NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD caballero agressieve zedendelinkwenten? I'Ion vier heeft DE schoenen RenniesÉ Woningnood en vakbeweging Vlekkeloze kleren RUILVERK AVELINGS- NIEUWS 1 15 16 fcfi Oplossing kruiswoordpuzzel no. 19 No. 3236 Zaterdag 25 februari 1967 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 2.00 per half jaar Franco per post 15.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Wat moet men doen met Operatieve ingreep sorteert niet altijd effect Ontsteltenis na grove aanranding op 6-jarig meisje De beestachtige aanranding van een 6-jarig Eindhovens meisje heeft veel on rust gewekt. Veel ouders, die zelf jonge kinderen hebben, toonden zich verontwaar digd. In die verontwaardiging lag een stuk angst besloten („het kan ons kind ook overkomen") en een stuk afweer dat nu eenmaal de gemiddelde burger bevangt, wanneer hij geconfronteerd wordt met de pathologie van het sexuele leven. De dader bleek een verpleegde uit de Rekkense inrichtingen te zijn, die al eer der voor een dergelijk misdrijf was veroordeeld en die met toestemming van het ministerie van justitie met verlof was gestuurd. Hoe hebben de behandelende art sen deze man voor verlof kunnen voordragen bij het ministerie? WAT DOET MEN IN DE INRICHTINGEN? De dader van deze schokkende verkrach ting was een 24-jarige jongeman, die reeds op 17-jarige leeftijd een zelfde feit had ge pleegd en deswege tot een vrijheidsstraf en terbeschikkingstelling van de regering werd veroordeeld. Dat men hier met een uitermate gevaar lijke delinkwent van doen had. blijkt uit de opgelegde terbeschikkingstelling. Slechts bij hoge uitzondering wordt deze maatregel, niet te verwarren met de z.g. „jeugdbeschik- king" die op het 21ste levensjaar afloopt, op minderjarigen toegepast. De afzondering, die alleen wordt opgelegd in geval van gebrekkige ontwikkeling of zie kelijke storing der geestvermogens, is onbe paald van duur. De betrokkene wordt via het Selectie:instituut te Utrecht overgebracht anders dan andere CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS fIJO naar een psychopatenasiel of andere inrich ting. Acht de staf van zo'n inrichting de man genezen of aanmerkelijk hersteld, dan kan het ministerie van justitie een daartoe strek kend advies voor proefverlof goedkeuren. Toestemming. Het ministerie heeft de Rekkense inrichtin gen dus toestemming gegeven de betrokken jongeman met verlof te sturen. Geen wonder dat er na het schokkend misdrijf een sombere stemming heerste op het bureau van de in specteur-generaal van de psychopatenverple- ging aan de Haagse Koninginnegracht. Hoe is het mogelijk dat de staf van Rek ken zich zo op deze verpleegde heeft ver keken dat ze het ministerie een verlof advi seerde? Psychiaters kunnen niet in het koffiedik kijken, dat is onbetwistbaar waar. Maar wij hebben wel de indruk dat de staven van som mige inrichtingen hun eigen kijk op de pa tiënten overschatten. Het betreft hier delin- kwenten, die doorgaans niet geestesziek zijn maar die op een duidelijk omschreven terrein het vermogen missen tot beheersing van driftmatige impulsen. Te optimistisch? In de inrichting tracht men een persoon lijk contact met ze tot stand te brengen om te weten wat men aan hen heeft. Vaak is men echter te optimistisch over de resultaten. Men heeft hier immers te maken met men sen in wier gevoelens geen zweem van be stendigheid schuilt. Er zijn maar twee inrichtingen, waar men zich geheel toelegt op intensieve behande ling. Dat zijn de Dr. v.d. Hoevenkliniek te Utrecht en de Prof. Pompekliniek te Nijme gen. Maar aangezien hier psycho-therapie wordt toegepast in een niet bewaakte omge ving. kunnen zeer gevaarlijke gevallen niet worden opgenomen. Bovendien moeten déze patiënten gezien de eisen der behandeling over een behoorlijke dosis intelligentie be schikken en een ziektebeeld hebben, dat be handelbaar is. De meeste terbeschikkingge- stelden worden dus opgenomen in de asiels of in een particuliere inrichting als Rekken. Weinig Wat gebeurt er dan met hen? Antwoord: weinig of niets. In Rekken ligt de nadruk op arbeidstherapie. Werkt een verpleegde goed en heeft hij niet te veel conflicten met het personeel, dan krijgt hij al een hoog cijfer voor zijn aanpassingsvermogen. Dat is het grote verschil met de v.d. Hoe- ven- en Pompekliniek. Ais daar een patiënt hard werkt en zich keurig gedraagt, vragen de psychiaters zich af wat de man achter deze fraaie gevel verbergt. En hij mag geen stap buiten de inrichting zetten, alvorens men daar inzicht in heeft. Een dergelijke werk wijze, waarop het gehele personeel is inge steld, biedt een betere waarborg voor de vei ligheid van de samenleving dan de werkwijze van de overige inrichtingen. In Rekken moge aan het sociaal gedrag wel iets bijgeschaafd worden, dat is niet al tijd voldoende. Deze delinkwenten zijn in hun ontwikkeling tot geestelijke volwassenheid blijven steken en dat vergt een aanpak, waar op deze inrichting niet is ingesteld. Waar de meeste van haar bewoners ook niet geschikt voor zijn. Operatieve ingreep? Daarom zal het ministerie de rapporten van deze inrichtingen alsook van de asiels kritisch dienen te bekijken. De realiteit ge biedt te erkennen, dat na een verpleegtijd er bij dit soort patiënten niet zo héél veel ver anderd is. Nu is het beslist niet zo, dat het ministe rie van justitie lichtvaardig omspringt met deze delinkwenten. In sommige asiels zitten bijvoorbeeld verschillende zedendelinkwen ten al jaren vast (soms meer dan 10 jaar) en sommigen kunnen alleen in vrijheid worden gesteld, indien zij toestemmen in een medi sche ingreep (castratie). Geven zij daarvoor geen toestemming, dan worden ze vastgehou den. Dat men de Eindhovense aanrander niet voor dit alternatief heeft gesteld is begrijpe lijk. omdat deze feitelijk nog een kind was toen hij zijn eerste delict beging. Van tijd tot tijd wordt toch bij zedendelinkwenten. uiter aard nadat zij zelf toestemming hebben ge geven. operatief ingegrepen. In het zieken huis in Zwolle zijn bijvoorbeeld in de loop der jaren vele verpleegden uit het rijksasiel te Avereest gecastreerd. Niet altijd afdoende. Tot deze ingreep wordt pas in het uiterste geval overgegaan. Castratie impliceert een ernstige verminking van het lichaam. In een hedendaagse democratie is het ondenkbaar dat de overheid zoiets zonder toestemming van de betrokkene zou doen. Bovendien: hélpt deze ingreep afdoende? Volgens prof. dr. J. Kloek, hoogleraar in de forensische psychiatrie te Utrecht, zijn de resultaten van deze ingreep, voor zover ze herhaling van misdrijf betreffen, niet ongun stig. „Bij de meeste geopereerden blijkt de neiging om aanrandingen te plegen, zich aan kinderen te vergrijpen, afgenomen. Maar ik ken ook gevallen, waarin een onbevredigd verlangen van de castraat drijfveer werd van nieuwe sexuele criminaliteit. Alleen bij men sen met een zeer ongecompliceerde geeste lijke structuur wordt ze relatief goed verdra gen. Niettemin zitten er veel haken en ogen aan vast. De betrokkene moet zelf toestemming geven, maar achteraf ervaart hij de zoge- Brandend maagzuur? O helpen direkt! naamde vrijwillige ingreep als resultaat van uitgeoefende pressie en wordt dan vervuld van rancuneuze gevoelens. Een slechte basis voor resocialisatie!" Mr. M. van Oudwijck. (Nadruk verboden). De Nederlandse vakbeweging wil her vorming van het ondernemingsrecht. Men stuurt aan op vermogensaanwasdeling, men schuwt in het algemeen geen middel om on rust te scheppen tussen werkgevers en werk nemers in het centrum van de inkomens vorming voor zowel de werkgevers als hun medewerkers. Men is het stadium genaderd waarin een ordentelijke bezitsvorming voor werknemers als onvoldoende wordt afgewe zen. alsof op dat terrein de nodige stadia reeds gepasseerd zijn. Wij zijn van mening dat men beter iets rustiger strijd kan voeren voor de economi sche verheffing van de werknemers en stap voor stap de burcht van het bezit kan ver overen. Tot die eerste stappen behoort stel lig het bezit van een eigen huis. Een budget onderzoek in de E.E.G. heeft uitgewezen dat in België 52,2 van de arbeiders een eigen woning bezit, in Duitsland 33 en. in Frankrijk 19 In Nederland bedraagt dit percentage slechts 17. En dat in een land waar de woning meer dan elders het cen trale punt van het gezinsleven is. Zou het geen opdracht zijn voor de vak beweging om het individuele bezit van de werknemers te bevorderen? Past dit niet in de collectivistische plannen van het N.V.V. en lopen de confessionele bonden daar ge hypnotiseerd achteraan? Het komt ons voor dat de vakbeweging geroepen is om fondsen in het leven te roepen waarmee goede wo ningen kunnen worden gebouwd. In die fond sen moeten de werknemers middels bespa ringen worden betrokken. Anderzijds zullen ook de werkgevers bereid zijn aan die fond sen een deel van hun winst af te staan. Langs die weg kan de woningnood effectief bestre den worden. Bovendien kan men langs die weg de belangrijke arbeidsmarkt in de bouw reguleren en beïnvloeden. Het lijkt de moeite van het pogen waard. Wij zijn overtuigd van de medewerking der jonge werknemers. Die hebben heel wat ge zondere opvattingen dan de naar collectieve macht strevende vakbeweging. Overigens be gint de georganiseerde vakbeweging in een ander vlak de zelfde allures te vertonen als onze politieke partijen. Welke gevolgen dit heeft, kan men aflezen uit de verkiezingsuit slagen voor onze volksvertegenwoordiging. Een en ander tot vermaak en lering. (Nadruk verboden). In de V.S. werd een nieuwe synthetische vezel ontwikkeld, die temperaturen tot 1000 graden Celsius kan weerstaan. Het is een witte vezel van boriumnitride, die tot garen kan worden gesponnen, waarvan ideale tex tiel kan worden gemaakt. De stof die dan ontstaat neemt geen vlek ken aan en is bestand tegen allerlei chemi sche stoffen en zuren. Niet alleen zou er be schermende kleding van gemaakt kunnen worden, ook als isolerend materiaal is het ideaal. (Nadruk verboden). DRAINAGE. In het rapport voor de ruilverkaveling Noord-Beveland is betreffende de ontwate ring het volgende voor het onderwerp drai nage van belang zijnde, opgenomen: „Tengevolge van het dempen van water gangen. kavelsloten en greppels zal op een oppervlakte van ongeveer 2200 ha de drai nage worden verstoord. De kosten voor het aanpassen of vernieuwen van deze drainage komen voor subsidiëring in aanmerking (voor verstoring door de werken). Behalve deze verstoring zal de drainage van circa 2400 ha grote moeilijkheden opleveren voor het gecompliceerde patroon van de aanwezige drainagesystemen. Voor het aanpassen of vernieuwen van deze drainage zullen de kos ten door het Rijk worden voorgefinancierd (verstoring door de toedeling). De bijdrage van belanghebbenden in de kosten van de nieuwe drainage zal worden afgestemd op het waardeverschil tussen de nieuwe en de oude drainage". Dit houdt in, dat de drainage welke door de uitvoering van de werken wordt verstoord in aanmerking komt om te worden vervangen door een nieuwe. Tevens kan die drainage, waarvan bij het plan van toedeling blijkt dat verschillende grondeigenaren samen van het zelfde systeem gebruik maken, door een nieuwe worden ver vangen. Deze dient dan zodanig te worden gelegd, dat elke eigenaar zijn eigen systeem verkrijgt. Uit het voorgaande zal duidelijk zijn dat vooral de eerst genoemde verstoring direct om voorziening vraagt. Het ligt dan ook in de bedoeling om op korte termijn in overleg met de gebruikers c.q. eigenaren van de gronden te treden over de nieuwe drainage. Over die drainage, welke door de toede ling moeilijkheden gaat opleveren, zal te zij ner tijd eenzelfde gesprek worden gevoerd. Kruiswoordpuzzel no. 20 1 2 3 5 6 7 8 9 11 12 13 14 18 20 17 19 22 23 24 25 7b H27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 IH47 48 43 50 51 52 53 54 55 57 58 59 50 bi 62 63 64 65 66 87 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 R HORIZONTAAL: 1. wandversiering 4. maatstaf 10. kern 13. teken van vreugde 15. zout water 16. wederhelft 17. deel v. h. hoofd 19. deel v. e. bloem 21. zoals de akten getuigen 22. bijwoord 24. vr. munt 25. als eerder 27. vogel 29. strijdperk 32. maatschappijvorm 34. ik geloof 37. wondje 39. Holland-Amerikalijn 40. soort verblijfplaats 42. opstootje 43. eerwaarde heer 44. voorzetsel 45. deel v. e. etmaal 46. reeds 47. zangnoot 48. lokspijs 50. werelddeel 51. gedicht 52. dierentuin 54. huisdier 56. onder het nodige voorbehoud 57. lofspraak 18. lidwoord 60. eng. voorzetsel 20. deel v. d. dag 61. windrichting 23. zangnoot 62. uitroep 26. armzalig 63. de dato 28. jongensnaam 65. verlaagde toon 30. rond buitenwerk a. e. 67. verslag toren 70. bedevaartganger 31. gezindheid 73. hetzelfde 32. de onbekende 74. pl. in Korea 33. heel knap 76. fr. pers. vnw. 35. hulpmiddel op schepen 77. insect 36. babysitter 78. houten beenverlengingen 37. guit 79. schaap 38. rangtelwoord 41. treiter 49. wilddief 51. pl. in Gelderland VERTICAAL: 53. titel 55. water in Brabant 57. rangtelwoord 1. meisjesnaam 58. voekwoord 2. beleid 59. nobele 3. deel v. e. ketting 61. verdedigingsorganisatie 5. muziekdrama 62. halt 6. vallei 64. inhoudsmaat 7. klein persoon 66. bergruimte 8. onderricht 67. tocht 9. aan gene zijde 68. per meter 10. plant 69. thee (duits) 11. begrip 70. hoofddeksel 12. voorzetsel 71. pers. vnw. 14. uitroep 72. maand 16. geogr. mijl 75. geogr. aanduiding HORIZONTAAL: 2. klaroen: 8. Iduna; 12. eg; 14. stipt; 15. serre; 16. pro; 18. ole; 19. t.t.; 20. An; 22. Eems; 24. t.n.o.; 26. Rob; 28. ga; 29. re; 30. e.a.; 32. Ilias; 34. man; 35. Petten; 38. na; 39. oord; 41. oog; 42. alsmede; 44. fl; 46. Ko; 47. Aa; 48. Ee; 49. deurmat; 53. cel; 56. anno; 57. ma; 58. egoïst; 61. lee; 62. Essen; 64. n.o.; 65. e.k.; 67. en; 68. net; 69. sta; 71. noga; 73. r.o.; 74. eb; 75. abt; 77. men; 78. forel; 80. kuras; 82. n.o.; 83. prima; 84. gorilla. VERTICAAL: 1. keper; 3. I.s.; 4. Ato; 5. rilt; 6. opening; 7. et; 8. i.e.; 9. drab; 10. urn; 11. ne; 13. greep; 15. straal; 17. om; 21. aandeel; 23. set; 25. o.l.; 27. os; 28. garde; 31. atoom; 33. Ina; 34. moe; 36. el; 37. e.o.; 39. oma; 40. afdalen; 43. salon; 45. lenen; 46. K.R.O.; 50. une; 51. Amstel; 52. tas; 53. centaur; 54. eg; 55. n.s.; 59. ion; 60. tegen; 62. Ee; 63. es; 66. kanon; 68. norm; 70. abri; 72. om; 73. roi; 76. tal; 78. fr. 79. e.a.; 80. Ko; 81. s.l. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1