NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD caballero Ploovier heeft DE schoenen Zeehavenontwikkeling zuidwest Nederland Verbeter de wereld Rennies Oplossing kruiswoordpuzzel no. 23 No. 3240 Zaterdag 25 maart 1967 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per hall jaar Franco per post 15.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen In deze tijd van raketten en ruimtevaart, van sociale zekerheid, van lange jongensha ren en minirokjes, van gemakkelijk reizen en uitgaan, is er een verminderde belangstelling voor het verhaal van Jezus' lijden en de We deropstanding. Hoevelen van de niet-kerkse mensen en dat zijn er nogal wat tegen woordighebben in hun gedachten nog een ogenblik stilgestaan bij de betekenis die deze week en het a.s. paasfeest heeft voor de christelijke wereld, waarin ook zij toch leven? En toch is wat er toen, twee duizend jaar geleden, in Palestina gebeurde, ook in deze tijd denkbaar. Trekken we vergelijkingen met sommige voorvallen uit onze tijd, dan moeten we tot de conclusie komen, dat de mensheid in die 2000 jaren niet zo heel veel veranderd Brandend maagzuur? helpen direkt! is, dat er ook nu afgezien van het gods dienstige element situaties voorkomen die vergeleken kunnen worden met de gebeurte nissen tussen, wat we nu noemen. Palmpasen en Paaszondag twee duizend jaar geleden. Het kan ook nu voorkomen, dat een ver meende leider van een partij en/of een volk de ene dag juichend wordt verwelkomd en hij enige tijd later zijn leven temidden van dat zelfde volk niet meer zeker is en een veroor deling hem wacht. Zo goed als toen de recht spraak werd verkracht terwille van de poli tiek, zo gebeurt dat ook nog in onze dagen. De voorbeelden daarvan kunt u ongetwijfeld zelf vinden. Wanneer we sommige jongeren, vooral in de steden, zich eens onbekommerd laten ui ten, dan komen zij tot uitspraken als: de maatschappij is rot, de vorige generatie(s) hebben de boel in de soep laten lopen, ware democratie is er niet, wij willen dat allemaal veranderen en zullen het beter doen. Dat zeggen de jongeren van nu. niet we tend dat de jongeren van dertig, vijftig, hon derd jaar enz. geleden dat evenzo hebben gezegd. En nochtans veranderen de mensheid en de maatschappij niet, althans nauwelijks en is het verhaal van het „Hosanna" op zon dag en het „kruisigt hem" op donderdag daaraanvolgend evenzo te integreren in deze tijd. Ook nu is er steeds een Pilatus te vin- In de op dinsdag 21 maart 1967 in de Statenzaal te Middelburg gehouden constitu erende vergadering van het overlegorgaan zeehavens zuidwest Nederland is besloten als naam te kiezen: Overlegorgaan Zeehavenont wikkeling Zuid-West Nederland. De vergadering stond onder leiding van de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen. In zijn ope ningswoord deed hij o.a. mededeling van de benoeming der leden van het algemeen be stuur van de Commissie van overleg door gedeputeerde staten van Noord-Brabant, Zee land en Zuid-Holland, burgemeester en wet houders van Rotterdam, het dagelijks be stuur van Rijnmond en de minister van ver keer en waterstaat. Openingsrede mr. J. van Aartsen. Mevrouw, mijne heren. Op 14 oktober van het vorige jaar hielden wij hier in Middelburg een congres over de havenontwikkeling in Zuidwest Nederland. Dit congres, dat georganiseerd was door de pro vinciale besturen van Zuid-Holland, Noord- Brabant en Zeeland en door de gemeente Rotterdam en waarbij ook het openbaar li chaam Rijnmond werd betrokken, was zoals ik destijds in het openingswoord naar voren mocht brenpen uniek in de historie van Rot terdam en de drie provincies. Wij waren en zijn van mening, dat de tijd voorbij is, dat wij geheel onafhankelijk van elkaar zouden kun nen handelen: als er van schaalvergroting ge sproken mag worden, dan stellig hier in Zuid west Nederland. den, die de rechtspraak aanpast aan de po litieke omstandigheden en aan de wil van de machthebbende partij. En meestal zijn het juist de jongeren, die zowel bij de ene (het Hosanna) als bij de andere gelegenheid (het: kruisigt hem) voor op lopen en het hardst schreeuwen. Wellicht menen zij het op dat ogenblik oprecht, want zij weten niet beter o Altijd weer willen mensen de maatschappij waarin zij leven, veranderen en verbeteren. Soms lukt hen die verandering. Zoals in 1917 in Rusland, in 1933 in Duitsland, in 1945 in Indonesië, in 1949 in China en in andere ja ren in verschillende landen. Nu is het dan be reikt. juicht men de eerste jaren en men poogt het revolutionaire gevoel zo lang mogelijk vol te houden, omdat het zo'n heerlijke voldoe ning gaf dat men een verandering zag verwe zenlijkt. Maar de aarde met haar mensheid draait verder, de zon gaat op en onder, en er ko men wéér jongeren en anderen, die zeggen: jullie hebben het verknold, je hebt er niets van gemaakt, die leider moet weg, wij zullen het beter doen! De geschiedenis herhaalt zich, eeuwig door. zoals eeuwig de zon op en onder gaat. er eeuwig mensen geboren worden. De maatschappij kan wezenlijk alléén ver anderen als wij, ménsen, zouden veranderen. Wanneer men liefde en begrip voor elkaar hoger gaat stellen en daar meer voor over heeft dan voor het verwerven van macht, wel zijn en aanzien. Zó ver hebben de mensheid én de jeugd van thans het nog evenmin gebracht als die van veertig, van honderd en van twee duizend jar.r geleden. De maatschappij zal daardoor helaas wel altijd onvolkomen blijven. Dat is een natuur lijke zaak en juist daardoor kan er altijd het streven blijven bestaan naar verbetering. Zon der dat streven naar en de hoop op verbete ring zou de mensheid een dood element zijn in de natuur en de zin van zijn bestaan heb ben verloren. Maar wéér is het lente, wederom kunnen we geloven aan een vernieuwing, aan een we deropstanding. We moeten alleen leren be seffen, dat er een zomer, een herfst en een winter op volgen, en dat we dan weer even ver zullen zijn als nu. Tenzij H. van Wermeskerken. Wij waren echter ook toen reeds van oor deel, dat wij het niet mochten laten bij een overigens druk bezocht, en naar ik meen. goed geslaagd congres. De aanvankelijk be reikte resultaten moesten een vervolg krij gen. Het incidentele contact, hoezeer ook ge waardeerd. moest worden omgezet in een blijvende samenwerking, in een bepaalde vorm van gecoördineerd bestuderen der mo gelijkheden, en van een gecoördineerd han delen op het stuk van haven- en industrie-ont wikkeling. Daarover hebben wij vrijwel aan stonds het hoofd gebogen. De colleges van Gedeputeerde Staten, b. en w. van Rotterdam en de Rijnmondraad hebben uitvoerig overleg gepleegd over de organisatie en de doelstelling van een op te richten overleg-orgaan. Bij die bespreking kwam reeds aanstonds de wens naar voren om ook het Ministerie van Verkeer en Water staat en met name de Rijkswaterstaat bij deze zaak te betrekken. Daarom diende eerst ook overleg te worden gepleegd met de be windsman van het genoemde departement, en vervolgens met de Directeur-Generaal van de Rijkswaterstaat. Het verheugt mij, dat de Minister direct bereid was om de Rijkswa terstaat te laten deelnemen aan ons overleg. Dezelfde bereidheid was bij de Directeur- Generaal aanwezig. Om in termen van deze dagen te spreken: over de verdelingsformule voor de representanten van de verschillende deelnemers aan het overleg waren wij het spoedig eens; het is u bekend: elk der pro vincies 5, Rotterdam 3, de Rijnmondraad 2 en de Rijkswaterstaat ook 2. De provincies zouden onder haar vertegen woordigers ook representanten van gemeen ten mogen opnemen, welke bij de zeehaven ontwikkeling ten nauwste waren betrokken. Waar wij helaas constateren, dat op ander terrein personele bezetting van posten wel eens tot moeilijkheden leidt, kan ik tot mijn grote vreugde constateren, dat ook dit pro bleem indien dit woord al mag worden gebezigd met bekwame spoed tot oplos sing werd gebracht. Ik moge dan ook u allen, aangewezen on derscheidenlijk door de Minister van Verkeer en Waterstaat, de provinciale besturen, b. en w. van Rotterdam en het Dagelijks Bestuur van de Rijnmondraad, van harte welkom he ten op deze eerste, ik zou haast willen zeg gen, constituerende vergadering van ons o- verlegorgaan. Wij hebben in deze vergadering nog vele organisatorische kwesties te regelen, maar u staat mij misschien wel toe nog enkele op merkingen te maken, zij het dat ik mij goed realiseer slechts op te treden als voorzitter van uw vergadering, die strakt haar voorzit ter eigenlijk nog moet aanwijzen. Het verheugt mij bijzonder, dat wij erin geslaagd zijn. dit overleg-orgaan in het le ven te roepen. Ook voorheen heeft natuurlijk wel contact plaats gehad tussen de verschil lende partners, hier thans aan deze tafel verenigd. Maar die contacten waren, stellig over de problemen, die ons zullen gaan bezig houden, van incidentele aard. Ir. Posthuma sprak op de zeehaven-conferentie over een „vrij losse samenwerking in de laatste jaren". Maar thans en zeker in de naaste toekomst is meer nodig. De zeehavenfunctie is voor ons land van enorme betekenis. Rotterdam is uit gegroeid tot de eerste wereldhaven; in het anders dan andere CONSTANTE KWALITEIT-25 STUKS (IJO Rotterdamse gebied liggen nog grote moge lijkheden, maar indien wij onze blik richten op het gehele Delta-gebied, dan blijkt, dat geheel Zuid-west Nederland een grote en een tot heden misschien niet altijd juist geschatte en in elk geval een niet aangewende bijdrage kan leveren tot het uitoefenen van de voor ons land zo belangrijke zeehavenfunctie. In het ruime Delta-gebied is verscheiden heid in diep vaarwater, is verscheidenheid in terreinen: het gehele gebied is centraal ge legen in Benelux en Europees verband. De praktijk heeft geleerd, dat. wil men voor haven- en industrie-ontwikkeling zijn taak goed kunnen vervullen, men met betrek king tot zijn aanbod niet beperkt moet zijn; dan is die verscheidenheid nodig, dan is zo als op 14 oktober 1966 door verschillende sprekers naar voren is gebracht een zeker as sortiment een vereiste. Als men zo de situatie beziet en de mo gelijkheden onderkent, dan is het duidelijk dat wij in Nederland in het meergenoemde gebied niet meer onafhankelijk van elkaar kunnen en mogen optreden. Dan zullen we te zamen dit gebied moeten inventariseren, mo gelijkheden en behoeften moeten kennen en eventueel ons naar elkaar moeten richten. Hoewel ik mij goed realiseer, dat over ver schillende facetten van deze zaak, straks door ons nader zal moeten worden gespro ken, komt het mij voor, dat onze samenwer king zeer nauw zal móeten zijn ten aanzien van het vinden van uitbreidingsmogelijkhe den van bestaande en het scheppen van nieu we zeehaventerreinen. Eigenlijk zullen we over de kaart en het Deltagebied, althans over de globale indeling daarvan overeen stemming moeten kunnen bereiken. Wij zullen ook met elkaar moeten spreken over de hoofdlijnen der infrastuctuur. Uiteraard zijn de bevoegdheden op plano logisch gebied geregeld en derhalve ook voorbehouden aan de in de Wet op de Ruim telijke ordening genoemde organen, maar het is natuurlijk geheel iets anders of iedere deelnemer aan dit overleg onafhankelijk van de andere opereert of dat wij trachten al thans voor Zuid-west Nederland een geco ördineerd beleid op dit stuk tot stand te brengen. In ons steeds voller wordend land ontstaat immers een steeds groter wordend interde pendentie tussen de samenstellende delen. Er is nog een punt, waaraan ik heden be paald niet wil voorbijgaan. Reeds op 14 ok tober van het vorige jaar heb ik gesteld, dat onze samenwerking niet negatief gericht was tegen andere zeehavengebieden in Neder land of tegen zeehavengebieden in het bui tenland. Onze conferentie toen en onze tot stand te brengen samenwerking heden is positief gericht op de samenwerking van de organen en instanties welke zich in Zuidwest Neder land met de zeehaven-ontwikkeling moeten bezig houden. Wij moeten ons realiseren, dat wij in dit Deltagebied, met name in het Westerschelde- gebied niet de enigen zijn, die zeehaven-acti viteiten ontwikkelen. We begeren niets lie ver, dan in goede harmonie, hetgeen overi gens gezonde concurrentie niet behoeft uit te sluiten, te leven en te werken met de Bel gische havensteden. Ik hoop dat in de toekomst en wat mij be treft in de naaste toekomst de mogelijkheid aanwezig zal zijn om met België tot een har monische ontwikkeling van het zeehavenge bied te geraken. Onze samenwerking op het Nederlandse territoir zal zulk een samenwer king met België niet in de weg behoeven te staan, integendeel, zij zal eerder bevorder lijk kunnen zijn aan een door België en Ne derland te voeren beleid met betrekking tot de zeehaven-ontwikkeling in het Delta-gebied. Een samenwerking tussen de Belgische zeehavengebieden zoals thans in het Delta- slot op voorpagina 2e blad. Kruiswoordpuzzel no. 24- HORIZONTAAL: 58. laatsteden 26. verlaagde toon 1. meisjesnaam 59. tandarm zoogdier 27. ons inziens (afk.) 6. knoeierig werken 61. Frans onb. voornaamw. 28. de dato (afk.) 11. bijbelse naam 62. plaats o. d. Veluwe 30. Chinese maat 12. danskoor 64. vogel 31. op dit moment 13. rondhout 65. eerwaarde heer Lat. afk. 33. soort rijtuig 15. drinkgerei 67. stapel 34. titel 16. kleur, verfstof 69. laatstleden 35. uitroep 17. uitroep 70. Noordse vuurgod 38. toiletartikel 18. zangstem 72. strook 39. Europeaan 20. voegwoord 73. heilige 42. lichtgeraakt, korzelig 21. bijwoord 75. lidwoord 43. stofmaat 22. zangstem 76. Frans lidwoord 44. vruchtbare plaats 23. bekende motorraces 78. wandtapijt 45. voormalige Ned. 25. lidwoord 79. keer verzetsorganisatie 27. geogr. aanduiding 47. gewicht 28. titel 48. ontstekingskoord 29. gewapende ruiter VERTICAAL: 49. dubbelklank 32. sportartikel 1. uitheems rund 50. vrijgevig 34. staat der V.S. 2. duur van eb en vloed 52. vervoermaatschappij 36. speelwerktuig 3. dunne 53. stofmaat 37. klein persoon 4. herkauwer 54. familielid 39. bijwoord 5. muurholte 56. ambtshalve (Lat. afk) 40. inhoudsmaat 6. voor 58. hofbediende 41. kaartenverzameling 7. kwajongen 60. meisjesnaam 42. nieuw 8. melkklier 63. inhoudsmaat 45. voorzetsel 9. selenium (afk.) 64. fris. koud 46. tot en met (afk.) 10. deel v. e. atoom 66. Europeaan 48. rivier in Nederland 14. water in Brabant 68. spil 51. herkauwer 17. reeds 71. zijrivier v. d. Donau 53. boom 19. schrede 72. onbehouwen 55. plaats in Friesland 22. rijstbrandewijn 74. rivier in Siberië 57. soort schip 24. kindergroet 77. vogelproduct HORIZONTAAL: 1. mr; 3. kameleon: 10. rek; 13. aal; 15. talon; 16. am; 18. ho; 19. Utah; 21. tak; 22. maag; 24. kam; 26. neg; 28. riant; 30. of; 31. rog; 33. tel; 35. spijs; 36. pp; 37. as; 38. Nes; 40. e.d.; 41. Eli; 43. I.I.; 44. botter; 47. ui; 48. te; 49. kit; 50. ik; 51. ka; 52. koning; 54. hl; 55. nor; 56. da; 57. Ada; 58. r.i.; 59. aera; 60. aula; 62. aak; 64. taak; 66. boord; 68. pon; 70. ur; 71. s.h.; 72. teug; 73. rol; 75. ds; 77. en; 79. si; 80. aster; 82. lot; 84. som; 85. fantasie: 86. me. VERTICAAL: 1. mausoleum; 2. rat; 4. at; 5. mat; 6. elan; 7. loket; 8. en; 9. naar; 11. eh; 12. koets; 14. lak; 17. mais; 20. harp; 23. gaper; 25. m.o.; 27. genot; 29. nijd; 32. gal; 34. Let; 36. pi; 39. stil; 42. li; 43. Lena; 44. big; 45. e.k.; 46. parachute; 48. To; 49. knaap; 51. kor; 52. kalot; 53. Ida; 54. hit; 55. nek; 56. duo; 59. aard; 60. abces; 61. Ares; 63. korst; 65. au; 67. duif; 69. nota; 74. les; 76. s.l.; 78. n.o.; 80. An; 81. r.i.; 83. om. Ganzepoorts traaf 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1