NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ruimte voor recreatie? iHHii Ploirrier heeft DE schoenen RenniesfH DE COÖPERATIEVE te Colijnsplaat en te Kamperland DE PRIJS VOOR SOEKARNO'S GAAN Oplossing kruiswoordpuzzel no. 18 No. 3235 Zaterdag 18 februari 1967 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen BLIJFT ER VOLDOENDE Hoe groot is Nederland? De statistiek zegt: ons land heeft 3.612.900 ha „gemeentelijk ingedeelde" grond. Daarvan is ruim 2.5 miljoen ha in gebruik bij land- en tuinbouw en dat noemen wij „cultuurgrond". De rest splitst men in bos (270.000 ha), woeste grond (228.000 ha) en dan blijft er zowat 600.000 ha over voor wegen, water en bebouwd terrein, alias steden en dorpen. U ziet dus, dat die laatste groep gronden zo'n 100.000 ha groter is dan de twee groepen „bos" en „woeste gronden" samen. Daaruit blijkt al hoe hachelijk het er voor staat met onze buitenrecreatie! Zal dit steeds erger worden of is er wat tegen te doen? En doet men er wat tegen? HET WORDT STEEDS ERGER! Onder woeste gronden vat men samen: heide, zandverstuivingen, stranden, duinen, braakliggende gebieden enz. En nu kunt u wel overal komen op de „bebouwde ter reinen", maar een groot deel van de woeste gronden is voor het publiek afgesloten. Een deel van de bossen trouwens ook! En tot overmaat van ramp hebben wij onze grote steden juist daar gebouwd, waar vrijwel beleggen is effekt berekenen. Er komt veel kijken bij beleggen. Wat is het rendement? Wat wil nu precies dat laatste jaar overzicht zeggen? Cij fers, cijfers, cijfers. Goe de raad is gelukkig even dicht in de buurt als onze bank: onze specia listen weten er alles van. Van beleggen en alle andere bankzaken. zal u graag nader inlichten geen bos of woeste grond voorkomt! U ziet dus, dat er in ons goede landje maar heel weinig ruimte overblijft voor dauwtrappen of voor piknikken in een werkelijk vrije natuur. Wij zullen nu maar ophouden met het geven van cijfers. De bekende nota's inzake de ruimtelijke ordening geven ze in overvloed. En wat de bevolking betreft weet u natuur lijk ook wel. dat wij misschien al lang voor 2.000 de 20 miljoen zullen hebben overschre den. Wat dit laatste betreft moeten we echter onmiddellijk opmerken, dat er thans een da ling van de geboortecijfers aan de gang is zoals nog niet eerder is voorgekomen. Het kan dus meevallen met die overbevolking in 1980 of 2.000, maar erg optimistisch zijn de deskundigen nog niet. Tweede huis! Trouwens, waneer nu de geboortecijfers sterk dalen komt de invloed daarvan op de huizenbouw enz. enz. toch pas over een kwart eeuw tot uiting, als we even vergeten dat kleine gezinnen minder woonruimte nodig hebben dan grote. En dat mogen we vergeten, want er staat weer tegenover dat een tikkel tje meer welvaart hogere eisen aan de wonin gen met zich meebrengt en zelfs tot de wens naar een „tweede huis" of vakantie- of weekendwoning leidt. Toch moeten we nog even opmerken, dat bij de bebouwde terreinen ook de parken en gazons van de steden zijn inbegrepen. Alleen wordt het wel duidelijk, dat deze terreinen, hoe fraai en gezond ook. in genen dele de behoefte aan recreatieruimte verkleinen: men is er te gauw op uitgekeken en in rondge wandeld. Er zijn allerlei factoren die de werkelijke recreatieruimte beïnvloeden. Daaronder ver staan wij dan terreinen waarop men een wandeling van b.v. een uur kan maken zon der al te veel storende bordjes tegen te komen. Want dat is het wat velen thans zoeken. En dan baat het weinig, dat de oppervlakte bos elk jaar met een of twee duizend ha toeneemt (van 1950 tot 1960 b.v. met 17.000 ha). In vele bossen mag men geen stap buiten de paden doen! En op die paden komt men te veel andere mensen tegen. Wat is recreatieruimte? Eigenlijk is er in Nederland slechts een gebied waarop men urenlang ongestoord kan wandelen: het strand. En dan slechts in de winter Kort en goed: gebieden waar u overal mag lopen, graven, vuurtje stoken, kamperen of wat dan ook, zijn er praktisch niet meer in ons land en ze zullen er niet meer komen ook. En dat is in de meeste Europese lan den het geval. U moet al heel ver reizen om gebieden te vinden waar u al die dingen wel Brandend maagzuur? helpen direkt! mag, als het aanleggen van een kampvuur dan even buiten beschouwing wordt gelaten, want dat kan zelfs in de prairie of in een oerwoud verboden zijn. Wat wij nodig hebben is ruimte waar men zich ontspannen kan. De kwestie is echter, dat er recreatieruimten zijn, waar heel veel mensen zich niet in het minst kunnen ont spannen of vermaken. Het hangt helemaal af van de eisen die men stelt en van wat men zoekt. Rust. ruimte, frisse lucht? Ak koord, maar wat is ruimte? De een wil graag zo weinig mogelijk men sen om zich heen, de ander gaat naar het strand om te zien en (of) gezien te worden! Sommigen willen in alle rust zalig nietsdoen en bruin bakken in de zon of vinden een hangmat in een schaduwrijk bos het ideaal. Weer anderen zouden het liefst geheel alleen (of met z'n tweetjes) kilometers van de bewoonde wereld af kamperen. Er zijn er ook die overvolle campings met drukte en lawaai het toppunt van gezelligheid vinden. Er zijn liefhebbers van watersport en liefhebbers van wandelen, bosbessen of bramen plukken, kievitseieren zoeken. Slecht bereikbaar. Gelukkig zijn er ook nog mensen die een wandeling achter de kinderwagen door een rustig park of het zitten op een bankje in het plantsoen al een uitkomst vinden. Maar u ziet wel, dat het totaal geen zin heeft om alle stukjes grond die geen „nuttig" doel dienen bij elkaar op te teilen en dan te zeggen dat wij zoveel vierkante meter „recreatieruimte" per inwoner beschikbaar hebben. Het gaat er om, dat wij per inwoner voldoende soorten recreatie in de open lucht beschikbaar heb ben. Voorts moeten deze terreinen goed be reikbaar zijn en dus niet al te ver van de grote steden af liggen. Dit nu is met name in de Randstad Holland het grote knelpunt. Landelijk gezien hebben wij heel wat ruimte voor watersport. Er zijn voldoende wegen waarop een wandeling nog en genot kan zijn en een fietstocht ook. Eigenlijk is onze strandlengte meer dan voldoende voor alle Nederlanders en Roergebieders tezamen. Onze 270.000 ha bos is echt nog wel de moeite waard en de 228.000 ha woeste grond ook wel. Maar wij hebben er zo weinig aan omdat het meeste zo slecht bereikbaar is en voor de steeds meer toenemende weekend recreatie bezwaren oproept, namelijk van verstopte wegen en uren lang rondhangen in uitlaatgassen en stof. Vele plannen zijn al ontworpen en uitge voerd om daar iets aan te doen. Het Amster damse bos is daar een goed voorbeeld van. Bij elke grote stad voert men thans wel plannen uit om te komen tot recreatieruimte in de vorm van bossen, parken, gelegenheid voor watersbort enz. Helaas is het een drup pel op een gloeiende plaat. Niet genoeg. Het is van groot belang, dat auto-, fiets en wandelroutes worden opgesteld zodat ook het vergeten deel van onze ruimte wat meer aandacht krijgt. Watersport en sportvisserij kunnen vele duizenden recreatie geven buiten de propvolle stranden. Er wordt bij de ruilverkavelingen toege zien, dat het landschap aantrekkelijk blijft of wordt gemaakt voor de stadsbewoner. Bij de bouw van boerderijen, stallen enz. gelden rigoureuze voorschriften ter bescher ming van het landschapschoon. Maar dit alles is onvoldoende en zo leest u dan telkens fantasierijke plannen om meer recreatieruimte te scheppen. Denkt u maar eens aan inpolde ring van de Waddenzee en de bebossing van gedeelten der IJsselmeerpolders of aan de binnenwateren die in het zuidwesten zullen ontstaan als de Deltawerken voltooid zijn. Toch brengt ook dit alles onvoldoende ruimte voor de Randstadbewoners. Vandaar onder meer het plan om een z.g. groene strook aan te leggen van Amsterdam naar Rotterdam, door het hart van Holland heen. Deze strook wil men aan de landbouw ont trekken en bebossen. Of dit plan doorgang zal vinden is nog niet te zeggen. Alleen al aan onteigeningsgelden zou het vele hon derden miljoenen kosten, terwijl de cultuur technische werken zeker nog meer zouden kosten. Ook zou het vele jaren duren voor werkelijk sprake zou zijn van een bos. Spreiden! Er kan echter nog wel meer worden ge daan. Een betere ontsluiting van onze stran den staat als nummer één op de verlanglijst van de planologen. Nummer twee is natuur lijk de spreiding van de mensen in ruimte en tijd. Wat de ruimte betreft zullen spor tieve vormen van recreatie de aandacht moeten hebben en het zaligmakende bruin- branden wat minder. Wat de tijd betreft zal de vakantiespreiding ernstig ter hand geno men moeten worden, op de bedrijven zowel als op de scholen. Tenslotte is het de vraag of wij door moe ten gaan met het aanlokken van miljoenen buitenlanders (vooral Duitsers!) naar onze strekenGoed. wij verdienen er per jaar een miljard aan, maar dan moeten we ook niet klagen dat het zo vol wordt, zeggen de planologen. Afgezien van dit laatste (want de toevloed van buitenlanders kan elke ruim te hier vol maken) is het vooral de kwestie van spreiding in ruimte en tijd, die urgent is. Als men deze spreiding tot stand weet te brengen, ook voor wat de weekendrecrea tie betreft, staat ons land er niet hopeloos voor. U moet alleen niet willen leven als de Batavieren, want dat is voorgoed uit de tijdEn uit de ruimte tevens. (Nadruk verboden). Of Soekarno verdwijnt is voor niemand een vraag meer. alleen nog maar het wan neer. Volgende maand komt het zogeheten Volkscongres bijeen, dat thans van het Hoog gerechtshof stukken heeft gekregen waarin de rechters als bewezen verklaren dat de president wist van de staatsgreep en ook dat hierbij de legerleiding zou worden „uit gedund". En ook dat hij zich geen enkele moeite gaf hetzij de generaals te waarschu wen, hetzij de staatsgreep (van generaal Soerardjo en de zijnen) op een andere ma nier te laten mislukken. Dat is zo duidelijk mogelijk. Voeg daarbij dat het Volkscongres tame lijk vol zit met militairen die hun generaals Soeharto en Soebandrio (Congresvoorzitter) vereren, en dat het Congres al is overstroomd met moties van allerlei groepen dat het Soekarno moet aanpakken, dan is de uitslag ook duidelijk. Het is geen zinloze bezigheid al vast na men te noemen voor een voorlopige presi dent: Soeharto natuurlijk, maar bijvoorbeeld ook sultan Hamengkoe Boewono of Moham med Hatta. Botsingen. Maar terwijl de tijd gaat dringen voor een elegante oplossing vrienden hebben al met Soekarno gepraat over afstand doen en in ballingschap gaan, dat zou nu nog kunnen begint al een ander aspect op te doemen van een na-Soekarno-tijdperk. In Medan zijn al grote botsingen voorgekomen van Soe- karno-haters en -aanhangers. Waarschijnlijk is het ook elders al tot een dergelijk treffen gekomen. Dat is het wat een man als Soeharto zo voorzichtig maakt en waarom het terzijde schuiven van de president zo langzaam is gegaan. Het is niet in het belang van het land om een hele, halve of zelfs maar een kwart burgeroorlog te krijgen om de stichter van de natie en diens vertrek. Een Javaan als Soeharto vreest hiervan niet ten onrechte dat op zo'n manier het voornaamste goede dat Soekarno tot stand bracht, het eenmaken van het land, ook nog verloren zou gaan. Dat zou een te hoge prijs zijn voor de noodzakelijke verwijdering van de president. (Nadruk verboden). Kruiswoordpuzzel no. 19 HORIZONTAAL: 62. pl. in Duitsland 25. geogr. aanduiding 2. muziekinstrument 64. windrichting 27. herkauwer 8. godin 65. maanstand 28. lijfwacht 12. landbouwwerktuig 67. voegwoord 31. deel v. e. molecule 14. precies 68. keurig 33. meisjesnaam 15. broeikas 69. bevel 34. afgemat 16. voor 71. lekkernij 36. stofmaat 18. spaanse uitroep 73. ambtshalve 37. en omgekeerd 19. bekende motorraces 74. getij 39. familielid 20. meisjesnaam 75. kloostervoogd 4p. naar beneden gaan 22. water in Duitsland 77. onbep. vnw. 43. soort vertrek 24. tot nader order 78. vis 45. tijdelijk in gebruik geven 26. jongensnaam 80. borstharnas 46. omroepvereniging 28. bevel 82. windrichting 50. fr. lidwoord 29. zangnoot 83. uitstekend 51. water in Amsterdam 30. en anderen 84. aap 52. stapel 32. werk van Homerus 53. paardmens 34. persoon VERTICAAL: 54. landbouwwerktuig 35. plaats in N.-Holland 1. soort stof 55. vervoerbedrijf 38. voorzetsel 3. de lezer heil 59. elec. geladen deeltje 39. plaats 4. transportonderneming 60. voorzetsel 41. deel v. h. hoofd 5. beeft 62. water in Friesland 42. benevens 6. gat 63. verlaagde toon 44. munt 7. fr. voegwoord 66. wapen 46. jongensnaam 8. dat is 68. maatstaf 47. water in Brabant 9. bezinksel 70. wachthuisje 48. water in Friesland 10. vaas 72. voorzetsel 49. vloerbekking 11. deel v. e. fr ontkenning 73. koning (frans) 53. klein vertrek 13. handvat 76. onbep. telwoord 56. van het jaar 15. deel v. e. cirkel 78. vr. munt 57. familielid 17. voorzetsel 79. en anderen 58. zelfzuchtige 21. waardepapier 80. jongensnaam 61. watering 23. sportterm 81. te zijner plaatse HORIZONTAAL: 1. planeet; 6. antenne; 11. lok; 12. atm.; 13. ets; 14. nor; 16. ore; 18. pop; 19. Edam; 20. leep; 22. zoen; 24. Oslo; 26 eikel; 28. gerst; 29. Norg; 30. nevel; 32. taai; 33. net; 34. vlot; 37. tiran; 39. aula; 42. karig; 43. links; 44. Thea; 45. tast; 46. lord; 49. thee; 51. aal; 54. nar; 55. Ate; 56. ter; 58. Gre; 59. alt; 60. embleem; 61. notitie. VERTICAAL: 1. plenzen; 2. lot; 3. aks; 4. eend; 5. term; 6. atol; 7. twee; 8. nap; 9. nto; 10. emplooi; 15. oasen; 17. regel; 19. enig; 21. post; 23. eer; 25. sta; 27. lenig; 28. getal; 31. ver; 34. vitrage; 35. oke; 36. taal; 37. tiara; 38. nicht; 39. akte; 40. U.S.A.; 41. Astarte; 47. onze; 48. drom; 49. torn; 50. eest; 52. arm; 53. leb; 56. t.a.t.; 57. Eli. Ganzepoorfstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1