Krijgt Kamperland een speeltuin? Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 26 november 1966 no. 3224 VERVOLG RAADSVERGADERING KORTGENE RUILVERKAVELINGS- NIEUWS steriliseren wij onze volgende uitspraak: „Er schijnt geen belangrijker doel te zijn in Mid den-Zeeland dan het Zuid-Sloe en recreatie alléén maar op Walcheren". Z.h.s. wordt dan ook besloten ter bevoegder plaatse aan te dringen op meer aandacht voor de reali seerbare plannen van de gemeente Kortgene. Een wijziging van de gewone dienst en een wijziging van de kapitaaldienst voor het dienstjaar 1966 worden z.h.s. vastgesteld. Het getal wekelijkse lesuren vakonderwijs voor 1967 wordt z.h.s. vastgesteld evenals het ibedrag per leerling van het opbaar ge woon lager en het uitgebreid lager onder wijs voor het dienstjaar 1967. Bij de behandeling van de begroting van het vismijnbedrijf attendeert het lid Breure op de waterleveranties aan de visserssche pen. Het gebeurt meermalen dat de kraan niet wordt dichtgedraaid bij het wegvaren en dan urenlang het water in de haven loopt, hetgeen de waterkosten hoog opjaagt. Er staat slechts een kleine ontvangst tegenover. Hij vraagt om enig toezicht, hetgeen de voorzitter hem toezegt te zullen bekijken. Hierna wordt deze begroting z.h.s. goed gekeurd. Bij de indiening van de begroting voor het dienstjaar 1967, die sluit met een post onvoorziene uitgaven van f 23.125.30, hiel den de leden Welleman en Breure een be schouwing. Het lid Welleman sprak: Als we in onze algemene beschouwing een aantal punten, in het belang van onze ge meente en de inwoners bespreken, willen we eerst onze voldoening uitspreken over het feit dat aan het hoofd weer een burge meester staat. Hoewel onder leiding van de waarnemend burgemeester voortreffelijk werk is verricht, is het toch goed dat we weer tot normale verhoudingen zijn terug gekeerd. Verder willen we nog even stilstaan bij de gemeenteraadsverkiezingen, die voor ons on gunstig zijn uitgevallen. Doordat het dorp Kats, dat vanouds in meerderheid P.v.d.A. stemde, nu naar de V.V.D. is omgedraaid, hebben wij een veer moeten laten. Het merkwaardige is dat niet de V.V.D.maar de C.H.U. daarvan heeft geprofiteerd. Door deze uitslag hebben we niet alleen een zetel verloren, maar de inbreng van agrarische werknemerszijde is hierdoor zeer klein geworden in onze raad. Hoe het ook zij, die kiezers, die van de nieuwe samenstelling verwachten dat ze nu op hun wenken bediend zullen worden, zullen bemerken dat dit niet altijd zal gaan. Dat de uitslag ook van invloed is geweest bij de samenstelling van het college van b. en w., lag voor de hand. Uit het feit dat er 6 serieuze kandidaten waren is gebleken dat er veel animo be staat voor het ambt wethouder. Dat alle C.H.U. raadsleden een wethou ders zetel ambieerden is er tevens het 'be wijs van dat de eenheid in de unie ver is te zoeken. Om op het beleid terug te komen willen we eerst aandacht schenken aan de recreatie en wat daarmee in verband staat. Omdat we in een gebied leven, waar door mechanisatie enz. in de landbouw, steeds minder werk is, dient het college er steeds op uit te zijn om voor de eigen inwoners te trachten werkgelegenheid te scheppen. Wil men de leefbaarheid vergroten dan zal er meer werkgelegenheid moeten zijn. Recreatie kan hier op tamelijk grote schaal in voorzien. Als we zien hoeveel werkkrachten er in de gevestigde recreatiegebieden geplaatst zijn in de kampeerterreinen dan kunnen we het betreuren dat in onze gemeente nog geen enkel kampeerterrein in exploitatie is. Als we alle mogelijkheden willen benutten, zul len we dag in dag uit er op uit moeten zijn om het tempo op te voeren. In een meer jarenplan zal een en ander gerealiseerd moe ten worden. We willen in dit verband vra gen hoe het met Contracta is. We zien nog zo weinig en de tijd dringt. Voor we er erg in hebben is het weer seizoen en dan zou er nu toch al met de voorbereidingen begonnen moeten worden wil men op tijd klaar zijn. Als bij alle in ontwikkeling zijnde plannen enkele mensen te werk konden worden ge steld zou dit al een stap in de goede rich ting zijn. Vandaar onze haast. Een andere mogelijkheid tot werkgelegen heid is het aantrekken van kleine industrie. We weten dat er door ondernemers serieus belang bestaat om zich te vestigen op de voormalige veerhaven te Kats. De geruchten gaan dat de provincie meer geporteerd is om dit terrein voor de watersport te bestemmen. We menen dat het van groter belang voor de werkgelegenheid is dat hier industrie komt. We hebben hier al eens op gewezen maar kregen toen van het college te horen dat de provincie niet meewerkt. Men is daar echter als gemeentébestuur niet mee klaar om dat te constateren. Als er een kans is dient men geregeld aan de bel te trekken. Meer werk- Selegenheid betekent dat er minder inwoners agelijks grote reizen moeten maken, meer kans op woningen, meer welvaart en het voorkomt dat het inwonertal steeds kleiner wordt. Het betekent tevens een actieve mid denstand, wat voor de inwoners van groot belang is. Omdat we er van overtuigd zijn dat de toekomst van onze gemeente ten zeerste ge baat is met goede recreatieve voorzieningen en aantrekken van klein-industrie, dringen we er met klem bij het college op aan om niets na te laten wat de ontwikkeling hier van in de weg kan staan. Dat betekent overigens niet dat de aan dacht daar alleen op gevestigd dient te zijn. In de toelichting op de begroting spreekt het college over de noodzaak van betere be strating in de kommen en uibbreiding van de straatverlichting. We zouden willen sugge reren om bij avond, in een regenperiode eens op verkenning uit te gaan. Voor zover nodig zou men dan aan de weet komen dat er op dat gebied nog genoeg te doen is. Goede (bestrating en goede straatverlich ting behoren ook tot het leefklimaat. Men zou ook eens kunnen gaan kijken naar de toestand onderlangs de Kaaidijk te Kort gene en we vragen ons af wie voor het on derhoud daar verantwoordelijk is. Ook zouden we willen weten waarom daar een bord staat met erop geschreven „Ver boden vuil te storten". Als men er op uit is om onze gemeente toonbaar te maken zal hier toch iets moeten veranderen. Vanzelf komen we dan weer terecht op de nog steeds niet gebouwde rioolwaterzuiveringsinstalla tie. In de toelichting zegt het college 'het te betreuren dat nog niet met de bouw begon nen is. We vinden dat dit nogal slap is uit gedrukt. Al jaren worden we hiermee op sleeptouw gehouden, terwijl voor de betref fende bewoners de ondragelijke stank voort duurt. Zonder ophouden hiertegen protesteren is noodzakelijk. Om nog even op het gebied langs het Veerse Meer te komen, we verwachten dat er in de toekomst het fraaie zwembad dege lijk wordt geëxploiteerd. De gang van zaken in het afgelopen seizoen had niets met dege lijkheid te maken. Dat het provisorisch aangelegde zwem badje te Colijnsplaat geen succes is gewor den was te verwachten. Hoewel het gemeen tebestuur naar onze mening heeft gedaan wat het kon is men er niet in geslaagd het aantrekkelijk te maken. Iets dergelijks, maar dan dichter bij het dorp zou succesvoller zijn geweest. Maar waar? Ook met de plannen om tot een speel tuin op Colijnsplaat te komen vlot het niet al te best. Er wordt over geklaagd dat de gemeente hier niet génoeg aandacht aan besteedt. We geloven dat niet. Als er vol doende initiatief uit de burgerij komt, waar men toch in de eerste plaats vanuit moet gaan, dan is er voor het college geen reden om de boot af te houden. Als iedereen van goede wil is moet het toch mogelijk zijn om volgend seizoen met de exploitatie te kunnen beginnen. Als we grote aandacht voor de verkeers veiligheid vragen dan komt het ons voor dat in de bebouwde kommen hoog op gaand struikgewas omlaag gehaald moet worden als het op kruisingen staat. Ook zal er wat gedaan moeten worden aan de Kort- geense molen. Dit wrak vormt bij storm weer een gevaar voor het langskomend ver keer. Als in de toelichting op de begroting aan dacht door het college wordt besteed aan betere parkeergelegenheid dan zouden we voor een beter onderzoek willen pleiten eer men tot plaatsen van borden overgaat. Dan kan misschien voorkomen worden dat deze moeten worden verwijderd na enige tijd, zo als op de Spuidijk te Kortgene in het afge lopen jaar. Tooh is daar een parkeerverbod aan een zijde noodzakelijk. Dat de gewone dienst sluit met een flinke post voor onvoorzien is verheugend, maar we menen, dat door het uitvoeren van en kele noodzakelijke werken, dit bedrag nogal wat lager zou komen te liggen. Nog steeds zijn we er van overtuigd dat er een wacht huisje moet komen bij de bushalte in de buurt van het Tolplein. Zij die nooit op een bus moeten wachten kunnen zich misschien niet voorstellen wat het betekent om een kwartier onbeschut midden in een polder te moeten staan. Snellere verbetering van straten en betere straatverlichting noemden we reeds. Alle maal zaken die aan de gewone dienst knab belen. Daar staat tegenover dat het naar onze mening mogelijk is om de inkomsten op te voeren door het invoeren van een logeerbe- lasting. De betere voorzieningen die in onze ge meente worden getroffen komen ook en vooral ten goede aan de gasten. Het komt ons voor dat al deze voorzieningen op den duur moeilijk voor een kleine gemeente te dragen zijn. Het lijkt ons niet onbillijk dat anderen hieraan mee betalen. Omdat veel, wat met de toekomst van onze gemeente in verband staat, al is besproken bij de behan deling van het streekplan willen we hier niet meer over uit weiden. We willen besluiten met er nogmaals op aan te dringen dat het beleid er op gericht is dat de belangen van alle ingezetenen op dezelfde wijze worden behartigd. Men kan niet alle aandacht alleen aan de grote ob jecten besteden. Iets wat ogenschijnlijk niet van groot belang is kan voor de enkeling van grote betekenis zijn. Dit geldt ook voor leveranties door eigen neringdoenden. Ook in het afgelopen jaar bereikten ons gegronde klachten over ge daan onrecht. Ook het onderhoud van ge meentewoningen dient bij elke huurder ge- li:k te zijn. Voortrekking leidt, terecht, tot ontevredenheid. Hoewel we niet in het beleid van de voor zitter, ten aanzien van raadsvergaderingen, willen treden, we zouden het toch op prijs stellen dat meer gebruik werd gemaakt van rondvraagbriefjes. De vragen kunnen dan beter beantwoord worden en er zou een eind komen aan de minder fraaie vertoning om op het eind van een lange vergadering ge confronteerd te worden met een lange lijst van opgespaarde vragen. Dit doet afbreuk aan de waardigheid van een raadsvergade ring. Tenslotte moet het college er op berekend zijn dat we als raadsleden niet alleen zullen volstaan met een critisohe begeleiding van het werk van b. en w. maar dat we zonodig zelfstandig met initiatieven zullen komen. Het lid Breure sprak: Mijnheer de voorzitter. Met gemengde gevoelens zetten wij ons om een korte algemene beschouwing te hou den bij het aanbieden van de begroting 1967 dezer gemeente. Overigens kwam deze wel laat bij de leden binnen. Het allerergste vin den we wel, dat wij geen vertrouwen in het huidige college van b. en w. kunnen stellen en wel om twee redenen, n.l. Ie. dat ons is gebleken, dat dit college geen rekening wil en zal houden met God en Zijn woord. In de vorige vergadering is nog door de voorzitter gesteld, dat als we recreatieoord willen zijn, wij ook de gelegenheid moeten bieden zich te verpozen, ook op zondag. Ik ken wel plaatsen waar ook aan recreatie wordt gedaan, maar waar 's zondags geen midget-golfbaan nodig is om z.g. een speel tuin rendabel te maken. Ook zelfs de nieu we wethouder was vorig jaar als enig rechts raadslid er vóór dat de café's tot 1 uur zaterdagsnachts geopend zouden mogen zijn, terwijl een linkse wethouder het gepresteerd heeft om, gehoord de uitlatingen in de Raad een jaar lang vol te houden, dat de café's om kwart voor 12 op zaterdag voor dansen gesloten werden. Gezien in hetgeen mis schien de toekomst brengt, zal dit betekenen dat vele jongeren en ook ouderen op voor ons ongewenste dagen en nachten onze ge meente zullen bezoeken en het is nu al reeds bekend dat uit steden als Goes e.d. er velen zijn, die het dorp Kortgene uitkiezen voor nachtverpozing met alle gevolgen van dien Mag ik b. en w. er nog eens aan herinneren, dat ook zij de eed hebben afgelegd, waar bij zij de alwetende God hebben gezworen om het goede voor de gemeente te zoeken en, zoveel als in hun vermogen is, naar Zijn bevelen te handelen. De overheid is dus Gods dienaresse en als zodanig ook de ge meentelijke, dus hebt u zoveel als mogelijk is te werken in het belang van iedere inwoner, maar niet als het strijdig is met Zijn woord en ordinantieën, want ook dan nog handelt men in het (ziels)belang van hen. Het is nog de vraag of het grootste deel van de bevolking het op den duur zal accepteren, gezien hetgeen in het verleden is gebeurd. Gelukkig is ook de middenstand nog in grote meerderheid voor zondagsrust en sluiting, zij het dan op andere gronden dan wij. Eén met al zijn wij voor de toekomst zeer ongerust voor wat de handhaving van de openbare orde en zedelijkheid betreft, gezien wat 's zomers al in Domburg en West Schouwen gebeurt. Ten 2e als de primaire begroting van 1967 voor ons ligt, dan kun nen we niet anders zeggen dan dat dit een kale begroting is voor wat betreft de vaste kosten welke de gemeente heeft te betalen. Iets nieuws of achterstallig onderhoud is er niet in te vinden. Verbetering van straten en trottoirs zijn er niet in begrepen. De straat verlichting (ik heb er al jaren voor gepleit) op Colijnsplaat en Kats is absoluut onvol doende. Een nieuw trottoir in verschillende straten is hard nodig, met name in de West- Havenstraat op Colijnsplaat aan de west zijde (staat al jaren op net program) en in de Hoofdstraat te Kortgene en dan nog ver schillende straateinden op Kats, het zou alles geen luxe zijn. Het is misschien wel goed er even op te wijzen, dat zeer velen vóór de recreatie zijn en dan grif toestemmen dat er parkeergelegenheid daarvoor moet worden gemaakt, maar voorzieningen voor de eigen inwoners gaat o.i. toch voor. Daar 1966 nog een onvoorzien tegoed aangeeft van 12.700 op dit ogenblik, waaruit de betalingen van zo even aangenomen straatverlichting en subsidie voor de Handelsschool al zijn ver werkt, kan wel gezegd worden, dat de open bare werken altijd als een soort sluitpost wordt beschouwd en het batig slot eigenlijk in de reserve komt, waarmede men dan (zie vorige vergadering) wel eens rare sprongen maakt. De post in de begroting 1967 van onvoorzien van 27.6000.is veel te hoog, te meer omdat hier en daar nog wel enkele posten zijn die ook aan de hoge kant zijn geraamd wat de uitgaven betreft en nu de straatbelasting en de reinigingsdienst beide met meer dan 50 is hoger geraamd en ook de secretarie en bouwleges en begraafrech- ten behoorlijk zijn verhoogd, dan had men kunnen verwachten, dat in deze primaire be groting toch ook wel enkele van de vele wenselijke verbeteringen in alle dorpen zou zijn verwerkt. De begeleidende brief is dan ook zo helder als modder, alleen wordt dan nog aangehaald (misschien als schrikeffect) dat uit dat onvoorziene nog de' exploitatie kosten betaald moeten worden van de ambtswoning. In de vorige vergadering meen ik te hebben gemerkt dat b. en w. zich beijverden om te vertellen dat het de ge meente elk jaar maar 2 a 3.000 gulden kostte, toch naar ik meen een bedrag om nu niet extra in deze brief te vermelden, maar komt men aan de passage van het onder houd dan is men nog eens extra voorzichtig, al geeft men toe (gelukkig) dat het wel nodig is. Het punt betreffende de Centrale Dienst moet, naar we hopen, gauw opgelost wor den, daar deze nu zeer veel gela kost. Wij zijn bang dat er met het grote onvoorzien, wat geld achter de hand gehouden wordt voor de volgende zin in bovenbedoelde be geleidingsbrief, welke handelt over de re creatie. Bij velen blijkbaar een troetelkind, maar voor de gemeente het kind van de re kening. Zo gezien mijnheer de voorzitter is het geen wonder dat we pessimistisch ge stemd zijn, omdat de financieel-economische toestand er over het gehele land niet zo best voor staat. Het is wel gemakkelijk een ge meentebegroting op te stellen met verschil lende belastingverhogingen als inkomsten, en dan aan de andere zijde de uitgaven zo beperkt te houden en dan te zeggen dat de financiële toestand van de gemeente goed is, maar toch tot voorzichtigheid aanmanen (al les volgens de brief van b. en w), zo kan men alle kanten uit. Ik wil besluiten met de wens, dat we allen, maar in het bijzonder b. en w. de wijsheid en de krachten gegeven mogen worden te doen, zoals het behoort, omdat het mag zijn tot eer van God en tot wel zijn van alle ingezetenen van de gemeente. Na deze beschouwingen schorste de voor zitter de vergadering en gingen b. en w. in beraad. Na heropening van de vergadering, plm. 15 minuten later, beantwoordde de voorzitter de beschouwingen van Welleman en Breure, die wij hieronder in eigen be woordingen in telegramstijl zullen laten vol gen. Voor Wellemans beschouwing waarde ring voor opstel en inhoud. Voorbereidingen voor kampeerterreinen in volle gang. Aan vraag „Contracta" ligt in Middelburg ter goedkeuring en er wordt hoogstwaarschijn lijk vandaag over beslist. Uitspraak over in dustrialisatie wel wat kras, het moet kunnen. Over speeltuin wordt vandaag bij G.S. ook beslist. Molen inderdaad gevaarlijk, doch er is iets mee aan de hand. Zeer waarschijnlijk overdracht aan andere eigenaar en dan be stemd voor andere doeleinden. Roerend eens met logeerbelasting. Wanneer men geniet, dan meebetalen. Rondvraagbriefjes is een zaak van de raad. Reglement van orde dient dan te worden aangepast. Zelfstandige ini tiatieven worden toegejuicht. Voor Breure's beschouwing waardering en begrip voor diens principe. Nieuwe wer ken worden nooit in een begroting genoemd Opdracht Kats is aan de P.Z-E.M. verstrekt. Openbare werken sluitstuk? Zijn in enige ja ren geklommen van f 4.000.naar 12.000 gulden. Men moet blij zijn met hoge sluit post, dit werkt gemakkelijker. Zin „achter de hand houden" geeft een beetje wrange smaak. Breure kennende, gelooft hij niet dit letterlijk op te moeten nemen. Wij willen niet een andere kant uit dan de raad decre teert. Mevr. Janssen vond de ontvangst van de begroting veel te laat. Kan dat in het ver volg niet wat vroeger? De voorzitter geeft dit toe en zegt dat er ter secretarie gestreefd wordt naar een eenvoudiger systeem. Welleman vindt het niet goed dat Breure nu aanvalt op openbare werken. Hij is zelf laatst wethouder van openbare werken ge weest, en zo gauw hij nu gewoon lid is, valt hij daarop aan. Hij vindt dit niet reëel. Breu re antwoordt dat hij het eerste halfjaar van een begroting nooit iets gebruiken mocht, alleen het vorig jaar kreeg hij iets meer ter beschikking. Welleman heeft enige bedenking tegen het personeelsbeleid gemeentewerklieden. De voorzitter zegt dat er aanstaand voorjaar er zeker één bij zal komen. Ook attendeert het lid Welleman op het onderhoud van de muziektent, die weinig of nooit gebruikt wordt. Is het niet mogelijk een verplaatsbare tent te maken? Van der Maas informeert of en wanneer er aardgas op Noord-Beveland komt. De voorzitter zegt: misschien in 1970, doch men moet erg voorzichtig zijn met de aangegeven tijdschema's. Van der Maas zegt ook dat er op Kats niet meer geluid wordt. Is er soms met de tra ditie gebroken? In het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad heeft 11 sep tember 1965 een oproep gestaan, doch nie mand heeft zich gemeld. Doch ook de klok slaat al enige maanden niet, zegt 'hij. De toestand van de bewaarschool te Kats vindt Van der Maas verre van ideaal. Door dat deze bewaarschool geen kleuterschool is in de zin van de wet, vraagt de voorzitter hierover niet door te willen gaan. Van der Weele oppert nog het inschakelen van een taxi zoals te Kattendijke. Van der Maas vroeg tot slot nog om een paar verkeers- of waarschuwingsborden in de Middenstraat te Kats, wat de voorzitter beloofde te zullen bekijken. Breure wees op het steeds hoger wordende tekort van badhuizen. Vorig jaar 6.000. nu al 7.000.Moet dat zo blijven gaan? De voorzitter antwoordde hem, dat de ge meente in zekere zin haar eigen concurrent is, door het subsidiëren van de aanleg van douches. Maar waar ligt de grens? Op een vraag antwoordde de voorzitter dat het ton nenstelsel nog zeer erg bestaat in de ge meente. Hij vindt deze toestand staatsvijand nummer één. Breure vond de opbrengst van het staan geld van de kermis (een onding) zeer laag. Amper 200.Men kan de kermis dus beter zelf afkappen. Breure informeert verder naar de speel tuin te Colijnsplaat. De voorzitter zegt dat men een ideaal stukje grond op het oog heeft, doch de pachter van deze grond is niet genegen dit af te staan. Breure wilde ook de subsidie aan de ver eniging België - Zeeland afvoeren. Heeft dit nog wel enige betekenis? De voorzitter antwoordt hem dat er nog wel eens enige culturele uitwisseling plaats heeft. Tot slot vraagt Breure hoe het komt dat er voor subsidie 4 muziekcorpsen op de be groting staan, doch in feite er maar drie meer bestaan. De samensteller van de be groting gaf toe, dat dat te laat was uitge komen dat er een fout was gemaakt, doch dat die zeer zeker hersteld zou worden. Mevrouw Janssen kreeg op haar vraag hoe de samenstelling van de jaarwedden van wnd. burgemeester, wethouder en wnd. wethouder samengesteld worden een (hoe wel niet financieel) aanvaardbaar antwoord. Tot slot vroeg mevr. Janssen nog naar het nut van de schoonheidscommissie. De voor zitter antwoordde haar, dat deze commissie nu nog wordt aangehouden omdat deze straks wettelijk verplicht wordt gesteld. Het lid Kramer vertelt dat men de Kreek pad te Kats alleen maar met lieslaarzen aan kan betreden. Deze ligt toch ook in de dorpskom en er wonen mensen. Breure zegt, dat de bouwer van die woning vooruit ge weten heeft aan een dreef te bouwen en dat hij de konsekwenties daarvan moet aan vaarden. Wethouder Bom zegt dat Kramer te indentificeren is met Kreekpad. Bij de rondgang van enige tijd geleden heeft men geconstateerd, dat het gier van de mestput over de straat stroomt. Dit moet eerst wor den opgeheven, waarna de Technische Dienst met een voorstel kan komen. Het lid Klaassen zegt dat die toestand nog steeds voortduurt. Het lid Contant breekt een lans voor de bejaardensociëteit van Colijnsplaat. Deze sociëteit zit danig in financiële moeilijkhe den en krijgt toch maar een subsidie van 100.evenveel dus als Kats, wat veel minder bejaarden heeft. Op alle mogelijke manieren wordt getracht aan geld te komen. Zij zijn zelf veel te 'bescheiden, reden waar om hij voor hen om verhoging van subsidie vraagt. De voorzitter antwoordt hem, dat hem van deze toestand niets bekend is. Wanneer niet om verhoging van subsidie gevraagd wordt, weet men niet beter dan dat men tevreden is. Alleen wanneer zij zelf zulk een verzoek indienen, kan dat in be handeling genomen worden. Het lid Van der Weele vindt de post be grafenisauto op' de begroting aan de hoge kant. Waarom kan er niet één auto voor het gehele eiland zijn? De voorzitter vindt dit idee voortreffelijk maar zegt, dat er momen teel nog steeds twee zijn. Welke moet wor den afgevoerd? Hierna wordt de begroting voor 1967 z.h.s. vastgesteld. Bij de rondvraag zegt het lid Van der Weele dat hij gehoord heeft dat huis en pakhuizen aan de Tulpstraat worden ver laten. De gemeente moet al lange tijd eigen lijk een opslagplaats te Colijnsplaat hebben voor opberging van materiaal e.d. Nu weet men soms niet waar het uithangt. Hij vindt dat hier zich dé oplossing zich voordoet. De voorzitter vindt dit zeker het overwegen waard en Breure zegt: dan de rest weg. Breure zegt dat er in de Oost-Haven straat te Colijnsplaat een terrein is waar al tijd oud ijzer wordt opgeslagen. Kan dat niet geheel worden opgeruimd? Hij vindt het een opslag van afval en ratten. Bij de storm van vorige week is het niet denkbeeldig dat er iets naar beneden komt en wee degene die daar dan juist passeert. Gevaarlijk en on hygiënisch. De voorzitter zegt dat daaraan pas met de nieuwe bouwverordening iets aan te doen is. Het lid Kramer vraagt nogmaals om het wachthuisje aan de Deltaweg geheel af te sluiten. De meeste ruiten zijn nu al weer ka pot. Door het dorp Kats rijden zeer weinig bussen, en zeker niet 's morgens 6.30 en 8.30 uur, wanneer zeker twintig mensen het dorp verlaten om elders te gaan werken. De voor zitter zegt hem een gedegen onderzoek toe. Hierna sluit de voorzitter met een woord van dank de vergadering, wenst allen wel thuis en smakelijk eten (einde 19.15 uur). Dit is een vraag die de inwoners met ja kunnen beantwoorden, alsde hele be volking meewerkt. Er is een voorlopig comité. Er is een „potje" van de babbelaars- en oliebollen- aktie. Er is een toezegging van een bedrag van de z.g. „Zeeuwse Collecte". Er hebben zich een flink aantal Kamper- landers opgegeven als lid. Er zijn jongelui, die beloofd hebben daadwerkelijk steun te verlenen door het maken van toestellen. Er is vergaderd met de Middenstandsver eniging. En nu doet u de rest. Op donderdag 1 december wordt in „Re- nata" een vergadering gehouden, waar een definitief bestuur wordt gekozen en waar iemand komt die alles van de speeltuinen afweet. Een speeltuin is dringend nodig EENDRACHT MAAKT MACHT Wat in andere plaatsen kan, kan toch ook in Kamperland?! Het is reeds enige tijd geleden dat de Plaatselijke Commissie op aeze plaats iets van zich liet horen, doch achter de scher men heeft men beslist niet stil gezeten. De plannen voor 1967 zijn veelomvattend. Een bestek voor het uitvoeren van kavel- inrichtingswerken in de omgeving van Kam perland komt spoedig ter aanbesteding. Het betreft het graven van nieuwe water gangen en kavelsloten, het dempen van be staande te vervallen watergangen en sloten en het verwerken van uitkomende specie in laagten. Voor het voorjaar, de zomer en het najaar 1967 zullen 6 komplexen in bewerking ko men. Het betreft hier de polders Onrust, Jacoba, Heerjans, AnnaFriso, Campens Nieuwland, Rip, Kamperland, Soelekerke en Soiering. Zeer binnenkort zullen alle bij deze wer ken belanghebbende grondgebruikers wor den uitgenodigd om kennis te nemen van de werken die op het eigen bedrijf zullen wor den uitgevoerd. Voor zover mogelijk zal voor de oppervlakten grond die niet bezaaid kun nen worden kompensatiegrond beschikbaar gesteld worden. In totaal zullen in de genoemde omge ving 91 grondgebruikers op de een of an dere wijze gekonfronteerd worden met de uitvoering van werken. Over het algemeen zal de grond die uit te graven watergangen of sloten komt op de kant gezet worden en pas na de oogst ter plaatse gespreid of eventueel afgevoerd wor den naar te dempen sloten of op te vullen laagten. Begrijpelijk zal dit niet altijd gemakkelijk in het 1 bouwplan van de betrokken land bouwer passen. Het is gewenst dat ieder die een oproep krijgt om kennis te komen ne men van de uit te voeren werken op het eigen bedrijf, zijn bouwplan/zaaiplan voor de betrokken percelen kenbaar maakt ter zitting. In bepaalde gevallen, waar de uit voering pas na juli oraugustus ter hand zal worden genomen, kan op de betrokken per celen wel gezaaid worden doch alleen met vroeg het veld ruimende gewassen. Ten overvloede wordt er nog op gewezen dat voor percelen wintertarwe die reeds gezaaid zijn en waar het komende voorjaar door het graven van b.v. een kavelsloot schade aan het te velde staande gewas wordt toege bracht, deze schade volgens de voor dat ge was geldende norm vergoed zal worden. Eerder in deze krant is vermeld dat de Plaatselijke Commissie de beschikking zou krijgen over een eigen Centrum. Zoals u wel ervaren hebt is een gebouwtje verrezen tegenover het polderhuis aan de Juliana- straat in Kortgene. Dit dient dan voor het houden van besprekingen en zittingen in verband met de ruilverkaveling Noord-Be veland. Veelal is iemand van de uitvoeren de diensten aanwezig die voorkomende pro blemen kan behandelen of inlichtingen kan verstrekken. Naast de mogelijkheid van telefonisch contact (nummer 01108 - 4 67) is er iedere donderdagmorgen spreekuur van 9 tot 12 uur.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 3