NOORD-BEVELANDS UWS- EN ADVERTENTIEBLAD NIE Plouvier heeft DE schoenen CVfü ONDUIDELIJK GESPROKEN PRINS OF PRINSES? Rennies DE COÖPERATIEVE te Colijnsplaat en te Kamperland Oplossing kruiswoordpuzzel no. 24 No. 3241 Zaterdag 1 april 1967 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerlce, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen STAATSRECHTERLIJKE ASPECTEN VAN BLIJDE GEBEURTENIS Zoon gaat voor oudere dochter Op kasteel Groot-Drakenstein wordt een blijde gebeurtenis verwacht. De vraag die talloze Nederlanders met spanning vervult, is of prinses Beatrix het leven aan een zoon of een dochter zal schenken. Sinds de dood van prins Alexander in 1884 heeft ons koningshuis geen prins van Oranje meer gekend en sedert de dood van koning Willem III kent ons vorstenhuis slechts aangetrouwde mannen. Wanneer de kroonprinses het leven schenkt aan een zoon. dan zal deze mense lijkerwijs later tot het koningschap worden geroepen. Schenkt zij het leven aan een dochter, dan is het allerminst zeker dat deze in de toekomst nog eens kroon prinses en eventueel koningin zal worden. De materie van de troonopvolging is geregeld in de Grondwet en interessant is vooral de grondwetswijziging van 1963 die het z.g. Castiliaanse stelsel volledig in ons land invoerde. BEATRIX NAKOMELINGEN GAAN VOOR Toen men na de verdwijning van het Franse gezag in 1813 stond voor de reconstructie van ons staatswezen, was er een vorstenge slacht (de Oranjes) aanwezig, dat door ster ke historische banden met Nederland was verbonden. Hoe moest de erfopvolging wor den geregeld? De staatsrechtsgeleerde Hogendorp wilde in zijn befaamde Schets aansluiten bij het erfstadhouderschap van Willem IV. dat in 1747 van kracht werd. Toen werd in de re solutie van de Staten van Holland het stad houderschap erfelijk verklaard zowel in de mannelijke als vrouwelijke lijnen. Ook vrou welijke dus en daar was alle reden voor. Willem IV had toen wel een dochter (Caro lina) maar nog geen zoon. In de grondwetten van 1814 en 1815 werd een uitvoerige regeling voor de erfopvolging gegeven. Belangrijke kernpunten waren het eerstgeboorterecht (primo-genituur) en het voorgaan van mannen vóór vrouwen. Over de rechtsgrond van deze bevoorrechting van de manlijke telgen is in juristenkringen veel te doen geweest. Maar de meeste juristen zagen komt u eens met ons kennismaken! Wij kunnen u zo het een en ander over onze bank ver tellen. De Raiffeisenbank Is een spaarbank. Inderdaad! Maar dat is lang niet alles. U kunt bij ons terecht voor èl uw bankzaken. Er is echter één ding dat u zelf moet er varen. De persoonlijke behan deling die wij iedere cliënt ge ven. Komt u daarom eens mef ons kennis maken. zal u graag nader inlichten die in het rechtsgevolg van het huwelijk, dat de vrouwe brengt in een ander geslacht. Voorrang Het probleem der successie is niet overal op de zelfde wijze opgelost. De uitsluiting van vrouwen van de successie, het z.g. be ginsel der Salische wet. is nimmer algemeen aanvaard. Dochters zijn volgens de salica geheel uitgesloten en dit is in ons land nooit het geval geweest. Volgens het castiliaanse stelsel volgt bij gebreke van zoons de oudste dochter op. Tot 1963 had Nederland een soort tussen vorm tussen deze twee stelsels. Een vrouw kon alleen opvolgen, wanneer er in het ge hele stamhuis geen man meer te vinden was. Maar in dat jaar werd een grondwetswijzi ging aangebracht, die de volledige toepas sing van het stelsel der plaatsvervulling be oogde. Volgens deze bepalingen zal bij het overlijden van prinses Beatrix nog tijdens het leven van koningin Juliana eventuele kin deren uit het huwelijk van Beatrix voorrang hebben voor de troonopvolging boven de jon gere dochters van de koningin. De opvolging in de rechte linie werd dus verruimd en in de zijlinie beperkt. Irene niet Als we de grondwetartikelen 10 en vol gende toepassen op de huidige situatie, welk beeld krijgen we dan? Zou Beatrix een zoon krijgen, dan zou deze later het eerst voor troonopvolging in aanmerking komen. Krijgt zij een dochter, dan zou deze pas dan aan spraak op de troon maken, wanneer Beatrix Degenen die roepen om verandering en verduidelijking in ons partijenstelsel krijgen, door moeilijkheden om de kabinetsvorming, de steun daartoe als het ware op een pre senteerblaadje aangeboden. De drie confes sionele partijen komen met de VVD tot over eenstemming over een te voeren regeringsbe leid. ingeleid door prof. Zijlstra. Alvorens een formatieopdracht wordt verstrekt, blijkt het nog nodig dat dr. Beel eerst nog eens na gaat bij deze partijen wie men aanvaardbaar acht als formateur en toekomstig minister president. Het advies luidt: mr. Biesheuvel. Deze gaat dus aan de gang. Tot zover liep alles vrij normaal en volgens de politieke regelen. Als mr. Biesheuvel zijn ministers gaat zoeken en hen confronteert met het nood zakelijk gebleken, zware en moeilijke rege ringsprogram. dat noopt tot het nemen van bij verschillende groepen impopulaire maat regelen, blijken verschillende kandidaten uit de confessionele partijen niet zoveel voor het ministerschap in deze regering te voelen. Men is er immers helemaal niet zeker van, dat een regering die met zulke impopulaire voorstellen moet komen, voor al die maat regelen een voldoende kamermeerderheid zal krijgen O— Men weet hoe zowel in de K.V.P. als ook in de A.R.P. een linkervleugel is. die zich maar node bij een ..voorzichtig" beleid kan neerleggen en welke vleugels zich dan ook plotseling met de linkse partijen kunnen helemaal geen zoons meer zou krijgen. De zoon gaat altijd boven de dochter. De doch ters van Beatrix hebben echter voorrang bo ven eventuele kinderen van prinses Margriet, ook al zou deze wèl aan een manlijke telg het leven schenken. Normaal gesproken zouden eventuele kin deren uit het huwelijk van prinses Irene voor rang hebben boven de kinderen uit het huwe lijk van de jongere Margriet. Maar artikel 17 van de Grondwet bepaalt dat ten aanzien van troonopvolging het aangaan van een hu welijk zonder toestemming van de wetgever gelijk staat met troonafstand. Dat was bij prinses Irene het geval en dit impliceert dat haar nakomelingen uitgesloten zijn van troonopvolging. Beperking van 1922 In dit verband is het interessant te wijzen op een andere belangrijke grondwetsher ziening. te weten die van 1922. Volgens de aanvankelijke tekst der Grondwet zou de troonopvolging geschieden op de wijze van erfopvolging, zolang er nog nakomelingen van koning Willem I in leven waren. Pas bij het uitsterven van deze kring van personen zou tot een benoeming van een koning bij keuze worden overgegaan. Aan dit systeem kleefden bezwaren. Zou den koningin Wilhelmina of koningin Juliana op jeugdige leeftijd zijn overleden, dan zou een of andere verre neef op de troon zijn gekomen. Een volslagen vreemdeling zou dan Nederland hebben geregeerd. Om zo'n situatie te voorkomen werd in 1922 bepaald dat een koning voortaan slechts door een van zijn naaste verwanten zou mogen worden opgevolgd, n.l. óf door een eigen nakomeling, of door een andere tot het stamhuis behorende verwant van ten hoogste derde graad. De staten Bij het ontbreken van zulk een verwant zou volgens art. 19 der Grondwet de Staten- Generaal (in verenigde vergadering en dub belen getale bijeenkomend) een nieuwe ko ning kunnen benoemen. Het Castiliaanse stelsel wordt in ons land toegepast met handhaving van de in 1922 aangebrachte beperking van de erfopvolging. Stel. dat prinses Beatrix slechts één kind zou krijgen. Dit zou later een huwelijk aan gaan waarvoor de wetgever geen toestem ming verleent. In dat geval wordt hij (zij) en nakomelingen van troonopvolging uitge sloten en dan zouden de kinderen van Mar griet het eerst in aanmerking komen. (Nadruk verboden). mr. M. van Oudwijck. verenigen om de regering ten val te brengen. En verschillende aangezochte kandidaten voe len er dus niets voor om hun huidige werk in de steek te laten voor een misschien kortstondig ministerschap, om dan als mis lukkeling heengestuurd te worden. Zij be danken dus voor de eer en de formatiepoging van mr. Biesheuvel strandt hierop. Als om het gevaar van dit ministerschap te onderstrepen, komt de voorzitter van de A.R.P., mr. Berghuis, exponent van de lin- Brandend maagzuur? helpen direkt! kervleugei, in een officiële televisieuitzending van de partij zowaar verkondigen dat hij wel begrip heeft voor de mening van de elf ..spijtstemmers", die een regering met de P.v.d.A. voorstaan, en dat hij het jammer vindt, dat mr. Biesheuvel niet de P.v.d.A. in het overleg heef betrokken. Een kabinet-Biesheuvel zou een riskant bedrijf zijn geworden Noch de A.R.P., noch de K.V.P. tonen een eensgezinde partijhouding ten aanzien van de grote politieke lijnen. O— Omdat de „voorzichtige" vleugels toch met de beide andere partijen al zo'n goede overeenstemming hadden bereikt, zal minis ter De Jong (K.V.P.) het nu nog eens pro beren. Maar in de twee genoemde partijen is de ongewisse situatie niet veranderd. Men kan dus nauwelijks aannemen, dat het mi nister De Jong. hoe een goed organisator hij ook is. wel zal lukken om de tegenkan tingen bij de kandidaten te overwinnen en een goed en hecht ministerteam te vormen. We mogen het van harte hopen, dat het hem wel lukt. maar de kans lijkt niet erg groot. De linkervleugels in de A.R.P. en K.V.P. laten zich niet wegdenken noch onderdrukken. Als minister De Jong niet mocht slagen, ligt toch een gesprek met de P.v.d.A. voor een kabinetsvorming het meest voor de hand. Maar deze partij, geconfronteerd met het angstige tekort van één a twee miljard, zal er ook niet zo erg happig op zijn de verant woording te gaan dragen voor de noodzake lijke impopulaire maatregelen. Haar eisen zullen dan wellicht te hoog blijken voor de ..voorzichtigen". die juist het kabinet Cals- Vondeling ten val hebben gebracht. Maar dan heeft men tenminste gepoogd om de P.v.d.A. in het beleid te betrekken, waarmede Kruiswoordpuzzel no. voldaan is aan een wens van de linkervleugel in K.V.P. en A.R.P. Wellicht dat dan mr. Biesheuvel toch weer een formatieopdracht kan worden verstrekt en hij dan wel zal slagen. Inmiddels is er dan immers ook een HET BEHDUD VAN UW TANDEN Onbetwist de beste tandpasta vergadering van de anti-revolutionaire voor mannen geweest Ja. de min of meer uiteenlopende vleugels in de twee voornaamste confessionele par tijen maken het politieke beleid dezer partijen inderdaad onduidelijk. Dat valt niet meer te verbloemen. Bij beiden ontbreekt de sterke man. die toch één lijn weet aan te houden. (Nadruk verboden). H. van Wermeskerken. 25 HORIZONTAAL: 56. water in Friesland 21. als onder 1. zangstuk 57. gewicht (afk) 23. dunne 4. graafwerktuig 58. nauw 25. dreigend brommen 7. steenmassa 59. overblijfsel 26. deel v. e. fototoestel 10. soort aap 62. beletsel 27. duur van eb en vloed 14. vogelprodukt 64. getij 28. vreemde munt 15. verbinding 66. sluis 29. muziekinstrument 16. baardje 67. zangnoot 31. groente 18.' lidwoord 68. bouwkundig ingenieur 36. eet- of drinkgerei 19. dit is (afk) (afk.) 37. spoedig 20. bevel 69. jong dier 38. liefkozing 22. pers. vnw. 72. kledingstuk 39. plaats in België 24. ik (Lat.) 74. de dato (afk.) 41. familielid 26. stemt overeen 76. eerzucht 43. Engels telwoord 30. stuk stof 80. zonder spraak 49. openbaar ambtenaar 32. oude Duitse munt 81. boom 53. leeftijd (Eng.) 33. scheepszijde 82. overblijfsel 55. jongensnaam 34. onder het nodige VERTICAAL: 56. voegwoord voorbehoud 2. godsdienst (afk.) 57. spoedig 35. verlaagde toon 3. oosterse titel 58. rivier in Duitsland 36. Engelse ontkenning 4. de oudere 60. soort schip 37. Duits pers. vnw. 5. vuurwapen 61. spil 38. indien 6. reeds 63. gebruik in kleding 40. onderofficier (afk.) 7. tentoonstellingsgebouw 65. welwellende lezer 42. rivier in Italië in Amsterdam (Lat. afk.) 44. werelddeel 8. kindergroet 67. maanstand (afk.) 45. vrucht 9. hennepbraak 70. oude vochtmaat 46. deel v. d. dag 11. herkauwer 71. afstandsmaat 47. Engels voorzetsel 12. briefaanhef 72. zangnoot 48. meisjesnaam 13. smalle strook 73. ijzerhoudende aarde 50. familielid 15. Chinese maat 75. deel v. d. bijbel (afk.) 51. zangnoot 17. afstandsmaat 77. dierengeluid 52. en andere (afk.) 19. onverstandig 78. ter plaatse (afk.) 54. landbouwwerktuig 20. de oudere 79. bestaat HORIZONTAAL: 1. katrien; 6. prutsen; 11. eli; 12. rei; 13. ra; 15. glas; 16. oker; 17.au; 18. bas; 20. en; 21. er; 22. alt; 23. tt; 25. de; 27. ol; 28. dr; 29. ulaan; 32. ski; 34. idaho; 36. wip; 37. uk; 39. er; 40. kan; 41. atlas; 42. neo; 45. om; 46. tm; 48. lek; 51. eland; 53. esp; 55. grouw; 57. ss; 58. II; 59. ai; 61. on; 62. ede; 64. ka; 65. rd; 67. tas; 69. II; 70. loki; 72. reep; 73. st; 75. een; 76. une; 78. gobelin; 79. wending. VERTICAAL: 1. karbouw; 2. tij; 3. iele; 4. eland; 5. nis; 6. pro; 7. rekel; 8. uier; 9. se; 10. neutron; 14. aa; 17. al; 19. stap; 22. arak; 24. ta; 26. es; 27. oi; 28. dd; 30. li; 31. nu; 33. kales; 34. ir; 35. ha; 38. kam; 39. est; 42. netelig; 43. el;44. oase; 45. od; 47. mg; 48. lont; 49. eu; 50. kwistig; 52. ns; 53. el; 54. pa; 56. ro; 58. lakei; 60. irene; 63. dl; 64. koel; 66. deen; 68. as; 71. inn; 72. ruw: 74. ob; 77. ei. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1