NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD laar van emoties TOT W t Plonvier heeft DE schoenen 1966. Vertoning van de films van KAMPERLAND en KATS Oplossing kruiswoordpuzzel no. 11 No. 3228 Zaterdag 31 december 1966 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 2.00 per hall jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 1 2 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Van ,Zo is hettot nacht van Schmelzer' In het afgelopen jaar is definitief afgerekend met de legende dat de Nederlan ders een nuchter volk vormen. Zelden 'in onze geschiedenis is er sprake geweest van zulke collectieve emoties als we in dit jaar bij verschillende gelegenheden hebben meegemaakt. Voor historici zal het jaar 1966 later een bijzonder interessante bron van studie vormen, waarbij zij afstand kunnen nemen van al datgene, waarbij een groot deel van ons volk dit jaar zeer nauw en emotioneel was betrokken. Het huwelijk, de provo's, de „dolle dinsdag" in Amsterdam, de politieke verwikkelingen, de klap van Baas, het is slechts een greep uit een hele reeks schokkende feiten die ons kleine landje op al zijn vaste zuilen deed schudden. Amsterdam een „lastige stad" Het huwelijk van Beatrix met Claus von Amsberg vormde de eerste maanden van dit jaar het gesprek van de dag. De waarschu wingen en protesten tegen het feit, dat het huwelijk in Amsterdam zou worden geslo ten, waren niet van de lucht. Het televisie programma Zo is hetwakkerde de emoties nog eens extra aan en de samenstel lers raakten met hun eigen Vara in conflict, waarna het programma verdiween. Tot vreugde van velen, maar blijkbaar ook tot ongenoegen van velen, want een kijkerson- derzoek leverde een positieve waardering op en tot algemene verrassing kozen de le zers van het zo tegen de zuilen gekante „Te- levizier" dit programma uit als „het beste programma van het jaar". Het protest waartoe het huwelijk in de hoofdstad voor sommigen aanleiding gaf, ging in letterlijke zin in rook op. Het bui tenland toonde ziah verbaasd over de toe standen in Amsterdam op de 10e maart. Vrijwel de gehele buitenlandse pers publi ceerde de foto's, waarop men rondom en achter de koetsen van de koninklijke stoet de wolken van de rookbommen omhoog kon zien stijgen. 14de juni Kort na het huwelijk kwam het in de hoofdstad tot tal van incidenten tussen pro vo's en politie, die niet alleen de langharige jongeren maar dra ook de politie en burge meester Van Hall in opspraak brachten. De ongeregeldheden in Amsterdam leid den in juni naar een verbijsterende climax, toen de bouwvakkers, die ontevreden wa ren over het feit dat er 2 procent van hun vakantiegeld door de bonden werd ingehou den, in opstand kwamen, waarbij later de provo's en allerlei ongure elementen zich aansloten. De 14de juni is een zwarte dag geworden in de geschiedenis van onze hoofdstad. De nasleep van deze „révolte" riep weer nieuwe emoties op. Minister Smallenibroek ontslaeg hoofdcommissaris v.d. Molen, maar handhaafde burgemeester Van Hall. De dis cussies kregen een politiek karakter. Het lachertje van het jaar „Smallenbroeks si- garendoosje. Dezelfde minister, die later doorreed na een nachtelijke aanrijding en op Prinsjesdag werd veroordeeld, nadat hij kort te voren ontslag had genomen. Koekoeks-clan. Ondertussen hadden de staten- en ge meenteraadsverkiezingen een steen gegooid in de rustige vijver van ons politieke stelsel De grote partijen leden aanzienlijke verlie zen en de grote winnaar werd boer Koekoek. Deze nederlaag stimuleerde de grote par tijen tot een konsekwent zelfonderzoek. Slaperig politiek Nederland werd wakker. En juist toen men een strategie aan het zoeken was om de opmars van de Boeren partij een halt toe te roepen, sloeg in de koffiekamer van de Eerste Kamer ir. Baas (V.V.D.) toe. Hij plaatste een rechtse directe op het oog van beroepssenator Adams, die zich in de oorlogsjaren niet bepaald als een góed vaderlander had gedragen. De gehele Boe renpartij kwam in opspraak. Er splitste zich een Noodraad af en de populariteit van de alsmaar processen voerende Koekoek daal de tegen het einde van het jaar bijna tot het nulpunt. Nacht van Schmelzer. De economische toestand van ons land werd er niet beter op. Verschillende be drijfssluitingen mankeerden deze situatie. Bij de beraadslagingen over de begroting zou het geducht spannen. De „nacht van Schmelzer" brak aan. De katholieke fractie leider diende een motie in, die het cabinet Cals ten val bracht. Nu brak de storm pas goed los. Vooraan staande K.V.P.'ers bedankten of kwamen te gen de partijleiding in opstand. Alles wat in de katholieke kring „links" denkt kwam in verzet en hierdoor stegen de papieren van de P.v.d.A., die een buitengewoon con gres organiseerde. Een slepende caibinets- formatie volgde, tijdens welke de heer Schmelzer een politieke knieval maakte en tenslotte de bekwame ex-minister van finan ciën prof. Zijlstra als premier van een over gangskabinet naar voren 'kwam. Mgr. Bekkers. Dramatisch in geheel andere zin was de dood van mgr. Bekkers, bisschop van Den Bosch en het troetelkind van oecumenisch Nederland. Hoe groot de waardering voor deze prelaat was bleek uit het feit, dat mil joenen televisiekijkers getuige waren van de requiem-mis, die ter gelegenheid van de uit vaart van mgr. Bekkers in de St. Jan werd opgedragen. Hulpbisschop Bluyssen, die tijdens deze dienst een ontroerende homilie uitsprak, werd later tot opvolger van mgr. Bekkers benoemd. Dit tot vreugde van tienduizen den geloofsgenoten, die hopen dat de jonge 'bisschop leiding zal kunnen geven aan zijn dit jaar zeer roerig katholiek volkje, waar de nieuwe denkbeelden tot scherp verdeelde reacties aanleiding gaven. Nieuwe denkbeelden manifesteren zich vooral op het gebied der seksualiteit. Deze ontwikkeling bleek onder meer uit een wets ontwerp, dat de verkoop van anti-concepti- onele middelen ook voor minderjarigen mo gelijk maakt terwijl plannen ten aanzien van de seksuele voorlichting voor jeugdigen vastere vormen kregen. Ook in dit opzicht was er dus in 1966 sprake van een door braak. Elspeet, Twee belangrijke nota's, betreffende de ruimtelijke ordening en onteigening van grond bereikten dit jaar de Kamer. Zij zijn voor de toekomst van ons land van groot be lang. In het zelfde licht moet men steeds de uitgebreide discussies zien omtrent geboor teregeling, waarover hier te lande steeds vrijer wordt gesproken. Emoties waren in 't geding op de Veluwe, waar sommige kinderen van hun ouders niet tegen polio mochten wordenz ingeënt om godsdienstige redenen. De affaire Elspeet stond wekenlang op de voorpagina's van de kranten. Frontpaginanieuws werd ook het gerucht makende conflict tussen de huisartsen en de ziekenfondsen. De huisartsen eisten een ho norariumverhoging van 100 procent, hetgeen de ziekenfondsen zeker zo'n 75 procent te ver ging. De discussies over dit onderwerp kenmerkten zich hierdoor, dat beide par tijen haJstarrig aan hun eens ingenomen standpunt vasthielden, al was de eenheid in de gelederen van de ziekenfondsen groter dan die in huisartsenkringen. Bankiershuis viel. De omroepwet is nog steeds niet in het Staatsblad verschenen. Wel deed de T.R.O.S. zijn entree in ons „open" bestel, maar we gens geldtekort kwam deze newcomer nog niet tot grote daden. Dit geldtekort hing samen met de val van het bankiershuis Texeira de Mattos, die heed wat gemoede ren in beweging bracht. Dat deed ook het drama van de Vasoomij in Heerlen trou wens. Op het vlak van lonen en prijzen viel er dit jaar ook heel wat te beleven. Er werd een fel kamerdebat aan gewijd en een tij delijke loonstop afgekondigd, die kort daar na weer werd opgeheven. Dank zij een verscherpt prijsbeleid van minister Den Uyl stegen de kosten van levensonderhoud sinds mei nauwelijks of niet meer. Op het prijzenfront speelde zich ook een benzine oorlog af, zeer ten gerieve van de consu ment, en tegen het einde van dit jaar ont wikkelde zich een melkoorlog, toen grote warenhuizen goedkope melk op de markt brachten. Het lijkt nauwelijks voor twijfel vatbaar, dat de warenhuizen en grootwinkel bedrijven de kleine zelfstandigen langza merhand in de hoek drijven waar de komen de jaren harde klappen zullen vallen. Het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de middenstand, dat dit jaar werd ingesteld, voldoet dan ook wel aan een actueele be hoefte.Ook een aantal grote bedrijven moest echter de deuren sluiten of een groot aantal werknemers ontslaan. Al met al kan men stellen, dat naarmate verschillende bevolkingsgroepen meer en meer bedreigd worden in hun strijd om het bestaan, de tendens tot radicalisering toe neemt. Dat is het afgelopen .jaar in Neder land duidelijk bewezen. (Nadruk verboden) rsWINTERSf als hetg: vriestI Hobt U Qiin C.V., ol gaat U onkalo dagen *UI huil da» winter? Ldob dit 's-avonds of vófir U weggaat 'De hoofdkraan dicht... Ml Daarna alia kranon w De in het kader van de landelijke filmactie van de Nederlandse Blindenbond opgeno men plaatselijke films zuilJen worden ver toond: KATS: maandag 2 januari 1967; KAMPERLAND: vrijdag 6 januari 1967. Zoals voor de opname reeds werd mede gedeeld heeft de film niet de pretentie een kunstzinnige documentaire over de plaats te zijn, dodh dient meer als een gezellig, levend familie-album gezien te worden. Het zal ongetwijfeld een interessante bele venis worden een rolprent te aanschouwen met de inwoners als hoofdrolspelers. Koddi ge momenten zullen dan ook zeker niet ont breken b.v. hoe „ome Willem" en „tante Mien" zich gedragen als zij zich plotseling filmsterren voelen. De Ned. Blindenbond, die dit soort films laat vervaardigen, is een organisatie van blinden van alle gezindten welke geen geld inzamelingen houdt, omdat een beroep op de liefdadigheid tegen zijn principes in druist. De bond heeft met zijn filmaotie voor om belangstelling voor zijn werk te wekken door bij de voorstellingen hier even de aan dacht op te vestigen. Al met al een bijzonder aardig initiatief, waarbij niet vergeten mag worden te wijzen op de historische waarde van de films in latere jaren. Kruiswoordpuzzel no. 12 HORIZONTAAL: 1. Vogel 4. Voor 7. het boven de grond gebouwde 13. Ned. onderwijzers vereniging 14. plaats in Egypte 16. eiland in de West 17. kledingstuk 19. oorzaak 21. vogel 22. jongensnaam 23. rein 25. bazige vrouw 26. U edele (afk.) 28. ontvangt 30. meervoud 32. ter gedachtenis 33. ijskoud 36. Leger des Heils 37. huidopening 39. vochtopnemend soort weefsel 40. meisjesnaam 42. zoals de akten getuigen 43. naschrift 45 soort stof 46. persbureau 48. opera 50. bestaat 51. kledingstuk 52. bijwoord 54. titel 55. costuum 57. omslag 60. meisjesnaam 62. familie 64. Gedeputeerde Staten (aflc) 65. Amerikaans radiostation 67. matroos (Eng) 69. Ind. handweefwerk 71. vogel 73. koffierat 74. familielid 75. uitstekend 76. bouwland 77. jongensnaam VERTICAAL: 1. grootte 2. straf 3. in verband met 4. olierijke noot 5. ruim 6. jongensnaam 8. godheid 9. de oudere 10. muziekinstrument 11. Friese jongensnaam 12. land in Azië 15. 'hoefdier 18. eenheid van góluidintensiteit 20. oorlogswinst 24. vreemde munt 25. groep 27. R.K. geestelijke 29. radskrans 30. ten honderd 31. zoon van Priamus 33. Amerikaans soldaat 34. voorzaal van een Romeinse woning 35. oorveeg 36. vliegen op geluidsseinen 38. vorstin (Ind.) 40. Aziaat 41. plaats in Gelderland 44. paardedekkleed 47. oude maat 49 voorvoegsel 53. stoepje 55. ranonkelachtige plant 56. Koninklijk Besluit (afk) 58. trompetvogel 59. handvat 60. telwoord 61. ongeveer 62. water in Zeeland 63. uitroep 66. meisjesnaam 67. vreemde munt 68. ter plaatse 70. witte vlek op hoofd 72. dubbelklank HORIZONTAAL: 1. enerlei; 7. arabesk; 13. pes; 14. algebra; 16. sla; 17. islam; 19. nee; 20, sisal; 22. dd; 23. loket; 25. se; 26. oke; 28. bob; 29. lip; 31. neo; 33. or; 34. cokes; 35. ria; 37. te; 38. godin; 40. voldaan; 42. eet; 44. dol; 45. asperge; 48. gewag; 50. ld; 51. rue; 52. kader; 54. ge; 55. bek; 57. ina; 59. pus; 60. sen; 61. os; 63. torst; 65. nt; 66. ratio; 69. rit; 70. drang; 72. tat; 73. meteoor; 76. mee; 77. alabama; 78. klappen. VERTICAAL: 1. epiloog; 2. nes; 3. eelde; 4. lam; 5. el; 6. ignobel; 7. abeel; 8. rr; 9. aas; 10. essen; 11. sla; 12. 'kalkoen; 15. eek; 18. ad; 21. is; 23. lok; 24. tirol; 27. kroesde; 28. bon; 30. pil; 32. etalage; 34. citer; 36. adder; 39. dep; 41. aow; 43. agent; 45. alberta; 46. rui; 47. kapstok; 48. ges; 49. genegen; 53. dut; 56. kotta; 58. aorta; 60. stamp; 62. si; 64. rie; 65. nr; 67. aal; 68. oma; 70. dra; 71. nee; 74. em; 75. ol. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1