heropening BANKROVERS! wDampo Toch een bank grote St. Nicolaasactie winkel gesloten vernieuwde zaak P. de Buck geen spreekuur schoonhoudster een schuur nl. voor f 0.55 per fles Succes portefeuilles en interieurs Zakagenda's Boekhandel MARKUSSE De Kamperlandse winkeliersvereniging heeft ook dit jaar weer een op touw gezet. Deze actie wordt gehouden van 21 november tot 3 december, dus 14 dagen. Prachtige prijzen worden door de gezamenlijke winkeliers voor het publiek beschikbaar gesteld. Voor verder nieuws, zie de St. Nicolaasactie- krant, die volgende week wordt verspreid. Het bestuur. „Men komt met een wagen, die men bij de ingang van de bank parkeert, Gemaskerd op marcheren naar de balie, dreigen met pisto len, het personeel hiermee zo intimideren, dat één man ongehinderd de bankbiljetten kan grijpen. Vervolgens snel in de auto springen, wegrijden en kort daarna over stappen in een andere auto om de politie te misleiden. Inbraak en oplichting zijn heel wat moelijker misdrijven dan zo'n bank overval, die feitelijk iedereen kan plegen, die zijn zenuwen op het psychologische mo ment in bedwang heeft". Maar welke beveiligingsmaatregelen kan men nemen om het de bankrovers zo moei lijk mogelijk te maken hun slag te slaan? Verschillende bankdirecteuren waren niet erg royaal met het verstrekken van gegevens hierover. Wat wij wel hoorden is, dat er een werkgroep gevormd is, die onder leiding van Amro-directeur mr. G. Kortenhorst bezig is om veilgheidsmaatregelen te beramen, die het bankwezen in de naaste toekomst beter kunnen beschermen tegen overvallers. In de ze commissie zitten ook vertegenwoordigers van justitie en politie. Per rayon. Een der eerste dagen van deze commissie bestond uit een verzoek aan drie fabrikan ten van alarminstallaties om apparaten te le veren, die de plm. 6.000 Nederlandse bank gebouwen een betere bescherming zullen geven. Elk der fabrikanten zal een bepaald ra yon gaan bedienen. „Alarm 33" neemt de provincie Utrecht en verschillende streken in het westen voor zijn rekening. „Electro nic Protection Service" heeft het zuiden en de rest van het westen toegewezen gekre gen, terwijl de Nederlandse Huis telefoon maatschappij zióh op het noorden en oosten zal toeleggen. De bedoeling is dat er een netwerk van leidingen tussen banken en politiebureaus zal worden aangelegd. Sommige banken heb ben dit nu al, maar het is uiteraard gewenst dat alle banken er de besohikking over krij gen. Welke installatie? Bij de banken ontveinst zich men overi gens niet dat alarminstallaties veel geld kos ten. Dat geldt vooral voor die installaties, waarvan de werking als „stil alarm" kan worden omschreven. Het gaat hier om appa raten, die wanneer ze in werking worden ge bracht, alleen op het politiebureau hoor baar zijn en niet in de bank zelf. Deze in stallaties hebben stellig een groot voordeel. Immers, in vele gevallen durft het perso neel niet op de knop te drukken, omdat men bang is dat de bandieten, wanneer zij de a- larmsirene horen, zullen gaan schieten. Een andere mogelijkheid is het aanbren gen van een filmcamera, die na een druk op de alarmknop begint te draaien. Tenslotte hebben verschillende banken een kogelvrije ruit op de balie laten bevestigen. De kosten van zo'n ruit bedragen ongeveer 10.000. maar het voordeel is dat dan tenminste je personeel een overval overleeft. Nummeren! Overigens menen verschillende politie functionarissen dat de banken zelf ook al het mogelijke moeten doen om dergelijke mis drijven te voorkomen, c.q. de schade zoveel i- HfeBU VERKOUDHEDEN VOOR VADER, MOEDER EN KIND mogelijk te beperken. „Men moet zorgen dat er weinig geld aan de balie is, de kluis ook overdag gesloten houden en tussen het geld aan de balie pak jes bankbiljetten steken, waarvan de num mers zijn genoteerd. Vooral het laatste kan erg belangrijk zijn bij de opsporing. Wij ar resteerden een van de bankrovers, die de overval op de bank in IJsselstein had ge pleegd. (De politie volgde de daders per auto, per boot en per vliegtuig tot in Rot terdam - Red.) Hij had duizenden guldens bij zich maar ontkende dat het geld van de bank was. Hoeveel gemakkelijker was het voor ons geweest, wanneer deze bank en kele nummers had genoteerd." Een zegsman van de Middenstandsbank bevestigde ons dat één der voorzorgsmaat regelen bestaat uit het zichtbaar neerleggen bij de kassier van aantrekkelijke stapeltjes bankpapier waarvan alle nummers genoteerd zijn en dat normaal niet in roulatie komt. Na een overval ligt de lijst met nummers voor het grijpen. „En verdedigen?" „Nee, dat beslist niet. Ons personeel heeft duidelijke insructies dat al dat geld toch geen mensenleven waard is." (Nadruk verboden). Sollicitanten worden op geroepen naar de betrek king van van de kleuterschool te Wissenkerke. Brieven te richten aan de secretaresse, Mevr. De Moor - Veerman Weststraat 5 te Wissen kerke. W. J. KLEIN WASSINK arts te Colijnsplaat ZATERDAG 19 NOVEMBER TE HUUR: te Colijnsplaat. Te bevragen: Ringweg 76. Colijnsplaat. Geen zoeken meer naar drankje of verband. Met een medicijnkastje aan de wand. Vanaf 7.50. Drogisterij Krediet, Hoofdstraat, Kortgene Voor de vele belangstel ling bij ons huwelijk on dervonden, zeggen wij u allen hartelijk dank. W. W. J. Banditt. H. L. Banditt- van Lieren. Geleen, Gerardusstraat 23 14, 15 en 16 november is de Donderdag 17 november, 10 uur Van 14 tot en met 19 november koopt u bij ONS de dagmelk voor dezelfde prijs als de losse melk, Dagmelk, is gepasteuriseerd, dus hoeft u niet te koken. Kunt u zo drinken, geen kooksmaak, geen bietensmaak, geen velletjes, geen overko ken. Zeer gezond en voordelig. KORTGENE. Wissenkerke WELKE VEILIGHEIDSMAATREGELEN TEGEN.... 15 oktober 1965 pleegden enkele gemaskerde mannen, allen met een pistool ge wapend, een overval op de Tilburgse Amro-bank. Enkele minuten later ver trokken zij met een forse buit, groot 900.000.Een maand later maakten rovers een filiaal van dezelfde bank dn de Brabautse gemeente Dongen 17.500.- lichter. In de daarop volgende maanden werden in ons vaderland nog acht bank overvallen gepleegd, die uiteraard veel publiciteit tot gevolg hadden. De totale buit van de bankrovers bedroeg ruim een miljoen en zeshonderd duizend gul den. Hoe kunnen de banken zich wapenen tegen deze toenemende criminaliteit, die trouwens ook de persoonlijke veiligheid van hun personeel in gevaar brengt? Bandietisme nam sterk toe. Het winterseizoen is blijkbaar minder ge schikt om bankovervallen te ensceneren, want het zou tot 15 april duren, alvorens er weer een dergelijk misdrijf in ons land gepleegd zou worden. Op die dag werd de kassier van de Raiffeisenbank in Zaan dam met een pistool bedreigd. Deze bank employé bewaarde desondanks zijn koelbloe digheid en stelde de alarminstallatie in wer king, waarna zijn belager schielijk het ha zenpad koos. Twaalf dagen later poogden enkele mannen de Algemene Bank Neder land te Wageningen een paar ton lichter te maken. Het resultaat van deze poging was dat de heren enkele uren later in verzekerde bewaring werden gesteld Maar daarna 'keerde 'het tij ten gunste van de bankrovers. Op 2 juni werd een geslaag de overval op de Amsterdamse Amro-bank uitgevoerd. Buit: ruim honderd-duizend gul den. Een week later stond het personeel van de Utrechtse bank aan het Smaragd- plein met de handen omhoog, terwijl gewa pende mannen gretig 200.000 gulden bij el kaar schraapten. Het personeel van de Nederlandse Mid denstandsbank te Rotterdam zat de andere ochtend nog druk over deze overval na te praten, toen enkele mannen dit gebouw bin nenstapten en koeltjes met hun pistool wuif den. Buit 140.000. Wanne junimaand De warme junimaand bleek de bankrovers danig te inspireren. Op 24 juni maakten vier gemaskerde mannen de kas van de Nuts- spaarbank te Amersfoort 42.000.lichter. En de 29ste juni moest de Boerenleenbank te St. Anthonis het ontgelden. Toen de kas sier na de overval de kas opmaakte, bleek hij 60.000.te kort te komen. Juli en augustus zijn de vakantiemaanden bij uitstek, 'blijkbaar ook voor de bankrovers. Maar de eerste september was het weer goed raak. Toen verdwenen drie mannen met 41.000.uit de Nederlandse Midden standsbank te IJsselstein om overigens door een schitterende actie van de politie kort daarne te worden gegrepen. Tenslotte werd kortgeleden in Den Haag ook nog een bankoverval gepleegd maar niemand keek daar nog van op. Taktiek „De taktiek van de overvallers is steeds de zelfde", zo concludeerde een rechercheur. Door Trudy Pouw. De ene huisvrouw krijgt de kriebels in het voorjaar. De ancler bij het naderen van het winterseizoen, in de herfst. Nu ben ik er eentje die en dat is nog erger ieder half jaar stof en vuil grootscheeps te lijf gaat; in de onverklaarbare roes, welke men schoonmaak noemt. Het is beslist geen on plezierig gevoel, die onrust. Op z'n zachtst gezegd vervelend zijn echter wel de konse- kwenties van het gehoor geven aan de sohoonmaak-dwang, voor gezin en huishou den. Maar allah! We zijn nu eens echt in de kele dagen van zwoegen volledig verdwenen) Mijn bijna-familielid en ik hebben ons heerlijk uit kunnen leven op plinten, kasten, boekenplanken. Een kast werd tegen een andere wand gezet. Stoelen verschoven. Planten verplaatst. De ruimte waar voor heen de eethoek stond, wordt nu gebruikt j als zit-gedeelte. De tafel en stoelen zijn naar elders verhuisd. Kortom we gaan de winter met een ander „gezicht" in. Ik heb nergens zo'n hekel aan als aan het gebonden zijn aan een eenmaal gemaakte indeling van het woonvertrek. Jarenlang naar dezelfde op- dere snuisterij van de zolder gehaald, maken het geheel af. Het wil ook wel eens voorko men, dat na inspectie van de „uitstaande gelden" besloten wordt tot de aankoop van een nieuw stuk. Aldus kon dit jaar geschie den. Onze keus is gevallen op een twee-zits bank. In klassiek model uitgevoerd met een bekleding van velours antique. Een beeldig meubel waar ik erg trots op ben. Wijn man en ik zijn eigenlijk helemaal nieWzo bankerig. Wij hebben bij de inrich ting van onze vorige woning, met opzet geen bankstel genomen. Waarom niet? Op de eerste plaats kregen we een huisje dat hier voor beslist geen ruimte bood. We besloten toen tot vier losse stoelen, een in moderne - Deense stijl, de andere meer klassiek van li;n met een mogelijkheid aan zitplaats voor heel brede personen.... Hierbij salontafel en kastje. Bovendien wilden wij ons heel eigenwijs onttrekken aan de algemene opvattingen. Een eigen stijl creëren. Of we Kinderen zijn dol op een bank. Je kunt gelegenheid het interieur een fris aanzien te geven. Fris niet alleen in de letterlijke zin des woords, schoongeboend en ontvuild. Maar fris ook in de betekenis van jong, nieuw. Zo'n schoonmaak grijp ik dan steevast aan om een en ander in huis te veranderen. Aanstaande schoonzus Yvonne heeft me deze keer geholpen. Zo met zijn tweeën werken is wat gezelliger. Bovendien zit er meer schot in de zaak (want schoonmaken is goed, het moet echter niet te lang duren, 't Is gek, maar dat kriebelige onrust-gevoel is na en- er zo lekker met een boek in een hoekje op stelling van meubels kijken, zou me sikke neurig maken. Het kan ook haast niet anders of de „sjeu" gaat eraf. Verjonging door verandering van kamer indeling. Het spreekt voor zichzelf, dat er niet ieder half jaar nieuwe meubels gekocht kunnen worden. Dat is ook niet nodig vindt ik. Een verjonging kan immers al worden bereikt door verandering van kamer-indeling. Een nieuw kussen, een op de bloemenmarkt op de kop getikte plant, 'n gezellige pul of an- Een bankstel in klassiek model uitgevoerd. wegkruipen. daarin geslaagd zijn is natuurlijk een tweede punt. Voor de komende winter hébben we één stoel naar elders verbannen. Het bankje neemt zijn plaats in. We zijn er in geslaagd een ban'k te vinden die harmonieert bij de overige meubels. Ieder „soort" komt tot zijn recht. Dat is, vindt ik, nu het fijne van onze twee-zits. De bank eist niet de meeste aandacht, hetgeen bij grotere meu bels dikwijls het geval is. Sohoonmaakhelpster Yvonne is helemaal door ons geïnspireerd. Zij heeft samen met mijn broer (Juist. Haar a.s. man) het oog la ten vallen op een vierzits bank. Een zeer fraai meubel dat het in de hen beloofde flat zeker goed zal doen. Bij de bank hebben ze één fautauil plus een poef. Ze zijn evenals wii dus afgestapt van het gerenomeerde bank-stel omdat ze het eens anders dan an deren wilden doen. Twee- of nog-meer-zits-bank? Dat het moeilijk was tot een keuze te ko men, heb ik wel uit de verhalen van Yvonne begrepen. Het paartje dook van de ene bank op de andere. Daar was 'bijvoorbeeld de drie-zits-bank tevens te gebruiken als bed; uiterst handig voor de onverwachte logé. Helemaal verrukt was men van de 1-vormige bank met vijf zitplaatsen en tafelelement. De prijs van dit exemplaar ging echter net iets boven bun begroting. Ook hebben ze intiem op een twee-zits gehuisd. De bank voor vier personen heeft het tenslotte ge wonnen. Deze is zó ruim, dat met een beet je goede wil er vijf mensen een plaatsje op vinden. En een gast zal hierop van een goe de slaap genietend de nacht door kunnen brengen. Dat kan niet van onze nieuwe aan winst gezegd worden. Maar daar zijn we geenzins rouwig om. Tenslotte hebben wij niet voor niets een logeerbed.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 6