voor goede kolen De heer NI. W. van Arenthals Oudejaarseconomie Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 31 december 1966 no. 3228 COÖPERATIEVE LAND- EN TUINBOUWVERENIGING „NOORD-BEVELAND" G.A. Wij bezorgen iedere vrijdag over geheel Noord-Beveland, wilt u hiermede rekening houden door er voor te zorgen dat uw bestelling zo veel mogelijk reeds des woensdagsavonds in ons bezit is. Bij voorbaat dank voor uw medewerking. DIT ZIJN DE BESTELADRESSEN nam afscheid als dijkgraaf van het waterschap Noord-Beveland NOBECO Met de speciale OK bestelwagen bezorgen wij gaarne aan zeer con currerende prijs HAARDOLIE voor uw oliekachels. Onze automa tische bevoorrading is een groot succes. U bent altijd zeker van de juiste hoeveelheid die op de afleveringsbon slaat afgedrukt. Nobeco - Kamperland, tel. (01107) 339 Nobeco - Korlgene, tel. (01108) 444 Fa. N. Karstanje Zn., Wissenkerke, tel. (01107) 237 W. Balkenende, Kamperland, tel. (01107) 346 A. Kastelein, Geersdijk, Geersdijksevveg 27 A. J. Lamse, Colijnsplaat, Tulpenstraat 29 M. J. Leendertse, Kortgene, tel. (01108) 339 Mevr. Wed. J. van der Moere - Leendertse, Veerweg 141, Kamperland teruggebracht tot één, niet beter werden Schippers met enige woorden deze bijzon- van steeds maar tegen elkaar duwende In een buitengewone openbare vergade ring van de Algemene Vergadering van het Waterschap Noord-Beveland, werd j.l. woensdagmiddag afscheid genomen van de heer M. W. van Arenthals als dijkgraaf, we gens het bereiken van de reglementaire leef tijd. Nadat voor de laatste maal de heer Van Arenthals de bijna voltallige Algemene Ver gadering met een kort welkomstwoord had geopend, legde hij voor het verder verloop van deze middag de leiding in handen van de heer C. J. Schippers, die per 1 januari a.s. de functie als dijkgraaf, tevens voorzitter der algemene vergadering, zal aanvaarden. Allereerst richtte de heer Schippers zich tot mevrouw Van Arenthals, die haar man in staat gesteld heeft zich zo voor het water schap in te zetten. Vervolgens dankte spre ker de heer Van Arenthals voor al hetgeen deze in cle loop der jaren (ruim 46 jaar in diverse functies aan polders verbonden) voor het waterschap heeft gedaan. Hij memoreer de verder het groot aantal functies dat Van Arenthals in het openbare leven heeft be kleed, om bij het waterschap te blijven, o.m. lid van de Uni van Waterschapsbonden en lid van de Zeeuwse Polders en Waterschap pen. Als stoffelijk blijk van waardering bood hij namens de Algemene Vergadering de heer Van Arenthals een fototoestel aan en mevrouw Van Arenthals een boeket bloe men. Namens de hoofdingelanden sprak de heer J. van Halst te Wissenkerke de scheidende dijkgraaf toe. Deze zei o.m. dat het een voorrecht is om 70 jaar te mogen worden. Maar het bereiken van deze leeftijd zet vaak een streep onder diverse activiteiten en functies. Hij gaf de heer Van Arenthals de raad niet te veel naar deze schaduwkanten te zien, daar er toch nog zo veel moois over blijft. Wanneer wij dit maar willen zien, blijft er nog veel vreugde over. Hij dankte de scheidende dijkgraaf voor al hetgeen deze voor het waterschap heeft gedaan. Vaak wa ren wij het niet eens, doch dit heeft nim mer de goede verstandhouding in de weg gestaan. De heer J. J. de Looff, ontvanger-griffier van het waterschap, sprak namens de ad ministratieve dienst woorden van afscheid, maar ook van dank voor de prettige wijze van samenwerking en voor de vrienschap van hem ondervonden. De heer H. J. Swenne, sprekend als hoofd van de technische dienst, schetste de levens loop van de heer Van Arenthals. Het is pret tig werken geweest onder uw leiding en de waterkeringen vragen nu wat minder offers dan voorheen. Tot slot vergeleek hij de heer Van Arenthals met een kapitein, die onder moeilijke omstandigheden de brug van zijn schip is beklommen, doch met vaste hand zijn schip door een zee van moeilijkheden heeft geloodst. Tussen de pijlers van de Oosterscheldbrug door kan men nu reeds in de verte 'het kalme water van de thuis haven onderscheiden. Vervolgens sprak P. J. Bom als wnd. Bur gemeester van Kortgene. Hij zei dat de ban den tussen de gemeente en het waterschap positief opbouwend zijn geweest. De heer Van Arenthals heeft het algemeen belang met niet aflatende interesse gediend. Maar ieder einde is ook een begin. Daarom sprak hij zijn vertrouwen uit in de opvolger van de heer Van Arenthals en zegde namens de gemeente naar vermogen alle steun toe. De heer P. J. Wisse, burgermeester van Wissenkerke, loofde de goede samenwerking. Op diverse terreinen hebben gemeente en waterschappen raakvlakken, zoals recreatie, rioolwaterafvoer e.d. Nu kan men natuurlijk wel met de wet in de hand zeggen zo en zo is de grens van onze medewerking. Punt uit. De tweede manier is om in onderling over leg de zaken tot een voor beide partijen goede oplossing te brengen. De eerste ma nier verafschuwde Van Arenthals, de tweede was zijn levenslijn. Voor deze menselijke ka raktertrek wilde hij de heer Van Arenthals nu in het openbaar dank zeggen. Tot slot wenste hij hem nog vele vruchtbare jaren toe. De heer S. J. van Langeraad sprak na mens de plaatselijke oommissie ruilverkave ling. In een kort woord brecht hij dank voor hetgeen Van Arenthals voor de ruilverkave ling had gedaan. Persoonlijk dankte hij mevrouw Van Arenthals voor de vele kopjes koffie die hij had genoten tijdens de be sprekingen ten huize van Van Arenthals. Ir. A. E. Bruining sprak namens de am bachtsheerlijkheid Cortgene. Volgens hem kon hij de scheidende dijkgraaf niet beter schetsen dan: rustig temidden der woelige baren. Hem had het altijd het meest ge troffen hoe Van Arenthals kans had gezien het heterogene gezelschap tot een college van eenheid te smeden. Als blijk van waar dering bood hij hem en fotoalbum aan. Tot slot sprak namens de kring Noord- Beveland der Z.L.M. en C.B.T.B. de heer S. J. Dees. Ook hij had woorden van lof, niet in het minst voor de wijze waarop de heer Van Arenthals het contact tussen de ingelanden en het waterschap had bevorderd door het instellen van districtsvergaderingen. Dat deze districtsvergaderingen, in eerste instantie gepland op vier per jaar en later bezocht, kan men moeilijk de heer Van Arenthals aanwrijven. Hij hoopte, dat ook diens opvolger dat contact zal blijven vol houden. Nadat de heer Van Arenthals alle sprekers persoonlijk had beantwoord, sloot de heer Steeds groter spanningen. In de vijftiger en de eerste helft van de zestiger jaren hebben wij ons uiterste best gedaan productiviteit en activiteit tot het hoogste niveau op te voeren. Ieder werkte daarbij voor zich en in de pressiegroep waarin hij zich het beste thuis voelde. In zo'n klimaat worden echter de spanningen steeds groter. Er wordt zo'n druk uitgeoe fend op de arbeidskracht, dat deze via da lende productiviteit de werkgevers zoveel mogelijk deed uitwijken naar andere produc tiemiddelen. De welvaart vraagt om grond voor be drijven en huizen en prest de grondprijzen omhoog. De kapitaaldraad in Nederland, werd steeds meer gespannen. De rente steeg tot een voor economische activiteit bijna ondraaglijke hoogte. De prijzen ste gen mee over de volle breedte van het front. De inflatiespiraal heeft een hoogte bereikt als nimmer te voren. Bij vaste wisselkoersen wordt in zo'n situ atie de betalingsbalans terstond naar de on gunstige zijde geduwd. Een groot tekort zal de economische thermometer naar een onbestendige situatie leiden. Tekorten. In tal van economische panorama's is de zonovergoten aanblik vervangen door een beeld van dreigend onweer. De effecten beurs vertoont een droeve aanblik. De spaar rekeningen van ondernemers en particulie ren worden aangesproken. De staatsrekening wordt voortdurend met tekorten bedreigd. dere vergadering. Een groot aantal personen, vertegenwoor digers van evenzovele verenigingen en in stanties stroomden hierop de zaal binnen, om de soheidende dijkgraaf van hun erken telijkheid blijk te geven. Het toerisme reisde naar een dalend inter nationaal bezoek. Het consumptiebeeld vertoont een typisch inflatiebeeld. Bepaalde bevolkingsgroepen verbruikten veel en snel, andere staan voor een steeds groter tekort. De belasting- schroeven zullen alleen maar strakker kun nen worden gesteld. Er is in de maanden van het nu stervende jaar veel gesproken over spanningen. Zij manifesteren zich op sociaal en politiek ter rein. Is dat eigenlijk zo'n wonder wanneer dat politieke strijdtoneel in hoofdzaak ge markeerd wordt door economische bastons? De harmonie van belangen, die uiteindelijk in de hoogste regionen van de overheid aan het volk een evenwichtig beleid moet schen ken is verbroken. Ongezond. Wij hebben ons middels het verdedigen van groepsbelangen in een competitiesfeer laten leiden, die een ongezond klimaat biedt om uit de moeilijkheden te geraken. Pressie groepen, onrijpe televisie- en krantenjouma- listiek geven beelden van almaar tegen el kaar opvliedende belangentegenstellingen. De jeugd wordt opgesteld tegenover de heersende generatie, de provo tegenover de politie, de werkgever tegenover de werkne mer, de kerk tegenover de wereld, de kapita list tegenover de bezitloze en de regering tegenover het volk in onbehagen. In een overbevolkt land op een kwetsbaar punt in de wereld gelegen moet dat beeld krachten tot een onverdraaglijke situatie leiden op maatschappelijk en ook op eoono- misch gebied. Wij zijn dat punt genaderd. De jaarwisseling biedt ons tijd om daarover na te denken. Wij zijn bepaald niet onmach tig de problemen de baas te worden. Wat bieden wij? Wij bezitten in Nederland uitstekende on dernemers, die hier een unieke vestigings plaats vinden in de wereld. Zij zijn bereid hier bedrijven te bouwen en te vergroten, daarbij werk biedend aan duizenden handen. Laten wij ons op oudejaarsavond afvragen wat wij hen te bieden hebben om hun taak te verrichten. Dat aanbod moet iets anders zijn dan steeds zwaardere bedrijfslasten, straffere onteigeningswetten en steeds meer plichten tegenover hun werknemers waar geen rechten tegenover staan. Het uur der bezinning heeft geslagen. Wij bezitten in ons land goede financiers, uitstekende leiders en een goed onderlegd korps ambtenaren. Laten wij ophouden hen te kritiseren en te kleineren maar hen de tijd gunnen onze financiën gezond te maken en richtlijnen te geven voor een goed bestuur. Niet de pressiegroepen kunnen het landsbe lang overzien. Zij zijn te kortzichtig. Het uur der bezinning heeft geslagen. Eenheid Wij wonen in een rijk land met veel vak manschap, dat overal ter wereld met succes kan worden ingezet, mits wij ons presen teren vanuit de eenheid der natie en niet vanuit de sfeer van de concurrentie van al len tegen allen. In de gedachte van de ver dediging van het landsbelang zijn er nog mensen van formaat te vinden, die ons volk willen geven. In het klimaat van de ruzie kunnen en willen zij niet werken. Het uur der bezinning heeft geslagen. Aan het einde van 1966 staat de poort der bezinning, ook op economisoh gebied. In haar muren staat gegrift dat wij ook kunnen leven met een minder luxe auto, dat de wel vaart niet gevloden is zonder dat wij vakan tie houden in het midden-oosten, dat wij ons in E.E.G.-verband niet tezeer moeten storen aan de dikwijls overmatige eisen van de Europese eenheidspartners. Slechts in rust en bezadigd overleg kun nen wij tot het besef komen dat 1966 over 't algemeen een goed jaar was, waarin Ne derland haar welvaart vergrootte. Dat uit de groei van de achter ons liggende jaren ons de gereedschappen toelachen waarmee wij ons bestaan voor 1967 en later kunnen ze ker stellen. Moge ons de bezinning van de oudejaarsavond leren dat de in vertraagde versnelling werkende welvaartsmachine ons bepaald niet naar de ondergang hoeft te leiden. Realiteitszin en vastberadenheid voor de toekomst zijn de beste hoofdstukken uit het boek van de oudejaarseoonomie '66. (Nadruk verboden) drs. Mierlo (van onze economische medewerken) Niet iedereen zal bij het bereiken van de jaargrens op een voorspoedig 1966 kunnen terugzien. Wij kenden bijvoorbeeld weer een aantal werklozen. De slachtoffers van het economisch leven vielen echter niet alleen aan werknemers zijde. Een groot aantal kleine en grote bedrijven heeft zijn activiteit moeten sta ken. Ook ondernemers worden bij tientallen aan de dijk gezet. Het economisch leven aan het einde van deze jaarmoot lijkt op 'n snel draai ende centrifuge, waarbinnen onze levenskracht wordt uitgewrongen. Met een duizelingwekkende dynamiek worden wij rondgetold en ieder die in dit span ningsveld fouten maakt, wordt weggeslingerd. Aan de zelfkant van het maat schappelijk leven mag hij krachten opdoen om daarna opnieuw in de draaikolk te springen. Bij zo'n wereldbeeld moeten wij wel leven tussen hoop en vrees en daarmee is het economisch klimaat op de drempel van twee jaren bepaald.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 3