L PEREVUUR De democratie en wij Zo stemde Noord-Beveland in de gemeente Wissenkerke Zeehavenontwikkeling zuidwest Nederland it K WiH^t ei uü j-e Wittï 'eje wee en jeltbeAieitiutfibecltL Op zaterdag 18 februari steken wij weer de vlag uit, ditmaal voor onze jongste prinses, Maria Chris tina. die dit jaar 20 lentes zal gaan tellen. Drie zusters zijn getrouwd en uit haar onmiddellijke nabijheid ver trokken. De benjamin, die altijd een speciaal plaatsje in een fami liekring inneemt, is alleen over gebleven. Zij staat al enige tijd op eigen benen, sinds zij studeert in de sociale wetenschappen aan de rijksuniversiteit te Groningen. De kennis van de menselijke verhoudingen in de maatschappij staat bij haar centraal. Daar wil zij in de toekomst ook enig nuttig werk voor verrichten. Dank zij het gastvrij onderdak bij een der Groningse hoogleraren staat h.k.h. thans in het volle leven. De Groningers zien haar evenwel weinig, omdat de prinses haar studie zeer serieus opvat en veel tijd aan haar ontwikkeling besteedt. Zij interesseert zich verder voor kunst en cultuur. Haar verjaardag zal zij wel In de familiekring op Soestdijk doorbrengen. Door het uitsteken van de vlag kan Nederland deelnemen aan dit verjaarsfeest. i-x-X"» 'X":* W-I* WISSENKERKE Kamer 1967 Staten 1966 Kamer 1963 st. st. st. KVP 16 0.8 15 0.8 15 0,8 P.v.d.A. 280 14,6 287 15,2 279 14,9 VVD 131 6.8 i 18 6.2 134 7.2 ARP 622 32,4 561 29,6 577 30,9 CHU 592 30,8 634 33,5 621 33,3 CPN 3 0.2 2 0.1 8 0.4 PSP 8 0.4 11 0,6 9 0.5 SGP 160 8.3 174 9.2 181 9.7 Voogd 3 0,2 BP 53 2.8 83 4.4 27 1.4 GPV 8 0.4 8 0.4 3 0.2 D'66 12 0.6 Overige lijsten 32 1.7 13 0.7 Totaal 1920 100 1893 100 1867" 100 LVP 4 0.2 Noodraad 8 0.4 Landsbelangen 3 0,2 CDU 11 0.6 PvO 6 0.3 KORTGENE Kamer 1967 Staten 1966 Kamer 1963 st. st. st. KVP 13 0,7 32 1.5 13 0.6 P.v.d.A. 767 37.1 814 39,0 876 42.0 VVD 298 14,5 269 12,9 277 13,3 ARP 237 11.4 205 9.8 207 9.9 CHU 493 23,8 492 23,6 477 22,9 CPN 5 0.2 1 0.0 3 0,1 PSP 9 0.4 21 1.0 13 0.6 SGP 144 6.9 160 7,7 162 7.8 Voogd 1 0.0 GPV 2 0.1 2 0.1 3 0.1 BP 39 1.9 98 4.4 29 1.4 D'66 45 2.2 Overige lijsten 19 0.8 2 0,1 3 0.1 Totaal 2072 100 2096 100 2063 100 LVP 0 0.0 Noodraad 4 0.2 Landsbelangen 1 0.0 CDU 9 0,4 PvO 5 0.2 Eén der verschrikkelijkste ziekten op tuinbouwgebied Het hoe en waarom van de overkomst nog niet bekend Met de rooiactie van meidoorns dinsdag j.l. gestart Vernietiging op centrale brandplaatsen. Vóór 15 april a.s. moeten in de gemeente Wissenkerke alle meidoorns zijn vernietigd. Dit houdt verband met het perevuur, dat vorig jaar, overigens voor het eerst op het vasteland van Europa, werd geconstateerd. Bovenstaande blijkt uit een beschikking van de minister van landbouw en visserij, welke op 11 februari j.l. van kracht werd. Op rijkskosten zal personeel van de Plan- tenziektenkundige Dienst en van het Staats bosbeheer de meidoorns afzagen of met wortel en al rooien en door verbranding vernietigen. Eigenaren en grondgebruikers moeten een en ander gedogen. De grond gebruikers in de gemeente Wissenkerke zijn verplicht, na 15 april a.s., eventuele scheuten van meidoorns terstond te verwijderen en te verbranden. Dit geldt ook voor jonge mei- doornplanten, die door welke oorzaak ook aanwezig blijken te zijn. Het heeft dus voor lopig geen zin meidoorns in deze gemeente te planten. Perevuur, in het Engels bekend als fire blight, wordt veroorzaakt door de bacterie Erwinia amylovora (Burrill) Winslow. Deze bacterie kan verscheidene soorten planten uit de familie der Rosaceae (roosachtigen) aantasten. Peer en meidoorn zijn de voor naamste waardplanten. Aangetaste planten sterven in één of enkele jaren af en het is zelfs voorgekomen, dat een volgroeide boom in twee tot drie weken geheel vernietigd was. daar dit ,,vuur" zich met een snelheid van 1 cm per uur kan verplaatsen. De ziekte heeft een zo gevaarlijk karakter, dat zij de commerciële pereteelt in enkele oostelijke staten van Noord-Amerika onmo gelijk heeft gemaakt. Zij heeft ook elders belangrijke schade veroorzaakt en aanleiding gegeven tot soms verstrekkende wettelijke maatregelen. Vanaf 1957 trad de ziekte ook in Engeland op. De rooiactie is 14 februari j.l. aangevan gen. Het ligt in de bedoeling, dat de eige naren van de meidoornstruiken kort vóór het rooien bezoek krijgen van een ambtenaar van de Plantenziektenkundige Dienst om hen op de hoogte te stellen van de komst van de rooiploeg van het Staatsbosbeheer. Het is mogelijk dat door het niet tijdig bekend zijn van de adressen van de ge- bruiksgerechtigden van gronden in de ge meente Wissenkerke, waarop zich de te rooien meidoornplanten bevinden, de tijds ruimte tussen het bezoek van de ambtenaar van de Plantenziektenkundige Dienst en de komst van de rooiploeg van het Staatsbos beheer klein zal zijn. Gezien de in de Minis teriële Beschikking gestelde einddatum van de rooiactie is dit echter onvermijdelijk. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat het werk zoveel mogelijk ongestoord en regelmatig voortgang zal moeten vinden teneinde tijdig gereed te kunnen zijn. Mede hierom wordt dan ook een beroep gedaan op de medewer king van alle betrokkenen. Het hoe en waarom van de aankomst van deze ziekte op Noord-Beveland is nog niet bekend, wel bestaan hierover verschillende theorieën, waarvan echter nog geen enkele bewezen is. Men denkt b.v. aan de uitwerp selen van uit Engeland afkomstige vogels of het over zee aandrijven van stukjes schors of zelfs draden van spinnewebben. Anderen hangen weer de theorie van mist en regen aan. De mist n.l. in Engeland kan zeer dicht zijn en soms dagen blijven hangen, waardoor een zekere vermenging zou kunnen optreden. Door een bepaalde termiek kan deze mist optrekken, over de Noordzee als wolken uitdrijven en hier als regen neerkomen, waardoor dus besmetting zou kunnen ont staan. Daar de grootste kans van besmetting in de bloeiperiode valt, wordt ook wel ge dacht aan besmetting door bijen. Hoe besmettelijk deze ziekte is, wordt wel bewezen door het feit, dat de rooiploe- gen van Staatsbosbeheer hun bijlen, messen, zagen enz. onmiddellijk ontsmetten nadat zij aangetaste meidoorns hebben gerooid. Na dagen nog kunnen deze gereedschappen bij behandeling van gezonde planten, deze ziekte overbrengen. Ook wassen zij hun handen voordat zij een gezonde plant of boom aanvatten. In totaal nemen 13 a 14 rooiploegen aan deze opruimingsactie deel. Voor de verbran ding van de planten worden in de gemeente Wissenkerke diverse centrale brandplaatsen aangelegd, daar de gerooide planten over wegend uit groen hout bestaan en dus moei lijk ter plaatse te verbranden zijn. Naar men ons van de zijde van Staats bosbeheer en de Plantenziektekundige Dienst meedeelde, wordt er door de tuinbouwers genoegzaam medewerking verleend, daar zij terdege beseffen dat het hier niet alleen om hun eigen bestwil gaat. doch dat deze actie ook ten doel heeft meer dan 10.000 ha perecultuur in Nederland voor ondergang te behoeden. Omtrent een eventuele schade-uitkering of tegemoetkoming kon men ons niets mee delen, daar dit door de minister beslist wordt en waarvoor hun organisaties op de bres moeten staan. Over het algemeen schijnt de ontmanteling van de fruitteeltbedrijven nogal mee te vallen, daar meestal meerdere wind schermen zijn aangelegd. Alleen het bedrijf van P. van der Maas te Wissenkerke, ge legen bij de Roompot, zal vrijwel zijn gehele windscherm verliezen, waardoor dit bedrijf de eerste vier of vijf jaar slechts de helft aan opbrengst zal kunnen leveren. Al zeggen we dan weieens dat het niet veel uitmaakt of je door de hond of door de kat gebeten wordt, we zijn toch wel verheugd met onze democratische staatsvorm en zou den in grote meerderheid niet anders willen. Het principe van vrijheid, van zelf kiezen, zelf mee bepalen, zit de Nederlander over het algemeen zo diep in het bloed, dat er hier tegen welke vorm van dictatuur ook immer een grote weerstand zou bestaan. Aangepast aan de opvattingen van de tijd heeft ons volk toch immer op de bres ge staan voor een vrije meningsuiting en voor vrijheid van vereniging. Deze krachtige vrij- heidswil wordt wel bijzonder gedemonstreerd door onze grote verscheidenheid in religieus denken, die al van eeuwen her stamt, waar van onze versnippering op politiek gebeid mede een gevolg is. De vrijheid van godsdienst is een sinds eeuwen verworven goed. waar ons gehele levenspatroon door gevormd is. Daaruit stamt ons democratisch denken, ook al zijn de kerkgroeperingen zelf niet altijd zo demo cratisch ingesteld geweest. Wij zijn een denkend volk. De vraagstuk ken van bijbel en kerk hebben hier altijd grote belangstelling getrokken en leidde immer tot volgelingen voor de ene of voor een andere gedachtengang. Wij kunnen ons nauwelijks indenken, dat men zonder die vrije meningsuiting kan leven. Daarom zijn wij ge neigd iedere staat en iedere staatsvorm te veroordelen, waar die vrijheid niet evenzo gewaarborgd is. Maar in dat veroordelen ligt weer iets ondemocratisch. Wij toch kunnen voor een ander volk niet uitmaken hoe men daar geregeerd kan en wil worden! De mentaliteit van dat volk heeft weer een geheel andere geschiedenis achter de rug. heeft andere invloeden ondergaan, voelde zich daardoor gelukkiger bij bescherming dan bij zelf moe ten denken en bepalen. Opmerkelijk is, dat ook het klimaat waarin men leeft een zekere invloed heeft op de mentaliteit van de bevol king. En kunnen wij dan voor hen uitmaken, dat ze gelukkiger zouden leven, beter af zouden zijn. wanneer ze zich niet zo van hogerhand lieten beschermen, meer zelf dachten en handelen, meer vrijheid zouden beleven? Immers neen. Nochtans zijn er verschillende voorbeelden van landen aan te halen, die volgens som migen onzer toch bepaald een ander staats bestel moeten krijgen om er ooit mee te kunnen samenwerken. Dat is in wezen een even ondemocratische gedachte als dat men hier een politieke partij zou willen dwingen om een religieuze kleur te bekennen om aan verkiezingen te mogen deelnemen of andere voorwaarden hiervoor zou willen stellen. Dat zou men hier niet nemen. Het is nog onzin- VOOR VADER, MOEDER EN KIND niger dat Nederland zich zou gaan mengen in de aangelegenheden van een ander land en volk en zou eisen dat men daar eerst maar eens een andere regering en regeringsvorm moet instellen, eer men er op economisch of politiek gebied mee zou willen samen werken. Zo zouden wij ook zo graag voor al die nieuwe Afrikaanse staten en staatjes een democratische regeringsvorm willen zien, zou den hen dat zelfs met geweld willen opleggen. Terwijl zo'n volk een zo andere mentaliteit heeft, dat men er onze democratische prin cipes niet of nauwelijks begrijpen kan, want men is er altijd ingesteld geweest op leiding van een hoofdman en dat meestal ook nog uit religieuze opvattingen. Als wij waarlijk democratisch willen zijn en denken, dan zullen juist wij nooit voor een ander volk en land mogen uitmaken hoe men daar geregeerd dient te worden, welke politiek hun regering moet volgen om in ons straatje te kunnen passen. Maar hoe ons leven er ook mee verweven is, ook onze democratische instelling is eigenlijk maar een vernisje. Wij zouden toch o zo graag anderen willen dwingen „om in te gaan" in hetgeen wij menen dat juist is. We zien dat hier onderling, we zien dat ten aanzien van andere landen en volken. Dat is niet de ware democratische gedachte. H. van Wermeskerken. (Nadruk verboden). Het algemeen bestuur van het orgaan voor overleg en samenwerking op het gebied van de zeehavenontwikkeling in zuidwest Neder land zal op dinsdag 21 maart a.s. in de Sta tenzaal te Middelburg met zijn werkzaam heden beginnen. Tijdens een bespreking, die op donderdag 9 februari j.l. in het stadhuis van Rotterdam werd gehouden, is omtrent doelstelling en werkwijze overeenstemming bereikt tussen de Commissarissen van de Koningin in de pro vincies Noord-Brabant en Zeeland, de waar nemend Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, de burgemeester van Rotterdam, de voorzitter van de raad van Rijnmond, alsmede de directeur-generaal en de plaatsvervangend directeur-generaal van rijkswaterstaat. De voorlopige formulering van de doelstel ling. waarover men het eens werd, luidt: „De havenontwikkeling van zuidwest Nederland, in het bijzonder van zeehavens en daarmee in relatie staande industrieterreinen en voorzie ningen". De partners in het overleg zullen ernaar streven over een aantal aspecten van hun beleid overeenstemming te bereiken, in de eerste plaats met betrekking tot zeehavens en daarmee in relatie staande industrieterrei nen. Daarnaast zal uiteraard ook overeen stemming dienen te worden bereikt omtrent daarmee verband houdende voorzieningen, zoals de hoofdlijnen van de infrastructuur (wegen, kanalen, spoorwegen en oeverver bindingen) en de situering van woon- en re creatiegebieden, een en ander voorzover deze bij de zeehavenontwikkeling zijn betrokken. Op 25 mei 1966 bereikten het provinciaal bestuur van Zeeland en het gemeentebestuur van Rotterdam overeenstemming omtrent sa menwerking. Zij namen toen ook het initiatief tot het organiseren van een havenconferentie voor zuidwest Nederland op 14 oktober 1966 te Middelburg. Daarnaast bestond reeds een periodiek contact van de colleges van ge deputeerde staten van Noord-Brabant, Zee land en Zuid-Holland (het z.g. drieprovin- ciënoverleg). Dit leidde er zoals bekend toe, dat ook de provinciale besturen van Noord-Brabant en Zuid-Holland aan de orga nisatie van de conferentie hun medewerking verleenden, terwijl Rijnmond eveneens bij deze zaak werd betrokken. Nadat tijdens het drieprovinciénoverleg op 29 november 1966 omtrent vorm en structuur van een permanente samenwerking nadere gedachten waren geformuleerd, kon op 9 fe bruari j.l. een definitief voorstel worden op gesteld. dat op 21 maart a.s. aan het alge meen bestuur zal worden voorgelegd. In het nu dus afgesloten vooroverleg zijn enkele afspraken gemaakt omtrent het voor zitterschap en het secretariaat. Het ligt in het voornemen, dat de Commissaris van de Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, zal optreden als voorzitter van het algemeen en ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder van het dagelijks bestuur, in welk laatste alle deelnemende partijen zullen zijn vertegen woordigd. Afgesproken is voorts, dat het se cretariaat op de provinciale griffie van Zee land zal worden gevestigd. In het algemeen bestuur zullen voor elk van de drie provincies vijf leden zitting ne men. Rotterdam zal door drie en Rijnmond door twee afgevaardigden vertegenwoordigd zijn, terwijl de minister van verkeer en water staat twee vertegenwoordigers zal aanwijzen. De mogelijkheid is aanwezig, dat in de pro vinciale delegaties, naast leden van de dage lijkse besturen der provincies, gemeentebe sturen. die bij de zeehavenontwikkeling zijn betrokken, vertegenwoordigd zijn. Dezer dagen zal tot de bij de samenwer king betrokken partijen het verzoek worden gericht hun vertegenwoordigers aan te wijzen Iedere week worden door ons tientallen guldens uitbetaald aan onze klanten voor hun ingeleverde volle zegelboekjes. En nu ook weer deze week en de volgende week en ga zo maar een heel jaar door weer honderden extra zegels bij uw aankopen. TEL UIT JE WINST, HET IS ALLES EXTRA MEEGENOMEN. 1 fles landwijn 1 fles Jonk William samen 6-20 en 100 extrazeSels' 1 pakje thee 30 zegels 0.86. 1 zak Gariboldi's 10 zegels 0.49. 150 gram chocolade 0.98 en 10 zegels. Op alle soorten blikgroente 10 EXTRA ZEGELS. Bij aankoop van 300 gram vleeswaren krijgt u een rookworst van 1,39 NU VOOR 98 CENT. 1 blik a 120 gram soepballen 79 cent en 20 zegels. Voor de schoonmaak alle soorten zemen met 50 EXTRA ZEGELS. Dweilen in verschillende maten en prijzen. Ruime keuze in borstels, bezems, stofdoeken, enz. enz. Leverkaas 59 cent per 100 gram en 10 zegels. Verwen uw man en uw kinderen iedere dag met een sneetje krente- mik 98 cent (rond model). 5 fijne boterkoeken voor 98 cent. Tevens iedere zaterdag vers in voorraad APPELBOLLEN, APPELCARRE'S, OUBLIES, MOCCA- PUNTEN, CREME- EN VRUCHTENGEBAK, HAZELI- NO'S TORINO'S, LUXE EN KLEIN BROOD. Beleefd aanbevelend, jMyj-ü i lalkety Telefoon 304.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 3