NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I'iouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene Renniesf Raïffeisenbank reisdeviezen DE COÖPERATIEVE RAIFFE QJj .NB AN IK =11 11» i te Colijnsplaat en te Kamperland Oplossing kruiswoordpuzzel no. 16 No. 3233 Zaterdag 4 februari 1967 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Met een kort welkomswoord opent voorzitter P. J. Evers deze eerste verga dering in het nieuwe jaar. Wethouder Bom is met kennisgeving afwezig. Hierna spreekt de voorzitter onderstaande nieuwjaarsrede uit: Nieuwjaarsrede voorzitter. Mevrouw, mijne heren. Ik open deze eerste vergadering in 1967 met een hartelijk woord van welkom aan u allen. mevr. mijne heren leden van de Raad alsmede de vertegenwoordigers van de pers. Wederom is een jaar voorbij. 1966 was zo wel voor de gemeente als voor mij persoon lijk een zeer bijzonder jaar. Voor wat mij zelf betreft, het is me gebleken dat een half jaar slechts een kort tijdsbestek is om me in de gemeentelijke problemen te verdiepen. Het oriënteren in een veelheid van zaken vaak van een zeer ingewikkelde structuur vergt veel tijd. Toch meen ik te mogen stel len. dat me dit in hoofdlijnen is mogen ge lukken. Een resultaat dat alleen bereikt kon worden dank zij de onvermoeide bereidheid en ijver van de wethouders, de heren Bom, Breure en Markusse. Niets was hun te veel om mij met raad en daad ter zijde te staan. Ik stel er prijs op dit in uw midden te memo reren en genoemde heren daarvoor vanaf de ze plaats en op dit moment mijn hartelijke dank te betuigen. Ik doe dit zonder schroom, omdat ik er van overtuigd ben dat deze ge dragslijn in de toekomst niet anders zal zijn. Een ding was me reeds spoedig duidelijk: er wordt door u een dynamisch beleid ge voerd. waarbij de zaken grondig en diep gaand worden bestudeerd en voorbereid. Dit is één van de dingen, waarom het prettig is in deze gemeente te mogen werken. De Raiffeisenbank is spaarbank, maar doet ook alle andere bank zaken. Bijvoorbeeld reis deviezen! U kunt ze krij gen in contanten. En als u dat te riskant vindt, .hebbenwij natuurlijk ook reischeques voor u. Komt u even langs, vóór uw vakantie- of zaken reis. zal u graag nader inlichten Het was voor ons een teleurstelling weder om te moeten constateren dat de bevolking van onze gemeente in aantal is afgenomen. Per 1 januari 1967 waren 3320 personen in geschreven. Mitsdien een teruggang van 53 inwoners. Hoewel dit aantal op zichzelf te klein is, toevallige factoren daarop een te grote invloed kunnen uitoefenen, heeft een analyse van die teruggang toch aangetoond dat dit in hoofdzaak komt door het grote ver- trek-overschot uit het dorp Kats. De oorzaak daarvan is, dacht ik, gemakkelijk aan te wij zen: het teruglopen van de werkgelegenheid ten gevolge van het gereed komen van de Oosterscheldebrug. In dit verband is er een lichtpunt: de huidige vestiging v. Hattum en Blankenvoort zal deze industrie ter plaatse bestendigen. Hoewel de overeenkomst met de provincie nog niet in alle onderdelen rond zit. is het nauwelijks denkbaar dat daarin nog verandering zou kunnen komen. De verwach ting is gewettigd dat daarmee werkgelegen heid voor 1967 aan 100 a 150 werknemers is verzekerd. De daarop volgende jaren zullen ongetwijfeld nog een ruime uitbreiding van dit aantal te zien geven. Een ontwikkeling, die. dacht ik, ons aller instemming zal heb ben. Naar verwacht mag worden zal de haven ter plaatse eveneens nog bruikbaar zijn voor een beperkte jacht-accomodatie. Het is jammer dat de poging, reeds nu de recreatie rond Colijnsplaat in de vorm van een kampeerterrein van de grond te krijgen, geen genade in de ogen van de provinciale planologische dienst heeft kunnen vinden. Het terrein nabij De Valle werd te klein bevon den om een behoorlijke exploitatie te waar borgen. Jammer voor het gemeentebestuur en jammer voor het aan een particulier initia tief toegeroepen halt. Ernstig wordt getracht de dijk tussen ..het Kuupje" en Oosterschelde en Vissershaven in de recreatieve sfeer te brengen. Wij hopen en vertrouwen dat Rijkswaterstaat ons in deze de helpende hand zal willen reiken. De vismijn leverde in 1966 een record op. niet minder dan voor f 2.915.301.35. dus voor bijna 3 miljoen gulden vis werd er in het af gelopen jaar verkocht. Hulde daarvoor aan de vissers en aan de mijnmeester met zijn me dewerkers. Zodra van de Speeltuinvereniging te Co lijnsplaat de voor ogen staande plannen met financiële konsekwenties daarvan ontvangen zullen zijn. zullen u voorstellen voor te ne men besluiten worden voorgelegd. Wij menen dat momenteel een goede basis aanwezig is om de reeds lang levende wensen ter plaatse tegemoet te komen. Ten aanzien van de situering van het weg restaurant nabij de kruising Goes-Ooster- scheldebrug en Kortgene-Kats zijn enige moeilijkheden ontstaan, omdat van de zijde van Provinciale Waterstaat gedacht wordt aan een ruime ongelijkvloerse Kruising ter plaatse. Officiële ingebruikneming van het Zwem bad was in 1966 niet meer mogelijk. Na over leg met architect en aannemer werd het ge bruik toegestaan gedurende enkele weken in de na-zomer. Dit provisorisch toestaan heeft zeker zijn propagandistische waarde gehad en heeft bovendien nog een voordeeltje van een kleine f 600.voor de gemeentekas op geleverd. Voor het aan het zwembad grenzende kam peerterrein zult u zeer binnenkort de nodige voorstellen ontvangen. De beduidende inves teringen zullen, naar zowel volgens het Am bacht als volgens onszelf mag worden ver wacht na een aanloopperiode van een jaar rendabel zijn. Omtrent inrichting en opzet is met de heer Bruining als vertegenwoordi ger van ..Het Ambacht" overeenstemming be reikt. omtrent de vorm waarin door beiden zal worden samengewerkt zal u uiteraard na der worden geïnformeerd. Per 1 januari 1967 waren nog 17 percelen van 400 m2, nog 15 z.g. 600 m2 en 14 hoger gelegen percelen van 750 m2 voor verkoop aanwezig. Een niet onbevredigend verloop derhalve terwijl, nu de bouw van zomerwo ningen is vrijgegeven, verwacht mag worden dat de bedoelingen van diverse kopers gere aliseerd zullen worden. Een 9-tal vergun ningen is op dit moment afgegeven of in be werking. De recreatie krijgt zo zoetjes aan zijn eigen gezicht. Het Veerse Meer komt steeds meer in trek en geniet een steeds groter wordende bekendheid. Een enkel cijfer moge u dit bewijzen: in 1962 passeerden 3484 ple ziervaartuigen de sluis: in 1966 bedroeg dit aantal 8022. We mogen ons gelukkig prij zen dat een goed geoutilleerde jachthaven op ons grondgebied daaraan zijn steentje heeft bijgedragen. Niettemin zijn we nog niet daar. waar wij wezen willen. Veel moet nog gebeuren. Veel door de gemeente en veel door particulieren. In dit verband zou het, dacht ik. welkom zijn indien in de kwestie Sloekanaal, het al of niet tot stand brengen van een ver binding tussen Sloehaven en Veerse Meer. een uitspraak kon worden gedaan. Ik kan me n.l. niet aan de indruk onttrekken dat mo menteel grote misschien te grote waar de aan de beroepsvaart wordt toegekend. Het is wel duidelijk dat een Sloekanaal hier op zijn invloed zal hebben, maar een be vriezingstactiek op langere termijn is voor het oostelijk gedeelte van het Veerse Meer weinig aanlokkelijk. Brandend maagzuur? helpen direkt! ^Hfl Eerlijkheidshalve moet ik hier wel aan toe voegen dat het beslissen in zo'n gecompli ceerd geval als het onderhavige geen een voudige zaak is en mogelijk onderschat wordt. Niettemin zou een zo spoedig moge lijke klaarheid in dezen de ontwikkeling van de recreatie in dit deel van het Veerse Meer zeer ten goede komen. Mevr., mijne heren, met deze ontboeze ming wil ik eindigen. Ik hoop en wens u toe dat u ook in 1967 vele wijze besluiten voor onze gemeente zult mogen nemen. Als oudste raadslid dankt de heer Van der Weele, met wederkerige heilwensen, voor de goede wensen aan de raadsleden en spreekt de hoop uit. dat de goede verstand houding bestendigd mag blijven. De notulen worden z.h.s. onveranderd vastgesteld en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van enige langdurige be sprekingen in voorgaande raadsvergaderin gen. attendeert het lid Welleman op het reg lement van orde betreffende de raadsver gaderingen. Hij zegt dat o.a. in artikel 14 staat dat. tenzij de raad goedkeuring hieraan verleent, een lid niet meer dan twee maal over een en hetzelfde onderwerp het woord mag voeren. De voorzitter zegt tot zijn spijt het reglement van orde nog niet te kennen, maar dit te zullen bestuderen. Mevrouw Jans sen stelt zich volkomen achter het standpunt van Welleman. Het lid Breure zegt dat men een wet naar de letter en naar de geest kan hanteren. Wanneer het noodzakelijk is een grondige bespreking te voeren, zou hij liever dat artikel niet toegepast zien. Ook het lid Van der Weele is het hiermee eens. We kun nen wel proberen een uur vroeger thuis te zijn. maar dit moet niet ten koste gaan van het uitpluizen van een probleem. Hierna deelt de voorzitter mee dat ,,Con- tracta" afziet van het verder zaken doen met Kortgene. Hij zegt verder, dat men dit afbreken niet zo zwaar behoeft te tillen, daar er nog wel andere mogelijkheden zijn. Het lid Welleman vraagt of de voorzitter in het vervolg bij de mededelingen de resul taten kan bekend maken van de vragen in een vorige rondvraag gesteld. De voorzitter zegt hierop, voor zover mogelijk, zijn mede werking toe. Een gedeelte van het ongeveer 340 m2 grote schoolplein van de o.l.s. te Kats is verhard met grind. Bij regenval blijft hierop veel water staan en bovendien levert het losliggende grind gevaar op voor spelende kinderen. Genoemde bezwaren knnen worden opgeheven door het bestraten van 200 m2 met betontegels De overblijvende ruimte kan ingeplant worden met laagblijvende beplan ting. Behoudens het grondwerk kan het werk in eigen beheer worden uitgevoerd. De totale kosten worden geraamd op 2100.Na enige vragen van de leden Klaassen, Kramer en Van der Maas wordt dit voorstel z.h.s. aanvaard. Z.h.s. wordt 144.beschikbaar gesteld aan de ulo-school te Kortgene voor de aan schaf van een menselijk geraamte. Bij raadsbesluit van 6 september 1966 en van 1 augustus 1966 werden percelen grond verkocht in het uitbreidingsplan te Colijnsplaat resp. aan de heer M. Kopmels te Wolfaartsdijk en de Kerkeraad der Geref. Kerk te Colijnsplaat. Daar de heer Kopmels afziet van de bouw van een woning en de Geref. Kerk niet overgaat tot nieuwbouw, stellen b. en w. voor deze genoemde beslui ten in te trekken, hetgeen z.h.s. geschiedt. Tot het nazien van de rekeningen worden de volgende personen aangewezen. Voor de rekening 1964 de heren M. van der Weele. P. van der Maas en J. Geelhoed. Voor de rekening 1965 de heren F. A. Klaassen. A. Welleman en J. Breure. Voor de rekening 1966 de heren J. M. Contant en C. Kramer en mevr. IJ. Janssen - Sytema. Ten behoeve van de aanleg van een speel tuin te Kortgene zal de gemeente de beschik king moeten hebben over de daartoe bestem de grond c.q. de voormalige spuikom. De eigendom van bedoelde grond is bij de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen Rhoon, Pendrecht en Cortgene (het Ambacht). Deze vennootschap is bereid ge vonden met de gemeente een overeenkomst Vctn erfpacht te sluiten onder de volgende voorwaarden: a. de duur van de overeenkomst is vijftig jaar. b. de jaarlijkse canon is 100.met de mogelijkheid hem iedere 5 jaar te herzien. Of hij moet worden herzien zal worden bepaald door vertegenwoordigers van beide partijen en een derde. c. in de akte dient de bepaling te worden opgenomen, dat de grond gebruikt mag worden als speeltuin, d. indien de bestemming van de grond wordt verandert, zal een nieuwe erfpachtsovereen komst moeten worden gemaakt. Z.h.s. wordt besloten bedoelde erfpachtsovereenkomst aan te gaan. Z.h.s. wordt de instandhouding van de o.l.s. te Kats door de raad gevorderd. Het gymnastieklokaal te Kats is in een verregaande staat van verval, zodat totaal opknappen een groot bedrag zou vergen. B. en w. stellen voor het derde lokaal van de o.l.s. in te richten tot gymnastieklokaal. De kosten zullen naar raming 3000.bedra gen. Gedurende de bespreking van dit agen dapunt wordt de voorzitter voor een telefoon tje van ..Contracta" weggeroepen en draagt hij de leiding van de vergadering over aan wethouder Markusse. Naar aanleiding van dit voorstel vraagt het lid Kramer of bij de raming ook de kosten van aanschaf van nieuw materiaal zijn inbe grepen, omdat er zo goed als niets aanwezig is. De voorzitter zegt dat voor gymnastiek aan een lagere school weinig materiaal ge vorderd wordt. Het lid Kramer ziet verder graag de kachel uit dit lokaal verplaatst naar de kleuterschool, wat door alle aanwe zigen een zeer goed voorstel wordt gevonden en waartoe besloten wordt. Het lid Welleman vraagt wat er gaat gebeuren met het oude gymnastieklokaal, waarop de voorzitter zegt, dat. wanneer iemand dit wil afbreken, dan graag. De leden Van der Weele en Breure stellen ook nog enige vragen betreffende de aan te leggen brandtrap voor de kleuter school. Het lid Klaassen vraagt of het niet mogelijk is deze nooduitgang tevens te maken tot hoofdingang. Z.h.s. wordt hierna genoemd voorstel van b. en w. aanvaard. B. en w. verzoeken een aanvullend crediet te willen verstrekken van 24.535.voor het verder bouwrijp maken van het bestem mingsplan te Kats en deze werken onder hands op te dragen aan de firma A. de Bour- graaf Zoon te Wilhelminadorp, alsmede zie vervolg pagina 2 Kruiswoordpuzzel no. 17 HORIZONTAAL: 48. titel 19. vreemde munt 2. smet 49. in persoon 21. vervoersbedrijf 7. vis 50. schrede 23. geest 9. duits voegwoord 52. onverstandig 24. als volgt 10. vogel 54. plakmiddel 26. voegwoord 12. vervelend 56. spaanse titel 27. geluid 13. zwijn 57. telwoord 29. krantenjongen 14. speelgoed 58. dus 30. eng. voegwoord 16. zangnoot 60. weekdier 32. aanw. vnw. 17. zeepwater 61. plaats in Gelderland 33. plaats in Gelderland 18. varkenshok 63. opera 37. gunstige bekendheid 19. deel v. d. bijbel 64. kortschrift 38. stofmaat 20. water in Brabant 39. water in Utrecht 22. deel v. h. vistuig VERTICAAL: 40. soort bril 24. vlaktemaat 1. gewicht 41. Europeaan 25. godin 3. glans 42. kostbare stof 28. bloem 4. meisjesnaam 43. afstandmaat 31. ronde toren 5. vogel 44. voeg 34. in orde 6. dwaas 47. deel v. e. arm 35. familielid 7. opdracht 51. reinigingsmiddel 36. mening 8. ijle stof 53. gezet 41. cijferen 10. afgelegen 55. oosterse titel 45. jongensnaam 11. gebogen 57. stapel 46. boom 15. onbehouwen 59. nakomeling 47. schil 17. titel 62. lidwoord HORIZONTAAL: 1. plataan; 6. Granada: 11. o.k.; 12. sandaal: 14. dr; 15. boer; 17. klis; 20. armoe; 22. leest; 23. aard; 25. netel; 27. lire; 29. Arkel; 31. nee; 32. kales; 33. la; 34. rins; 36. darm; 38. kk; 39. b.l.; 40. be; 41. re; 42. n.b.; 43. b.i. 44. kelk; 46. keer; 48. a .v.; 50. Oeral; 52. oor; 54. tarra; 56. kras; 57. mulat; 59. noen; 60. atlas; 62. banjo; 64. meug; 66. taak; 67. n.t.; 69. sigaret; 72. ja; 73. gelaten; 74. kronkel. VERTICAAL: 1. portaal; 2.'I.k.; 3. asem; 4. Aaron; 5. nn; 6. ga; 7. rakel; 8. alle; 9. d.d.; 10. arabesk; 13. do; 15. bark; 16. order; 18. islam; 19. stil; 21. eens; 22. leed; 24. Arabier; 26. te; 28. rekbare; 30. libel; 32. kreet; 35. nel; 37. are; 43. bokking; 44. kaste; 45. kous; 46. krab; 47. ranja; 49. vandaal; 51. raam; 53. o.l.; 55. rook; 57. magie; 58. tater; 61. lust; 63. N.A.T.O.; 65. ka; 68. te; 70. g.n.; 71. r.k.; 72. je. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1