenk te besteden voor de aanschaf van materialen ten behoeve van de bejaar- dengymnastiek. Bij het ouder worden wordt ook wel eens beweerd, dat men kinderlijker gaat denken. In dat verband bekeken kan het ook zijn dat een gedeelte van het geld wordt besteed voor speelgoed voor het consultatiebureau van zuigelingen en kleuters. De heer Burgers sprak namens de Pro vinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis". Hij zei. dat de vereniging bij de provinciale vereniging in een goed blaadje staat. De verenging telt een prachtig aantal leden, dat slechts even beneden de 100% ligt. Spreker zei te hopen, dat die 100% er nog eens komt. Namens de Provinciale Vereniging wenste de heer Burger het Bestuur van harte geluk. Hij liet dit vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud voor de aanschaf van materialen. De heer Katsman sprak gelukwensen uit namens het Groene Kruis te Wolfaartsdijk onder aanbieding van bloemen. Spreker zei uit de woorden van de voorzitter te hebben opgemaakt, dat er op het gebied van de volksgezondheid wel veel veranderd is. doch niet het karakter van het Groene Kruis. Hij zei verder dat Wolfaartsdijk ook pas zijn 60- jarig bestaan heeft gevierd. Dokter Janssen dankte de heren Burger en Katsman voor hun gelukwensen en ge schenken. Hij hoopte eveneens op een verde re prettige samenwerking met Provinciale Vereniging en Wolfaartsdijk. Hierna volgde weer een optreden van E.M.M. met een 4tal nummers. Aansluitend daarop zei de heer Welleman als voorzitter van E.M.M. en tevens van de Kolenvereniging de vereniging namens de besturen van die verenigingen te willen feli citeren. Met haar 60-jarig bestaan behoort de vereniging bij de rijpere jeugd, doch dit doet niets af aan de betekenis en het belang van de vereniging voor de gemeenschap. Het begrip gezamenlijke kostendraging is een belangrijk iets. Gaat de contributie omhoog, dan wordt er wel eens gemopperd. Doch dit verandert zodra men de diensten van de vereniging nodig heeft. Vergelijkende met E.M.M. zei spreker dat ook deze vereniging niet gemist kan worden en vergelijkende met de kolenvereniging kan worden gezegd, dat ook daarvan bijna iedereen lid is. Spreker zei blij te zijn met de spontane medewerking voor het Groene Kruis om te komen tot aan bieding van een waarlijk mooi geschenk. Hij hoopte ook op de medewerking te mogen re kenen van de bevolking, indien hulp wordt gevraagd voor het totstandbrengen van een jeugdkorps van de muziek. E.M.M. heeft u reeds een geschenk gegeven vóór deze ge lukwensen, in de vorm van een bijdrage voor de garage, aldus spreker. Dokter Janssen zei I de heer Welleman dank voor diens woorden en geschenk en de spelers van E.M.M. bijzonder dank voor de verleende medewerking op deze avond. Spre ker zei graag de hoop van de heer Welleman tot het slagen van de opzet van een jeugd korps te onderschrijven. E.M.M. heeft door de medewerking op deze avond een bijzon der geschenk gegeven, waarvoor en de vere niging en de aanwezigen bijzonder erkente lijk zijn. Onder aanbieding van bloemen sprak de heer Burger namens Kattendijke en Wilhel minadorp gelukwensen en goede wensen voor de toekomst uit. Hij deed dit door een zelf gemaakt gedicht met vuur te declameren. Vanzelfsprekend genoot deze bijdrage veel bijval. De heer Broekhoven zei namens de Bond van Bejaarden, afdeling Kortgene blij te zijn met de toezegging dat enig materiaal zal worden aangeschaft voor de bejaardengym- nastiek. Momenteel nemen zo'n 20 mensen deel aan deze gymnastiek, die wordt gege ven onder leiding van zuster Luteijn. Aan het bestuur richtte hij zijn gelukwensen. Een tweede pauze met consumptie en mu ziek van E.M.M. leidde het slot van de avond in. Na deze pauze werden dia's vertoond door dokter Janssen. Deze dia's van oude prentbriefkaarten, foto's, e.d. vertoonden beelden van Kortgene van ongeveer 60 jaar terug tot heden. Er kwamen in voor beelden van de oprichters van het Groene Kruis te Kortgene. als Dankaert, dokter Aalst, Maas en latere bestuurders als b.v. dokter Gelder man. De beelfen werden zo goed mogelijk toegelicht door L. D. van Damme en vele supporters. Een en ander viel bijzonder in de smaak, vooral bij de oudere inwoners van Kortgene, die de vele oude plekjes waar van vele zijn veranderd of verdwenen nog hadden gekend. Aan het slot van de avond dankte dokter Janssen allen voor hun aanwezigheid en hulp en besloot deze avond, die zeker in de smaak viel, met een wel thuis. De afdeling Noord-Beveland van de Ne derlandse Bond voor Plattelandsvrouwen, heeft een cursus „kneepjes van het vak" ge volgd. De cursus bestond uit 6 lessen van 2Vs uur. In de lessen kwamen „technische" moeilijkheden op naaigebied ter sprake. Na een bespreking gingen de dames aan het werk om, aan de hand van voorbeelden, de onderdelen uit te werken. Zonodig werd nog een aanvullende beschrijving gegeven, zodat men het geleerde thuis ook in praktijk kon brengen. Het is een cursus geweest waarop de da mes met aandacht geluisterd en met enthou siasme gewerkt hebben. De lerares was mej. P. A. M. Steenvoorden van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Deze cursus kan gegeven worden voor elke groep van tenminste 12 dames. Inlichtingen over alle cursussen van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting, kunt u vragen bij de leden van de werkgroep voor Noord-Beveland. In deze werkgroep hebben zitting: Mevr. Zwemer - Filius, Kamperland; Zuster Spangier en mevr. De Regt - van Maldegem, Wissenkerke; Mevr. Filius - Kramer, mevr. Goossen - van IJzerloo en zuster Verwoerd, Kortgene; Zr. Van Exel en mevr. Ytsma, Colijnsplaat. Tevens delen wij u mede dat op 13 en 20 april in de Landbouwhuishoudschool te Kort gene 2 demonstratielessen in diepvriezen'ge geven zullen worden. Opgave en inlichtingen: Landbouwhuishoudschool, Tel. 01108-269. GEVRAAGD: wegens huwelijk der tegen woordige voor huishouding en eventueel winkel. BOEKHANDEL MARKUSSE WISSENKERKE Een typisch ieder jaar terugkerend verschijnsel in deze maanden is bij vele mensen de z.g.n. voorjaarsmoeheid. Hebt u dit gevoel ook geachte lezer? Voelt u zich vermoeid en gaat alles u even bezwaarlijk af, neem dan direct een fles IN HUIS. Bij een volledige kuur van 2 flessen voelt u zich weer volop fit. VERKRIJGBAAR IN Westhavendijk 5 Kamperland. Koop uw brood bij de warme bakker. Al onze producten uit de bakkerij staan onder geregelde controle van het Station voor Bakkerij en Maalderij te Wageningen. 2 flessen vruchtenlimonade voor 1.30 en 60 zegels 6 repen chocolade Van Houten of Victoria 0.89 en 10 zgl. 2 grote pakken bloemaarde 0.89 en 10 zegels. 150 gram Gelderse rookworst 0.79 en 10 zegels. 150 gram Saksische leverworst 0.69 en 10 zegels. 150 gram chocolaatjes 0.95 en 10 zegels. 1 grote fles sinaasappelsap 1.35 en 10 zegels. 5 spritsrondo's (vers uit eigen bakkerij) 0.98 en 10 zegels. 6 grote Jaffa sinaasappels voor 1.00. IV2 kg. fijne handappels voor 0.89. IV2 kg. moesappels, zachtzuur 0.68. Vandaag zaterdag 4 slagroomgebakjes van 1.80 voor 1.50. Ook vandaag weer voorradig ronde krentemik op de vloer gebakken Een delicatesse. KOOP VOORDELIG KOOP KWALITEIT KOOP IN EEN VERTROUWDE ZAAK. KOOP IN:

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 3