NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD In de reparatie! |1 Plonvier heeft DE schoenen mm, Renniesl Tarieven Haringvliet- en Oosterscheldebrng auto goed de winter door! I 6 I 11 ï8 I 31 I" I I 1" - Oplossing kruiswoordpuzzel no. 9 No. 3226 Zaterdag 10 december 1966 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs I 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 10 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Vóór 1 januari 1967 Na 1 januari 1967 Ooster- Haring- Ooster- Haring- Categorie scheldebrug vlietbrug scheldebrug vlietbrug Personenauto onregelmatige gebruiker ƒ2.50 2.50 ƒ3.- 2.50 regelmatige gebruiker 2.50 2.50 2.50 2.50 Lichte vrachtauto onregelmatige gebruiker ƒ4.50 f 3.50 ƒ4.50 ƒ3.- regelmatige gebruiker 4.50 3.50 3.75 ƒ3.- Zware vrachtauto onregelmatige gebruiker ƒ6.— ƒ5.- ƒ6.- ƒ3.- regelmatige gebruiker ƒ6.- ƒ5.- /5.- ƒ3.- het starten eveneens een grote rol. Bij lage buitentemperaturen zullen alleen de vluch- tigste bestanddelen in dampvorm overgaan. Redenen waarom de oliemaatschappijen 's winters aan de brandstof voor auto's fracties benzine toevoegen met een zeer hoge vluch tigheid. Hierdoor wordt bereikt dat het gas/ luchtmengsel bij de eerste vonik van de bou gie al ontbrandt, zelfs bij extreem lage tem peraturen. Deze zogenaamde winterbenzine bevat bovendien een dope die ijsvorming in de carburateur voorkomt. De benzine maatschappijen beschouwen deze toevoeging als een service, die zij niet aan de automo bilist doorberekenen. Veiligheid. Van geheel andere aard maar niet minder belangrijk is de aandacht die de automobilist zal dienen te schenken aan de deugdelijk heid van banden en remmen een deugde lijkheid die bij natte wegen, sneeuw of ijzel van doorslaggevende betekenis zou kunnen zijn. Maar ook kleine onderdelen als bijvoor beeld de ruitenwissers zullen bij zware re genval geen verstek mogen laten gaan. Carosserie. Tot de problemen waarmee de automobi list 's winters eveneens in versterkte mate te kampen heeft, behoort de roestvorming. De pekel die er enerzijds voor zorgt dat de glad de wegen weer berijdbaar worden, is ander zijds de ergste vijand van alles wat er van metaal aan een auto te vinden is. Er zijn uitmuntende preparaten die het onderstel van de auto tegen de funeste uitwerking van het pekelwater beschermen. Ook de ohroom- delen behoeven in het najaar extra aandacht; de in de handel zijnde spuitbussen zijn bij zonder handig in het gebruik. Koeling. Tenslotte nog iets over koeling. Bij lucht- gekoelde motoren is het niet nodig maatre gelen te treffen, en het vloeistofpeil bij mo toren met een gesloten koelsysteem is een voudig te controleren. Anders is het met watergekoelde motoren, waarvoor antivries op etheyleen-glycol basis het geëigende mid del is. Vóór het toevoegen van het antivries De winter staat voor de deur en dat be tekent voor de automobilist dat een zorge lijke tijd aanbreekt wanneer hij zijn auto niet op de barre omstandigheden voorbe reidt. De overgang van het milde naar het koude klimaat heeft namelijk konsekwenties voor de auto in zijn totaliteit en voor vrijwel al zijn onderdelen. Vallende bladeren, och tendmist en daling van temperatuur zijn tekenen waaraan de automobilist niet zorge loos voorbij kan gaan. Starten. De eerste onaangename eivaringen met de slechtere weersomstandigheden zijn over 't algemeen startmoeilijkheden 's morgens. Vodhtaanslag op de ontstekingsonderdelen is hier vaak schuldig aan. Het tijdrovende drogen van de desbetreffende onderdelen is door de moderne wetenschap achterhaald. Middelen die sterk waterafstotend zijn en bovendien een hoge isolatieweerstand bezit ten, kunnen als voorzorgsmiddel worden ge bruikt om de bobine, de verdeelkap, de bou giekabels en de bougies, alsmede de verbin dingen tussen deze delen te vrijwaren tegen de funeste uitwerking van vocht. Ook een lage buitentemperatuur is een factor die tot startmoeilijkheden kan leiden. De capaciteit van een accu daalt aanmer kelijk bij koude, terwijl door de startmotor juist onder deze omstandigheden een grote prestatie van de accu wordt verlangd. Een dunnere olie, waardoor de motor wat gemak kelijker ronddraait, brengt hierin al verbete ring, terwijl bij gebruik van de moderne multigrade-olieën tevens een perfecte sme ring onder alle klimatologische omstandig heden en bedrijfstemperaturen blijft gewaar borgd. Toch is een in goede staat verkerende accu absoluut noodzakelijk, omdat anders het gevaar niet denkbeeldig is, dat onvol doende spanning zou overblijven voor de 'bobine om een krachtige vonk te produce ren. Dat tevens de bougies in prima staat dienen te zijn, mag zonder meer als een eerste vereiste worden gesteld. Brandstof. De vluchtigheid van de benzine speelt bij Met zo'n service komt u zeker de winter door! aan het koelwater kan het aanbeveling ver dienen de waterslangen e.d. nog eens op dichtheid te controleren. Resumerende kan worden gesteld, dat het uiterlijk van de auto met enige voorzorgs maatregelen op peil kan worden gehouden gedurendë het natte en koude jaargetijde, dat de veiligheid ten zeerste gediend is met een controle van remmen en banden, en dat om startmoeilijkheden te voorkomen het ont stekingssysteem in goede staat dient te ver keren. Lichtelijk beschadigd ergens van binnen werd ik op een warme dag het ziekenhuis binnengebrachtEen zustertje met een paar olijke ogen in gezellig ponny-hoofd was de eerste, die zich over me heen boog. Na het gebruikelijke kruisverhoor van de dokter hielp ze me uit de overtollige kledingstukken om me tenslotte te hullen in een soort hemd van klein, wijd formaat, teneinde me toch het idee te geven, dat ik een pyjamajasje aan had. Ik voelde me koud en moe en slaperig. Aan mijn conversatie met een kordaat hel pende fee in verpleegstersuniform moet dit merkbaar zijn geweest. Samen met een (wat mij bijbleef als een stoere) dame in het wit, bracht de „gamin" me tenslotte door een doolhof van gangen en verdiepingen naar de kamer die mij en een wisselende compagnon-in-de-nood de eerstvolgende zes weken woon-, slaap- en ontvangruimte zou bieden. Wie is wie Wat mij van die eerste ziekenhuis uren het meest is bijgebleven? Wel, de schier einde loze stroom van witgekapte feeën, die mij d'een na d'ander als een hooggeëerde gast kwamen begroeten, leder probeerde me handschuddend haar voornaam in te pren ten. Ik probeerde uiteraard niet alleen de na men te onthouden, maar ook welke gezich ten er bij hoorden, maar ik voelde me weldra als een medisch student tijdens zijn eerste college, waarin de prof hem overspoelt met een golf van moeilijke latijnse begrippen. Brandend maagzuur? helpen direkt! ^ffl Hoe zou ik ooit Joop van Mieke en Janet van Mariette, Nel van Diny, Rina, Anneke of Hanneke leren onderscheiden? En hoeveel Ko's en Kobi's telde deze afdeling wel, lag ik me weldra koortsig af te vragen. Behalve deze overrompelende maar sym pathieke kennismakingsceremonie herinner ik me van deze eerste ziekenhuisuren nog, dat ik vreemd genoeg honger had. Aange zien ik ver voor het middaguur in huis ge komen was, mocht ik hopen wat eten te zul len krijgen. Weldra bleek me echter, dat het een ijdele hoop was. Het heeft enige moeite gekost de „be drijfsleiding" tot andere gedachten te bren gen. Ver in de middag werd me een koele portie yoghurt gebracht. Mijn teleurstelling moet tastbaar geweest zijn, maar ik heb de dienstdoende verpleegster niet horen lachen. Trouwens, dat zou ook beneden haar waar digheid zijn geweest. Niet schelden Het voornaamste wat me van m'n overi gens ongewenste „logeerpartij" in het zie kenhuis is bijgebleven is de fijne geest, de prachtige mentaliteit, die er heerst. Een men taliteit die je belette te gaan schelden als je om 4 uur 's morgens werd gewekt voor de thermometer en om 5 uur nogmaals voor de ijskoude wasbeurt. Bij alle waakzame zorgvuldigheid van de verpleegster bleef er altijd ruimte voor wat speelse gezelligheid, zowel tegenover de patiënten als tegenover elkaar. Al leek die gezelligheid tegenover elkaar wel eens op wat toneelspelers als „schmieren" aandui den, altijd bleef het een goedmoedig karak ter dragen, alsof men elkaar doorlopend zijn onderlinge waardering wilde laten blijken. De eerste dagen zijn waarschijnlijk voor de meeste patiënten, de moeilijkste. Hevige koorts, een echt ziek gevoel enz. enz. Het waren echter ook de dagen die me met grote dankbaarheid vervulden, vanwege het gevoei van geborgenheid dat me gegeven werd. Wel honderd keer per nacht ontdekte ik een zuster naast mijn bed. Het gaf me een rust en gevoel van veiligheid, zoals ik me die uit m'n kinderjaren herinner, wanneer ik wakker schrikkend uit een angstdroom vader of moe der over me heen gebogen vond. Op zulke ogenblikken dringt het pas goed tot je door, wat een mooi maar ook moelijk vak het ver- pleegstersberoep eigenlijk is. Verstrooidheid En dan de operatie. Ze hadden me op alle mogelijke manieren bang gemaakt. Voor ver strooide professors die stukken verband in het lichaam vergeten als ze dat dichtnaaien, voor verdovingen waaruit je nooit meer wak ker wordt, voor medische proeven waarbij tientallen studenten samendrommen teneinde nauwkeurig te kunnen bestuderen hoe je binnenste er binnenstebuiten uitziet. En voor teveel weggehaalde onderdelen. Mijn kamergenoten wisten te vertellen van de zelfde chirug die haar linkernier had weg genomen. maar zijn schaar op die plaats had achtergelaten en haar toen opnieuw moest openmaken met zijn zakmes Gelukkig heb ik van de hele operatie wei nig of niets bemerkt. Ik ben zelfs weer ont waakt uit de verdoving. Ik gleed pas weer in een flauwte toen de chirurg zijn vragende hoofd om de hoek van de deur stak en ver baasd informeerde: „Weet u soms waar ik m'n paraplu gelaten heb?" (Nadruk verboden.) Burgelijke stand Wissenkerke Geboren: 22 november, Emma Helene Christine Wiersma, dochter van R. Wiersma en A. Bloos. 23 november, Gilles Cornelis Versluis, zoon van G. C. Versluis en P. S. van Gilst. Ondertrouwd: 17 november, Dees, Leen- dert Martinus, oud 22 jaar en Geertse, Cor nelia Geertruida, oud 20 jaar. Gehuwd, geen. Overleden: 6 november, A. G. M. Mar kusse, 69 jaar, echtgenoot van W. de Looff. 11 november, P. de Looff, 66 jaar, echtge noot van E. M. de Looff. 20 november, J. v. d. Maas, 85 jaar. Kruiswoordpuzzel no. 10 2 3 4 5 7 9 10 12 13 14 15 16 17 19 20 21 22 23 24 25 26 27 29 30 32 33 35 36 37 38 39 40. 42 43 44 4 b 46 47 48 49 50 51 52 54 bb 56 58 HORIZONTAAL: 1. snaak 4. manillahennep 6. vis 8. broeder 9. eenzame woning 11. hondesoort 13. bezittelijk vnw. 14. personificatie v. d. nijd 16. bevel 18. vlinderbloemige plant 20. geneesmiddel 21. begijntje 23. luchtvaartonderneming 25. half 26. vogelschrik 28. peilstift 30. vlug 31. vragend vnw. 32. viskorf 34. Friese jongensnaam 36. hondesoort 37. letterlijst 39. bedrukt katoen 41. verwachting 44. gehoorzaal 45. lidwoord 46. berg in Efraïm 50. vrouwelijke dominee 51. neusknijper 53. soort metaal 55. sprookjesfiguur 56. baan voor balspel 57. bitter vocht 58. roeiboot VERTICAAL: 2. zandheuvel 3. kledingstuk 4. zangstuk 5. mop 7. koortswerend middel 8. eerlijk 9. grondlaag met grondwater 10. met verlof 11. Gode zij lof 12. diktongige hagedis 13. -voorin, eiland in Nederland 15. dun 17. sprookjesfiguur 19. soort aap 20. laatste koning van Juda 22. deel v. e. kast 23. kosten koper 24. vaartuig 25. koosnaampje 27. in het gebied der ongelovigen 29. uitroep 32. keelontsteking 33. N.V. (fr) 34. als ereblijk 35. muziekstuk 36. bieding 38. kortdurende stemming 40. groente 42. vogel 43. kledingstuk 46. resonantie 47. vreemde munt 48. zomerpeil 49. rugkorf 52. hoefdier 54. uitspruitsel HORIZONTAAL: 1. -berg; 3. palet; 8. aria; 11. moeilijk; 13. of; 15. au; 16. Ot; 18. de; 19. Oeral; 20. wat; 22. roten; 23. si; 24. modinette; 27. Ed; 28. t.s.; 30. ut; 31. Ie; 32. on; 34. ui; 36. re; 38. geld; 39. sleur; 40. Waal; 41. st; 42. i.e.; 43. m.t.; 44. e.o.; 46. en; 47. k.k.; 49. Aa; 50. par lement; 55. op; 57. brood; 58. mis; 59. oeros; 60. es; 61. p.e.; 62. dl; 63. na; 65. rotonde; 71. leeik; 72. kolos; 73. loom. VERTICAAL: 1. broos; 2. r.m.; 3. Po; 4. a.e.; 5. liaan; 6. el; 7. tij; 9. r.k.; 10. arend; 11. mulo; 12. kort; 14. feit; 15. aam; 17. toe; 18. Deen; 20. wit; 21. tel; 25. duister; 26. terrine; 29. salet; 32. opank; 33. ego; 35. ven; 37. elk; 43. Mars; 45, olm; 46. Ems; 48. koon; 49. abeel; 50. pop; 51. ader; 52. eivol; 53. node; 54. tel; 56. psalm; 64. i.e.; 66. o.k.; 67. To; 68. n.o.; 69. ds; 70. zo. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1