NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD „HIQ H" caballero A liiiSliiir heeft DE schoenen Renniesi Groenten uit de Sahara Oplossing kruiswoordpuzzel no. 15 No. 3232 Zaterdag 28 januari 1967 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Dinsdag, 31 januari a.s. hoopt onze kroonprinses haar 29ste verjaardag te vieren. Een verjaardag die ditmaal niet staande op een paleisbordes of met een drukke ontvangst kan worden gevierd, maar rustig in de huiselijke kring wordt doorgebracht omdat h.k.h. in april haar baby verwacht. In grote spanning ziet heel Nederland uit naar die voorjaarsdag, waarop de trompetten van de herauten uit het verleden en de nuchter tikkende telex uit het heden de blijde mare zullen verkonden. En dan zullen de traditionele kanonschoten en de moderne radio-omroeper ons vertellen of er een prinsesje of eindelijk na 1851 weer een prinsje is geboren Wij hebben er vrede mee, dat prinses Beatrix haar verjaardag in rust en stilte moet gedenken. De betuigingen van aanhankelijkheid kunnen wachten. Belangrijk is dat de a.s. moeder het goed zal maken. In deze dagen wensen wij haar en haar man het allerbeste toe. LSD in de samenleving II Dat het toenemend gebruik van LSD niet alleen in Amerika maar ook in Euro pa met zorg wordt gadegeslagen, vindt zijn oorzaak vooral daarin, dat zo vele jongeren er gebruik van maken. Het kan niet worden bestreden met verboden en politiemaatregelen, want die kunnen maar al te makkelijk worden ontdoken. Of de thans steeds duidelijker aan de dag tredende mentaliteit, waarbij het abnormale de boventoon voert, waarbij de verborgen driften en eigenschappen van de mens het volle pond krijgen, oorzaak of gevolg is van het gebruik van LSD. is een moeilijk te be antwoorden vraag. Waarschijnlijk ligt de waarheid in het midden. Er is den duidelijk streven, dat ook duide lijk wordt aangemoedigd, om alle remmen los te gooien, om zelfbeheersing en onderdruk king van driften en begeerten te zien als burgerlijk en huichelachtig. Wat onder op de bodem van het ik sluimert, moet naar boven komen, vooral in de kunst, of wat er voor doorgaat. Het leven van iedere dag wordt afgeschil derd als grauw, eenvormig. Plichten en nor men worden afgewezen. Boven dit alles uit komt men door ..high" te zijn. Een zanger zoals Dylan Thomas propageert deze toe stand openlijk in zijn door de tieners zo ge waardeerde songs. Eigen jargon Er is een heel jargon ontstaan, dat de onwetende buitenstaanders niets zegt, de in sider des te meer. Allerlei schijnbaar on schuldige uitdrukkingen slaan rechtstreeks op de toestand waarin men komt hetzij door het gebruik van LSD, hetzij door de „psy- chodelische muziek" het opzwepende rytme van de beat. begeleid door met hoge fre quentie aan- en uitflitsende schijnwerpers, waardoor mensen in een toestand kunnen komen, die de verschijnselen vertoont van vallende ziekte. Wanneer in zulke liedjes wordt gesproken van een trip wordt niet een onschuldig reisje bedoeld maar een LSD-ervaring. De „Travel agent" de reisleider, is de man, die de men sen hieraan kan helpen. Een „bum trip", een mislukte reis, is een experiment, dat slecht is afgelopen. Een „Cap" (pet) is het sym bool voor capsule. Er zijn bepaalde eta blissementen. waarvan de naam de buiten staander niets zegt, maar waarvan de LSD- genieters meteen weten, dat ze hier LSD kun nen krijgen en er hun gelijken vinden. Men kan door het gebruik van LSD ko men in een toestand, waarin men alles in verhoogde intensiteit waarneemt, en als ver dwaasd huppelen en opgetogen door het le ven gaat, maar ook tot een soms uren du rende periode van volkomen in zichzelf op gesloten zijn. onaantastbaar voor de buiten wereld, waarin de geest als het ware acro batische sprongen maakt, waarin alle theo retische en praktische belemmeringen weg vallen, men oplossingen meent te vinden voor tot nu toe onopgeloste problemen. Zo wordt een alle logica overwinnende visie op de meest gecompliceerde situaties verkregen; men „ziet het licht". Van vele moderne kunstuitingen kan men zich afvragen of ze wellicht in zo'n toestand tot stand zijn gekomen en soms wordt dit ook openlijk toegegeven. De kunstenaar heeft méér gezien dan een gewoon mens. Gunstig klimaat Het verslaafd zijn aan verdovende mid delen wordt meestal nog gezien als iets, waarvoor men niet uitkomt. Men geniet het in het verborgene, waartoe de vrees voor ontdekking bijdraagt. Bij LSD is dit veel minder het geval, en niet alleen omdat de ontdekkingsmogelijk heden hier zo veel geringer zijn. In de duidelijke stroming, die de het leven beheersende normen afwijst, die het ongewone en het extreme de voorkeur geeft en als ideaal nastreeft, vol 'verachting voor „het klootjesvolk" en zijn burgerlijke maat staven, is het voor de LSD-genieters gemak- anders dan andere CONSTANTE KWALITEIT-25 STUKS ftJO kelijk meedrijven. De grens tussen het geniale en het belachelijke, c.q. het waanzinnige is soms nauwelijks te onderscheiden, maar men houdt het op het geniale. Een behoorlijke do sis snobisme, waardoor het oude verhaal van de „nieuwe kleren van de keizer" meer dan ooit actueel is, de begeerte om vóór alles „bij" en „in" te zijn, de gezonde want maar al te vaak commerciële belangstel ling voor „de tiener" scheppen het klimaat, waarin het gebruik van LSD wordt gezien als een aangeprezen methode om boven dit alles uit te komen. Teken aan de wand Geestelijke paupers, die hun leeg bestaan op deze wijze willen rechtvaardigen, slimme profiteurs, maar vooral ook vele eenzamen, onevenwichtigen, overgevoeligen, de mensen die nergens bij willen horen en toch in een groep geborgen willen zijn, zij allen zien zich door LSD de deuren geopend. De publieke opinie wordt beïnvloed door mensen, die, vooringenomen tegen het be staande en het normale Cal is ook dit laatste een gevaarlijk begrip) niet vragen naar de oorsprong van deze uitingen, maar hen be groeten als tekenen van een nieuwe tijd, van geniaal individualisme, van een visionaire revolutie. Het verzet hiertegen is latent, want verreweg de meesten voelen er niets voor, publiekelijk aan de schandpaal te worden ge zet als morele herbewapenaars, kuisheids apostelen of hele of halve facisten. En op de achtergrond van dit bedrijf, dat zeer velen blijvend schaden of zelfs totaal vernietigen kan, staan de profiteurs, de zwar te handelaren, de verkopers van dit gif, die ontzaglijke winsten maken. De mensen van de vermaakindustrie, die zelf de „tiener" aan de macht hebben ge holpen, zien geen kans tegen uitwassen zoals het oeuvre van Dylan Thomas op te treden. De tovenaarsleerling heeft wel de formule Brandend maagzuur? helpen direkt! gevonden om het kwaad te ontketenen, maar kan het niet meer bedwingen. LSDdrie magische letters. Ze vormen een teken aan de wand van de welvaartsstaat. (Nadruk verboden). Hoe betrekkelijk de droogte van de Saha- rawoestijn is. leerde men toen men er naar mogelijke oliebronnen zocht. Onder het kurk droge oppervlak blijken twee waterrijke aard lagen te liggen, die volgens een voorlopige schatting 1316 biljoen kubieke meter water bevatten. Deze reservoirs worden constant gevoed vanuit de kusten van Noord-Afrika met een jaarlijkse hoeveelheid water van 4 miljard kubieke meter. De lagen zijn elk 1.000 meter dik, en ontstonden respectievelijk 130 en 20 miljoen jaar geleden. Dat het water niet wegzakt in de grond is hoofdzakelijk te danken aan de plaatse lijke kalk- en mergellagen. De voorraad zou voldoende zijn om in de Sahara een normale land- en tuinbouw te ontwikkelen. Kruiswoordpuzzel no. 16 HORIZONTAAL: 52. deel v.h. hoofd 18. godsdienst 1. boom 54. korting op het gewicht 19. geluidsloos 6. pl. in Spanje 56. beschadiging 21. eenmaal 11. in orde 57. kleurling 22. verdriet 12. schoeisel 59. deel v.d. dag 24. Aziaat 14. titel 60. nekwervel 26. voorzetsel 15. landbouwer 62. muziekinstrument 28. elastische 17. stekelige knop v.e. plant 64. smaak 30. insect 20. ellende 66. opdracht 32. schreeuw 22. vorm 67. deel v.d. bijbel 35. troefkaart 23. karakter 69. genotmiddel 37. vlaktemaat 25. plant 72. bevestiging 43. gerookte haring 27. vr. munt 73. lijdzaam 44. afgesloten stand 29. pl. in Z.-Holland 74. kromming 45. kledingstuk 31. ontkenning 46. schaaldier 32. voertuig VERTICAAL: 47. drank 33. zangnoot 1. brede overloop 49. vernieler 34. zuur 2. maanstand 51. venster 36. inwendig oorgaan 3. levenslucht 53. geogr. aanduiding 38. kosten koper 4. bijb. naam 55. walm 39. welwillende lezer 5. de onbekende 57. toverkunst 40. dierengeluid 6. bevel 58. mond 41. zangnoot 7. pook 61. zin 42. let wel 8. iedere 63. verdedigingsorganisatie 43. titel 9. de dato 65. vogel 44. deel v.e. bloem 10. versieringsmotief 68. voorzetsel 46. maal 13. zangnoot 70. gelukkig nieuwjaar 48. als volgt 15. vaartuig 71. godsdienst 50. geb. in Rusland 16. opdracht 72. pers. vnw. HORIZONTAAL: 1. tientje; 7. trainen; 13. oei; 14. uur; 15. man; 16. vla; 17. t.t.; 18. Ali; 19. m.t.s.; 20. st; 22. esp; 25. gei; 26. blok; 29, troon; 31. tuba; 33. eikel; 35. elk; 36. gagel; 37. I.I.; 38. Dee; 40. brt; 41. s.s.; 42. verfoei; 43 Po; 45. Ier; 46 A.N.P.; 48. om; 50. anker; 52. Inn; 54. tetra; 56. leep; 57. netto; 59. Thea; 60. kol; 61. opa; 63. da; 65. S.E.R.; 66. Ems; 67. a.v.; 68. ijle; 70. eis; 72. pro; 73. s.r.i.; 74. nekslag; 75. pardoes. VERTICAAL: 1. totebel; 2. iet; 3. ei; 4. tule; 5. juist; 6. er; 7. tm; 8. ramen; 9. anti; 10. n.v.; 11. els; 12. nathals; 21. nok; 23. pre; 24. gok;-25. rug; 27. lil; 28. ked; 30. olifant; 31. t.a.t.; 32. bes; 34. lever; 36. grint; 39. eer; 40. Bea; 43. paladijn; 44. one; 45. iep; 47. pet; 48. ore; 49. maanvis; 51. keg; 52. iel; 53. nto; 55. tho; 57. noria; 58. opera; 60. keel; 62. amor; 64. ale; 67. are; 69. e.k.; 71. s.g.; 72. pp; 73. so: Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1967 | | pagina 1