NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD caballero nu V. ■■Ir '1 Plouvier heeft DE schoenen Renniesfi Yuist! Yoghurt bij de TV Eerste „hulp". van cAartóen opende nieuw polderlxuió te 3Cortgene rv i Oplossing kruiswoordpuzzel no. 4 No. 3221 Zaterdag 5 november 1966 70e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 2.00 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 10 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Waterschap Noord-Beveland in nieuwe behuizing. Bijna acht jaar was het geleden dat een aanvang werd gemaakt met de planning van een nieuw polderhuis voor het waterschap Noord-Beveland. Nog niet de 'helft van deze tijd heeft men nodig gehad voor de voor bereiding en de houw. De langste tijd heeft men moeten wachten op rijksgoedkeuring. Vrijdag 28 oktober j.l. was dan voor het waterschap Noord-Beveland de heugelijke dag aangebroken, dat het nieuwe polderhuis door de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, kon worden geopend. Het 7-jarig dochtertje van een der technische hoofd ambtenaren, Dianne van der Maas, bood daartoe de Commissaris de sleutel aan, Brandend maagzuur helpen dl rekt! waarna de daarbij aanwezige genodigden het polderhuis bezichtigden. Modern van opzet en uitvoering, met veel glas en ruimte, is dit een bijzonder represen tatief gebouw geworden, waar het goed werken is. In de hal van het gebouw viel ons direct een maquette van het eiland Noord-Beve land op, een ontwerp van de heer C. P. Zuijdweg, gezworene van het waterschap, die ook de waterschapsvlag ontworpen heeft (aangeboden door de hoofdingelanden) die buiten vrolijk in de straffe wind wap perde. Deze maquette, nu nog slechts in gips aanwezig, wordt in teakhout uitgevoerd door de 76-jarige beeldhouwer P. Bisiot uit Den Haag. Deze maquette stelt de wordings geschiedenis van het door watersnoodrampen getroffen eiland Noord-Beveland voor, met de leeuw als herrijzingssymbool. Voorts ziet men de wapens der beide gemeenten, be nevens de wapens van alle ambadhtsbeer- lijkheden. Boven de maquette staat de latijn- se spreuk: Vis Unita Fortior (verenigde kracht is sterker). Vóór tot deze opening werd overgegaan werd de Commissaris der Koningin door de nieuw gekozen dijkgraaf, de heer C. J. Schip pers, binnengeleid, waarna de heer M. W. van Arenthals, de thans nog zittende dijk graaf, de aanwezigen een welkom toeriep. Hierbij schetste hij ook het ontstaan van het verenigde waterschap Noord-Beveland en meer in het bijzonder de lijdensweg van het poldeïhuis. Na de opening hield mr. Van Aartsen zijn openingsrede, welke hij begon met een ci taat uit een Noord-Bevelandse brief van 19 februari 1953 (direct na de ramp dus) waarin Gedeputeerde Staten van Zeeland verzocht werden te bevorderen dat er op Noord- Beveland één krachtig waterschap tot stand zou komen. Deze brief, aldus mr. Van Aart sen, is de stoot geweest tot meerdere cocen- traties van polders en waterschappen in Zee land, want parallel hiermee lopen ook de concentraties van Tholen en Schouwen-Dui- veland. Hij wees er vervolgens op dat on danks alle concentraties en nieuwe polder huizen en ondanks het voortreffelijk func tioneren van de technische en administra tieve diensten, calamiteiten zioh nog steeds kunnen voordoen, gezien de jongste dijkval in de Leendert-Abrahampolder. De opening van dit nieuwe polderhuis noemde hij voor dijkgraaf Van Arenthals een verheugend, doch anderdeels een triest gebeuren. Verheu gend, omdat na een lange periode van wach ten dit polderhuis dan toch tot stand is ge komen, triest, omdat Van Arenthals binnen niet al te lange tijd als dijkgraaf afscheid zal nemen. Met de wens dat dit polderhuis vele stormen zal doorstaan en een goede gang van zaken zal bevorderen, sloot mr. Van Aartsen zijn openingsrede. Hierna voerde de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, voorzitter van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond het woord. Dit polderhuis, aldus de heer Dekker, is het zesde polderhuis wat gereed komt. Men kan niet meer zonder echt kantoorgebouw voort, omdat de werkzaamheden zich steeds meer en meer uitbreiden. Er komen meer raak vlakken met andere instellingen en ook de industriële, recreatieve en agrarische secto ren vragen steeds meer de aandacht. Namens de Unie van Waterschapsbonden bood hij het waterschap een aquarel aan van de kunstschilder Joop Dam uit Haarlem, voor Lekker: een glas yoghurt met stukjes fruit (banaan of appel bijv.). stellende de oude haven van Colijnsplaat met op de achtergrond de nieuwe Ooster- scheldebrug. Namens de 'beide gemeenten op het eiland sprak burgemeester P. J. Evers. Als groen broekje tegenover een oude rot wilde hij niet diep op problemen ingaan. Wel sprak hij er zijn welgevallen over uit dat dit ge bouw op Kortgene gezet is. Namens beide gemeenten bood hij een oude landkaart van Noord-Beveland uit 1753 aan. De heer S. van Langeraad sprak als voor zitter van de ruilverkaveling Noord-Beve land, mede namens alle daarbij betrokken diensten, woorden van gelukwens uit. Let terlijk en figuurlijk zijn beide diensten nu buren geworden en „korter" bij elkaar ge komen. Namens de beide standorganisaties, Z.L,M. en C.B.T.B., sprak de heer S. J. Dees. Als eerste doel van het waterschap zag spreker het buitenhouden van het zeewater en het afvloeien van het hemelwater. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat de laatste jaren ook de gebouwde eigendommen in de kom men belast worden, zodat niet alleen de landbouwers de kosten van het waterschap moeten betalen. Waren het vroeger hoofdza kelijk de landbouwers die de polderwegen bereden, nu worden deze ook zeer veel door de toeristen gebruikt. Reden waarom spreker voorstelde de gemeenten in deze lasten meer mee te laten betalen. Overtuigd dat 'het wel niet anders kon, memoreerde spreker de stijging voor de landbouwers met 100 pet. van de lasten. Hierna voerde de heer J. J. de Looff, ont vanger-griffier van het waterschap, mede namens de ambtenaren van de administra tieve en technische dienst het woord. Hij roemde het fraaie, degelijke en doelmatige gebouw en bood namens het personeel een voorzittershamer en een drinkstel voor de bestuurstafel aan. Als laatste spreker voerde ir. J. Poley van het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft het woord. Het was een mooi bouwen ge- anders dan andere m CONSTANTE KWALITEIT-25 STUKS fl.50 weest, zei de spreker en roemde vooral de samenwerking tussen de verschillende fir ma's die eraan hadden meegewerkt. Hij hoopte dat voor het waterschap de wind steeds uit de goede hoek zou komen. Dijkgraaf Van Arenthals dankte tot slot alle sprekers en las een lijst voor van de binnengekomen geschenken. Hij wees er met klem op dat Noord-Beveland alleen dén vei lig is, wanneer de dam door de Ooster- sChelde zal zijn klaargekomen. Heel de noordkust staat nog steeds aan calamiteiten bloot, gezien op een groot aantal plaatsen binnen 300 meter uit de dijk nog diepten van 40 tot 45 meter zijn, die alle de moge lijkheid van een dijkval in zich hebben. In het kader van de aanpassingswerken noemde spreker o.a. nog een gemaal bij Colijnsplaat, dat volgens hem voor de volle honderd procent door het rijk dient betaald te wor den. De portierster van het Julianaziekenhuis aan de Ter Haarstraat in Amsterdam west heeft eerste hulp geweigerd aan een 16-jarige jongen, die een windbuks- kogeltje in zijn voorhoofd had gekregen. De wond begon hevig te bloeden, maar toen de jongen door een automobilist naar het bewuste ziekenhuis werd gebracht, werd hij verwezen naar het Wilhelmina Gasthuis. De portierster nam niet eens de moeite om de wond te bekijken en deze onmenselijke handelwijze zou voor de directie van het ziekenhuis alleen al een reden moeten zijn om de vrouw op staan de voet te ontslaan. De directeur van het ziekenhuis heeft echter verklaard, dat zijn ziekenhuis niet berekend is op het verlenen van eerste hulp. Alsof de hele gang van zaken in het gebouw volkomen in de war zou lopen, wanneer in noodgevallen één verpleegster eventjes een pleister zou moeten aanbrengen. Men blijkt in dit ziekenhuis, dat overigens het predikaat christelijk draagt, geen notie te hebben van het begrip medemenselijkheid. Vandaar dat men het beoor delen van verwondingen meent te kunnen overlaten aan een portierster, die ove rigens geneeskundig zo onderlegd is, dat zij niet eens de wond behoeft te bekijken om tot een beoordeling te komen. Een unieke prestatie, waartoe zelfs de knapste medioi niet in staat zijn. (Nadruk verboden). Kruiswoordpuzzel no. 5 HORIZONTAAL: 43. voorzetsel 1. vogel 44. telwoord 4. deel v. e. huis 46. jongensnaam 7. hoofdslagader 47. verzoekschrift 9. waterweg transportbedrijf 51. muziekinstrument 11. 53. aanzien 12. lijst 54. edelsteen 13. alsmede 56. meisjesnaam 15. krachtig 57. kostbare stof 17. grap 59. voorjaar 19. anno 61. nauw 20. soort 'hond 62. broeiplaats 23. kléin plantje 24. 25. onder anderen VERTICAAL: jongensnaam het hoogste 27. 1. gevlochten snoer 28. elasticiteit 2. titel 29. grap 3. staatsbedrijf 30. verbindingsnaad 4. vallei 31. onvruchtbaar 5. water in Brabant 32. ijle stof 6. waterplantje 33. dwaas 7. godin 35. kern 8. bloeiwijze 37. hevig 9. huid 38. aanneming 10. gesloten 40. vr. munt 11. deel v. e. molecule 42. goud (fr) 14. drinkgerei 15. treiter 16. keukengerei 17. projectiel 18. deel v. e. boom 21. Indon. luchtvaartmaat schappij 22. lust 23. verandering 26. zuivelprodu'kt 28. communicatiemiddel 33. lijfwacht 34. familielid 36. deel v. e. toren 37. reptiel 38. verhoogde toon 39. kostbare stof 41. voetbalvereniging 43. geestdrift 45. vervoermiddel 48. danskoor 49. deel v. 'h. hoofd 50. werktuig 52. eng. bier 54. vis 55. deel v. d. hals 58. fr. onbep. vnw. 60. voorzetsel HORIZONTAAL: 1. robot; 6. lakse; 11. kei; 12. lok; 14. bijl; 16. leek; 18. viool; 19. kade; 21. teren; 23. sip; 24. degen; 25. ijk; 26. reus; 27. eter; 28. st; 30. eer; 33. stift; 36. riant; 39. N. A. T. O.; 40. on; 41. ja; 42. veer; 43. menie; 46. sfeer; 49. Eem; 52. ra; 54. amen; 55. aria; 57. m.o.; 58. edele; 60. kas; 62. kabel; 64. pari; 65. dessa; 66. rond; 67. ido; 69. Lea; 70. ton; 71. knaap; 72. sonde. VERTICAAL: 2. oker; 3. beker; 4. o.i.; 5. gooi; 7. Ab; 8. kijker; 9. slag; 10. altijd; 12. Lisse; 13. koper; 15. rente; 17. eek; 20. des; 22. neef; 24. Deli; 29. otter; 31. en; 32. sneer; 33. Sam; 34. ion; 35. toe; 36. ras; 37. ave; 38. ter; 44. ieme; 45. re; 47. flik; 48. crepe; 49. enkel; 50. massa; 51. soldij; 53. Ada; 54. Alida; 56. Aaron; 57. men; 59. Erin; 61. asem; 63. bond; 68. o.a.; 70. To. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES k.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1966 | | pagina 1