KLEIN OPONTHOUD In Pompeï nu-microfined' verdrijft uw pijn sneller! Raadsvergadering Kortgene „Contracta"-droom voor Kortgene is uit Modieuze weggooi-iuode Algemene ledenvergadering Hoenson kolenconvector PREDIKBEURTEN P. DE KAM F. Flipse - Wissenkerke UITVOERING Mevrouw, uw laatste kans: Voor mij was er perfectie in de klank van de namen van die lieflijke paradijsgelijke plaatsjes aan de Middellandse Zee. De con ducteur riep ze af uit een hart zo boordevol zonnenschijn en levensvreugde, dai wij- el kaar steeds moesten aankijken en instem mend glimlachten. Ik ruik nog die geur van bloeiende en vruchtdragende citroenbomen, die door de treinraamjes naar binnen woei, en ieder nieuw plaatsje was een verrassing voor oog en oor: Santa Margherita, Civita Vecchia Het was alsof de conducteur bij het uit spreken van de woorden een zo overwel- ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder digend geluk ervoer, dat hij ze nadrukkelijk en met liefde moest uitzingen. Santa Mar gheritaalsof hij de smaak proefde van de goede Lacrimae Christi, de wijn van de wijnstokken die op de hellingen van de Ve suvius groeien. Een klein lokaaltreintje bracht ons gezel lig en op z'n dooie gemak naar Pompeï. Wij kwamen terecht op een stationpleintje, dat leeg was op een paar aapjes na, waar voor levensmoede paarden stonden die treu rig het hoofd lieten hangen. Niet zo echter de koetsier. Zijn zuidelijke rapheid en welbespraaktheid kwamen dade lijk in actie bij het zien van een handvol pas sagiers in spee. Hij liet zijn gehele vocabulai re op ons los en bleef, hoewel wij hem steeds verzekerden dat wij van plan waren te wande len, naast ons rijden en ons met sierlijke ge baren uitnodigen toch vooral in te stappen. De tocht in de hete zon was vermoeiend, het aanhoren en weerspreken van de aapjes koetsier niet minder en de weg veel lan ger dan wij dachten en dus stapten wij ten slotte maar in, hetgeen hij met een vanzelf sprekendheid aanvaardde omdat hij vanaf het begin wel had geweten dat het zo zou gaan. Het voze bezit „Pompeï", schrijft Goethe in zijn „Italiaan se Reis" doet iedereen verbaasd staan door zijn engheid en kleinheid: smalle straten, kleine huizen zonder vensters", en wat verder op zegt hij, dat wat hij ziet „wijst op een zin voor kunst van een geheel volk, waarvoor tegenwoordig (1787) de grootste bewon deraar begrip noch gevoel heeft en waaraan hij ook geen behoefte heeft". Het uitzicht echter bekoorde Goethe bovenmate. Ook op mij maakte deze stille stad. die 1900 jaar bedolven is geweest, een won derlijke, half onaangename indruk. Men kan niet nalaten steeds te trachten te recon strueren en bij voortduring nieuwsgierig en verwonderd te zijn. Verwonderd over alle mooie dingen waaraan mensen hadden ge werkt en die zij zich hadden verworven: zij hadden het bezit er van op prijs gesteld, ge streefd naar nog meer bezit, en velen van hen werden gevonden met kostbaarheden tus- s'en de vingers geklemd. Gouden haarspangen, armbanden en ringen met juwelen en gouden munten Deze voorwerpen bezitten nog de schoon heid en waarde van eeuwen geleden, maar van de bezitters is niet meer gebleven dan wat beenderen en een afdruk in de bij het blootbrengen snel hardgeworden lava-as. Het naakt Men vond het overschot van een jonge en zeer zeker schone vrouw. Zij had het fijne linnen gewaad over het hoofd geslagen om dit te beschermen tegen as en lapilla (kleine vulkanische steentjes). „Zij had", zo leert ons de beschrijving „daardoor het schoon gevormde bovenlichaam, de jeugdige boe zem, de fraaie armen, benen en voeten ont bloot: de as heeft de tere vormen tot op de huidige dag bewaard". Het beschrijven van alle schone kunst werken laat ik graag over aan meer compe tente lieden: de fresco's, mozaïeken en beeld houwwerken, de grote bronzen beelden. Mij boeide hoofdzakelijk de dag van gisteren, die nog aan de muren kleeft. Een spijskaart in mozaïek, een aanduiding voor een her berghet brood, de noten, de vijgen en de tarwe: de oven, het eetgerei. De aan de straat gelegen gaarkeuken waar men warme en koude dranken en spijzen verkocht: in een luchtdicht gesloten ketel bevond zich, toen de stad werd bloodgelegd, een nog niet ge heel opgedroogde vloeistof uit het jaar 79. In de muren zijn meisjesnamen gekrast, die er op wijzen dat de gewone geneugten ook daar niet ontbraken. Het vaatwerk staat er nog en het geld waarmee de laatste klant betaald moet hebben, ligt nog op tafel. Geplaveide straten met bekraste kolommen. men vervloekt zelfs de goden in het open baar: „Ik zal Venus de ribben met knuppels kapotslaan en de godin de lendenen lam ge selen Muren beklad Er is overigens niet veel veranderd, ook toen kraste men op muren: de muren van de basiliek, het forum van Pompeï. theater en amfitheater. Dat gaf de overkalkers veel werk, maar dat zij zelf niet zo veel beter waren, bewijst het volgende opschrift: „So- sius heeft geschreven, Onesius de steen weer wit gekalkt". Men schreef schimp scheuten, groeten, verliefde zuchten, maar ook rechtuit beledigingen neer: de muur was geduldig. „Samius wenst Cornelius toe, dat hij zich moge ophangen". Ernaast een vro lijk: „Hartelijk gegroet, wij zijn vol als wijn zakken"een vervloeking aan het adres van een wijnverkoper: dat ge aan uw streken ten gronde moogt gaan. gij verkoopt ons drank zo slap als water en drinkt zelf de zuivere wijn". En de liefde betreffende: „Wie minnenden tracht te scheiden, kan wel trach ten de wind tegen te houden". Iemand die zich ver van de geliefde ophoudt, verzucht: „Victoria wees gegroet, waar je je ook moogt bevinden, wees gelukkig". Maar ook in de liefde is niet alles koek en ei. Een trotse schone laat haar aanbidder een blauwtje lopen: „Mijn waarde Tertius, gij zijt mij te lelijk" en Levia meldt Alexan der: „Aan uw welzijn is mij niet veel gele gen, gaat gij ten gronde, zo verheugt mij dit nog". En het wordt nog lelijker: „Lucilla ver dient met haar lichaam klinkende munt". Ja, Wasserijen, wijnhuizen, bakkerijen en borde'en. 'microfined' 'ASPRO' Dal betekent: 30x fijner samengesteld daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nög sneller herstel Hoofdpiin, verkoudheid, griep... 2 'ASPRO'® ■enU&ntuKeh Luxe De voorwerpen voor dagelijks gebruik wa ren niet zo verschillend van de onze, maar de haarspelden, reukdoosjes, lepeltjes en schaartjes der dames waren kunstig versierd, evenals de dolken, messen en het scheerge rei van de mannen. Men dronk uit zilveren drinkgerei en uit schone bewerkte glazen bokalen. Enige zeer luxueuze huizen hadden reeds glazen vensters en in de huizen der rijken vond men badkamers, gymnastieklo kalen. waterleiding en een soort centrale ver warming. Men vond er opschriften zoals: „Hier woont het geluk", of „Mijn deuren zijn voor dieven gesloten, voor vrienden wijd open" en meestal was bij de ingang in mo zaïek het woord „Salve" gelegd, maar ook soms de waarschuwing „Cave canen" v/acht u voor de hond. In het amfitheater vonden gladiatorenge vechten plaats die door de toeschouwers met hartstochtelijke belangstelling werden ge volgd en zij waren het die met „duimpje op" of „duimpje neer" over leven of dood van een gewonde gladiator beslisten. Zij wonden zich op óver verkiezingen, be streden elkaar, beoefenden spel en muziek, bemindenWasserijen, wijnhuizen, bor delen, bakkerijen met het brood nog in de oven werden blootgelegd. Onmacht En overal vond men de slachtoffers die hadden getracht te vluchten met zoveel mo gelijk van hun kostbaarheden. Het leven van alle dag is hier zo plotseling versteend, dat men zou denken dat het zo weer kan worden opgenomen en verder geleefd. Een van ons zei, peinzend starend naar wat schamele menselijke resten: „maak je er maar niet druk om, ze zouden nu toch al bijna net zo lang dood zijn geweest". Maar het was niet de dood waarover ik mij ver wonderde: het was het hulpeloze verweer in hun houdingen, het bewijs van onmacht en vergankelijkheid. De mens geplaatst tegen over hogere machten. Ach, hoe dikwijls hebben daarna andere mensen tegenover rampen gestaan zonder zich te kunnen reddën. Er verandert eigen lijk zo weinig: lava, oorlog, storm en water. Het mensdom zou er tenslotte aan gewend dienen te raken. CHRISTINE HILSUM. (Nadruk verboden). Korte samenvatting van het besprokene in de raad van donderdag 26 januari j.l. Bovenstaande firma heeft meegedeeld, dat zij afziet van het zakendoen met Kortgene. Spuikom te Kortgene wordt in erfpacht genomen ten behoeve van de aanleg van een speeltuin. Een crediet van 3000.wordt geopend voor de verbouw van een lokaal van o.l.s. te Kats tot gymnastieklokaal. Een crediet van 24.535.wordt ver strekt tot het geheel bouwrijp maken van het bestemmingsplan in Kats. 3 abri's worden geplaatst: 2 bij de sluis en 1 bij de tol. Bouw 20 ratiowoningen te Kortgene vergt 573.496,05. Voor het volledige verslag van deze raads vergadering ieze men het nummer van vol gende week. In de Verenigde Staten maakt de papieren weggooi-japon enorme opgang. Deze kleding is verkrijgbaar in vrolijke heldere kleuren en is verrassend sterk. De prijs is laag, vanaf 1.25. De Scott Paper Company verkocht onlangs meer dan een half miljoen van deze papieren jurkjes, geprepareerd met PAREZ harsen van Cyanamid International. Deze harsen maken ze vochtbestendig, brandvrij en slijtvast. Bij normaal gebruik scheuren deze japonnen ab soluut niet. Ontwerpers voorspellen de papie ren kleding een grote toekomst. Dit weefsel biedt praktisch ongelimiteerde mogelijkheden met kleuren en patronen. Papier maakt bovendien een goede kans bij kleding die maar één maal gedragen wordt, zoals trouwjaponnen en andere gele genheidskleding. TE KOOP: 2 armstoelen en 4 gewone stoelen modern bekleed bij: A. PAAUWE Hoofdstraatl8, Kortgene. van de IJsclub „Ons Genoegen" te Colijnsplaat op donderdag 1 februari in café „Jiiliana". Aanvang 8 uur. TE KOOP: i.z.g.st. Langeviele 2, Kruiningen. KORSETTEN Fa. Wed P. Bouwense en Zoon Hoofdstraat 32, Tel. 417, Kortgene. Dinsdags na 1 uur gesloten. ZONDAGDIENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dok ter Van Arkel, tel. (01107) 3 18 en dokter Klein Wassink, tel. (01199) 304. WATERSTANDEN geldig voer de noordkust van Noord-Beveland Januari/februari hoogwater 28 zaterdag 4.16 4.39 29 zondag 5.00 5.24 30 maandag 5.44 6.09 31 dinsdag 6.25 6.50 1 woensdag 7.04 7.32 2 donderdag 7.47 8.21 3 vrijdag 8.40 9.25 boeksnbon Boekhandel Markusse Wissenkerke voor zondag 29 januari 1967. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. B. C. de Gelder en 2.30 uur ds. R. P. Ytsma. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. R. P. IJtsma en 2.30 uur ds. A. van den Ban. Ned. Herv. Kerk Kats 10.30 uur ds. J. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Van den Bosch en 2.30 uur ds. Willekes. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Alb. van den Ban uit Kamperland en 2.30 uur ds. B. C. de Gelder. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak, voorbe reiding H. Avondmaal en 2.30 uur ds. B: Zoodsma uit Wemel- dinge. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Koolstra uit Kruiningen. Geref. Kerk Kamperland 9.00 uur ds. Van Wouwe van Serooskerke en 5.00 uur ds. Meijer van Meliskerke, bed. H. Avondmaal. Geref. Kerk Geersdijk 10 uur ds. Van Rheenen van Colijnsplaat, bed. H. Avond maal en 2.30 uur ds. Richèl van Heemstede. Geref. Kerk Colijnsplaat 10.30 uur ds. Richèl uit Heem stede en 2.30 uur ds. Van Rheenen. Geref. Gem. Kamperland 10, 2,30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat 10, 2 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10. 2.30 en 6 uur leesdienst. Door de vele blijken van medeleven, ons betoond bij het overlijden van on ze lieve moeder, zuster en oma, mevrouw Catharina Christina van de Linde, (weduwe van P. C. Schippers), is het ons onmogelijk allen persoonlijk te schrijven. Wij hopen dat u langs de ze weg onze oprechte dank wilt aanvaarden. Uit aller naam, C. W. Schippers. Kortgene, januari 1967. Lange Noordstraat 6 MIDDELBURG Telefoon 2443 2ietnen strepen iö.et de V*\\edMzeem de door,^Jduitve cb0£è to heet water Doe mee aan de Vileda- prijsvraag. Kom Uw wedstrijdformulier halen bij Denkt u aan de van het Noord-Bevelands mannenkoor en de Koninklijke muziekvereniging E.M.M. in de Ned. Herv. Kerk hedenavond te Kortgene NYLON WAGENJASJES, nog enkele stuks va 12.50 LAATSTE VILTEN BLAZERS, 19.50 NU va 6.95 VEILIGHEIDSDEKENTJES, normaal 14.95 NU va 8.95 NOG ENKELE POPLIN REGENJASJES, maat 40 en 45 va 14.95 KORTE JONGENSJASJES, op foam, 19.50 NU va 8.45 Langeviele 3, Middelburg. Kinderkleding tot 6 jaar. Mimosept maandverband, tijdelijk 2 stuks extra dus 12 stuks voor 1.10. Skip waspoeder voor au tomaten, geen cadeau's maar gelijk uw voordeel. Grootverpaking 5.90. Drogisterij Krediet. Hoofdstraat, telefoon 463, Kortgene. 't Naaimachinehuis Zig-zag machines o.a. Necchi. Husqvarna, Koh ier. Demonstratie bij u thuis. Vanaf 395. DE KRAMER Telefoon 01100-7330 NU M. D. de Grootstraat 41, Goes.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 2